User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
64 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Sti turbo sorunu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin açığı araba arkadaşın turbo ve wesgeyti ben verdim oda eksozcuya montajını yaptırdı ben tarif ettim sonra getirdi arabayı sürdüm araba isteksiz dolduruyordu akşam geç olunca gitmek zorunda kaldı bende önce bi basıncını ölçmek için bi saat tak dedim ondan sonra wesgeytin yayından basınç ayarını yaparız dedim gitti aracı daha getirmedi yanıma getirince inceliyecem burdada konuyu açtımki bi fikir olur unuttuğumuz biyer olur falan.
    Arabanın sahibi pek anlamıyor kulaktan duyma bilgilerle bişeyler yapmaya çalışıyor bakalım bi gelsin önce bi basınç kontrolü kaçak filan ondan sonra bi şekilde çözeriz,zaman ayırıp bilgilerini paylaşanlara teşekkür ederim
    Dostum basınç oluşuyor mu kontrol etmemissiniz.

Arkadas gosterge takmiyorsa bir gosterge geçici sen tak,hidrolik ekipman satanlarda manometreler olur.

30-40 tl ye , uygun değerde manometre , bağlantı hortumu ayarlayıp, basıncı ölçer derim.

En kötü sanayide tanıdık birinde Delphi ds150 gibi arıza tespit cihazı varsa onu bağlayıp çıkın yola.

Basınç oluşuyor mu gorun.

Anlattıklarına gore sorun wastegate den kaynakli

SubieGuy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Turboyu büyüyünce içeri giren hava mı değişiyor?

Basınç değeri ecu kontrol ediyor önceki ile aynı.

Değişen sadece turbo verimi ile oluşan sıcaklık farkı olur.

Onu da beyin kompanse eder.

Turbo buyuttunuz diye yazılım değişmesine gerek yok, motora zerre zarar da gelmez.
    Mantık hatası..

Tabii ki turbo büyüyünce içeri giren hava miktarı değişiyor.
    VF30'un 0.5 barındaki hava miktarı ile GT28'in 0.5barındaki hava miktarı farklı. Anlayabilmeniz için, bir pipetin içinden 0.5 bar basınçla hava geçirmekle, kanalizasyon borusundan 0.5bar hava geçirmek örneğini vereyim. İkisinde de basınç 0.5 bardır, ama geçen hava miktarı birinde bir bardak, birinde oda dolusudur.
    Örneği abartarak verdim, ama beyin o kadar da kompanse etmez.

Zır standart arabanın herşeyini aynı bırakıp, gt28 takmak, belayı davet etmektir, bence iyi opsiyon gerçekleşmiş araba gitmemiş, biraz gitse idi zaten kıracaktı.
    yol yakınken, motor hala hasar almadı ise ya geriye, orinale çevirin, ya da enjektör, pompa, yeni yazılım, regülatör, soğutma vs GT28 için ne gerekiyorsa yapın, yoksa daha çok masraf çıkacaktır.

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turbo buyuttunuz diye yazılım değişmesine gerek yok, motora zerre zarar da gelmez.
    En basit ve düz mantıktan ilerlersek Kafa büyüdüğü için içeriye giren havada değişecektir , kanalizasyon borusu ile pipet çok doğru bir örnek olmuş hayal etmek için.

Zaten giren hava değiştiği için VF24 ile VF30'un egsoz tarafı paller dizayn vs olmasına rağmen emiş tarafı farklı bu yüzden de 2 turbo'nun üflediği güç farkı ortaya çıkıyor. Aynı mantık GT28 içinde geçerli.
    Konu ozoozo tarafından (08-01-2017 Saat 11:44 ) değiştirilmiştir.
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

arkadaş ben mühendisim ama sen nesin ben bilemedim. Turbo değiştiğinde içeri giren hava değişmiyorsa o zaman bana lütfen açıklar mısın insanlar neden daha büyük turbo takıyorlar arabalarına. Ya da ufacık 14T ile 1 bar bastığında 250 hp alıyorken gt28 koyduğunda aynı basınçta 310 hp alıyorsun aynı motordan. Ya da GT38 taktıklarında hava miktarı değişmiyorsa insanlar benzin yetiştirmek için 1000 cc üstünde enjektör takıyorlar. Bana bunları teknik olarak açıkla.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SubieGuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mantık hatası..

Tabii ki turbo büyüyünce içeri giren hava miktarı değişiyor.
    VF30'un 0.5 barındaki hava miktarı ile GT28'in 0.5barındaki hava miktarı farklı. Anlayabilmeniz için, bir pipetin içinden 0.5 bar basınçla hava geçirmekle, kanalizasyon borusundan 0.5bar hava geçirmek örneğini vereyim. İkisinde de basınç 0.5 bardır, ama geçen hava miktarı birinde bir bardak, birinde oda dolusudur.
    Örneği abartarak verdim, ama beyin o kadar da kompanse etmez.

Zır standart arabanın herşeyini aynı bırakıp, gt28 takmak, belayı davet etmektir, bence iyi opsiyon gerçekleşmiş araba gitmemiş, biraz gitse idi zaten kıracaktı.
    yol yakınken, motor hala hasar almadı ise ya geriye, orinale çevirin, ya da enjektör, pompa, yeni yazılım, regülatör, soğutma vs GT28 için ne gerekiyorsa yapın, yoksa daha çok masraf çıkacaktır.
    bana mantık hatasından bahsederken kendiniz mantık hatası yapmasaydınız iyiydi.

pipet ve kanalizasyon borusu örneği verdiniz, çok güzel.

buradaki havayı sokmaya çalıştığınız yer motorun silindirleri değil mi?

pipet = pipet.

siz turboyu büyüyünce pipet kanalizasyon borusu olmadı.

turbo birim hacmi büyüdü ama turbonun hızı düştü, debisi değişmez, sıcaklık farklı nedeniyle içeri giren hava kütlesi değişir aynı basınçta farklı turbo ile. sıcaklık farkı içinde kompanzasyon var ECU larda.

sistemde izin verilen basıncı arttırmazsan, o motora daha fazla hacimde hava so - ka - maz - sın.
    Konu XSi tarafından (08-01-2017 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozoozo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En basit ve düz mantıktan ilerlersek Kafa büyüdüğü için içeriye giren havada değişecektir , kanalizasyon borusu ile pipet çok doğru bir örnek olmuş hayal etmek için.

Zaten giren hava değiştiği için VF24 ile VF30'un egsoz tarafı paller dizayn vs olmasına rağmen emiş tarafı farklı bu yüzden de 2 turbo'nun üflediği güç farkı ortaya çıkıyor. Aynı mantık GT28 içinde geçerli.
    en basit ve düz mantıkla ilerlemeyelim o zaman.

turbo da wastegate var ve bu wastegate basıncı sınırlar.

basıncı nerde sınırlayacağını nasıl anlıyor bu wastegate? turbo dönmeye ve hava üflemeye başlıyor, hızı artıyor, daha fazla üflüyor.

gittikçe basınç yükseliyor. basınç yükselince wastegate içindeki yay itme kuvveti basınç etkisi ile yenip, kolu itiyor ve eksoz gazını tahliye eden kanalı açıyor.

aynı motor

küçük turbo - daha hızlı dönerek 1 bar basınç oluşturabilir
    büyük turbo - daha yavaş dönerek 1 bar basınç oluşturabilir

1 bar basınç oluşmasının sebebi, o motora sokmaya çalıştığın havanın debisidir.

sen gaza az basarsın, turbo yavaş döner, az hava üfler, motorda basınç oluşturmaz, wastegate devreye girmez bile..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaş ben mühendisim ama sen nesin ben bilemedim. Turbo değiştiğinde içeri giren hava değişmiyorsa o zaman bana lütfen açıklar mısın insanlar neden daha büyük turbo takıyorlar arabalarına. Ya da ufacık 14T ile 1 bar bastığında 250 hp alıyorken gt28 koyduğunda aynı basınçta 310 hp alıyorsun aynı motordan. Ya da GT38 taktıklarında hava miktarı değişmiyorsa insanlar benzin yetiştirmek için 1000 cc üstünde enjektör takıyorlar. Bana bunları teknik olarak açıkla.

akışkanlar mekaniği
    bernoulli denklemi

sen bu konuları pas geçerek almışsın herhalde mühendislik diplomanı..

verdiğin 14t de 1 bar bastığında hava sıcaklığı kaç derece oluyor, gt28 de kaç derece oluyor mühendis bey? sanayi muhabbeti yapmaya gerek yok. teknik konuş mühendis bey.

gt38 takan 1000 cc enjektörü standart basınç için mi takıyor teknik açıklama bekleyen mühendis bey.

gt38 takan 1000 cc enjektör takan basıncı 1.5 bar - 2 bar yapmıyor mu? hangi aracın standart basıncı 1.5-2 bar

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 defa sti sahibi oldum, hemde motorun m harfi kadar bilgim yokken en amatör çocuk çağımda idi.

bende gt28 takmayla motor kırılcak olsa ben kırardım diye düşünüyorum. Sti gerçekten hassas bir araç, kötü tecrübelerle kesinlikle standart sanayi ustalarına her markayı yapan adamlara götürülmemesi gerektiğini de tecrübe ettim o çocuksu çağlarımızda.

Ancak basıncın gt28 takıp aracın orjinalinden çok kötü hale düşmesini bende yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. XSi ın dediği gibi tolere ediyor beyin bu problemleri. Bende etmişti. Hatta araba eski halinden çok daha iyi olmuştu.

Basıncı düştü gidişi düştü v.s ise, yazılım ikinci problem bence de. Alınan gt28 in markası ne? Ki zaten gt28 de takmamışlar, gt28 ayarında demiş arkadaş. Ben turbo seçiminde ve hatta montajı için gereken kişilerinde seçiminde, benimde o amatör yaşlarda yaptığım hataları yaparak yanlış seçimler yapıldığını düşündüm.

Sadece varsayım olarak fikir yürütüyorum.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

SubieGuy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bana mantık hatasından bahsederken kendiniz mantık hatası yapmasaydınız iyiydi.

pipet ve kanalizasyon borusu örneği verdiniz, çok güzel.

buradaki havayı sokmaya çalıştığınız yer motorun silindirleri değil mi?

pipet = pipet.

siz turboyu büyüyünce pipet kanalizasyon borusu olmadı.

turbo birim hacmi büyüdü ama turbonun hızı düştü, debisi değişmez, sıcaklık farklı nedeniyle içeri giren hava kütlesi değişir aynı basınçta farklı turbo ile. sıcaklık farkı içinde kompanzasyon var ECU larda.

sistemde izin verilen basıncı arttırmazsan, o motora daha fazla hacimde hava so - ka - maz - sın.
    Bence fluid mechanics ve dynamics dersine geri dönmelisin. Elmayla armutu karıştırıp armutla armut analojisi yapmaya çalışıyorsun.
    Sitemin toplam volümü aynı, dediğin gibi silindirler ve manifold vs toplam hacim değişmiyor. Ama hava pompan, yani turbonun verimlilik haritaları ve flow vs RPM haritaları tamamen farklı.
    Küçük pompa (yani VF30 turbo), aracın 2500 RPM'de ürettiği egsoz gazı ile kompresör tarafında 0.5 bar yakalıyor ve içeriye bir bardak hava pompalıyor.
    Büyük pompa ( burada GT 28'e büyük diyoruz, çok büyük olmasa da orjinalden büyük) aynı aracın 4000 RPM'de ürettiği miktar egsoz gazı ile anca 0.5 bar akışı yakalıyor, ve içeriye 3 bardak hava yolluyor. Zira kompresör tarafı gövdesi ve palleri daha büyük, daha yüksek motor devrinde 0.5 bar üretebiliyor.

Şimdi, sen aynı basınçta küçük kompresörün üreteceği akış miktarı ile, büyük kompresörün üreteceği akışın aynı olduğunu iddia ediyorsun, ve buna da sıkışma sırasında oluşan sıcaklık artışını bahane edip, ECU'nun bunu kompanse edeceğini düşünüyorsun ki, orası iyice yanlış.
    Spec C ve yeni 32bit bası modeller dışında, ülkemize gelen STi'larda sıcaklık sensörü MAF üzerinden okur, yani turbodan öncedir. Manifolddaki havayı okumaz. Manifold sıcaklık sensörü, sonradan takılmadıysa, veya Japonya'dan ithal sağdan direksiyonlu Spec C vs model veya en yeni kasalardan biri değilse, sözkonusu araçta yoktur.

Sadece dış sıcaklığa göre kopanse eden bir ECU'da, daha çok veya daha az ısıtacak bir turbonun, daha iyi soğutan bir intercoolerin veya CO2, methanol gibi soğutma kitlerinin etkisini göremez, okuyamaz. Bu amaç için ayrı standalone vs takıldı ise, manifolda veya intercooler çıkışına ayrı bir sıcaklık sensörü takılır, MAF iptal edilen araçlarda da aynı şekilde uygulanır.

Daha detay anlatırdım, ama egona yenik düşüp daha temel konularda tartışmayı yanlış yönde takip ediyorsun, insanlar da yanlış yönleniyorlar.
    Baştan bir temeli oturtalım, küçük turbo ile büyük turbo, aynı basınçta aynı akışı vermez. Nokta.
    Selamlarımla...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen bu sekilde devam et kardesim. Ben sana iat loglari ile cevap vermek isterdim. Sadece 5 derece sicaklik farki ile 60 hp alamazsin kardesim. Nos degil bu. Iceri ortam sicakligindan daha dusuk hava yollayamazsin. Iat 28 dereceden 1 dereceye dusmez ki dusse bile gene o farki alamazsin. Flow rate diye bisey vardir ben dogru derslere girdigimi biliyorum yoksa laboratuarlara standart hava sicakligi ve nem kosullarini saglayacak teknik danismanlik isi yapmazdim heralde. Ama sen o derse gelememissin demek ki.
    IN BOOST WE TRUST

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu nerelere gelmiş öncelikle söyleyeyim bi motoru kıracak kadar veya zor durumda bırakmasını anlamıyacak kadar bilgisiz olmadığımı belirtim 6 farklı araca turbo uygulaması yaptım bu zamana kadar a dan z ye herşeyini kendim yaptım. Sti motoru nazik olabilir her motor naziktir bam teline bastığın zaman her motor sıkıntı yaratır ben konuyu fikir amaçlı açtım eleştri amaçlı değil,xsi arkadaş konuyu özetlemiş zaten araçta 0.5 basınç var manuel saatle ölçmüş aracın sahibi aracı getirince gerekli testleri yapıp sıkıntıyı çözeriz ama burda bizim yaptığımız hata veya doğru sonuçları insanlar okusun fikir edinsin diye açtım ama iş burda ben mühendisim senden iyi bilirime gelmiş o zaman bende askerim iyi adam vurrum gibi bişey oluyo. Böyle şeylere gerek yok abilerim kardeşlerim gerek yok sinir kat sayınızı artırıp fevrileşmeye şu ziktim subisi gelsin video çekip atacam bu sefer ama kavga çıkmasın bu sefer
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @SubieGuy
    @kelalper

beni yanlış anlamayın, amacım sidik yarıştırmak değil, sadece çok genel bir kavramsal hatadasınız, bunu size anlatmaktır. Eğer yanlış / rahatsız edici bir ifadem olduysa kusura bakmayın lütfen.

konuyu daha net anlatmak adına cooper s ve supercharger kasnağı küçültme modifikinden konuyu anlatmak istiyorum:

cooper s lerde neden kasnak küçültülür? superchargerın dönüş hızını arttırmak için.

dönüş hızı artınca ne olur? supercharger ın debisi "flowrate" artar.

aynı motorda, debi arttırmanın sonucu ne olur? her devirde oluşan basınç yükselir. (cooper s te kasnak küçültüp, basıncım artmadı diyen 1 örnek bulamazsınız)

bakınız, aynı motor, debi arttı, basınç yükseldi. buraya kadar net olmayan bir şey yoktur sanırım.

supercharger, turbocharger gibi bir hava pompası, hızı artınca debisi artıyor, aynı motora daha fazla hava göndermeye çalışıldığı için motor içinde oluşan basınç yükselmekte.

bakınız basıncı oluşturan havanın debisi, basınç kendi kendine oluşmuyor, hava pompasının debisi olmazsa, ve bu debi motor silindiri gibi belirli anlarda hava geçişi subaplarla kapatılan bir kaba girmeye zorlanmazsa, basınç oluşmaz zaten. Kap (yani motor) değişiklik yapılmadığı sürece, belirli bir debi ile belirli bir basınç oluşacaktır. Bu oluşan basınç debi ile orantılı olarak artar veya azalır.

superchargerda basınç kısıtlayan bir wastegate vari ekipman da yok, bu sebeple debi artınca basınçta net olarak artıyor.

Ama turbo sistemlerinde, pompanın hızı kontrolsüz bir şekilde artmasın, debi belli bir seviyede kalsın diye wastegate isminde güzel bir ekipmancık var.

süs değil tabiki bu wastegate, orda olmasının bir amacı var, amacı turbonun gereksiz hızlanmasına engel olarak, istenen basıncı sağlayacak debi akışını motora sağlamak ve basınç oluşumunu kontrol altında tutmak. (wastegate kullanmayan turbo dizel motorlarda var ama konumuz olmadığı için oraya girilmesin lütfen)

şimdi pompanın dönüş hızını, dolayısıyla debisini kısıtlayan bir ekipman var, ve bu ekipman motora üflediğiniz havanın oluşturduğu basınç ile harekete geçiyor.

Cooper s örneğinde, basıncı oluşturan havanın debisi ve debi arttıkça basınç artacaktı. turboda ise böyle bir durum olmadı. basınç artmaya başlayınca, eksoz gazları, turbo pali yerine doğrudan çıkışa yönlendirildi, turbo dönüş hızı belli bir değerde sınırlandı. böylece hava debisi de sınırlandı.

A turbosu da takılsa, B turbosu da takılsa, wastegate aynı basınçta açıyorsa, o motora aynı hacimde hava girer. Bu fizik kuralı, bunu değiştiremeyiz.

küçük turbo 0.5 barda 1 bardak hava verir
    büyük turbo 0.5 barda 3 bardak hava verir

bu yanlış bir kabuldür. eksik ifadedir, pompanın hızını bu denkleme katılması şarttır.

bir hava pompasının, belli bir basınç altında xxx kadar debisi olur denilmektedir, böyle bir kavram hava pompalarında YOK-TUR!

pompaların basıncı YOK-TUR, basınç sistemin kendisinde oluşur.

pompanın debisi de , pompanın dönüş hızı ile pek doğrudan alakalıdır.

ej20 için 1 bardak = 0,5 bar ise

küçük turboyu hızlı dönerek 1 bardak hava gönderir, böylece 0.5 bar oluşur
    büyük turboyu yavaş dönerek gene 1 bardak gönderir, böylece 0.5 bar oluşur.

çünkü her iki durumda da wastegate 0.5 bar da açılacaktır, ve turbonun dönüş hızını sınırlayacaktır.
    ---------

Sti da MAF olduğundan bahsettiniz, bildiğiniz gibi MAF , motora giren hava miktarını ölçer

turboyu büyüttük, wastegate basıncını değiştirmedik ve havanın debisi artmadı, sadece artık daha düşük sıcaklıkta hava girdi içeri. bu sebeple havanın yoğunluğu arttı, ve içeri daha fazla miktarda hava girdi, ve ECU bunu da MAF ile ölçtü.

buna göre yakıtı verdi içeri.

emme manifoldunda ki hava sıcaklığını ölçmek zorunlu değilki? miktar sürekli ölçülüyor zaten MAF ile.

burada sorun nerede?

eğer sorun küçük turbo 1 bardak sokarken, büyük turbo 3 bardak sokuyor der isek , bu yanlış olur.

supercharger örneği ile basıncın nasıl oluştuğunu, artan hava debisi ile nasıl arttırığını, basınç oluşmasın hava pompasının debisinin önemli olmadığını ve önemli olanın motorun kendi hacmi olduğunu dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

eğer sorun sizin dediğiniz gibi ECU , sıcaklık farkı nedeni ile içeri giren fazla miktarda havayı kompanse edemez diyorsanız, o MAF ne işe yarar derim sadece?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ek bilgi:

basınç yükseltilen araçlarda turbo neden gümler?

sebep, yüksek basıncı sağlamak için gerekli fazla hava debisini sağlamak turbo daha hızlı dönmeye çalışır.

öngörülen çalışma hızı aşıldığı içinde, rulmanlar/yataklar aşınır, aşındığı için boşluk artar pervaneler ve pervane sağ sola vura vura aşınır kırılır dağılır.

bu açıklamamında da basınç - hava debisi - pompa hızı denklemini açıklamak adına iyi bir örnek olduğunu düşünmekteyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu nerelere gelmiş öncelikle söyleyeyim bi motoru kıracak kadar veya zor durumda bırakmasını anlamıyacak kadar bilgisiz olmadığımı belirtim 6 farklı araca turbo uygulaması yaptım bu zamana kadar a dan z ye herşeyini kendim yaptım. Sti motoru nazik olabilir her motor naziktir bam teline bastığın zaman her motor sıkıntı yaratır ben konuyu fikir amaçlı açtım eleştri amaçlı değil,xsi arkadaş konuyu özetlemiş zaten araçta 0.5 basınç var manuel saatle ölçmüş aracın sahibi aracı getirince gerekli testleri yapıp sıkıntıyı çözeriz ama burda bizim yaptığımız hata veya doğru sonuçları insanlar okusun fikir edinsin diye açtım ama iş burda ben mühendisim senden iyi bilirime gelmiş o zaman bende askerim iyi adam vurrum gibi bişey oluyo. Böyle şeylere gerek yok abilerim kardeşlerim gerek yok sinir kat sayınızı artırıp fevrileşmeye şu ziktim subisi gelsin video çekip atacam bu sefer ama kavga çıkmasın bu sefer
    geçmiş olsun, wastegate e manifold bağlantısı doğrudan yapılmış herhalde, basınç solenoidi devre dışı kalmış, wastegate doğrudan basınç ile muhattap gibi gözüküyor.

bağlantılar düzelince zımba gibi olur, koltuğa yapıştırır gene

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @XSi derdimin sidik yarıştırmak yada laf atmak olmadığını söylemekle birlikte sadece sohbet amaçlı yazıyorum , bilmiyorsam/sak öğrenelim diye.

Wastegate'e takılmışsınız ancak ben ve diğer bahsi geçen yorumlarda büyük turbo takarsanız içeriye girenin havanın değişeceği. Wastegate'de sorun varda ya bahsettiğiniz basınç tutamıyorsa ve Allah ne verdiyse basıyor ? o zaman fazla hava girmicek mi ? yada Allah ne verdiyse basıyor demeyelim de normalde 0.5 basacakken wg kaçırıyor ve fazla basıyor ? söylemek istediğimiz bu. Siz diyorsunuz ki arabada WG var , daha fazla basınç basamaz ve içeriye hava sokamaz.

Aslında tartışılan yada değinilen 2 noktada birbirinden farklı siz daha çok WG'nin görevlerinden bahsediyorsunuz ve nolursa olsun WG varken bu arabaya fazla hava ve daha fazla basınç basamazsınız diyorsunuz.

Bizde diyoruz ki WG'den falan bahsetmeden Büyük turbo takılan araba daha fazla hava içeriye alır bu yüzden tekrar ayar yapılması gerekir diye.

Hepsini toplayacak olursak farz edelim ki WG basıncı tutamıyor yada doğru düzgün çalışmıyor araçta da büyük turbo var , bu araba daha fazla hava alır mı ? almaz mı ? Zaten Konu sahibi de Wastegate'i sıfır taktıklarını ve çalıştığını söylüyor.

-----

Diyelim ki MAF okudu , fazla hava girdi içeriye , yakıt basacak demişsiniz ne ile basacak ? İçeriye giren havayı ne kadar yakıtla tolere edecek biliyormuyuz ki ? Araçta stock enjektörler var , belki istenilen yakıtı yetiştiremiyor araç ? Yetiştiremezse sizde iyi biliyorsunuz ki fakire gidecek ve kırılacak bahsi geçen motor'u kırmak için güzel hareketler denen şeyde sanırım bu.

Araçta AFR takılıpta büyük turbodan sonra kontrol edildimi ?

Konu ne olursa olsun , bodoslama büyük turbo takıpta araba ile gazlamak "bence" başlı başına katliam. Ha kırılır , kırılmaz orasını bilmem ama ne gerek var ?
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @XSi derdimin sidik yarıştırmak yada laf atmak olmadığını söylemekle birlikte sadece sohbet amaçlı yazıyorum , bilmiyorsam/sak öğrenelim diye.

Wastegate'e takılmışsınız ancak ben ve diğer bahsi geçen yorumlarda büyük turbo takarsanız içeriye girenin havanın değişeceği. Wastegate'de sorun varda ya bahsettiğiniz basınç tutamıyorsa ve Allah ne verdiyse basıyor ? o zaman fazla hava girmicek mi ? yada Allah ne verdiyse basıyor demeyelim de normalde 0.5 basacakken wg kaçırıyor ve fazla basıyor ? söylemek istediğimiz bu. Siz diyorsunuz ki arabada WG var , daha fazla basınç basamaz ve içeriye hava sokamaz.

Aslında tartışılan yada değinilen 2 noktada birbirinden farklı siz daha çok WG'nin görevlerinden bahsediyorsunuz ve nolursa olsun WG varken bu arabaya fazla hava ve daha fazla basınç basamazsınız diyorsunuz.

Bizde diyoruz ki WG'den falan bahsetmeden Büyük turbo takılan araba daha fazla hava içeriye alır bu yüzden tekrar ayar yapılması gerekir diye.

Hepsini toplayacak olursak farz edelim ki WG basıncı tutamıyor yada doğru düzgün çalışmıyor araçta da büyük turbo var , bu araba daha fazla hava alır mı ? almaz mı ? Zaten Konu sahibi de Wastegate'i sıfır taktıklarını ve çalıştığını söylüyor.

-----

Diyelim ki MAF okudu , fazla hava girdi içeriye , yakıt basacak demişsiniz ne ile basacak ? İçeriye giren havayı ne kadar yakıtla tolere edecek biliyormuyuz ki ? Araçta stock enjektörler var , belki istenilen yakıtı yetiştiremiyor araç ? Yetiştiremezse sizde iyi biliyorsunuz ki fakire gidecek ve kırılacak bahsi geçen motor'u kırmak için güzel hareketler denen şeyde sanırım bu.

Araçta AFR takılıpta büyük turbodan sonra kontrol edildimi ?

Konu ne olursa olsun , bodoslama büyük turbo takıpta araba ile gazlamak "bence" başlı başına katliam. Ha kırılır , kırılmaz orasını bilmem ama ne gerek var ?
    wastegate bozulması büyük turboya özel bir durum değil, standart turbolarda da olabilir. aynı risk standart turboda da var, ek bir risk olmadığı dolayısıyla kapsam dışı bırakıyorum ben.

kaldıki büyük turbo taktın, yazılım yaptın, wastegate bozuldu gene patlatırsın motoru

wastegate çalışıyorsa, ve önceki turbo ile aynı basınçta ise giren hava debisi aynı olur, miktar sıcaklık farkı sebebi ile değişir, MAF olan araç içeri giren hava miktarını ölçer, gerekli yakıtı içeri verir.

turbo büyüttüm, yazılım yapmadım sorun olacak diye bir kabul yanlıştır.

zaten turbo araçta genel hatları ile yazılım güncellemek = basınç açmak değil mi?

basınç seviyesi değişmediği sürece, turbo büyütmenin bir zararı yoktur, motora zarar veremezsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    wastegate bozulması büyük turboya özel bir durum değil, standart turbolarda da olabilir. aynı risk standart turboda da var, ek bir risk olmadığı dolayısıyla kapsam dışı bırakıyorum ben.

kaldıki büyük turbo taktın, yazılım yaptın, wastegate bozuldu gene patlatırsın motoru

wastegate çalışıyorsa, ve önceki turbo ile aynı basınçta ise giren hava debisi aynı olur, miktar sıcaklık farkı sebebi ile değişir, MAF olan araç içeri giren hava miktarını ölçer, gerekli yakıtı içeri verir.

turbo büyüttüm, yazılım yapmadım sorun olacak diye bir kabul yanlıştır.

zaten turbo araçta genel hatları ile yazılım güncellemek = basınç açmak değil mi?

basınç seviyesi değişmediği sürece, turbo büyütmenin bir zararı yoktur, motora zarar veremezsiniz.
    WG yi tekrar es geçiyorum.

İçeriye giren sıcaklık miktarından dolayı değişen havayı diyorsunuz , onuda kabul ettim. Ya beyin tolere edemiyorsa ve stock enjektörler yakıt yetiştiremiyorsa , bu risklimidir değilmidir ? Kırılır mı kırılmaz mı ? yada kırılması için büyük etken midir , değil midir ?

Ki ben hala sıcaklık miktarı bir yana da büyük turbo dan daha fazla içeriye hava gireceğini düşünüyorum ama sizin düşünceniz ile yola çıktım.
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    WG yi tekrar es geçiyorum.

İçeriye giren sıcaklık miktarından dolayı değişen havayı diyorsunuz , onuda kabul ettim. Ya beyin tolere edemiyorsa ve stock enjektörler yakıt yetiştiremiyorsa , bu risklimidir değilmidir ? Kırılır mı kırılmaz mı ? yada kırılması için büyük etken midir , değil midir ?

Ki ben hala sıcaklık miktarı bir yana da büyük turbo dan daha fazla içeriye hava gireceğini düşünüyorum ama sizin düşünceniz ile yola çıktım.
    turbo araçlarda o kadar fark, -10 derece dış hava sıcaklığı ile +40 derece dış hava sıcaklığında gazlama ile de olacaktır, hiç bir araç limitlerinde çalışmıyor fabrikadan çıktığında takdir edersiniz.

siz büyük turbo ile ciddi farklı miktarda havanın içeri girebileceğini düşünüyorsunuz, içeri girebilecek hava miktarı öyle aman aman değişmeyecektir (basınç artmadığı sürece).

neredeyse tüm turbo benzinli araçlarda 0,2 - 0,3 bar artar, ortalama yaklaşık %15-20 artışa sebep olur bu.

hava sıcaklığındaki 20 derecelik düşme olsa içeri giren miktarda yaklaşık %7-8 fark demektir

göreceğiniz gibi, sıcaklık düşmesi ile içeri girecek fazla havanın etkisi asla basınç arttırmada olduğu kadar etkili de olamaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    XSI gerçekten çok yanlış yerden giriosun. Air flow ile basınç aynı şey demek değil. Al sana en temiz iki örnek. İbiza cupra ve Leon cupra. Ibiza da stg 2 yazılım ile 1.7 1.8 bar basılıyor aldıkları güçlerden bahsetmiyecem. 100 200 ü 9 saniye civarlarında. Adamlar gt28 takıyorlar 1.5 bar basıp 7 saniyelere iniyorlar. Bu sadece soğuk ve sıcak hava ile olan birşey değil. Aynı şekilde en net örnek reşit in leon. K04 takılıyken 2.2 bar basıodu ek enjektör kullanmıyordu süresi 7.7 saniye üzerinde gt30 varken ek enjektör kullandı 2 bar bastı 5.5 saniyelerde gidiodu. S2000 e 30R turbo varken 1000 cc enjektör 1.2 bar için yeterliydi ama Gt35 e geçince 1.2 bar için yetmedi. Aynı şekilde benim subaruda EJ25 blok var. VF30 varken 1.2 bar için enjektör ihtiyacın yok. şu anda 30R var 800cc enjektör kullanıyoruz.

Boost VS. Flow - Sport Compact Car Magazine

Buyrun bu da flow ile basınç arasındaki farklılık.
    IN BOOST WE TRUST

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler