PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iş kurmak

Ramiz
10-12-2011, 20:38
Arkadaşlar diyelim ki çalıştığınız firmayı bir ortakla devir alma şansınız var 40 bin nakit ve 40 bin sonradan ödeme ile iki ortak olarak, yaptığımız iş fotokopi ve baskı çözümleri satışı servis kiralama hizmeti.Yoksa 30 bin lira ile yeni ve tek başınıza bir iş kurmakmı daha mantıklı ?

Mr.K
10-12-2011, 20:39
Hesap kitap

Makina x Y.TL para
Dukkan kirası x para

vsvsvsvsvs

30TL butceyle 0'dan sırket kurmak,musterı portfolyosu olusturmak..

Hazır musterı potansıyelı olan bı yerı daha da buyutmek+kaar'a ortak olmak..

Hangısı mantıklıysa onu uygulıcaksınız..

1lker
10-12-2011, 21:24
oturmus bı sırket ve musterı potansıyelı , 0 sırkete nazaran cok daha az rısk tasır tabı onemlı bırcok faktor de var

ortagınıza guvenınız ılerıde yasayabılecegınız problemler ve sorunları cok ıyı degerlendırıp karar vermek gerekır dıye dusunuyorum ben

deniz
10-12-2011, 21:40
Hesap kitap

Makina x Y.TL para
Dukkan kirası x para

vsvsvsvsvs

30TL butceyle 0'dan sırket kurmak,musterı portfolyosu olusturmak..

Hazır musterı potansıyelı olan bı yerı daha da buyutmek+kaar'a ortak olmak..

Hangısı mantıklıysa onu uygulıcaksınız..

olayı ozetlemıs onur..

sakhee
10-12-2011, 22:58
Arkadaşlar diyelim ki çalıştığınız firmayı bir ortakla devir alma şansınız var 40 bin nakit ve 40 bin sonradan ödeme ile iki ortak olarak, yaptığımız iş fotokopi ve baskı çözümleri satışı servis kiralama hizmeti.Yoksa 30 bin lira ile yeni ve tek başınıza bir iş kurmakmı daha mantıklı ?

hayirli olsun
kendi basiniza kuracaginiz yerde makine sayisi devir alacaginiz yerden daha az olacaktir diye dusunuyorum. yeni bir yer kurdugunuzda devam etme ihtimaliniz olan yerdeki musteri portfoyunu olusturmaniz zaman alacaktir. sizinle gelecek musterilerinize ragmen devam eden kadar olmaz ilk etapta

benim nacizane bir onerim daha var. bu isinize satir yazici kiralama olayini da ekleyin. satir yazici kiralayan cok az yer var ve bu yazicilar cok onemli makineler. 100 000 sayfa 200 000 sayfa defter yazdiran yerler var ve buralarin cogu yazici kiraliyor. 10 000 sayfalik bir defterin yazilmasi bile 2-3 gun surede 500-600 tl kira bedeli getiriyorki cok iyi paralara cikiyor neticede.....

Ramiz
10-12-2011, 23:07
hayirli olsun
kendi basiniza kuracaginiz yerde makine sayisi devir alacaginiz yerden daha az olacaktir diye dusunuyorum. yeni bir yer kurdugunuzda devam etme ihtimaliniz olan yerdeki musteri portfoyunu olusturmaniz zaman alacaktir. sizinle gelecek musterilerinize ragmen devam eden kadar olmaz ilk etapta

benim nacizane bir onerim daha var. bu isinize satir yazici kiralama olayini da ekleyin. satir yazici kiralayan cok az yer var ve bu yazicilar cok onemli makineler. 100 000 sayfa 200 000 sayfa defter yazdiran yerler var ve buralarin cogu yazici kiraliyor. 10 000 sayfalik bir defterin yazilmasi bile 2-3 gun surede 500-600 tl kira bedeli getiriyorki cok iyi paralara cikiyor neticede.....

