PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Devir İşlemleri Sıkıntısı?

RSBurak
04-12-2011, 20:16
Şu anda kullandığımız aracı 15 sene önce satın aldık noter satışı olmadan.Şimdi yeni kanun işlerimizi kolaylaştırdığı için bu işi kovalıyorum.Araç baya sıkıntılı.Rahmetli birisinin üstüne ve mirasçıları arabayı üstüne almamış ve böylece satmış.Bizde bundan habersiz notere gittik aracın sahipleriyle mirasçıların vekaletiyle birlikte verdik bütün belgeleri noter ilk önce aracı mirasçıların alması gerekiyor dedi.Araç bende ruhsat elimde.Aracın eski sahipleride istanbulda.
Çok oluyorum ama bir kaç sorum olacak hiç bir şey bilmiyorum bu konu hakkında:
-Şimdi aracın mirasçıları aracı üstüne almak zorunda izleyeceğimiz yol nedir.
-Araçta şu an trafik sigortası var Aracı mirasçılar aldıktan sonra eski sigrotasını devam ettirebilirmiyiz
-Mirasçılar aracı tekrar bana satarken aynı sigortayı devam ettirebilirmiyiz.
-Bu işlemler beylikdüzünde olacak tahmini kaç gün sürer.
-Bir günde ruhsatı mirasçılara çıkarıp satış yapabilirmiyiz.
Saygılar.

Edit:Son mesajdaki aşamaya kadar geldim

tunceR
04-12-2011, 21:02
sigortayı her seferinde değiştirmen lazım. ruhsatta kimin ismi yazarsa onun adına sigorta çıkması lazım.. . noterde satış yaptıktan sonra yeni ruhsat gelene kadar satış yapamazsınız..

Frid
04-12-2011, 21:06
mirascıya satıp geri alana kadar sigorta olmasına gerek yok ki elindeki geçici e44 ilede satış yapılabiliyor diye biliyorum yenisii beklemeden

RSBurak
04-12-2011, 21:08
şu anki sigortada mirasçılardan birinin adı yazıyor.
bir gün içinde çıkmazmı mirasçılara ruhsat ? 1 hafta içinde halletmem lazım yetişirmi acaba.teşekkürler

RSBurak
04-12-2011, 21:09
mirascıya satıp geri alana kadar sigorta olmasına gerek yok ki elindeki geçici e44 ilede satış yapılabiliyor diye biliyorum yenisii beklemeden

abi e44 dediğiniz noterden verilen belge değilmi ? yani noterde mirasçı üstüne alıp anında bana satabilrimi ? böyle olsa çok güzel olur beylikdüzü nere burası nere zırt pırt gitgel çok zorlayacak beni :(

svtec
04-12-2011, 21:09
sigortayı her seferinde değiştirmen lazım. ruhsatta kimin ismi yazarsa onun adına sigorta çıkması lazım.. . noterde satış yaptıktan sonra yeni ruhsat gelene kadar satış yapamazsınız..

yeni ruhsat gelmeden satış oluyor 5 gün içinde ben aldım mesela :D noterde bakıyorlar basım yapılıp çıktımı diye eğer basılmadıysa satış oluyor.. yeni taze bilgi :D şahit li ispatlı :D

Frid
04-12-2011, 21:11
gidersen hemende alabiliyorsun şubeden ruhsatı alan var onu almadanda satı yapılabilir diye biliyorum geçici belge ile. satış olunca sigortayı iptal ettirmen gerekiyor tamamen üstüne alana kadarda yenisini yapmana gerek yok uzun bir süre olmayacaksa

edit geçici belge ek44

tunceR
04-12-2011, 21:11
yok çıkmaz. ruhsat yeni sigorta yapıldıktan 15-20 gün içinde noterdeki adrese gelir plaka değişmicekse.. ancak şöyle yapabilirisn plakayı değiştirirsiniz işlemleri kendiniz hallederseniz ertesi gün bağlı olduğunuz trafik şubeden yeni plaka ve ruhsatı alabilirsiniz.

RSBurak
04-12-2011, 21:16
yeni ruhsat gelmeden satış oluyor 5 gün içinde ben aldım mesela :D noterde bakıyorlar basım yapılıp çıktımı diye eğer basılmadıysa satış oluyor.. yeni taze bilgi :D şahit li ispatlı :D

böyleyse çok güzel olur abi mirasçı alır kendi üstüne vekaletnamelerle tekrar bana satar sonrada geçici belge bende olur işlerimi halledebilirim herhalde

gidersen hemende alabiliyorsun şubeden ruhsatı alan var onu almadanda satı yapılabilir diye biliyorum geçici belge ile. satış olunca sigortayı iptal ettirmen gerekiyor tamamen üstüne alana kadarda yenisini yapmana gerek yok uzun bir süre olmayacaksa

edit geçici belge ek44

teşekkürler abi sigorta daha yeni sorun değil aslında bu saatten sonra işimiz hallolsunda

RSBurak
04-12-2011, 21:17
yok çıkmaz. ruhsat yeni sigorta yapıldıktan 15-20 gün içinde noterdeki adrese gelir plaka değişmicekse.. ancak şöyle yapabilirisn plakayı değiştirirsiniz işlemleri kendiniz hallederseniz ertesi gün bağlı olduğunuz trafik şubeden yeni plaka ve ruhsatı alabilirsiniz.

abi geçici belgeyle satış oluyor herhalde o zaman beklemeye gerek yok.

Frid
04-12-2011, 21:18
her satışta yeni bir ek44 verirler zaten senin ve araç bilgileri olan ruhsatın tescil belgesinin beyaz çizigisiz kagıt hali işte :D

tunceR
04-12-2011, 21:19
valla önce yarın bi notere sor en güzeli o.. okadar emin olma bence noterlerın huyu suyu farklı birbirlerinden.

Ahmet.S
04-12-2011, 21:20
farklı konu açmıyayım burdan danışayım

muhasebecimiz şirket aracını kasko bedelinin %25 altında fatura keserek satış yapabilirsin diyor ama şimdi çok inceliyolar karşıtırıyolar yarın öbürgün başımız ağırmasın yazı filan gelmesin şirkete ilk defa şirtket aracı satış yapıcaz daha önce şirket üstüne yoktu araç

tunceR
04-12-2011, 21:22
5 yaşını geçmişse olur diye biliyorum.

RSBurak
04-12-2011, 21:22
her satışta yeni bir ek44 verirler zaten senin ve araç bilgileri olan ruhsatın tescil belgesinin beyaz çizigisiz kagıt hali işte :D

valla önce yarın bi notere sor en güzeli o.. okadar emin olma bence noterlerın huyu suyu farklı birbirlerinden.

tamam abi çok sağolun çok uğraştım İnşallah olur bu sefer satsan satamıyorsun hurdayada çıkmıyor kullanayım diyorsun muayne yapamıyorsun çok zor iş bu saaten sonra aldığım arabanın ilk gün işlerini yapıcam tecrübe oldu :D

Ahmet.S
04-12-2011, 21:36
5 yaşını geçmişse olur diye biliyorum.
yok araç daha 3 yaşında

RSBurak
04-12-2011, 21:47
peki bir sorum daha olacak mirasçı hangi belgelerle gelmesi gerekiyor. veraset ilamı ve diğer mirasçılardan alınan vekaletname yetermi?

RSBurak
04-12-2011, 21:56
"15 gün içerisinde elden teslim alınmayan araç tescil belgeleri, 16 ncı gün (16 ncı gün tatil
gününe rastlıyor ise ilk mesai gününden bir sonraki gün) gönderi ücreti teslimat sırasında
araç sahibi tarafından ödenmek üzere, araç sahibinin ikamet adresine (Talimatın 11/b
maddesinde belirtilen adresler) PTT aracılığı ile (APS) olarak gönderilecektir. Tescile
ilişkin geçici belge ile satış yapılmış olma ihtimaline karşı, belge gönderilmeden önce
PolNet üzerinden sorgulama yapılarak, satış yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek, satış
yapıldığı anlaşılırsa belgeler araç sahibine gönderilmeyerek bu hususta düzenlenecek
tutanakla birlikte muhafaza edilecektir."

abi şöyle bir şey var demekki geçici belge ile satış yapılabiliyor.

master
04-12-2011, 22:09
sıkıntılı işler, benzeri bir olay da bizim başımızda. Adam öldü miraşçılar ortada yok vs....

RSBurak
04-12-2011, 22:32
sıkıntılı işler, benzeri bir olay da bizim başımızda. Adam öldü miraşçılar ortada yok vs....

hocam bizde geç bulduk uzun bir süre haberimiz yoktu birbirimizden.kolay gelsin sizede

ALPER-VNS
05-12-2011, 03:23
farklı konu açmıyayım burdan danışayım

muhasebecimiz şirket aracını kasko bedelinin %25 altında fatura keserek satış yapabilirsin diyor ama şimdi çok inceliyolar karşıtırıyolar yarın öbürgün başımız ağırmasın yazı filan gelmesin şirkete ilk defa şirtket aracı satış yapıcaz daha önce şirket üstüne yoktu araç

hiçbişey olmaz motor arızası vardı ucuza sattım dersin. kaza yaptım ucuza sattım dersin vs. vs.

ErenErdem
05-12-2011, 09:23
Geçici belge ile araç satışı yapılır, aracın satışını mirascılara verdiğiniz zaman trafik sigortası yaptırmayın, sizin üstünüze geçtiğinde trafik sigortanızı yaptırırsınız.
Aynı gün içinde 2 satış olmaz, ertesi gün tekrar satışını yapabilirsiniz.

RSBurak
05-12-2011, 09:32
Geçici belge ile araç satışı yapılır, aracın satışını mirascılara verdiğiniz zaman trafik sigortası yaptırmayın, sizin üstünüze geçtiğinde trafik sigortanızı yaptırırsınız.
Aynı gün içinde 2 satış olmaz, ertesi gün tekrar satışını yapabilirsiniz.

Teşekkürler mecburen istanbulda kalmak gerekecek peki mirasçılardan birinde vekaletnameler var bana satarken tekrar çıkarmasına gerek varmı vekaletname yoksa br tane vekaletname yetermi.

ErenErdem
05-12-2011, 10:08
Vekaletname de satış için yetki de varsa aynı vekalet satışda da kullanılır.

RSBurak
05-12-2011, 10:39
teşekkürler abi baya birşeyler öğrendim techturkey sayesinde :)

Enes-x
05-12-2011, 10:47
böyleyse çok güzel olur abi mirasçı alır kendi üstüne vekaletnamelerle tekrar bana satar sonrada geçici belge bende olur işlerimi halledebilirim herhalde

teşekkürler abi sigorta daha yeni sorun değil aslında bu saatten sonra işimiz hallolsunda

Sigorta için endişelenme aracın satışı verildiğinde sigorta iptal ediliyor ve sigorta şirketin çok ufak bir kısmını keserek sana geri ödeme yapıyor.

RSBurak
05-12-2011, 10:58
Sigorta için endişelenme aracın satışı verildiğinde sigorta iptal ediliyor ve sigorta şirketin çok ufak bir kısmını keserek sana geri ödeme yapıyor.

buda güzel olur gerçi sigortayı yapan tanıdık birisi.bu işler internet üzerinden bile hallediliyormuş bir günde. teşekkürler :)

RSBurak
06-12-2011, 17:03
bugün bütün gün bu işle uğraştım veraset ilamı vekaletnameler ve ruhsatı polise verdik polis veraset intikali yönünden borcu yoktur yazısı istedi ve rahmetli kişi fatihte ikamet ettiğinnden bu kağıdı ancak fatih vergi dairesinden alabiliyormuşuz ve bu kağıdın gelmesi 1 haftayı buluyormuş.Fatihe gitmek şartmı rahmetli kişinin kimlik nosunu filan var illa fatihtenmi almak gerekiyor bu bilgileri.Birde fatih vergi dairesi tam olarak nerededir.?

master
06-12-2011, 17:55
Vatan cd. Emniyet hizasında

RSBurak
06-12-2011, 19:07
Teşekkürler

RSBurak
09-12-2011, 15:32
................

RSBurak
09-12-2011, 16:10
yokmudur daha önce böyle bir işle karşılaşan birde bir tavsiiye mirastan araç almayın kesinlikle

RSBurak
10-12-2011, 15:01
Geçen gün gittik yeditepe veraset ve harçlar vergi müdürlüğüne.Varislerin arabayı üstleine alması için gereken br kağıt varmış onu almak için başvurduk ve bize bir ay süre verdiler şimdi bu kağıt nedir tam olarak.Aracın değerine 7.000 lira yazdırdım bu fiyat üzerinden bir vergilendirme filan olacakmı ? Varislerin üstüne ruhsat çıkması için gerekn belgeleri polis memuru yazdı bize sağolsun
1.Vergi dairesinden alınan kağıt adı ne bilmiyorum ne işe yarar vergi memuruna verirken bile adını söyleyemedim aracı varislerin üstüne alıcaz dedim
2.vekaletname fotokopisi
3.veraset ilamı fotokopisi
4.ruhsat
başka bir şey varmı ekstradan ? ne zormuş bu işler ya

Şimdi bu belgeler varken direk ben alamammı aracı illa varislerin üstüne geçmesimi gerekiyor.birde ruhsatta 4 varisin ismimi yazacak