PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F7R Hararet Sorunu Neden Kaynaklanabilir?

PULAT
06-11-2011, 19:21
Arkadaşlar malumunuz contası yanıktı aracımın. Motor bloğundaki bütün contalar değişti. Termostatımızı vs taktık. Lakin daha ilk çalıştırmamızda aracımın harareti yükseldi. Fan geç açıyor. Termostat devir daim fan müşürü hepsi yeni değişti. Sorunun kaynağını bulamıyoruz. Kaloriferden gelen sıcak hava kaynamış paslı su kokuyor. Sorunun radyatörden kaynaklandığını düşünüyoruz. Değiştirmeden önce sizlerede sormak akıl danışmak istedim.

Su kanalları tıkalıydı ama yüzeysel olarak. Yara kabuğu gibi yani. Daha önce başına gelenler varsa veya bu işten anlayanlar, sizlerden yardım bekliyorum. Araçta su eksiltme yok. Sadece su kabının kapağından atıyor sıkışınca.

Demekki su devirdaimden sorunsuz geçiyor diğer taraflarda bi yerde sıkışıyor diyeceğim, termostat yokken dur kalk trafiğe girmedikçe motor buz gibi hararet dipte.

MeRtCaN
06-11-2011, 19:31
Kalorifer radyatorunden dolayı aracınız hararet yapabılır
tıkalıysa sorun oluyor daha once bızım basımıza geldı :)

0M42
06-11-2011, 19:34
Geç fan açıyorsa hava sorunu gibi görünüyor aracın soğutma suyu sistemi nasıl bilmiyorum ama hava yaparsa hararet çıkar ve araç çok geç fan açar yada hiç açmaz.

Tahliye kapağından suyu dışarıya atması suyun devirdaim pompasına geldiği anlamına gelmez aslında, ısınan su genleşir içeride oluşan basınç yüzünden kapaktan dışarıya tahliye oluyor.Eğer içeride hava varsa motoru suyla birlikte dolaşan hava devirdaim pompası na geldiği anda devirdaim pompası boşta kalacağı için sirkülasyon durur buda ***** hararetin artmasına neden olur.

Müşürü değiştim diyorsun o yüzden başka fanın geç açmasına neden olacak bir sorun gelmiyor aklıma radyatör tıkalı olsa yine hararet yapar ama geç fan açma durumu olmaz müşürün sağlam olduğundan eminmisin acaba ? Bu da bir ihtimal.

melih
06-11-2011, 19:38
radyatör yağ ile dolmuş olabilir sonuçta conta yakmış yağ su suya yag karıştığı için aklıma gelen bu ilk

PULAT
06-11-2011, 19:44
Geç fan açıyorsa hava sorunu gibi görünüyor aracın soğutma suyu sistemi nasıl bilmiyorum ama hava yaparsa hararet çıkar ve araç çok geç fan açar yada hiç açmaz.

Tahliye kapağından suyu dışarıya atması suyun devirdaim pompasına geldiği anlamına gelmez aslında, ısınan su genleşir içeride oluşan basınç yüzünden kapaktan dışarıya tahliye oluyor.Eğer içeride hava varsa motoru suyla birlikte dolaşan hava devirdaim pompası na geldiği anda devirdaim pompası boşta kalacağı için sirkülasyon durur buda ***** hararetin artmasına neden olur.

Müşürü değiştim diyorsun o yüzden başka fanın geç açmasına neden olacak bir sorun gelmiyor aklıma radyatör tıkalı olsa yine hararet yapar ama geç fan açma durumu olmaz müşürün sağlam olduğundan eminmisin acaba ? Bu da bir ihtimal.

Tapa var radyatör su hortumu üzerinde. Ordan havasını aldık. Buna rağmen sanki devirdaimden su geçip kutudan sisteme aktarılırken tıkanıyor gibi. Doluyor doldukça kapağa yaklaşıyor. Anlayacağınız su her zaman kaynamadan atabiliyor kapaktan. Termostat yokken normal ısıda açıyor fan. Çok sıkışık dur kalk trafikte az bişey yükseliyor. Ama termostatı takınca ısı daha da yükseliyor. Anlamadık gitti. Yeni contayı da yakarız diye termostatı söktük. Kanallar tıkalı diyeceğim ama termostat yokken su nasıl dolanıyor?

mehmetRS
06-11-2011, 19:58
devrem, radyatyörü komple boşaltın, sonra tekrar doldurun, hatta tam dolmaya yakın, bir yerden bir su hortumu cıkarın yukarıdan bir yerden.. oradan da su gelene kadar ekleyin, fan müşürü sıfır olsa bile bazıları üretimde arızalı cıkabiliyor, müşürler için genel kötü bir adet bu zaten.. bunuda göz önünde bulundurmakta fayda var yavrum:)

EREN34
06-11-2011, 20:02
Fan termiğini değiştir Gökhan. 1.kademe devre dışı kalmış direk 2. devre çalışıyor olmasın? 20 liralık malzeme

PULAT
06-11-2011, 20:02
Bakalım bayramdan sonra radyatörü söküp benzini dayıcam pası kiri sökülsün. Sistemde bi yerde tıkanıklık olabilirmi acaba? Arkadaşın dediği gibi kalorifer radyatöründen olabilirmi acaba? Çünkü ısı arttıkça o kutudaki suyun kokusu yayılıyor arabanın içine. Normalde hiçbir arabada öyle bi koku almıyorum ben.

PULAT
06-11-2011, 20:03
Fan termiğini değiştir Gökhan. 1.kademe devre dışı kalmış direk 2. devre çalışıyor olmasın? 20 liralık malzeme

Olurmu olur Eren Sanayide varmıdır bu parça yoksa servistenmi getirticez?

EREN34
06-11-2011, 20:05
Olurmu olur Eren Sanayide varmıdır bu parça yoksa servistenmi getirticez?

Sanayide var.Hiç 2.0 megane diye karıştırma. Direk eskisini al eline megane de. 3 4 tipten biri zaten. Ben buldum 3 4 ay önce lazım olduğunda

0M42
06-11-2011, 20:07
Sizin sorununuz herhangi bir yerin tıkalı olması değil.Havayı nasıl alıyorsunuz peki yani tapayı gevşetip 3 - 5 sn havayı atıp su gelmeye başladığında tekrar sıkmıyorsunuz değilmi ? 1 - 2 dk o tapa açık kalsın su eksildikçe su ekleyin tahliye kabına.Tapayı açarsınız 3 - 5 sn hava atar kesilir su gelmeye başlar ama bu havayı tam olarak attığı anlamına gelmez.O tapadan 1 - 2 dk boyunca sadece su gelmeye başladığında tapayı kapatabilirsiniz hava olayı tamamdır.Şayet böyle yapıyorsanız buraya kadar tamam o zaman.

Diğer bir ihtimal de termostad.Bu termostadların çok illet arızaları olabiliyor kimisi hiç açılmıyor ! Kimisi de tam açılmıyor.Başka bir termostad ile deneme şansınız varmı ?

Yada şöyle yapın ketıla su doldurup termostadı içine atın ve ketılı çalıştırın kaynadığında termostad açıyormu yada tam açıyormu diye kontrol edin.Ben eski aracıma yeni termostad takmıştım ve bozuk çıkmıştı hiç açmıyordu bilginiz olsun.Bu tür sorunları bir çok kişiden duydum.Ama termostad arızası olsa bile geç fan açması kafa karıştırıyor.

Senin aracının termostadı nasıl bir şey fotosu vs. bişey varmı ? Çok basit olacak ama bu hatalar yapılabiliyor termostadı ters takma durumun yoktur değilmi ? Bu tamamıyla bu soruna işarettir aşağıdaki gibi üniversal tip bir termostad ise bu ihtimal var ;

http://www.parcayedek.com/9212-9025-large/renault-megane-termostat-f8q-f3r-ici-auto.jpg

Ama aracın kendine özel bir termostadı varsa zaten ters takma ihtimalinizde olamaz sanıyorum.

mmustu
06-11-2011, 20:07
kapağını yada bloğunu kontrol ettirdinizmi kılcaal bi çatlak falan olabilirmi

PULAT
06-11-2011, 20:17
Sizin sorununuz herhangi bir yerin tıkalı olması değil.Havayı nasıl alıyorsunuz peki yani tapayı gevşetip 3 - 5 sn havayı atıp su gelmeye başladığında tekrar sıkmıyorsunuz değilmi ? 1 - 2 dk o tapa açık kalsın su eksildikçe su ekleyin tahliye kabına.Tapayı açarsınız 3 - 5 sn hava atar kesilir su gelmeye başlar ama bu havayı tam olarak attığı anlamına gelmez.O tapadan 1 - 2 dk boyunca sadece su gelmeye başladığında tapayı kapatabilirsiniz hava olayı tamamdır.Şayet böyle yapıyorsanız buraya kadar tamam o zaman.

Diğer bir ihtimal de termostad.Bu termostadların çok illet arızaları olabiliyor kimisi hiç açılmıyor ! Kimisi de tam açılmıyor.Başka bir termostad ile deneme şansınız varmı ?

Yada şöyle yapın ketıla su doldurup termostadı içine atın ve ketılı çalıştırın kaynadığında termostad açıyormu yada tam açıyormu diye kontrol edin.Ben eski aracıma yeni termostad takmıştım ve bozuk çıkmıştı hiç açmıyordu bilginiz olsun.Bu tür sorunları bir çok kişiden duydum.Ama termostad arızası olsa bile geç fan açması kafa karıştırıyor.

Senin aracının termostadı nasıl bir şey fotosu vs. bişey varmı ? Çok basit olacak ama bu hatalar yapılabiliyor termostadı ters takma durumun yoktur değilmi ? Bu tamamıyla bu soruna işarettir aşağıdaki gibi üniversal tip bir termostad ise bu ihtimal var ;

http://www.parcayedek.com/9212-9025-large/renault-megane-termostat-f8q-f3r-ici-auto.jpg

Ama aracın kendine özel bir termostadı varsa zaten ters takma ihtimalinizde olamaz sanıyorum.

Usta su döküyoruz havayla karışık su geliyor sonra direk su akmaya başlıyor bizde tapayı geri takıyoruz. Havasını bu şekilde aldık. Süre olarak tahminen max 1 dk filan sürüyor yaptığımız işlem. Eski termostatı takılı iken de aynı şeyler oluyordu yeni aldığımda da aynıydı. Yarın ilk iş dediğiniz gibi ketılda denicem termostatı. Termostatı düzgün taktığımıza eminim ondan yana sıkıntım yok.

Bizim arabaların fanları 2 kademe çalışıyor. Daha önce bi elektrikçiye götürdüm ve soketlerdeki ufak bir sıkıntıdan dolayı ilk kademenin çalışmadığını söyledi. Bişeyler yaptı ve artık düşük devir açması gerekincede yüksek devirde çalışacak daha iyi çabuk soğur demişti. Bakalım söylediklerinizin hepsini deneyip burdan haberdar ederim. Başkalarıda benim gibi uğraşmasın. Başka önerileride bekliyorum herkes açısından aydınlatıcı olması için.

kapağını yada bloğunu kontrol ettirdinizmi kılcaal bi çatlak falan olabilirmi

Usta araç kapaktan atması dışında damla su eksiltmiyor. Kapağı Aytuğ usta ile port polish yaptık. Rektefiyecide taşladı ve hiçbir sorun göremedik kapakta.

0M42
06-11-2011, 20:29
Sizin araç termikli ise oda bir ihtimal evet ben pek termikli araçlara alışkın değilim o yüzden sürekli elektrikli fan geliyor aklıma.

Dediğim gibi o tapadan 1 - 2 dk boyunda sadece su gelmesi gerekir o zaman içerideki havanın tam olarak dışarıya atıldığından emin olunur.Dikkatli olun bu tür sorunlar üç kuruşluk sorunlardır ancak büyük işler açar araç sahiplerine.

PULAT
06-11-2011, 20:38
Haklısınız. Daha önceki aracım (başka bi f7r vardı) hiç sorun çıkarmamıştı. Üstelik km si 250000 civarındaydı ve sürekli rollinglerde canı çıkarılmış bi arabaydı. Tık dememişti. Bu arabayıda o umutla almıştım. Diğerini maddi durumdan dolayı satmak zorunda kalmıştım. Bunu almak için megane 2 full+full aracımı sattım ama geldiğim nokta pişman oldum deme arefesindeyim. Aracımı çok seviyorum keyif alıyorum hem kullanmaktan hemde seyretmekten. Ama artık maddi anlamda bu iş tadımı tuzumu kaçırmaya başladı. Bütün önerileri değerlendiricem bakalım işe yarayacakmı.

Acaba aracımın boşta 4 litre civarında yakıt göstermesi yani hava almasının bu sorunla alakası olabilirmi?
Hava filitresini söküp gaz kelebeğine elimi dayıyorum boğuluyor ama stop etmiyor. Diğer küçük filitreyi söküp deliği parmağımla tıkayınca 30 sn kadar sonra stop ediyor araba. Usta hava alsa stop etmez diyor. Ama gaz kelebeğini kapayınca durmuyor araba.

PPR engineering
06-11-2011, 20:43
sökmüşken neden her şeyi tek tek kontrol etmediniz hepsini ben olsam tek tek elden geçirirdim bence radyatörünü değiştir komple geri kalan ekipmanıda değiştirirsen sıfırlanmış olur için çokçok rahat olur bu arada fan müşürünü 85 87 derece takarsan daha iyi olur eren daha iii bilir ama sizinde 95 100 gibi açıyo fanı bildiğim kadarıyla..

mehmetRS
06-11-2011, 20:43
Haklısınız. Daha önceki aracım (başka bi f7r vardı) hiç sorun çıkarmamıştı. Üstelik km si 250000 civarındaydı ve sürekli rollinglerde canı çıkarılmış bi arabaydı. Tık dememişti. Bu arabayıda o umutla almıştım. Diğerini maddi durumdan dolayı satmak zorunda kalmıştım. Bunu almak için megane 2 full+full aracımı sattım ama geldiğim nokta pişman oldum deme arefesindeyim. Aracımı çok seviyorum keyif alıyorum hem kullanmaktan hemde seyretmekten. Ama artık maddi anlamda bu iş tadımı tuzumu kaçırmaya başladı. Bütün önerileri değerlendiricem bakalım işe yarayacakmı.

Acaba aracımın boşta 4 litre civarında yakıt göstermesi yani hava almasının bu sorunla alakası olabilirmi?
Hava filitresini söküp gaz kelebeğine elimi dayıyorum boğuluyor ama stop etmiyor. Diğer küçük filitreyi söküp deliği parmağımla tıkayınca 30 sn kadar sonra stop ediyor araba. Usta hava alsa stop etmez diyor. Ama gaz kelebeğini kapayınca durmuyor araba.

boşta 4 litre gösteriyrsa, hava almıyor.. direk nefes alıyor derin derin o araba gökhan. emmeye gaz kelebeğinin contasına v.s. iyice bir baktır. yada vakum hortumlarının hepsi yerindemi?

PULAT
06-11-2011, 20:48
Devrem vakum hortumu nedir onu dahi bilmiyorum Kelebeğin emmenin contalarının hepsini yeniledik yetmedi en kalitelisinden sıvı conta ile takviye yaptık. Yüzeyinde en ufak aşınma yok o noktalardan hava alması imkansız gibime geliyor alsa ki resmen açık olması lazım ki 4 lt göstersin. Daha önceki f7r da egzoz manifoldunun spiral borularından kaçak yapıyordu onları değiştirince 4 litreden 1,5 litreye kadar düşmüştü boştaki yakıt.

PULAT
06-11-2011, 20:49
sökmüşken neden her şeyi tek tek kontrol etmediniz hepsini ben olsam tek tek elden geçirirdim bence radyatörünü değiştir komple geri kalan ekipmanıda değiştirirsen sıfırlanmış olur için çokçok rahat olur bu arada fan müşürünü 85 87 derece takarsan daha iyi olur eren daha iii bilir ama sizinde 95 100 gibi açıyo fanı bildiğim kadarıyla..

Bizim arabalarda 89 derece fix termostatlarda başka değer yok. Radyatörü değiştirmeden önce gene arkadaşlarımızın dedidklerini denicem. Umarım işe yarar.

tdipower
06-11-2011, 20:51
conta yanıkken radyatör kanalları yağla tıkanmış olabilir. kontrol ettinizmi?

0M42
06-11-2011, 20:52
Sizin aracı tanımıyorum ben parmağınızla tıkadığınız küçük filtre dediğiniz yeri anlayamadım ama hava alıyor olsa çalışmasında özellikle rölantide bunu dengesiz (sarsıntılı) çalışarak belli etmesi gerekir çekiş düşer vs..

mehmetRS
06-11-2011, 20:56
Devrem vakum hortumu nedir onu dahi bilmiyorum Kelebeğin emmenin contalarının hepsini yeniledik yetmedi en kalitelisinden sıvı conta ile takviye yaptık. Yüzeyinde en ufak aşınma yok o noktalardan hava alması imkansız gibime geliyor alsa ki resmen açık olması lazım ki 4 lt göstersin. Daha önceki f7r da egzoz manifoldunun spiral borularından kaçak yapıyordu onları değiştirince 4 litreden 1,5 litreye kadar düşmüştü boştaki yakıt.

devrem canım, vakum hortumu dediğim, gaz kelebeğine giren yada bloga herhangi bir şekilde giren hava taşıyan yada hava cıkartan veya hava ceken hortumlardan birisi..

örneğin "krank havalandırması" diye andıkları veya rolanti valfi kısada olsa bir horumla bağlıysa o da olabilir.. yani valfin kenarından kacak bile yapsa aynı şey olabilir.

PULAT
06-11-2011, 21:06
Sizin aracı tanımıyorum ben parmağınızla tıkadığınız küçük filtre dediğiniz yeri anlayamadım ama hava alıyor olsa çalışmasında özellikle rölantide bunu dengesiz (sarsıntılı) çalışarak belli etmesi gerekir çekiş düşer vs..

Usta sanırım krank havalandırması parmağımla tıkadığım yer. Spor filitreli araçlarda onunda ucuna ufak bir filitre bağlanıyor onu tıkayınca stop ediyor işte.

Devrem bilemiyorum işte. Gaz kelebeğinin alt taraflarında bi yerde bi soket var. Vida ile bağlanıyor ama arkasında 1 parmak ucu kadar boşluk kalıyor biraz saçma bi duruşu var hava alma durumu ondandır diye tahmin ediyorum. Neyse bakalım yarın ola hayrola.

mehmetRS
06-11-2011, 21:11
şüphelendiğin yere parmağını felan sok, hatta biri direksiyonda otursun gaz versin, süpürge gibi içeri cekmesi lazım.. he bu arada, dikkat et; parmağı kolu bacağı kaptırma vakuma ;)

PPR engineering
06-11-2011, 21:25
Bizim arabalarda 89 derece fix termostatlarda başka değer yok. Radyatörü değiştirmeden önce gene arkadaşlarımızın dedidklerini denicem. Umarım işe yarar. termostat demedim dikkatli okursan fan müşürü dedim:)

PULAT
06-11-2011, 21:42
Usta oda aynıymış röle varmış bunlarda yani mevcut değerden farklı bişey takılamıyormuş. Yarın kendim karadüzen biraz kurcalıcam en azından havasını almayı becerebilirim.

mehmetRS
06-11-2011, 21:49
sen gel ben havasını alırım :)))

Alper_
06-11-2011, 22:02
Arkadaşlar malumunuz contası yanıktı aracımın. Motor bloğundaki bütün contalar değişti. Termostatımızı vs taktık. Lakin daha ilk çalıştırmamızda aracımın harareti yükseldi. Fan geç açıyor. Termostat devir daim fan müşürü hepsi yeni değişti. Sorunun kaynağını bulamıyoruz. Kaloriferden gelen sıcak hava kaynamış paslı su kokuyor. Sorunun radyatörden kaynaklandığını düşünüyoruz. Değiştirmeden önce sizlerede sormak akıl danışmak istedim.

Su kanalları tıkalıydı ama yüzeysel olarak. Yara kabuğu gibi yani. Daha önce başına gelenler varsa veya bu işten anlayanlar, sizlerden yardım bekliyorum. Araçta su eksiltme yok. Sadece su kabının kapağından atıyor sıkışınca.

Demekki su devirdaimden sorunsuz geçiyor diğer taraflarda bi yerde sıkışıyor diyeceğim, termostat yokken dur kalk trafiğe girmedikçe motor buz gibi hararet dipte.

öncelikle geçmiş olsun..çözülmeyecek bir durum yok..kontrol edilecek 3 yer var..radyatör sökülüp temizlenecek veya değişecek, fan müşürünü yeni almışsınız.. aldığınız yer tanıdıksa deneme amaçlı bir tane daha alın deneyin..son olarak termostat ı söküp kontrol edin..bardağa sıcak su koyup test edebilirsiniz açıp açmadığı anlaşılır..havasını güzelce alırsınız tamamdır :)

PULAT
06-11-2011, 22:15
İnşallah alper hocam bakalım denicem tek tek.
Devrem şu arabayı satmadan alalım birbirimizin havasını :)

mehmetRS
06-11-2011, 22:47
İnşallah alper hocam bakalım denicem tek tek.
Devrem şu arabayı satmadan alalım birbirimizin havasını :)

alacam alacam:) merak etme sen :)

EREN34
06-11-2011, 23:07

Her araba benimki kadar ateşlimi acaba emin değilim yavrum :) Derece olarak net sayıyı bilmiyorum (istenirse öğrenilir dert değil) opel x16 motorlar kadar olmasada oldukça sıcak çalışan motorlar f7r

PULAT
07-11-2011, 11:55
Eren benim siyah f7r da hararet çubuğu 3. çizginin az üstüne çıkınca beyaz zemin gözükmeden fan açıyordu sonra yine 3. çubuğun az altına inince duruyordu fan. Yani 3. çubuk seviyesinde sabit kalıyordu hararet. Seninkinde nasıl? Bide sıcak kaynamış radyatör suyu kokusu oluyomuydu senin arabada? İyi hatırlıyorum benim siyah arabada o kokudan eser yoktu.

EREN34
07-11-2011, 12:23
Gokhan tekirdag a kadar roll yaptim selcukla ona ragmen koku moku yoktu bende. Benim f7r daha sicak calisiyor seninkine gore. 3. cizgi degil daha yukarda fan aciyor. Kadran cubugu yere paralel oldugunda fani aciyor diyeyim. kacinci cizgi animsayadim:)

PULAT
07-11-2011, 12:54
3 ile 4 ün tam ortasında açıyormuş demekki. Benşm arabada aynı yerde açıyor termostat takılıyken. Sonra kutudaki su seviyesi yükselmeye başlıyor. Termostat yokken siyah araba gibi 3. çizginin az üstünde açıyor.

emp:)
07-11-2011, 13:02
Sistemin havasını alma işlemini sizde yaparsınız, su kabı açıkken aracı çalıştırın seviye düştükçe su ekleyin termostat açsın(fan çalışına kadar) suyu tam seviyeye getirip bırakın. Havasını almış olursunuz.

PULAT
07-11-2011, 13:12
Bakalim hayirlisi hele bayram ciksinda.

PULAT
01-12-2011, 12:01
Arkadaşlar hararet sorunumuzu çözdük. Sorun kalorifer radyatöründen kaynaklanıyormuş. Hem içeriye gelen koku hem de hararet sorunumuz çözüldü. Başına gelenler varsa veya olur diye haber vereyim dedim ;)

F4R
01-12-2011, 19:16
sğlasın paylaşımın için pulat hocam. peki boşta yakıt gösterme olayı noldu? oda mı kalorifer ile alakalıymış?

PULAT
03-12-2011, 09:44
Boşta yakıt gösterme sorununu çözemedik halen. Motor bloğundan hava almıyor o kesin ama nerden onu bulamadık. Az boz değil 5 litreyi hatta soğukken 9 litreyi buluyo bu rakam. Krank havalandırması ayrı ufak bir filitre ile sağlanıyor tahminimce ondan oluyor bu sıkıntı. Ama emin değilim. Arabayı satışa çıkardım zaten kısmetse ev alıyorum.

F4R
03-12-2011, 23:36
bende de benzer sorun vardı. egsozu değişmiştim sonra düzelmişti. 1 ay kullandım gene başladı. dün servise bıraktım, oksijen sensörüm artık ölmüş, 1-2 ayar felan yapmışlar, şuan düzeldi ama gene bozulabilir. şuan boşa atar atmaz 0,0 gösteriyor. şuan sanki oksijen sensöründen gibi. bakalım maddi durumu düzeltince değişcem. inş. kökten hallolur.

PULAT
04-12-2011, 08:33
Peki sende boşta ne kadar yakıt gösteriyordu? Soğukken ve sıcakken?

F4R
04-12-2011, 09:18
ısınınca biraz düşüyodu ama bende hızıma göre değişiyodu. 40-50km hızlarda 3.5-4.5 daha yüksek hızlarda ise 0.80.6 lara kadar düşüyordu. şuan bişi yok ama dediğim gibi oksijen sensörüm bitik. servis onunla alakası olabilir dedi. sensör rolanti valfine yanlış bilgi gönderiyor olabilir dedi. bakalım 2-3 ay sonra değişebilirsem anlıycaz pulat hocam.

PULAT
04-12-2011, 09:20
Aynı benim arabadaki gibiymiş. Şimdi umutlandım hava alma konusunda. Benim rolanti özellikle lpg de saçmalıyor. Birden dibe vurup yukarı çıkıp normale dönüyor bazen gazlayıp birden boşa atınca stop ediyordu. Soğukken 30-40 km arası 8-9 litre ısınınca ise 3.5 lere düşüyordu. 120 yi filan geçince boşta 1.0 a kadar düşüyordu. Oksijen sensöründen olacağı hiç aklımdan geçmezdi :)

F4R
04-12-2011, 17:46
bende emin değilim pulat inş. ondandır :) benim düzeldi şuan dediğim gibi ama genede sensörü değişcem. sen sanırım manifold contalarını yenilemiştin. onlardan kaçıracağını sanmıyorum. benimde yeni sayılır. ama şu var ben rolanti valfinin hava girişini tıkayınca hemen stop ediyor.

PULAT
04-12-2011, 17:59
Gaz kelebeğinin ağzını elimle tıkayınca stop etmiyor benimki ama krank havalandırmasının ufak deliği var hatta minik bir filitre var üstünde. Onu tıkayınca stop ediyor benimkide.

F4R
04-12-2011, 18:52
ben o krank havalandırmasının yerini bulamadım benim arabada :)

PULAT
05-12-2011, 11:51
Bana krank havalandırması olduğu söylemen küçük delik rolanti valfinin hava aldığı yermiş :D Bende orayı tıkayınca stop ediyor. Sanırım benimkide hava aldığından değil başka bir sebepten.

F4R
05-12-2011, 19:07
kesin öledir pulat hocam. du bakalım ben şu oksijen sensörünü yeniliyim anlaşılır zaten. haber veririm sana.