Teşekkürler ; öneriniz içinde teşekkür ederim bahsettiğiniz satır yazıcıların kiralama olayını da bir iki defa denedik maliyeti yüksek makinalar bunlar biz x firmadan kiralayıp y firmayada kiralık kurduk ama anca maliyetine geldi iş biz bunu şu ana yüksek kapasiteli yazıcılar ile yapmaya çalışıyoruz smmmlere vs

sakhee
10-12-2011, 23:09
konuyu biliyormussunuz sizde zaten.
ben istanbulda her yil 1000-1500 tl arasi bir sirket icin oduyorum yazici kirasi
ama benim kiraladigim adamlarin kendi makineleriydi
dediginiz gibi makineler asiri pahali, adetli almak buyuk sikinti
gebzede de (eger orada calisacaksa) musteri tatmin etmeyebilir

insaallah gonlunuze gore olsun hersey

Ramiz
10-12-2011, 23:12
çok sağolasın teşekkür ederim

WarmongeR
11-12-2011, 02:54
işin sahibi neden devrediyor peki? özel bi sebep olmadıkça ya da daha karlı bir iş bulmadıkça devretmez kimse kmek teknesini. o yüzden bu devir olaylarına her zaman soğuk bakmışımdır. hakkınızda hayırlısı tabii.

Thracian
11-12-2011, 08:57

40bin + 40bin bir yanda 30bin bir yanda, arada 50bin tl var ve bunu ne için ödediğiniz önemli.

- Yaptığınız işte işyerinin konumu önemli mi? Önemliyse devir eden yerin muadili bulunabilirmi ? (Burda esas olan konu; devir olacak yere alternatif yer açmak)

- Müşteri portfoyunuz nedir? Müşteriler iş yerine mi geliyor bunu bastırmak istiyorum diyor? E-mail, web, v.b. yollarla mıiletişime gidiyor? yoksa siz servis araçlarınızla mı ziyaret ediyorsunuz ?

- Devir nedeni nedir? Daha karlı iş olabilir, ailevi, sağlık veya başka.

- Yaptığın işte ne kadar bilgilisin? Sonuçta bir kaç farklı departman oluyor iş yerinde, sen hangisine bakıyorsun, nelerden anlıyorsun (uzun yıllar aynı işyeri veya iş kolunda çalışmış kişiler, patronuluğa geçtiğinde bocalar. Sebebi, sorumlulukların fazlalaşması, vergiler, sigortalar, kiralar, maaşlar, diğer giderler, müşteri memnuniyeti, personel menuniyeti)

- Müşteri portfoylerin kişisel olarak ne kadar geniş, bir müşteriye gittiğinde onun kendine bağlayabilecekmisin

şuanlık aklıma gelen bunlar, Şuanda sana yaparız ederiz diyenlerin 1/4 ü ancak işe yarar yardımlarda bulunacak.

İşi ve işin işleyisini, müşterilerini gibi detayları anlatırsan sektor kazanclarına da cvp bulabilirsin

bLackModeL
11-12-2011, 09:04
ama ortagın daha etkılıyse bu ıste senden 40 ı alıp kendıne yenı bır ıs kurup senın musterılerını cekerse o cok tehlıkelı ama ben kendıme guvenıyorum dıyosan al 40 a temız 10 lırayı senesı dolmadan cıkartırsınn

erhanarici18
11-12-2011, 09:13
40.000 TL ile hazır dükkan almak daha mantıklı hazır müşterisi vardır zaten dükkanın

EM-RE
11-12-2011, 09:36
Bütün giderlerinize %35 koyun fazladan...
Tahmini yapılan cirodan %25 cikarin cikan farkı 2 ye bolun kazanılan para degermi degmezmi o zaman karşılaştırın.
Masrafları fazla fazla yazinki kendinizi kandırmayın bende kendi isimi kurarken masrafları eksik yazıyordum bu kdr tutmaz bu kdr olmaz diye diye..vakti gelince ,gelenle giden arasındaki fark çok sarsmıştı beni..
İs kurmak kolay bir sekilde kurulur ama ayakta tutmak stabil yürüyebilmek gercekten zor..
Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.

Ramiz
11-12-2011, 12:04
40bin + 40bin bir yanda 30bin bir yanda, arada 50bin tl var ve bunu ne için ödediğiniz önemli.

- Yaptığınız işte işyerinin konumu önemli mi? Önemliyse devir eden yerin muadili bulunabilirmi ? (Burda esas olan konu; devir olacak yere alternatif yer açmak)

- Müşteri portfoyunuz nedir? Müşteriler iş yerine mi geliyor bunu bastırmak istiyorum diyor? E-mail, web, v.b. yollarla mıiletişime gidiyor? yoksa siz servis araçlarınızla mı ziyaret ediyorsunuz ?

- Devir nedeni nedir? Daha karlı iş olabilir, ailevi, sağlık veya başka.

- Yaptığın işte ne kadar bilgilisin? Sonuçta bir kaç farklı departman oluyor iş yerinde, sen hangisine bakıyorsun, nelerden anlıyorsun (uzun yıllar aynı işyeri veya iş kolunda çalışmış kişiler, patronuluğa geçtiğinde bocalar. Sebebi, sorumlulukların fazlalaşması, vergiler, sigortalar, kiralar, maaşlar, diğer giderler, müşteri memnuniyeti, personel menuniyeti)

- Müşteri portfoylerin kişisel olarak ne kadar geniş, bir müşteriye gittiğinde onun kendine bağlayabilecekmisin

şuanlık aklıma gelen bunlar, Şuanda sana yaparız ederiz diyenlerin 1/4 ü ancak işe yarar yardımlarda bulunacak.

İşi ve işin işleyisini, müşterilerini gibi detayları anlatırsan sektor kazanclarına da cvp bulabilirsin

-ödediğimiz fazladan 50 bin stok cari hesap araçlar ve hali hazırdaki müşteriler ve personelden oluşuyor

-işi yaptığımız yer çok önemli değil bizim cihazlarımız hep müşteride perakende bir işimiz yok müşterile yerinde hizmet veriliyor satış ve servis hizmetleri vs.

-devir nedeni özel devreden kişi artık ticaret ile ilgilenmeyi düşünmüyor

-yaptığım işte 12 yıllık teknik servis ve 3 yıllıkta satış geçmişim var işletmecilik konusunda tecrübem yok

-müşteri portföyümüz marka temsilcisi olduğumuz için marka üzerinden genelde cevirebileceğim müşteri sayısı %20 olur

Ramiz
11-12-2011, 12:05
ama ortagın daha etkılıyse bu ıste senden 40 ı alıp kendıne yenı bır ıs kurup senın musterılerını cekerse o cok tehlıkelı ama ben kendıme guvenıyorum dıyosan al 40 a temız 10 lırayı senesı dolmadan cıkartırsınn

o konuda bi sıkıntı yok hocam olmaz öyle birşey

Ramiz
11-12-2011, 12:06
işin sahibi neden devrediyor peki? özel bi sebep olmadıkça ya da daha karlı bir iş bulmadıkça devretmez kimse kmek teknesini. o yüzden bu devir olaylarına her zaman soğuk bakmışımdır. hakkınızda hayırlısı tabii.

Ticaret ile ilgilenmiyeceğim diyor artık

Thracian
11-12-2011, 12:27
-ödediğimiz fazladan 50 bin stok cari hesap araçlar ve hali hazırdaki müşteriler ve personelden oluşuyor

mantıklı olabilir stok, kurulu düzen, müşteri varsa

-işi yaptığımız yer çok önemli değil bizim cihazlarımız hep müşteride perakende bir işimiz yok müşterile yerinde hizmet veriliyor satış ve servis hizmetleri vs.

kira ekonomik düzeydeyse iyi,

-devir nedeni özel devreden kişi artık ticaret ile ilgilenmeyi düşünmüyor

bu da bir artı

-yaptığım işte 12 yıllık teknik servis ve 3 yıllıkta satış geçmişim var işletmecilik konusunda tecrübem yok

deneyimleriniz yeterli, işletmecilikte iyi niyetle idare edilebilir. Eski mali tabloları bulmaya çalışın, hem kafanızdaki gider ve gelirlerle karşılaştırın. Çalışan personele alınan ücretler hep kar gibi görünüyor ama bir çok gider görünmüyor

-müşteri portföyümüz marka temsilcisi olduğumuz için marka üzerinden genelde cevirebileceğim müşteri sayısı %20 olur
tam olarak ne demek anlamadım ama fakat özgüveninizden iyi bir rakkam olduğunu düşünüyorum.

o konuda bi sıkıntı yok hocam olmaz öyle birşey

2 yahudu bir araya gelince şirket, 2 türk bir araya gelince devlet kurar diye bir söz duymuştum, çok doğru. Ortaklık bizim ülke olarak beceremediğimiz bir konu,

İyi ve sık sık hesap yapın, aranızdaki sorunları büyütmeyin. İşinize başkasını karıştırmayın:icon_tup: