PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oksijen Sensörü Hk

F4R
04-12-2011, 08:30
arkadaşlar dün aracım servisteydi. oksijen sensörünü cihaza bağlayıp ölçmüşlr ve durumu baya kötü. en yakın zamanda değiştirmem gerek. fakat bikaç başka masraf yaptığım için 3-4 ay böle kullanıcam gözüküyor. bunun ne zararı olur? motora felan bi zararı var mıdır? genelde gazlamam arabayla ama gazlarken felan sıkıntı yaratır mı?

keskinli_ali
04-12-2011, 08:43
walla bende misfire yaptırıyor ve gazlayamıyorum

F4R
04-12-2011, 18:52
günceldir !!! yok mu bilgisi olan, yorum yapabilecek?

Alper_
04-12-2011, 20:20
oksijen sensörünüz bozuk olduğunda ; aracınız fazla yakıt yakar, zenginde çalışır, düzensiz çalışır, gaz yemez..değiştirtip adaptasyonunu yaptırırsanız daha iyi olur :)

R21TURBO 41
04-12-2011, 20:34
Oksijen sensörü ecu ya sinyal göndererek motorun ihtiyaç duyduğu yakıt hava karışımını ecu nun ayarlamasını sağlar.. Bozulduğunda yanlış sinyal gönderir , sinyalin yanlışlığına göre zengin yada fakir karışım oluşur... Gazlamadığın sürece sıkıntı yaratmıyorsa değişene kadar gazlama.. Zaten sensör ciddi bozuk ise araban yürümez..

---caner---
04-12-2011, 20:38
5 ayda yakacağın benzin parası O2 parası bulabilir :) benimde bozuktu çok sağlam yakıyodu ebayda gayet uygun bi fiyata orjinalini aldım taktım düzeldi

<<buğra>>
04-12-2011, 21:09
bende yakıt konusunda baktırmadığım yeri temizletmediğim enjektör kalmadı
yakıt 6,7 - 6,9 lardan aşağı inmedi, oksijen sensörünün kablosu kopuk olduğu için onu da değiştireceğim :(

mechanic
09-12-2011, 09:26
arkadaşlar dün aracım servisteydi. oksijen sensörünü cihaza bağlayıp ölçmüşlr ve durumu baya kötü. en yakın zamanda değiştirmem gerek. fakat bikaç başka masraf yaptığım için 3-4 ay böle kullanıcam gözüküyor. bunun ne zararı olur? motora felan bi zararı var mıdır? genelde gazlamam arabayla ama gazlarken felan sıkıntı yaratır mı?

bekledikçe pahalıya patlayacak. fazla binmiyorsan bekle ama biniyorsan gazlama. zenginde kalırsın eritirsin fakire çekersin yatak sararsın vs... ebay.co.uk fiyatlara bak. ..

mechanic
09-12-2011, 09:42
ama dur bi dakka sende kaçtan O2 var ?
kattan önce ve sonra 2 tane mi,
kattan önce 1 tane mi?

<<buğra>>
09-12-2011, 10:00
5 ayda yakacağın benzin parası O2 parası bulabilir :) benimde bozuktu çok sağlam yakıyodu ebayda gayet uygun bi fiyata orjinalini aldım taktım düzeldi

Sensör gerçekten çok yaktırır mı?

Sensörün doğru çalışmadığını servis nasıl tespit edebilir, ölçüm yapılabiliyor mu?

qulozet
09-12-2011, 11:51
sensör her zaman arıza uyarısı olarak göze çarpmayabilir. ama araca bağladığınız cihazdan o2 sensörünün anlık değerlerine bakarsanız, hangisinin bozuk olduğu çok aşikardır. misal gaza bastığımda 3 tane sensörüm 5000 küsüratlı değerler veriyordu bir tanesi o sırada bir tanesi 900 lerde geziniyordu. öyle tespit etmiştik. (rakamları hatırlamadığım için uydurdum.)

CUB
09-12-2011, 11:57
Oksijen sensörünün değerleri tam gazda , ani hızlanmarla ve gaz kelebeği kapalı konumda araç vitesteyken dikkate alınmaz. Normal durumlarda zenginlik düzenlemesi yapamıycağından çok yakmanıza sebeb olur.

kickbuttowski
09-12-2011, 12:13
benimde check engine isigi yaniyor aracin eski sahibi lambdasi olmadigi icin demisti (headers yuzunden) calismasinda gidiside bi sorun yok.. lambda olayi dogru mudur?