User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
81 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Doğan'a Supercharger?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Supercharger dediğiniz sonradan takılan tip ise yani Honda Civic D serisi motorlar yada B serisi motorlar gibi için ise yanında binbir o araca uygun parça ile gönderilir onunda yanısıra ECU tarafından takıldıktan sonraki farklıklar göz önünde bulundurularak yeniden yazılımda yapılır.

bu arkadaşın doğan motora bilmem hangi marka model aracın superchargerını alıp ona deli Metin tarafından çatma derme adaptörle monte edilip sağlıklı yürümesini bence beklemek hayal perestçe olur.

burada enjektör yetinebilecekmi? yetinemeyecek ise hangi marka model kaç CC lik enjektör takılacak hatta monte edeceğiniz araç kafadan enjeksiyon sistemlimi karbüratör sistemlimi? yazılım yapılabilecekmi, pompa, sıkıştırma oranı vs hepsi hesap edilmeli hepsi doğru değerlerde olmadığı süreçte 1001 sıkıntı çıkacaktır.

motor aşırı zenginmi çalışacak, aşırı fakir bir karışımı gerçekleşecek, yeniden haritalanabilecekmisiniz haritalasanız bile optimum değeleri yakalabilecek yakıt sistemi mevcutmu,ateşleme vs ...

şu an Google amcaya girin 1milyon tane motor swap görürsünüz almanyasından,ingilizinden,Amerikalısından japon araba tutkununa ama sonradan A markanın superchagerını B marka aracın motoruna takılmış supercharger sayısı 5i geçermi onu bile bilmiyorum kaldıki ne derece sağlıklı yürüdüler arıza yaşandımı.

ha direk atıyorum Jackson racing tarafından doğan için özel tasarlanmış onun emmesine uygun girişleri mevcut olan supercharger olurdu, mühendisler sıkıştırma oranı,ateşlemesi,egzantriği, yakıt sistemi göz önünde bulundurularak ona uygun rulman,ecu haritası vs yollasaydı hadi durma derdim ama şu an bence arkadaşınızın projesi ütopik...
    Bence bu kadar basite indirgemeyin. Deli metin usta şuan tofaş üzerine harbi tezini yazar. İnsanlar eskisi gibi bilinçsiz değil. Ha söylediklerinize katılıyorum. Birebir parça yok illaki custom olacak. Para varsa her türlü iş yürür
    Coğrafya kaderdir

coder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazen insanların hevesini kırmak için elinden geleni yapıyor insanlar (söz meclisten dışarı).

kardeşim supercharger dediğin sistem kasnak yardımı ile (motorun çevirmiş olduğu kasnaklardan biri ile) dönen bir aşırı besleme modifiyesidir.
    Peki neler yapman gerekiyor kabaca?

1. Supercharger'i kasnaklara dengeli olacak şekilde sabitlemen gerekecek. Bunun için tornacıda ayak yaptırabilirsin.
    2. Atmosferik araçlar adı üstünde atmosfer basıncı ile çalıştığı için yakıt prensipleride aynı şekildedir. Örneğin Şahin karbüratörü vakumludur reno 5 turbo karbüratörü basınçlıdır.
    Sen basınçlı bir uygulama yapacağın için 1. yakıt sistemini basınçlıya çevirmen lazım. Bunun için en ideal sonuç (eğer beyin yapılıp 4 nokta enjeksiyona geçilmeyecekse) reno 5 turbo karbüratörü besleyebileceğin yakıt hacmi kadar meme (jet) takılıp ayarlanması.
    3. Aşırı besleme için aracının sıkıştırmasını düşürmen gerekecek bunu şahin de nasıl yapıyorlar bilgim yok ancak sıkıştırma düşürmen yeterli.
    4. Geriye intercooler ve borular kalıyor.
    5. Supercharger'in basınç ayarı supercharger'a bağladığın kasnağın tur sayısından (kasnak çapı) ayarlanmaktadır. Ustan aracına hangi pistonu koyacaksa ve limit neyse ona göre basınç açacaksın.

Mersin de superchargerlı doğan yapıldı gerekirse usta ilede seni görüştürebilirim.
    RESPECT YOUR ELDERS

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman sizden turbo+sc yapımı için detaylı bilgileri alalım ?
    Sc yapcaz sonra turbo yapcaz bana "her kuşu sevdik leylek kaldı" gibi geliyor
    Ben yardım edeceğim demedim ki? Lafi nasıl böyle anlayabildin gerçekten merak ettim. Emin ol bilgilerimin yettiğini düşünsem,senin gibi asagilamaz yardımcı olmaya çalışırdım. Yapabilse de,yapamasa da.. Insanlari ezmeye bayiliyorsunuz.

aramulusoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dileyen dilediği konuyu açabilir, dilediği konuda yardım isteyebilir. Bilene düşende bildiğini isterse yardım isteyene aktarmaktır. Hani bi laf varya, Nekadar az bilgi okadar çok ego, Nekadar çok bilgi okadar az ego. Aslında burda ego yapan çoğu sağdan soldan duydukları ile ego yapıyor kulak asmayın.

Örnek adam lupo ya a8 4.2 motor koymuş. Burda bunu söylesen yürü git derler adama.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bu kadar basite indirgemeyin. Deli metin usta şuan tofaş üzerine harbi tezini yazar. İnsanlar eskisi gibi bilinçsiz değil. Ha söylediklerinize katılıyorum. Birebir parça yok illaki custom olacak. Para varsa her türlü iş yürür
    Bu arada tofaş üzerine tez yazmaya gerek yok. Ciddi ustalık isteyen bir motor üretmedi tofaş. İstanbulda taksilerin tofaş olduğu zaman, sanayide akşam 8 sabah 8 motoru sıfırlayan 1 yıl sorunsuz yürüten ustalar vardı. Seninki tez yazıyorsa( master) bunlar prof diyebilirmiyiz.?

Bu arada bir araç/ motor konusunda iyi olan usta, aşırı besleme ile o aracı çok iyi yürütür anlamına gelmez.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde herkes istediğini sorabilir ama sorduğu doğrudur denemez. Birde konularda ciddi bilgi sahibi olunmadan yada tecrübe sahibi olmadan yorum yapmakta yanlış.

Burda bukadar kişinin anlattığı "SC" uygulanacak aracın mekaniğine özel üretilir, başka araca aynı SC olmaz deniyor buda çok doğru.
    Ama sen herhangi bir SC tofaşa özel üretim(custom) parçalar ile takılır diyorsun.! Ama öyle olursa işi bilenler değerlerde kayıp olur diyor.!

Şimdi bilgine başvuruyorum, bu konuda beni aydınlat nasıl olacak? Kaç SCli araç yaptın yada yapımında bulundun beni aydınlat lütfen?

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı coder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazen insanların hevesini kırmak için elinden geleni yapıyor insanlar (söz meclisten dışarı).

kardeşim supercharger dediğin sistem kasnak yardımı ile (motorun çevirmiş olduğu kasnaklardan biri ile) dönen bir aşırı besleme modifiyesidir.
    Peki neler yapman gerekiyor kabaca?

1. Supercharger'i kasnaklara dengeli olacak şekilde sabitlemen gerekecek. Bunun için tornacıda ayak yaptırabilirsin.
    2. Atmosferik araçlar adı üstünde atmosfer basıncı ile çalıştığı için yakıt prensipleride aynı şekildedir. Örneğin Şahin karbüratörü vakumludur reno 5 turbo karbüratörü basınçlıdır.
    Sen basınçlı bir uygulama yapacağın için 1. yakıt sistemini basınçlıya çevirmen lazım. Bunun için en ideal sonuç (eğer beyin yapılıp 4 nokta enjeksiyona geçilmeyecekse) reno 5 turbo karbüratörü besleyebileceğin yakıt hacmi kadar meme (jet) takılıp ayarlanması.
    3. Aşırı besleme için aracının sıkıştırmasını düşürmen gerekecek bunu şahin de nasıl yapıyorlar bilgim yok ancak sıkıştırma düşürmen yeterli.
    4. Geriye intercooler ve borular kalıyor.
    5. Supercharger'in basınç ayarı supercharger'a bağladığın kasnağın tur sayısından (kasnak çapı) ayarlanmaktadır. Ustan aracına hangi pistonu koyacaksa ve limit neyse ona göre basınç açacaksın.

