User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
94 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Turbo dogan yaza hazırlık.(61 KB 667)

Tofask61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turbo dogan yaza hazırlık.(61 KB 667)

Selamlar aracıma daha önce turbo uygulaması yapmıştım gerekli malzemeler olmadıgından verim alamamıştım.Şuan turbo sökük motor inik vaziyette.

Parçalar.

1.M40 Piston
    2.Üst kapak revize edilmiş sübapları büyüttük.
    3.Aem wideband.
    4.Estaş egzantrik(std)
    5.Federal mogul yataklar
    6.Bronz balata.
    7.Yağ pompası.
    8.Bar göstergesi.
    9.İntercooler.
    10.Blow off.
    11.Std kollar.
    12.Daily turbo.

Yeni malzeme aldıkça listeye eklerim.

Araçta turboluyken 3.000 devir üstü kesilme vardı tüp biter gibi yapıyordu.Turboyu söktük bu seferde kesiklik yapıyor ama kesik kesik yapıyor sürekli kesiklik yapıp arabanın devirlenmesini engellemiyor.Sübaplardan süphelendim gittim baktırdım kaçırma yok.Ateşleme dedim bujileri değiştirdim düzelmedi.Distribitörün içini gösterdim sorun yok dediler acaba bu sorun neden olabilir?

Ve araç turbolu olacağı için önerdiğiniz malzemeler varmı? Mesela buji, yağ vb.

Konu Tofask61 tarafından (01-03-2017 Saat 13:44 ) değiştirilmiştir.

dayi_selman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gaz beyni ne kullandınız acaba yakıt ve avans yada subab ayarları sıkıntısı olabilirmiydi merakımdan sordum daha önce 3 tane yapmıştım bende dediklerimde sıkıntı cıkmıştı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lovato major gaz beyni yakıtta sorun olacağını sanmıyorum daha önce stock pistonlara 2mm derinlik verdirip denemiştim çok iyi olmuştu m40 pistonlarla ayar tutturamayıp sökmüştüm.Şimdi wideband felan alıp ayar işini kolaylaştırdık.Sübaplarda sorun cıkmamıştı motor saat gibi çalışıyodu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Deli Metin Performance | Facebook
    bu arkadaş la bi konusun derim tofas uzerine manyak işleri var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @uqur, abi muhabbetim var yardımcı oluyor bazen sağolsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motoru topladık.Fakat motoru sökme sebebim olan motor ısınınca 2000 3000 devirde gelen yatak sesine benzer bir sesti.Motor içinde krankı orjinaliyle değiştim yataklar değişti egzantrik mili değişti yağ pompası vsvs değişti motoru topladım aynı ses yine var neden olabilir bu? Motor soğukken hiç bir ses yok ısınınca tak tak tak tak diye tok bir ses geliyor 3500 devirden sonra ses duyulmaz dereceye düşüyor yatak sesi dicem yatak sesi gaz verince artar bide araç seyir halinde motorda anormal hiç bir ses yok.Bor katkısı koy dediler.

NOT : Motoru indirdiğimde pistonun sekmandan aşşağı olan gövdesinde hafifden gömleğe sürtmüş gibi renk değişimi olmuştu ama çizik aşınma yok acaba omu ses yapıyor.Piston etek sesi diye araştırdım izlediğim videolarda aşırı ses cıkıyor ve gaz verince ses artıyor ama benim aracımda ses soğukken yok ve gaz verince ses artmıyor duyulmuyor sadece 2000 3000 devir arası sabit gazda geliyor.
    Bu arada üst kapakla oynayınca aracın gaz tepkisi felan değişti fazla gaz basmıyorum biraz parçalar otursun diye.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor bilgim çok fazla değildir ama ben ateşlemeye biraz daha odaklanın derim.O kesilme belki ateşleme ile ilgili olabilir.Şu an aracımda doğan slx bobin ve distribütör var.Elektronik ateşlemeli 131 yaptım.Gayet stabil çalışıyor.Ateşleme de gayet güzel.İmkan varsa geçin derim.O duyduğunuz ses sübap sesi olabilir mi acaba sadece o devirlerde.Çok merak ettim açıkçası.Elektronik ateşleme için de sormak istediğiniz birşey varsa tamircimden yardım alabiliriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araçtaki o kesiklik düzeldi.Yatak sesine benzer olan seste würth yağ katkısı koyunca düzeldi inşallah bidahada çıkmaz.

ENGINeer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    würth'ün bu ürününü petrol ofisi bayiilerinde de bulabiliyoruz sanırım değil mi? siz nereden temin ettiniz?
    A4 (b5)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben petrol ofisinden bulmuştum evet hepsinde yok değişik değişik markalar vardı güvenemedim bunu kullandım.
    Bu arada değişiklik olarak turbo daily turbosu değilde reno master 2.5 olacak daily içi dağılmıştı.Basınç 1.0 1.2 düşünüyorum wideband olacak egsoz komple sona kadar 61 boru olacak sonra slincerli egsoz veya şu vanalı egsozlardan.

Daha turbo takmadan aşırı lpg sarfiyatı var araçta bişey anlayamadım lpg beyni brc marka baska beyin deneyecegim.Benzinde 20 tl benzin ile benzin fiyatı 5.23'ken 15 km yol yapabiliyorum Lpg'de 20 liraya 20 km lpg 2.80

wekoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallh güzel projee yakın bir arkadaşımda yaptı standart motora 1 bara kadar sıkıntısız kullanıyordu suan için motor içine girdiler daha fazla basınç basmak için umarım istediginiz gibi olur kolay gelsin
    gariban 106 gti....

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vakum otomatikli distribütörle avansı nasıl kontrol altında tutabileceksin basıncı görünce avansın ne olacak?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tofask61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçtaki o kesiklik düzeldi.Yatak sesine benzer olan seste würth yağ katkısı koyunca düzeldi inşallah bidahada çıkmaz.
    Bu yakıt katkısından farklı dimi ? Doğrudan yağ katkısı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0M42,
    Abim önceki konularımdada aynısını demiştin.Ben çok kişiye sordum turbo garage, deli metin gibi ustalara sordum onlarda benım distribitörden kullandığını söyledi o vakum ilk kalkışlarda devrede oluyomuş belli devirden sonra mekanik avans devam ediyomuş.Şimdi zaten ben vakum hortumunu takmıyorumki karbüratöre karbüratörden tıkıyorum o girişi.Mekanik distribitöre dönmek kolay olur benım ıcın kuzenım Tofaş motor tamircisi ordan hemen takabilirim ama çoğu usta gerek yok dedi.Slx'lerde vakum yardımcı tip distribitör var onlarda neden sorun olmuyor abi?

Sezgin,
    Evet abim direkt yağ katkısı.Bence güzel ürün zaten würth duyulmuş iyi bi marka.

Turbo malzemelerini biriktiriyorum 1 ay içinde turboyu takacağım.Yurtdışından bi kaç parça sipariş geçmiştim onları bekliyorum.Pistonlar tepeden 1 - 3 mm arası aşşağıda kalıyor avansı ben avans tabancasıyla ayarlasam sorun olmaz diye düşünüyorum sıkıştırma düşük zaten.Wideband lpg ayar konusunda kolaylık sağlayacaktır bana öyle düşünüyorum.Değer kaç olmalı? 12 normalmi
    Konu Tofask61 tarafından (24-06-2017 Saat 18:56 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk kalkışlarda devrede oluyor sonra devreden çıkıyor gibi söylemlerin hepsi yanlış bilgilerdir.Vakum otomatiğini sonradan devreden çıkaran nedir? Distribütörde bir kere böyle bir düzenek yok nasıl yani devreden çıkıyor? Hortum vasıtası ile doğrudan manifolda bağlı bir sistemden bahsediyoruz arada başka bir parça yok eleman yok kontrol ünitesi yok kara düzen bağlantı var.

Deli metin manyak cesur vs. hani nerede bu adamların yürüttüğü araçlar? Deli metine araba yaptıracaklar o yapılan araçların bir çoğu doğru düzgün yürüyecek te millet bizim burada gözümüze gözümüze sokmayacak öylemi? Şu kısmıda netleştirelim patinaj çekmek sıfır çizmek arabanın yürüdüğünü göstermez bunlar hiç bir şeye kıstas değil.Her söylenilene inanma herkesin ustalığınada güvenme senelerin ustası tofaş turbolamak söz konusu olduğunda mangalda kül bırakmayan ama ateşleme ile avansın birbiriyle bağlantılı olduğundan bi:haber ustalar da var bu memlekette her takım tutan usta değildir ustalığın aslı bilgiden gelir biz ise az okur çok yorum yaparız.

Aslında torboya girişmeden önce okuyup araştırıp motorunun ve teknolojisinin mantığını bir çözsen herşey kafanda yerli yerine puzzle gibi oturacak.

Mekanik avanslı bir distribütör edin senin dist in içinde mekanik düzenek olması aynı hesaba gelmez.Biliyorsun mekanik distler devirlendikçe içerisindeki ağırlıklar merkez kaç etkisiyle dışarıya doğru açılır bağlı olduğu dist. tablasını sağa sola kaydırır avansı devire göre bu şekilde ayarlar ama ağırlıkların gramajı ve onları tutan yayların tansiyonları vs. hepsi hesap kitap gerektirecek detaylardır kullandığın dist. te mekanik düzenek var fakat yeterli avans açısını verebilecek kapasitede mi?

Ayrıca avansı tabancayla ayarlıyorum demişsin neye göre ayarlıyorsun? Turbo olunca fabrikanın verdiği avans derecesinin bir önemi kalmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @serkosyan, Arkadaşımdır kendisi deli metin denilen ustaya turbolattı aracını karbüratörlü oda lpg'de yürüyor slx ne hararet sorunum var ne hızlanma sorunum var diyor.Kadranı çabucak kapattığını söylüyor neden yalan konussunki.Zaten bende ilk orijinal pistonlar ile aynı distribitorü kullanmıştım araç çok deli gidiyordu fakat tabiki sekmanları eridi aracın neyse mekanik sisteme geçmeyi düşüneyim ben ateşleme bobinide değişecek sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk kalkışlarda devrede oluyor sonra devreden çıkıyor gibi söylemlerin hepsi yanlış bilgilerdir.Vakum otomatiğini sonradan devreden çıkaran nedir? Distribütörde bir kere böyle bir düzenek yok nasıl yani devreden çıkıyor? Hortum vasıtası ile doğrudan manifolda bağlı bir sistemden bahsediyoruz arada başka bir parça yok eleman yok kontrol ünitesi yok kara düzen bağlantı var.

Deli metin manyak cesur vs. hani nerede bu adamların yürüttüğü araçlar? Deli metine araba yaptıracaklar o yapılan araçların bir çoğu doğru düzgün yürüyecek te millet bizim burada gözümüze gözümüze sokmayacak öylemi? Şu kısmıda netleştirelim patinaj çekmek sıfır çizmek arabanın yürüdüğünü göstermez bunlar hiç bir şeye kıstas değil.Her söylenilene inanma herkesin ustalığınada güvenme senelerin ustası tofaş turbolamak söz konusu olduğunda mangalda kül bırakmayan ama ateşleme ile avansın birbiriyle bağlantılı olduğundan bi:haber ustalar da var bu memlekette her takım tutan usta değildir ustalığın aslı bilgiden gelir biz ise az okur çok yorum yaparız.

Aslında torboya girişmeden önce okuyup araştırıp motorunun ve teknolojisinin mantığını bir çözsen herşey kafanda yerli yerine puzzle gibi oturacak.

Mekanik avanslı bir distribütör edin senin dist in içinde mekanik düzenek olması aynı hesaba gelmez.Biliyorsun mekanik distler devirlendikçe içerisindeki ağırlıklar merkez kaç etkisiyle dışarıya doğru açılır bağlı olduğu dist. tablasını sağa sola kaydırır avansı devire göre bu şekilde ayarlar ama ağırlıkların gramajı ve onları tutan yayların tansiyonları vs. hepsi hesap kitap gerektirecek detaylardır kullandığın dist. te mekanik düzenek var fakat yeterli avans açısını verebilecek kapasitede mi?

Ayrıca avansı tabancayla ayarlıyorum demişsin neye göre ayarlıyorsun? Turbo olunca fabrikanın verdiği avans derecesinin bir önemi kalmaz.
    Yardımcı vakum avans mekanizması

ï‚—Diyaframın bir yüzü vakum odası ile, distribütörebakan yüzü açık hava ile irtibatlandırılır. Diyaframyayı, diyaframı motor çalışmadığı ya da rölantideçalıştığı zaman sıfır avans durumunda tutar.

ï‚—Vakum odası, bir boru ile karbüratör boğazında gazkelebeğinin hemen üzerinde bulunan bir delik ileirtibatlıdır. Gaz pedalına biraz basıldığında gazkelebeği kısmen açılır. Gaz kelebeğinin az açılmasıylamanifold vakumu avans deliğinden vakum odasınıetkisi altına alır. Vakum tarafından çekilen diyafram,kendisini iten yayın baskısını yenerek vakumlu tarafahareket eder. Diyaframın hareketi, diyafram koluyardımıyla platin tablasını distribütör mili dönüşyönünün aksine çevirir. Platin fiberi de tablanın dönüşmiktarı kadar kama yaklaşarak kontakların daha önceaçılmasını sağlar. Böylece ek avans verilmiş olur.

ï‚—Gaz kelebeği açıldıkça diyaframı etkileyen vakummiktarında azalma olur. Vakumda azalma durumunagöre diyafram yayı da diyaframı ilk durumuna doğruiter. Gaz kelebeği ¾ açıklık durumuna eriştiğindediyafram tamamen eski durumuna gelerek vakumavans miktarı sıfıra iner. Yüksek devirlerdeki gerekliavans, mekanik avans tarafından temin edilir.

Abi burdada dediği gibi ben karbüratörden distribütörün vakum kısmına hortumu bağlamazsam sadece o kalkışlardaki avansı kullanamam yüksek devirlerdede mekanik avans tarafından temin edilir diyor yanlışmı anlıyorum yoksa vakum yardımlı distribütör'ün tanımınımı yanlış yapıyorlar.3 çeşit dist var sanırım mekanik avanslı, yardımcı vakum avanslı, tam vakumlu tip.Bizimki yardımcı vakum avans.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaçtır aynı şeyleri yazıyorum sana fakat yazdıklarımı ısrarla anlamak istemiyorsun turbo yapmak istiyorsan vakum esaslı dist. kullanmaktan vazgeçmelisin ama sen bilirsin kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Deli metin manyak cesur vs. hani nerede bu adamların yürüttüğü araçlar? Demişsiniz ben aracı 1 yıldan fazladır kullanıyorum. Üstünüze alınmayın ama bi cok araç yürüttüğünü turbo yaptığını zanneden kişiler benim aracım için yürümez patlar motor erir karbüratör turbo olmaz yapılamaz dediler ama ben bir seneden fazladır gazlıyorum ve 1.7 dti corsalarla deniyorum aracım hiçbi sekilde sıkıntı yapmadı bugüne kadar 0.8 barda 141 hp çıkarttı dynoda ve biz 1.5 bar basıcaz motor içide yapılı aracımın ve araştırın istanbulda İbrahim yılmaz abimiz vardı vefat etti turbo tofaş deli metin yaptı onuda typer larla yürüdüğünü çoğu kişi bilir araştırın.
    Söylediklerim yanlış anlasılmasın deli metinin yandaşcısı degilim (ama onun yaptığı insanlığı abiliği yere atamam) sizinde bizden çok bilginiz vardır eminim ama avans muhabbetinde bnmde aynı tofaşk61 le sıkıntımda yok.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler