PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : aracıma uygun piggyback ünitesi veya chip tuning uygulaması

akın
04-12-2007, 19:25
Merhaba arkadaşlar. Aracım daha once bahsettiğim gibi mazda 626 fs 94 model. Turbo işlemini gerceklestirdim.Fakat aracım 2000 devirle 4000 devir arası tekleyerek hızlanıyor.İşletim sistemine daha hiç dokunmadım.Bu arada kesıcı 5500 devirde devreye girip egzozdan patlama sesleri cıkıyor. ..Maf(debimetre) sensörünü ve diğer sensörleri tekrar uygun bir şekilde montajını gerçekleştirdim. Bu sorunun yakıt ve hava karışımından olduğu belli.Aracın rolantisi gayet düzgün.Chip tuning uygulaması yerine bana aracıma uygun piggyback ünitesi olarak ne tavsiye edebilirsiniz? Bu aletlerin montaj ve ayarları hakkında bilgi veririseniz cok sevinirim.Bu tarz aletlerle verim alabilirmiyim? Yoksa chip uygulaması şartmı? Birde uzun ömürlü düşündüğüm için bana hangisi daha faydalı olur?
Şimdiden sizlere çok teşekkür ederim.

boosted_pug
04-12-2007, 22:30
hocam arabanda benzin regülatörü warmı eğer yok ise beyinden önce ilk işin regülatör olsun tak ondan sonra aradaki farka inanamıcaksın

boosted_pug
04-12-2007, 22:32
http://img232.imageshack.us/img232/143/dsc00055xy6.jpg (http://imageshack.us)

akın
04-12-2007, 23:41
hayır yok ama sırf regülatörle bitmicek gibi map ayarı lazım asıl benim sıkıntımda karışımı zengin ayarlaya bilmek.Bunun içinde işletim sisteminde değişiklikler yapmak lazım piggy back uygulaması daha makbul geliyor chip tuning uygulamasına gore. İlgileriniz için teşekkürler

boosted_pug
05-12-2007, 01:08
hocam haklısın ama regülatörsüz araban yürümücektir emin ol birde kaç bar basmayı planlıyosun şuan

sulhi
05-12-2007, 01:12
aem pigy back ve maping özgün kardeşim.

miniks
05-12-2007, 01:29
ben regulator ile aradaki farkın inanılmıcak şekilde nasıl olucagını anlamış degilim

eger bahsettigin yukarda resmini görüdügün cihaz ise o sadece yakıt basıncını ayarlar enjektorun içeriye nekadar işicegini yada ne kadar acık kalıcagını nasıl ayarlıcaksın

belki FMU olsa olablir ama bu mekanik tek sefer ayarlamalı regulator ile cok zor bişi dedigin

ben AEM FIC diyorum

bladerk
05-12-2007, 03:01
şimdi nasıl yani ben arabama 255lb walbro pompa taktım yakıtım değişmedi ne fakir ne zengin ve legülatör kullanmıyorum legülatörün atrısı ne yani enjektör hangi devirde kaç basacağını pompa basıncı belirlemez piggyback için arkadaşlar önermiş zaten karbüratörlü mü bu

Tansu
05-12-2007, 08:34
enjektörler daha çok işesin diye önermişler zaten ama cihazsız bir işe yaramaz tabi...bende tam bu safhadayım...enjektörleri takıp map ayarlamam lazım...

akın
05-12-2007, 11:50
Evet regületör belki isticek olabilir. Arkadaslar bu alet hakkında aem fıc bilgi verirmisiniz?Anladıgım kadarıyla bu benzin ve atesleme tertibatıyla ilgili bir alet.Her arabaya uyumlumudur?Burda montajını yapan biri yok bundan dolayı kendim ugraşmak zorundayım.Nasıl yapabilirim?Aem fıc benim ilacım gibi duruyor.Verim alabilirmiyim duzgunce işi iyi bilen biri montajını gerçekleştirse bile.Hangisi daha verimli ve sorunsuz olur chip tuning mi yoksa bu tarz aletlermi?Yardımlarınız için teşekkürler

polo34
05-12-2007, 15:13
geçenlerde sahibinden.com da turbolanmış ankaradan bir polo 6n vardı, apexi neo kullandığını yazmışlardı...

Onuralp
05-12-2007, 15:23
AEM piggy çözer bea!

boosted_pug
05-12-2007, 22:59
anıl yazdıklarındn anladığım kadarıyla aracına sadece turbo ve intercooler taktın yanlışmıyım bunun haricinde bişi yok 2000 ile 4000 arasında araban tekleyerek hızlanıyo işletim sistemine nasıl bişi lazım diyosun bikere bu işi chiptuning ile yapamazsın ya piggyback yada standalone bi ecu lazım ama önce arabana neler yaptığını anlatırsan daha doğru cvp verebiliriz şimdi işletim sistemi takıcaksan arabana büyük enjektör takman gerekiyo öncelikle çünki üzerindeki enjektörler belli bi oranda sana yardımcı olucaktır belli bişiden sonra beslemicektir araban fakirde kalıcaktır ama bu tamamen senin basmak istediğin basınçla doğru orantılı kaç psi basmayı düşünüyosun ? ayriyetten belli bişiden sonra arabanın map sensörü ölçüm yapamıyacak ve arbanın benzin kesmesine arbanın yine kafa vurmasına yada teklemesine sebep olucaktır 2 barlık bi map sensör işini görebilir 40 ytl felan ondan sonra ucuz yollu bişi istiyosan safc2 bile arabanın yürümesine yetebilir ama bu yine senin nekadar basınç basmak istediğinle orantılıdır alt devirleri kısarsın üst devirde açarsın gayet güzel yürür aem piggyback, greddy e-manage, smt6-7, aem fmic bunların hepsi çok güzel ecular ama önce bi regülatörü arabana tak benim arabamda aynı sorunu yaptı büyük ihtimalle dizel turbosu kullanıyosun 2000 de dolduğuna göre benimkinde 3000 de aynısını yaptı ben saxo vts ye 5psi bsıyorum ve arabamda turbo intercooler ve regülatör haricinde hiç bişi yok şuan ilk taktığımda regülatör bile yoktu ve turbo dolduğu anda araba fakire düştüğünden aynı sorunlar oluyodu

yukarıda miniks isimli arkadaş bişiler yazmış ama fmu ile ile ayarlı benzin regülatörü arasında tek fark fmu nun 12-1 e ayarlı olması benzin regülatörünün istediğin gibi ayarlanabilmesidir merak ediyorum mademki böle mekanik bir cihaz niçin bu cihaza vakum hattı bağlanıyo ozaman b delik bi vida ayarlardık benzin basıncını ve benim yazdığım o yazıda enjektörün içeriye nekadar basınçla yakıtı basıcağını yada nekadar açık kalacağını bu cihazla ayarlıyabilirsin gibisinden bişi yazdığımı hatırlıyamıyorum bunu nerden çıkardın

sana tavsiyem öncelikle arabana regülatör takman ki zaten alıcaksın şimdilik seni tatmin edicektir (kaç psi bastığını bilmiyorum ama fazla değil die tahmin ediyorum) sonra enjektör ve beğendiğin bir ecu ve tabiki güzel bi turbo ile bu işi bitirebilirsin kazasız kullanman dileğiyle

akın
05-12-2007, 23:47
Teşekkürler.Regületörü değiştirip denicem.Safc 2 her arabaya uyuyormu? Bu işlemler bittikten sora enjektorler kendini göstercek.Bende 5psi kadar bastım.

boosted_pug
07-12-2007, 11:16
Teşekkürler.Regületörü değiştirip denicem.Safc 2 her arabaya uyuyormu? Bu işlemler bittikten sora enjektorler kendini göstercek.Bende 5psi kadar bastım.

şuan benim arabamdada ben 4psi basıyorum 1.2. vitesde ve 2500 3500 arası yeterli oluyo ama benim rodajım daha bitmediği için daha fazla basmadım ama yeterli olmıcaktır üst devirlerde safc2 yada neo yu istediğin her arabaya takabilirsin bide senin araban japon hiç sorun olmıcaktır ama map sensör lazım bilgin olsun onun haricinde araban avans vurabilir çok basarsan eğer böle olursa busefer safc olmaz böle bi sorunla karşılaşabilirsin ama arabam avans vurmaz diyosan yüksek basınçda ozaman al safc ama sana kalmış bence avansı kısmak zorunda kalabilirsin böle olursa en düşük smt yada e-manage blue box lazım en düşük olarak avansı kısman gerekirse eğer

G_TT_I
07-12-2007, 18:47
http://img232.imageshack.us/img232/143/dsc00055xy6.jpg (http://imageshack.us)
regulator ile enjektorun işemesini ayarlayamazsınız hatta basıncı cok acarsanız kotu etkisi olur heleki regulatoru uyduruk marka almayın...........
onun yerine daha ucuz ve daha duzgun calısan audi, wv serisinin 4 veya 5 barlık regulatoru var onu takın

akın
09-12-2007, 02:15
önerileriniz için teşekkürler

M3CSL
09-12-2007, 14:54
ben regulator aldım unıversal alt ust devir gaz tepkımesıne belırgın artıs oldu tabı her aracta bu kadar verımlı olmayabilir;)

akın
10-12-2007, 01:06
anlıyorum denemeden anlasılmıcak tesekkürler

miniks
12-12-2007, 23:11
anıl yazdıklarındn anladığım kadarıyla aracına sadece turbo ve intercooler taktın yanlışmıyım bunun haricinde bişi yok 2000 ile 4000 arasında araban tekleyerek hızlanıyo işletim sistemine nasıl bişi lazım diyosun bikere bu işi chiptuning ile yapamazsın ya piggyback yada standalone bi ecu lazım ama önce arabana neler yaptığını anlatırsan daha doğru cvp verebiliriz şimdi işletim sistemi takıcaksan arabana büyük enjektör takman gerekiyo öncelikle çünki üzerindeki enjektörler belli bi oranda sana yardımcı olucaktır belli bişiden sonra beslemicektir araban fakirde kalıcaktır ama bu tamamen senin basmak istediğin basınçla doğru orantılı kaç psi basmayı düşünüyosun ? ayriyetten belli bişiden sonra arabanın map sensörü ölçüm yapamıyacak ve arbanın benzin kesmesine arbanın yine kafa vurmasına yada teklemesine sebep olucaktır 2 barlık bi map sensör işini görebilir 40 ytl felan ondan sonra ucuz yollu bişi istiyosan safc2 bile arabanın yürümesine yetebilir ama bu yine senin nekadar basınç basmak istediğinle orantılıdır alt devirleri kısarsın üst devirde açarsın gayet güzel yürür aem piggyback, greddy e-manage, smt6-7, aem fmic bunların hepsi çok güzel ecular ama önce bi regülatörü arabana tak benim arabamda aynı sorunu yaptı büyük ihtimalle dizel turbosu kullanıyosun 2000 de dolduğuna göre benimkinde 3000 de aynısını yaptı ben saxo vts ye 5psi bsıyorum ve arabamda turbo intercooler ve regülatör haricinde hiç bişi yok şuan ilk taktığımda regülatör bile yoktu ve turbo dolduğu anda araba fakire düştüğünden aynı sorunlar oluyodu

yukarıda miniks isimli arkadaş bişiler yazmış ama fmu ile ile ayarlı benzin regülatörü arasında tek fark fmu nun 12-1 e ayarlı olması benzin regülatörünün istediğin gibi ayarlanabilmesidir merak ediyorum mademki böle mekanik bir cihaz niçin bu cihaza vakum hattı bağlanıyo ozaman b delik bi vida ayarlardık benzin basıncını ve benim yazdığım o yazıda enjektörün içeriye nekadar basınçla yakıtı basıcağını yada nekadar açık kalacağını bu cihazla ayarlıyabilirsin gibisinden bişi yazdığımı hatırlıyamıyorum bunu nerden çıkardın

sana tavsiyem öncelikle arabana regülatör takman ki zaten alıcaksın şimdilik seni tatmin edicektir (kaç psi bastığını bilmiyorum ama fazla değil die tahmin ediyorum) sonra enjektör ve beğendiğin bir ecu ve tabiki güzel bi turbo ile bu işi bitirebilirsin kazasız kullanman dileğiyle

cok güsel acıklamışsın peki sana soruyorum ozaman

ayarlı regulator aldıgın zaman yakıtı beli bir seviye kısaiblirsin dogru

ozaman boost tan öncesini de kısıyosun boosttan sonrasını da

yani diyelim ki şu anda 3 yakıt lazım olan 2000 devir ve ayrıca yakıt lazım olan 6000 devir e

sen müdehale ettigin zaman bu sefer yakıtın yeterli geldigi yeri de kısmış olucaksın aşşadaki teklemeyi önlemek için bu yüzden de ya yukarısı cok zegin olucak yada fakire gidicek ozaman makina gene sorun yaşıcak

ama FMU alırsanız ozaman bastıgın gaza ve basınca göre yakıt ayarlanıcak ve sorun yaşamıcaksın sadece rolantin biraz bozuk olablir onada safc ile çözüm bulablirsin

avansı da unutmamak lazım tabikide onun içinde blue box oem enjektorler için ideal ama enjektor büyütülcekse blue degil ultimate öneririm

akın
13-12-2007, 18:01
önerileriniz ve yardımlarınız için teşekkürler