PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cooper S için Yardım Lütfen

halitilker
17-12-2011, 23:10
selamlar,

uzun zamandır takip ediyorum ve bu sitedeki kadar bilgili donanımlı ve birbirine yardımcı insanları görmek çok güzel.

2007-2008 model cooper S arıyoruz,anladığım kadarıyla cooper lar konusunda gerçekten uzman kişiler forumda mevcut (özellikle onlardan yardım istiyoruz) alırsak ilk sahibi olacağımız araç için bilgiye ihtiyacımız var.

Öncelikle bizim en tereddüt ettiğimiz konu şansıman konusu,kimisi sakın otamatik almayın sorun çıkarır diyor kimisi düz ün devri bitti otamatikler sorunsuz diyor.

Sahibindendeki ilanlara baktıgımızda özellikle istanbulda olan (hatta çoğu galeride olan)araçlarda km lerin 60-65 000 arası oldugunu görüyoruz,istanbul gibi bir yerde 2008 model arabaların bu kadar az km yapması normalmi yoksa km düşürülme olayı fazlamı ? bunu nasıl anlayabiliriz ?

Şimdiden teşekkür eder herkese selamlar sunarız.

ygtkrmdnz
17-12-2011, 23:19
öncelikle hoşgeldiniz kendinizi tanıtmanız gerekmekte ,

bkz:Üyelerimiz - TechTurkey Forum (http://www.techturkey.com/forum/uyelerimiz/)

daha sonra ,

Mini Cooper Cooper S 2008 Model 53.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Beyaz renk - 65959053 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-boyasiz-40-000km-orjinal-65959053/detay)

düşünürsen aşırı temiz bir s dir kendisi

halitilker
17-12-2011, 23:25
Herkese selamlar
Selamlar,çok uzun zamandır sitenizi takip ediyorum,paylaşılan konular ve kendini bilen uzman kişilerin verdiği cevaplar ile uzun uzayan konuları takip etmek gerçekten çok zevkli

Forumu kim kurduysa eline koluna sağlık gerçekten çok güzel olmuş

Tanışma kısmına yazmıştım zaten

sahibindeni uzun zamandır takip ediyorum,2008 model R56 ları kaçırdım 39-40-41 arasındaydı.o yüzden 53 000 biraz pahalı bence.

ygtkrmdnz
17-12-2011, 23:27
39 lu fiyatlara ne derece temiz r56 bulunabilir bilemiyorum

34tb9544
17-12-2011, 23:33
İlk cooperin olucaksa bence r53 ten başla derim otomatik veya düz tamamen senin keyfine kalmış senin tercihin olan bı şey ben Cooper degil hic bir arabanın otamatigine binmek istemem tercih meselesi cooperdan beklentin nedir mesela bence hersey var görüntü konfor güven e birazda ellersen hızların 39a40 a kaçırmış olabilirsin ama ne durumdaydilar acaba bende 2006 boyasiz var 43500 yadim nete sen o fiyatları hic düşünme bence

halitilker
17-12-2011, 23:42
ne derece temiz derken araba gayet temizdi hem tramerden hem bakımlarının yapıldıgı servisten sordurduk arabaların ikisinide gayet iyiydiler birisi 41 500 e diğeri 40 a satıldı biraz bekleyince bulunuyor diye düşünüyoruz.
2006 üzeri almak istiyoruz ne kadar doğru bilemiyoruz ama herkes 2006 dan sonra değişen motor için daha verimli ve sorunsuz oldugunu söylüyorlar.
Beklentimin tamamını karşılayacağı konusunda hemfikirim zaten fakat otamatik şanzumanları sorunlumu onu merak ediyorum

Tunç
17-12-2011, 23:51
otomatik r56 ım var manuel gibi kullanıyorum oldukca keyıflı

34tb9544
18-12-2011, 00:26
Tunç gereken cevabı vermiş sanırım onlar 2002 2003 kerde oluyodur sanziman

R-13239
18-12-2011, 00:35
R56 öncesi otomatik şanzımanı sıkıntılı, audi a3'lerle aynı şanzıman kullanılıyormuş, o yüzden bozuluyormuş. Zaten servisler bile ekspertiz yaparken şanzımana garanti vermiyoruz diyorlar :)

Sahibinden.com'da bahsettiğiniz fiyatlara bulamazsınız, ama dışarıdan ilanı bulunmayan bir araba bulunabilir.

Size tavsiye, iyice baktırmadan sakın almayın. İlk 30-40.000km'lerde oldukça fazla yağ eksilten bir motor olduğundan, eğer iyi bakılmamışsa başınıza iş alabilirsiniz.

YEY®
18-12-2011, 00:50
Maalesef bilgiler hatali :)

Simdi Cooper S lerde otomatik sanizman 2005-6 makyajli r53 kasayla basladi.Bundan once otomatik cooper s yoktu.Otomatik normal Cooper (115hp) vardi ve onlarda bahsedildigi uzere kayis kasnak sistemini kullandigi icin (CVT) sistem cabuk bozuluyordu.Fakat siz cooper s icin konustugunuza gore 2005-6 R53 ve 2007 sonrasi 2012 ye kadar tum R56 lar ayni otomatik sanzimani kullaniyor. Sanzimanin markasi aisindir ve audi tt 1.8 turbo a3 lerle falan ayni sanzimani kullaniliyor.Tabiri caize tas gibidir fakat klasik tork konvertorludur.Vites gecis hizlarinda dsg performansi beklemeyin ama sinifinda ilk 6 ileri tork konvertorlu sanziman olma ozelliigini tasir.

Sanzimanin ust limiti 320 nm tork.Ayrica bugune kadar bozulan otomatik cooper s sanzimani hic duymadim karsilasmadim :)

Fakat piyasa kosullarinda r53 kasada 2006 ve oncesi manuel sanziman tutulmaktadir.2007 Sonrasi r56 da ise tam tersi otomatik daha revactatir hatta biradere alicam bitane manuellerine bulasmiyorum.Neden diyecek olursaniz Manuel vites r56 larin hemen hepsinde volan baski balata fabrikasyon hatalidir.Oyleki borusan artik bu sorunlarla ugrasmaktan bikti ve 2011 modellerini manuel getirmiyor :) Sormakta serbestsiniz..Mini forumlarini arastirirsaniz manuel r56 da volan ve baski balatasini bozanbitiren 15 km de dahi bir suru mini mevcuttur.2007 lerde zaten volan tamamen hataliydi fakat 2009 model sifir arac arkadasimizda 15 bin kmde baski balata bitirdi..Saniriim 2009 un 2.yarisindan sonra manuellerde baski balta ve volan hatasini duzelttiler ama cok kisinin cani yandi..***** ikisi yetkili serviste 4000 tl ye variyor degistirmesi ve cogunlukla kullanici hatasi diyip garatiden yapmadilar..

Cooper S lerde sanziman olayi budur.Ne r53 ne de r56 da bozulan hic bir otomatik sanzimana sahit olmadim,bozulan otomatikler r50 kasa 2002-2005 arasi cooper lardir.

Performans olarak otomatikler tabiki manueller kadar iyi degil.Speclerim oldukca zengin olmasina ragmen (enjektor,ecu,egzantirik vs) Bunlara sahip olmayan manuelleri ancak geciyor :) Rev limitor yuzunden…Manueller 7000 cevirebilirken otomatikler 6650 lerde kaliyor..Fakat amac rolling degilse mini kesinlikle otomatik olmalidir..Ozellikle trafik vesaire gibi olan sehirdeyseniz..Ama surucu odakli sportif surus istiyorsaniz manuel alin hic bakmayin..Benim 4 adet r53 um oldu.Su andaki harci hepsi manueldi.Hatta bitanede cooper otomatigim oldu hepsininde keyfi ayri acikcasi..

P.s sanzimandan ilgisiz olarak 2007 r56larin hemen hepsinde gergi zincir sistemi hatali oldugundan sabah soguk calistirmada traktor gibi calisir.Tavsiyem 2008 hatta ve hatta manuel alacaksaniz 2009 2.yarisindan sonra gelen araclardan bulmanizdir.

2005-2012 arasi tum Otomatik Cooper S lerin sanziman kodu GA6F21WA

Incelemek isteyenler icin

http://parts.miniofsouthatlanta.com/showAssembly.aspx?ukey_assembly=264074

leventrc
18-12-2011, 23:47
Maalesef bilgiler hatali :)

Simdi Cooper S lerde otomatik sanizman 2005-6 makyajli r53 kasayla basladi.Bundan once otomatik cooper s yoktu.Otomatik normal Cooper (115hp) vardi ve onlarda bahsedildigi uzere kayis kasnak sistemini kullandigi icin (CVT) sistem cabuk bozuluyordu.Fakat siz cooper s icin konustugunuza gore 2005-6 R53 ve 2007 sonrasi 2012 ye kadar tum R56 lar ayni otomatik sanzimani kullaniyor. Sanzimanin markasi aisindir ve audi tt 1.8 turbo a3 lerle falan ayni sanzimani kullaniliyor.Tabiri caize tas gibidir fakat klasik tork konvertorludur.Vites gecis hizlarinda dsg performansi beklemeyin ama sinifinda ilk 6 ileri tork konvertorlu sanziman olma ozelliigini tasir.

Sanzimanin ust limiti 320 nm tork.Ayrica bugune kadar bozulan otomatik cooper s sanzimani hic duymadim karsilasmadim :)

Fakat piyasa kosullarinda r53 kasada 2006 ve oncesi manuel sanziman tutulmaktadir.2007 Sonrasi r56 da ise tam tersi otomatik daha revactatir hatta biradere alicam bitane manuellerine bulasmiyorum.Neden diyecek olursaniz Manuel vites r56 larin hemen hepsinde volan baski balata fabrikasyon hatalidir.Oyleki borusan artik bu sorunlarla ugrasmaktan bikti ve 2011 modellerini manuel getirmiyor :) Sormakta serbestsiniz..Mini forumlarini arastirirsaniz manuel r56 da volan ve baski balatasini bozanbitiren 15 km de dahi bir suru mini mevcuttur.2007 lerde zaten volan tamamen hataliydi fakat 2009 model sifir arac arkadasimizda 15 bin kmde baski balata bitirdi..Saniriim 2009 un 2.yarisindan sonra manuellerde baski balta ve volan hatasini duzelttiler ama cok kisinin cani yandi..***** ikisi yetkili serviste 4000 tl ye variyor degistirmesi ve cogunlukla kullanici hatasi diyip garatiden yapmadilar..

Cooper S lerde sanziman olayi budur.Ne r53 ne de r56 da bozulan hic bir otomatik sanzimana sahit olmadim,bozulan otomatikler r50 kasa 2002-2005 arasi cooper lardir.

Performans olarak otomatikler tabiki manueller kadar iyi degil.Speclerim oldukca zengin olmasina ragmen (enjektor,ecu,egzantirik vs) Bunlara sahip olmayan manuelleri ancak geciyor :) Rev limitor yuzunden…Manueller 7000 cevirebilirken otomatikler 6650 lerde kaliyor..Fakat amac rolling degilse mini kesinlikle otomatik olmalidir..Ozellikle trafik vesaire gibi olan sehirdeyseniz..Ama surucu odakli sportif surus istiyorsaniz manuel alin hic bakmayin..Benim 4 adet r53 um oldu.Su andaki harci hepsi manueldi.Hatta bitanede cooper otomatigim oldu hepsininde keyfi ayri acikcasi..

P.s sanzimandan ilgisiz olarak 2007 r56larin hemen hepsinde gergi zincir sistemi hatali oldugundan sabah soguk calistirmada traktor gibi calisir.Tavsiyem 2008 hatta ve hatta manuel alacaksaniz 2009 2.yarisindan sonra gelen araclardan bulmanizdir.

2005-2012 arasi tum Otomatik Cooper S lerin sanziman kodu GA6F21WA

Incelemek isteyenler icin

Automatic transmission GA6F21WA. Fits: Mini | MINI of South Atlanta (http://parts.miniofsouthatlanta.com/showAssembly.aspx?ukey_assembly=264074)

Şimdi R53 R56 fark etmeksizin bütün s lerde aynı şanzımanmı kullanılıyor Yunus?

Benim Otomatik 2006 R53 üm var ve gayet memnunum.

YEY®
18-12-2011, 23:52
Şimdi R53 R56 fark etmeksizin bütün s lerde aynı şanzımanmı kullanılıyor Yunus?

Benim Otomatik 2006 R53 üm var ve gayet memnunum.

Evet otomatiklerin hardware olarak sanziman ayni.Oranlar ve software den tam emin degilim.r56 larda sanzimanin en onemli dezavantajlarindan biri olan RPM siniri hissedilmiyor cunku r56 motor 7000 devire ihtiyac duymuyor :)

34tb9544
18-12-2011, 23:54
soruyla alakasız belkı ama pekı neden 7000 gıbı bı dewır bandı cok dusuk degılmı 7500 veya 8000 donmuyo yunus ?

YEY®
19-12-2011, 00:02
soruyla alakasız belkı ama pekı neden 7000 gıbı bı dewır bandı cok dusuk degılmı 7500 veya 8000 donmuyo yunus ?

Gokhan sen o miniyi sat acilen k20 falan al kpro falan oyle 8000 donersin rahat rahat :)

Saka bir yana bu sorunun bir suru sebebi var.Motoru dizayn eden muhendisin testleri sonucunda optimum devri bulmasi ve ayarlari ona gore yapmasiyla son bulur bu karar.Sonucta birbirine bagli tonlarca parca.

Genelleme yapacak olursak asiri besleme araclar pek devir donmez genelde.Yukarida soyledim ya r53 kasa s.c motorlar 7000 donuyor fakat r56 lar 7000 lere ihtiyac duymuyor.Hatta guc egrileri dusmeye basliyordur bile 7000 e gelirken belki(incelemedim ama)

Mesela dizeler 4500 5000 civari donuyor.Tirlar 1500 doner.Ama k20 falan 6000 donecek olsa ne kadar gucsuz ve torksuz oldugunu gormus oluruz :) Kisacasi kime gore neye gore dusuk sorusu ortaya cikar :D

pesimist206
19-12-2011, 00:22
2007 r56 kasa kodlu araclarda yukarıda belırtıldıgı gıbı sıkıntı yasayanlar cok oldu ama 2008 den sonra skntılar azaldı daha once cooper s almayı dusundugum zaman maslak mınıauto yusuf abı boyle bı yorumda bulunmustu bence r56 alınacaksa 2008 ve ustu alınmalıdır 1.6 turbo motor hem tork hem beygır olarak otomatık - manuel gayet tatmınkar .... r53 e gelınce 2002 modelı harıc 100 bın km altı manuellerıne bakmanızı tavsıye ederım sureklı gazlamak gıbı bır dusuncenız varsa kesınlıkle sunroof olmasın hem agırlık hemde asırı ses yapıyor ufak tefek oynamalarla fıltre egzoz kasnak headers gıbı gayet tatmınkar kullanımı asırı zevklı hale gelebılıyor... r53 bakmaya gıttıgınızde dıger rutın seyler harıcınde aracı lıfte kaldırıp arka denge kollarını kontrol etmenızı onerırım bız bakmadık ve aldıgımız hafta 2000 lıra gıbı bır masrafla karsı karsıya kaldık onemsız gozuksede onemlı bır detay ve kafadan yada yandan sert darbe almıs mınıler alttan bakıldıgında kapıların altından sase ayrık gıbı durur boyaya takılmam ama kaza onemlı dersenız altına ıyıce bır bakının.. baktıgım cogu mınıde bu boyleydı ..daha aklıma gelen bır sey olursa yazarım (alacagınız aracta kesınlıkle merceklı far bulunmalı bence hem goruntu hemde doluluk acısından onemlı bır faktor)

pesimist206
19-12-2011, 00:27
Gokhan sen o miniyi sat acilen k20 falan al kpro falan oyle 8000 donersin rahat rahat :)

Saka bir yana bu sorunun bir suru sebebi var.Motoru dizayn eden muhendisin testleri sonucunda optimum devri bulmasi ve ayarlari ona gore yapmasiyla son bulur bu karar.Sonucta birbirine bagli tonlarca parca.

Genelleme yapacak olursak asiri besleme araclar pek devir donmez genelde.Yukarida soyledim ya r53 kasa s.c motorlar 7000 donuyor fakat r56 lar 7000 lere ihtiyac duymuyor.Hatta guc egrileri dusmeye basliyordur bile 7000 e gelirken belki(incelemedim ama)

Mesela dizeler 4500 5000 civari donuyor.Tirlar 1500 doner.Ama k20 falan 6000 donecek olsa ne kadar gucsuz ve torksuz oldugunu gormus oluruz :) Kisacasi kime gore neye gore dusuk sorusu ortaya cikar :D

+ olarak minide devir cevırmek cok mantıklı degıldır dıye dusunuyorum zaten asırı ısınan bır arac sureklı ust devır sureklı ust devır zaten sıkıntı yaratır :) asırı besleme olmasından dolayıda devırbandında yakaladıgı maksımum tork alt devırlerde gizli devır cevırdıkce canını almaktan baska bısı yapmadım sanırım uzun sure sonra 6800 devrın en mantıklısı oldugunu anladım tecrubeyle sabıttır :) (yazılım kasnak fıltre egzoz headers) speclerınde olan aracımızda...

halitilker
19-12-2011, 15:37
Arkadaşlar gerçekten çok teşekkür ederim yardımlarınız daha şimdiden fazlasıyla tatminkar ediyor,sizden sonra yapmış oldugum araştırmalarda özellikle düz vitesli 2007-2008 cooper s lerde gerçekten volan ve benzer sorunları herkes yaşıyormuş,bu yüzden aramalarımızı otomatik f şanzumanlı olanlara doğru yönlendireceğiz.

-Alırken dikkat edilmesi gereken başka konular varmıdır ?
-Otomatikte yakıt tüketimi düz vitese göre aşırımıdır yoksa normalmi olur
-Sahibinden.com dan başka bulabileceğimiz yakın tanıdıklarınızda olan,galerilerde olup ilana koyulmayan araçlar varsa yardımlarınızı rica ederim.

Mini / Cooper / Cooper S / """GARDEN"""2008.COOPER.S.TİPTRONİC.F1.DİJ.KLİMA.IŞIK.PAK.K.AY NA sahibinden.com'da - 67451712 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mini-garden-2008-cooper-s-tiptronic-f1-dij-klima-isik-pak-k-ayna-67451712/detay)

Bu araç hakkında bilginiz varmı acaba ?araç sahibi 2 tane galeriye ilanını bırakmış,biz galericiler ile konuştugumuzda kimisi etek altı komple boyalı diyor,kimisi 3 parça boyası var diyor.Arabanın sahibine ulaşabilirsek daha net bilgiler alabileceğimizi düşünüyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

halitilker
20-12-2011, 08:08
Arkadaşlar yapmış oldugumuz araştırmalara göre bu arabaların 2007-2008 lerinin hepsinde volan ve baskı balata sorunu kronikleşmiş

düz vites kime sorsak sakın yaklaşmayın diyor,otamatik şu an daha mantıklı gibi.

halitilker
21-12-2011, 16:50
Konu halen Günceldir