PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : doğan slx yardım

illeqal89
16-12-2011, 15:57
herkese merhabalar. benimde bi sorum olacak sizlere. bende 96 model doğan slx var. ***** kış aylarındayız.. arabanın ayarı kaçtı gibi. yakıtı sarfiyatı attı. rolanti, çalışması vs..şöyle özetleyeyim:

sabahları marşa bastığımda zor alacak gibi oluyo ama alıyo. tabi gaz vermessem hemen stop ediyo. ayağm gazda 1 dk bekliyorum ya da cikleyi çekmem gerekiyo.. hararet göstergesi 50 nin de altında.. hemen yükselmiyo. tabi işe gidicem beklemek istemiyorum. ben iş yerime vardıgımda anca 50 ye yeni gelmiş oluyo. neyse hemen harekete geçiyorum. takır takır ses geliyo. ısınıncaya kadar devam ediyo bu ses. bu ses subaplardan mı geliyor? ne yapmak gerekiyor? yağda da eksilme oluyo galiba. kış ayları için özel bi yağ var mı? yaz ayrı kış ayrı yağ kullanmak sorun yaratır mı? yağ önerileriniz neler?

kaputu açtığımda gaz verdiğimde üfleme gibi bi ses geliyo sanki. bu ne olabilir. neden kaynaklanır. tedavisi nedir?

hava filtresine baglı uzunca bişey var. sanırım hava giriyo ordan gaz ayarı yapan kişi onu koli bandıyla kapattı biraz bu gerekli mi ne işe yarar. bi hortum gibi bişey daha var o boruya baglı yırtık. sorun olur mu? üflemenin onla alakası var mı?

bir diğer konuda vites. sogukken zor geciyo. ısınınca biraz daha rahat ama hala bi
vitese girerken bi yere sürtüyo gibi. şıkır şıkır olması için ne yapmak gerekiyo. 2 vitese zor giriyo. yağını eklesem düzelme olur mu? şanzımana yag nerden konuyo? bir de vitesin ordan gelen ses nasıl en aza indirilir? debriyaja bastıgımda ses kesiliyo çektiğimde geliyo..???

araba içine geldiğimizde. içinden gelen sesler araba sürmekten alınan zevki 0 a indiriyo... araba içinden gelen sesler için maliyeti düşük olarak yapılacak işlemleri sayabilir misiniz??? en çok ses benim duyabildiğim hoparlörlerinden ordan ve göğüslükten geliyo gibi.. önerilerinizi bekliyorum. biraz fazla oldu galiba. ama hepsi birden cıksın dedim. bu sorunları yaşayan arkadaşlara güzel öneriler toplanabilir burda. şimdiden herkese teşekkürler..

Zorbey
17-12-2011, 22:50
Keşke kendinizi tanıtsaydınız.

sinan-s
17-12-2011, 23:07
Hoşgeldınız..

Aracınız 96 karbüratörlü yenı gögüs SLX zannedersem..

Arac kış aylarında ve karbüratörlü olduğu için gaz vermeden çalışmaz motor soğuk olduğu içinde jıkle ister.injeksıyonlu olsaydı yanı 97 ve ustu jıkle derdi olmadan tek seferde gaz vermeden çalışırdı.Yanı bu durum gayet normal..

Takır takır seslerde aracınızı en az 5 dakkıka rolantide çalıştırmadığınız için hareket ettiğiniz zaman o sesler normaldir.Eskı nesil motor olduğu için kış aylarında araç ısınmadan yola çıkmamamnız gerekir...ınjeksıyonlu da da bu aynıdır..

Vites olayıda sopukken şanzıman zor geçer ama ısınınca rahat geçer.debrıyaj a bastığınızda rolantide o garip ses gider çektiğinizde geri gelir..Bunlar doğan için normal dir..

İçerdekı seslerde bakalıt seslerı zannedersem.gögüslük daha evvel sökülüp takıldıysa ondan yapabbilir.Normalde tık ses gelmezz..

siz bu aracı ilk defa kullanıyorsunuz herhalde.Ben ise 3 adet eskıttım bu arabadan.Herşeyını bilirim...

illeqal89
19-12-2011, 08:21
daha önce eski kasa 87 doğan vardı. onda bu kadar problem yaşamıyorduk. sadece çalıştırdıktan sonra 1 dk ayağımızı gazdan çekmememiz gerekiyordu... bu takır takır sesler yoktu soğukta da. ayrıca viteslerde geçiş sorunu yoktu bundaki kadar. bnm anlamadığım ikinci viteste büyük problem var gibi. ikiye zor sokuyorum. yağ eklesem ve ya katkı maddesi koydursam sorun çözülür mü?

illeqal89
19-12-2011, 08:37
eski göğüslük var ayrıca..

illeqal89
19-12-2011, 10:31
komşumda 93 doğan var. turkuaz yeşili. adam sabah arabayı marşa vurdugunda tık alıyo. 1 dk çalıştırıp yürüyo. bnmki akdar absürt bi ses yok. arabayı 2 saatliğine bi yere park ediyorum. geldiğimde yine aynı. ama onda öyle bişey yok. bi de bnm araba çalışıtıgında sanki motor sallanmaktan cıkacak gibi oluyo rolantide.. o kadar sarsıntılı çalışıyo. ne önerirsiniz? bi de yağ bayagı eksilmiş. sebep ne olabilir.? hangi marka yağ ve çeşidini kullanmalıyım??

