PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yağı Nereye Kayboluyor

Ome_RS
10-12-2011, 22:15
Değişik bi sorunum var.
aracım yağ yakmıyor test edildi hiçbi sıkıntısı yok o konuda zaten motoru yeni henüz 20binlik.
bir yerden yağ sızıntısı yok yere yağ damlamıyor.
cok ufak sızıntılar var ama 4lt kaybolucak kadar değil en fazla 100gr gitsin ordan.
ama yaklasık 500km önce yağ bakımı yaptırdım araca.
castrol edge 10w60 yağ kullandık.
değişim radarda yapıldı ve 4ltnin tamamını motora koydular.
cubuktan kontrol ettiğimde max çizgisinin biraz üstünde olmustu.
aracı yaklasık 300km kullandım 1 defa roll e cıktım
sonra kontrol ettiğimde yağ max ile min arasına inmişti sasırdım dedim heralde arac bi şekilde fazlayı tahliye etti ama içime kurt düştü.
sonra bi 100km daha kullandım.
ardından bi defa daha merak ettim sıktım biraz arkamdan da arkadas takip ediyordu duman atıcakmı diye.
en ufak bi duman atma yapmıyor araç ama eve geldim ertesi gun yani bu sabah yagı tekrar kontrol ettim.
suan yağ min çizgisinde.
500km de yaklasık 3lt yağ ucup gitti bu yağ nasıl eksilmiş olabilir?
dün lastik değişirken altına baktım motor altı temiz yağ akıntısı yok

Spawn
10-12-2011, 22:17
ömer çubuktaki çizgide max-min arası genelde 300 gr farkeder , 3lt olduğunu nerden anladın?

Ome_RS
10-12-2011, 22:20
ortalama olarak söyledim onu.
araçta yağ basınc saati var basıncı takip ediyorum dun sıktıktan sonra basınc rolantide 1barın altına düşmeye basladı.
normalde 4 bar basıyor.
gazlarken 7-8 bar arası değişiyo
ama 500km önce max çizgisinin üzerinde olan yağ bu kadar kısa sürede min çizgisine düşermi?
şundan cok eminim bugun cıksam biraz gazlasam o yağ min çizgisinin bayagı bi altına düşücek

timucintt
10-12-2011, 22:34
yağ ponpan çatlak olmasın...

1lker
10-12-2011, 22:58
yağ pompanda sıkıntı var gibi keçelerındede olabılır siboplara yağ indiriyorsa aracın egzozdan yakıp atıyor olabılır detaylı bı ustaya goster bence ıhmal etme geçmıs olsun

Ome_RS
10-12-2011, 22:59
sanmıyorum çünkü basınçta sıkıntı yok
çatlak oldugunu farz edersek catlaktan sızan yağ dısarı akmazmı nasıl anlarız onu sökmeden?

Ome_RS
10-12-2011, 23:01
bu arada buji kablosunu cektim baktım yağlanma yok gibi müsait oldugumda bujileri söküp öylede kontrol edicem

YEY®
10-12-2011, 23:02
Max ile min arasinda 1 litre bile oynayabilir cubuguna ve aracina gore..

elpadre
10-12-2011, 23:04
Yawrum aynı sorun bendede var o yüzden gazlamiyorum :)

Kadyr
10-12-2011, 23:04
Gecmis olsun yavrum halledersin ins tez zamanda skintisiz

elpadre
10-12-2011, 23:06
Gazlayinca eksiliyor motor yağı nedenini bende bilmiyorum bütün honda serilerinde eksiltme yapiyormudur vtec yada k serisinde ?

Spawn
10-12-2011, 23:07
ömer , korhanla bi konuş istersen . o anlar dilinden , yağ basıncının düşük olmasının 1 kaç sebebi var benim tecrübe ettiğim ,

- aşırı yağ ısısı
- eksik yağ
- çatlak yağ pompası
- kaçak olan yağ hatları

benim gördüğüm sebepler .

En son korhanın taktığı pompa varsa hala üstünde , üzerinde işlem olan bir pompa o üst devirler için , direk gidip orj pompa takman da eski basıncı sağlamayacaktır ..

eksik yağı ekleyip tekrar dene , baktım düzelmedi , daha ciddi çözümelr egitmen gerekecektir , yoksa bu sana yatak ve krank olarak geri dönebilir

Frid
10-12-2011, 23:07
bendede tam aksi biraz çok be yavrum :D

Ome_RS
10-12-2011, 23:09
ya eksiliyorsa tamam da a.k bu benzinden basabas gidiyo :D
yanıyosada duman atması lazm gram duman da atmıyo yag pompası yeni refize edilmiş basıncı arttırılmıs temiz nereye gidiyo bu yağ

oğuzk
Yağ konusu açılmışken benimde bir sorum var :)

Geçen arabanın yağını değiştirdik eski yağ simsiyahtı yeni koyduk çalıştırdık baktık rengi açıktı.Ertesi gün tekrar baktım eskisi gibi simsiyah olmuş rengi. neden olabilir?

cembozbey
aradıgın yag ins radyatörde deildir

Osman Bahadır
10-12-2011, 23:10
Yağsız ve yağlı komprasyon testi yaptır. Segmanların durumunu görelim.

Duman görmeyebilirsin. Bu hiç yağ yakmadığı anlamına gelmez.

Suyu kontrol et. Suya karışma var mı bakalım.

Kadyr
10-12-2011, 23:11
Aracin dizelse normaldir

Ome_RS
10-12-2011, 23:14
ömer , korhanla bi konuş istersen . o anlar dilinden , yağ basıncının düşük olmasının 1 kaç sebebi var benim tecrübe ettiğim ,

- aşırı yağ ısısı
- eksik yağ
- çatlak yağ pompası
- kaçak olan yağ hatları

benim gördüğüm sebepler .

En son korhanın taktığı pompa varsa hala üstünde , üzerinde işlem olan bir pompa o üst devirler için , direk gidip orj pompa takman da eski basıncı sağlamayacaktır ..

eksik yağı ekleyip tekrar dene , baktım düzelmedi , daha ciddi çözümelr egitmen gerekecektir , yoksa bu sana yatak ve krank olarak geri dönebilir

yarın bi konusayım aklımda korhanla konusmak zaten.
sıcaklık değil motor soguktu ısıttım e5 cıktım gazladım
yag eksik değildi hala eksik değil min çizgisinde ama gazlamadan önce ortadaydı
çatlak yağ pompası ve yağ hatları hakkında bilgim yok onlar olabilir.
ama şöylede bi durum var rolantıde basınc düşüyo ama gaza cok az dokunsam basınc 3-4lere cıkıyo sabit gazda 5.vites 90 tarzı sürüşlerde yine sıkıntı yok 4-5 bar seviyelerinde.
o 1 bara düşme olayıda dun dönüşte oldu mahalleye girdim arac sessiz olsun die bosa attım saat alrm vardi gaza dokudum yine yaglama normalken park ettim sonra bakmadım bidaha yarın cıkar bi normal tur atarım bakayım ne gösterecek

Ome_RS
10-12-2011, 23:16

sanmıyorum aklıma geldi oda yarın onada bakıcam ama suda yag varsa yagda da su olması gerekli yagı kontrol ettiğimde öyle birsey farketmedim

Yağsız ve yağlı komprasyon testi yaptır. Segmanların durumunu görelim.

Duman görmeyebilirsin. Bu hiç yağ yakmadığı anlamına gelmez.

Suyu kontrol et. Suya karışma var mı bakalım.

o testleride bi yaptırayım bakalım aklımdaydı zaten kompresyon ölçtürmek inş sıkıntılı bi durum yoktur fena yokluktayken geldi basıma

Spawn
10-12-2011, 23:20
yarın sabah marşa basmadan bi kontrol etsene yağını , soğukken min üzeri , ısındıktan sonra max da olması normal bu arada . yağ ısındığında çubuktaki seviyede fark ettirir .. bi de müsait olursan radyatör suyunu bi hazneye dök, yağ görecekmisin içinde .. eğer temizse gridökersin radyatöre...

1lker
10-12-2011, 23:23
ya eksiliyorsa tamam da a.k bu benzinden basabas gidiyo :D
yanıyosada duman atması lazm gram duman da atmıyo yag pompası yeni refize edilmiş basıncı arttırılmıs temiz nereye gidiyo bu yağ

benım basıma sızın dedıgınıze yakın bı durum gelmıstı motor sogukken usta calıstır dedı az gaz vererek o zaman mavı duman attı sonra kestı o sekılde tehsıs koymustu yag eksılmesıne dedı kecelerden yag ındırıyo ıhmal etme aman goster basın agrımasın sonradan ufacık sorunlar maddı manevı uzuyor sonra ınsanı

Spawn
10-12-2011, 23:24
ömer bi de altına yatıp şanzımanın oraya baksana bi , kıç keçesinde var mı akıntı ..

elpadre
10-12-2011, 23:28
Ömer ilk çalısmada mavi duman atiyormu ?

cembozbey
10-12-2011, 23:55
sanmıyorum aklıma geldi oda yarın onada bakıcam ama suda yag varsa yagda da su olması gerekli yagı kontrol ettiğimde öyle birsey farketmedim

yagda su olması sart değil sen radyötöre bak balcıklasma veya beyazlasma varsa karışıyor olabilir ins yoktur tabi

MeRtCaN
11-12-2011, 00:01
Açıkcası bende de aynı problem var
herhangi bir kaçak yok
yag yakma yok duman yok
kompresor degerlerı aynı
ama ust devırlerde hafıf duman atıyor
ve yanık kıbrıt kokusu gelıyor
ben subap lastıklerınden supelenıyorum acıkcası
zaten motor yapacagım ıcın arabama pek takmıyorum

ama d16a9 da genel bı problem yağ eksıltme problemı
hıc duman atmayıp 1000 km de 400-500 gr ya eksılten arabalar bılıyorum.
Dedıgım gıbı subap lastıklerınden yag kacırıyor olabılır
ust devırde de duman atabılır araban
ben eksozun orraya bı kamera baglaıp cık gazla ne kadar duman atıyor gorebılırsın

chiefkadir
11-12-2011, 00:38
Bende aynı yağı kullanıyorum , 10/60 kartere geç iniyo yada tamamı inmiyo yada ben öyle düşünüyom :D

MeRtCaN
11-12-2011, 00:49
Bende aynı yağı kullanıyorum , 10/60 kartere geç iniyo yada tamamı inmiyo yada ben öyle düşünüyom :D

evet abı kalın yağ oldugu ıcın kartere geç ındıgı dogru bencede
arabayı stop ettıkten sonra ertesı gun sabah bakmak gerekır ozaman tam ınmıs oluyor :)

cess
11-12-2011, 19:10
1500 km önce yağım değişti..Bugün motor soğukken ölçtüm, max çizgisinin üzerindeydi..yağ Castrol Magnatec 10W-40..aracım yağ yakmıyor..

Yağın fazla olmasının zararı var mıdır? (Basıncın artıp keçelerden ya da contadan yağ kaçırması gibi )

Ne kadarlık fazlalığı motor kendi tolerans eder yada edebilirmi?

Ome_RS
11-12-2011, 19:20
yarın sabah marşa basmadan bi kontrol etsene yağını , soğukken min üzeri , ısındıktan sonra max da olması normal bu arada . yağ ısındığında çubuktaki seviyede fark ettirir .. bi de müsait olursan radyatör suyunu bi hazneye dök, yağ görecekmisin içinde .. eğer temizse gridökersin radyatöre...

motor suyumuz temiz bir sıkıntı yok cok şükür yağ seviyesi min çizgisinin az üstü gibi tam o arada

benım basıma sızın dedıgınıze yakın bı durum gelmıstı motor sogukken usta calıstır dedı az gaz vererek o zaman mavı duman attı sonra kestı o sekılde tehsıs koymustu yag eksılmesıne dedı kecelerden yag ındırıyo ıhmal etme aman goster basın agrımasın sonradan ufacık sorunlar maddı manevı uzuyor sonra ınsanı

sogukken ona bakmadım ama aklımda aydınlık bi havada o duman kontrolunu yapıcam.

ömer bi de altına yatıp şanzımanın oraya baksana bi , kıç keçesinde var mı akıntı ..

şanzımanın cevresi temiz bir sıkıntı görünmüyor

Ömer ilk çalısmada mavi duman atiyormu ?

normal calıstırmada duman yok abi.

Açıkcası bende de aynı problem var
herhangi bir kaçak yok
yag yakma yok duman yok
kompresor degerlerı aynı
ama ust devırlerde hafıf duman atıyor
ve yanık kıbrıt kokusu gelıyor
ben subap lastıklerınden supelenıyorum acıkcası
zaten motor yapacagım ıcın arabama pek takmıyorum

ama d16a9 da genel bı problem yağ eksıltme problemı
hıc duman atmayıp 1000 km de 400-500 gr ya eksılten arabalar bılıyorum.
Dedıgım gıbı subap lastıklerınden yag kacırıyor olabılır
ust devırde de duman atabılır araban
ben eksozun orraya bı kamera baglaıp cık gazla ne kadar duman atıyor gorebılırsın

vakumlu kamera ayagım var bi ölçeyim bakalım ama sanmıyorum duman attıgını bi kere gördüm duman attıgını rollde oda kesti sonra ilk gaza asılma anında biraz attı sonra bidaha hiç atmadı
yüksek sıkıstırmalı d16 motor yag eksilticeğini biliyorum biraz da dısa sızdırma var ama bu kadar eksilmesi normal mi benm sıkıntım orda ben bi 1 lt yag alayım tamamlayayım bakalım ne kadar yag alıcak eger 200-300gr ise sorun yok demektir

o dediğin doğru abi aksam baktım min çizgisi altındaydı sabah baktım biraz üstüne cıkmıs :)

0M42
11-12-2011, 19:51
Yağ pompası bozuk belki tamam da bu yağ nereye gidiyor :) Garip bir durum duman atmıyor diyorsun ama yine motor yağ yakıyordur ki bu kadar bariz yağ yakan motorun egsozundan duman görülmemeside çok garip arabada katalizör varmı ? Katalizör belki dumanı emiyor yada ne bileyim onun gibi bir şey olabilirmi ?

emre_
11-12-2011, 19:54
arabada kat yok dümdüz :D
kanka geçmiş olsunda saçma bi sorun ya emiyomu napıyo yağı ama siboplardan kaçırması olası bence dumanı illa belirli atmasına gerek yok inceden verse uçup gidiyodur kompresyona mutlaka bakktır

Kadyr
11-12-2011, 19:57
Ömerim kankacim kaç kere dedim sana su yerine yağ icme diye:D ins hallederiz sikintisiz

Ome_RS
11-12-2011, 21:00
Yağ pompası bozuk belki tamam da bu yağ nereye gidiyor :) Garip bir durum duman atmıyor diyorsun ama yine motor yağ yakıyordur ki bu kadar bariz yağ yakan motorun egsozundan duman görülmemeside çok garip arabada katalizör varmı ? Katalizör belki dumanı emiyor yada ne bileyim onun gibi bir şey olabilirmi ?

kat flan yok dümdüz borumuz 63mm megan eksozumuz var :D
bende merak ediyorum ama bulucaz ins nereye gittiğini

arabada kat yok dümdüz :D
kanka geçmiş olsunda saçma bi sorun ya emiyomu napıyo yağı ama siboplardan kaçırması olası bence dumanı illa belirli atmasına gerek yok inceden verse uçup gidiyodur kompresyona mutlaka bakktır

izin günümde bi gidicem servise komresyon testi buji yuvaları keceler contalar bi komple gözden geçirelim ustalara danısalımbakalım ne cıkıcak .

Ömerim kankacim kaç kere dedim sana su yerine yağ icme diye:D ins hallederiz sikintisiz

inş bole olunca hevesim kacıo bak cok ısınmıstım yine kendinden soguttu :D

Kadyr
11-12-2011, 21:06
Aynen boyle seyler sogutuyor kanka bnde oleyim 50 tl lik ufacik ses bile sogutur

Ome_RS
16-12-2011, 00:34
bosuna evham yapmısım hiçbi sıkıntı yokmus aracta servise götürdük baktık eksilen yag 200gr yaglama cok iyi yakma yok o kadarıda boyle sıkısıtırmalı ve rollinge cıkan sıkısıtırılan arac için normal dedi usta içim rahatladı az bile eksiltmişim 1 lt aldım 800ml yagım var ekilirse az az eklerim :)

uygarr
16-12-2011, 01:00
bosuna evham yapmısım hiçbi sıkıntı yokmus aracta servise götürdük baktık eksilen yag 200gr yaglama cok iyi yakma yok o kadarıda boyle sıkısıtırmalı ve rollinge cıkan sıkısıtırılan arac için normal dedi usta içim rahatladı az bile eksiltmişim 1 lt aldım 800ml yagım var ekilirse az az eklerim :)

Ömer iyi akşamlar usta dedinde bendede bi araç varda sen nereye götürüyorsun yetkili servis haricinde biryerse söylermisin bende bi baktırayım

uygarr
16-12-2011, 01:00
Geçmiş olsun güzel günler kullan aracını

Ome_RS
16-12-2011, 01:06
ben bostancı ikiler hondaya götürüyorum hüseyin ve murat usta çok iyiler ve bilgileler honda hakkında insanlıklarıda cok güzeldir tavsiye ederim.
iyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim

yearone
16-12-2011, 01:06
Çok gazlıyorsan yapar, buharlaşır :)

bladerk
16-12-2011, 01:16
subap lastikleri muhtemelen port polish var ve hafiften kavallar ada girilmiş bu da kaçağa dönüşüyo bi tehlike yok öyle kullanabilrsin ama yağına bak eksikken gazlama
ben performans yakıtı kullandığımda herkes uyarıyo arkadan duman atıyo diye :hahaha: ama normal yakıtla öyle bi sorunum yok :)

searock///
16-12-2011, 07:49

Şimdiye kadar kırk kere hararet yapardı araba :)

Ome_RS
17-12-2011, 00:10
yagı sürekli kontrol ediyorum zaten bundan sonra daha dikkatli olurm yakmıyo olması ve yagın kaybolmaması sevindirdi beni varsın ufak ufak eksiltsin eksiltmeyeni mi var sanki :)