PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dynoda 50 hp kayip gorunuyor

UmutRıza
19-11-2011, 18:06
Arkadaslar bugun aracimi maslak bosch serviste dynoya cikardik 154 hp motorda cikti 101 hp tekerde bu kadar kayip normalmidir?aracta su anda 14:65:175 kar lastikleri takili bundan kaynaklanabilirmi?bu arada arac 206 gti

-ER-
19-11-2011, 18:10
Aşağı yukarı normal yani gücün tamamını aktaramıyor zaten araçlar benim aracımda 40hp gibi bir fark var teker ve motor arasında.
Tabiki aktarım organları ve yürüyenin güçlendirilmesi fark ettirecektir.
Sertliğiniz bile tekere gücü aktarılmasında etkendir.
jant ölçünüzde dahil buna

Bakmak isterseniz benim değerlerim
http://farm5.static.flickr.com/4042/4277695566_0aa3fe6d93_b.jpg

UmutRıza
19-11-2011, 18:13
evet sizinkindede yaklaşık 50 hp kayıp var ama arada 25 hp fark var zaten :) kar lastiklerini çıkarıp performans lastiği taksam ne kadar fark eder acaba :)

-ER-
19-11-2011, 18:29
Çok etkiliyeceğini zannetmem lastikler yolda size daha çok fark ettirir DYNO üzerinde tutunamama gibi birşey olsa tekrar ölçerlerdi.

Lastik yanak kalınlığıda ölçünüzü etkilediği için biraz değişebilir.
Balata durumunuz nedir debriyaj durumuda etkiler.
Çok detay teferruat isterseniz burçların sertliklerini değiştirirseniz iyileşir birazcık ama sertleşir aracınız ve yoltutuşunada katkısı olur mesela sert suspansiyon setupınız varsa oda etkiliyi bir faktör.

Aracınızdaki aks durumunuda göz önünde bulundurun çokaz bir boşluk bile bu kayba neden olacaktır zaten yada yağsız kalması çalışmasını zorlaştıoracaktır.

UmutRıza
19-11-2011, 18:32
Çok etkiliyeceğini zannetmem lastikler yolda size daha çok fark ettirir DYNO üzerinde tutunamama gibi birşey olsa tekrar ölçerlerdi.

Lastik yanak kalınlığıda ölçünüzü etkilediği için biraz değişebilir.
Balata durumunuz nedir debriyaj durumuda etkiler.
Çok detay teferruat isterseniz burçların sertliklerini değiştirirseniz iyileşir birazcık ama sertleşir aracınız ve yoltutuşunada katkısı olur mesela sert suspansiyon setupınız varsa oda etkiliyi bir faktör.

Aracınızdaki aks durumunuda göz önünde bulundurun çokaz bir boşluk bile bu kayba neden olacaktır zaten yada yağsız kalması çalışmasını zorlaştıoracaktır.

teşekkürler tümünü kontrol ettireceğim, araca henüz timing ve chip yaptırmadım bazı değişikliklerden sonra bu kadar fark çıkması açıkcası moralimi bozdu biraz :)

-ER-
19-11-2011, 18:36
Evet tahmin edebiliyorum aynısını bende yaşadım zamanında.

Aslında DYNO ücreti uçuk bir rakam değilse yürüyeni ve aktarma yı gözden geçirdikten sonra bir daha sokun ve fark olacakmı bakın. Özellikle debriyaj balatası ve aksları kontrol ettirin.
Aksların yağı azalmışsa tamamlatın, salıncak burçlarını falada kontrol ettirdikten sonra bir daha DYNO ya çıkın derim fark edecekmi görürsünüz.

GC8 GT
19-11-2011, 18:36
bnded 63 hp fln kayıp vardı

UmutRıza
19-11-2011, 18:40
Evet tahmin edebiliyorum aynısını bende yaşadım zamanında.

Aslında DYNO ücreti uçuk bir rakam değilse yürüyeni ve aktarma yı gözden geçirdikten sonra bir daha sokun ve fark olacakmı bakın. Özellikle debriyaj balatası ve aksları kontrol ettirin.
Aksların yağı azalmışsa tamamlatın, salıncak burçlarını falada kontrol ettirdikten sonra bir daha DYNO ya çıkın derim fark edecekmi görürsünüz.

dediklerinizi kontrol ettirdikten sonra başka bir servisin dynosuna çıkaracağım. lastiklere kafayı taktım onlarıda değiştireyimmi :)

UmutRıza
19-11-2011, 18:40
bnded 63 hp fln kayıp vardı

dostum sende beygir gani ganidir bizim zaten 154 beygirciğimiz var 1/3 ünü kaybedince yasa büründük :)

kanashibari
19-11-2011, 19:00
50 hp çok büyük kayıp benim arabada 25.2 hp kayıp var. bir terslik yada başka bir problem olmasın. :(

UmutRıza
19-11-2011, 19:07
50 hp çok büyük kayıp benim arabada 25.2 hp kayıp var. bir terslik yada başka bir problem olmasın. :(

bir kaç arkadaş dyno yaptırdığım yer hakkında pek iyi konuşmadılar umarım dynoları yanlışltır.

eser
19-11-2011, 19:11
dediklerinizi kontrol ettirdikten sonra başka bir servisin dynosuna çıkaracağım. lastiklere kafayı taktım onlarıda değiştireyimmi :)

aynı serviste cıkman senın ıcın daha ıyı olacaktır,heryer aynı ölçmüyor diye biliyorum sonuçta bir kere orda cıktın arabanda yaptıgın bakımları iyileştirmelerin + - ne kattıgını en ıyı aynı dynoda görebilirsin

ERkut 205
19-11-2011, 19:12
206 gti da 154 hp motorda almanızı sağlayacak ekstralarınız neler acaba ?

UmutRıza
19-11-2011, 19:14
206 gti da 154 hp motorda almanızı sağlayacak ekstralarınız neler acaba ?

2.2 emme 2.2 kelebek 4-2-1 headers KN filtre dereceli eksantrik ve ayarlı kasnak

ERkut 205
19-11-2011, 19:20
2.2 emme 2.2 kelebek 4-2-1 headers KN filtre dereceli eksantrik ve ayarlı kasnak

Ozaman motorda çıkan hp niz sürpriz değil beklenen hp ler yada daha fazlasıydı.
Ciddi ölçüde teker kaybınız var. Bunun sebeplerini araştırmaya yönelin bence.
Optimal emisyon değerlerinizi yakalamak gibi.
Çünkü standart 206 gti da tekere 115 hp alınabiliyor...
Tabiki aktarma organları ve baskı balatanız durumuda belirleyici etki ediyordur mutlaka.

yavuz364
19-11-2011, 19:31
Arkadaşlar dynoda görünen kayıp, motor gücü v.b. bazı bilgiler tamamen dynonun kafasından uydurduğu bir hesap ile çıkar (direk olarak ölçülmeyen birşey) o yüzden çok fazla takılmayın...

Önemli olan sizin tekerlek gücünüzdür... WHP ...

CRUEL
20-11-2011, 01:23
dynoya çıkılan yer düzgün biyer değil daha önce test edip görmüştük düşük çıkarıyor motor gücün muhtemelen daha yüksek çıkabilir.
tekerlekdeki kayıp o kadar yüksekse şanzuman ve aksla alakalı olabilir lakin normaldede kayıbın 20-30hp çıkması normal bence.

silent furious
20-11-2011, 02:06
birinci kısımda bi yerde bosh arkadaşın cıvıc ı sokmuştuk bundan iki sene önce abartı bi şekilde fazla çıktı 90hp arabada bi headers bi filtre 140hp civarı çıktı hikaye tabi

AEAlmas
20-11-2011, 02:17
İlk kar lastiklerini değiştirin imkan varsa baskı balata yi hal edin ama dyno sıkıntılı olabilir

Dou
20-11-2011, 03:11
Önden çekişte %12-15 derler genelde

150 hp olsa 23 hp kayıp eder %15 kayıpta

En azından 120 whp çıkmalıydı, bence bir yanlışlık var.

UmutRıza
20-11-2011, 16:51
yarın aks körüklerini bi açmak lazım, yeni bir takım lastik, ve baskı balata kontrol ettirmek lazım sanırım benim araç sanayiiden çıkamayacak :S

Karahan
21-11-2011, 10:55
Baskı balatanın durumu, jant ve lastik çapı birinci derecede etkilidir bu farkta. Orijinal lastik ve jant ebatları ile yapılan testten daha doğru sonuçlar elde edilebilir. Kış lastiğinin dyno'da fazla bir rolü bulunacağını sanmıyorum. Kış lastiğinin dezavantajını yazın sıcak asfaltta görürsünüz ancak.

searock///
21-11-2011, 11:13
fwd bır arac ıcın 50 hp kayıp cok buyuk bır rakam bence bır hata var bu ıste ....

Mehmet Gazihan
21-11-2011, 12:19
dyno aracı olcerken dyno üzerinde max cıktığı hıza kac sn de ulastığı ve tekrar kac sn de baslangıc hızına dustugunu goz onunde bulundurarak hesap yapar.. hızlanma zamanı tekerlek gücünü yavaslama zamanı kayıp gucu belirtir, toplayınca tahmini krank gücü oluşur..

manuel ve fwd bir otomobilde %20 den fazla kayıp güç çok normal değildir.. mutlaka aktarmada aracı tutan birşeyler olmalıdır, aks bilyası sanz. rulmanları bişey sıkıyordur yada dyno rulmanlarıda buna etken olabilir..

XSi
21-11-2011, 12:47
belki araçtada sıkıntı vardır ama, en başta dikkat edilmesi gereken şu..

dyno teker gücünü ölçer, motor gücünü parametrelere göre hesaplar.

101 hp teker gücü ölçüldüyse, olması gereken motor gücü 112 - 118 hp arası (aktarma kaybı %10-%15 hesaplarsak)

eğer araç 110-120 hp gibi gitmiyorsa (ki gitse en başta aracı kullanan arkadaş hemen anlar bu durumu), bu durumda dyno ölçümünde ciddi bir yanlış var.

Bu dynoya bu haliyle gidip para vermek, parayı çöpe atmaktan başka birşey değil malesef.

100 ölçerken hesaplanan gücü 154 çıkarmak demek parametrelerle epey bi oynama demek (kayıp oranı, hava sıcaklığı vs.)

hiç güvenilir değil.

Madem maslak a gidiyorunus, paşaoğlunu deneyin.