PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gps

Buğra A.
08-12-2007, 16:01
Turkcell'in ve Alarm.Net gibi bir çok şirketin,yeni teknolojileriyle araçlarıyla kullandıkları GPS sistemi hakkında bilgisi olan arkadaşlarımıza sormak istediğim;bu tip bir ürünü araca bağlattırdıktan sonra,araçta ne gibi bir dezavantaj sağlanabilinir?Performansta bir düşüklük söz konusu mudur?

R-13239
08-12-2007, 16:42
Bu aracı takip için kullanılan gps sistemi mi?

efe-E
08-12-2007, 16:47
araç takip mi yoksa navigasyondan mı bahsediyorsun?

Buğra A.
08-12-2007, 17:24
Araç takip sistemi.

TT_BOY
08-12-2007, 18:41
ne güç düşürebilirki :)

Tuner
08-12-2007, 18:52
bildiğin çip performans katbı olmaz.

Dragger
08-12-2007, 20:12
Ben cihazı biryerden kazanmıstım.

Sonra ayda 365 YTL olunca vazgectim taktırmaktan...

Schumi
08-12-2007, 20:30
obd2 ye bağlanıyo genelde bu cihazlar. aracın hızı devir durumu felan filan için. bazılarıda immobilizer bağlantısına ekleniyo. aracı istediğin an durdurabilmek için. araç stop ediyo ve anahtar yokmuş gibi tekrar çıkmıyo. içinde sim kart ve gprs ile turkcell e bağlanıp gps kordinatlarını verioy. senin bilgi isteme sıklığına göre fatura geliyo. misal 1 dk da bir 15 sn de bir 5 dk da bir gibi. ama aracın herhangi bi yerine teknik müdahale olmadığından performans düşüreceğini sanmıyorum.

Buğra A.
09-12-2007, 03:36
Teşekkür ederim.

mrtcn
06-10-2008, 12:08
Turkcell'in ve Alarm.Net gibi bir çok şirketin,yeni teknolojileriyle araçlarıyla kullandıkları GPS sistemi hakkında bilgisi olan arkadaşlarımıza sormak istediğim;bu tip bir ürünü araca bağlattırdıktan sonra,araçta ne gibi bir dezavantaj sağlanabilinir?Performansta bir düşüklük söz konusu mudur?

4 yıldır bu işle uğraşıyoruz (yazılım kısmıyla özellikle), kullanılan cihazdan cihaza farklılık gösterir. bazı cihazların analog sensor girişi var, km/h öğrenmek için cihaz zaten gps'ten faydalanıyor (anlık konum farkı ile km/h %0.09'luk sapma ile ölçülebiliyor). bunun dışında genel olarak benzin durumu için analog sensör girişi kullanılıyor. CANbus destekli cihazlar piyasada mevcut, bu cihazlar FMS Protocol kullanan arabirimlerden anlık yakıt tüketimi, toplam yakıt tüketimi, benzin durumu, hız vs bilgileri direk çekebiliyor. bu noktada yanlış bir montaj yapılmadıkça hiçbir sorun olmaz (CANbus'lı cihazlarda zaten yanlış montaj söz konusu değil, OBDII soketiyle bağlanıyor), yani aracına Scanner takıyormuşsunda bilgileri okuyormuşsun gibi düşün.