Mersin de superchargerlı doğan yapıldı gerekirse usta ilede seni görüştürebilirim.
    benim vedat usta mı yaptı yoksa o sc li doğanı
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kimsenin sözüne bakmayın maddi durum el veriyorsa deneyin olmadı kırarsınız ama yaptık tadına baktık dersiniz içinizde aklınızda kalmaz.

Sonradan yapılan aşırı besleme uygulamalarının hepsi risk teşkil eder ve hepsi uğraştırır kolay olmaz bir sürü problem her zaman çıkar.Bu konuda olumsuz yazan kişilerin öyle sanıyorumki çoğu aracınızı beğenmediği için olumsuz yazmış ("tofaşı turbolasan noolur" mantığı).Aracınız için aftermarket parça olmayabilir ama bu ortaya güzel bir proje çıkmayacak anlamına gelmez yeterki doğru ustayı bulun yada elinizden gelsin yeteneğiniz imkanınız ve sabrınız olsun.

Supercharger/Turbocharger mevzusuda kişiye beklentiye yada zevke göre değişir.Adam vardır aracına turbo takmıştır 6000 devirde spool etmeye başlar 7500 devir redline ıdır bana göre bu arabayla piste çıkılır başka bir şeye yaramaz.Kimisi vardır alt devir sever küçük turbo ile yürüyeyim der bu seferde turbo açmasıyla bitmesi bir olur (tıpkı şimdiki naylon dizeller gibi) üstelik altlarda kazandığını üstlerde kaybetme durumuda var hem alt hem üst devirler istenilirse de çözüm
    twin-turbo.

Ama supercharger da verim düşük olsada güç her zaman var doldusu bittisi olmaz ve günlük keyifle kullanılacak bir araç için daha makul.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

coder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı İbrahim33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim vedat usta mı yaptı yoksa o sc li doğanı
    Ali Belci
    RESPECT YOUR ELDERS

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kimsenin sözüne bakmayın maddi durum el veriyorsa deneyin olmadı kırarsınız ama yaptık tadına baktık dersiniz içinizde aklınızda kalmaz.

Sonradan yapılan aşırı besleme uygulamalarının hepsi risk teşkil eder ve hepsi uğraştırır kolay olmaz bir sürü problem her zaman çıkar.Bu konuda olumsuz yazan kişilerin öyle sanıyorumki çoğu aracınızı beğenmediği için olumsuz yazmış ("tofaşı turbolasan noolur" mantığı).Aracınız için aftermarket parça olmayabilir ama bu ortaya güzel bir proje çıkmayacak anlamına gelmez yeterki doğru ustayı bulun yada elinizden gelsin yeteneğiniz imkanınız ve sabrınız olsun.

Supercharger/Turbocharger mevzusuda kişiye beklentiye yada zevke göre değişir.Adam vardır aracına turbo takmıştır 6000 devirde spool etmeye başlar 7500 devir redline ıdır bana göre bu arabayla piste çıkılır başka bir şeye yaramaz.Kimisi vardır alt devir sever küçük turbo ile yürüyeyim der bu seferde turbo açmasıyla bitmesi bir olur (tıpkı şimdiki naylon dizeller gibi) üstelik altlarda kazandığını üstlerde kaybetme durumuda var hem alt hem üst devirler istenilirse de çözüm
    twin-turbo.

Ama supercharger da verim düşük olsada güç her zaman var doldusu bittisi olmaz ve günlük keyifle kullanılacak bir araç için daha makul.
    sırf bu yüzden istiyor arkadaş.. dolu olsun dolu dursun mantığı herkese yorumları için teşekkür ederim.. adamlar 124 e sc takmışlar Türkiye de istedikten ve maddi durum el verdikten sonra herşey yapılır..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı coder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ali Belci
    numarası varsa çok iyi olur gerekirse getirebiliriz arabayı mersine...

Dctrlprn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araya kaynak gibi olucak ama geçenlerde bir konuda daha sormuştum tofaş motorlarınında tıpkı bmw deki gibi m10 m50 s38 vs gibi kodu var mıdır varsa nedir bilen biri yardımcı olabilir mi

hkkcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dctrlprn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araya kaynak gibi olucak ama geçenlerde bir konuda daha sormuştum tofaş motorlarınında tıpkı bmw deki gibi m10 m50 s38 vs gibi kodu var mıdır varsa nedir bilen biri yardımcı olabilir mi
    olmazmı bizim sanayiciler ne kodlar taktı bu motorlara )

piç motor , yatıh motor , gara motor ,enciksiyonlu motor ))))))
    Hakkı Can Eryüzlü...

TigeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aramulusoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada tofaş üzerine tez yazmaya gerek yok. Ciddi ustalık isteyen bir motor üretmedi tofaş. İstanbulda taksilerin tofaş olduğu zaman, sanayide akşam 8 sabah 8 motoru sıfırlayan 1 yıl sorunsuz yürüten ustalar vardı. Seninki tez yazıyorsa( master) bunlar prof diyebilirmiyiz.?

Bu arada bir araç/ motor konusunda iyi olan usta, aşırı besleme ile o aracı çok iyi yürütür anlamına gelmez.
    Deli Metin denilen usta Türkiye'de en hızlı Tofaşı yürüten adam.Yani bu konularda bilgili
    Alıntı Ludacris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bmw yaris arabasi al hem en cok silindir onda var

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sc yi karbüratörle tofaş motoruyla besliycekseniz boşa zAman kaybı olur.ama enjeksiyona geçip uygun kasnak ve devir hesaplanarak yapılırsa çok güzel sonuçlar çıkar zaten ona uygun eaton m45 sc uygun doldurabilmesi için eğer proje gerçekleşecekse elimde var bi ara almıştım aracımı sattığım için takmadım bence uğraşmaya değer
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eaton m45+ bulduk bir tane araba suan enjeksiyonlu zaten... fiyat olarak ne düşünüyorsunuz

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ottoman32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eaton m45+ bulduk bir tane araba suan enjeksiyonlu zaten... fiyat olarak ne düşünüyorsunuz
    Araba tek nokta enjeksiyonsa olmaz 4 nokta enjeksiyon+beyin takmanız lazım şarzırıda 500 e bırakırım��
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aramulusoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde herkes istediğini sorabilir ama sorduğu doğrudur denemez. Birde konularda ciddi bilgi sahibi olunmadan yada tecrübe sahibi olmadan yorum yapmakta yanlış.

Burda bukadar kişinin anlattığı "SC" uygulanacak aracın mekaniğine özel üretilir, başka araca aynı SC olmaz deniyor buda çok doğru.
    Ama sen herhangi bir SC tofaşa özel üretim(custom) parçalar ile takılır diyorsun.! Ama öyle olursa işi bilenler değerlerde kayıp olur diyor.!

Şimdi bilgine başvuruyorum, bu konuda beni aydınlat nasıl olacak? Kaç SCli araç yaptın yada yapımında bulundun beni aydınlat lütfen?
    Yorumum sanırım cahilce gözükmüş. Antalya'ya yolunuz düşerse o adamın mapper'ı var. Kendi el emeği işçiliği zaten ayrı dünya. Fabrikanın verilerini yakalamak zor bir iş değil. Ancak bu adını söylediğim kişi tofaş bloğunda şuan için Türkiye rekoru var. Sizin bu söylediğiniz insanları küçük görmekten öteye gidemez. 5 Çayınız afiyet olsun
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Negatif yorumlari dışarı alalım.

Enjeksiyonlu turbo şahin mi yapılmadı
    Motor mu swaplanmadi
    Rx7 wankel motor dahi swaplandi

Negatif yorumların sebebi nedir meraklar içindeyim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)