PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : airbag patladığı anda alev çıkar mı?

peace
11-12-2011, 02:01
Yakın bir arkadaşım 2 gün önce maddi hasarlı bir kaza yaptı. Kaza yerine gittiğimizde araç(REno Master) airbag patlatmıştı. Akşam vakti olduğu için ilk gittiğimizde pek bişey göremedik ama daha sonra arkadaşın elinin,üzerindeki kiyafetin kolunun yandığını gördük.
Airbag patladığında alev çıktığı söyledi. Böyle bişey mümkün mudur? başına gelen var mı? Bu olayı nasıl kanıtlarız ,kanıtladığımızı var sayarsak(ki çok zor) neler yapabiliriz?

GokhanRS
11-12-2011, 02:03
kazadan sonra hastaneye kaldırılsaydı hemen rapor alsaydı ispatlanırdı. ancak bişi kazanılamazdı. ( tabiki hukukta hiç bişey kesin değildir belli olmaz. hakimin dudaklarının arasına bakar olay)

çünkü hiç bir araç kazadan sağ çıkacağının garantisini vermez. ancak gerçekten üretim kaynaklı bir kusur çıkarsa hak talep edilebilir.

peace
11-12-2011, 02:10
kazadan sonra hastaneye kaldırılsaydı hemen rapor alsaydı ispatlanırdı. ancak bişi kazanılamazdı. ( tabiki hukukta hiç bişey kesin değildir belli olmaz. hakimin dudaklarının arasına bakar olay)

çünkü hiç bir araç kazadan sağ çıkacağının garantisini vermez. ancak gerçekten üretim kaynaklı bir kusur çıkarsa hak talep edilebilir.

rapor almadık aklımıza geldi ama kaza zincirlemeye girdiği için(park halindeki araçda kazaya karışmış) polisi beklemek zorunda kaldık. Tabi bide kaza şokuyla arkadaşımda üzerine düşmedi sanırım.
Asıl merak ettiğimiz airbag patladığında alev neden çıkmış olabilir? Adamın eli baya baya yanmış.

GokhanRS
11-12-2011, 02:17
Airbags have been shown as a vital, supplemental restraining device that save lives and reduce morbidity. Their usage is increasing with multiple airbags (driver, passenger and side curtain). Air bag deployment is not risk free. Airbags may cause severe injuries and burns. However, there have been a few reports of this type of injury in literatures. Therefore, it is important that staff working in emergency departments need to be aware of the risk of possible injuries by airbags, their patterns, and incidence. The circumstances of this injury and preventive measures are discussed in this article.

türkçesi

Hava yastıkları, motorlu araç kazalarında hayat kurtarmakta ve morbiditeyi azaltmaktadır. Motorlu araçlarda hem sürücüleri, hem de yolcuları koruyan çeşitli hava yastıkları mevcuttur. Ancak hava yastıkları şiddetli travmalara ve yanıklara da sebep olabilmektedir. Literatürlerde bu tip travmaların rapor edildiği sadece birkaç yayın mevcuttur. Bundan dolayı acil serviste görevli olan sağlık personelinin hava yastıklarına bağlı olarak gelişebilecek çeşitli travmaların ve yanıkların bilincinde olmaları gerekmektedir. Bu makalede hava yastığına bağlı gelişen travmalar ve bu travmaları engellemek için alınması gereken tedbirler tartışılmıştır.

yani neymiş? gayet normal bir durum. airbagler yanığa neden olabilir. hatta birkaç ingilizce konu daha var onlarda sigara içerken airbag patlayıp alev almış bu tür bi konuda forumda yayınlanmış.

kanuni olarakta araç şirketi hiçbirşeyden sorumlu tutulmamış.

peace
11-12-2011, 02:22
yani neymiş? gayet normal bir durum. airbagler yanığa neden olabilir. hatta birkaç ingilizce konu daha var onlarda sigara içerken airbag patlayıp alev almış bu tür bi konuda forumda yayınlanmış.

kanuni olarakta araç şirketi hiçbirşeyden sorumlu tutulmamış.

tercüme için teşekkür ederim :icon_tup: .ilginç gelmişti ve ilk söylediğinde inanmamıştım da açıkçası.

Safak
11-12-2011, 02:24
Airbag patlaması için bir yanma oluyor ztn... Crash testlerin yavaş çekim videolarında bunu görebilirsiniz. O süratle küçük birşeyin öyle hava basması imkansız.

Hayatta kaldığı ve 1-2 yanıkla kurtulduğu için dua etsin bol bol... Yanıklarıl oluşması normal.

Yok biz mahkemeye veriip para alacaz bu adamlardan diyorsanız.
Bankaya kredi başvurusunda bulunsanız daha şanslısınız.

GokhanRS
11-12-2011, 02:29
tercüme için teşekkür ederim :icon_tup: .ilginç gelmişti ve ilk söylediğinde inanmamıştım da açıkçası.

emeğe hemen saygı duruşuna geçiyorum. çeviri akademik acil tıp dergisine ait.

ben çevirdiğimde biraz daha ufak tefek hatalar oluşurdu ama ingilizcesinide anlıyorum :)

ama üst mesajdaki arkadaşın söylediği gibi onu şişirmek için bir patlama olması gerekiyor. hiçbir pompa mili saniyede o balonu şişiremez. araç alev alsa gene hak idda edememiş millet. çünkü bu teknolojinin de küçük sayılacak bir eksiği var malesef.

baz istasyonları gibi düşünün.(sağlıkla alakalı kısmını ve teknoloji ile alakalı kısmını kıyaslamak yani)

airbagdeki sodyum azide tüpünün içinde ateşleyici uç var. çarpma anında beyin hemen anlık sinyal gönderir ateşleyici sodyum azide yi ateşlediğinde ortaya nitrojen gazı çıkıyor (yani işin içinde ateşleme ve patlama var). sonrasında airbag patlar. tüm bu olaylar ve patlamanın tamamlanması dahil saatte 322 km hızla oluyor. yani senin en hızlı göz kırpabileceğinden daha hızlı. 1 saniye sonrada sönüyor.

ve aşırı bir ısınma oluyor gazda. dolayısıyla yanık olma ihtimali çarpma hızına oranla değişiyor. tamamen doğal olduğunu bende yeni öğrendim açıkcası. türkçe bilgi videosuda var.

nA4b5v7PV2I

peace
11-12-2011, 02:49
Airbag patlaması için bir yanma oluyor ztn... Crash testlerin yavaş çekim videolarında bunu görebilirsiniz. O süratle küçük birşeyin öyle hava basması imkansız.

Hayatta kaldığı ve 1-2 yanıkla kurtulduğu için dua etsin bol bol... Yanıklarıl oluşması normal.

Yok biz mahkemeye veriip para alacaz bu adamlardan diyorsanız.
Bankaya kredi başvurusunda bulunsanız daha şanslısınız.

daha önce dikkat etmemiştim. alev alıcak kadar olması şaşırttı açıkcası. mahkemeye verilcek bi durum yokmuş.teşekkür ederim.

GokhanRS
11-12-2011, 02:55
aslında sitede bu konularda çok fazla bilgi olmasına rağmen yinede bu tür konuların açılmasının sebebi sanırım arama kısmına yazınca bişey çıkmaması. ama bir ipucu vermek isterim hazır deyinmişken

mesela techturkeyde konu açmadan önce sormak istediğiniz soruyu google açıp "airbag patlaması techturkey" şeklinde yazar ararsanız aşağıdaki konu gibi bir sürü konu olduğunu ve sorunuzun cevabınında bu konularda geçtiğini görebilirsiniz. ama sitedeki arama kısmında çoğu zaman eski konuların çıkmaması olayını bende gördüğüm için ipucu vereyim dedim.

http://www.techturkey.com/forum/makaleler-amp-teknik-bilgiler/51990-hava-yastiklari-airbag.html

peace
11-12-2011, 03:02
aslında sitede bu konularda çok fazla bilgi olmasına rağmen yinede bu tür konuların açılmasının sebebi sanırım arama kısmına yazınca bişey çıkmaması. ama bir ipucu vermek isterim hazır deyinmişken

mesela techturkeyde konu açmadan önce sormak istediğiniz soruyu google açıp "airbag patlaması techturkey" şeklinde yazar ararsanız aşağıdaki konu gibi bir sürü konu olduğunu ve sorunuzun cevabınında bu konularda geçtiğini görebilirsiniz. ama sitedeki arama kısmında çoğu zaman eski konuların çıkmaması olayını bende gördüğüm için ipucu vereyim dedim.

http://www.techturkey.com/forum/makaleler-amp-teknik-bilgiler/51990-hava-yastiklari-airbag.html

haklısın.biraz daha detaya giren bi konu olduğu için konu açmak istedim.forumda konuların içeriklerini çok fazla okumadım.
google da en son sonuna tech turkey yazarak bişey ardığımda çıkan 4 senelik konuyu hortlatmıştım.tarihe bakmadığım için tabi :D

d16y4
11-12-2011, 10:26
maddi çıkar için pireyi deve yapma durumu bu olsa gerek.

peace
11-12-2011, 10:33
maddi çıkar için pireyi deve yapma durumu bu olsa gerek.

böyle bi düşüncesi yoktu kimsenin.insanların içini bilmeden böyle yorumlar yapma istersen çıkarcılık iyi bi itham değil bi daha yazma bu şekilde.

elpadre
11-12-2011, 10:55
Air bağ patlamasında kaza anında hava yastığını sisiren baruttur kaza esnasında tetiklerime olduğu zaman güm diye patlar

Naman
11-12-2011, 10:58
Airbaglerde tasarıma göre yanma olayları olabiliyor. Ancak bu yanmanın 2 türü var karıştırılmaması gerek..

Kıyafet, el, kol, özellikle sol el bilek kısmında yanık varsa airbag gaz tahliyesi sırasında salınan gaz bu yanıklara sebep olabilir bu gaz yanıcı ve yakıcı özellikte olabildiğinden alevsiz olsa dahi yanmalar oluşabiliyor.
Bu dediğim gaz çıkışı torbanın içinden çıkan değil genelde direksiyon simidinin altından arkasından çıkan gaz çıkışıdır. Torbadan çıkan, torbayı şişiren gaz yanıcı ve yakıcı değildir.

Diğer bir tür ise yüzde boyun çevresinde olan yanıklar ki bunlar genelde kemerin cilde hızla sürtünmesi veya yüzün torbaya temas ederek sürtünmesiyle oluşan 1. dereceyi pek aşmayan yanıklar ve yaralanmalardır ve bu da normaldir.