PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren Problemi

RSBurak
12-12-2011, 18:00
Yaklaşık 1 ay önce ebc ultimax balatalar ve brembo disk taktırdım araca hafif frenlemelerde çok ötüyor sanki balata bitikmiş gibi.fren ayarıda biraz bozuk hassas fren değil daha önce kullandığım arabaların frenlerine dokunduğun gibi hissedilir yavaşlama oluyordu benim arabada biraz daha fazla basmak gerekiyor.Önceden balata ve diskler bitik diye normal diyordum ama balatalar ve diskler sıfırlanınca sadece titremeyi kesti birde frenleme iyileşti ses devam ediyor.Rodajın bitmesimi gerekiyor acaba 700-800 km anca yapmışımdır :confused:

Enes-x
12-12-2011, 19:25
700-800 kmde rodaj mı kalır daha.

Tamamen tahmini konuşuyorum , bence problemin disklerle alakalı.Brembonun piyasa malları çoğu yan sanayiden daha kalitesiz.

Frenin hissiz olmasını yada şöyle diyelim ,eskisine göre pedala daha fazla bastıktan sonra devreye girmesini bende yaşıyorum şu anda.Bugüne kadar kullandığım hiç bir japon aracında fren pedalının hassas olduğunu görmedim :) Sadece disk balata değil, Genel sistemle alakalı heralde bu konu.

VteC_MaNiaC
12-12-2011, 19:33
hidrolik değiştirdiniz mi ?

Enes-x
12-12-2011, 19:41
hidrolik değiştirdiniz mi ?

en iyisi motul dediler motul koyduk hidroliği , üstelik vakum makinesiyle koydular.

Çelik fren hortumuda var beklediğimizin tam tersi oldu fren hissiyatı :D

RSBurak
12-12-2011, 22:07
bende değiştirmedim hidroliği jant kapakları var bende daha çelik janta terfi edemedim :) biraz kapalı cinsten az delikli yani belki yeterince hava almıyordur diye çıkardım öndeki jant kapaklarını bir kaç gün böyle deneyeceğim.balatalarda çok tozlu o yüzden yaparmı acaba jant kapaklarının dışı bile karardı :confused: olmazsa orjinal balata taktırayım.

pureal
12-12-2011, 22:17
brembonun oem alternatifi ürünlerinde o sorun var,bi paso aldır bakalım ;)

RSBurak
12-12-2011, 22:21
,bi paso aldır bakalım ;)

orjinal balatadanmı bahsediyorsunuz :) birde bremboda böyle bir sorun varsa niye satıyorlar iyi diye. keşke ebc disk alsaydım

pureal
12-12-2011, 22:38
paso derken freze anlamında, bremboların oem lerin yerine olanlarının iyiliği markanın prestijinden geliyor :D performansı çok iyi değil hatta trw ler bile çok çok iyidir aynı paraya

RSBurak
12-12-2011, 22:46
şimdi anladım pasoyu :) daha ucuzdu trw ler ama kendi aracıma uygun olup olmadığını trw satan bir firmaya sordum uymuyor diye kestirip attı bende dönmedim bir daha.Balatalardan olamazmı ses su vurduğum zaman aşırı derecede toz çıkıyor sanki bu yüzden yapıyor