User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
35 sonuçtan 20 ile 35 arası

Konu: 1.4 TSI Motor Duman Sorunu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Castrol 202 derecede parlıyor (eskiden yazıyordu şimdi ise >200 yazıyor ) diğer yağlar 246-260 arası olması lazım (mobil esp yanlış hatırlamıyorsam 254 derece) göstergede ölçtüğümüz sıcaklık kartelden geliyorsa,motor içi çalışma sıcaklığı en az 80 derece fark ediyordur. Ölçülen sıcaklık 123 derece olursa yağ zaten yanacaktır doğal olarak. Teori olarak konuşuyorum ama pratikte de böyle galiba.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MertSerhanÖ. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu deger konusu benim gozlemledigim birsey degil.Her firmanin kendi belirlemis oldugu acikladigi yagin isinma ve ozelligini yitirme derecesi.

simdi soyle,castrolun amaci zaten sizinde dediginiz gibi erken bir sekilde uygun yag sicakligina ulasmak.Mantik evet bu zaten.Simdi kisiden kisiye gore degisir.tsi araclarim harici bende castrol kullaniyorum zaten.mesela clio rs araclarimda castrol kullandim.suan 1.2 tsi aracim var servis castrol koymus ondan devam ediyorum.Bakin,ben 2013 yilinda ilk cuprami aldigimda bu konular ozaman cok daha hararetliydi.Veriye gore konusanlar ve tecrubeye gore konusanlar olarak ikiye ayrilmistikCastrolculer ayni sizin gibi diyordu ki,castrolun biran once isinmasi daha makul,iste efendim castrolu buyuk markalar tercih ediyor bu markalar bilmiyormu vs vs.
    Bizde,castrolde aracin yag degisimine az bi sure kala yagi eksilttigini degisim surecine kadar dayanamadigini.Fakat mobil ve motul yaglarinin daha dayanikli oldugunu,castrole gore yag eksiltmedigini soyluyorduk.Stagelerin havada ucusmasina gerek yok 2013 e yazilim 1.5 yil cikmamisti
    Castrol kullanilcaksa bana kalirsa oil coolerla kullanilir.Belki ozaman diger yaglarin gostermis oldugu dayanikliligi gosterir
    Şimdi şu yazıdan benim anladığım, cayır cayır yağ yakan tsi motorun derdine çareyi siz(ler) mobil motul koyarak mı buldunuz? İlk başta da belirttiğim gibi bilimsel, teknik verilere dayanarak neden ve hangi sebeplerle castrolden uzaklaşmamız gerektiğini açıklayacaksanız açıklayın dedim, tutup şöyle yaptık böyle ettik diyorsunuz

Deseniz ki, şehir içi kullanımında yağ sıcaklığım 110 derecelerde iken mobil kullandım 100 e düştü veya pistte 125-130 aralığındayken 120 lere indi hava ve yol şartları belirtseniz buda bir teknik veri kabul edilebilir, oda yok,,,,

Kos koca castrolü cooler ile falan kullanarak tavsiye edebiliyorsunuz komik değil mi cidden ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre D. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Castrol 202 derecede parlıyor (eskiden yazıyordu şimdi ise >200 yazıyor ) diğer yağlar 246-260 arası olması lazım (mobil esp yanlış hatırlamıyorsam 254 derece) göstergede ölçtüğümüz sıcaklık kartelden geliyorsa,motor içi çalışma sıcaklığı en az 80 derece fark ediyordur. Ölçülen sıcaklık 123 derece olursa yağ zaten yanacaktır doğal olarak. Teori olarak konuşuyorum ama pratikte de böyle galiba.
    Castrol 5-30 u 128 derecede yol bilgisayarından gördüm, bir sıkıntı yaşamadım

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yandac Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5.000 km önce serviste değiştirildi castrol 5-30 konulmuş

Yaz aylarında 5-30 biraz ince kalıyor. Castrol 5-40 veya motul 5-50 kullanmaniz daha uygun olur aslında.
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

MertSerhanÖ. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi şu yazıdan benim anladığım, cayır cayır yağ yakan tsi motorun derdine çareyi siz(ler) mobil motul koyarak mı buldunuz? İlk başta da belirttiğim gibi bilimsel, teknik verilere dayanarak neden ve hangi sebeplerle castrolden uzaklaşmamız gerektiğini açıklayacaksanız açıklayın dedim, tutup şöyle yaptık böyle ettik diyorsunuz

Deseniz ki, şehir içi kullanımında yağ sıcaklığım 110 derecelerde iken mobil kullandım 100 e düştü veya pistte 125-130 aralığındayken 120 lere indi hava ve yol şartları belirtseniz buda bir teknik veri kabul edilebilir, oda yok,,,,

Kos koca castrolü cooler ile falan kullanarak tavsiye edebiliyorsunuz komik değil mi cidden ?
    ya burasi forum degilmi?Tecrube ettigimizi yazamiyomuyuz?Illa bilimselmi olmak zorunda?

ben arkadasa tavsiyelerimi ilettim,castrolu savunmaya basladiniz.2 gundur castrolle yatip kalkiyorum.

Benim siradan bi konuda fikrimi beyan etmem komik,sizin 2 gundur castrol kendi sirketinizmis gibi anlamsiz sekilde savunmaniz ve ettigimiz tecrubeleri kabul etmemeniz komik degil?

Konuyu acan arkadasim,Hic bisi demedim varsayin,ustaya danisin sikintiyi.Tesekkurler
    Sizin Maymun Olmanıza Darwin de Şaşkın.

Belly Detail

KA®ANLIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Castrol kullanılan motoru söktüğünüzde, motorun içinde o lanet olası çamur sarılığındaki akıllı molekül diye tabir edilen tabakayı tornavida ile zor kazıyorsunuz. çok kötü gerçekten.
    Mobil kullanılan motoru söktüğünüzde de parçalar PIRIL PIRIL, üzerinde hiçbir katman olmadan çıkıyor. Tertemiz.

Artı olarak;
    Castrol kullanılan TFSI motorda bizzat gözlemlediğim bir durum da; yağ kapağında beyaz bir tabaka oluşuyor buharlaşmadan dolayı.
    Mobilde bu durumu gözlemedim.

Castrol 5W/30 yağ eksiltirken
    Mobil 0/40 ile eksiltme problemi yaşamadım.

bunlar benim bizzat gözümle gördüğüm, yaşadığım şeyler tabi.

teknik veri olarakta baktığınızda;
    Castrol 5W/30 Mobil 0W/40 ın çok gerisinde kalıyor zaten.
    Loading...

cka36 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu baştan sona okudum daha önceden 160lık beetle aracımda yağ sıcaklığım 100 103lerde geziyordu yeni aldığım 2010 Cav kodlu scirocco 160lık scirocco aracımda uzun süredir yağ sıcaklığımı takip ediyorum herkes 100lerden falan bahsetmiş ama ben genelde sıcaklığı 120 civarlarında oluyor uyuz olmaya başladım hava sıcaklıkları artmaya başladı o yüzden mi diye düşünüyorum ama yağında artık performansını kaybettiğini düşünüyorum bu derecelere çıkmasına rağmen araçta gram yağ eksiltme olmadı yaklaşık 5000km de sürekli hergün çalıştırmadan önce kontrol ediyorum artık bu hafta yağımı değiştiricem ama motul mü mobil mi karar veremedim açıkçası ??

CNR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cka36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu baştan sona okudum daha önceden 160lık beetle aracımda yağ sıcaklığım 100 103lerde geziyordu yeni aldığım 2010 Cav kodlu scirocco 160lık scirocco aracımda uzun süredir yağ sıcaklığımı takip ediyorum herkes 100lerden falan bahsetmiş ama ben genelde sıcaklığı 120 civarlarında oluyor uyuz olmaya başladım hava sıcaklıkları artmaya başladı o yüzden mi diye düşünüyorum ama yağında artık performansını kaybettiğini düşünüyorum bu derecelere çıkmasına rağmen araçta gram yağ eksiltme olmadı yaklaşık 5000km de sürekli hergün çalıştırmadan önce kontrol ediyorum artık bu hafta yağımı değiştiricem ama motul mü mobil mi karar veremedim açıkçası ??
    Motul-mobil-castrol 3 ünüde kullandım 1.2 tsi ama benzer yapılar

mobil yağ sıcaklığı ortalama, azalma castrole göre daha az yağ sıcaklığı ortalama 110larda falan geziniyordu.
    castrol tek kelimeyle rezalet yağ sıcaklığı 115-120lerde yağ deli gibi azalıyor
    motul koydum 13.000 km oldu cumadan sonra bakıma giricek yine motul koyucam 1 ml eksilme yok yağ sıcaklığı canını alsam 107-108 geçmiyor.

kesinlikle motul, başka daha yağ kullanmam ben

mobil de ancak fiyatından ötürü tercih edilir bence, castrolden kesinlikle daha iyi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CNR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motul-mobil-castrol 3 ünüde kullandım 1.2 tsi ama benzer yapılar

mobil yağ sıcaklığı ortalama, azalma castrole göre daha az yağ sıcaklığı ortalama 110larda falan geziniyordu.
    castrol tek kelimeyle rezalet yağ sıcaklığı 115-120lerde yağ deli gibi azalıyor
    motul koydum 13.000 km oldu cumadan sonra bakıma giricek yine motul koyucam 1 ml eksilme yok yağ sıcaklığı canını alsam 107-108 geçmiyor.

kesinlikle motul, başka daha yağ kullanmam ben

mobil de ancak fiyatından ötürü tercih edilir bence, castrolden kesinlikle daha iyi
    Motülde peki 5/30 mu kullanmayı tavsiye edersiniz 0 40 mı ?

bugra_0101 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motülde peki 5/30 mu kullanmayı tavsiye edersiniz 0 40 mı ?
    yine karar senin ama motule boşuna o kadar para verme , mobil 0w40 esp koy mis gibi bin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    120 çokmuş be, ben 14 tsi ile otoban ve 40 derece sıcaklıklarda ancak o civarlara çıkıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    120 çokmuş be, ben 14 tsi ile otoban ve 40 derece sıcaklıklarda ancak o civarlara çıkıyorum
    Aynen çok yağ değişimi sonrası kontrol edicem bakalım

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bugra_0101 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yine karar senin ama motule boşuna o kadar para verme , mobil 0w40 esp koy mis gibi bin
    Önerilen viskozite 5w30 neden 0w40 öneriyorsunuz ? Bir nedeni var mı ?
    Motor üreticisi 5w30 öneriyor bende aracıma 5w30 koyuyorum bu nedenle sordum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Önerilen viskozite 5w30 neden 0w40 öneriyorsunuz ? Bir nedeni var mı ?
    Motor üreticisi 5w30 öneriyor bende aracıma 5w30 koyuyorum bu nedenle sordum
    Sanırım fiyatından dolayı 0w40 5w30 a göre 20 30tl daha uygun diye biliyorum 5w30 öneriyor motor üreticisi doğru ama 0w40 kullanımına da izin veriyor bildiğim kadarıyla . Mobilin sitesinde benim aracım CAV motor 0w30 esp tavsiye ediyor aşağıdaki linkten araca göre bakabilirsin
    Turkiye Mobil™ | Otomobil Motor Yalar1 | Mobil™ urun secimi

bugra_0101 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım fiyatından dolayı 0w40 5w30 a göre 20 30tl daha uygun diye biliyorum 5w30 öneriyor motor üreticisi doğru ama 0w40 kullanımına da izin veriyor bildiğim kadarıyla . Mobilin sitesinde benim aracım CAV motor 0w30 esp tavsiye ediyor aşağıdaki linkten araca göre bakabilirsin
    Turkiye Mobil™ | Otomobil Motor Yalar1 | Mobil™ urun secimi
    10w40 daha ucuz acaba ondan mı koysam ? fiyatla alakası yok (0w40 yağ daha pahalı) ,, yağın sıcaklıkla olan ilişkisinden ötürü 0w40 kullanıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bugra_0101 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    10w40 daha ucuz acaba ondan mı koysam ? fiyatla alakası yok (0w40 yağ daha pahalı) ,, yağın sıcaklıkla olan ilişkisinden ötürü 0w40 kullanıyorum
    0/40 esp yi bulana kadar 10 tane parçacı gezdim bulunmaz hint kumaşı gibi oldu ama buldum ve 0w40la değiştirdim, çıkan yağ karşısında oturup ağlıcaktım yazık günah gerçekten insanları anlamıyorum sözde yeni değiştirmişler yağı aldığım aracın tabikide herzaman aldığım zaman ilk yağ değiştiririm ama bu kadar da beklemiyordum acıdım vala, neyse şuanda yağ sıcaklığım normale döndün çok şükür

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler