PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Racing Kullanımı

ozKn
15-12-2011, 23:51
Ustalaar hepinizee iyi geceleer

Racing motora aşırı merakım vaar ve ciddi ciddi sürmeyi istiyorum ama korkum vaar koca motoru düşürürüm altımdan kaçırırım süremem vb. düşünceler..Sizce sürerken nelere dikkat etmeliyiz nasıl kontrol sağlamalıyız ??

Diğer bir sorumda İzmir'de eğitim alabileceğim veya eğitim verebilecek kişi yada yer varmı 3-4 ay kadar eğitim alıp racing motor sürmek istiyorum

Sheyhzade
16-12-2011, 00:01
en güzeli scooter -> 250cc -> 600cc olarak yola çıkman, direk racingle çıkmanı pek tavsiye etmem.

onursumer
16-12-2011, 00:02
Daha once 2 teker tecruben oldumu?

Motoru hareket ettirmek birsey degilde cukurdan kacmak viraj donmek vs zamanla oturan seyler

Scooter veya vitesli 125cc fln bir motorla baslayip iyi bir tecrube kazanmali bence sonucta sakasi yok 2 tekerde kaporta sensin

ozKn
16-12-2011, 00:14
Daha önceden yamaha r125 deneyimim oldu o kadar..zaten benim korktuğum şeylerde virajlar falan amaç bunların eğitimini almak bilinçli bi şekilde yaza kadar öğrenip yaza yola çıkmak

Germanian
16-12-2011, 00:19
Daha önceden yamaha r125 deneyimim oldu o kadar..zaten benim korktuğum şeylerde virajlar falan amaç bunların eğitimini almak bilinçli bi şekilde yaza kadar öğrenip yaza yola çıkmak

telefonunu pm at bana racing kullanımı hakkında ders veren bir arkadaşım war izmirde ona yönlendiririm seni konuşur halledersiniz

streetracer_nos
16-12-2011, 00:21
Daha once 2 teker tecruben oldumu?

Motoru hareket ettirmek birsey degilde cukurdan kacmak viraj donmek vs zamanla oturan seyler

Scooter veya vitesli 125cc fln bir motorla baslayip iyi bir tecrube kazanmali bence sonucta sakasi yok 2 tekerde kaporta sensin

kaporta sensin :D koptum

zekky
16-12-2011, 00:42
En iyisi prof. bir eğitim..
Motoru kaldırmak vites geçişleri vb bunlar en basit şeyler..
Virajlarda yavaş yavaş girerek öğrenilir ama en önemlisi ani şeylerde vericeğin tepkiler..

cabriolet
16-12-2011, 00:47
yerinde olsam ktm duke 125 alır 1 sene falan ona binerdim öğrenmek için bence bayağı eğlenceli bi motor :)

GokhanRS
16-12-2011, 00:50
bence al ehliyetini bin direk. ilk aylar gaza gelmemeyi başarırsan sonra gerisi geliyor. ben ilk 600lük makinayla başladım hayatımda scooter bile kullanmamışken. ama sabrettim gazlamamak için gelişene kadar.

Sheyhzade
16-12-2011, 00:55
bence al ehliyetini bin direk. ilk aylar gaza gelmemeyi başarırsan sonra gerisi geliyor. ben ilk 600lük makinayla başladım hayatımda scooter bile kullanmamışken. ama sabrettim gazlamamak için gelişene kadar.

sen kadir gecesinde doğmuş olmalısın :D

cabriolet
16-12-2011, 01:03
bende ilk 600rr ile başlamıştım ama o zamanlar neyin gazına gelmiştim hatırlamıyorum gerçi ondan öncesinde biraz scooter tecrübem vardı :D

Owner89
16-12-2011, 01:07
benim aklımdada racing var ama bisikletten başka 2 teker sürmedim arkadaş :) denge kontrolum falan sağlam ama cesaret edemiorum :)

cabriolet
16-12-2011, 01:18
valla ben direk racing ile başlamaya biraz cahil cesareti diyorum kendimde aynı şeyi yapmış olmama rağmen sakat iş düşünce insanın kemikleri 3 ay sızlıyo valla :) bide kask mont eldiven dizlik vs. güvenlik ekipmanları olmadan binmeyin motorun tepesine scooter bile insanı sakat bırakır :)

GokhanRS
16-12-2011, 01:24
valla ben direk racing ile başlamaya biraz cahil cesareti diyorum kendimde aynı şeyi yapmış olmama rağmen sakat iş düşünce insanın kemikleri 3 ay sızlıyo valla :) bide kask mont eldiven dizlik vs. güvenlik ekipmanları olmadan binmeyin motorun tepesine scooter bile insanı sakat bırakır :)

evet bak bu konuya aşırı dikkat edin özellikle yeni cesaret eden arkadaşların en kalitelilerini temin etmeleri şart. 100 liralık sıfır kask alacağına 500euro ya 2nci el nolanın filan kaliteli kasklarından almayı tercih ederim

korumalı mont dizlik tozluk ne varsa kullan biraz sıkıcı ama profesyonelleşince bile çıkarmamak lazım. özellikle ölümler kask takmamak yada dandik kask takmaktan oluyor. sakatlanmalardan bi çok kişi o montların içindeki korumalardan sıkılıp çıkarıyorlar yada hiç giymiyorlar. yani dikkat edince aslında pekde güvensiz bi araç değil motorlar.

sadece binmeden önceki kuralları yerine getir bide gaza gelmemeye çalış bir süre.

edit: bu arada tavsiye sana değildi konuyu açan arkadaşa :)

Maxiboost
16-12-2011, 01:38
2 tekerden uzak durmak lazim :) ne kadar istesende bence engel ol kendine. Ben mesela ehliyet almiyorum :D kisinin kabiliyetiyle alakali aslinda ilk hangi motor ile baslanacagi. Ben 3 defa kiralik honda scooterdan sonra zx-6 ile iki kisi uludaga cikmistik ki yasim 16 falandi. Zehri kaptiktan sonra yapabilecegin tek sey kendini dizginlemek. Suanda evde k1200lt var onuda alip istedigim yere gidebilecek kadar kullanabiliyorum ama kullanmiyorum cunku motorsiklet bence cok sakat. İnsan ister istemez gaza geliyor o bilek kivriliyor, sarmaya baslayinca o bilegi birakasinda gelmiyor ki bu da = ciddi risk :) ben senin yerinde olsam vazgecerim bu sevdadan. En guzeli guvenli ve iyi bir surucunun arkasinda oturmak ki cok daha eglenceli bence. Ekipman olayina gelince motorsiklet icin cok onemli ki arkadaslar belirtmis ozellikle kask cok onemli lutfen bu konuda secici olun

cabriolet
16-12-2011, 01:42
bende kask markası olarak arai ve suomy tavsiye ederim mont vs diğer ekipmanlar içinde dainese ve alpinestar alınabilir bunlara yakın kalitede olanlar vardır ama uçurum fiyat farkları olmuyo kendim bu markaları tercih ediyorum hep otoparktada dolap yaptım kendime kilitli onun içinde duruyo hep bunlar eve çıkar indir yapmaya üşeniyo cidden insan :) güvenliğin ucuzu olmaz param yok alamam o kadar pahalı kask mont diyosanız cidden bulaşmayın bu işe ben motor parasından fazla para harcamışımdır kesin kaska monta belliğe vs. türkiyeden değilde amerikadan alarak biraz daha ucuza getirebilirsiniz bunları tekstil ürünleri sonuçta çoğuna vergi yok :)

hatta şuanda yeni aldığım kask bundan kutusunda duruyo odamda yaza hazırlık :)

http://www.ridersdiscount.com/forum/arai/helmet_arai_corsair_v_scott_russell_replica_3.jpg

http://www.ridersdiscount.com/forum/arai/helmet_arai_corsair_v_scott_russell_replica_6.jpg

rebel
16-12-2011, 01:50
sosyal mesaj yerine nacizane fikrimi söleyim :D race'e en yakın motor hyosung 250 gtr/kanuni 250 r ikisi aynı motor sadece şuan kanuni distiribitörlüğünü aldı. 2010 kasa ve üzeri enjeksiyonlu gtr al 1 yıla yakın kullan . genelde bunun sonucu şöyle oluyor
bu bana yeterde artar.tarz var .görüntü zaten 600 lük,bakım masrafı yok gibi bişey,600e göre çok da az yakıyo ee 250 olmasına rağmen iyide kaçıyo ozaman bunda kalayım
bu beni sarmadı ağır bakım ve yakıt masraflarını gözüme kestirdim 4 silindir sesi beni tahrik ediyo,hızı gerçekten yaşamak lazım ben en iyisi 600 lükle devam edeyim

hyo250r 29 bg v2 bi motora sahip 5 vites 160/165 kg gibi bi ağırlığı var(ki bu yeni kasa cbr 600den ağır demek) çok sakinde 3.5 litre agrasifte 4.5 işin artık bokunu çıkarırsan 5litre yakıyo.son hızı 180/185 gibi ve 0-100 6/6.5 sn bi motor

ibooo
16-12-2011, 01:59
uymazsan trafik kurallarına uyarlar hazır olan imama

rebel
16-12-2011, 02:03
korkunun ecele faydası yok arkadaş koymuşsa kafasına, doğru bilgi ve ekipmanla(eğitim şart!) başlar bismillah deyip sonrası allah kerim.

cem36
16-12-2011, 02:05
3-4 ay eğitim diye bir şey yok. Honda nın eğitimleri 4 kademe. Haftasonu 2 gun olarak eğitim alıyorsun. Senin yerinde olsam 1 kademeden başlardım daha sonraki haftada 2. alır sonra kendi motoruma geçerdim. Bir günde hiç motorun üstüne dahi oturmamış bayanlar gün sonu 500lük nakedları kullanıyordu. En önemlisi senin iraden.
Tavsiyem 125cc veya 250cc bir motosiklet ile şehir içi en az 5bin km yol yaptıktan sonra iyi bir makine alman. Yol şartları, virajlar, frenaj, çukurlar vs alışman için kesinlikle gaz tepkileri zayıf ve hafif hakim olabileceğin bir motosikletle başla.
600luk yada 1000liklede başlarsın zor değil düzde kullanırsın fakat viraja yattıgında suyu gördüğün anda yada 200+ üstü giderken önüne araba atladıgında anlarsın demek istediklerimi. 1000lik racing ile ayda 5bin km yol yapıyorum şehir içi şehir dışı gerçekten çok tecrübem oldu kesinlikle süratli bir motor ile başlama.

Göki,ZD
16-12-2011, 02:10
cem artist artist yazma hadi çıkalım kadran kıralım :D

rebel
16-12-2011, 02:13
600 ve 1000 likle başlayanlar durduğunda imamla azraili kol kola görüyomuş diyolar kanka hesabı :D:D:D

ramo35
16-12-2011, 02:15

ahahahahaa aynen abi böle onno usta gibi yazıyor cem nerde kadran videosu:D

cem36
16-12-2011, 02:16

ahaahah kadran kırılmıyor abı 299 da sabit kalıyor :( video koymıyım sosyal mesaj gelir :p çıkıcaz abi aklımda en yakın zamanda ayarlıyımde :icon_tup:

cem36
16-12-2011, 02:25
Honda Motosiklet Eğitim Merkezi (http://www.honda.com.tr/m_egitim_programlari.aspx)

Sanırım İstanbul için var sadece, telefon ile bilgi alın yönlendirme yapabilirler farklı iller için. Sol taraftaki menüdende programın diğer detaylarını öğrenebilirsiniz.
Ayrıca elinizi çabuk tutun başkan sağolsun yarışları bedava yaptı :D lisans da sanırım bedavaya çıkıyor. İyi bir ekipmanla (tulum + kask + bot + eldiven) 125cc de piste çıkarsanız yazın sizin için iyi bir tecrube olur egitimlerden sonra.

bilalMW
16-12-2011, 02:36
yerinde olsam ktm duke 125 alır 1 sene falan ona binerdim öğrenmek için bence bayağı eğlenceli bi motor :)

Kdv Dahil Fiyatı : 9.840,00 TL 125 cc'ye verene kadar CBR 250R (kdv+ötv) 9.250,00 TL vermek daha mantıklı bence abi.

Fiyatlar distribütörlerin sitesinden alıntı.

hem almışken ciğerli olsun seneye de biner. :D

Parsia
16-12-2011, 02:43
benim motora çok fazla ilgim vardı. ehliyetim falan da yok, motor hiç sürmedim zaten ama takmıştım kafaya alacaktım. paramı hazırladım, araştırmamı yaptım, sürücü kursumu buldum hatta motoru alacağım bayiyle bile konuşup fiyatta anlaştım. sonrasında ne mi oldu? üniversiteye geldiğim ilk sene, tanıştığım ilk insanlardan biri, beraber nargile içtiğim, beraber sofra kurup iki tek attığım, beraber kız tavladığım adam kamyonun altında kaldı motoruyla. ki bu adam, yıllardır profesyonelce motor kullanırdı, kaskını montunu vs.sini bakkala bile gidecek olsa giyerdi ama ne oldu gene de gitti. ben de vazgeçtim. şakası yok falan derken ciddiye almak gerek, iyi düşünmek gerek. karar senin, kimse karışamaz ama.

cabriolet
16-12-2011, 02:45
Kdv Dahil Fiyatı : 9.840,00 TL 125 cc'ye verene kadar CBR 250R (kdv+ötv) 9.250,00 TL vermek daha mantıklı bence abi.

Fiyatlar distribütörlerin sitesinden alıntı.

motor işinde mantık aramak mantıksızlık bence :D ben şahsen yeni başlıyıcak olsam ktm alırım tipi güzel hafif kullanımı racing gibi zor değil gitmiyo ama zevkli o yüzden parasına bakmam :)

he illa 250cc alıcaksamda kawasaki ninja250r alırım honda yerine onuda kullanmıştım bayağı zevkli çünkü ben 600cc 1000cc çok sevmiyorum zaten ama diğerleride tipi çirkin geliyo açıkcası ondan 600cc kullanıyorum bu yaz kısmet olursa bmw s1000rr alıcam inşallah :)

Yogi
16-12-2011, 07:43
motor işinde mantık aramak mantıksızlık bence :D ben şahsen yeni başlıyıcak olsam ktm alırım tipi güzel hafif kullanımı racing gibi zor değil gitmiyo ama zevkli o yüzden parasına bakmam :)

he illa 250cc alıcaksamda kawasaki ninja250r alırım honda yerine onuda kullanmıştım bayağı zevkli çünkü ben 600cc 1000cc çok sevmiyorum zaten ama diğerleride tipi çirkin geliyo açıkcası ondan 600cc kullanıyorum bu yaz kısmet olursa bmw s1000rr alıcam inşallah :)

lan sahtekar hani erken uyuycaktın:D

killererkan
16-12-2011, 08:01
motosiklette bakış, viraj, frenleme gibi çok çok önemli noktaları başlangıçta iyi öğrenmek hayat kurtarır, şaka değil bu .ben hiç bir eğitim almadan yıllarca kullandıktan sonra eğitimler almaya başlayınca eski aptal tehlikeli davranışlardan uzaklaşmak zor olur
Ayrıca düşmez -kalkmaz bir Allah.. illa düşersin , o yüzden ilk düşüreceğin motorlar hafif-güçsüz ve parçası bol-ucuz motor olsun , temeli tekniği iyice öğren, sonra yavaş yavaş büyütürsün
şahsen benim hacim büyütmem ; 50-150-500-600-1200 şeklinde oldu

rebelh
16-12-2011, 08:01
takipteyim konuyu bu ilgimi çekti

Hyosung GT 250 R 2007 Model Super Sport Motor Sahibinden ikinci el 5.500 TL - 62407467 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-keyfe-keder-isteyene-gider-62407467/detay)

Maxi
16-12-2011, 08:21
direk yarış motoru ile başlamak bildiğin intihar, başka açıklaması yok.

rebelh
16-12-2011, 08:36
peki chopperla falan başlanılsa nasıl olur?

ozKn
16-12-2011, 09:04
tabikide tum guvenlik ekipmanlarini almak gerekir kendi racingimi alinca bunlarin tumu olucak
600cc ile baslasam ben kendimi bildigimden gaza gelmem hayat soz konusu ailem var geride bunlari dusunerek sururum

RottingChrist
16-12-2011, 09:51
bulaşmayın bu işlere :) virüs mü hastalık mı herkesin ayrı bir tabiri var bu bağımlılık için. belli bir süre sonra cc falan dinlemiyor insan. tarz olarak racing i çok seviyorum ama 400 cc lik scooter harici bir motosikleti kullanma cesareti göremiyorum kendimde.

Yiğit G.
16-12-2011, 10:35
Bende direk 600 lük ile başlicam inş ducati monster ile.Başka motora binmem.Hele öle daha düşük motorlu bız bız gidenlere hayatta.Düşe kalka öğreniriz.E tabi kullanıcak insanın kendini bilmesi lazım.Yeteneğini dengesini vs.

Maxi
16-12-2011, 10:42
Bende direk 600 lük ile başlicam inş ducati monster ile.Başka motora binmem.Hele öle daha düşük motorlu bız bız gidenlere hayatta.Düşe kalka öğreniriz.E tabi kullanıcak insanın kendini bilmesi lazım.Yeteneğini dengesini vs.

bu yazdıklarını favorilerime kaydettim
inşallah tekrar bakmam gerekmez

Makinist
16-12-2011, 10:53
takipteyim konuyu bu ilgimi çekti

Hyosung GT 250 R 2007 Model Super Sport Motor Sahibinden ikinci el 5.500 TL - 62407467 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-keyfe-keder-isteyene-gider-62407467/detay)

Yakın arkadaşımda var GT250 R. Gerçektende görünüşü çok iddalı. Özellikle tamamen siyah olup xzenon takınca çok ilgi çekiyor. Yakıtı az fiyatı uygun bir başlangıç motosikleti. İlk kullandığın gün bileklerin çok ağrıyor (yada ben kendimi çok kastım ondan ağrıdı) ama sonradan motora alışıyorsun ve keyfine bakıyorsun. Teknik ayrıntılarını pek bilemiyorum ama eğlenceli bir motosiklet. Tavsiye ederim :)

rebel
16-12-2011, 12:09
bikere yeni başlayan adam full granajlı motoru sıfır alırsa her ay granaj yaptırmaktan anası ağlar :D 2.el temiz bitane bul başla.
chopperle başlayıp race e geçemessin. yani geçersinde klasman farklı oturuş pozisyonu sürüş vs. hepsini yeniden tecrübe ediceksınki pek bi anlamı kalmıcak. düşük cc le başlamanın amacı öğrendiğinin üstüne bişeyler koyup devam etmektir bana göre.eğer race devam ediceksen scooter yada chopperda tecrübe edinme bana göre
ninja 250. hyodan seri (6 vites.%10 daha hafif %10 daha güçlü) ama hyoya göre cılız kalıyor
hyo 250 . tipi için bile alınır.kalitesinde problem yok sağlam motor.
cbr250 kesinlikle bulaşma :D ne tip var ne performans. 250 lik ama diğerleri 2 silindirken bu tek silindir

Yogi
16-12-2011, 12:19
tabikide tum guvenlik ekipmanlarini almak gerekir kendi racingimi alinca bunlarin tumu olucak
600cc ile baslasam ben kendimi bildigimden gaza gelmem hayat soz konusu ailem var geride bunlari dusunerek sururum

o motorun üstüne binince öyle olmuyo ama:) neyse burda herkes yetişkin kimin ne yapıp yapmayacağına biz karar veremeyiz ama herkesin dediği gibi ufak cc li motorlarla başlamak en mantıklısı.

rebel
16-12-2011, 12:20
fiyatına takılma sadece güzel görünenlerden örnek olsun diye koyuyorum
Hyosung GT 250 R 2010 Model Super Sport Motor Sahibinden ikinci el 7.900 TL - 60054612 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-srcedition-gorulmeye-degerrr-gt250r-60054612/detay/)
buda beyaz olanı 2011 de beyazlar çıktı.
Hyosung GT 250 R 2011 Model Super Sport Motor Sahibinden ikinci el 9.450 TL - 66004633 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-hyosung-videolu-en-dolu-sik-gt250r-rizoma-edition-2011-3000km-essiz-66004633/detay/)

max 7000 e güzel çok temiz bi hyo alırsın ki uzun süre götürür. 2010 dan aşşağısını alma.

OnurÖzden
16-12-2011, 12:35
Hvunr0meJt0

http://www.youtube.com/watch?v=Hvunr0meJt0

Slmcnsl
16-12-2011, 12:47
Hvunr0meJt0

Altın Elbiseli Adam 13: Başlangıç Motoru - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Hvunr0meJt0)

bu adamin mizacına hayranım=)

fatiii
16-12-2011, 12:47

düşe kalka derken?mario musun?

Allah yardımcın olsun kardeş,umarım aileni üzmezsin.

kesinlikle önce vitesli küçük hacim kullanın 125 lik 250 farketmez elinizi alıştırın sonrası kendinize olan güvene ve becerinize kalmış ister 600 luk ister 1600 luk alın.

Yiğit G.
16-12-2011, 12:50
bu yazdıklarını favorilerime kaydettim
inşallah tekrar bakmam gerekmez

Ne anlamda ? Ben düşmicem kaza yapmicam dedimmi :) hatta düşe kalka öğreniriz dedim. Hayatımda tek bindiğim motor kuzenimin ZZr 1100 idi (10-15 sene önce) ve oturur oturmaz kısa mesafeli kullandım (site içinde).Sadece tarif ile oda şu vites şu fren şeklinde.. Bitek egzosdan dizimi yaktım cok feci onun haricinde güzeldi.Kendine güvenmeyen , hızını/kendini kontrol edemiyen kullanmasın basit yani.Bunun öğrenip öğrenmemekle alakası yok ne ustaların öldüklerini gördük. + hondanın çok güzel motorsiklet egitimi varmış ona gitmeyi düşünüyorum trafiğe cıkmadan önce.Ama başlicagım motor kesinlikle min 600 lük olucak.Oda ya monster yada speedtriple. + racinglerden bahsetmiyorum , racing sevmem

onursumer
16-12-2011, 12:50
kaporta sensin :D koptum

aynen oyle ama :D

motordan düşümek veya kaza yapmak oyle herhangibirşeye benzemiyor

o yüzden ozellikle refleks olarak iyi alışmak gerekiyor

türkiye şartlarında aniden onunuze biri çıkması veya bir çukurdan kaçma gibi şeyleri başarabilmek onemli

yoksa kime verirsen ver motoru alır goturur oyle zor bi yanı yok :)

eğer vitesli motor tecrubende varsa

gsr 600 tarzı bi makineylede başlayabilirsin oturma pozisyonu rahat yola virajlara vs herşeye alışabiliceğin bir motor

yada ben bu konuda 600f leri çok beğeniyorum çok rahat motor :D

Yiğit G.
16-12-2011, 12:51
düşe kalka derken?mario musun?

Allah yardımcın olsun kardeş,umarım aileni üzmezsin.

düşmeyen yada motoru düşürmeyen motor kullanıcısı görmedim ilk kullandıgı zamanlarda. Herkes mario o zaman sana göre :)

fatiii
16-12-2011, 12:59
düşmeyen yada motoru düşürmeyen motor kullanıcısı görmedim ilk kullandıgı zamanlarda. Herkes mario o zaman sana göre :)

o düşenler ilk 600 lükle başlıyıp düşmemiştir heralde önce bi öğrenmiştir sonralarıda motorun ağırlığını kavrıyamadan yan yatırmışlardır :)

neyse sana ne desem farketmez nasıl olsa,ama dikkat et sıkıntın büyük olur kendini düşünmiceksin bu durumlarda sen ölünce kurtulmuş olursun ama arkandan kimler ağlar onları düşünceksin..

Bad-Fast
16-12-2011, 13:00
bu altin elbiseli adam bütün sorulara cvp vermiş :D komik eleman ama haklı bende dehşet derecede binmek almak istiyorum ama 6 ay ufak bişeyle pratik hemde eğitimini alıp geçmek en mantıklısı :)

SErhat.
16-12-2011, 13:00
Honda Tükiye'nin motosiklet eğitim seminerleri oluyor. O kursa yazılın derim..

onursumer
16-12-2011, 13:02
ben mesela 2 tekeri zor atv leri falan çok kolay sanardım binmeden once

seneler once aldık bitane ilk kazam efsaneydi :D ben boyle kolay iki tekere kalkan cihaz gormemiştim hahaha :D neyseki allah korudu sıkıntımız yok çok şukur

Yiğit G.
16-12-2011, 13:04
o düşenler ilk 600 lükle başlıyıp düşmemiştir heralde önce bi öğrenmiştir sonralarıda motorun ağırlığını kavrıyamadan yan yatırmışlardır :)

neyse sana ne desem farketmez nasıl olsa,ama dikkat et sıkıntın büyük olur kendini düşünmiceksin bu durumlarda sen ölünce kurtulmuş olursun ama arkandan kimler ağlar onları düşünceksin..

valla 1100 lük kullandım kısa mesafeli düşürmedim herlade 600 lükde düşürmem düşersede düşsün napalım.Şunu anlamıyorum ben , bana önderdiğiniz 250 lik motor daha mı dengeli 600 lükten ? Daha mı iyi yol tutuyor ? Fren mesafesi daha mı kısa ? Daha mı sağlam kasası ? 30-40 km yi falanmı geçmiyor tehlike yaratmicak ? Merak ettim. Bide niye ölim arkadaş ikide bir bahsediyorsun hayret bişey sanki hiç araba kullanırken ölen yokda biz 600 kullanınca ölüyz :D San dikkat et araba kullanırken ölme :)

onursumer
16-12-2011, 13:11
küçük motorla daha hareketli kıvrak olabiliyorsun hafif olduğu için alışana kadar

benim ilk kullandığım motor

honda hero idi vitesli :D

orhanerdogan
16-12-2011, 13:13
uymazsan trafik kurallarına uyarlar hazır olan imama
Racing deyince daha önce yaptığım kazada kırılan ayağım tekrardan sızlamaya başlıyor ama genede bu yaza racing ile girmeyi planlıyorum.
Türkiye sınırları içerisinde kullanacağım ilk racing olucağı için uzun süre ana arterlere girmemeyi düşünüyorum. Sanada nacizane tavsiyemdir.
Eğitim kesinlikle alınmalı ama ne kadar eğitim alırsan al trafikte eğitimsiz birileri emin ol karşına çıkacaktır. Çünkü motorsiklet ile oluşan ağır yaralanmalı kazaların çoğunda diğer araçlarla karşılaşma mevcuttur.

Bu arada üstteki mesaj süpermiş.
Sürüş ve kaza tecrübesi olan birisi olarak üstdeki mesajı biraz güncelliyorum.

uysanda trafik kurallarına,
uymayanlar
uydururlar seni hazır olan imama

*AddO*
16-12-2011, 13:16
Aslında kendine hakim olmayı bildikten sonra güçlü bir racing almak daha mantıklı :D sonuçta motor güçlü olduğu için; Frenler iyi , yol tutuş iyi , denge iyidir heralde :) ama güçlü bir motorda kendine hakim olabilen insan sayısı yüzde kaçtır onu bilmiyorum.

Yiğit G.
16-12-2011, 13:27
küçük motorla daha hareketli kıvrak olabiliyorsun hafif olduğu için alışana kadar

benim ilk kullandığım motor

honda hero idi vitesli :D

Onu anladım , (Ki zaten büyük motor kullananların pideci motorları gibi bi oraya bi buraya girmeye calıstıgına şahit olmadım hiç :) ) kıvraklıktan baska ne + sı var ? Bilmiyorum ciddi soruyorum.Kıvraklıkdan baska bir artısı yok gibi geliyor sanki bana.250 lik motorlarda cok rahat hayati tehlike arz edicek hızlara cıkabiliyor.125 likler bile..

orhanerdogan
16-12-2011, 13:35
Yiğit bey pizza yetiştirme niyetiniz yok. Anladığım kadarıyla keyif amaçlı kullanacaksınız o yüzden 600 ve üzeri racing yada biraz daha ilerleyen yaşlar için bol hacimli enduro en güzeli olacaktır. Honda hero vb motorlarla keyif alacak yaşı geçmişiz.

Yiğit G.
16-12-2011, 13:40
Yiğit bey pizza yetiştirme niyetiniz yok. Anladığım kadarıyla keyif amaçlı kullanacaksınız o yüzden 600 ve üzeri racing yada biraz daha ilerleyen yaşlar için bol hacimli enduro en güzeli olacaktır. Honda hero vb motorlarla keyif alacak yaşı geçmişiz.

Aynen öyle ,eski kasa Speed Triple veya Monster düşüncesindeyim (arasında kaldım).Ama vstorm dl650 tarzı endurolarda evet çok ilgimi çekiyor.

Speed Triple
http://www.canim.net/motors/resimler/xTriumph_Speed_Triple_2005_03_1024x768.jpg

Monster

http://www.canim.net/motors/resimler/Ducati_Monster_620_2004_02_1024.jpg

orhanerdogan
16-12-2011, 13:44
V-storm nispeten riskten uzak çokda kullanışlı bir motor, ama eğer enduro ya binecekseniz hayat tarzı olarakda ona yatkın olmanız gerek diye düşünüyorum. Uzun yolculuklara hazırlanın, balkanları dolanıp gelmek var.

Yiğit G.
16-12-2011, 13:47
V-storm nispeten riskten uzak çokda kullanışlı bir motor, ama eğer enduro ya binecekseniz hayat tarzı olarakda ona yatkın olmanız gerek diye düşünüyorum. Uzun yolculuklara hazırlanın, balkanları dolanıp gelmek var.

fiyatlarıda cok uygun vstorm ların.Şaşırdım yani.Zaten enduroya binipte gezmeyen yoktur herlade.Benim arabayla gitmeye üşenecegim uzak yerlere arkadaşlar endurolarıyla gidiyorlardı :)

killererkan
16-12-2011, 14:05
Honda gebze fabrikadaki eğitim temel bir eğitim , sanırım 3 gün sürüyor
asıl eğitim ;
OMM - One More Mile Riders (http://tr.ommriders.com/t/10/)

ha bu bahsettiğim temel eğitim çok önemli ve hayati bir eğitim , yeni başlayanların mutlka alması lazım. Hondada yer bulmak zor,Bmw rider academy, yamaha academy gibi kuruluşlar var, veya çok iyi bilen özel ders veren hocalarda var.. birini yakınen tanırım, 10'ar kişilik gruplara sabahtan akşamaeğitim veriyor..
GS2 kuruna (güvenli sürüş 2) girdiğimde motor kullanmadığımı bizzat görmüş oldum
(5 yıldır göya motor kullandığımı sanıyormuşum). virajda ne yapacağımı bırakın , daha doğru düzgün 2 kukanın arasından 8 çizemiyıordum
hatta iyi fren bile yapamadığımı gördüm
eğitim motor için cidden bir şart

onursumer
16-12-2011, 16:27
Onu anladım , (Ki zaten büyük motor kullananların pideci motorları gibi bi oraya bi buraya girmeye calıstıgına şahit olmadım hiç :) ) kıvraklıktan baska ne + sı var ? Bilmiyorum ciddi soruyorum.Kıvraklıkdan baska bir artısı yok gibi geliyor sanki bana.250 lik motorlarda cok rahat hayati tehlike arz edicek hızlara cıkabiliyor.125 likler bile..

kişiden kişiye değişiyor aslında

benim açımdan iyi oldu ben ayarsız gaz çeviriyordum elimin alışana kadar gitmeyen bir motor iyi oldu benim için :D

sonra yavaş yavaş zaten kullandığım her motora adapte oldum çok kolay bir şekilde

gökan
16-12-2011, 16:37
motor sakat iş ızmırde 3 ayda 5 kısı motordan öldu motorcu gurubundan 5 kişi hepsıde proftu ama bıanlık hata ölume sebebıyet verıyr

ozKn
16-12-2011, 16:47
o motorun üstüne binince öyle olmuyo ama:) neyse burda herkes yetişkin kimin ne yapıp yapmayacağına biz karar veremeyiz ama herkesin dediği gibi ufak cc li motorlarla başlamak en mantıklısı.

ufak cc sürdüm 250cc ye geçmeden 600 lüğe geçme düşüncesindeyim ama korkum var

Düşündüğüm motorda ikinci el bi tane gsxr 600 dür..

Fatih_
16-12-2011, 16:54
Bende düşünüyordum.
Tanıdık bir abi vardı.
1000cc lik motor ile 250km hızla giderken karşıdan karşıya uuyuz uyuz geçen bir astraya çarptı.
mobese kayıtları elmizde var .
Kaza alanından 60 metre ilersine düşmüş
uçarken kask ta uçmuş.
bütün parmakları kırık şuan 2 elindede parmak yok sağ gözü yok , kask olmadığı için yere düşüp yüzünün sağ tarafından sürte sürte durduğu için gözü çıkmış.
bütün kemikleri kırılmıştı.

psikolojim bozuldu resmen öyle gördükten sonra bundan sonra motora tövbe.

orc
16-12-2011, 19:55
bende iki haftadır arastırıyorum.. ama eğitim değil direk racing :)
scooter harici tecrübem yok ve scooter'la da oyle uzun suren bir tecrübem de olmadı..
sanırm ülkemizde en mantıklı 600 lük racing hondanın ? bakım, ikinci el, kullanım rahatlığı vs. bakımından ?

onursumer
16-12-2011, 20:00
scooter harici tecrübem yok ve scooter'la da oyle uzun suren bir tecrübem de olmadı..
sanırm ülkemizde en mantıklı 600 lük racing hondanın ? bakım, ikinci el, kullanım rahatlığı vs. bakımından ?

günlük biniceksen

yarım granajlı gsr 600 gibi bi makine de bakabilirsin aşırı seviyorum o tarz motorları

sırt çantanı al heryere git :)

bilalMW
16-12-2011, 20:03
Speed Triple'nin vitesi sağdaymış doğrumu?

cabriolet
16-12-2011, 20:07
evet 600rr kullanımı kolaydır ama bilen insana kolaydır bilmeyen adama o da yeterince zordur trafik gerçekten şakaya gelmez bi arabaya çarpıp düşersiniz size bişey olmaz arkanızdan gelen araba ezer ölürsünüz haybeye o adamında başını yakarsınız.. o yüzden boşyere ben 600lükle hertürlü giderim bağa bişey olmaz demeyin ben bile kullandığım halde bazen korkuyorum motordan denemek isteyen kiralasın en ucuz yolu bu kullanıp kullanamıyıcağınızı öğrenmenin :)

orc
16-12-2011, 20:12
günlük biniceksen

yarım granajlı gsr 600 gibi bi makine de bakabilirsin aşırı seviyorum o tarz motorları

sırt çantanı al heryere git :)

onlarda güzel onur da bir RR havası yok :D fazer'lar falan universiteli ogrenci motoruymus gibi geliyor.. sırta çanta, tshirt sort ve converse'le falan.. günde max 35 km yaparım sanırım..

Yiğit G.
16-12-2011, 20:30
Bende düşünüyordum.
Tanıdık bir abi vardı.
1000cc lik motor ile 250km hızla giderken karşıdan karşıya uuyuz uyuz geçen bir astraya çarptı.
mobese kayıtları elmizde var .
Kaza alanından 60 metre ilersine düşmüş
uçarken kask ta uçmuş.
bütün parmakları kırık şuan 2 elindede parmak yok sağ gözü yok , kask olmadığı için yere düşüp yüzünün sağ tarafından sürte sürte durduğu için gözü çıkmış.
bütün kemikleri kırılmıştı.

psikolojim bozuldu resmen öyle gördükten sonra bundan sonra motora tövbe.

ne zaman motor görsem motoru olan bir arkadasım vs gelse gaza geliyorum alıcam diye , sonra kaza videoları falan izlerken motor kazası videosu izliyorum kolu kopanlarmı dersin ortadan 2 ye ayrılanlarmı dersin hayatta almam yaaaa bitti diyorum :D:D:D Sonra yine gaza geliyorum :)

PimPCaR
16-12-2011, 20:42
150 lik scooter ile motor sürmeye başladım. Her gün motor ile işime gidip geliyorum. Şuan için de motor üstünde iyice pişene kadar daha üst bir hacime geçmeyi düşünmüyorum. Bence en mantıklısı motor sürmeye böyle başlamak. Trafikte şöyle bir durum var, sürücüler etraflarında giden veya sağından solundan sokak içinden cıkabilecek olan motorları pek hesaba katmıyorlar. Hatta çoğu zaman görmüyorlar.Motorların fren mesafesinin uzunlugunu ve frene bastıgındaki denge kaybınıda hesaba katmıyorlar. Aniden önünüze atlayabiliyorlar. yani lafın kısası trafikte motor sürücüleri için çok fazla risk var. Scooter bile hafifliği ile yüksek manevra kabiliyeti sağlayamazken büyük motorlar ile motor sürmeye başlayıp ne kadar yavaş gitseniz de dengeli ve güvenli bir sürüş yapabileceğinizi sanmayın. Ne kendi canınızı riske atın nede trafiği....:icon_tup:

tonic
16-12-2011, 21:32
ne zaman motor görsem motoru olan bir arkadasım vs gelse gaza geliyorum alıcam diye , sonra kaza videoları falan izlerken motor kazası videosu izliyorum kolu kopanlarmı dersin ortadan 2 ye ayrılanlarmı dersin hayatta almam yaaaa bitti diyorum :D:D:D Sonra yine gaza geliyorum :)

aynen dostum bnde snn gıbı oluyorum hemen cekesım gelıo 600rr , ama aile motora karsı olunca butun hayallerim suya dusuyor:Deli:

ozKn
17-12-2011, 01:49
Honda Motosiklet Eğitim Merkezi (http://www.honda.com.tr/m_egitim_programlari.aspx)

Sanırım İstanbul için var sadece, telefon ile bilgi alın yönlendirme yapabilirler farklı iller için. Sol taraftaki menüdende programın diğer detaylarını öğrenebilirsiniz.
Ayrıca elinizi çabuk tutun başkan sağolsun yarışları bedava yaptı :D lisans da sanırım bedavaya çıkıyor. İyi bir ekipmanla (tulum + kask + bot + eldiven) 125cc de piste çıkarsanız yazın sizin için iyi bir tecrube olur egitimlerden sonra.

sıkça sorulan sorulara baktım sadece istanbul içinmiş ama yarın izmirdeki hondayı arayıp gerekli bilgiyi alıcam

Yiğit G.
17-12-2011, 09:21
aynen dostum bnde snn gıbı oluyorum hemen cekesım gelıo 600rr , ama aile motora karsı olunca butun hayallerim suya dusuyor:Deli:

Benimde ailem karşı idi , bi 3-5 sene geçsin 30 larına yaklaş/gel kimse bişey demiyor emin ol :) O zamanda işte yanlış anlamada daha mantıklı daha akıllıca dusunebiliyorsun ve abi sakat diyosun.Gençken onu düşünemiyorsun.Şu anki dururumum 23 lü yaşlarda olsaydı (izin vermeleri vs) ben çoktan almıştım.Şimdide almak istiyorum ama bir yandan da dur olm yerinde diyorum.

onat
17-12-2011, 09:31

benim arkadaşım direk racing ile başladı. 750 lik motoru vardı suzukinin gsxr. kaza vs yapmadı gayette keyifli öğrendi şimdi draglara falan katılıyor. bende 250 lik çin malı chopper ile başladım 2 defa kaza yaptım tezatlığa bak :D :D

bu motor işinde kişilerin kabullenemediği bi olay var. herkes her motoru kullanır ama hakkını veremez. mesela babam choppercıdır. aakar yolda giderken ama n zaman vn800 ü sattık vfr800 aaldık adam diken üstünde. chopperdaki verm yok yani. bense n zaman vfr ye bindim o zaman çözdüm işi.

bu işte motor almadan önce eğitim alın. Zaten eğitim esnasında size bi çok farklı mtooru vererek hangisine yatkınsnız öğreniceksiniz.ondan sonra mevzu hangi motoru alıcağınıza gelicek.

darkmoon
17-12-2011, 09:42
şu anda 2008 model gv250 motorum var..

15 yıllıkda motorcuyumdur zamanında 900 lük makinamda oldu 500 lükde oldu.. racinge hiç merak salmadım genelde enduro chopper arası gidip geldim arada bir iki maksi scooterda oldu..

benim tavsiyem cbr 125 gibi ufak bir motordan başlamandır zira denge sıkıntını ve trafikde sürüş sıkıntını bu motorla başlayarak atlata bilirsin düşersin vurursun kırarsın parçası ucuzdur ve gayetde dengeli güzel bir motordur.. ondan sonra 250 cc lik bir makineye geçmeni öneririm ondan sonrada 600 lük sınıfa geçmeni öneririm..

direk 600 lükden başlayanlarda var ama biz camia içinde onlara motorcu demiyoruz çünkü motorun m sinden motorcu ruhuhun m sinden anlamayan cafe önü motorcusu dediğimiz arkadaşlar onlar sahilde kasksız bir iki tur atarlar mado nun starbucksın önüne motoru çekip milleti keserler falan..

orc
17-12-2011, 10:44
benim arkadaşım direk racing ile başladı. 750 lik motoru vardı suzukinin gsxr. kaza vs yapmadı gayette keyifli öğrendi şimdi draglara falan katılıyor. bende 250 lik çin malı chopper ile başladım 2 defa kaza yaptım tezatlığa bak :D :D

bu motor işinde kişilerin kabullenemediği bi olay var. herkes her motoru kullanır ama hakkını veremez. mesela babam choppercıdır. aakar yolda giderken ama n zaman vn800 ü sattık vfr800 aaldık adam diken üstünde. chopperdaki verm yok yani. bense n zaman vfr ye bindim o zaman çözdüm işi.

bu işte motor almadan önce eğitim alın. Zaten eğitim esnasında size bi çok farklı mtooru vererek hangisine yatkınsnız öğreniceksiniz.ondan sonra mevzu hangi motoru alıcağınıza gelicek.

hissediyorum racinge yatkınım :D işe gidip gelmek icin scooter arastırıyorduk aslında ilk basta.. sonra ehliyet alıcaz madem, neden racing almıyoruz diye düsündük.. son durum bu işte :D

onat
17-12-2011, 10:59
hissediyorum racinge yatkınım :D işe gidip gelmek icin scooter arastırıyorduk aslında ilk basta.. sonra ehliyet alıcaz madem, neden racing almıyoruz diye düsündük.. son durum bu işte :D

kardeşim önce eğitimini al sonra neye geçiceksen geç.

ykavcioglu
17-12-2011, 11:04
cbr 125 ile 2 tur attıktan sonra 600 rr kullandım ve şuan 250 rr yeni kasa ile dans ediyorum:D
yüksek hacimle başlamak iyi oluyor:D

<<buğra>>
17-12-2011, 14:31
Küçük motorları oyuncak gibi kullanan adamlar bile makinede tırsıyor.
Eğitim ve tecrübe şart tabi ki ama biraz motor kullanıp, racing almaya imkanı olanlar başına neler gelebileceğinin, tecrübesinin ne denli az olduğunun bile farkında olmasına rağmen racing çekici geldiği için durmayıp alıyorlar.
Ve genelde üzücü sonuçlar duyuyoruz...

Virüs banada uzun zaman önce bulaştı ve sanırım daha fazla kendimi uzak tutamıyorum :) Bende 600'lük makine için elimden geldiğince küçük motorda pişmeye çalışıyorum, GSX-R 600 nasip olursa iyice kavrayana kadar ve kavradıktan sonra da adam akıllı, yavaşça kullanmakta fayda var, bilinçli olup her yerde gazlamamak gerekir...

Ronin_
17-12-2011, 16:03
direk 600lük ile başlamak isteyenlere sorularım var,

diyelimki yolda usul usul gidiyosunuz önünüze minibüs taksi vs birden kırdı napıcaksınız? vitesi kücültüp hurra peşine veya 2 aragaz vsvs..

yada yolda gidiyorsunuz durduk yere sizi sıkıştırmaya calışan düşürmek isteyen PİSKOPAT cıktı napıcaksınız? direk aragaz hızlanma... sonrasında o yolun aslında 2sn de biteceği cünkü sizin 3 saniyede 100++ cıktığınızı unutacaksınız ondan sonra durabilirmisiniz allah bilir

ve ya cıktınız tem e gayet yol boş ''lan 2 sıkim anasını satiyim boşunamı racingdeyim veya la 600lüğüm var daha kadran devirmedim boşunamı bu kadar yakıyo diyip sıkacaksınız, ondan sonra bi taş parçası veya cukur görünce napıcağınızı şaşırıcaksınız...

Kimseye akıl vermiyorum ancak en azından dikkat e alın... ÖLMEYİP birde arkanızdakilere EZİYET olma ihtimalinizden biraz bile olsa kurtulmuş olursunuz...

benim nacizane tavsiyem hiçbir tecrübe yoksa scooter, motor demiyorum SCOOTER diyorum...

hem rahat racingdeki gibi 100km yapınca beliniz kollarınız parmak kaslarınız kısaca imanınız gevremicek motor sürdüğünüzü hissedeceksiniz yakıt tasarrufu deseniz hat safada, hiçbir şekilde yorulma yok parçaları hemen hemen her motorun ucuz ve bol...

üstüne düşseniz bile max 100km yapacağı için o motor korumalarınız sayesinde en fazla biyeriniz incinir..

benim tavsiyelerim, honda beat activa, hatta bütceniz müsait ise hondanın yeni cıkarmış olduğu PCX, aynı zamanda yamaha, gilera,kymco, sym (özellikle fiddle 2)

o kadar para fazla bunlara derseniz gidin bir mondial alın 150lilik :D parçaları 10 15tl kafanız rahat olur...

darkmoon
17-12-2011, 16:18
15 yıllık bir motorcu olarak bende kısa anenktodlar veriyim bu hysoung piyasaya girdiğinde ynei başlayanlar için ideal dediler gt 250 leri neyse bende o sıra vulcan 900 lük makine vardı bilenler bilir vulcanı yolda giderken 10 metre ötedeki masa titrer.. bir gün bir arkadaş gt250 almış ilk motoru motor havalı falan duruyor bende daha önce arkadaşların cbr gsxr serilerini kullandığım için bolcana rahattır dedim motoru bir aldım ilk dikkatimi çeken dengesi oldu hiç öyle acemiye göre yapmamışlar neyse biraz sürdüm leventten bebeğe indim ordan döndüm levente çıkdım.. dikkatimi çeken viraj dengesi kesinlikle yüksek hıza profesyönellik istiyor yoksa viraja süratli girerseniz motor kendini kaybediyor çok dengesiz ve motorda fren yok hiç kuvvetli değil kısaca 250cc acemiler için ideal deniyor ama hiç acemiye gidicek dengeli bir motor değil tam aksine motor tecrübesi ve uzmanlık istiyor eğerki o motor limitlerde kullanılıcaksa.. ne yazık ki pek çok kişi fiyatına şekline kanıp gt250 alıyor ama piyasadaki gt250 lerin %90 da yan yatmış motorlar bu dediğim nedenlerden dolayı..

Ronin_
17-12-2011, 16:32
15 yıllık bir motorcu olarak bende kısa anenktodlar veriyim bu hysoung piyasaya girdiğinde ynei başlayanlar için ideal dediler gt 250 leri neyse bende o sıra vulcan 900 lük makine vardı bilenler bilir vulcanı yolda giderken 10 metre ötedeki masa titrer.. bir gün bir arkadaş gt250 almış ilk motoru motor havalı falan duruyor bende daha önce arkadaşların cbr gsxr serilerini kullandığım için bolcana rahattır dedim motoru bir aldım ilk dikkatimi çeken dengesi oldu hiç öyle acemiye göre yapmamışlar neyse biraz sürdüm leventten bebeğe indim ordan döndüm levente çıkdım.. dikkatimi çeken viraj dengesi kesinlikle yüksek hıza profesyönellik istiyor yoksa viraja süratli girerseniz motor kendini kaybediyor çok dengesiz ve motorda fren yok hiç kuvvetli değil kısaca 250cc acemiler için ideal deniyor ama hiç acemiye gidicek dengeli bir motor değil tam aksine motor tecrübesi ve uzmanlık istiyor eğerki o motor limitlerde kullanılıcaksa.. ne yazık ki pek çok kişi fiyatına şekline kanıp gt250 alıyor ama piyasadaki gt250 lerin %90 da yan yatmış motorlar bu dediğim nedenlerden dolayı..

kesinlikle katılıyorum okuduğum ve söylenenlerin hepsi doğru...

hyo dandik değil mühendis grubu suzuki honda yamaha vs den ama profluk isteyen bir makina..

darkmoon
17-12-2011, 18:27
kesinlikle katılıyorum okuduğum ve söylenenlerin hepsi doğru...

hyo dandik değil mühendis grubu suzuki honda yamaha vs den ama profluk isteyen bir makina..

şu anki makinem gv 250 enjeksiyonlu model gt250 den çok daha dengeli bir makine. 30 beygir smoke egzos var. yetiyor eskiden bundan 10 yıl önce 650 cc lik makinalardan ancak 40-45 beygir alınırken şimdi 250 lik makinadan 30 beygir alınıyor ve gayette yeterli oluyor..

onursumer
17-12-2011, 19:27
benimde favori cihazım burgman 650

gezmesi müthiş keyifli gaz çevirinceki hızlanması torkuda muthiş :D ben onda bile korkuyorum hızlı herşey ürkütüyor beni :D

darkmoon
17-12-2011, 20:57
chopper keyif motorudur hızla işiniz olmaz motorun motorculuğun tam keyfini alırsınız rüzgar motorun sesi yolun kendisi ve siz.. basarsanız giderde oda ayrı benim motorda ne olduğunu anlamadan 160 çıkıyorumki 160 dediğimiz rakamı 2 teker 155 kiloluk aletin üstünde yapınca arabada 280 le gidermiş gibi oluyorsunuz.. ben basmıyorum 80-90 tıngır mıngır bana yetiyor..

Ronin_
17-12-2011, 21:31
benimde favori cihazım burgman 650

gezmesi müthiş keyifli gaz çevirinceki hızlanması torkuda muthiş :D ben onda bile korkuyorum hızlı herşey ürkütüyor beni :D

özellikle triptronikte kullanımı fena alet gitmiyor uçuyor hacı abi :D :D

şu anki makinem gv 250 enjeksiyonlu model gt250 den çok daha dengeli bir makine. 30 beygir smoke egzos var. yetiyor eskiden bundan 10 yıl önce 650 cc lik makinalardan ancak 40-45 beygir alınırken şimdi 250 lik makinadan 30 beygir alınıyor ve gayette yeterli oluyor..

abi yakıtın ne durumda takmadan önce ve sonrasında ne kadar değişim oldu ? yada oldu mu?

gv250 ile kalamazdım ben alabilseydim mutlaka gv650 ye cıkardım o arka teker ile kuyruğun bütünlüğüne hastayım :cool::rolleyes:

MR.TurboALİ
17-12-2011, 21:52
cbr 125 alabilirsin önce ona bi bin 1-2 sene. + sakın içindeki korkuyla makinaya binme. bisiklet değil 2 tane kardeşimi gömdüm.

asot
17-12-2011, 23:41
Olaya scooterla başla, başlangıç için vitesli olacaksa max. 250 cc olsun..

En kalitelisinden bir kask, dirsek korumalı bir mont olmazsa olmaz..

Onun dışında motorsiklet kullanmaktan keyifli bir şey de yok..;)

ben de soğuk filan demeden eylül ayından beri scooterdan inmiyorum.. Çalıştırmayı biile bilmeden bayiden alıp geldim ve direk trafiğe girdim, hafif tırsma olsa da bisiklet süren kolay öğreniyor ama racing olayı bambaşka dünya, gözümün önünde düşen çok kişi oldu. youtube'da ilk defa altına 600 lük makine verilen tipleri izleyip, biraz kendini dizginleyebilirsin.

capri
18-12-2011, 04:36
ilk kullanıma küçük cc ile başlanılacak diye birşey yok, aksine orta cclerde bi motor yani 500-750 arası fakat racing olmayan bi makina en mantıklısı. sürüş güvenliği, oturma pozisyonu, motora alışma açısından falan sporttouring ve ya naked tarzı bi motor ile hem bu işi cok daha hızlı kavrar hem de keyfine varırsınız. şu konuda yanılgıya düşmeyin, küçük cc güvenli değildir; neden mi? cc küçük olduğu için lastiği freni şuyu buyu da ona göre küçük oluyor.

geçen nisan ayında ilk motorum olan kawasaki er6f modelini aldım (halen kullandığım motor). daha öncesinde vitesli motor tecrubem, 15 dakika hyo gt250 15 dakika r6. er6f i aldığım gün ilk 500 metre bi temkinli kullanıp motoru tanıdım, sonra 1-2-3 vites yapıştır.daha sonra kadranı ters cevirdim direk. yanlış anlamayın bu söylediklerim tavsiye değil tam aksine bu yanlış örnek. bunları söylememin sebebi motosikletin korkulacak bişi olmadığıdır.

scooter olayına gelince hafif diye kıvrak olacağını düşünmeyin. dedemin 150lik scooterı var kendi motorumla hayvan gibi girdiğim virajlarda, onunla çok daha düşük süratlerde virajı tamamlayamayıp yolun dışına çıktım.

chopper da ise oturma pozisyonu gereği motora hakimiyet o kadar zordur ki adeta motoru kullanamamanız için tasarlanmıştır.yani chopperlada viraj zor ve tehlikelerden kaçma manevraları nerdeyse imkansızdır.

alıcak arkadas gaz kolunun on-off çalışmadığından haberdar ise çekeceği sıkıntı sadece inanılmaz bilek omuz ve bel ağrısıdır. tabi 130küsür hp motorun sıcaklıından apış arasının yanacağını ve sıkı trafikte hararet ışığının sürekli yanacağını saymazsak.

eğer kişi tavsiyeme uyarak başlangıç amaçlı bi sporttouring ve ya naked alacak olursa bu yukarıda saydığım sıkıntıları çekmeyecek hatta belki racing merakından vazgecip motor değiştirme zamanı geldiğinde gene aynı tarz yuksek cc motosikletlere bakacaktır. ki arkadas yarışa falan girmeyecekse performans racingi aratmaz. misal benim er6f tip racing ile aynı tek fark gidonun biraz daha yuksek olması. mal 72 hp 66nm tork 0-100 4 sn 0-200 13-14 sn max kadran 220 ama alet 240lara geliyor. raceden artısı az yakıt tuketimi ultra rahat oturma pozisyonu ve rahat sürüş.

burdan çıkacak sonuçta alıcı arkadasın 600 racing değilde 600lük sporttouring, naked veya enduro almasının, daha küçük hacimli pizzacı motorlarından almasından daha güvenli olacağıdır. hem de race e merak etmişken motosikletin o hazzından da uzak kalmayacak. kısacası doyacak. ki biliyorsunuz merak edip de doyamazsa önüne gecemezsiniz. gider alır.

bahsettiğim tarzın nası bişi olduğunu merak edenler için ilanımın linkini koyuyorum, yanlış anlamayın ticari amaçlı değil.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-kawasaki-temiz-sorunsuz-sport-touring-56258627/detay/

darkmoon
18-12-2011, 06:35
özellikle triptronikte kullanımı fena alet gitmiyor uçuyor hacı abi :D :D

abi yakıtın ne durumda takmadan önce ve sonrasında ne kadar değişim oldu ? yada oldu mu?

gv250 ile kalamazdım ben alabilseydim mutlaka gv650 ye cıkardım o arka teker ile kuyruğun bütünlüğüne hastayım :cool::rolleyes:

yakıtta büyük bir değişim olmadı ben bir hesap tutturamıyorum çünkü düzenli devamlı kullanmıyorum genelde 50 tl lik atıyorum geziyorum ortalama 4.0-4.5 arası yakıyor.. bizim gurupda uslu kullanıpda yani 80-90 km sabit hızda kullanıp uzun yolda bu verileri 3.5 e kadar çeken arkadaşlar var.. tabi motora bindiriceğiniz yük artçı bunların hepsi bir faktör..

zaten artçılı ve yüklü yolculuk ediyorsanız 600cc ve üstü derim çünkü motor güçlü oldukça yükü kaldırma mükavemetide daha kolay oluyor ve az yakıyor.. yani yüklü artçılı bir gv 250 ile aynı yükde artçılı bir shadow yada intruder 600 lük olur 800 lük olur makine hemen hemen aynı yakar hatta daha az bile yakabilir..

tabi 250 liğin vergi faktörü şehir içinde az yakması artçısız hafif yükle uslu kullanımda yakıtı üflemesi ayrı artıları..