User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: 308 vti egzos emisyon sistemi ariza uyarisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

308 vti egzos emisyon sistemi ariza uyarisi

Merhaba. Aracım 308 vti 56 bin km de benzinli lpg yok.Son zamanlarda egzos emisyon sistemi arızalı uyarısı alıyorum ve arıza lambası yanıyor haliyle ama aracın gidişinde performansında en ufak azalma veya farklılık yok. Bilgisayara bağladığımızda P0013 " egzosda değişken dağıtım elektro vanası kumanda arızası" hatasını alıyorum. Arızayı sildiğimizde 20-30 km sonra yine aynı nedenden dolayı arıza ışığı yanıyor.2-3 defa arıza kodunu silmemize rağmen aynı şekilde tekrarladı. Arıza ışığı yanık şekilde kullanıyorum birkaç gündür ama araçta dediğim gibi bir sıkıntı yok.Yakın zamanda uzun yol yapacağım bu durum sıkıntı yaratır mı? Çözümü ne olabilir tecrübeli arkadaşların deneyimlerinş merak ediyorum. teşekkürler şimdiden...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vanos solenoidlerinde bir deformasyon yoksa videodaki gibi temizlemek ilk etapta yapılacak şeydir

Arıza ışığı sönerse vanos solenoidlerini en güncel olanıyla değiştirmekte fayda var yoksa er yada geç yine arıza verir
    En güncel vanos solenoid parça kodu 1628924280

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki bu vanos selenoidi 1 tane mi izlediğim videolarda herkes motorun hemen önündeki parçayı değiştiriyor. senin gösterdiğin videoda ekstra olarak hava filtresinin orda da mı aynı parçadan var?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senin aracında yani 1.6 vti larda 2 adet var hem önde hem arkada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. peki bu parçanın güncel adet fiyatı nedir? Bunları değiştirdiğimde sorun inşallah çözülür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yüksek ihtimal solenoidlerden hata veriyor ama ben olsam ilk etapta yine de temizleyip denerdim
    Parçanın Liste fiyatı adet 250 tl
    Mutlaka en güncelini al defalarca güncellendi
    Yetkili serviste de aracın yazılımını da kesin güncellettir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tuFAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüksek ihtimal solenoidlerden hata veriyor ama ben olsam ilk etapta yine de temizleyip denerdim
    Parçanın Liste fiyatı adet 250 tl
    Mutlaka en güncelini al defalarca güncellendi
    Yetkili serviste de aracın yazılımını da kesin güncellettir
    yetkili servise gitmeyeceğim bu yazılım güncellememesi nasıl oluyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uurgzl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yetkili servise gitmeyeceğim bu yazılım güncellememesi nasıl oluyor?
    Aracın ecu/beyin yazılımını güncelletmek için yetkili servise gitmen şart sadece yetkili yükleyebilir çok tutmaz 150 tl max
    özel servisler yapamaz
    Güncelletmen iyi olur bir çok hata düzeltmesi var
    Solenoidleri ise özelde değiştirtebilirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın ecu/beyin yazılımını güncelletmek için yetkili servise gitmen şart sadece yetkili yükleyebilir çok tutmaz 150 tl max
    özel servisler yapamaz
    Güncelletmen iyi olur bir çok hata düzeltmesi var
    Solenoidleri ise özelde değiştirtebilirsin
    anladim ben selenoidlere özel yazılım sandım.sen genel manada demişsin. olmayan arıza yüzünden 2 parça 500 lira tutuyor. yani arabanın gidişi yürüyeni olsa atıyorum baskı balatası , debriyajj balatası vs. gibi parça değişse acımam da bu sensörlerin yanlış okuması yüzünden boşuna para vereceğim. takmayıp lamba yandıkça söndürebilirim bluetoothtan obd2 ye bağlanıp ama içim rahat etmiyor arabanın gidişinde sorun da olmasa da. bu arada ilgilendiğin için tekrar teşekkürler. bu arada istanbuldaysan güvendiğin tavsiye ettiğin işini bilen modern peugeot özel servis var mı?

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunlar sensör değil ama. Yağ basıncını yönlendirerek egzantrik kasnaklarına yönlendiriyor. Egzantriği avansa yada rötara çekiyor. Çekişini yada yakıtı etkiler. Yada sebebi şu. Alt devirde -10 pozisyonuna alıyorsa egzantriği üst devirde +10 a alır. 20 derece fark eder. Senin pozisyon nerede kalırsa diğer taraftan kaybın var demektir. He senin motorun performans modeli bir araca ait değil hepi topu 110-120 hp ama şuanki hali yetiyor dersen değiştirme ama temizle.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bahse konu vanos selenoidini değiştirdim ama sadece öndekini.çünkü usta arkadakini çıkarınca farklı arıza kodu verdi öndekini çıkarınca bahsettiğim kodu verdi. yani öndeki arızalıydı.arıza ışığı yanmadı 200 km dir. önceden silsek bile 30 km de civarı arıza kodu yakıyordu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vanos solenoidlerinde bir deformasyon yoksa videodaki gibi temizlemek ilk etapta yapılacak şeydir

Arıza ışığı sönerse vanos solenoidlerini en güncel olanıyla değiştirmekte fayda var yoksa er yada geç yine arıza verir
    En güncel vanos solenoid parça kodu 1628924280
    Merhaba. Konu biraz eski ama bir şansımı deneyim istedim. Söz konusu selenoid temizliğini nerede yaptınız acaba. Temizlik sonrası tekrar arıza verdi mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı biyolog06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Konu biraz eski ama bir şansımı deneyim istedim. Söz konusu selenoid temizliğini nerede yaptınız acaba. Temizlik sonrası tekrar arıza verdi mi?
    Ben temizletmedim konuyu açana sormalısınız ama herhangi bir usta yapabilir, balata spreyi ile yaparlar genelde bu işi ama bence en sağlıklısı İPA (izopropilalkol) yada sensör temizleme spreyleri mevcut onlarda da zaten ipa mevcut içerik olarak

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler