Bu surge sesi tam olarak nedir? Neden dolayı olur? Forumda bir kaç makale buldum ama ayrıntılı olarak anlatsalar da belki de çok uzun oldukları için anlayamadım tam olarak. Kesin olarak anladığım Turbo'nun pallerine zararı olduğu. Youtube'a "Surge Sound" yazdığımda genel olarak dizel araçlar çıkıyor. Galiba dizeller fazla basınç bastığı için genel olarak bu durum dizel araçlarda görülüyor (Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin)

Çok güzel bir ses ama kimse de aracına hele ki turbo pallerine zarar vermek istemez. Birde Turbo palleri kırılıp motora giderse vay halimize. Dizel = 2x masraf demek zaten.

Ricam bu konuyu basit bir şekilde açıklayabilir misiniz? Bu ses sağlıklı olarak, araca bir zararı olmadan almanın yolu var mıdır? Bunun için VNT BOV tavsiye ediyorlar ama onlarında yayları sert olduğu ya da tam olarak ayarlanamadığı için bazı sıkıntılar yaşattığını okudum yine.

Örnek olarak bir kaç video ekliyorum. Bu ses sakıncalı mıdır? Yoksa sağlıklı olarak motora, turbo'ya zarar vermeden bu sesi almanın bir imkanı var mıdır?

Örn: OPC 5000 RODAJ - YouTube

Özellikle bu video'da daha fazla : Turbo surge sound - YouTube

Skoda Octavia RS TDI turbo surge - YouTube

Jetta 1.6 TDI DSG Turbo Surge ? - YouTube

Bu işin olması gerekeni nedir? Sağlıklı mıdır, yoksa kesin olarak açık/net sağlıksız mıdır?