PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boru Sistemi ve Headers

Buğra A.
30-11-2007, 04:16
Uzun zamandır duyduğum ve dikkatle takip etmeye çalıştığım 2 konuyu sizlerlede paylaşmak istiyorum.2 sorum olacak;daha sonradan el yapımı olarak yaptırılan,krom yada diğer katkı malzemeleriyle yapılan egzos borularında pod (bükme) araca herhangi bir zarar sağlar mı?

Ben 51'lik standart boru sistemimi 60'lığa çevirdim.Son susturucu olarakta DC kullandım.Kimisi pod işleminin,manifolddan itibaren başlayan gazın,podlar yüzünden motora direk olarak döndüğünü ve bununda motora zarar verdiğini savunuyor.Kimiside bunun motora bir zararının olmadığını ve kaynak sistemli borularla aynı görevi gördüğünü düşünüp savunuyor.

Ben bu konuda bilgisizim ve 1 haftadır kafamı kurcalıyor.Acaba hata mı yaptım bu şekilde bir sistem uygulatarak?Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

İkinci sorum ise Type-R için DC headers.Her iki modelide kullanan arkadaşlarımız elbette vardır.Seramik ve stainless steel arasındaki fark?Ayrıca hangisi daha kullanışlı ve hangisini önerirsiniz?Performans açısından ikisi arasında bir fark var mı?

Teşekkür ediyorum.

Maxiboost
30-11-2007, 04:41
oluşan potlukların motora bi zararı yok fakat gazın çıkışını zorlaştırıyor oraya çarparak hızı düşüyor + turbilans oluyor vs temiz yüzey her zaman iyidir :) benim bildiklerim bunlar :D

_cAgdAsH_
30-11-2007, 04:51
temiz yüzey ve düz bir gaz çıkış yoLu her zaman daha sagLıkLıdır tabiiKi ama kıwrımın werdiği zarar bırazda aracLa aLakaLI eger arac aman aman doLuysa asırı yanmadan dogan gaz cıkısı iLLaki kıwrımLarda bı sıkısma yasayacaktır ama öLe ters kompresör yapıp motora kadar gideceğini düşünmüyorum..

headers iLe iLGiLi de inş. bigün fikir sahibi oLabilirim.. typeR :(

SONE-R
30-11-2007, 07:28
İkinci sorum ise Type-R için DC headers.Her iki modelide kullanan arkadaşlarımız elbette vardır.Seramik ve stainless steel arasındaki fark?Ayrıca hangisi daha kullanışlı ve hangisini önerirsiniz?Performans açısından ikisi arasında bir fark var mı?

Performans açısından hiçbir fark yoktur. Birisi karbon çeliğinden üretilmiş paslanmaya karşı seramikle kaplanmıştır. Diğeri ise paslanmaz çelikten üretilmiştir. Aradaki fiyat farkı performans farkından değil malzeme kalitesinden kaynaklanmaktadır. :icon_tup:

Buğra A.
30-11-2007, 16:20
Saolun.Aşırı bir yükleme tabikide yok şu an için.Herhalde DC'nin seramiğini tercih etmeyi planlıyorum.

miniks
02-12-2007, 03:11
DC nin seramik ve Brushed dedigimiz iki modelini getirttik bugune kadar TR ye Brushed modelini en son fatih satın aldı

ve ben mazemeden dolayı gaz akışının daha iyi oldugunu söliyeyim size bundan başka hiç bir etkisi yoktur :)

pod lu egsozlara gelincede motora zarar vermez ama ne kadar düz olursa yüzey okadar gaz akkışı rahatlar

gorke
02-12-2007, 04:18
bi kere podun zararı gözlere. baktın mı okka gibi olmalı :) daha sonrada gaz çıkışı için düz bi yüzey.. podlu bi boru 70lik sörpümüş bi kadın misali..

Tolga-R
02-12-2007, 10:53
bi kere podun zararı gözlere. baktın mı okka gibi olmalı :) daha sonrada gaz çıkışı için düz bi yüzey.. podlu bi boru 70lik sörpümüş bi kadın misali..

nokta ... :D

senna
02-12-2007, 13:29
çoğu egzoz yada headers bükme kaynak işlemleriyle yapılır önemli olan kullanılan metal teknik kaynak çeşidi gibi faktorler krom vs katkı maddesi diildir alaşımdır ve paslanmaz çelik olarak adlandırılan çeliğin ana alaşım elementlerinden biridir mukavemet paslanmaya karşı direnç gibi özellikler sağlar

headers egzoz yapılırken ne kadar güz kıvrımsız hatlar kullanılırsa o kadar güç kazanırsınız tabi n/a motorlarda özellikle alt devirlerde belli güç kaybı yaşanabilir hacme göre pod kıvrım vs yapı kusurları genel performansa zarar verir neticede motor içinden çevrim sonucu çıkan gazı en hızlı biçimde atarak genel performansa zarar vermemek genel koşuldur pod kıvrım belli bi backpressure oluşturucaktır illaki motorda buda gazın çıkışını engellediği için performans düşüklüğüne neden olucaktır

günümüzde satılan kaliteli manifoldlar genelde back pressure hesaplarının vs yapılarak tasarlandığı ürünlerdir(full-race mesela) fr özellikle gazın krankın açısına göre çıkışı vs vs gibi bir çok uç hesapların yapılarak hazırlandığı bi manifolddur bu sayede minimum backpressure(özellikle aşırı beslemede) elde edilerek performans kazancı sağlar(aynı oranda belki çok çok çok uzun vadedede olsa motor içi backpressureda azaldığından belli elemanların ömürlerinde diğer manilerin kullanımına göre çok ufakta olsa uzama görülebilir

şu an kullanılan kaynak teknolojileri sayesinde çok başarılı sonuçlar alınabiliyo

dc powerda ceramic çeliğin üzerine kaplanıyo hem mani ömrünü hemde motor performansını etkiler tabiiki stainless stell ise paslanmaz çelik (T 304 sersisymiş araştırabilrsin özelliklerini ) eğer istersen bilimiyorum dc yapıyomu stainless steel alınıp ceramic yada farklı maddelerle kaplanabilir ama bu custom olur muhtemelen sıcaklık vs gibi durumların hangi manide ne durumda olduğunu bilmiyorum performans nasıl etkilenir bence bire bir testle bu çözülebilir yurt dışı forumlarda illaki yapan vardır

iyi günler

MaG
16-01-2008, 23:11
Ben Dc Brushed aldım bi sıkıntısı yok..Eksoz olarakda Apex-i N1 Cat back aldım çok ama çok memnunum eksi aracımda Vti da da aynısını kullandım tavsiye ederim.Bükme borunun gelişi ile uzaktan yakından alakası yok çok tatlı kıvrımlarla son susturuca gidiyor.. ses istedigin zaman sesi çok güzel bi şekilde alıyorsun..2500 3500 arasıda hafif gaza dokundugun zaman sıfır ses ile çok rahat gidiyorsun..mesala silencer var ama kullanmıyorum..