User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
45 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: RCZ sorgulama

scoobz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

RCZ sorgulama

Herkesin bildiği üzere yaklasık 20-25gündür araç arıyorum. 60-70k arası bandında (çok temiz olursa 74-75), ne e46 coupeler ne sciroccolara baktım yok temiz bulamadım, bugün nedense rcz bakayım dedim onunda piyasası rocco ile aynı geldi fakat bitane araç var ilanda gözüme temiz geldi, belki forumdan geçmişini bilen vardır diye sormak istedim(km yüksek gibi). Birde rcz kullanıcısı varsa fikirlerini almak istedim.
    -bu araç alındığı zaman 6ay 1 sene sonra satarken mcs/rocco gibi satılır mı, yoksa daha mı yavaş?
    -bu aracın yakıt tüketimi 1.6 motor olduğu için mcs ve roccodan daha mı fazladır?
    -156 hp otomatik fab verisine bakınca 8.4sn bazı yerlerde ise 9sn görünüyor mcs ve roccodan daha yavaş fakat şanzımanı çok sağlam olduğu söyleniyor sizce yazılım ile (remaps araştırdım) 185-190hp -300tork cıktığı söyleniyor yani yazılım ile kullanılabilir mi?
    - birde bu aracın kronik problemleri nelerdir, 130xxx kmde benzinli bir spor araç tercih edilir mi?

Düşündüğüm araç; (tavsiye edebileceğiniz otomatik baska bir model varsa onada bakabilirim)
    Peugeot / RCZ / 1.6 THP / Yearling / HATASIZ KUSURSUZ RCZ OTOMATIK VITES sahibinden.comda - 722498521

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam farklı olacak ama neden mito düşünmüyosun ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam farklı olacak ama neden mito düşünmüyosun ?
    Abi mito nun görünüşü bayan arabası gibi geliyor bana çok aşırı küçük, birde benim arkadaşım 6 sene alfa kullandı, çok ama çok fazla sorun yaşadı satarken 3kere ilana koydu, 3-4 ayda zor satıldı. Hem o yüzden hemde Alfa nın direksiyonu v.s çok kaba bana itici geliyor sevemiyorum (rcz konusundada tek sevmediğim araç içi)
    mcs ve roccoları daha cok seviyorum görüntü olarak, ama rocco heryerde herkeste var o yüzden rcz baktım farklılık için onunda yakıtı şehir içi kullanıcılar 11-12yi gözden cıkar diyorlar, gazlarsan 14-15 ortalama diyorlar. fab verisi zaten 10,5 ama ben aracı günlük 25-30km kullanacağım ev-iş--iş-ev arası. Aylık 800-900km oda trafiksiz bi ortam aylık bi 400-500tl yakıta gider gibi. Dizel araç alsam 200-250tlye bu gezintiyi kapatabilirim ama dizel araç yok bu fiyatlara spor otomatik vites. En mantıklısı 1.4tsi scirocco oluyor fakat onada para yetmiyor 75-80in altında boyasız dsg-cam tavan- bi xenon modelli yok olanlarda 150-200kmde sonra şansa bu rczyi gördüm 71 demiş 66-67 verirse kasko alım satım git gel pasta cila yıkama 70.000 maliyetle binerim diye düşündüm ama kmsi 133 bin bir sene kullansam 145-150 olacak sonra satarken zorlanır mıyım düşüncesi oluştu kafamda.
    70-100.000 km arasında 1-2 parça boyalı bulsam aynı paralara o araçlara yönelicem fakat bulamıyorum

TolgaUs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    11 12 leri unut bence. Sürekli benzinli kısa mesafe. Yakıt sürekli fazla olucak. 11 12 leri aşar bence. Burada olay sende bitiyor. 500 tl aylık yaktığı yakıt parasının zevkini sana verecek mi o önemli.

Hani kalbur üstü bi hesap yaparsak,
    14 lt (100km) x 6.47 = 91 tl.
    1000 km yapsan 910 tl.

Kısacası aylık 500 tl ler zor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaUs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    11 12 leri unut bence. Sürekli benzinli kısa mesafe. Yakıt sürekli fazla olucak. 11 12 leri aşar bence. Burada olay sende bitiyor. 500 tl aylık yaktığı yakıt parasının zevkini sana verecek mi o önemli.

Hani kalbur üstü bi hesap yaparsak,
    14 lt (100km) x 6.47 = 91 tl.
    1000 km yapsan 910 tl.

Kısacası aylık 500 tl ler zor
    Şöyle söyliyim aynı yolu ben 1.5D mini cooperla ortalama 4.5litre ile gidip geliyordum. Dur kalk yok hiç evden işe kadar, sadece 1tane ışık var onun haricinde ışık yok trafik hiç yok. O yüzden 8-10 litre olarak düşündüm oda 100km/60tl gibi düşünmüştüm. Aylık 800-900kmde ise 500tl tutar diye ama dediğiniz gibi kullanımı keyif verecek şekilde değil, tamamen kısıtlayarak o rakamlar. Gazlamak istersem aracın tadını almak istersem o 800-900kmde 650-700tl yakabilir. Rcz için değerler bu şekilde, scirocco yada mcs alsam aylık olarak maximum 100tl düşer diye düşünüyorum. Dizel bir araç seçmedikçe çok bi fark olmayacak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı scoobz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle söyliyim aynı yolu ben 1.5D mini cooperla ortalama 4.5litre ile gidip geliyordum. Dur kalk yok hiç evden işe kadar, sadece 1tane ışık var onun haricinde ışık yok trafik hiç yok. O yüzden 8-10 litre olarak düşündüm oda 100km/60tl gibi düşünmüştüm. Aylık 800-900kmde ise 500tl tutar diye ama dediğiniz gibi kullanımı keyif verecek şekilde değil, tamamen kısıtlayarak o rakamlar. Gazlamak istersem aracın tadını almak istersem o 800-900kmde 650-700tl yakabilir. Rcz için değerler bu şekilde, scirocco yada mcs alsam aylık olarak maximum 100tl düşer diye düşünüyorum. Dizel bir araç seçmedikçe çok bi fark olmayacak.
    Valla yakışıklı gardaşım ben bugüne kadar fabrika verisinden daha az tüketebilen hiç kimseyle tanışmadım fabrika verisi 11 lt yazıyorsa son kullanıcıya geçtiği zaman her daim %10 yukarı oynar aşşağı inmez. İşte kısa mesafe ilk motor ısınana kadar fazla yakıt yakacağı için 13 lere oynar diye tahmin ediyorum.
    Bu sevdadan vazgeç bence boşver yinede neye karar verirsen hakkında hayırlısı olsun dostum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    scirocco ile karşılıyorum;
    Maksimum Güç 160 hp (118 kw) / 5.800 rpm
    Maksimum Tork 240 Nm / 4.500 rpm

rcz;
    Maksimum Güç 156 hp (116 kw) / 6.000 rpm
    Maksimum Tork 240 Nm / 1.400 rpm

Sadece bu durumlar bile rcz almaya itiyor beni. Ama fab verisi yakıt tüketimleri;
    8 lt / 5,4 lt
    10,3 lt / 5,5 lt

Rcz daha yüksek 15-16kurus kadar. Fakat hız sabitleme ile yada sabit bir devirde gidildiğinde ikiside aynı yakar gibi bir hissiyat var. İki araç arasında kaldığım zaman hangisinin temizini ve dolusunu uygun fiyata bulursam onu almak daha mantıklı gibi geliyor, 2.el piyasası düşünmeden.

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence bahsettiğiniz rota ve kullanım şeklinde daha makul bir yakıt ortalaması olacaktır. 15 km falan sanırım ev iş arası mesafeniz, sakin kullanımda 11-12 falan yakmaz diyorum. Sadece ilandaki araç değil bence.. İlla galeriden alınmaz böyle araç demiyorum, arkadaşımıza yine İzmir Gaziemirde galeriden çok temiz bir 308cc almıştık, gerçekten de anlatıldığı gibiydi. Ama yine de sahibinden, hatta 2-3 yıllık sahibi mümkünse bakımları kayıtlısı vs olsa daha iyi olur diyorum.
    -Fırat

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence rcz'ler çok yakışıklı, içini dışını çok beğeniyorum, İzmir'de Furkan'ın siyah rcz'si mükemmel duruyordu, rcz diyince aklıma hep o araç geliyor
    ama ben thp'den çok çektim, kesinlikle bakımsız bir araç almamanızı öneririm
    km ne kadar düşük olursa, satarken o kadar kolay satılır
    yüksek km araç alınca, siz de kullandıktan sonra senede 10-15bin km bile yapsanız, satarken zor olacağını düşünüyorum
    otomatiklerinin performansı da pek güzel değil bence, mümkünse manual tercih edilebilir ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

Gkn55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    scirocco ile karşılıyorum;
    Maksimum Güç 160 hp (118 kw) / 5.800 rpm
    Maksimum Tork 240 Nm / 4.500 rpm

rcz;
    Maksimum Güç 156 hp (116 kw) / 6.000 rpm
    Maksimum Tork 240 Nm / 1.400 rpm

Sadece bu durumlar bile rcz almaya itiyor beni. Ama fab verisi yakıt tüketimleri;
    8 lt / 5,4 lt
    10,3 lt / 5,5 lt

Rcz daha yüksek 15-16kurus kadar. Fakat hız sabitleme ile yada sabit bir devirde gidildiğinde ikiside aynı yakar gibi bir hissiyat var. İki araç arasında kaldığım zaman hangisinin temizini ve dolusunu uygun fiyata bulursam onu almak daha mantıklı gibi geliyor, 2.el piyasası düşünmeden.
    1.5 yıl manuel thp200 rcz kullanmış biri olarak size kısa bir özet yapayım.

ikinci elde vag grubu ile kıyaslanmaz, satarken çok uğraşırsın otomatik alacaksan bir tık daha hızlı satılır ama yine de doğru fiyata alırsan rocco ilana koyduğun gibi satar. bu arada mini de zor satan bir araba. rocco durduğu yerde değerlenir, rcz hala iki sene önceki fiyatlarda.

şanzıman otomatik olduğu için hantal kalacak, eski nesil bir şanzıman olduğu için de fazla yakacak, vites geçişlerini de oldukça hissettirir. (en azından benim kullandıklarım öyleydi.)

thp motor mcs, bmw grubu ile aynı onu az çok biliyorsun zaten aynı kronik sorunlar bunda da var (yüksek basınç pompası, devirdim vs..)

en önemlisi de bitmeyen elektrik arızaları, o sensör bu kablo sürekli arıza kodları basit ama bıktıran işler. ( 4 tane pejoya, 1 tane citroene bindim hepsinde aynısını yaşadım.)

fransız olarak genelleme yapamam reno'da elektronik problem hiç yaşamadım ama psa grubunda gına geldi.

bu arada mini ve roccoda arkada iki kişi oturabilir. rcz iki kişilik bir araba arkayı unut yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mcsdende uzaklaştım rocco ve rcz arasında kaldım.Ama 2.el düşünüldüğünde ve yakıtı rocco ağır basıyor, ama temiz hesaplı bir rcz olursa onuda tercih edebilirim o zaman.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1,5 yıl DS3 THP
    4 ay RCZ
    1 yıl Scirocco 160 hp

kullandım, rcz ve ds3 aynı kroniklere sahip. her yıl termostat bozulur, değiştirmeniz gerekir. 40 bin km'de bir subap kurum temizliği yapmanız gerekir, yüksek basınç pompası bozulabilir. iki aracım da stage 3 etuners setup'a sahipti. (filtre, egzoz, cooler, 335 bobin, methanol kit)

Scirocco ise daha sorunsuz, daha stabil, daha iyi yol tutuşu olan bir araç. 3'ü arasında tadı damağımda kalan Scirocco olmuştu bende. Stage 1 TMG setup'lıydı. (filtre, egzoz, s3 cooler, r8 bobin, bkr7 buji, %10 toluen).

Cav motor üzerine Nural pistonluydu aracım. Benden önceki sahibinde supercharger ile birleşik olan devirdaim değişmiş, o yüzden bende sorun çıkarmamıştı. Hiçbir sorun yaşamadım, sadece setup'a para gitti doğal olarak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1,5 yıl DS3 THP
    4 ay RCZ
    1 yıl Scirocco 160 hp

kullandım, rcz ve ds3 aynı kroniklere sahip. her yıl termostat bozulur, değiştirmeniz gerekir. 40 bin km'de bir subap kurum temizliği yapmanız gerekir, yüksek basınç pompası bozulabilir. iki aracım da stage 3 etuners setup'a sahipti. (filtre, egzoz, cooler, 335 bobin, methanol kit)

Scirocco ise daha sorunsuz, daha stabil, daha iyi yol tutuşu olan bir araba. 3'ü arasında tadı damağımda kalan Scirocco olmuştu bende. Stage 1 TMG setup'lıydı. (filtre, egzoz, s3 cooler, r8 bobin, bkr7 buji, %10 toluen).

Cav motor üzerine Nural pistonluydu aracım. Benden önceki sahibinde supercharger ile birleşik olan devirdaim değişmişti, o yüzden bende sorun çıkarmamıştı. sadece setup'a para gitti doğal olarak. topspeed konusunda da çok iyiydi, 260-270 çok rahat gidiyordu cooler'dan sonra.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Victiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1,5 yıl DS3 THP
    4 ay RCZ
    1 yıl Scirocco 160 hp

Scirocco ise daha sorunsuz, daha stabil, daha iyi yol tutuşu olan bir araba. 3'ü arasında tadı damağımda kalan Scirocco olmuştu bende. Stage 1 TMG setup'lıydı. (filtre, egzoz, s3 cooler, r8 bobin, bkr7 buji, %10 toluen).

Cav motor üzerine Nural pistonluydu aracım. Benden önceki sahibinde supercharger ile birleşik olan devirdaim değişmişti, o yüzden bende sorun çıkarmamıştı. sadece setup'a para gitti doğal olarak. topspeed konusunda da çok iyiydi, 260-270 çok rahat gidiyordu cooler'dan sonra.
    Roccoya güzel bir şekilde ittiniz şuan, bugün 1-2 rocco sahibi ile konustum. Birisi 1-2ye geçerken diğeri 2den 3e geçerken sorun olduğunu belirtti. Tamamen şans işi galiba bu sciroccolardaki dsg olayı? Kavraması yeni değişen araç bile sorunlu olabiliyormuş. Acaba makyajlı kasalarda yine aynı şekilde problemli mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Roccoya güzel bir şekilde ittiniz şuan, bugün 1-2 rocco sahibi ile konustum. Birisi 1-2ye geçerken diğeri 2den 3e geçerken sorun olduğunu belirtti. Tamamen şans işi galiba bu sciroccolardaki dsg olayı? Kavraması yeni değişen araç bile sorunlu olabiliyormuş. Acaba makyajlı kasalarda yine aynı şekilde problemli mi?
    bence yanlış bilgi
    kavraması veya mekatroniği değişen dsg'de neden sorun olsun,
    makyajlı kasanın dsg'si daha mı farklı daha mı yeni nesil bilemiyorum ama dsg'nin korkulacak tarafı yok, stres yaşamamak adına yetkili servis bakımlı tercih edin, kafanız rahat olsun ...
    ucuz araba alıp uğraşacağınıza, birkaç ay sonra daha iyisini almayı hedefleyin derim ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dsg sorunlu değil, aslında en sorunsuz çift kavramalı şanzıman.
    İnsanlar sorunlu. Otomatik vites nasıl kullanılır insanlığın yarısı bilmiyor.
    Adam yokuşta el freni çekmiyor p ye alıp bırakıyor.
    Durduğu zaman yarım frene basıyor vites sürekli kavrama noktasında kaldığı için araba bi yandanda kalkmaya çalışıyor.
    Vs vs. Bi çok şekilde yanlış kullanılıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TolgaUs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dsg sorunlu değil, aslında en sorunsuz çift kavramalı şanzıman.
    İnsanlar sorunlu. Otomatik vites nasıl kullanılır insanlığın yarısı bilmiyor.
    Adam yokuşta el freni çekmiyor p ye alıp bırakıyor.
    Durduğu zaman yarım frene basıyor vites sürekli kavrama noktasında kaldığı için araba bi yandanda kalkmaya çalışıyor.
    Vs vs. Bi çok şekilde yanlış kullanılıyor.
    Tamam sorun yanlış kullanımda ancak 2. el alırken dsg almak zor mu zor. Sorunsuz dsg ye, yarın patlamayacak araca denk gelmeyi iyice şans işi hale getiriyor..
    -Fırat

Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebeloghy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam sorun yanlış kullanımda ancak 2. el alırken dsg almak zor mu zor. Sorunsuz dsg ye, yarın patlamayacak araca denk gelmeyi iyice şans işi hale getiriyor..
    çift kavrama olup da mekanik herhangi bir parçası bulunmayan şanzıman var mı bilemiyorum !
    her mekanik parça gibi ömrü oluyor, kullanıma göre bu ömür artıyor, azalıyor vs...
    nasıl 2.el araç alırken experlere heryerini kontrol ettirebiliyorsak, sürüşe göre dsg'nin durumu hakkında da bilgi alınabilir, gerekirse yetkili servise danışılabilir ...
    Kullanıp test edince kavrama sinyal veriyor(anlaşılıyor) kötü durumda ise...

neyse, şahsi görüşüm otomatik rcz'dense bakımlı bir dsg'li rocco'nun daha mutlu edeceği yönünde.
    Subaru
    Technica
    InternationaL

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çift kavrama olup da mekanik herhangi bir parçası bulunmayan şanzıman var mı bilemiyorum !
    her mekanik parça gibi ömrü oluyor, kullanıma göre bu ömür artıyor, azalıyor vs...
    nasıl 2.el araç alırken experlere heryerini kontrol ettirebiliyorsak, sürüşe göre dsg'nin durumu hakkında da bilgi alınabilir, gerekirse yetkili servise danışılabilir ...
    Kullanıp test edince kavrama sinyal veriyor(anlaşılıyor) kötü durumda ise...

neyse, şahsi görüşüm otomatik rcz'dense bakımlı bir dsg'li rocco'nun daha mutlu edeceği yönünde.
    Her türden şanzıman zaten bir mekanik parça olduğunu için, mekanik parçası olmayan çift kavramalı şanzıman gibi bir şeyden söz eden olmadı
    Ayrıca, korelilerin dct - alfa tct - reno edc bunlardan biri dsg den iyidir de demedim. Bütçe olarak servis bakımlı, çok düzgün bir dsgli Scirocco ya müsait değilse kişi, sürpriz yumurta bir dsg alıp sonra üzülmemesi adına yazdım. Elbette her tür otomatik şanzıman sorun çıkarabilir, sorun olmaz kavraması biter yine masraf olur bu doğal bir durum. Çift kavramalı aracın kavraması biter, değişmesi gerekir. Bunda hem fikiriz, sorun yok.

Benim yazdıklarım; dsg li aracın temizini bulmak kolay değil, düzgün kullanıcı denk getirmek lazım. Ayrıca tsi motor da çok sorunsuz sağlam bir motor değil. Yani öyle bir bahsediliyor ki pejo fransız tü kaka motoru şanzımanı sorunlu, scirocco da dsgsi motoru sorunsuz..

Örnek verilmiş, 3 yıl 55000 km 1.6 hdi 307 kullandım tek bir arızası dahi olmadı.. Pejo süper sorunsuzdur mu diyeyim?
    -Fırat

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler