User Tag List

Sayfa 1/7 123 ... SonSon
115 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: '65 vw 1200

DMR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post '65 vw 1200

Öncelikle merhabalar bu forumdaki ilk başlığım olacak o yüzden herhangi bir hata olursa affola

Restorasyonu 2013 ün başında bittiğinden topluca birşeyler olacak. Ve en baştan söylemem gerek, ilk aldığım zamanlarda haliyle şimdiki genel bilgim olmadığından orjinallik, restorasyonda dikkat edilmesi gerekenler gibi şeyleri bilmediğimden enteresan hatalarım oldu, ona göre değerlendirmenizi tavsiye ederim

Aracımın hikayesine gelecek olursak; fabrikadan 22 nisan 1965 te beyaz renk - kırmızı döşeme seçeneği ile alınmış. Onun dışında hiç bir opsiyona gerek duymamışlar. Radyo falan hak getire yani .

Yanlış bilmiyorsam türkiyeye giriş yapıyor ve benim aldığım 2011 e kadar aynı sahibesinde (evet sahibesinde) kalıyor. arabanın rengi buraya geldiğinde gül kurusu olarak değiştiriliyor. Diğer şeyleri incelediğimizde değişen pek fazla olmadığını gördük. ekstradan acımasız şekilde orjinal döşemenin üzerine 4 kat kılıf geçirilmişti

Hikayesinin en hakim olduğum bölümü ise sahibesinin ölmesi üzerine, sürekli vos alıp satan birinin eline geçmesinden sora, saf, bilgisiz, ilk defa arabası olacak, acemi bir vos seven biri olan bana, vosun durumunun çok daha farklı,güzel sunulmasıyla başlıyor

Getting Started

Bu fotolar kendileri tam olarak benim olduktan sonra ilk görüşüm.

O ayna insan işi değildi zaten

O garajdan çıkar çıkmaz parçalanan plaka, kısa takılmış debriyaj teli ve ağır bakımların hepsi yapıldıktan sonra daha şaşmazda bir tur atamadan kırılan şanzıman çatalı, takılıp kalan korna, ısıtmayan kalörifer( tellerini takmayan sözde usta) gibi çok tatlı, daha arabayı alır almaz kucağa oturtmaya çalışan ve sürekli alakasız sorunlar çıkartıp can sıkan sanayi esnafı gibi ufak konulara rağmen uzunca bir süre günlük araç olarak hizmet etti kendisi

O kadar orjinaldi ki vw yazdığına yemin edebilirdim

Aracımı satın aldığım kişi yanında gereksiz bir sürü parça vermişti. Aralarında en işe yarayan ikili bu tampon babalarıydı ki hemen taktırmıştım.

Keeping It Daily

Bu fotoğraflardada belli olacağı gibi arka kaputu ve jantların göbeğini mat siyah, offset bölümünü griye boyadım. Aynı günlerde yakın zamanda boyatma ihtimali oluştuğundan vosun heryerindeki kabarmalar ve patlamaları soyup, üzerlerini çok özenmeden macunla kapadım. Bi nevi do it yourself

Ardından motor tam anlamıyla sıfırlandı. Ana yatak, kol yataklar, pistonlar vs. Kısaca görüntü hariç herhangi bir sorunu yoktu. O günlere ait fotoğrafları kaybetmiş durumdayım.

Şimdiye kadar restorasyonla ilgili pek birşey anlatmamış olabilirim, vurmayın

Coma

2011 de Ankara ya düşen ilk karda, 3 şeritli incek yolunda, en sağda sıfıra sıfır parkedilmiş ve en arkada duran bahtsız tospama, aynı anda alkol ve esrar ile combo yapıp, çarpmayı ve aracını bırakıp kaçmayı( yetenek burda) becerdiler

Direkt olarak tost evet

Ekstra bilgi; Vos ile astra arasında 1,5 metreye yakın fark vardı.

Şansıma şasede herhangi bir darbe yoktu. Daha 1320 km (evet net şekilde sayıyordum) yaptığım sıfır motorumun hali pek iç açıcı değildi tabi.

Olay yerine gelen polis, raporlar, çekici, sanayi, bilen bilmeyen herkesin yorumları( bunu hurdaya ver -- ne hurdası toplanır bu gibi)- toplayacak para durumunun bulunmaması, sonrasında da uzun uğraşlar sonucu sigorta şirketinin düşük bir para vermesi, aynı anda devam eden okul gibi olaylar sağolsun aracımı evimin karşısındaki arsaya üzerinde brandalar ile bırakmaya zorladı.

2012 haziran a kadar komada kaldı yani
    A dream chaser

Emre Ekrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devamı yok mu?
    /// PEUGEOT SPORT
    Undertaker

PSA Brothers

mertxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet devamını bekliyoruz..!

peace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hikaye sürükleyici ben de çok istiyorum güzel bir vos kismet olur birgün inş.
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uzaylıların bizi görmesi için çizilen sıfırlar gayet gereksiz..
    https://www.instagram.com/topalworks/

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en çok istediğim kasa (pre).İmkan olursa ve o zamana beetle ı satmazsam beyaz , beyazjant , beyaz yanak ve tas kapakla bi tane istiyorum aynısından.
    Bu arada plakalarımız çok yakınmış mercedesle , o da 06 ep 112.Demek o yıllarda seri epymiş.
    Mercedes 4 yıl yattı.son haftaları herşeyin bitmesine.Bi süre sitede , bahçede vs. dekor olarak kalıyor ama öyle yada böyle tekrar şevk gelip toplanıyor sıkıntı yapmayın.

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Partiki ne zaman geliyor ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen devam ediyorum, dün yanlışlıkla post etmiştim

Born Again

Durumu toparlar toparlamaz ilk iş başkent sanayisine çektirmek oldu. (Arkadaşlar direksiyon başında durmak içindir )

Kafa göz dalıp ilk iş motoru elimize almak oldu.

Ardından kaçınılmaz olanlar.Yeni ön-arka paneller ve 4 yeni çamurluk (çamurluk hattında herhangi bir hata olması hoş olmazdı)

Hızlıca devam edeceğim. Şuan okulun berbat internetiyle ve dersle uğraşıyorum
    A dream chaser

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ooo devamı varmış , yanlış anladık biz mevzuyu , öyle kaldı sandık.Sevindim şimdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hızlı resim i kullanamıyorum başkent in interneti yoklarda resmen en kısa zamanda geri geleceğim
    A dream chaser

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrardan devam

Bu adam vosların dr.house u. Ankarada tek desem yanlış olmaz tahminimce

Ön çamurluklar gelip, kaput ta düzeltilince olması gereken görüntüye kavuşmuş olduk.( Aklınıza takılma ihtimaline karşı 2.fotoda sol çamurlukta herhangi bir hata yok enteresan bir yansıma. İlk gördüğümde neredeyse kalp krizi geçirttiriyordu )

Tabi bu arada çarpmanın etkisiyle şanzımanın bize bakan bölümünde görünen ufak çatlaklar yüzünden şanzımanı indirdik ve yine şans eseri sadece şanzıman kulağındaki hafif çatlaklar ve şasede herhangi bir darbe olmaması ayrı bir mutluluk sebebi oldu Haliyle şanzıman yine aynı 1200 tip çıkması ile değişti.

O aralar set halinde sıfır tampon 900-1000 liraları bulduğundan geçici süre için çıkma tamponlar alındı ve alıştırıldı. Birde motor kaputunun sıfırı olmadığından elimizde ne varsa deyip yine çıkma kaput ile değiştirdik( eskisinin düzeltilecek hali yoktu çünkü)

Kaportadaki iş bittikten sonra (tabi süreç daha uzundu ) şanzımanın son bağlantıları ve bir iki dükkan yanındaki boyacıya yakın olduğundan mekanik işlerini yapan ustamıza gittik.(Dükkanın ismi bu değil, son çıkan tabelasını değiştirmemişti)

Ne olur ne olmaz motorla birleştirelim dedik tabi

Şanzıman kulağı değiştirildi ve tam anlamıyla yerine takıldı.

Garajın bir köşesinde beklerken bizde tavan döşemesi(nasıl olsa değişecek diye sökülmemişti) göstergeler vs gibi ıvır zıvırı sökmeye, yavaştan boyaya hazır hale getirmeye başladık. Orjinal gördüğümüz herşeyi sakladık tabi.

Orjinal yalıtım malzemesi olarak tahmin ettiğim maddenin kaşındırıcılığı süper ötesiydi

Bu arada boya için sıra beklerken uzun süredir aklımda olan ve genellikle hayal olarak gördüğüm bir iki parçayı yakalayabildim

İlki empi usa den gelme, wagner markasının atom tip farıydı.

İkincisi ise asıl değerli olan hella nın snowflake tipi(vosçuların arasında nokta stop olarak geçer) 1957 model bir vostan çıkma stoplarıydı ki, orjinallik gibi değerler bunları görünce aklımdan silinip gitti düşünün ki face gruplarında ilana düştükten 20 saniye sonra arayıp aldım. ardından arayanın haddinin hesabının olmadığını söylemişti satıcı.

Arkadaşlar nokta stop tutmak içindir

Ön testler

Araç boyaya hazırlanırken ilk görev renk seçmekti *****. Ben 3 renk arasında kalmıştım, 1.Orjinal rengi arcona white 2.yine orjinal katalog renklerinden bildiğimiz siyahtı. Üçüncü ve son seçenek ise r56 kasa mcs lerde çok sevdiğim laser blue idi. Netten araştırdığımda bu rengin(ya da çok yakın tonlarının) daha önceden iki araçta daha kullanıldığını gördüm ki yanlış bilmiyorsam biri 1100 motor 60 model de biri de burda konusu olan zetec motorlu pre kasa idi.

Ancak bu maviye uzun zamandır hayran olduğumdan bu rengi seçtim. Olurda zetec pre nin sahibi okursa kusura bakmasın

Boyayı o kötü bardağa koyduktan sonra boyacıya gidişimi unutamam dökülmesin diye sıkı sıkıya kavrayıp tek elimle direksiyonu tuta tuta gitmiştim

Ardından daha net bi görüntü almak için tiner kutusunu laletayn düzeltip üzerine boyayı attık. Fotoğrafta daha kurumadan sapık gibi gezdirdiğim için boyaya yapışan birşeyler var ama size yeterli fikri verecektir tahminimce

Ve boya işinin devamı.

Vosun göğüsü de gövde ile aynı renk olduğundan oralarında zımparalanması gerekiyordu. Bende işi iyice hızlandırmak için tüm iç bölümü zımparaladım. Bu arada orijinal rengini de görebilirsiniz.

Kısa bir süre sonra devam edeceğim. Parça parça oldu kusuruma bakmayın
    A dream chaser

CoSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hoppa ben gibi bir ''manyak'' daha çıktı tam istediğim model ve tamda istediğim renk aslında bu stoplar gerçekten nokta olmuş eminim bittiğindede nokta olacak genel olarak Allah kolaylık versin ve unutmayın bizde burda size destek oluyoruz ve merakla bekliyoruz
    cstuningstore

Emre Ekrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devamı varmış enfes oldu, bir solukta okudum, "bu kısa bir süre çok uzamadan" devam lütfen.
    /// PEUGEOT SPORT
    Undertaker

PSA Brothers

MehmetOrkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hop hop devamı yokmu , film şeridi gibi geçiyordu oysaki gözlerimden yaptıklarınız.

Allah yardımcınız olsun çok güzel gidiyor .
    RollaFx Eibach Pro-Kit <--> FX Ön Tampon ,Usdm Arka Tampon,Stop ve Reflektör <--> Parlak Siyah Panjur <--> Kristal Kara Far <--> Anatomik Spoiler <--> Pioneer Müzik Sistemi-etna81.blogspot.com.tr

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keyifle okuyorum helal olsun sabrınıza gerçekten

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    patron mutlu son istiyor devamını merakla istiyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sistemini çözemedim o yüzden genel olarak herkese teşekkür etmek istiyorum , umarım gönlünüzce bir vos bulursunuz.

Bir devam daha

Bu arada fotoğraf sırasında karışıklık yapmış olabilirim, çok fotoğraf var arasından elemek biraz dertli oluyor

Boya işi başlamadan önce

Macun olmazsa olmaz. Tabi bu kadarla kalmadı

Baz kat deniliyor sanırım, laser den önce renault mavisi atıldı.

Tamamı aynı mavi olunca mat haliyle bile güzel duruyordu

Sağdaki kırmızı izler ufonun izi bu arada

Boya markası olarak glasürit i tercih ettik. Bu rengin hakkını verebilecek bi marka olduğunu düşünüyordum çünkü.

Baya bi fast forward olacak ama direkt olarak fırından çıktığı güne geçiyorum

Evet oradaki bir karmann ghia. sahibi uzun zamandır uğramadığından macunlu bir şekilde bekliyor ne yazıkki. Benim arabam bitti üzerinden 1 yıl geçti hala aynıydı.

Vee mutluluk

Direksiyon nasıl olsa aynı renk boyanacak diye sökmedik. tabi fırından dönüş içinde ihtiyacımız vardı

Bu arada nokta stopların içini boşalttık, içleri temizlik vs için elektrikçimize gitti, dışı zımpara ve boya hazırlığı için bizde kaldı. Onun yanında göstergenin yanındaki ızgaralar ve arka plaka şapkası da aynı işlemleri bekledi.

Tezgah olarak enteresan bir tercih tabi

1-2 gün ne olur ne olmaz boyanın iyice kurumasını bekledikten sonra elektrik ve boya işleri biten stoplarla beraber aracın komple elektrik tesisatı işi başladı. Tesisat orjinaline uygun şekilde 6 sigortalı ve tüm kablolar makaronlarla sarılarak daha önceden hazırlanmıştı, e haliyle direk işe koyulduk

Beni bu arabaya en çok bağlayan şey şu salak,şapşal ne derseniz o tipiydi bu renk ve farlarla tam oldu

Bu arada motorun tesisatı falan da hazır olduğundan motoru yükledik. Tabi motor yüklenmeden önce tüm kontroller yapıldı ve öyle takıldı.

Camlar yokken, sac jantın üzerinde o buz gibi havada ağzımı yüzümü kapatıp, sanayi içinde turlamanın verdiği keyfi topladıktan sonra alamadım desem yeridir. İndiğimde ısınmak için soba başında beklesem bile uzun zaman sonra vosuma kavuşmanın keyfi başkaydı gerçekten

Bu post u göndermek zorundayım belli bir fotoğraf sayısını geçemiyormuşum devam yinede
    A dream chaser

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi sonrasında haliyle camsız binilmeyeceğinden tavan döşemesinin çekilme vakti gelmişti. Daha önceden arabanın içinin tamamiyle siyah olmasını istiyordum, öylede yaptım arabanın içinde başka bir renk beni rahatsız ediyor şahsen

Tavan döşemesinden sora sıra camlara geldi. O sıcaklık ne güzel birşeymiş

Bu vosum resto halindeyken kendisiyle ilk fotoğrafım kaputsuzluk özgürlüktür

Bu genel işler hallolduktan sonra ıvır zıvır ı(trimlerin bazıları vs) bitirmek için sanayi içinde gezip durdum haliyle. Onların fotoğrafları da şöyle

Şaşmaz ve başkent sanayisindeki işler bittikten sonra sıra döşemelerin takılmasına gelmişti. işin başlamasına bir gün olduğundan, uzuun günler sonrasında yürür halde eve yollandık

Tabi bu fotoğrafın detayı şu ki burda fotoğraf çekmek için durmadık benzin otomatiği şaşmazdan çetin emeç e kadar 3 kere sukoyverdi içerde su dolu 1,5 litrelik şişelerle gittik eve kadar. Tospa yine şakasını yaptı anlayacağınız.

Neyse devam edelim

Döşemenin bitmesi 2,5 gün sürdü. Tabi bitmesini bekleyemeden gidip fotoğrafladım

Daha detaylı fotoğraflarını ilerde paylaşacağım.

Tüm işleri kısaca özetleyen bir fotoğraf

A dream chaser

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AFTER SURGERY

Yavaştan günlük kullanımla beraber tüm ince detaylar da tamamlanmaya başladı.

Sıradan photoshoot havasında fotoğraflar olmadan olmazdı

Trim işleri demişken, iç trimleri halledip karşısında keyif sigarası içmek güzel bir hissiyat O plakalığı kısa süre sonra ortadan kaldırdım bu arada.

Kısa bir süre sonra krom tamponlara geçtim. Sonunda istediğim görüntü gelmişti

Şu tip

Aynı gün içinde çektiğim başka bir foto. Kırmızı olan birazdan düğün aracı olacak 60 model orjinal ragtop 1100 motor bir vos bu arada.

Bu arada lastiklere beyaz yanak uyguladık ancak onun fotoğraflarını bulamıyorum, diğer eklediğim fotolardan görebilirsiniz.
    A dream chaser

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mü-kem-mel!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)