LBK588
19-12-2011, 11:29
slm arkadaşım bende de97 şahin s var motorun o sesleri vitesin zor geçmesi normal ben şimdiye kadar hic benzin kullanmadım kolay çalıştırmak için kontagı aç yaklaşık olarak bi 30 sn bekle cikle çekili marşa bas ben aracımda 3 tırnak wosvagen bujisi kullandım yakıt düştüğünü farkettim ayrıca soguk havalarda yağ daha koyu bi kıvam alır onun içinde motorda serilik ve kendine daha çabuk gelmesini istiyorsan 10-40 %100 sentetik kullanmanı tavsiye ederim eğer yağ yakma sorunun yoksa vites içinde 100-200 metre içinde taktıgın vitesle gidersen sıkıtı kalmıyor.

illeqal89
19-12-2011, 14:26
yağ konusunda cok araştırma yaptım. 10 - 40 yağı denemek istiyorum. umarım sorun yaşamam. bizim araçlara otomatik jikle olmuyo mu? olsada jikle çek sonra kapat olayıyla ugraşmasak???

Emre Akçay
19-12-2011, 20:16
Bende de 93 Slx var. Sabahları tek marşta alıyor. Beklemeden basıp gidiyorum. Gerçi araba babamın 133.000 de. Vites bende de zor geçiyor hele hele 2 ye. Şanzumandan bir ses geliyor. Kronikmiş baktırdım.

illeqal89
20-12-2011, 07:42
2. vites çogunlukla problem yaratıyor sanırsam.. :Deli:

enginetune
22-12-2011, 00:51
kışın problrm oluyor evet özellikle lpg liler de yağ tercihin10 -40 lpg olsun ayrıca işin acele olsa bile kışın bir süre jigle çekili çalıştır ki kendini toparlasın . kış aylarında motor yağı tam sıvı kıvamda olmuyor bu da ısınana kadar motordan tiz bir ses gelmesine neden oluyor. Birde şahin doğan ve kartal da 1 - 2 . vites problem debriyaj ısınana kadar benimde çok kafama takılmıştı birkaç ustaya sordum kronik problem dedi kafanı takma o yüzden :)

Drft
22-12-2011, 02:12
yağ konusunda cok araştırma yaptım. 10 - 40 yağı denemek istiyorum. umarım sorun yaşamam. bizim araçlara otomatik jikle olmuyo mu? olsada jikle çek sonra kapat olayıyla ugraşmasak???

oncelıkle en son karbutaronuzu ne zaman elden gecırdınız kı dedıgınız problemlerden bazıları normal olan seyler otomatık jıkle var karburatorcu takar benım kendı aracımda oyle eger arac lpglı ıse 2ayda bır gaz ayarı yada karburatorcuye gıtmenızı onerırım sanzıman olayını arkadaslar zaten soylemıs

illeqal89
22-12-2011, 09:31
oncelıkle en son karbutaronuzu ne zaman elden gecırdınız kı dedıgınız problemlerden bazıları normal olan seyler otomatık jıkle var karburatorcu takar benım kendı aracımda oyle eger arac lpglı ıse 2ayda bır gaz ayarı yada karburatorcuye gıtmenızı onerırım sanzıman olayını arkadaslar zaten soylemıs

araç lpg li. benzinli araç hayal. :eek: 2 ayda bir niye gitmek zorunda kalıyoruz? :icon_wack bu otomatik jikle olayı ne kadara patlar? :beuj:

0M42
22-12-2011, 10:02
Genel olarak sert vites geçişleri kuş serisi şanzımanlarının hepsinde var 80 numara şanzıman yağı kullanın bariz farkı oluyor göreceksiniz.

sinan-s
22-12-2011, 10:06
Arabanı sat SLX.ie modeli ile değiştir.Uğraşma karbüratörle..

Drft
22-12-2011, 10:09
aslında durum soyle lpg kuru bir madde oldugu ıcın zamanla karburatordekı dıyaframlarım memelerın tıkanmasına veya asınmasına sebeb oluyo otomatık jıkleyıde tam hatırlamıyomurum

illeqal89
22-12-2011, 11:02
Genel olarak sert vites geçişleri kuş serisi şanzımanlarının hepsinde var 80 numara şanzıman yağı kullanın bariz farkı oluyor göreceksiniz.

yağ öneriniz nedir??

illeqal89
22-12-2011, 11:04
Arabanı sat SLX.ie modeli ile değiştir.Uğraşma karbüratörle..

mangır olsa hiç ugraşmıcam zaten.. :(

0M42
22-12-2011, 14:50
Bulabilirsen Tutela ZC 80 kral yağdır bulamazsan herhangi bilindik bir markanın 80 numara şanzıman için olan yağını koy ama dikkat et 80/90 olmayacak sadece 80 olmalı farkını bariz görürsün.

Yinede ne olursa olsun soğuk iken pek bir şey bekleme.

illeqal89
22-12-2011, 15:16
tamirciye gösterdim. 2. vites dişlisi değişmesi gerekebilir dedi. açmadan bilemeyiz. açması da parcası dahil 150 - 200 arası olabilirmiş.. istersen yağ ekleyelim. problem devam ederse açarız kutunu dedi. :eek::eek: yine girecek şemsiye :ofk:

bond777
22-12-2011, 15:59
tamirciye gösterdim. 2. vites dişlisi değişmesi gerekebilir dedi. açmadan bilemeyiz. açması da parcası dahil 150 - 200 arası olabilirmiş.. istersen yağ ekleyelim. problem devam ederse açarız kutunu dedi. :eek::eek: yine girecek şemsiye :ofk:

gecmis olsun

illeqal89
22-12-2011, 16:12
gecmis olsun

eyw hocam.. :Deli: