PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vti ateşleme sigortası attı??

aviator35
11-11-2011, 17:13
arkadaşlar bir tümsekten geçtim hızım 20-25km iken, sarsıntıdan sonra motor lambası yandı hemen sağa çekip stop ettim araba tekrar marş basmama rağmen çalışmadı. arıza tespit soketinden kısa devre ile arızaya bakayım dedim 4 uzun bir kısa sinyali verdi o da egzosun oradaki o2 sensörü ile ilgili, arabanın çalışmasına mahzuru yoktur. neyse bayram günü rezilliği çektik sanayiye çektirdik aracı distribitöre kadar elektrik geliyor bujilere geçmiyor, artık mecburen bobin distiribitör maceralara atılacaktık ki kaput mandalının oradaki panelden kırmızı renkli ateşleme sigortasının attığını fark ettik değiştirdik araç randumanlı çalışıyor..

uzun uzun anlattım ama daha yeni komple motor yaptım arkadaşlar rodajımda 800lü km'lerdeyim, atan sigorta kafamı çok karıştırdı sizce baktırılması gereken bir yer var mıdır??

d16y4
11-11-2011, 17:31
tekrarlamaz bence tesadüften başka bişey değil

aviator35
11-11-2011, 17:37
inşAllah diyorum ama burada bu vti makinasının resmen profları var, illa benzer durumları yaşayanlar vardır, daha acı şeyler yaşamaktansa buradan soruyorum ki önlem alalım.. teşekkürler

mucahidk
12-11-2011, 09:00
Geçmiş olsun. Bende ileride bir sıkıntı çıkarabileceği düşüncesinde değilim.

Konuyla ilgisi yok diyeceksiniz ama eklemek istediğim bir husus var. Aracınız rodaj sürecinde olduğu için yazayım dedim. Sizin aracın içinde bulunduğu süreci daha sağlam ve etkin korumaya dönüştüreceği kanaatindeyim. Çünkü aracınızın şu anki durumu buna çok uygun. Söylemek istediğim; BORPOWER MS-ULTRA 250 serisini yağ değişiminde temiz bir yağ ve temiz bir filtre ile kullan. Uzun vadede motoruna büyük koruma sağlayacaktır.

Burada önemli bir nokta 2. yağ değişimine kadar kesinlikle smooth bir kullanım. Gaza abanmak yok. :icon_tup:
arkadaşlar bir tümsekten geçtim hızım 20-25km iken, sarsıntıdan sonra motor lambası yandı hemen sağa çekip stop ettim araba tekrar marş basmama rağmen çalışmadı. arıza tespit soketinden kısa devre ile arızaya bakayım dedim 4 uzun bir kısa sinyali verdi o da egzosun oradaki o2 sensörü ile ilgili, arabanın çalışmasına mahzuru yoktur. neyse bayram günü rezilliği çektik sanayiye çektirdik aracı distribitöre kadar elektrik geliyor bujilere geçmiyor, artık mecburen bobin distiribitör maceralara atılacaktık ki kaput mandalının oradaki panelden kırmızı renkli ateşleme sigortasının attığını fark ettik değiştirdik araç randumanlı çalışıyor..

uzun uzun anlattım ama daha yeni komple motor yaptım arkadaşlar rodajımda 800lü km'lerdeyim, atan sigorta kafamı çok karıştırdı sizce baktırılması gereken bir yer var mıdır??

MeRtCaN
12-11-2011, 09:19
Mucahidk arkadasımızın dedıgı BOR ve vs. gıbı katkıları sakın arabanda kullanma !!!!!
vtec motorlarda agır problemlere yol acıyor
Honda turkıye servıslere gonderdıgı teknık blten ıle bunu zamanında acıklamıstı.

Beyın ana sıgortası atmıs yuksek voltajdan dolayı atmıs olabılır sıkıntı cıkaracak bır problem olmadıgını dusunuyorum.

wekoo
12-11-2011, 09:35
aynı olay turbolu civis de başımıza gelmişti...arada sırada sigrtayı atıyordu arızayı epey aradık muhtemelen biryerde kısa devre olacagı ümidi ile heryere baktık yok yok yok en son arıza takip sonucu enjektörden çıktı..... ama herzaman yapmıyordu ara ara yapıyordu.... enjektörüne bi bak baglantılarına.... falan.

mucahidk
12-11-2011, 09:40
Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

Problemleri başlıklar halinde öğrenebilirmiyim?
Genelge konusuna gelince ulaşabilirmiyiz bu belgeye.

Çünkü sektörde o kadar çok BOR adı altında yağlayıcı olduğunu savunan ürün varki. Bunların içeriği tartışılır. Bunları kastediyorsan tamam. Ancak BORPOWER bu markalardan çok farklı içeriğe sahip bir ürün diye düşünüyorum. İnceledim. Araştırdım. Araçlarımda hep kullandım.

VTEC motorlara gelince; ülkemiz genelinde bu motorların nasıl hor kullanıldığı hepimizce aşikar. Tin tin ritmde kullanan çok azdır. Oysa vtec motorlarının uygun normlarda kullanıldığında hiç anahtar değmeden 1 milyon km.yi bile göreceğine inanıyorum. Çünkü atmosferik bir motorda olabilecek en uygun teknolojiyi barındırdığına inanıyorum.

Sanırım sizin söylediğiniz bu problemler başka nedenlerle kaynaklanmış olabilir. Yoksa sadece bu markanın içeriğinden kaynaklanıyor diye birşey söyleyemeyiz.
Mucahidk arkadasımızın dedıgı BOR ve vs. gıbı katkıları sakın arabanda kullanma !!!!!
Honda turkıye servıslere gonderdıgı teknık blten ıle bunu zamanında acıklamıstı.

Beyın ana sıgortası atmıs yuksek voltajdan dolayı atmıs olabılır sıkıntı cıkaracak bır problem olmadıgını dusunuyorum.

Toul
12-11-2011, 09:46

Mert kardeşime katiliyorum bor ve diğer katkı maddelerinden sakın ama sakın kullanma bizim başımıza geldi. :mad:

Başlangıcıda rölanti de sorun çıkmasıyla başlıyor sorun katkı maddesini kullandıgındaki ilktepki arac alt devirlerde sapitiyor ve sorunları gittikce aksamlara kadar ağır sorunlar yaratmaya kadar devam ediyor..başedemiyorsun açıkcası.

Benim VTI'yımda canımı acıtan kötü olaylardan 1tanesiydi diyebilirim bu olayın. ve çokda can acıtıcı şeyler yaşadim bor katkı maddesinden sonra gerçekten.

mucahidk
12-11-2011, 10:02
Tolga bey, şüphesiz mekaniği ve aracını seven bir insanın aracına birşey olması can sıkıcı bir durum. Ancak bir önceki mesajda yazdığımı tekrar okumanızı tavsiye edeceğim. Problemlerden sadece yüzeysel bahsedersek çok kabul edilebilir bir yanı yok. Bu şekilde problem sadece lokal yani yaşadığınızla kalır.

Gerçekten bu durumu anlamaya çalışıyorum. O sebeple öğrenmek istiyorum..

Bu problem yaşayan araçlar tamamen hiç bir mod olmayan default spec araçlarmı?
Motorda meydana getirdiği sıkıntılar görsel ve etki olarak neler..?

Bunu ilk önce görmek gerek. Ayrıca; yukarıda bahsettiğim detayları size de yöneltmiş olayım. Kullandığınız ve sorun yaşadığınız ürün NNT Nanoteknoloji BORPOWER'mı? Yoksa BOR adı altında veya başka katkı içeriklerimi?
Mert kardeşime katiliyorum bor ve diğer katkı maddelerinden sakın ama sakın kullanma bizim başımıza geldi. :mad:

Başlangıcıda rölanti de sorun çıkmasıyla başlıyor sorun katkı maddesini kullandıgındaki ilktepki arac alt devirlerde sapitiyor ve sorunları gittikce aksamlara kadar ağır sorunlar yaratmaya kadar devam ediyor..başedemiyorsun açıkcası.

Benim VTI'yımda canımı acıtan kötü olaylardan 1tanesiydi diyebilirim bu olayın. ve çokda can acıtıcı şeyler yaşadim bor katkı maddesinden sonra gerçekten.

MeRtCaN
12-11-2011, 10:15
Standart 93 model civic si aracımıza
Bor katkısı koyduk
ve arac 3000 km sonra yatak sardı
hıc bır sıkıntı yokken.

fsunnetci
12-11-2011, 10:41
Ben 2004 Passat 1.8T araca koydum 2 ay sonra araç yağ süzgeci tıkandığından yağsız kaldı ve sente atlatıp subap ve egzantriklere zarar verdi Maslak sanayideki wolkwagenci Selattin Usta'nın direk iik sorusu şu oldu bu arabaya katkı maddesi koydunuzmu dedi:o

stlegal
12-11-2011, 10:46
düzgün kaliteli yağ kullandığınız sürece hiç bir katkıya gerek yok boşuna bunlara paranızı harcamayın

mucahidk
12-11-2011, 10:51
Bor katkısı diyorsunuz. Bire bir BORPOWER markasının ürününümü koydunuz. Taklitler bir çok arkadaşın başına dert açtı o sebeple soruyorum. Bu konuda bir tespit veya aldığınız yere ulaşma ve hukuki süreç başlatma vs. yoluna gittiniz mi? Bu konu ciddi bir konu sonuçta paramızı çöpte bulmuyoruz değilmi? Yoksa bir köşeye çekilip aracınızı mı tamir ettiniz.

Bu anlamda yaşadığınız sorun hakkında incelemelerini sunmalısınız ki bu sorununuzun gerçekten bu markanın içeriğinden kaynakladığıyla ilgili bir tatmine ulaşabilelim. Bu şekilde yüzeysel olarak ben bu sorunu yaşadımla olmaz diye düşünüyorum.

Yatak sarma konusuna gelince (bahsettiğim marka üründen kaynaklandığı varsayımına göre değerlendireceğim); Yatak sarma, motordaki ısının aşırı yükselmesi sonucu, motor mekaniğinin genleşerek hareket edemez hale gelmesidir. Aşırı ısı bütün parçalara ciddi hasarlar verir. Bu esnada içerdeki contalar yanarak soğutma suyunun ve motor yağının birbirine karışarak aracın motorunun kilitlenmesi olayıdır. Ayrıca; yatak sarmaya sebep olacak birçok durum önceden var olabilir.

Bu veriye göre; söylediğim ve kullandığım markanın içerik ve testlerinde Nano ölçekli MCDP kristallerinin spesifik ısı kapasitesi ve ısı iletkenliği yüksek olması ve doğada elmastan sonra en sert ikinci maden olması gibi fiziksel özellikleri sayesinde sürtünmenin, aşınmamın ve hareret yükselmelerinin önüne geçtiği ve yatak sarması gibi sorunları büyük oranda önlüyor.

Oysa diğer içerikler yağın özelliğinin bozulmasına neden olduğundan mekanik hasarlara yol açıyorlar. Bunu çevremdede gözlemledim. Önceki mesajlarımda da söylediğim gibi araştırıp inceledim. Ürünü araçlarımda hala kullanmaktayım.

Son olarak belirtmek istediğim bir nokta da yine bu markanın ürünlerini kullanma talimatını okuyarak uygun bir şekilde kullanmalı diye düşünüyorum.

Standart 93 model civic si aracımıza
Bor katkısı koyduk
ve arac 3000 km sonra yatak sardı
hıc bır sıkıntı yokken.

aviator35
12-11-2011, 10:54
Rodaj konusunda titizim, ikinci rodajım bu 3000 devri geçmiyorum henüz 850km kadar oldu. katkı filan da atmayı düşünmüyorum öneren arkadaşlara teşekkür ederim fakat aracımda krank kolu yataklar gömlek piston piston kolları kapak ne varsa değişti oem olarak toplattım yani blok hariç o km bir motor. katkı atacak bir durum yok, vti çok sağlam bir araçtır ama sıkıntısı adamı yatağa düşürür, hiç polemiğe girecek bir şey yok. rodaj için 10w40 mineral yağ kullandık devamında sentetik kullanmayı düşünüyorum. bir de enjektörlerin elektrik devrelerine mi bakılacak?

stlegal
12-11-2011, 11:01
200 senelik motor teknolojisi boyunca hiç ihtiyaç olmadı dahada bugünkü yağ teknolijisinden sonra asla gerek yok insanları gereksiz ürünlere yönlendirip umut bağlatmayın..

mucahidk
12-11-2011, 11:04
Sizi tenzih ediyorum. Yanlış anlaşılmasın "vay be ne ustaymış"

Aracınızla ilgili çok farklı iki durumdan bahsediyorsunuz..

Sente atlamasına sebep durumlar;

TÜRK USULÜ ARABAYI VURDURARAK ÇALIŞTIRMA.

DÜZENSİZ VE BİLİNÇSİZ KİŞİLERCE KAYIŞ DEĞİŞİMİ SAYESİNDE GERGİ RULMANININ UYGUN TORKLA SIKILMAMASI.

AŞIRI ZORLAMA VE BU ZORLAMADAN SONRA ARABANIN BOŞA ALINMASI.

SERT MOTOR FRENİ İLE OLUR (ÖRN: YÜKSEK VİTESTE GİDERKEN 1 VİTES UYGUN DEVİRDE DÜŞÜLMESİ GEREKİRKEN 3 FARK VEYA 2 FARKLA VİTES DÜŞÜRMEK)

Yine söyleyeceğim; NNT Nanoteknoloji BORPOWER ürününden kaynaklandığı konusunda hala kesin bir veri elde edemedim.
Ben 2004 Passat 1.8T araca koydum 2 ay sonra araç yağ süzgeci tıkandığından yağsız kaldı ve sente atlatıp subap ve egzantriklere zarar verdi Maslak sanayideki wolkwagenci Selattin Usta'nın direk iik sorusu şu oldu bu arabaya katkı maddesi koydunuzmu dedi:o

mucahidk
12-11-2011, 11:13
Polemik yok. Öğreniyoruz :) Yukarıda arkadaşımızın bahsettiği sanırım enjektor tesisatını gözden geçirmen.
Rodaj konusunda titizim, ikinci rodajım bu 3000 devri geçmiyorum henüz 850km kadar oldu. katkı filan da atmayı düşünmüyorum öneren arkadaşlara teşekkür ederim fakat aracımda krank kolu yataklar gömlek piston piston kolları kapak ne varsa değişti oem olarak toplattım yani blok hariç o km bir motor. katkı atacak bir durum yok, vti çok sağlam bir araçtır ama sıkıntısı adamı yatağa düşürür, hiç polemiğe girecek bir şey yok. rodaj için 10w40 mineral yağ kullandık devamında sentetik kullanmayı düşünüyorum. bir de enjektörlerin elektrik devrelerine mi bakılacak?

mucahidk
12-11-2011, 11:22
Mesaj akışına bakacak olursanız illa bunu kullanacaksınız diye birşey yok. Sizin yanlış tabirinizle "umut bağlatma", "yönlendirme"de yok. Herkes kendi tercihini özgürce yapabilme serbetliğine sahiptir. Bu konuda bir zorlama hakkı kimsede yok. Sadece öğrenmeye çalışmak, paylaşmak. Sıkıntıların neler olduğu konusunda bilgi dağarcığına birşeyler atıp ileride olası problemleri değerlendirebilme. Çözüm üretebilme. Ayrıca; bahse konu markanın ürünlerinin hiç yağ koymayacağımız güne kadar olan süreçte 10 bin km. dayanabilen yüksek yağ teknolojisinin çıkarmış olduğu ürünlerin değiştirimesi gereken km. ömrünü ve özelliklerini korumak için üretilmiş bir içerik olduğunu öğrendiğim için kullandım, kullanmaktayım ve yardımcı olabilmek adına önerdim. Hepsi bundan ibaret :)

Katkı yapan herkese ancak, teşekkür ederim.
200 senelik motor teknolojisi boyunca hiç ihtiyaç olmadı dahada bugünkü yağ teknolijisinden sonra asla gerek yok insanları gereksiz ürünlere yönlendirip umut bağlatmayın..

aviator35
12-11-2011, 11:50
sıkıntı yok herkes öğreniyor :)

By_FresH
12-11-2011, 13:15
walla zamanında mersin dede bir vti bor kullandılar selenoit tıkanmış yaglama sıkıntılı oldugundan durum belli hali harab oldu çok sıkıntı çıkarttı en son motora kadar girdi arkadaşlar şimdi kullanıyorlar

By_FresH
12-11-2011, 13:16
walla zamanında mersin'de 96 model hb bir vti bor kullandılar selenoit tıkanmış yaglamada sıkıntı oldugundan durum belli hali harab oldu çok sıkıntı çıkarttı en son motora kadar girdi arkadaşlar şimdi kullanıyorlar ama çok yıprandılar :(

Toul
12-11-2011, 14:09
Tolga bey, şüphesiz mekaniği ve aracını seven bir insanın aracına birşey olması can sıkıcı bir durum. Ancak bir önceki mesajda yazdığımı tekrar okumanızı tavsiye edeceğim. Problemlerden sadece yüzeysel bahsedersek çok kabul edilebilir bir yanı yok. Bu şekilde problem sadece lokal yani yaşadığınızla kalır.

Gerçekten bu durumu anlamaya çalışıyorum. O sebeple öğrenmek istiyorum..

Bu problem yaşayan araçlar tamamen hiç bir mod olmayan default spec araçlarmı?
Motorda meydana getirdiği sıkıntılar görsel ve etki olarak neler..?

Bunu ilk önce görmek gerek. Ayrıca; yukarıda bahsettiğim detayları size de yöneltmiş olayım. Kullandığınız ve sorun yaşadığınız ürün NNT Nanoteknoloji BORPOWER'mı? Yoksa BOR adı altında veya başka katkı içeriklerimi?

Tabi kardeşim benim aydınlatmak isterim elimden geldigi kadar,konu acıldı yalan dolanıda sevmem neler geldi ne oldu anlatirim memnuniyetle :)

NNT bor power eklettim . benzin kesiklik yapmasıyla başlanip bu seviyeye gelindi, subaplar şakır şukur vuruyor yakıt arttı ve motor çekmemeye başladi rölanti alt devirler bozuklugundan ve pırpır . bikaç talihsizlik yaşadik.

Ve motorumdaki bütün a dan z si bütün parçalarını vidasına contasına kadar çıkarttım ve sıkıntılı biçok motor parçasını sıkıntı olacak şeyleri yaptirip satma gereksimi bile duymadım.. buna kapagim dahildir taşlayip tekrar rektefe edip satardım ama sattıgım kisinin de canısının yanmasını veya talihsiz bişey gelmesini istemedigim icin cöpe attim 2 kere taşlanmış cizilmiş kapagin yada sorunlu bi parca icin arkamdan bela beddua yada ahını almak istemem o adamda kolay kazanmıyor parayı eminim benim canım acidi başkasının acimasinida istemem açıkcası... :mad:
ve üst kapağım dahil yurtdışından beynime varana kadar gelmeye başladi, : bikaç parça eksikligim kaldi inş kafama göre aracımı 0.8 bar sabit güzel bişekilde turbolayip binmeyi planlıyorum:) azbir süresi kaldı aracımın hayırlısıyla,masraf cok yaptim yada yapacağim hala kim bilir belkide ama gerçek bir binici oldugum icin hicbişeyden kısmadan güzel bişekilde yurtdışından getirtiriyoruz Murat abim ile yani ( Heriş power) ustam demiyorum abimden ötedir aileyiz cünkü herşeyden önce bicogunu hayırlısıyla. :) para kolay kazanılmıyor bu ülkede rabbim herkesin emegini boşa cıkarmasın ve herkesin gönlüne göre versin..:o

h.guroglu
12-11-2011, 14:24
burnuma buralarda reklam kokusu geliyor ama

Toul
12-11-2011, 15:13
burnuma buralarda reklam kokusu geliyor ama

senin bakış açın reklam kokusu diyorsa reklamdır :)
Reklam yapılacak bir konu ise burası konusunu açar bişeylerin reklamını yapar yapıştırılır galiba yada diğer arkadaşlar içinde aynı keza olanları ve yaşanan talihsizligin sonucunda yapılan bişeyler söyleniyor ve tartışılıyor yanılmıyorsam:)

fsunnetci
12-11-2011, 21:39
Sizi tenzih ediyorum. Yanlış anlaşılmasın "vay be ne ustaymış"

Aracınızla ilgili çok farklı iki durumdan bahsediyorsunuz..

Sente atlamasına sebep durumlar;

TÜRK USULÜ ARABAYI VURDURARAK ÇALIŞTIRMA.

DÜZENSİZ VE BİLİNÇSİZ KİŞİLERCE KAYIŞ DEĞİŞİMİ SAYESİNDE GERGİ RULMANININ UYGUN TORKLA SIKILMAMASI.

AŞIRI ZORLAMA VE BU ZORLAMADAN SONRA ARABANIN BOŞA ALINMASI.

SERT MOTOR FRENİ İLE OLUR (ÖRN: YÜKSEK VİTESTE GİDERKEN 1 VİTES UYGUN DEVİRDE DÜŞÜLMESİ GEREKİRKEN 3 FARK VEYA 2 FARKLA VİTES DÜŞÜRMEK)

Yine söyleyeceğim; NNT Nanoteknoloji BORPOWER ürününden kaynaklandığı konusunda hala kesin bir veri elde edemedim.

Sen kullan boşver o zmn başkalarına bakma BOR teknolojisi iyidir :rolleyes:
Ne diyiim sana mübarek:confused:

aviator35
13-11-2011, 23:13
benim sigorta rastlantı mı yani diyeyim konu toplansın :D

dgoo
13-11-2011, 23:17
Aynı olay benimde başıma gelmişti kontağı kapattıktan sonra tekrar çalışmadı.
sigortaları kontrol edince farkettik sonrasında bi pürüz çıkmadı.

khan
13-11-2011, 23:42
Bor mor bu islere su an zaten karsiyim ama rodaj surecinde olan bir motora surtunmeyi azaltacak, kayganlastirici bir katki koyulmasini onermek zaten basli basina hata. Rodaj demek zaten kontrollu asintiya izin vermek demektir calisan yuzeylerin birbirine alismasi icin, eger rodajda asintiyi engelleyecek yag veya katki kullanirsaniz zaten o rodaj olmaz.
Babam motor makina bilgisi ve teknigi cok iyi olan bir adamdir, tezgahlarda bor yagi ile soguma ve yaglama kullaniyor illa arabadada kullanicam dedi. bahsettiniz urunu ve digerlerini denedi ilk sefer kapaga giden yag kanali tikandigi icin egzantrik sardi ikincidede yatak sikintisi yasadi kendi kullandigi arabasinda. Ben hicbir arabada,eger kaliteli yag kullaniliyorsa, herhangi bir katki kullanilmasini onermiyorum. Eger 5 10 tl lik dandik yag kullaniliyorsa o zaman katkinin illaki faydasi olur tabi. Bir suru para veripte tam sentetik multi grade yag alip onunda icine multi grade yaglarin yapisina ters isindikca incelen bir katki koyarsaniz yaginizi ucuz mineral yag ozelligine ceviriyorsunuz farkinda olmadan.

berkay_aydin
13-11-2011, 23:56
Bor katkısını kullanmadım ancak kullanan kimi duyduysam sorun yaşamış...

aviator35
14-11-2011, 21:25
konum bor konusu oldu, rodajdayım mineral yağ kullanıyorum katkıya karşıyım :)