PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'nın kara kışına yağ tavsiyesi...

Spawn
23-11-2011, 15:28
selamlar arkadaşlar , S13 ü günlük kullanıyorum ankarada çayyolu-incek arasında , şu anda 15-50 motul tam sentetik motorsport var içinde fakar sabahları yağ basıncı düşük oluyor normalden , yağ sıcaklığı -2 -3 lerde oluyor . değiştirmem lazım , uzmanlardan tavsiye alabilirmiyim , incek -15 leri görüyormuş kış ortasında ona göre 5-30 5-40 0-40 ne koymak gerekir?

bir de motul bayisi var mı acaba ankarada?

alp1903
23-11-2011, 16:24
5-40 için sıcak iklim koşullarında öneriyolar diye biliyorum ama yine bi araştır tabiki

Osman Bahadır
23-11-2011, 16:31
Yaz kış dinlemem, kışın da S13'ün hakkını veririm dersen yine Motul 300V serisinden 5w40 işini görür. Drift bile yapsan bu yağ kışın yeterli korumayı sağlar.

Kışın S13'ü efendi efendi kullanırım, pek sıkıştırmam diyorsan soğuk marş için 5w30 bir yağ güzel olur. Kışın hem efendi, hem de sıklıkla kısa mesafe kullanırım diyorsan 0w30-0w40 tam sentetik yağlar da kış için işini görür.

Acurol
26-11-2011, 19:31
efe hayırdır ankarada ne işin var? Çayyolunda neredesin?

Spawn
26-11-2011, 21:48
abi genelde efendi kullanıyorum , fakat bazen de 12 km(sabah 12 km git - akşam 12 km geri gel ) yi allah ne verdiyse gidiyorum o anki psikolojime bağlı olarak ,

şu anlık 5-40 tam sentetik 300V ağır basıyor , fakat soğuk marş beni hala korkuytuyor , yağ ısındıktan sonra zaten sıkıntı yok . yaklaşık 15 dk da yağ sıcaklığı 45 derece su da 60 dereceye gelene kadar gaza dokunmuyorum bile , fakat yinede içim rahat değil .

soğuk rölantide normal sıcaklıktaki bi havada (15-25 derece hava sıcaklığı) yağ basıncım ilk marşta 80 psi , daha sonradan ısındıkça 35-40 psi a kadar düşüyor normalde , fakat şu aralar ankarada 50 psi la başlıyor 3-4 dk sonra 80 oluyor ve daha sonradan normal değerine düşüyor. bende arabayı kullanmıyorum neredeyse 3-4 gündür , aşırı soğuklar başladı .

kaan ankaradayım ben 3 aydır , bi 3 ay daha buradayım minimum , çayyolunda mesa plazanın karşısındaki beyaz köşk sitesinde kalıyorum

Dou
26-11-2011, 21:50
Ben olsam ankaranın kuru soğuğunda 0w den vazgeçmem, 12 km de istediğin kadar bas o soğukta ekstrem ısılara ulaşmayacaktır.

İlk çalıştırmada ne kadar ince yağ, o kadar iyi koruma. Hele ki soğuk iklimdeyseniz.

timucintt
26-11-2011, 23:00
kim dedi sana Angoraya taşın diye :D :D

VWci
27-11-2011, 06:07
0 viskozite iyidir. Ben 0w40 tavsiye ederim.

tdipower
27-11-2011, 06:38
5W40 kullanıyorum ben yağlama gayet başarılı soğukken bile :)

Görkem
29-11-2011, 21:07
peki hazır konu Ankara ve yağ iken bende aklımdaki bir soruyı yöneltim,,,gene ankara koşulları için yazlık kışlıkta ayırt etmeden araç kataloğunda 10-40w yarı sentetik önerilen ve şu ana kadar hep aynı özellikte ve markada yağ kullandığım HGT de 5-40w tam sentetik yağa geçmem mantıklı mı gerekli mi?? iyi yada kötü bi etkisi yan etkisi var mı?? aslında şuana kadarda herhangbir olumsuzluğunu hissetmedim kullandığım 10-40w yağın performanslı kullanımda da normal kullanımda da .......

yağ değişimi genelde 5000-6000km civarında (fabrika verisi 10 bin değişim desede) 8-9 ayda yada bazen 1 yılı bilen bulan aralıkları oluyor,,,,genelde az kullanıyorum yani aracımı ;)

VWci
30-11-2011, 06:23
Görkemcim bir yıllık periyodlarda değiştiriyorsan, kışın da her sabah kullanıyorsan, 0 viskoziteli yağ kullanmalısın. 0w40 iyi görünüyor. Hatta 0w50 kullanırsan bence iyi bir seçim olur.

Ancak, bu yağlardaki viskozite aralığının açılması yağın sıcalıklara direncini daha dar aralıklık yağlara göre daha hızlı azalttığını okumuştum.

Frank
30-11-2011, 10:56
bence 0w-40 kullan

Osman Bahadır
30-11-2011, 11:08
peki hazır konu Ankara ve yağ iken bende aklımdaki bir soruyı yöneltim,,,gene ankara koşulları için yazlık kışlıkta ayırt etmeden araç kataloğunda 10-40w yarı sentetik önerilen ve şu ana kadar hep aynı özellikte ve markada yağ kullandığım HGT de 5-40w tam sentetik yağa geçmem mantıklı mı gerekli mi?? iyi yada kötü bi etkisi yan etkisi var mı?? aslında şuana kadarda herhangbir olumsuzluğunu hissetmedim kullandığım 10-40w yağın performanslı kullanımda da normal kullanımda da .......

yağ değişimi genelde 5000-6000km civarında (fabrika verisi 10 bin değişim desede) 8-9 ayda yada bazen 1 yılı bilen bulan aralıkları oluyor,,,,genelde az kullanıyorum yani aracımı ;)

Ankara şartlarında soğuk marş için 10w40 yarı sentetik yağ maalesef mükemmel koruma sağlayamaz. Üstelik yarı sentetik yağ normal çalışma sıcaklığında bile tam sentetik yağ kadar verimli ve dayanıklı olamaz. Yani sorun sadece yağın viskozitesi değil, yağın baz yağ kalitesi de.

Yarı sentetik, yani sentetik bazlı mineral yağ ile tam sentetik yağ karşılaştırması için aşağıdaki görsel bir fikir oluşturacaktır;

http://www.kewengineering.co.uk/Auto_oils/images/fig_4_synthetic_vs_mineral_oil.jpg

Sentetik yağ laboratuvar ortamında homojen moleküllerden oluşturulur. Mineral yağ ise kaynaktan çıktığı gibi katkı eklenip şişelenir.

Gelelim uygun viskozite konusuna.
Ankara için 0w viskozite şart değil. Eğer yaz ve kış için ayrı yağ kullanılıyorsa o zaman 0w başlangıç(soğuk) viskoziteli bir yağ önerirdim. Ama yaz-kış aynı yağı kullanan birisine Ankara iklim şartlarında 0w yerine 5w başlangıç(soğuk) viskozitesi öneririm. 5w40 tam sentetik bir yağ gayet verimli koruma sağlar. Üstelik viskozite olarak fabrikasyon değeri de pek değiştirmemiş olursunuz.

10w40 yarı sentetikten 5w40 tam sentetiğe geçişte düşük soğuk viskozitesinin getirdiği avantajla birlikte tam sentetik yağın sağladığı avantajı da unutmayın.

Görkem
30-11-2011, 14:27
Alihan abi dediğim gibi senin WRX kadar olmasada bende özellikle kışın bazen haftada 1 ancak kullanıyorum HGT yi :) o yüzden öle yaz kış farklı yağ koycak durum oluşmuyo ,,çünkü dediğim gibi bazen 8-9 ay da anca 5000-6000km yi buluyorum,,dahada düşük km lerde yağı değiştimek istemiorum açıkcası ,,,

OBK nicli arkadaşım sanada verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler tekrardan,,,,o zaman benimde aklımdan geçen gibi 5w 40 yağa geçmem mantıklı görünüyor,,,,benim kafama takılan nokta sadece fabrika neden böle performans için ürettiği modelde yarı sentetik yağ önermiş o kısmı ilginç işte :) ama sonuçta koymayı düşündüğümüz yağ her türlü açıdan diğerinden daha üstün özelliklere sahip olduğu için olumsuz bi etkisi olcağını bende düşünmüyorum ;) ...............

Spawn
05-12-2011, 21:19
bugün 5-40 motul ümü koydum , yağ basıncı kendisine geldi . son 2-3 gündür iyiden iyiye saçmaladı basınç havalardan , şimdi istanbuldaki haline geri döndü .

yorum yazanlara teşekkürler

Görkem
05-12-2011, 21:23
5-40 ideal bi yağ aralığı demekki sorununuzun çözülmesine sevindim ,,,bende ilk bakımımda geçmeyi düşünüyorum zaten ;) ............