User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Audi 1.8T Konusunda Yardım Lütfen

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Audi 1.8T Konusunda Yardım Lütfen

Merhabalar,
    Önce kaderin cilvesi ile, wagon bir araç ararken tanıştığım T5 wagon sayesinde bulaşan, performanslı araçlara binme zehirini maalesef ilk Volvo'dan beri atamadım, üzerine Cooper S, tekrar T5 C70 (tuned) aldım ama 2500cc atmosferik olduğu için wagon ve manuel 523i E39'umda maalesef aradığımı bulamadım.
    Bütçemin şu an yurt dışına taşınıyor olmam nedeniyle kısıtlı olması sebebiyle, hem ailemle arada gezeyim, hem de arada şehirler arasında gazlama (trafikte nefret ederim makas, roll gibi işlerden) hevesimi alayım diye turbo araçlara bakarken 1.8T (AGU, AUQ vs) araçlara denk geldim.
    Ancak Audi'nin bu motor araçlarına yabancı olmam, araçların eski olması vs gibi bilinmezler nedeniyle sizlerden, alırken dikkat edilecek hususlar konusunda yardıma ihtiyacım var.

-Öncelikle maalesef piyasada düşük KM Audi 1.8T bulmak zor. 200bin KM üzeri araçlar olası bir motor yükseltme planında bana yürür, şanzıman olarak kesin sıkıntı çıkarır mı, yoksa kullanıma bağlı şans mı?

-Seçeceğim araç Quattro mu, yoksa FWD mi olmalı? Quattro seçersem, aracın yürüyeni, frenleri gibi konularda performans parça bulmakta sıkıntı yaşar mıyım?

-B5 A4 ile 8L A3 4 kapılar arasında tereddütte kaldığımı belirteyim. Oğlumun bebek koltuğu nedeniyle, 3dr hatch, coupe fokus dışı kalıyor. Aralarında fark var mı?

-1.8T için motor yükseltmek için gerekli parçaları Türkiye'de bulabilir miyim? (forged parçalar, turbo, intercooler vs vs)

-300 hp altında kalmak kaydıyla, ona harcayacağın paraya 1.4 TSI Golf (160 hp) alır, yazılım, methanol, intercooler vs yaparsın der misiniz? Yani projelendirmek çok mu masraflı olur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de standart manuel şanzıman, tahmini güç olarak dayanımı ne sınırlardadır? Sınır üzerinde, Türkiye'de tedarik ederek kullanılabilecek şanzımanlar nelerdir?

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    -1.8T için motor yükseltmek için gerekli parçaları Türkiye'de bulabilir miyim? (forged parçalar, turbo, intercooler vs vs)

-300 hp altında kalmak kaydıyla, ona harcayacağın paraya 1.4 TSI Golf (160 hp) alır, yazılım, methanol, intercooler vs yaparsın der misiniz? Yani projelendirmek çok mu masraflı olur?

şunlara cevap vermek gerekirse 1.8T nin parça sıkıntısı yok 300 hp altında kalmak şartıyla yapılacak masraf şu anki fiyatlar ortalama max 10 bini bulur forged olayına girmedim stok bir motoru turbo manifold intercooler egzoz bobin metanol vs vs gibi kalemlerle masrafı birde güzel motoru sağlıklı bir araç bulmak kaydıyla sonuçlar olarak araçlar yaşlı motorlar zaten yorgun birde herşey bittikten sonra basınç görecek 1.8T güzel keyifli bir motor paranıza göre setup yapabilirsiniz..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ercan26esk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

şunlara cevap vermek gerekirse 1.8T nin parça sıkıntısı yok 300 hp altında kalmak şartıyla yapılacak masraf şu anki fiyatlar ortalama max 10 bini bulur forged olayına girmedim stok bir motoru turbo manifold intercooler egzoz bobin metanol vs vs gibi kalemlerle masrafı birde güzel motoru sağlıklı bir araç bulmak kaydıyla sonuçlar olarak araçlar yaşlı motorlar zaten yorgun birde herşey bittikten sonra basınç görecek 1.8T güzel keyifli bir motor paranıza göre setup yapabilirsiniz..
    Hocam, peki motorun APU, AEB vs olması farkettirir mi bu yükseltmelerde? Açık konuşmak gerekirse, 300hp altı düşünmüyorum. Sebebi ise, zaten 2010lara doğru, 1.6, 1.4 turbo ya da çift charger araçlar 240 civarı veriyor. Benim maksadım, günlük kullanırken de zorlanmayacağım bir araç, ama fantazi yapıp şanzıman değiştirmek gibi işlere de bulaşmamaya özen göstereceğim.

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bogeboka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam, peki motorun APU, AEB vs olması farkettirir mi bu yükseltmelerde? Açık konuşmak gerekirse, 300hp altı düşünmüyorum. Sebebi ise, zaten 2010lara doğru, 1.6, 1.4 turbo ya da çift charger araçlar 240 civarı veriyor. Benim maksadım, günlük kullanırken de zorlanmayacağım bir araç, ama fantazi yapıp şanzıman değiştirmek gibi işlere de bulaşmamaya özen göstereceğim.
    300 bg üzerinde risk almadan kullanmak istiyorsanız kol piston girmeniz lazım demek istediğim işin özü araba hariç ne kadar bir bütçe ayıracaksınız asıl sorum bu olacak ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    300 hp uzeri gibi bir dusuncenz warsa gt28 li kol lu setup yapabilirsiniz ama buda size suan ki kurda 15bin ve ustu bir maliyet cikarir... sansiman degistirmek gibi birseyde soz konusu olmaz... kaldiki daha hard setuplarda bile orj sanziman kullaniliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TL olarak bir şey diyemem ama 5K-7K USD civarı harcayabilirim. Kendim dış ticaretçiyim, parçaları kendim ithal edip tecrübe de edinmek istiyorum otomotiv konusunda.
    Ama esas merak ettiğim konular,
    -Quattro almalı mı, almamalı mı?
    -A4'te motor kodu APU ve AEB olanlara denk geldim, bu motorlar yüklenebilir mi? Yoksa vaz geçip, A3/S3 mü bakmalı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ggtoker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    300 hp uzeri gibi bir dusuncenz warsa gt28 li kol lu setup yapabilirsiniz ama buda size suan ki kurda 15bin ve ustu bir maliyet cikarir... sansiman degistirmek gibi birseyde soz konusu olmaz... kaldiki daha hard setuplarda bile orj sanziman kullaniliyor
    -A4'te motor kodu APU ve AEB olanlara denk geldim, bu motorlar yüklenebilir mi? Yoksa vaz geçip, A3/S3 mü bakmalı?

Aykut106 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tek araba olacaksa ve 300 alti kalicaksaniz 1.4 TSI Golf (160 hp) ye yonelin.en azından model yılından dolayı sahip oldugu seyler var gizli ozellıkler daha fazla vs. 1.8t ler artık yası ileriemis arabalar ve kotu durumdaki kurcalanmıs olanlar canınızı sıkar.aeb yi agu yu bam ı small por big port k03 k04 tam bilgi sahibi olmadan girmeyin bnce ki bu bilgiler cogu yerde yazar ogrenmek istiyorsanız.300 hp olsun die k04-23 le ugrasmayın.maf ıydı ıvır zıvırıydi bir cok detay var.
    T r u t h i n e n g i n e e r i n g

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Aykut106 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek araba olacaksa ve 300 alti kalicaksaniz 1.4 TSI Golf (160 hp) ye yonelin.en azından model yılından dolayı sahip oldugu seyler var gizli ozellıkler daha fazla vs. 1.8t ler artık yası ileriemis arabalar ve kotu durumdaki kurcalanmıs olanlar canınızı sıkar.aeb yi agu yu bam ı small por big port k03 k04 tam bilgi sahibi olmadan girmeyin bnce ki bu bilgiler cogu yerde yazar ogrenmek istiyorsanız.300 hp olsun die k04-23 le ugrasmayın.maf ıydı ıvır zıvırıydi bir cok detay var.
    Hocam,
    Açıkcası tek araç değil, proje aracı olacak gibi. Ancak baştan doğru adımlar atıp, sonrasında gereksiz detaylara boğulmak istemiyorum. Örneğin A4'te tercih edilmesi gereken motor kodu olarak AEB ve APU arasında tercih ne olmalı, AEB ile uğraşmak AGU'ya göre yorar mı? Direk A3 8L ile başlanabilir gerekirse ama şimdilik araç konsepti olarak projede A4 hayal ediyorum.
    Aracın Quattro olması ciddi bir dezavantaj mı? Yoksa keyfi bir tercih mi? Ben aracı güvenli sürüş nedeniyle Quattro olsun istiyorum.

terzifikri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu hortluyor ama n’aptınız araç olarak ne aldınız merak ettim
    Teşekkürler
    megA3

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler