PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cold Air Intake çok mu önemli?

Chatin
24-11-2011, 00:33
Soğuk ama oksijen yönünden yetersiz bir hava yanma odasına girse ne olur?

Öte yandan hava filtresinden geçtikten sonra veya geçerken oksijen yönünden yeterli ama motorun sıcaklığı ile içeri girerken ısınan hava yanma odasına girse ne olur?

Yoksa biz/siz bu açık hava filtresi ile ses dışında bir nane almıyor muyuz? Veya alınan gücun nedeni sadece önceden yetersiz hava giriyorken yeterli hava girişi sağlanması mı?

Bu sonuçta organik bir yanma denklemi. Sitokiyometrisi olan birşey yanlış bilmiyorsam veya düşünmüyorsam ve ben önemli olan oksijen derişimi/yoğunluğu ve dolayısı ile AFR diye biliyorum yani öyle olmalı diye düşünüyorum hâlâ. Yani dışarıdaki hava neyse onu yakarsın gibi ve motordaki veya yanma odasına giderken sıcaklığı(ısısı değil) değişen havanın ne kadar etkisi olacağını bilmiyorum veya ölçülmüş bir etkisi var mı? Veya ne kadar etkisi olabilir?

Biraz forumu sallayalım bakalım neler dökülecek ;)

Edit: Dilerseniz atmosferik beslemeli ve aşırı beslemeli araçlar diye iki grupta ele alalım konuyu.

onursumer
24-11-2011, 00:38
basit mantıkla baktığımızda

soğuk havada x birim havada daha fazla oksijen olduğundan illaki yararı olucaktır yanma konusunda

sıcak havada genleşiceği için aynı birimde daha az oksijen daha az yanma diyebiliriz :)

tabi bunun hp vs olarak nekadar etkisi var anlamam çok fazla :)

İbrahim Erdem
24-11-2011, 00:55
Yanma odasına giren havanın debisi belli değerde olur. araçta buna göre bir sistem var.

Lakin leş gibi bir sıcakta dağ havası gibi temiz havayı çekmek ile

buz gibi soğukta kurum yığını şehir havasını çekmek arasında belki fark olmayabilir.

ama sıcaklık azaldıkça moleküller arasındaki mesafe azalacağından çekilen soğuk hava daha yoğun ve yanma odası için daha doyurucu olacaktır.

edit: yarın termodinamik sınavım olunca ilgimi çekti cevap yazayım dedim :)

bilalMW
24-11-2011, 00:58
Evet kıdemli abilerimizden bilimsel açıklamalarını okumak için sabırsızlanıyorum. :)

Chatin
24-11-2011, 00:59
Debi biraz konu dışı. Debiyi sabit tuttuk diyelim şu an için yani mühim olan dışarının sıcaklığı öyle mi? Dışarıdan aldığın hava soğuk ama motora girerken ısındı? Ağlar mısın :)

CRUEL
24-11-2011, 01:02
atla deve değil fark olsada belli edicek derecede bişi yokdur.en azından ben denedim hiç farketmiyor. aracımda sisin oraya indirilmiş direk soğuk hava ile beslenen cai ile orjinal tertibatla kutuiçi filtre kullanımı arasında aynı araçla 1gün arayla deneme yaptk hiçbi fark gözlemleyemedik.

GokhanE.
24-11-2011, 01:05
Sıcak havayla kaliteli yanma olacagını sanmıyorum,bu mantıga intake sıcaklıgına göre sıcak hava emdiginde avansı geri çekmemizden varıyorum.Konunun bilimsel ve detaylı bi açıklaması gelir de okuruz umarım.Kaliteli yanma için kaliteli hava+yeterli hava gerektigini düşünüyorum,motor içine giren diger bileşen olan yakıtta aranan özellikler bunlar,kaliteli ve yeterli olması lazım ikisininde ki kaliteli bir yanma olsun.Bu benim mantığım düzeltmelere ve eklemelere açığım.

Ekleme: kaliteli hava oksijen acisindan zengin olarak tanimlaniyorsa denklem basit;dakikada ayni hacimde havayi ceken iki sistem karsilastirilirken soguk hava ceken sistemde oksijen yogunlugu birim litre basina daha fazla olacaktir. Burada iki parametre var,iceri giren hava hacmi ve birim hacimdeki oksijen miktari,giren hava esitse soguk hava ceken sistem daha basarili olur.

İbrahim Erdem
24-11-2011, 01:06
Debi biraz konu dışı. Debiyi sabit tuttuk diyelim şu an için yani mühim olan dışarının sıcaklığı öyle mi? Dışarıdan aldığın hava soğuk ama motora girerken ısındı? Ağlar mısın :)

debiyi sabit tuttuk yani birim zamanda yanma odasına atıyorum x cmküp hava giriyor.

sıcaklık artııkça hava genleşeceğinden aynı hacimde daha az molekül olmuş oluyor.

bu yüzden filtre boruları ısınmaması için belli bir mevkiden geçirilir.(biliyorsunuzdur) Ama şu var hız arttıkça borunun içine daha çok hava girecek ve motor da devri arttığı için daha çok hava çekmiş olacak birim zamanda. 0 derecedeki hava boruları takip edip yanma odasına bir saniyede gidiyorsa ki sıcaklığı 0 derece hava bir saniye içinde ne kadar ısınabilir ki. motor sıcaklığı veya manifolt sıcaklığı çok yüksek olabilir ama sonuçta havayı bunların içinden geçirmiyoruz.

İbrahim Erdem
24-11-2011, 01:09
atla deve değil fark olsada belli edicek derecede bişi yokdur.en azından ben denedim hiç farketmiyor. aracımda sisin oraya indirilmiş direk soğuk hava ile beslenen cai ile orjinal tertibatla kutuiçi filtre kullanımı arasında aynı araçla 1gün arayla deneme yaptk hiçbi fark gözlemleyemedik.

katılıyorum. zira ideal gaz denkelminde sıcaklık kelvin alınır. 20 derece santigrat ise 273+20=293 kelvin olur. 35 derece ise 308 kelvin olur ki arada %1 kadar fark var.

hesap makinesinde 293/308=0.951 çıkıyor

oğuz
24-11-2011, 01:10

dışardan aldıgımız soguk hava içeri girerken hemen nasıl ısındı. nasıl mındar etti havayı :)

cemsultan
24-11-2011, 01:21
Peki tüm bunlara irtifanın etkisi ne olur?

Bursa için düşünecek olursak şehir içinde hava sıcaklığı atıyorum 30 derece iken, Uludağ'ın tepesinde 2000-2500 metrelerde gezerken hava sıcaklığı 11 dereceye kadar düşebiliyor, bu durumda gayet soğuk hava çekiyoruz ama motor bariz çekişden düşüyor.

oğuz
24-11-2011, 01:22

Bursa için düşünecek olursak şehir içinde hava sıcaklığı atıyorum 30 derece iken, Uludağ'ın tepesinde 2000-2500 metrelerde gezerken hava sıcaklığı 11 dereceye kadar düşebiliyor, bu durumda gayet soğuk hava çekiyoruz ama motor bariz çekişden düşüyor.

rakım denilen şey sanırım. ama neden evet =?

İbrahim Erdem
24-11-2011, 01:23

gene yoğunlukla alakalı. basnıcın yüksek olduğu alçak irtifada hava daha yoğundur. yükseldikçe basınç dolayısıyla birim hacimdeki yoğunluk düşer haliyle yanma verimi de azalır.

doush
24-11-2011, 01:25

Eğer 206 GTI için bunu diyorsanız, gidiş olarak bir şey diyemeyeceğim ama bizzat kendimizin denediği bir şeyi anlatıyorum.

Bizde OBD cihazı var ve laptopa bağlayıp log alabiliyoruz.. Anlık değerleri de görebiliyoruz.. Orijinal filtre kitiyle 60 derece çeken 206 GTI'a, orijinal o esnek bi borusu var bilirsiniz oraya green filtre takıldı, o boru da sisin oradan soğuk havayla beslendi.. Sonuç? Uyduruk bir beslemeyle 29 dereceye düştük..30 derece bence bir şeyleri değiştirir.

Chatin
24-11-2011, 01:26
dışardan aldıgımız soguk hava içeri girerken hemen nasıl ısındı. nasıl mındar etti havayı :)

cold air intake yoksa :D

@gk007 kaliteli yanma nedir? kaliteli hava?

@crack hah çok güzel demek ki sıcaklık 20 C derece bile artsa F dereceye göre % 1 lik değiişim ile PV=nRT de mol değişimi de %1 den bile küçük bir değişim olacak doğru mu?

şimdi gelelim yanma odasındaki sitokiyometride oksijenin % değişimine yani yanlış hatırlamıyorsam molariteye giriyoruz... neyse heyecanı sabit tutalım.

oğuz
24-11-2011, 01:31

bunun açıklaması tam olarak nedir ?

Chatin
24-11-2011, 01:32
bu arada rakımın etkisi şöyle. rakım arttıkça havanın basıncı azalıyor. 1 bar denilen hava basıncı sadece deniz seviyesinde 1 bar. yükseklere çıktıkça hava basıncı azalır. sıcaklık da azalır da asıl önemlisi havadaki oksijen yoğunluğu/molaritesi azalır.

bundan dolayı sporculara yüksek yerlerde kamp yaptırırlar ki kandaki alyuvarlar yani hemoglobin sayısı artsın da oksijen tutucular artsın ve daha çok oksijen yakalayabilsin ve kana iletsin. sonra deniz seviyesinde atmosferik motor gibi yardırking :)

İbrahim Erdem
24-11-2011, 01:35
ideal gaz denklemi ile düşünürsek evet. Ama işin içinde basınç değişimi oksijenin % oranı falan baya bir değişken var aslında.

Ama diyelim aynı araç pv=nrt
dış basınç aynı - p sabit
dışarıdaki havadaki oksijen%si ve debi sabit- v sabit
r zaten sabit :)

dış sıcaklık 0 derece yani 273 kelvin.

yanma odasına 25 derece ile girsin bi de 50 derece ile girsin

1=n.t yani sıcaklıkla birim hacimdeki mol ters orantılı.

1 de 273+25=298 kelvin

2 de 273+50=323 kelvin.

n1x298=n2x323

n1/n2 = 1.084 eder. yani pek fark olmaz gibi. :)

neyse ben dersime döneyim :D

Chatin
24-11-2011, 01:43
aynen öyle yani 25 derece molü % 8 değiştiriyor. oksijenin yanmadaki etkisi yüzde kaç ise ona göre de yorumlayacagız.. az sonraaa :D

GokhanE.
24-11-2011, 01:45
@chatin ben de sorduklarini eksik gorup ilk mesajima eklemede bulunmustum,kaliteli hava diye kastettigim birim hacimdeki oksijen miktarının zengin olması olarak tanimlayabiliriz. Havanin motora girmeden once gececegi son yer ust kapak,portlarin genisligine ve kapak yapisina gore belli motor devirinde iceriye birim zamanda gonderecegi kapasite bellidir,sabit bir hacim icinde oksijen miktarini arttirmak icin bu noktaya olabildigince soguk hava iletmeliyiz.

Kaliteli yanma;yanma odasina giren benzin kaliteliyse (ron,mon degerleri yuksek yada verilen avansa gore yeterli) ve iceri giren hava oksijen bakimindan zenginse kaliteli bir yanma olur,kaliteli yanma icten yanmali motorlarda da zaten guctur :)

Konuyu okurken aklima gelen bir kimya formulu P.V=n.R.t ,burada zengin yani yuksek olmasini istedigimiz degisken 'n' olduguna gore, p ve v (basinc ve hacim) dostumuz,t(sicaklik ) dusmanimiz, r de sanirim bir sabitti :)

İbrahim Erdem
24-11-2011, 01:46
aynen öyle yani 25 derece molü % 8 değiştiriyor. oksijenin yanmadaki etkisi yüzde kaç ise ona göre de yorumlayacagız.. az sonraaa :D

ama ben kaçayım yarın sınavım var çalışacam diye oturdum tt ye kilitlendim kaldım. :D

Chatin
24-11-2011, 01:51
motor devirinde iceriye birim zamanda gonderecegi hava kapasitesi bellidir,sabit bir hacim icinde oksijen miktarini arttirmak icin bu noktaya olabildigince soguk hava iletmeliyiz.

peki dışarıdan aldığım havayı soğuttum diyelim. veya mümkün olduğunca soğuk halde yanma odasına soktum ki Cold Air Intake in mantığı bunun üstüne senin de bahsettiğin hava kalitesi yani havadaki oksijen miktarını arttırmış mı olacağım soğutunca? Ben yanlış anlamadıysam ona denk geliyor. Doğru mu?

@crack sen kaç ortaam(meram anadolu lisesi) daha senin thermon olacak fluid in olacak... bunları düşünürsün o derslerde hadi bakalım iyi çalışmalar

GokhanE.
24-11-2011, 02:01
Hava kalitesi derken bizim tek derdimiz yanma odasina yogun hava sokmak,sabit flow varken de birim hacimdeki oksijen miktarini arttirmak da sogutmaktan geciyor.Sen aracina cold air intake takmakla havanin sisteme ilk girdigi noktada soguk hava cekerek kazancli basliyorsun.Hava filtresi sisteme ilk giris,ust kapak son cikis,araban atmosferikse ilk alirken soguk cekiyorsun cunku sistem icinde sogutma sansin yok,araban turboluysa intercoolerdan gecerken sogutma yani yogunlastirma imkanin olusuyor orda da sogutucunun yeterlilik kapasitesi emilen havanin kapasitesi gbi parametreler giriyor.Ama esas nokta su;filtreden cektigin havayi ya sistem icinde sogut yada ilk bastan beri soguk cek,yeterki motor icine yogun oksijenli yani olabildigince soguk girsin ;)

Ekleme: bu arada kaliteli hava benim kendimi ifade etmek icin kullandigim bir tanim,burda hava derisiminda oksijen miktarini arttirmak degil benim kastettigim,X hacimdeki hava yogunlugunu arttirmak,bunun sonucu olarak X hacimdeki oksijen miktari zaten artacaktir,ama hava icindeki orani yine sabit kalacaktir. Hava icinde azot ve diger gazlar olmasina ragmen sadece oksijenden bahsetmemin sebebi de yanma icin sadece oksijenin onemli olacagini dusunmemdir.

tyMu
24-11-2011, 02:48
http://i.imgur.com/AliKJ.jpg
bu bilgilerde işe yarayabilir :)

By_FresH
24-11-2011, 03:19
merakla takipteyim konu hakkında tamponuma yeni hava kanalı açmışken bakalım neler öğrenecem :D

Evrenoz
24-11-2011, 06:57

Gayet doğal, :)

Everest dağının tepesine çıkan dağcılar neden oksijen tüpü kullanır? Deniz seviyesinden yükseldikçe havadaki oskijen molekülleri azalır. Her soğuk havada daha fazla oksijen molekülü bulunur demek yanlıştır. Uludağ deniz seviyesinden çok yüksek olduğu için 30 dereceden 11 dereceye soğuyan hava bile yükseklik farkından kaynaklanan oksijen molekülleri azalımını karşılayamaz.

