User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
90 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 97'' Astra GSI

crazy_orcun001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geldik iç mekanda ufak dokunuşlara.Opellerin H kasadan önce sevdiğim hiç direksiyonu olmadı.Bu algım Astra F için de geçerli.Kaba saba korna butonları eskiyen airbag'ı kaza yapsam açılmayacak bir şey olduğundan değiştirmek istedim.Satışa koyup eskiyi sattım ve direksiyon arayışına geçtim.Ahşap 3 kol bir şeyler bakıyordum ve tam istediğim şeyi buldum.Tabi sadece direksiyonla kalmayıp spor göbek de bulmam gerekiyordu.Aracı garaja çekip 15-20 gün göbek aradım.Maalesef astra f için üretilen spor göbek bulmak neredeyse imkansız.4-5 göbek denedim olmadı.Ardından başka modellerin göbeklerini sipariş ettim yanlış hatırlamıyorsam corsa b'ninki ile birebir uyuyordu.Artık uygulamaya geçme vakti.Spor göbek takarken zembereği de takmak gerekiyor yoksa korna çalışmıyor vs elektrikçinin yolunu tuttuk ve sonunda istediğimiz görsele ulaştık.

Eski hali

Gerçekten caanım ekol bir arabaya tüm özellikleri klima,abs,hidrolik direksiyon,elektrikli ve otomatik ayna,ısıtmalı aynalar,gayet de donanımlı bir yol bilgisayarı koyup böyle bir direksiyon neden koyarsın anlamış değilim.

Ahşap Direksiyonumuz

Şimdilik bu kadar.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.Bir sonraki hedefimiz Eibach yaylar olacak inşallah..Görüşmek üzere..

ataozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam devamını sabırsızlıkla bekliyorum ancak jantlar biraz büyük olmamış mı? Yaydan sonra sürtme yapmaz inşallah.
    BZA Corsa C 1.7 DTI
    ALN A3 8L 1.8
    AEH Polo 6R 1.6 TDI

CZZ Rocco 1.4 TSI DSG
    FGF Clio5 1.0 TCe XTronic : (

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O güzel dilekleriniz için can'ı gönülden teşekkür ediyorum.Jantlar evet büyük duruyordu ilk başta ama zamanla gözüm alıştı 16 mıydı bu diye bakıyorum arada.Zamanla gözümüzde küçülüyor jantlar.Rakamları tam hatırlamıyorum ama aşağı yukarı orjinal jantlarıyla aynı ağırlıkta diyebilirim.Oldukça hafif bir jant.Ebat olarak önceden 195/55/15 kullanıyordum şimdi 205/45/17.Taban genişliğindeki 10 dereceyi de GSİ olmasına ve hafif kalkışlarda bile sarabilmesine sayarsak çok da büyük gelmiyor zannımca.
    Yay konusunda elimizi gözümüzü bağlayacaz Eibach 3.5 cm sürtsede göz yumacaz.Çünkü önceki sahibinden kalma aracın üzerindeki yaylar muhtemel ısıtılmış ve ya presslenmiş.Eski resimlerine bakarsanız 4-5 cm düşük duruyordu.''Sürtmezse sıkıntı'' diyip girecez bi yola...
    Konu crazy_orcun001 tarafından (20-05-2022 Saat 02:21 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun bir aradan sonra geldim yine..
    Bu süreçte arka tarafı söktüm.Karşıma çıkanlar beni şaşırtmadı.Aracı alan tesisat yaptırmış ve sonsuzluğa açılan kabloları temizlemekle başladım.Pandizotum apaçi eline düşmekten allak bullak olmuştu.Yerine yenisini bulamadığım için Mehmet Uluşen abimden taslak alarak daha güzelini yaptık.Ardından arka bagaj lambasının tesisatını yeniledik ve switchden kablo çektik yeniden.
    Araçta sonradan kalma bi park sensörü vardı ama çalışmıyordu.Sökünce anladım ki monitör kablosu kopmuş.Yenisini sipariş verip gerekli kontrollerini yapıp monteledik.Orjinal hoparlör yerlerine uygun 13 cm pioneer g1310 aldım ve forwell 4x80rms amfi ile destekledim.Beni gayet de tatmin etti.Bu zaman diliminde ne üdüğü belirsiz araç üzerinde gelen teybi pioneer 3050-ub yarı profesyonel teyp ile değiştim.
    Tüm bakalitlerin içini kauçuk ve ya süngerle destekledim ki kaportaya çarpıp ses yapmasın.Eksik tüm vida ve klipsleri yeniledim.
    Arka koltuğun menteşeleri ses yapıyordu.Eklem yerlerine coroblastla kaplayıp tüm sesi kesmeyi başardım.Özellikle bu sesi kestiğim için çok mutluyum.Sinir bozuyordu.Tabi sökmüşken temizledik koltuklarımızı da.
    Unuttuğum bi anekdot ise bi seyahatimde ön jantlar dönerken sürtüyordu.Ön jantlarımın içinden 5 mm kadar tornaladık.Lastik ebatımızı da 205/40/17 ye indirdik.Artık dönerken sürtmüyoruz.
    Bu arada yaylar hala depoda taktıramadım.
    Arka kısmın yarı sökük hali..

Söktüğüm parçalar temizleniyor trim seslerini önlemek adına eklem bölgelerine bazen de geneline kauçuk yalıtım ve süngerle kaplıyorum..

yalıtımdan küçük bir kesit

arka direkler

arka direkler

switch'i (umarım doğru yazmışımdır) aktifleştirip tesisatını yeniledik böyle ufak detayları halledebilmek beni mutlu ediyor.

eski pandizotumuz

5 mm mdf ile bagajın kıvrımlarına uygun yapılıp kaplanmış pandizotumuz

Döşemenin altındaki kalıba ayak yaptım ki ses yapmasın

kapladıktan sonra

ve çıkan fazlalıklar...
    Konu crazy_orcun001 tarafından (05-07-2022 Saat 10:23 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sökmüşken ön koltukları da söktük

hadi söktük taban halısını da temizleyelim dedik

Halı yıkama makinesi ile ilaçlayıp suyunu çektikten sonra gözle görülür değişiklik oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eklemeyi unutmuşum yan aynalardan olduğunu düşündüğüm yüksek hızlarda rüzgar sesi de vardı.Aynaların iç kısmına da bikaç işlem yaptım.Büyük oranda rüzgar sesini azalttı.Ayrıca arka koltuk menteşeleri de zamanla aşınmasından kaynaklı ses yapıyordu.Coroplast keçe bandı ile sardım ve sesi kesmeyi başardım.

bu şekilde kenarları kapladım

zamanla boşluk yapan menteşe aralarını keçevari bir band ile kapladım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha sonrasında aylar öncesinde almış olduğum eibach 3.5 cm yayların da montajını yaptık.Üzerinden çıkan yaylar aracın apaçi geçmişi hakkında derin bilgiler veriyor.Ön amortisörleri ısıtmışlar ya da presslemişler ama boyları bile eşit değil nerden baksan arada 2-3 cm var.Arka yayın birini fazla ısıtmış olmalılar ki gönyesi kaymış.Bir kez daha press/ısıtılma işlemi ne kadar zararlı anlamış olduk.Yolda eşit esnemeyen araba savurur mazallah taklaya bile sebep olur.Aşırı hız yapmaktan bu yüzden korkuyordum.Şimdi en az 3 haftalık deneyimim ve uzun yol tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki araba stabil gidebiliyor virajları savurmadan dengeli bir şekilde dönebiliyor ve eskisinden daha yüksek süratlarda kullandığım halde kaymıyor.Çünkü ağırlık merkezi eski yaylarda sürekli bozuluyordu.vs vs anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.
    Yeni yaylar aracı fazla bastı ama eskisi kadar sürtmüyor o da ilginç bir detay..Söylendiği gibi oldukça yumuşak konforlu ve bir o kadar da yol tutuşu artıran bir ürünmüş deneyimlemiş olduk..
    konuşmuyorum görüyorsunuz aradaki farkı.

önler bunlar da ısıtırken yamulmuş bir yana yatık duruyor

veeee

ön amortisörleri değiştirirken kule takozlarını da değiştik.

sonuç

*
    artık kozmetik olarak eksiklerini tamamlamaya yaklaşıyorum.Motor içine girmek istiyorum biraz da.x20xev için neler yapılabilir? z20let'e dönmek mantıklı mı? uzun vadeli 1.0-1.2 yi bar korkmadan basabilir miyim? ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

calamityeas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    X20XEV den max 150 hp çıkıyor ama çok maliyetli diye biliyorum.Maddiyatınız el veriyorsa direk z20let 200 250 hp bandında en güvenlisi bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vectra B GT irmscher egzantrik,2.0 omega emmesi,beyin bobin,filtre,headers,olursa belki hafif volan ile 20-25 bin tl yi bulacak gibi.Bunları yapınca da 170-180hp alırsam yeter diye düşünmüştüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı aldığımda kliması çalışmıyor almıştım.***** yaz ayları sıcaktan binilmiyor.Sıra klima kompresörünü yaptırmaya gelmişti.Öncelikle klima tesisatını kontrol ettik sağlamdı.Sorun klimanın kompresörünün sıkışması.Kompresöre su kaçmış ve içi paslanmış iş görmez haldeydi.Revizyonlu bir kompresör aldık.Kaçak testi yaptık ve kaçakları tespit edip onardık.Tesisatı bağladık ve gazını basıp 1 hafta deneme sürecine girdik.Araç soğutmuyordu.Usta bunlar eski nesil bu kadar soğutur dedi ama emsalleri buz gibi yaparken biz neden arabada üşümeyelim.
    Hemen bir klima gaz dolum merkezine gittim.Araçta kaç gr var diye bakarken şaşırmadım ki yanlış hatırlıyor olabilirim ortalama 380 gr gaz çıktı.Forumlardan ve müdavimlerinden kaç gr olması gerektiğini sorguladığımda 925 gr fabrika verisi gaz dolum gerektiği ile karşılaştım.Eksiği tamamladık ve klimamız da buz gibi ediyordu artık.
    eski klima kompresörümüz

yeni revizyonlu kompresörümüz

Aracın bazı kanalları sıcak bazıları ılık bazıları soğuk üflüyordu.Anladım ki klepeler hava kanallarını tam açmıyor ayırmıyordu.Torpidoyu yarım sökmem gerekti.Açtığımda karşılaştığım tablo yukarı aşağı halatlar zorlamaktan yerinden çıkmış,klepeleri ayıran halatlar kopmuş vs idi.Halatları yeniledik yağladık ve olması gerektiği gibi bağladık.Kontrollerini yaptık ve artık 4 kanal da aktif çalışıyordu.Kısa bir deneyimimde yarım saatte 4.kademede içerde üşümekten tüylerin kabaracak kemiklerin bile kapat lan şunu diye bağıracak kıvama geliyordu.

bu resimden sonra torpido ve alt paneli ve direksiyon alt bakalitleri de sökmek zorunda kaldım.

burası çok karışıktı anlamak saatlerimi aldı.

devamı gelecek...
    Konu crazy_orcun001 tarafından (11-07-2022 Saat 17:44 ) değiştirilmiştir.

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah emeklerine sağlık, direksiyon yılına uygun ama modele pek uymamış sanki Sparco veya momo gibi bir şeyler takılırsa çok daha şık olacaktır, buna eminim.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 131mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah emeklerine sağlık, direksiyon yılına uygun ama modele pek uymamış sanki Sparco veya momo gibi bir şeyler takılırsa çok daha şık olacaktır, buna eminim.
    Ahşap olmasını özellikle tercih ettim.Tarz olarak pek farklı direksiyon yok genelde 4 kol-3 kol oluyor.Benim zevkime hitap etti.Memnunum.
    Güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkür ederim.
    Tabi arada denediğim ahşap görünümlü harabeyi görmediniz atayım onu da..

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya forumda böyle Opel görünce çok mutlu oluyorum. Hanımdan fırsat buldukça ben de araçla uğraşıyorum. Aracınız çok güzel olmuş. Nacizane fikirlerimi sorarsanız;
    Direksiyonu beğendim. Büyük ve ahşap simit her zaman güzel ve şık.
    Jant ve lastik keşke oem ama az bulunan jantlardan tercih edilseydi. Örneğin;

Aracın trimler gayet yerinde görünüyor. Klima olayı beni de yordu ama sonunda çözdüm. Kompresör tamirinden randıman alırsanız iyi sonuç olur. Gördüğüm eksik sol cama üfleyen havalandırma kanalı. Benim de yoktu 3 boyutlu yazıcıda yaptırdım. Artık göze batmıyor ve buğuyu alıyor. Opel konusunda her daim bilgilerimizi paylaşalım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya forumda böyle Opel görünce çok mutlu oluyorum. Hanımdan fırsat buldukça ben de araçla uğraşıyorum. Aracınız çok güzel olmuş. Nacizane fikirlerimi sorarsanız;
    Direksiyonu beğendim. Büyük ve ahşap simit her zaman güzel ve şık.
    Jant ve lastik keşke oem ama az bulunan jantlardan tercih edilseydi. Örneğin;

Aracın trimler gayet yerinde görünüyor. Klima olayı beni de yordu ama sonunda çözdüm. Kompresör tamirinden randıman alırsanız iyi sonuç olur. Gördüğüm eksik sol cama üfleyen havalandırma kanalı. Benim de yoktu 3 boyutlu yazıcıda yaptırdım. Artık göze batmıyor ve buğuyu alıyor. Opel konusunda her daim bilgilerimizi paylaşalım.
    hanımcılık kazanmadan bitirmemiz gerek aracı

Opel fazla garip kalmış bir camia.Açıkcası aracımdan memnun olmaya başladım.Güzel dilekleriniz için sağolun

Eksik olarak sağ hava kanalındaki bahsettiğiniz ızgara yok bulursanız almak isterim.Orta kanalı kapatıp açan mekanizma bozuk söktüm ama hangi parça yok anlamadım.Çakmaklığım yok bir de ama sigara içmiyorum.
    Jant konusunda değişebilirim aslında ama farklı olup yakışan jant bulmakta zorlanıyorum.Orjinal gsi ve ya rüzgar gülü tipi jantlara da ben ısınamıyorum nedense.
    Klima geçen hafta gaz kaçırdı tekrar onardık boruları eskimiş muhtemelen.Eski model bir araçta camları kapatıp klima açmayalı çok uzun zaman olmuştu.İlk aldığım zamanlar içerden gelen zangırtılar çok rahatsız ediciydi şimdi rahat rahat sessiz bir yolculuk yapmak huzur verici.
    Gsi tampon ve panjur geliyor ön tamponu panjuru söktüm farları ve sinyalleri yerine düzgünce oturtmaya çalışıyorum bu aralar.Bakalım değiştik bayağı.
    Konu crazy_orcun001 tarafından (01-08-2022 Saat 01:08 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3d printer işi yapan bir arkadaş bulmuştum sarı sitede. Numarasını bulursam atayım. Bende bir tane de yedek olacak. Bulamazsam onu gönderirim. Başka bir parça ihtiyacınız var mı? Çakmak herhangi bir araçtan uydurabilirsiniz. Zaten görünen bir yerde değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar 3d printercı arkadaş filan diyorsunuz hakkımda ayıp oluyor O arkadaş benim özelden yazın gönderelim zaten instagramım sizde vardı sanırsam.Daha önceden bir instagram sayfam vardı kapandı fakat trendyolda tam gaz devam edeceğim şimdilik yoğunum ama tech e yardım edelim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı calamityeas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 3d printercı arkadaş filan diyorsunuz hakkımda ayıp oluyor O arkadaş benim özelden yazın gönderelim zaten instagramım sizde vardı sanırsam.Daha önceden bir instagram sayfam vardı kapandı fakat trendyolda tam gaz devam edeceğim şimdilik yoğunum ama tech e yardım edelim
    Doğrudur hocam. Bu arada ürünün şöyle bir fotoğrafını çektim. Geçmeli yapmış arkadaş. Ancak çok iyi değil. Ufak bir temasta çıkıyor. Siz çizimi yaparsanız biraz daha sabitlemeye özen gösterin. Fotoğraflar şöyle...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sol taraftan bi tık göğüse dayatıp oturursanız hiç çıkmıyor hocam.Orjinal tırnaklarından daha sağlam yaptığım için biraz montajı değişik ama en azından kırılmıyor kolay kolay.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı calamityeas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sol taraftan bi tık göğüse dayatıp oturursanız hiç çıkmıyor hocam.Orjinal tırnaklarından daha sağlam yaptığım için biraz montajı değişik ama en azından kırılmıyor kolay kolay.
    Aa ben olayı şimdi anladım. Sarı sitedeki arkadaş da sizmişsiniz yav. Sizi telefona ızgara diye kaydetmiştim. Numaranızı bulamıyorum şimdi. Çok zorlamak istemiyorum. Böyle çok güzel. Gidince deneyeyim bakalım. Arabaya kendim binince takıyorum. İnerken çıkarıyorum. Yarış arabası direksiyonu gibi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler