PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat coupe Turbo(soru)

lstngl
10-12-2011, 04:50
Arkadaslar bayadir gariban işi performansli bir araba bakiyorum 3 aydir hgt bakiyordum ancak fiat coupelerinde fiat lari cok cazip geldi 13-40 bin arasi benim butce 20 bin.
Simdi sorum km si yuksek 13-14 e bir coupe alsam turboyu kendim uygulasam mantikli olurmu turbo uygulamsinda sanirim rektefiyedeki gibi bir cok parca degisiyor.

sanirim 0,5 bar bir turbodan bahsediyorum bana yeterli olur.

Fiat Coupe 2.0 Turbo 16V 1998 Model 13.900 TL Sahibinden satılık ikinci el Mavi renk - 59277147 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-2-0-16v-turbo-275hp-fazla-soze-gerek-yok-59277147/detay/)

su lindeki araci bilen varmi ayrica turbo islerinde bir cok iyi arkadas var forumda okuyorum yazilanlari bu konu hakkinda fikir verirmisiniz.

killererkan
10-12-2011, 07:24
bu orjinal turbolusu mu yoksa sonradan turbolanmışımı?
98ler sanırım 5 değil 4 silindir olanlarından.. orjinal turboluysa alınabilir bence

Maxi
10-12-2011, 08:22
fiat coupeler 2 tip turbo motorludur

4 silindir 16v ve 5 silindir 20v

4 silindir 16v turbo motor:
tempra 2.0 16v ve tipo 2.0 16v yani fiat 16v atmosferik üzerine kuruludur
motor blok ve birçok malzeme aynıdır
alfaromeo 155Q4 aynı motor vardır
lancia delta integrale II de neredeyse aynı motordur
dedra da aynı

sonuçta bu motorların temeli fiat 2.0 16v diye geçer.

240hp ye kadar standart motordan alabilirsin
daha üzeri için piston,piston kolu,kapak contası falan değişmek lazım
dahada üzeri için enjektörler,turbo,intercooler vs vs diye gider

bu motorlar nasıldır? fiat coupe nasıldır? alınırmı? sorusuna klasik cevap
ne aldığına bağlı olarak değişir
leş alırsan çok para harcarsın
düzgün birşey alırsan karşılığını görürsün
sonuçta alacağın araba fabrikadan yeni çıkmış değil

ne kadar yakar?
bu sorunun cevabı tamamen senin sağ ayağınla ilgili
bu motorlarda ve ecu larında kullanıcı kriterleri çok etkilidir
güncel araçlarda tapa gaz dolaş belli bir tüketimin üzerine çıkamazsın
bunlarda öyle değil sanki sınır yokmuş gibidir, akıllı kullanırsan saçma sapan yakmaz.

std ve problemsiz bir Q4 üzerine örnek vereyim (yanlız Q4 1400kg ve 4 çeker dikkat)
şehir içi en akıllı kullanımla 13litre falan, performanslı yardırmalı kullanımla 17litre yakarsın.

Fakat dediğim gibi ecu yani IAW weber ecu müdahalesi ise yazılım ile oynayarak daha mantıklı birşeyler çıkabiliyor
ben şehir için sakin kullanım 11lt falan yakıyordum
uzun yolda 1 depo ile bodruma gittim.
(~50litre 700küsür km idi tam hatırlamıyorum ist-bodrum)

onat
10-12-2011, 09:32
fiat coupeler 2 tip turbo motorludur

4 silindir 16v ve 5 silindir 20v

4 silindir 16v turbo motor:
tempra 2.0 16v ve tipo 2.0 16v yani fiat 16v atmosferik üzerine kuruludur
motor blok ve birçok malzeme aynıdır
alfaromeo 155Q4 aynı motor vardır
lancia delta integrale II de neredeyse aynı motordur
dedra da aynı

sonuçta bu motorların temeli fiat 2.0 16v diye geçer.

240hp ye kadar standart motordan alabilirsin
daha üzeri için piston,piston kolu,kapak contası falan değişmek lazım
dahada üzeri için enjektörler,turbo,intercooler vs vs diye gider

bu motorlar nasıldır? fiat coupe nasıldır? alınırmı? sorusuna klasik cevap
ne aldığına bağlı olarak değişir
leş alırsan çok para harcarsın
düzgün birşey alırsan karşılığını görürsün
sonuçta alacağın araba fabrikadan yeni çıkmış değil

ne kadar yakar?
bu sorunun cevabı tamamen senin sağ ayağınla ilgili
bu motorlarda ve ecu larında kullanıcı kriterleri çok etkilidir
güncel araçlarda tapa gaz dolaş belli bir tüketimin üzerine çıkamazsın
bunlarda öyle değil sanki sınır yokmuş gibidir, akıllı kullanırsan saçma sapan yakmaz.

std ve problemsiz bir Q4 üzerine örnek vereyim (yanlız Q4 1400kg ve 4 çeker dikkat)
şehir içi en akıllı kullanımla 13litre falan, performanslı yardırmalı kullanımla 17litre yakarsın.

Fakat dediğim gibi ecu yani IAW weber ecu müdahalesi ise yazılım ile oynayarak daha mantıklı birşeyler çıkabiliyor
ben şehir için sakin kullanım 11lt falan yakıyordum
uzun yolda 1 depo ile bodruma gittim.
(~50litre 700küsür km idi tam hatırlamıyorum ist-bodrum)

teşekkürleeeerrrr ilaç oldu ilaç..

emre_
10-12-2011, 10:09
Bu arabayi bostanci civarlarinda sikca goruyorum distan les durmuyo cok rengi cok guzel motoru bilmiyorum hic ama cok agresif kullanilmiyo

Chatin
10-12-2011, 10:24
motora girilmiş zaten ve dediğine göre garrett gt28 var. turbo ne durumda? bitik ise 2 lira. motor ne durumda? sıkıntısı varsa bilemezsin. standart hali ile 13 civarı yakan araba bu durumda 15 litre yakması lazım en az. bu arabayı basmak için alıyorsun zaten az yakman imkansız. 98 model arabaya kasko yapılmıyor zaten yedek parçasını bulmakta da zorlanırsın. fazla yakıyor diye yakın zamanda satacağına git hgt al lpg tak daha iyi.

lstngl
10-12-2011, 15:55
Maxi sagol guzel bilgiler için.
Benim merak ettigim turbo icin pistonlar vs motora girdigimizde motor yenilemis gibi olucakmiyiz ha oluyosak motoru bitik ucuz bisi alip turbo yapalim diyorum. maxi standart dan 225 alabilrsin demissin varmi bunu bana yapabilecek olan birileri tanidiginiz.
Tesekkurler bilgiler icin.

lstngl
10-12-2011, 15:57
bu orjinal turbolusu mu yoksa sonradan turbolanmışımı?
98ler sanırım 5 değil 4 silindir olanlarından.. orjinal turboluysa alınabilir bence

sonradan turbo'dur

OmerBLN
10-12-2011, 16:02
Araç güzele benziyor Punto'yu almasaydım düşünürdüm şahsen almayı.2.0 16v motoru turboya çeviren arkadaşım vardı Alfa q4 ekipmanlarını kullanarak.Gayet keyifli bir biçimde uzun seneler kullandı.Bu aracın kondüsyonu mekaniği sağlamsa uğraşma bununla başla bence sonradan Turbo yapman için ciddi para ve emek söz konusu...

SEFAKALACAY
10-12-2011, 16:04
Merhaba.Linkteki araca baktım.Bostancı sanayiye sık sık giden biri olarak bu renkte bir fiat coupe görmüştüm o zaman.Eksozundan beyaz duman çıkıyordu.Bu arabamı değil mi bilmiyorum kimsenin günahını almak istemem.Ancak aracı almadan detaylı bir biçimde araştırın.Güzel arabalar kendime güvensem bende alırım..Servisine ustasında gösterilmeli mutlaka..

Maxi
10-12-2011, 16:33
Maxi sagol guzel bilgiler için.
Benim merak ettigim turbo icin pistonlar vs motora girdigimizde motor yenilemis gibi olucakmiyiz ha oluyosak motoru bitik ucuz bisi alip turbo yapalim diyorum. maxi standart dan 225 alabilrsin demissin varmi bunu bana yapabilecek olan birileri tanidiginiz.
Tesekkurler bilgiler icin.

tam hangi arabadan bahsediyorsunuz anlamadım pek

atmosferik 2.0 16v mi ? (tipo tempra)
yoksa turbomu ? (coupe 2.0 16v Turbo)

lstngl
10-12-2011, 16:53
2.0 16v lerden standart turbosuz zaten 3 tane var turbolu arac iki tanesi sonradan yapma ayrica birine 30 digerine 40 milyar istiyorlar edermi eder bişey diyemem de beni bozar:
işde ordan 14-15 e makyajı guzel motoru bitik derken km yapmis bir arac alip hem turbo işini hemde motoru toplamis olurmuyum. eger olmaz o is diyosanız biraz daha para verip temiz motorlu 2,0/16v aliip chip vs ne kadar guç alabilirim diye merak ediyorum.

lstngl
10-12-2011, 16:54
Merhaba.Linkteki araca baktım.Bostancı sanayiye sık sık giden biri olarak bu renkte bir fiat coupe görmüştüm o zaman.Eksozundan beyaz duman çıkıyordu.Bu arabamı değil mi bilmiyorum kimsenin günahını almak istemem.Ancak aracı almadan detaylı bir biçimde araştırın.Güzel arabalar kendime güvensem bende alırım..Servisine ustasında gösterilmeli mutlaka..

valla turbo yapilmis arac icin cok az istiyor gibime geliyor. bir pzetesi aricam turboyla kac km yapmis vs.

Maxi
10-12-2011, 20:23
neyse ben ortaya fiat turbosuz 2000 16v ile turbolu 2000 16v arasındaki farkları yazayım gerisine siz karar verin.

turbo ile atmo arasında neler farklı yada neler fazla?

pistonlar
yağ pompası
exantrikler
eksoz sübapları
enjektörler
turbo
intercooler
ecu
map sensörü
gaz kelebek boğazı
şanzıman vites oranları ve son dişli oranı
su radyatörü (turbo için extra çıkış var)
eksoz manifoldu
eksoz
yağ soğutucusu
benzin pompası
bujiler
boost selenoidi
debriyaj baskı balata
benzin regülatörü

1lker
10-12-2011, 20:49
kardeşim yanlış anlama 20000tl bütceyi düşündüğün araclara yatırma bence 2 sene hgt bındım o yatırdıgın 20k nın yarısını senden zaten yıyıor helekı fıat coupe 20v yada 16v turboya gırersen cok daha fazla masrafla karsı karısya geleceksın bu arabaları yuklemekte bambaska sorun anlayan adam benım bındıgım senelerde onno ustaydı fakat bız gıttık saga sola yaptırmaya kalktık o ıslere gırıncede cok paramız gıttı alacagın arabanın yan sanayısını modıfıye parcalarını ıyı arastırmalısın bence bı coupe20v turbo ıcın pıston krank eksantırık yay sapka saplama vs... cok cok sınırlı belkı bulamıcaksın bıle cogu parcasını 1 tane radyotere 800tl para vermıstım 2 sene once hele benım gıbı cıkma parca vs takmam orjınalı olsun dersen bekle gelsın ıtalyadan servıs ugrasmıyor bıle 10 yasından sonra yedek parca yardımı mecburı degıl getırtemıyoruz dıyorlar mk1 hgt alırsan az bucuk yuklersın mk2 alırsan bastan sona ıskence her yaptıgn sorun ben hgt ve coupeyı cok seven bırısıyım ama dılım cok yandı yasadıklarımı paylasmak ıstedım bence aracın fıyatına degılde bı yan sanayısı ve modıfıye sanayıını ıncele aklına yatarsa dusunme al yol tutusu top speedı durusu kullanımı cok cok keyıflı

lstngl
10-12-2011, 21:10
kardeşim yanlış anlama 20000tl bütceyi düşündüğün araclara yatırma bence 2 sene hgt bındım o yatırdıgın 20k nın yarısını senden zaten yıyıor helekı fıat coupe 20v yada 16v turboya gırersen cok daha fazla masrafla karsı karısya geleceksın bu arabaları yuklemekte bambaska sorun anlayan adam benım bındıgım senelerde onno ustaydı fakat bız gıttık saga sola yaptırmaya kalktık o ıslere gırıncede cok paramız gıttı alacagın arabanın yan sanayısını modıfıye parcalarını ıyı arastırmalısın bence bı coupe20v turbo ıcın pıston krank eksantırık yay sapka saplama vs... cok cok sınırlı belkı bulamıcaksın bıle cogu parcasını 1 tane radyotere 800tl para vermıstım 2 sene once hele benım gıbı cıkma parca vs takmam orjınalı olsun dersen bekle gelsın ıtalyadan servıs ugrasmıyor bıle 10 yasından sonra yedek parca yardımı mecburı degıl getırtemıyoruz dıyorlar mk1 hgt alırsan az bucuk yuklersın mk2 alırsan bastan sona ıskence her yaptıgn sorun ben hgt ve coupeyı cok seven bırısıyım ama dılım cok yandı yasadıklarımı paylasmak ıstedım bence aracın fıyatına degılde bı yan sanayısı ve modıfıye sanayıını ıncele aklına yatarsa dusunme al yol tutusu top speedı durusu kullanımı cok cok keyıflı abi öle bir yazdın iştahımı kaçırdın valla biz binemicekmiyiz keyifli bir arabaya yokki 50k miz evt sıkıntılarını araştırıyorum ingilterede bolca var bu araçtan orda bir kaç yere sordum sanayisi var yani orda burda sizimde değerli fikirlerinizi Alıp degerlendiriyorUm

tunceR
10-12-2011, 21:13
eskiden izmir draglarına giren sarı vardı bitane atmosferik.. ne gidiyodu bee ogünden beri beğenirim bu araçları.

1lker
10-12-2011, 21:18
abi öle bir yazdın iştahımı kaçırdın valla biz binemicekmiyiz keyifli bir arabaya yokki 50k miz evt sıkıntılarını araştırıyorum ingilterede bolca var bu araçtan orda bir kaç yere sordum sanayisi var yani orda burda sizimde değerli fikirlerinizi Alıp degerlendiriyorUm

ben hgt yı satınca vti a karar verdım sonrada bıraz daha bırıkım yapıp typer alıcaktım sırf fıyatlarına delı oldugum ıcın gıttım gtı aldım ve bı vtı'a verıcegım paradan fazlasına geldı yaptıklarımla son derecede memnunum suan olay arabadan zıyade ısınman sevmen parca sorunu yasamaman ve ucuz parca saglayabılmen hgt ve coupe turbo agır arabalar kardesım cunku zamanında ya tutulmadı yada bugune fazla kalmadı yok adam akıll hıcbırseyı en basıtı ac sahbndenı honda yaz vtı yaz pego gtı yaz cıkan parcalara bak kac sayfa bıde hgt ve coupe yaz ben soradan uzulup canının skılmasını ıstemem benm cok yandı dılım yasadıklarımı anlattım fıkrınıde degıstırmek ıstemem ama gıt stock bı gtı al 15 e harca 5 bın alacagın keyıfı ben alatmıyım .)

lstngl
10-12-2011, 22:03
TunceR o dediğin araba sahibinde sanırım sarı var mod lu bir tane bende 306 xr var su anda zaten 306 gti dusumuyorum

tunceR
10-12-2011, 23:22
Fiat Coupe 2.0 16V 1997 Model 30.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Sarı renk - 45568115 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-fiat-coupe-x-drag-makinasi-20-000-tl-45568115/detay/)

şu araçtı sanırım çok iyi gidiyo gerçekten.. ilanada yazmış gerçi her yarışta kupa alıyodu yani.

lstngl
10-12-2011, 23:34
Yok o kadarda yarışmışsa dereceleci aracıya arkadasında yazdığı gibi saka bır yana 30 um olsa siyah kaplama var 20k $ olan ona niyetlenirim malesef pahalı benim icin

psikolojikdeli
10-12-2011, 23:39
tek farının ücreti ne kadar bir öğrenmek lazım

lstngl
11-12-2011, 00:00
275€ civari pair ama

h.guroglu
11-12-2011, 01:00
Fiat Coupe 2.0 16V 1997 Model 30.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Sarı renk - 45568115 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-fiat-fiat-coupe-x-drag-makinasi-20-000-tl-45568115/detay/)

şu araçtı sanırım çok iyi gidiyo gerçekten.. ilanada yazmış gerçi her yarışta kupa alıyodu yani.

yanlız adamın dedikleri doğru bundan 4-5 sene öncesinde 2000 cc katagorisinde bileğini büken yoktu çok çok sağlam giden bir araçtır

lstngl
11-12-2011, 02:01
yanlız adamın dedikleri doğru bundan 4-5 sene öncesinde 2000 cc katagorisinde bileğini büken yoktu çok çok sağlam giden bir araçtır

ÖNDER AKSOY isminde biri var onun arac mi acaba youtube de videolar vardi.

lstngl
11-12-2011, 02:02
onunmus :)