CagkaN
24-11-2011, 07:47
çoğu şey yazılmış kısaca olması gereken deniz seviyesinde (rakım=0) soğuk hava.dağ başındaki soğuk hava o kadar önemli değildir.:) bu arada yazılmamış soludugumuz ve motora giren havanın %21 i oksijendir hesaplamalarda genelde %20 alınır

edit: yere yakın ve aracın tam önüne bakan filtre ( bu arada tamponda delik açılıp direkt önden hava alması sağlanmış ) hem asfaltın yansıttığı sıcağı hemde öndeki aracın sicagini çeker ve verim kaybı yaşanır haksız mıyım sizce?

erdem325
24-11-2011, 07:50
Benimde bu muhabbette aklima hep filtrenin ordan saf oksijeni basmak gelir nedense :)
Hakkaten nos misali saf oksijen bassak ne olur ki? Elimize alirmiyiz motoru?

Evrenoz
24-11-2011, 07:57
Benimde bu muhabbette aklima hep filtrenin ordan saf oksijeni basmak gelir nedense :)
Hakkaten nos misali saf oksijen bassak ne olur ki? Elimize alirmiyiz motoru?

Çok fazla oksijen de iyi değildir. Verdin oksijen, verdin oksijeni..

E gelen yakıt ve ateşleme belli. Bunlar sabitken oksijeni aşırı derecede arttırmak zarara gider.

erdem325
24-11-2011, 08:04
Çok fazla oksijen de iyi değildir. Verdin oksijen, verdin oksijeni..

E gelen yakıt ve ateşleme belli. Bunlar sabitken oksijeni aşırı derecede arttırmak zarara gider.

Nosun sogutma etkisi var ama oksijenin boyle bi etkisi olmayacagindan asii isinma olur dimi ?
Bi de karisimin cok fakire dusmesi de olabilir..
Bu da gol degil anlasilan :)

sakhee
24-11-2011, 08:24
arkadaşlar, ustalar...

şu hava sıcaklığındaki 10-15 derece (açıklamalarda 30 da var) değişimin etkisine dair hesap kafama yatmadı. bunu biraz daha açarmısınız....
şimdi hava sıcaklığı 15 derece arttığında birim hacimdeki oksijen miktarındaki değişiklik göz ardı edilecek kadar az mı oluyor gerçekten? öyle ise sebebi nedir?
bir de kaba bir hesapla cold air intake ile söz gelimi big tube un çektiği hava sıcaklığı arasındaki ortalama fark kaç derecedir?

bir not: cold air intake ile yere yaklaşan hava akım girişinin asfalt sıcaklığı veya öndeki aractan gelen ısıdan çok etkileneceğine ihtimal vermiyorum. böyle bir durum olsa bile kaput içinden alınan havadan kat be kat daha soğuk olduğunu düşünüyorum. buralardan edindiğimiz bilgilere göre de zaten cold air intake kısa tip filtre den çok daha performanslıdır.

konu güzel olmuş......

emre_
24-11-2011, 09:00
benim turbo dizel aracımda kutu içi filtre ile yaptığım denemelerde inair im 58 derecelerde geziyordu daha sonra kendi yaptığım filtre sistemi ve ekstra hava girişi ile şuanki havalarda motorum 63 derece iken inair 13 derecelerde oluyor yağmurda girişi kapatıyorum 22 derece trafikte 26 derece oluyor
uygulamanın araca hp katkısını bilemiyorum ama gözle görülür elle tutulur bir fark hissediyorum 3 defa denedim fark varmı banamı öyle geliyo diye ama ciddi şekilde hissedebiliyorum farkı

cliver
24-11-2011, 09:34
konu çok iyi olmuş merakla takipteyiz bencede illa katkısı olur abi bakınız filtre kiti yapılan yada olan arabalara inancımıza göre iyi geldiğine inanılıyor :D ama şuda var motorun ömrünü azaltırmı bilmem :confused:

KingoAtmo
24-11-2011, 09:51
ideal gaz denklemi ile düşünürsek evet. Ama işin içinde basınç değişimi oksijenin % oranı falan baya bir değişken var aslında.

Ama diyelim aynı araç pv=nrt
dış basınç aynı - p sabit
dışarıdaki havadaki oksijen%si ve debi sabit- v sabit
r zaten sabit :)

dış sıcaklık 0 derece yani 273 kelvin.

yanma odasına 25 derece ile girsin bi de 50 derece ile girsin

1=n.t yani sıcaklıkla birim hacimdeki mol ters orantılı.

1 de 273+25=298 kelvin

2 de 273+50=323 kelvin.

n1x298=n2x323

n1/n2 = 1.084 eder. yani pek fark olmaz gibi. :)

neyse ben dersime döneyim :D

Bu hesaplama hatalı sanırım.

Şöyle olmalı :

P,V,R değerleri sabitse n=1/T olur.
(25 C derece) 1/298 = 0,0034
(50 C derece) 1/323 = 0,0031

Neredeyse %10 artış var

KingoAtmo
24-11-2011, 12:26
Şu an emme sistemleri ile ilgili kafama takılan bir soru daha var.
Bazı Firmaların emme kitlerinde (big tube,aem v2) , filtreden sonraki boru çapları sabit olmuyor, buradaki amaç nedir ?
Çap değişimi gazların hareketini nasıl etkiler ?

cliver
24-11-2011, 12:36
Şu an emme sistemleri ile ilgili kafama takılan bir soru daha var.
Bazı Firmaların emme kitlerinde (big tube,aem v2) , filtreden sonraki boru çapları sabit olmuyor, buradaki amaç nedir ?
Çap değişimi gazların hareketini nasıl etkiler ?

abi bende onu çok merak ediyorum belki sadece görseldir:beuj:

Chatin
24-11-2011, 13:01
Bu hesaplama hatalı sanırım.

Şöyle olmalı :

P,V,R değerleri sabitse n=1/T olur.
(25 C derece) 1/298 = 0,0034
(50 C derece) 1/323 = 0,0031

Neredeyse %10 artış var

nazmi senin hesabına göre onbinde 3 fark var. yani yüzde 0.03... ki bu sadece oksijenin mol kütlesindeki fark. yanmadaki fark yok henüz ortada.

bir de akışkanlar mekaniği ile ilgili senin sorun. akışkanın akma kesitini yani kesit alanı daraltırsan akışkanın hızı artar. veya tam tersini düşün. hızı artarsa kesit alanı azalır. musluğu açtığında aşağı doğru yerçekiminden dolayı hızı artan suyun daralarak inmesinin nedeni budur.

@gk007 bu bir yarışma olsaydı seni elemek zorunda kalırdım :) belirli bir havayı içeri çektin ya. işte o çektiğin havayı soğutarak içindeki oksijen miktarını değiştiremezsin. sadece sıcaklığını değiştirirsin.

@evrenoz mantık doğru ama daha doğru hale getirmek için AFR nedir diye google a sorman lazım. doğru yoldasın çekirge :D

şu yüzde 21 lik oksijen oranı var ya onu üzerinden gideiim mesela. ve gazların yoğunluğu üzerinden. gaz yoğunlukları önemli ölçüde basınç ve sıcaklığa bağlıdır, basınç artıkça artar ve sıcaklık arttıkça azalır. graham difüzyon yasası ve ideal gaz denklemini yorumlarsak gazın yoğunluğu sıcaklık ile ters orantılıdır. mol kütlesi ile doğru orantılıdır.

şimdi bütün bunlar çerçevesinden bir daha düşünün cold air intake ne kadar önem arz ediyor? :)

16EC813
24-11-2011, 13:23
şimdi ne diyonuz takalım mı takmayalım mı ? ben ehtiyarım anlamam hesaptan kitaptan :D

KingoAtmo
24-11-2011, 13:50
nazmi senin hesabına göre onbinde 3 fark var. yani yüzde 0.03... ki bu sadece oksijenin mol kütlesindeki fark. yanmadaki fark yok henüz ortada.

bir de akışkanlar mekaniği ile ilgili senin sorun. akışkanın akma kesitini yani kesit alanı daraltırsan akışkanın hızı artar. veya tam tersini düşün. hızı artarsa kesit alanı azalır. musluğu açtığında aşağı doğru yerçekiminden dolayı hızı artan suyun daralarak inmesinin nedeni budur.

@gk007 bu bir yarışma olsaydı seni elemek zorunda kalırdım :) belirli bir havayı içeri çektin ya. işte o çektiğin havayı soğutarak içindeki oksijen miktarını değiştiremezsin. sadece sıcaklığını değiştirirsin.

@evrenoz mantık doğru ama daha doğru hale getirmek için AFR nedir diye google a sorman lazım. doğru yoldasın çekirge :D

şu yüzde 21 lik oksijen oranı var ya onu üzerinden gideiim mesela. ve gazların yoğunluğu üzerinden. gaz yoğunlukları önemli ölçüde basınç ve sıcaklığa bağlıdır, basınç artıkça artar ve sıcaklık arttıkça azalır. graham difüzyon yasası ve ideal gaz denklemini yorumlarsak gazın yoğunluğu sıcaklık ile ters orantılıdır. mol kütlesi ile doğru orantılıdır.

şimdi bütün bunlar çerçevesinden bir daha düşünün cold air intake ne kadar önem arz ediyor? :)

Dostum ;

0,0031 'de %100 ise

0,0034 'de % X 'dir.

X =(100*0,0034)/0,0031 = %109,7 eder.

Aralarındaki doğru orantı ile hesaplayın.

cliver
24-11-2011, 14:11
şimdi ne diyonuz takalım mı takmayalım mı ? ben ehtiyarım anlamam hesaptan kitaptan :D

abi sen tak yahu sana hp pointler helal olsun benden :D

Chatin
24-11-2011, 14:12
Dostum ;

0,0031 'de %100 ise

0,0034 'de % X 'dir.

X =(100*0,0034)/0,0031 = %109,7 eder.

Aralarındaki doğru orantı ile hesaplayın.

ben farktan bahsettim dostum. ama orantıya girersen %10 diyelim bu ne demek?

25 derece ısındığında oksijenin molü %10 daha azalacak değil mi? hadi kabaca da havada olması gereken %21 lik oksijen oranı % 19 a düştü. bunun yanmaya etkisi ne olur? çıkan kaloriye etkisi ne olur. aslında biz ideal gazdan bahsediyoruz ama atmosfer farklı ideal gaz farklı o yüzden ideal gaz denklemi ile gitmek pek doğru değil. havanın yoğunlunu ideal gaz yasasıyla açıklayamayız sanırım.

bunun yanında arkadaşlar basınçtan bahsetmişti. size yükseğe çıktıkça basınç ve sıcaklık değişimi ile oksijen azalması nasıl olur onu kabaca bir daha açıklayayım.

mühim olan havanın yoğunluğudur aslında. soğuk havanın yoğunluğu daha fazla olacağından dolayı ihtiva ettiği oksijen miktarı da arkacaktır. o yüzden sıcak havada karşımıza çıkan düşük yoğunluklu hava arabaların performansını azaltır.

örneğin 3500 metre yüksekliğe çıktığınızda basınç %40 oranında azalır ve deniz seviyesine göre siz her nefes alışınızda %40 daha az oksijen almış olusunuz. motora uyarlarsak da resmen fakire kalmış olursunuz. o yüzden sıcak havadan daha önemlisi yüksek basınçtan kaçmak lazım. zaten yanlış bilmiyorsam oksijen sensörü aldığımız havanın içindeki oksijen yoğunluğuna göre yakıtı ayarlıyor ve fakire/zengine kalmamızı engelliyor.

Chatin
24-11-2011, 14:18
şu sayfanın ortalarında tralles in yazısını inceleyin bence. ctrl+f tralles derseniz daha rahat bulursunuz.

SOĞUK - SICAK HAVA VE YAKIT SARFİYATI (http://forum.donanimhaber.com/m_40212168/tm.htm)

suprolla
24-11-2011, 14:18
sıcaklık düştükçe moleküller birbirine yaklaşır ve birim hacimdeki molekül sayısı daha sıcak ortamdaki aynı birimdeki molekül sayısından fazla olcaktır.
rakım konusunda da deniz seviyesinden yükseldikçe atmosferdeki oksijen miktarıda seyrekleşir...yükseldikçe havanın soğuması molekülleri birbirine yaklaştırır ancak deniz seviyesindeki miktara(%20-21) denk gelemez bu yüzden dağcılar belirli yüksekliklerde tüp kullanmak zorunda kalırlar
cai ve short ram ve orjinal sistem arasındaki fark ise havanın sürtünme ile basıncının düşmesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum(Bu yanlış olabilir)
hava ne kadar dolaşırsa içinde dolaştığı malzemeyle arasındaki sürtünmeden dolayı basıncı düşebilir.
filtre üreten bir firmanın testi vardı bulamadım şimdi
x y z markalar var
x markasının kiti 5kpa
y markasının kiti 8kpa
z markasının kiti 3kpa
kelebekten emiş ise 10kpa değer vermiş(rakamlar atmasyon havanın direk atmosferden hiç bir yerden dolaşmadan ve süzülmeden geçmesinin farkını göstermek için)
yani filtrenin havayı en soğuk şekilde kelebeğe en yakın yerden alması önemli
boru çapının değişimi ise hava hareket ederken geçtiği yer kademeli olarak ufalırsa hızı artar basıncı düşer diye biliyorum....
yanlışlıklar varsa düzeltiniz bende bildiklerimin ne kadar doğru olduğunu öğrenirim :)

DENON
24-11-2011, 14:25
cai ler bir işe yararmı bılmem ama , araçların kışın daha fazla yakıt tükettiğini göz önunde bulundurursak soğuk havadakı oksıjen moleküllerinin daha yoğun olması yanma odasında daha fazla yakıtın yakılabılmesıne olanak sagladıgına göre, cai ile soğuk hava alabılıyorsak motora gidişe ve motorun verımıne katkısının oldugunu düşünüyorum

Evrenoz
24-11-2011, 14:33

Pek gerek yok sormama,

Air / Fuel Ratio'yu zaten oksijen var ama yeterli benzin ve ateşleme yok diye en basit şekilde anlattım. Sabahın bir körü kasıtlı olarak detaya girmedim. 10-11 sene oldu herhalde AFR dendiğinde "hönk, bir bilene sorayım ne menem şeymiş" dediğim zamanları geçeli ;)

Frank
24-11-2011, 15:09
Arkadaşların verdiği p.V=n.R.T denklemi ideal gaz denklemidir gerçekte ideal gaz yoktur zaten bu sadece bir varsayım o denklemle net sonuç elde edilmez yani

cliver
24-11-2011, 16:01
ya şimdi bilimsel değilde reel konuşalım reiz cai uygulaması arabaya +değer kazandırıyormu ? kazandırmıyormu ? beyğirin yarısını dahi alamıyomuyuz :D
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSqd36zPE8yRZK9K20nvVTjzr6fZg1B1 C9Q2onz3k8xCBxfGJbZk4_9zmtd
yarım beygir

Ufuk
24-11-2011, 16:18
Kimya sınavı öncesi mol konusu tekrarı için teşekkürler :)

GokhanE.
24-11-2011, 16:22

Buranın bi yarışma ortamı oldugunu sanmıyorum,yada konuya yazan herhangi birinin jüri olduğunu ;) tam anlaşılması için uğraşırken yazılarım uzadıgı için tamamı artık okunmuyor sanırım yada tam yatmak üzereyken yaptıgım anlatımlar yeterli olmadı,havadaki oksijen %21,bu havayı soguttugumuzda havadaki oksijen miktarı %25 e çıkmıyor,önceki yazdıklarıma bakarsan bunu kastetmedigimi anlarsın.Soğuk havayla ilişkilendirdigim tek parametre yogunluktu,tabi oksijen miktarı daha fazla olan hava da bize bir kazanç oluşturur.Yanma kalitesinden bahsederken konu biraz oraya kaymıştı o da yanlış anlaşılmış.Tekrar yoğunluğa dönersek;

Benim dedigim X santimetreküp hacime 50 derece havayı 10 birim yerleştirebiliyorsan,25 derece havadan 11-12 birim yerleştirebilirsin.10x0.21=2.1 birim oksijen ise 11x0.21=2.31 birim oksijen.

not: Derece ve kazanç kısmını örnek olarak verdim genel mantığı anlatmak için.

Örnek; kasttettiğim genleşmeyi balon örneğiyle de düşünebilirsin,aynı ortamda balonları şişirdikten sonra ölçüsü belli bir kutuya 50 derecede daha az balon sıgdırırsın,25 derecede balon hacmi daha az olacagından daha fazla balon koyabilirsin.Her balondaki havanın da %21i oksijense,oksijen sayısı artan balon sayısıyla beraber artmaz mı?evde odanda bir balon şişirip çevresini ölçtükten sonra balkona aynı balonu koyup sabah çevresini ölçebilirsin,sogutmak X hacme aynı maddeyi daha çok yerleştirmenin bir yolu sadece ;)

kadirsa
24-11-2011, 16:27
şu sayfanın ortalarında tralles in yazısını inceleyin bence. ctrl+f tralles derseniz daha rahat bulursunuz.

SOĞUK - SICAK HAVA VE YAKIT SARFİYATI (http://forum.donanimhaber.com/m_40212168/tm.htm)

ya şimdi bilimsel değilde reel konuşalım reiz cai uygulaması arabaya +değer kazandırıyormu ? kazandırmıyormu ? beyğirin yarısını dahi alamıyomuyuz :D
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSqd36zPE8yRZK9K20nvVTjzr6fZg1B1 C9Q2onz3k8xCBxfGJbZk4_9zmtd
yarım beygir

Sorunun cevabı en üstteki linkte mevcut, göz atmakta fayda var ;) Adam güzel anlatmış.

keskinli_ali
24-11-2011, 16:30
ula ceto ne adamsın :)

CagkaN
24-11-2011, 16:50
merak edenler için gerçek gaz denklemi pv=nrt formülü sadece sınavlarda geçerlidir:)

P=RT/(V-b)-a/(V^2)

P:basınç
V:hacim
T:sıcaklik
R: gaz sabiti
Tc: kritik sıcaklık
Pc: kritik basınç
a: 0.421875*(R^2)*(Tc^2)/Pc
b: 0.125*R*(Tc)/Pc

Chatin
24-11-2011, 18:24
hatırlarsanız konunun başında olaya atmosferik ve aşırı beslemeli motorlar olarak 2 farklı noktadan bakalım dedik.

şimdi atmosferik araçlarda ne dedik; soğuk hava daha yoğun(kaç derece fark ile kaç lt fark ediyor veya ) ve dışarıda hava ne kadar soğuksa o kadar yoğun ve o kadar oksijen oranı yüksek. tabii şu var yanma odasına kadar atarken 10 derece ile kaputtan giren hava oldu 40 derece yani 30 derece ısında acaba flow u çok düşer mi ve yanma odasına giden hava içeriye gidena kadar genleşip normalde yanma odasına girmesi gerekenden çok daha genleşmiş bir hava girer mi ve ne kadar genleşip ne kadar oksijence fakir olur? bunu flowmetre debimetre falan ölçüyor olması lazım. şu sensörler falan var o kadar bi işe yarasınlar bi zahmet.

turbo veya aşırı beslemeli araçlar diyelim onlarda zaten aşırı bir besleme olacağı için intercooler dan hava ne kadar soğuyarak geçerse yanma odasına o kadar fazla hava yani o kadar fazla oksijen ve hali ile o kadar fazla benzin girecektir. onlarda iş kolay intercooler ı daya olay bitsin :)

ama bu gariban atmosferikçiler için acaba cai sadece bir para tuzağı mı? dyno ya sokup veri alan olmamış mı acaba hiç?

doush
24-11-2011, 19:30
ama bu gariban atmosferikçiler için acaba cai sadece bir para tuzağı mı? dyno ya sokup veri alan olmamış mı acaba hiç?

Şimdi orijinal filtre kitinden herhangi bi aftermarket kite geçince mantıklı olanları söylüyorum, sadece o ses çıkmasın, iyi filtre olsun zart zurt diye kaputun altına çin seddi gibi döşenen orijinal filtre kitine göre, güç alındığına eminim.. Fiesta ST'lerde sadece K&N 57i mi ne öyle bir filtre var, onunla OmeRS yanlış hatırlamıyorsam 7hp civarı dynoda almıştı..

Adana'da yazın çatır çatır avans vuran arabalar kışın pamuk gibi oluyor :D Demek ki farkediyor :)

mehmetRS
24-11-2011, 20:12
ben zamanlardan bir zaman arabama hiçbirşey yapmadığım halde aynı dynoda iki ayrı denemede 7 küsür beygir güç farkı çıkmıştı.. sonra meraklanıp hatta firma sahibini krize sokup birer gün arayla denemiştik.. bu sefer bu fark 5 hp olarak yansıdı.. değişen hiçbirşey yok, sadece dakikalar, ve ikinci denemede de arada bir gün var.. ilk denemede değişen tek şey ikinci dynoda yüksek olan motor ısısı ve buna bağlı değerlerdir herhalde " tam olarak detayını bilemeyeceğim". İkinci olayda da aynı trafikte katedilen yol ve hemen hemen aynı hava şartlarında bir gün arayla yapılan denemedir..

mechanic
24-11-2011, 22:19
ben farktan bahsettim dostum. ama orantıya girersen %10 diyelim bu ne demek?

25 derece ısındığında oksijenin molü %10 daha azalacak değil mi? hadi kabaca da havada olması gereken %21 lik oksijen oranı % 19 a düştü. bunun yanmaya etkisi ne olur? çıkan kaloriye etkisi ne olur. aslında biz ideal gazdan bahsediyoruz ama atmosfer farklı ideal gaz farklı o yüzden ideal gaz denklemi ile gitmek pek doğru değil. havanın yoğunlunu ideal gaz yasasıyla açıklayamayız sanırım.

bunun yanında arkadaşlar basınçtan bahsetmişti. size yükseğe çıktıkça basınç ve sıcaklık değişimi ile oksijen azalması nasıl olur onu kabaca bir daha açıklayayım.

mühim olan havanın yoğunluğudur aslında. soğuk havanın yoğunluğu daha fazla olacağından dolayı ihtiva ettiği oksijen miktarı da arkacaktır. o yüzden sıcak havada karşımıza çıkan düşük yoğunluklu hava arabaların performansını azaltır.

örneğin 3500 metre yüksekliğe çıktığınızda basınç %40 oranında azalır ve deniz seviyesine göre siz her nefes alışınızda %40 daha az oksijen almış olusunuz. motora uyarlarsak da resmen fakire kalmış olursunuz. o yüzden sıcak havadan daha önemlisi yüksek basınçtan kaçmak lazım. zaten yanlış bilmiyorsam oksijen sensörü aldığımız havanın içindeki oksijen yoğunluğuna göre yakıtı ayarlıyor ve fakire/zengine kalmamızı engelliyor.

1- havadaki oksijen oranı %19a düşmez. :D 1 bar basınçtaki havada da %21 oksijeb vardır 3 bar havada da..
2- 3500 metrede basınç %40 azalsa da gene %21 oksijen vardır.

Chatin
25-11-2011, 00:31
1- havadaki oksijen oranı %19a düşmez. :D 1 bar basınçtaki havada da %21 oksijeb vardır 3 bar havada da..
2- 3500 metrede basınç %40 azalsa da gene %21 oksijen vardır.

o zaman hiperventilasyon var sanırım. yani havadaki oksijen oranı değişmiyor hep %21 veya 20 ama basınç azaldığı için motor yeterli hava çekemiyor. yani yanma odasına -atıyorum- 16 birim hava girmesi gerekirken 13 birim hatta 10 birim hava giriyor. böylelikle yanmaya giren oksijenin molaritesi düşüyor. doğru mu? sanırım bu sefer oldu:D

o zaman bu sensörler falan basınç azaldıkça yakıtı da kısıyor o da doğru mu? bu sanırım eskiken ecusu olmayan veya ecumsu şeylere sahip araçlarda avans açma dedikleri şey oluyor. yani emme supapları daha fazla açık kalıyor yukarıda bahsettiğimiz 16 birim hava girebilsin diye. bu da doğru mu örtmenim? :D

By_FresH
25-11-2011, 01:08
arkadaşlar gerçekten merakla takipteyim ama söyle bir durum olduğunu düşünüyorum vti kullanıcısı olarak aracı ilk aldığımda short ram filtre vardı biz ebay mali bir header aldıktan sonra cai nin daha verimli olacağı konusunda deneyim eden arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine aem v2 aldık ve şunu yaşadım daha önce short ram varken araç vtec açtıktan sonraki devirlenmesi ile v2 arasında gözle görülecek bir fark olduğudur, daha çabuk devirlenme oluştu sonra hissiyatmıdır diye bir ara tekrardan shorta döndüm arabamdan soğudum nerdeyse :) şu anda tam filtrenin karşısına tampona hava girişi açtım şimdide eskiye göre daha iyi geliyor benim bu denemelerimden aldığım sonuç bence cai gerçekten atmo bir araç için candır.

İbrahim Erdem
25-11-2011, 18:42
merak edenler için gerçek gaz denklemi pv=nrt formülü sadece sınavlarda geçerlidir:)

P=RT/(V-b)-a/(V^2)

P:basınç
V:hacim
T:sıcaklik
R: gaz sabiti
Tc: kritik sıcaklık
Pc: kritik basınç
a: 0.421875*(R^2)*(Tc^2)/Pc
b: 0.125*R*(Tc)/Pc

Ben ideal kullanıştım kabaca hesap için ama yukarıdaki formül en doğrusu. Ama ideal gaz formülü için yüksek sıcaklık ve düşük basınç lazım ki yaşadığımız ortamda böyle bir durum yok.

Chatin
26-11-2011, 02:38
http://www.techturkey.com/forum/2804000-post57.html

cliver
26-11-2011, 13:26
http://www.techturkey.com/forum/2804000-post57.html

çok güzel bir acıklama olmuş sonuç budur..!

açık hava filtresi işe yarar:icon_tup: