PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Megane Coupe Fren Diski

xxozanxx
27-11-2007, 13:56
Arkadaşlar slm...ön disklerimi değiştirmek istiyorum.Hangi markayı önerirsiniz? Araç Megane Coupe 2.0 F7R.Almışken en iyisini alayım dedim Brembo istedim,distribitörü Adli Ergün'ü aradım.Sadece disk satmıyoruz dedi.Kitte 2200 euro'ymuş.Ondan doğal olarak vazgeçtim.Başka markaların kitleride 2milyardan az değil.Ben orjinal disk yada marka disk yerine daha büyük çaplı disk almak istiyorum ama bu mümkün değil kaliperler değişeceği için sanırım...Adli Ergün'de Fatih beyle konuştum Roesch öneririm dedi yanınada Ate balata. 240 euro delikli ve hava kanalcıklı diskler , 60 euro da balata.

Siz ne önerirsiniz bana Disk + Balata ?
Birde fren borularını Çelik örgülü yapmam iyi yönde etki eder değilmi?
Teşekkürler...:)

Edit: Biraz önce forumumuzda bu yazıyı okudum.Kafam karıştı.Slotted (oyuklu) disk, Cross-drilled (deliklli) disklerden daha iyimiş.Nedeni ise yazıda; Doğrumu bu acaba?

Balatalarin olusturdugu gazlarin daha verimli bir sekilde ortadan kaybolmasi icin, slotted (oyuklu) yada cross-drilled (deliklli) fren diskleri uretilmistir. Cross-Drilled frenlerin olumsuz yani, diski deldikleri icin diskin toplan alani azaldigi icin, diskin kendi bunyesinde tutabilcegi isi miktarida azalmaktadir, bunun disinda fren balatasinin disk ile temas ettigi yuzey azalmaktadir. Cross-Drilled diskler belli bir sure kullanildiktan sonra, ÇATLAMA YAPARLAR, vede bu her turlu cross-drilled fren icin gecerlidir. Brabus un urettigi yuksek kaliteli cross-drilled disklerin bile catlama yaptigin gormus oldugumdan, hic kimseye tavsiye etmedigim bir disk cesididir. Bunun disinda ise, slotted (oyuklu) frenler performans a yatkin en iyi frendir. Cross-drilled deki gibi delik acilmadigindan, fren diskinin alani daha fazladir, vede kanal gibi acilan oyuklar fren esnasinda balatanin cikarmis oldugu gazlari en verimli sekilde ortadan kaybolmasini saglar, vede bu sekilde fren mesafesini olumlu yonde etkiler. Slotted disklerin tek olumsuz yani ise, fren balatalarini bildigimiz klasik sekilde olan disklerden daha hizli asindirmasidir, ama cross-drilled diskler gibi catlama sorunu yoktur. Ortalama fren balatasinin omru 10% azalir, yani normalde 40,000km de bir balatanizi bitiriyorsaniz, 36,000km ye duser bu rakam.
(ALINTIDIR)

Schumi
27-11-2007, 15:59
Sitede fren sistemleri ile alakalı çok güzel bir yazı var sanırım oradan alıntı yaptın. Delikli frenlerda çatlama yaptığı doğru. Delikliler güzel gözüküyor ama ben olsum oluklu alırdım. Ayrıca en ucuz fren kitlerinden birisi williwood (böle mi yazılıyodu :)) marka olanlarda. 4 pot bir frenin tadı bambaşka bişi. Eğer bijon aralıkları uyuyor ise Megane 2 RS in ön fren kaliper ve disklerini çıkmacılardan fren merkezi ile alırsan sende brembo sahibi olursun :)

M U R A T
27-11-2007, 16:12
ben oyuklu disk(brembo) kullanıyorum özellikle yüksek hızlarda performansı çok iyi...

Schumi
27-11-2007, 16:17
ben oyuklu disk(brembo) kullanıyorum özellikle yüksek hızlarda performansı çok iyi...
siyahımsı rengi olan 2 şer 2 şer laleye benzeyen toplamda 8 tane olan oyuklu disklerden mi kullanıyorsun ?

M U R A T
27-11-2007, 16:36
evet.10 karakter.

Schumi
27-11-2007, 17:28
evet.10 karakter.
güzel (5 karakter) o ürünler oem ürünlerdir de ondan sordum.

xxozanxx
27-11-2007, 17:54
Sitede fren sistemleri ile alakalı çok güzel bir yazı var sanırım oradan alıntı yaptın. Delikli frenlerda çatlama yaptığı doğru. Delikliler güzel gözüküyor ama ben olsum oluklu alırdım. Ayrıca en ucuz fren kitlerinden birisi williwood (böle mi yazılıyodu :)) marka olanlarda. 4 pot bir frenin tadı bambaşka bişi. Eğer bijon aralıkları uyuyor ise Megane 2 RS in ön fren kaliper ve disklerini çıkmacılardan fren merkezi ile alırsan sende brembo sahibi olursun :)

Evet ordan yapmıştım....Nerdeyse doğru '' wilwood '' :):)
Bende oyuklu alıcam gibi ama deliklilerinde çatlama km'si yaklaşık 30-40 bin km miş uzun yıllar için değebilir + görünüş:icon_tup: Adli'yi açıp daha detaylı konuşmak en iyisi çünkü brembo'nunda disklerini buldum benim araca uygun 283 pound önler(oluklu).Değerde sanırım... Yurtdışından bikaç kere parça getirdim ama hep takılma riski wardı 100 doları geçtiği için.Şükür takılmadı ama bunlar takılabilir.O yüzden riske girmicem.Adli ne getirebilirm derse ona talip olucam gibi. Rs olmuyor bijondan dolayı. Teşekkürler bu arada...;)

CLIORS
27-11-2007, 20:04
bulursan OMP nın hem delikli hem de kanallı disklerini al. Servisteki orj Clio RS balataları da kesinlikle isini gorur. Bu iki parcayı da kullanıyorum super memnunum. OMP nin balatasını tavsiye etmem o ayrı. Ayrıca OMP nin GrpN diye gecen deliksiz sadece kanallı olan disklerini de tercih etme.

Not Brembo cok cok iyi marka tartısmasız fakat yukarıda bahsi gecen tek basına satılan OEM diskleri ile fren seti icerisinden cıkan disklerin en ufak benzerlikleri yok bilgin olsun. Set alacak paran varsa kesinlikle brembo. Megane RS kaliplerleri vs bence fantezi olur uymaz degil belki uydurulur ama bosa ugrasırsın hem de cıkmasını bulacagını hıc sanmam.

xxozanxx
27-11-2007, 20:36
bulursan OMP nın hem delikli hem de kanallı disklerini al. Servisteki orj Clio RS balataları da kesinlikle isini gorur. Bu iki parcayı da kullanıyorum super memnunum. OMP nin balatasını tavsiye etmem o ayrı. Ayrıca OMP nin GrpN diye gecen deliksiz sadece kanallı olan disklerini de tercih etme.

Not Brembo cok cok iyi marka tartısmasız fakat yukarıda bahsi gecen tek basına satılan OEM diskleri ile fren seti icerisinden cıkan disklerin en ufak benzerlikleri yok bilgin olsun. Set alacak paran varsa kesinlikle brembo. Megane RS kaliplerleri vs bence fantezi olur uymaz degil belki uydurulur ama bosa ugrasırsın hem de cıkmasını bulacagını hıc sanmam.

Sağol arkadaşım.Bahsettiğin diskleri nette araştırdım ama bulamadım.ADLI'den temin edebilirim sanırım.
Evet dediğin gibi oem ile büyük fren kitlerindeki diskler arasında büyük uçurumlar var Brembo'da.Ayrıca jantları 17'den 16'ya düşürdüğüm için Brembo'nun büyük fren kitleri sığmıyor oda ayrı bir konu...Yalnız dikkatimi çekti Omp,Ate vs,vs.. ile Brembo nun disk fiyatları aynı nedense.Brembo pahalı değil.Almışken Brembo almak daha mantınklı olmazmı?

Ayrıca şöyle bir sayfada ilgimi çekti özellikle Fiyatlar! :D Ve güncel bir site...
http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=arac&aracid=4209&filtre=12.02

M U R A T
28-11-2007, 09:27
güzel (5 karakter) o ürünler oem ürünlerdir de ondan sordum.

ben komple kitini kullandığımı söylemedim de önemli olan şu zaten başarılı olan frenlerimi daha iyi hale getirmesi.