PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1M Evotech @ Korfez

997TT
03-11-2011, 12:14
Arkadaslar 53 sec dondugum ilk seansdaki goruntuler.
Yakaladigim arac E92 M3 CP.
52 sec bir dahakine rahat yaparim,2 yerde buyuk hata yapmisim.
Buarada farkindaysaniz.duzlukte 2 ye inemeden.3. Vitesde hizlaniyorum :(
2. Vitesde cok patinaj problemim var...
BMW 1M Track - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=EmT8mUKYiuk)

life is life
03-11-2011, 12:20
gidişi gayet güzeldi. maşallah..

HaKo
03-11-2011, 12:25
m3 kadar arkasını bırakmamış sanki yada biz mi göremiyoruz videoda ?

rcbasaran
03-11-2011, 12:34
İyi araba, İyi lastik, İyi derece... :)

52 leri görecek gibi ...

997TT
03-11-2011, 13:36
M3 deki pilotaj hatalari ve tutunma sorunlari bunlara yol aciyor.
2 yerde hatam var,52 yapicagim mutlaka ;)
Yillarca Korfezde yaristigimdan,aliskanliklar cabuk bitmiyor malesef :(
Korfezin bu hali kafayi tutanlarin rekorlara cabuk ulasicak demektir...

997TT
03-11-2011, 17:34
Buarada Lastiklerımı degısınce,Surelerımde ıyılestı tabı ;)
PS2 ler cok kotu...
Ya Pirelli Zero yada Mich S.Sport

Jem89
03-11-2011, 17:36
Keyif aldım izlerken valla.. :) Eğer bahsettiğiniz sıkıntıları giderirseniz garanti düşer.. :) Pilotajda iyi maşallah:)

997TT
03-11-2011, 21:22
Tesekkurler,hedefım 52...
Kullanırken bende keyıf alıyorum ancak cok fazla Tork ıle mucadele etmek yoruyor adamı...

luckdove
03-11-2011, 21:52
Güzel gitmişsiniz tebrikler. 1M'e de maşallah. BMW bence çok iyi bir araba yaptı. Hatta M3 satışlarına zararı bile olabilir 1M'in :) Frenleri nasıl performanslı kullanımda? EVO dergisinde bir kaç hot lap sonrasın frenlerde zayıflamadan şikayet edildiğini yazmışlar.

khan
03-11-2011, 22:17
Cok temiz ve yaris cizgisinde bir pilotaj, iyi sure tebrikler;) sanki duzluklerde az hizlansa ciddi sure kazanilabilir gibi, ufak bir iki hata var dediginiz gibi ama o da isin icinde olmadan olmuyor.

M3CSL
03-11-2011, 22:22
gayet stabil masallah. coilover ile sureler 51e filan inermi acaba:? dusunulmuyor mu

997TT
03-11-2011, 22:32
Frenler malesef her M modelınde oldugu gıbı bundada zayıf...
M3 den cok cok keyıflı bır otomobıl,M3 satıslarını vurması mumkun degıl,lımıtlı uretım cunku ;)
Duzluk hızları o pıst ıcın cok cok ıyı,tek sorun vıraj cıkısındakı gelen yuksek tork ve kafanın vırajın ıcıne gırmek ıstememesı.Bunların cozumu bulunca sanırım 0,8-1,2 sec daha kazanabılırım...
Stabıl olması ıcın ınanın dıreksıyon ıle savasıyorsunuz cunku hızlı gıtmek ıcın sızı yoruyor.
Coıl ıle 51 tabıkı mumkun ;)
Tesekkur ederım....

grkm
04-11-2011, 11:52
3. vites tam kararında olmus Murat abi , düzlükler de bile cok az vites degistiriyorsun :)

masallah tam bir pist aracı

Mutu
04-11-2011, 12:00
Bir bmwnin piste rakibi diğer bmwdir mi mesaj ? :)

Maşallah kazasız belasız sürüşler diliyorum.

997TT
04-11-2011, 14:41
Aslinda 3. Vitesde gitmek buyuk sorun cunku duzluk basinda 1800 devirde kaliyorum,2 ye atsam patinaj,3 e atsam sure kaybi :(

grkm
04-11-2011, 15:04
videodan yada sureden hiç öyle görünmüyor :) masallah peak tork ta oralarda geliyor olsa gerek ...

ProdriveSTI
04-11-2011, 15:32
Maşallah Murat abi hayranım aracına...

audilover
04-11-2011, 18:00
Masallah masallah gercekten pilotaj iyi ama bir kac yerde apex mapex hak getire:)
Daha iyi sureler bekliyoruz:)

997TT
04-11-2011, 19:14
Torkda bır sorun yok,zaten Cıft turbo oldugu ıcın alt devırde gelıyor ancak en buyuk sorun devır cok olu kalıyor,vırajlar cok dar ve yavas oldugu ıcın alt vıtese atınca patınaj yada yanlama oluyor,sure kaybedıyorum.
Apex lerın hepsını yakalıyorum,sorun degıl ancak art arda vırajlarda cok hızlı gırdıgımde,cızgı bozuluyor cunku aracın arkasını kontrol etmek o hızlarda ve şikanda cok zor...
Suan sınıfında en ıyı derece 53,2 ıle 1M,bunu 52 yapıcagım sorun degıl ama sonu bu.
M3 ile 51 ler mumkun...

yılmaz7
05-11-2011, 00:44
maşallah tebrikler ben bu araçlada 51 yapıcağınıza inanırım :)

997TT
05-11-2011, 23:31
Tesekkurler,51 ıcın Coil kit gerek ;)

ACTPK
05-11-2011, 23:54
Eleştirimi yanlış anlamayın sakın, Direksiyonla çok fazla oynuyorsunuz süre kaybettiren nokta bu ancak torkla beraber kontrol etmek zor demişsiniz araca yabancı olduğumdan aynı zamanda videodan pek anlaşılmadığı için birşey diyemiyorum. Arka düzlükte uzun virajda apexi yanlış kesiyorsunuz haberiniz olsun. (doğru girdiğinizde var ama bu sefer direksiyonla gereksiz oynuyorsunuz) Akabindeki iki şikan arasıda bir turda fazla içeriden gidiyorsunuz. Deniz şikanında fren noktanız 5 metre kadar sonra olmalı.(köprü altında ya da 1-2 metre sonra). Aklımda kalanlar bunlar. Bunları düzelttikten sonra bu aracın limiti 49-50sn civarı olmalı yaklaşık. M3ü yakalayıp yavaşlamadan önceki turunuz diğerlerine nazaran daha iyi gibi. sanırım zamanda o turda çıkmıştır. Güzel araç Allah nazarlardan saklasın maşallah...

997TT
06-11-2011, 00:36
Dıreksıyonla oynuyorum cunku arkasını kontrol etmek tam gazda cok zor.
Ozellıkle vıraj cıkıslarında yada arka duzlukte savasıyorum.Hatta arka duzlukte cok erken 4 e atıyorum,sebebı ıse arkanın kopması...
Arka uzun vıraja,dogru apexde gırersem,arkası gelıyor,dogru kesmemım sebebı ıse,lastıkler ısındıgı ıcın,tutunma artıyor yada gazı azaltıyorum.
***** orası dısa egımlı vırajdır.Zaten dıreksıyon hareketlerımden kontra verdıgımı goruceksınız dogru apexde gırınce.
Fazla ıcerıden gırdıgım turda cızgı denıyorum,sonucta cızgıler 5 turda oturmuyor,yıllardır yarıstıgım pıstın degısmesı,alıskanlıkların kolay olmesını engellıyor.
Denız sıkanında en gec frenı ben yapıyorum,kopru altında fren yapıyorum zaten,ancak o duzluge cıktıgım vıtes 3 ve bıtırdıgım vıtesde 3!! Heralde ne demek ıstedıgımı anladınız?
Zaten fren noktasına gelmeden kesısıcıye gırdıgım ıcın fren yaptıgımı sanıyorsunuz.4 e nıye atmıyorum?Hem zaman kaybetmemek ıcın hemde shıft lock engellemek ıcın.
49-50 bı otomobıl set upda ımkansız,ancak arkayı tutan Coıl ve adam gıbı dısk balatayla olur.
Eger aracım 200-250 hp lık,fren kıtlı ve coıl lı bır otomobıl olsaydı,hıc bır sekılde hıc bır vıraja erken gırmez,gec fren yapar ve tretuarları ezerdım ;)

ACTPK
06-11-2011, 00:51
49-50 sn arası süreyi sizin için söylemedim zaten:) Referans alabilmeniz açısından söyledim, Yanlış anlaşmıssınız. İzmir Yarış Pistinde ben palio kit car ile 1.06 dönerken aynı araçla yıllar önce 1.01 dönmüştü Taner Şengezener mesela:) Bu süre benim için referanstır. Aracın limiti o süredir onu bilirim. Yine aynı arabayla (taş çatlasın 170hp çıkarıcak 1.6 palio, standart frenlerle, hatta tanıyanlar biliyor frenlerim düzgünde tutmuyordu hava vardı:), ve penske süspansiyonlarla) ben 55.217 Körfezin yeni halinde yaparken birçok 400hp civarı araçta o sürelere yaklaşamadı. Benim aracım için benim döndüğüm değer bu benden hızlı araçlarında bunun altında dönmesi gerekir. Bu demek değildirki her direksiyona oturan 55.217 yapacak. Mutlaka benden daha iyi süre yapan çıkacaktır. Kötü yapanda tabiki. Dediğim gibi referans süre verdim. Hemen oturur diye birşey yok. Araca alışkanlık piste alışkanlık lastik seçimi vs. birsürü faktör var Tekrar söylüyorum ben gördüğümü söyledim videodan pek birşey anlaşılmıyor. Gaz vites ve direksiyonunuzu görebilseydim ona göre daha farklı bir yorum yapabilirdim. Bu videodan ancak bu kadar. :) Viraja erken girmenin coille vs hiçbir alakası yoktur. Viraja erken kapanmak bir hatadır. Coil veyahut fren sistemine bağlamayın. Hemen her aracın viraja kapanma açısı aynıdır. Pistin apexleri değişmez çünkü. Farklı olan viraja giriş hızıdır.

Şunuda belirteyimki pistin bu halinde 46sn süre yapan araç'ta abs'yi bırakın westinghouse bile yok. Araç vitesle yavaşlıyor neredeyse. Tamamen bacak gücüyle duruyor. O araçların tam gazda kopma ihtimalide ne kadar üzerinde özel parçalar bulunsa da çok yüksek. Tahrik daha fazla yolda tutmak çok daha zor. Siz daha arkayı kaybediyor toplayayım derken o araçlar toplamaya fırsat bile bırakmıyor:) Curb'lerden geçerken 2 tekeri falan havalanıyor.(bkz:ekteki linkler.) Ne zaman neyle nasıl yarıştınız bilmiyorum ama yarıştıysanız bunları bilip ona göre yorum yapmanızı beklerdim.

http://imageshack.us/photo/my-images/528/n70817668921507842790.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/692/n7081766898082338967.jpg/

997TT
06-11-2011, 08:33
Benim yazimi iyi okusaydiniz hp ornegi vermezdiniz.
400-800hp lik aracin basarili olma sansi gucle orantili degil Korfezde.
Sase kisa-guc aktarimi iyi olmali.
46 sec donen aracin alt yapisi ve kullanilan pilotaj ile baska birseyi kiyaslamak hata olur.
Elmalar armutlar baska sepete.
Hatta Tanerin yaptigi sure,o otomobile referans olmali,baskasina degil.
55 sec yapan otomobil,57 donenden iyi mi?
Yada 52 donen Cup araci,50 donen kit cardan kotu mu?
Cadde araclariyla ve topu topu 10 tur atilan bir sureyle,pist icin homogle edilmis ve sadece amortisor ayari icin bile 10 tur atilan bir pisrlt aracini kiyasliyoruz.
Apexler degismez,giris sekilleri degisir. Her aracin girebilcegi hiz farklidir,pilotunda.
Coil ile erkende gec donersiniz,aracin limitleri degisir.
İdeal cizgi vardir ama bu her otomobile ve pilota uymaz.ozaman 1. Ve 15. Arasinda yarim sec olurdu.
Buradaki olay keyfe dayaniyor,profesyonel degerlendirme icin,o ortamda bulunulmasi gerek.(yani herhangi bir yaris etkinligi-ona gore arac-rakipler-vs)