PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2 Yıllık Üniversiteden(MYO) Mezun Olanlar ne iş yapıyorsunuz ?

BaybuRtlu69
21-12-2011, 18:54
Merhaba arkadaşlar

2 yıllık üniversitelerden mezun olupta iyi iş sahibi olanlarınız var mı ? veyahut ne işlerle meşgulsunuz.. 2 yıl okursam sizce hangi bölümü okumalıyım ve siz olsanız ne yapardınız ? hangi meslekte maddi manevi rahat edebilirim

şöyle bir düşüncemde var, 2 yılla yetinmicem.. açık öğretimle lisansa (4 yıl) tamamlıcam inşllh şuanki düşüncem bu.

yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler

Trance-R
21-12-2011, 18:58
ben myo mezunuyum.pazarlama okudum.
işletme 4.sınıftayım şuan,tek dersim var.
ama okuyacağın bölüm ve iş arasında herzaman alaka olmayabiliyor mesela ;)
yabancı dil,sertifikalar,tecrübe .. iş bulmanda önemli kıstaslar....
ben e-ticaret sitesinde çalışıyorum.şuan için askerliğe kadar rölanti ve kişisel gelişim amaçlı bilgiler edinmeye ve kendimi ileride bekleyen tehlikeli hayat oyunlarına hazırlıyorum :)
ingilizce gibi yabancı dil kesinlikle bil ... en az 1 tane .
bu aada , ne amaçladığın ve nelere ulaşabileceğin konusunda da kendini tahlil etmelisin.potansiyelin seni ileri götürecektir.

2000HC
21-12-2011, 19:00
4 yıllık fakülte bitirmiş insanlar işsiz gezerken sence torpilsiz olarak 2 yıllık bitirenlerin şansı varmı iş hayatında ?

gökberk
21-12-2011, 19:06
Şu an benimle birlikte End. müh okuyan arkadaşım var.
Harita - kadastro okumuş ... Tekniker olarak belediyede çalışıyor. Söylediğine göre iş garantisi var.
End. müh diplomasıyla da uzmanlık yapmayı düşünüyor.
Edit: '' Torpilsiz ''

Eyüp
4 yıllık fakülte bitirmiş insanlar işsiz gezerken sence torpilsiz olarak 2 yıllık bitirenlerin şansı varmı iş hayatında ?

Tabiyki var , kişinin kendisine ve birazda şansına kalmış o iş :)

Yada ne beklediğine..

powERS
4 yıllıktan kastın ne dostum? yanı muhendıs olupta ıssız kalan ben gormedım gıbı. ama 4 yıllık işletme bitirmiş birisi myo orencısınden alanla ilgili daha az sey bılır. dıs ticaret myo dan mezun bırı yaptıgı stajlar olsun derslerı olsun bı malın yurt dısına nasıl cıkıcagını yada gırecegını prosedurlerını bılır. aynı sekılde muhtedıslerde bılemeyebılır bunu..

ha bu su demek deıl iş verenler 4 yıllık yerıne 2 yıllık tercıh edıyolar. tabıkı 4 yıllık olunca daha farklı bakılıyo orası ayrı...

konu sahıbı arkadasa gelınce ben ithalat ihracat okudum 2 yıllık. pazarlama okusaydım keske dıyorum ara sıra. cunku pazarlama okuyan adamın ıs bulma yelpazesı daha genıs ama dıs tıcarette ya gumruk musavırı ya ıthalat ıhracat yapan bı fırma yada okudugundan alakasız bı ıse gırersın 0 dan baslarsın ve psıkolojık olarak bu senı etkıler.

yanı cok ıyı karar ver ona gore tercıhını yap.

Emre İlbi
21-12-2011, 19:08

çok yanlış bi düşünce,
Lise bitiripte çok güzel işlerde çalışan arkadaşlarım var,
bırak üniyi :)

2.mesajda arkadaş güzel anlatmış olayı,
4yıl 2yıl, açık öğretim, örgün öğrenim hikaye,
iş her zaman sende başlar ve sende biter :icon_tup:

driftboy
21-12-2011, 19:12
İşsiz kalan yoktur, iş beğenmeyen vardır ;) Nice insanlar tanıyorum ilkokul mezunu olupta trilyonlarla oynayan..

turbo&quattro
21-12-2011, 19:12

2 yillik mezunuyum. Gerek tr gerekse burada hucbir sikinti yasamadim. Bir aksilik cikmazsa eger su an calistigim yerde (Hilton hotel) bar ve restaurant muduru olacagim.

ulasoztas1
21-12-2011, 19:13
ben MYO mezunuyum iş bulamadım, arkadaşım da 2 yıllık MYO mezunu Dış Tıcaret okudu kolayca iş bulabildi.
2 yıllık bitirip açık öğretimden yada gds ile 4 yıllığa tamamlıyabilirsin

1lker
2 yıllık makine teknikerliğinden mezunum.Açıköğretim 4.sınıf işletmedeyim bu sene de dgs ye hazırlanıyorum ciddi anlamda mezun olalı 4 sene kadar oldu.

Özel bir şirkette 3d modelleme yapıyorum argesindeyim geneli teknik çizim ve tezgah bakım üzerine işim çok rahat gayet memnunum fakat mühendis olmak paha biçilemez.

ek olarakta 2 yılla 4 yılla alakası yok kendini yetiştirmiş eleman kesinlikle istediği ücretlere çok güzel işler bulabiliyor fakülte mutlak şart fakat bilgi ve deneyim bambaşka..

CRUEL
2yıllık biyomedikal cihaz teknolojisi okudum.askere henüz gitmediğimden x bi kurumda işim ve maaşım düzgün olduğundan mesleğe yönelmedim.askerlikden sonra inş. aynı sınıfdan mezun olduğum arkadaşların durumları gayet yerinde. medikalci fazla yokdur ve iş standartlarıda düzgün tavsiye edebiliceğm bir bölüm..

Bad-Fast
21-12-2011, 19:14
insan çalışmak istedikten sonra torpil falan bahane :) gıda sektöründeydim bende 5 seneye yakın çalıştım

Emre Akçay
21-12-2011, 19:15
Ben 2 yıllık Muhasebe okudum. Tam bi kız bölümüydü. Okulu 10. sırada 2 senede derece ile bitirdim. Bir dünya da sertifikam vardı. İngilizce'den tut, diksiyon, eğitim seminerlerinden çık. Bulunduğum yerde 1 sene iş bulamadım. Muhasebecilerden teklif geliyordu ama iş saati ve ücret tatminkar değildi. Neyse son anda KPSS ye girdim. Şuan Adliye'de Mahkeme kaleminde görev yapıyorum. İşim gereği hakim ve savcılarla iç içeyim. Biraz da kısmet yani. Ben inanmıyorum 2 yıllık okuyupta iş bulamayacak. Önemli olan kendini geliştirmek ve araştırmak. Yerinde olsam 2 yıllık Adalet okuyup 3,4 DGS ile hukuğa geçiş yaparım. Ben 3. sınıf işletme okuyorum şuan açıktan. Bittiği gibi dediğim olayı gerçekleştiricem kısmetse.

ulasoztas1
21-12-2011, 19:18
tamamiylen bölümle ilgili, seçtiğin bölüme göre 4 yıllık okuydandan daha da kolay iş bulabilirsin benim gibi bulamayada bilirsin :D

S.Saka
21-12-2011, 19:31
çanakkalede gemi inşaat okudum 2 yıl. şimdi özel bir firmada kaynak robotunda operatörlük yapıyorum başka işlerde bakıyorum.

açık öğretim 3.sınıf işletme okuyorum.

ykavcioglu
21-12-2011, 19:32
sakarya 2 yıllık mevzunuyum bankacıyım

1lker
21-12-2011, 19:35

yarışmaya İstanbuldan katılıyorum yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum :D giriş çok güzel olmuş kardeşim hoşuma gitti kusuruma bakma :)

Kadyr
21-12-2011, 19:35
Elektronik haberlesme mezunuyum thy de teknisyenim daha once telefoncuydum.boluklme gore degisiyor bence..kardesim otomotiv okuyor bakalim napcak o

dragon07
21-12-2011, 19:40
myo otomotiv mezunuyum

arabaları motorları seviyosan ilgiliysende oku derim. mutlu olucagın işte başarılı olabilirsin ancak ;)

onursumer
21-12-2011, 19:47
2 yıl veya 4 yıl demekten ziyade

bir meslek bolum seçip o yonde okuyup kengini geliştirmek onemliki

bunu başarırsan çok iyi yerlere gelebilirsin

çünkü çoğu zaman okuduğun bolumle alakasız işlerde çalışabiliyorsun

ben 2. yıllık bilgisayar programcılığı bitirdim sonra dgs ile 4. yıllıık bilgisayar mühendisliğine geçtim ama bitiremeyeceğimi farkettim ve bıraktım yani benim gibi hata yapmayıp kendin için doğru mesleği seçmek gerekiyor :)

şuan mağaza yoneticiliği yapıyorum gene bilgisayar sektorunde

Thracian
21-12-2011, 19:53
Merhaba arkadaşlar

2 yıllık üniversitelerden mezun olupta iyi iş sahibi olanlarınız var mı ? veyahut ne işlerle meşgulsunuz.. 2 yıl okursam sizce hangi bölümü okumalıyım ve siz olsanız ne yapardınız ? hangi meslekte maddi manevi rahat edebilirim

şöyle bir düşüncemde var, 2 yılla yetinmicem.. açık öğretimle lisansa (4 yıl) tamamlıcam inşllh şuanki düşüncem bu.

Arkadaşım öncelikle lise, önlisans, lisans yaptığın işteki beceri, tecrübe, bilginde önemli. Sen ne olmak? ne okumak? neler yaşamak istiyorsun?

üniversite eğitiminin iki sebebi var ülkemizde 1- yaptığın işi öğrenmek :icon_tup: 2- diploma alabilmek:icon13:

Okuduğun yada okumayı düşündüğün bölümün bir özelliği varsa mühendisliktir, madene girmektir, ama işletme, muhasebe, kamu yönetimi, halkal ilişkiler okuyorsan(acaksan) şimdiden iş yeri ara kendine, yada işini kur.:icon_tup:

Aykut106
21-12-2011, 19:57
Bende 2 yıllık bi bölümden mezun oldum ama okul hayatındada 4 yıllık okuyan arkadşlarım varken ben gittiğim okulu pek adam yerine koymuyodum.2 yıllık bi okul okuyup başarıyı yakalayanlar bence lise mezunuda olsa aynı basarıyı yakalayabilcek aktif insanlardır.Ben okudum ama su an sorsanız pratikte hiç bişey yok.Şimdik 4 yıllık bi okuldayım benim için zaman kaybı oldu.

ykavcioglu
21-12-2011, 20:15
2 yıl veya 4 yıl demekten ziyade

bir meslek bolum seçip o yonde okuyup kengini geliştirmek onemliki

bunu başarırsan çok iyi yerlere gelebilirsin

çünkü çoğu zaman okuduğun bolumle alakasız işlerde çalışabiliyorsun

ben 2. yıllık bilgisayar programcılığı bitirdim sonra dgs ile 4. yıllıık bilgisayar mühendisliğine geçtim ama bitiremeyeceğimi farkettim ve bıraktım yani benim gibi hata yapmayıp kendin için doğru mesleği seçmek gerekiyor :)

şuan mağaza yoneticiliği yapıyorum gene bilgisayar sektorunde

seninle aynı bölümü uzaktan okuyup aynı anda bankacılık yapmak çok cins:D

bilalMW
21-12-2011, 20:22
2 yıllık dış ticaret mezunum ama dil yoksa bir işe yaramıyor. AÖF'ten işletme 3.sınıfım. Dil öğrenme uğraşındayım şuan.
ama bugün aregon sigorta'dan aradılar iş görüşmesi için. iş başvurusu da yapmadım. Hayırlısı artık yarın.

Selman
21-12-2011, 20:26
2 yıllık muhasebe bölümü mezunuyum. Aöf işletme 4. sınıftayım şu anda.

Bence özel sektörde bölümünüz pek farketmiyor. İşveren hangi bölümde canı isterse veya hangi bölümde daha başarılı görürse orada çalıştırıyor. Mesela ben muhasebe mezunuyum şu anda Renault servisinde yedek parça bölümündeyim:)

Derman
21-12-2011, 20:33
bende cbü 2 yıllık elektrik bölümü mezunuyum...mezun olalı yaklasık 7 sene oldu...hiç işsiz kalmadım...su anda 3 senedir çalıştıgım şirkette robot otomasyonuından sorumluyum...

ama su anda aklım olsaydı direk 4 yıllık aöf okurdum...

master
21-12-2011, 20:35
Merhaba arkadaşlar

2 yıl yetmeyince Öss ye girip 4 yıllık bölüm yazdım,
ama öğretmenlik seçerek hata yaptım sanırım. Potansiyel işsizim...

powERS
21-12-2011, 20:36
2 yıllık dış ticaret mezunum ama dil yoksa bir işe yaramıyor. AÖF'ten işletme 3.sınıfım. Dil öğrenme uğraşındayım şuan.
ama bugün aregon sigorta'dan aradılar iş görüşmesi için. iş başvurusu da yapmadım. Hayırlısı artık yarın.

iş başvurusu yapmada çağırmaları ılgınc olmus.

master
21-12-2011, 20:37

bitti mi hacı uzaktan :) ?

doncarlo
21-12-2011, 20:39
Yaptığın işte iyiysen,dürüstsen,kendini geliştirmeye açıksan iş bulmuşsun demektir zaten.MYO'da okuyan bir abim var makine üzerine yaptığı işlerden davranışlarından dolayı şuan hem okuyor hemde büyük bir fabrikada çalışıyor 2bin liraya.

Melih-Ö
21-12-2011, 20:41
2 yıllık İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon mezunuyum. Açıköğretimden 4e tamamlıyorum. Doğan Tv Centerda JimmyJip operatörüyüm. Kanal D Cnn Dream tv çekimlerini yapıyoruz Bağcılardaki binada.

honour35
21-12-2011, 20:42
2 yıllık turizm ve otelcilik bölümü mezunuyum.liseden mezun olduktan sonra öss yi 2-3 defa kazanamayınca, babamında sen adam olmayacan demesiyle otellerde çalışmaya başladım. 2 sene çalıştıktan sonra çok çok az bır net ile (180 soru üzerinden 42 net falandı sanırım) üniversiteyi kazandım, üstüne üstlük bölüm birincisi olarak bitirdim. hemen hemen 5 yıldır falan turizm sektöründe çalışıyorum, aynı zamanda aöf işletme son sınıftayım. bencede 4 yıllığın tek farkı askerlikte. iş hayatında 4 yıllığın eksiği sadece fazla yükselme şansı vermemesi bence. iş konusunda biraz yukarıdaki yürü ya kulum demeli, aynı zamanda çok çalışmalısın bence. ben günde 16-18 saat falan çalıştığı zamanları hatırlıyorum artık ayaklarımın ağrısını hissetmiyordum çünkü uyuşuyordu. ha iyikide çalışmışız iyi paralar kazandık yalan yok. ama askerden sonra başka bir işe yönelmek istiyorum. en azından pazar tatili olan yada sabah 9 akşam 6 gibi bir iş.

Anıl E.
21-12-2011, 20:43
2 yıllık muhasebe bölümü bitirdim,şimdi de 3.sınıftan işletmeye devam ediyorum(aöf) ..Babam mali müşavir olduğu için onun mesleğini devam ettirmeyi planlıyorum.
2 yıllıkla yetinmeyin bence bi 4 yıllık fakülte bitirin,myo'daki notlarınız yüksekse dgs 'den devlet üniversitesine geçiş yapabilirsiniz o da olmadı aöf den güzel bi fakülte bitirin..En kötü ihtimalle askerlikte işinize yarar :)

emre.ates
21-12-2011, 20:43
2 yıllık inşaat teknıkerliği mezunuyum 2d ve 3d cizimleri yapıyordum özel bir firmada şu an , inşaatın farklı bir alanında Asma tavan ve çatı sistemleri üzerine kurulmuş bir firmada satış pazarlama ve şantiyelerden sorumluyum 2 yıllık favori bölümlerim
( radyoloji,anestezi,optisyenlik, hemsirelik, polis meslek yüksek okulu,deniz liman işletmeciliği adalet v.b)

bilalMW
21-12-2011, 20:55
iş başvurusu yapmada çağırmaları ılgınc olmus.

kariyer.net den almıştır bilgilerimi bir de gün içinde baya bi pozisyon ilanı açmışlar abi.

master
21-12-2011, 21:02
Şimdiki aklım olsa makina ya da inşaat okurum, ah kafamm ahh!..

DEJ
21-12-2011, 21:11
........................

Anıl E.
21-12-2011, 21:15
Hazır konu açılmışken açıkögretim fakültesi 3.sınıf işletme bölümü için hangi yayın önerirsiniz? Kitap çıkmış sorular olarak ? Herkes murat yayınlarını tavsiye ediyor

Burak E.
21-12-2011, 21:21
2 yıllık maliye okudum suan cagrı merkezinde calışıyorum bir şans ve torpile bakıyor bu zmanda işe girmek

SekoLive
21-12-2011, 21:28
ben okumayı geç akıl edenlerdenim :) kimse oku demiyince calstık, önden giden yakın çevrede bi abi olmayınca, eş dost çevresin de sorulan soru hangi okulu bitirdin değilde sigortan varmı çalısıyomusun olunca cok cok geç bastı kafamız okumaya :D askere gidip döndüğümde ya diploma isterlerse ya tanıdık bulamazsak diye düşünmeye başladıgımda dedim okuyalım... tamamı burslu olarak aydın uni pazarlamayı kazandım 2. öğretim geçen sene bitti işlerden dolayı bolum 3. bitirdik :D, bu sene aöf 3e yazıldım... bi yandan sevindim biyandan üzüldüm... yaşıtlarım belki 2. üniyi bitirdiler ama biz hala 3.sınıftayız. ama bakıyorm adamların coğu işsiz. ben şuan aynı yerde 8.senemdeyim dipolamda gelince bi yandan süper olacak.... inş kayıpsz kapatırm 3-4sınıfı sonrada askere gideriz.

ben bu durumdayım....

lise cıkısında 2 yıllk galatasaray üni yi tutturma şansımz varken tercih etmedik sonrada 2 yllıgı sabah calısıp(fulltime) aksamda okullarda geçirerek bitirdik şuan lise okuyan kardeşlerim bu hataya düşmesin biyerden başlasınlar.

Selim.Y
21-12-2011, 21:33
Bulundugun yerde kı ıs potansıyelıde onemlı bı faktor. Turızm,ticaret,sanayi mi yoğun onada bakılmalı. Birde nerde olursan ol heryerde gecerlı meslekler var, İnşaat sektoru,saglık sektoru gibi. Bence 2 yıllıkta da güzel bölümler var. Degerlendirip,araştırmak gerek sadece.

Trance-R
21-12-2011, 21:47
işyerlerindeki , kariyer olanaklarını da değerlendirin işe girerken ..
onlar sana soru soruyorlar... e tamam sen niye sormuyosun ... ;)
bana sunacağınız kariyer olanakları nedir ???

tremx
21-12-2011, 21:51
Koü de 2yıllık çevre koruma bölümü okudum..Üniversiteye ilk başladğmda üni olsunda çamurdan olsun mantığıyla gidiyodum taaki bitirene kadar :) daha sonra oldukça büyük bi şirkette staj ayarladım kendime 1 aylık zorunlu stajımız vardı.staj bitiminde dewam etmek ister misin dediler ve kabul ettim.büyük şanstı benim için.oldukça iyi bi maaşla çevre teknikeri olarak iş başı yaptım.1.5 sene oldu.keşke üni zamanı dersleri sallamasaydım diyorum.gerçekten iş hayatında hepsi tek tek karşısına çıkıyor insanın.okuduğum bölümü tawsiye etmem 60 kişilik sınıfta mesleğini yapan tek öğrenci benim :)

yerinde olsam odyometri okurum.iş imkanı çok fazla we çok iyi paralara iş başı yapan arkadaşlarım war askerlikleri olmadığı halde.

Murat Özcan
21-12-2011, 21:52
bende şu an bıtırmeye calısıyorum 2 yıllıgı 3. sınıf oldum :D

onn_dear
21-12-2011, 21:52
gümrük işletme veya deniz liman işletme bölümlerini bitirirsen işsiz kalma ihtimalini oldukça düşürürsün.

volume81
21-12-2011, 22:04
4 yıl anadolu teknik lisesi bilgisayar programcılığı
2 yıl kocaeli üni. bilgisayar programcılığı ( bitmedi )

onun dışında teknik ingilizcem gayet iyi konuşma olarak orta seviyelerde :) bilgisayar alanında kendimi daha çok IT sektöründe ve web tasarım konusunda geliştirdim

şuan özel bir otobüs firmasında IT manager ( bildiğiniz bilgi-işlem gibi bişey ) olarak çalışıyorum

iş bulmada en önemli kısas tecrübe sertifika en son olarak üni. bakıyorlar :) ha birde askerliğe çok takılıyorsun :)

Thracian
21-12-2011, 22:41
Hazır konu açılmışken açıkögretim fakültesi 3.sınıf işletme bölümü için hangi yayın önerirsiniz? Kitap çıkmış sorular olarak ? Herkes murat yayınlarını tavsiye ediyor

Kesinlikle murat:icon_tup:

semihx
21-12-2011, 22:42
MYO yada mühendislik olsun, fark etmez. ögrenmek icin okula gitiysen hakkini vererek ögreniceksin. dersi gecmek icin ders calismak. bi önceki dönenim sinav sorularinio alip onlara calisarak ders gecmek kisiye bisey kazandirmaz. sadece okulun verdiyi de cogu zaman yetmiye bilir. kisinin kendini gelistirmesi gerekir.

her ne is yaparsan yap hem yaptigin ise hemde kendine saygisi olmali insanin , bu sekilde ki calisma hayati basariyi da beraberinde getiricektir.

master
21-12-2011, 22:49

Piskoloji şöyle işler : Pahalıya aldığın şeye daha fazla önem verisin :)
şimdi nette e-kitaplar var indir çıktı al maliyet en aza insin yada 35+35 70 liraya herhangi bir kaynak alabilirsin.

efef
21-12-2011, 22:51
1.sınıf inşaat teknikerliği okuyorum.daha kimseden bolum hakkında kotu bırsey duymadım. iş imkanı cok diye biliyorum varsa bı bılgısı olan bu meslekte dınlemek ısterım

oğuz
21-12-2011, 23:01
myo otomotiv mezunuyum

arabaları motorları seviyosan ilgiliysende oku derim. mutlu olucagın işte başarılı olabilirsin ancak ;)

myo oto bölümü okuyorum. arabaları seviyorum uğraşmayıda,servise kapak atıp çalışsam benden iyisi yok. büyüyünce sizin gibi olmak istiyorum :hahaha:

cagri-35
21-12-2011, 23:06
2 yıllık okuduktan sonra 4 yıllıga gecıs yaptım ben 2 yıllıkta okudugum arkadaslarımın hıc bır tanesı ıstedıgı guzel bır işe giremedi, çalışanlar var ama hep ortalama işlerde.Birçok iş ve işveren biliyorsunuzki 4 yıllık mezunu olmadımı mülakata bile almıyor.Çok samimi bir arkadaşım sadece bu yaz bu sebepten uluslararası bir firmada staj için başvuruda baştan elendi.

cagri-35
21-12-2011, 23:16
ekstradan eklemek istediğim 2 yıllıkta özellikle otomotiv mekanik vs okuyanlar kendılerını geliştirme imkanı bulabiliyorlar özellikle işkur stajı vs gibi. 2 yıllıkta geliştirmeniz durumunda kesınlıkle başarılı olabilirsiniz.Ama ana fikir şudur 2 yıllık fakülteler ara eleman yetiştirir.Başlangıç için, yani ortalama bir bölümü kastediyorum ama çalışan kıtlığı yaşanan bir bölümde okursanız her zaman daha ön planda olursunuz, nasıl bir zaman bilgisayar programcılığı okuyanlar çok revaçtaysa vs.vs. Benim bu dediklerim başlangıç için, iş konusunu kimse bilemez.Daha önce çalıştığım şirket katı kuralları olmasına rağmen çok memnun oldugundan belki bilemem lise mezunu birisini iyi bir pozisyonda çalıştırıyordu hoş adam en alttan gelmiş tırmalay tırmalaya. Yani tamamen kişinin kendisine yetkinliğine ve azimine kalmış birşey.

mimit
22-12-2011, 00:08
Bende harita teknikerliği bölünümü tavsiye ederim,2 yılı bitirdikten sonra dgs ile harita mühendisliğine geçer ve orayı da bitirirsen, okulu bitirdiğin gibi ihtiyaç duyulan bir insan oluyorsun,özel sektör ve kamuda aranan personeller.

ilk bir kaç yılı arazide geçiyor ama geliri güzel ve günümüz şartlarında pek işsiz bırakmayan bir bölüm. 5 yada 6 üniversitede bölüm vardı yanılmıyorsam.

ozKn
22-12-2011, 00:32
Bende mekatronik okuyorum bakalım gayet önü açık gibi duruyor.İnşallah DGS ile mühendisliğinede geçincee gayet iyi bişey olacaak gibi

bence tercih edilebilcek bi bölüm

mimit
22-12-2011, 00:39
kimsenin yanlış anlamamasını umarak bir şey daha söylemek istiyorum, hangi bölüm olursa olsun mevcut şartlarda bence önce ön lisans eğitimini alıp sonra lisans yapmak çok daha iyi oluyor.bu sayede yeteri kadar pratik ve teori birikimi oluyor.

alper_pug
22-12-2011, 07:38
Bende 2 yıllık uluslararası Lojistik mezunuyum. Şuan bir firmada yurt içi sevkiyat bölümünde çalışıyorum ve halimden hiç memnun değilim. Aöf 3. öğrencisiyim aynı zamanda ama kolay kolay bitmeyecek gibi. Yeniden öss ye girmeyi bile düşünüyorum veya yurt dışında lisans tamamlama olayını araştırıyorum ufaktan , bir şekilde öğrencilik hayatımı devam ettirmek istiyorum.

-Aydın-
22-12-2011, 08:06
Ben bu konuda şöyle düşünüyorum.. 2 yıllık okuyan her zaman 4 yıllık okuyandan daha kolay iş bulur. Şartları iyi olur kötü olur bu kısmı şans işi tabi ama yüksek okul mezunu talebi daha fazladır.. Teknik bilgiye sahip ama ucuza çalışacağı için :)

Ama şu var ki kesinlikle 4 yıllık okunmalıdır... Yüksek okul okuyup devam etmeyip çok pişman olunur (iş hayatına girdikten sonra) ;)

rebelh
22-12-2011, 08:10
Merhaba arkadaşlar

matematiğin iyiyse git açık öğretimden yada herhangi bi okuldan 2 yıllık hukukla ilgili bi bölüm oku sonu bitirdikten sonrada dgs kas ben dgs ile 266yla 3 sene önce edirne işletmeye girdim ege hukuk 261le kapattı fakat tercih edemiyoduk işte..

sana tavsiyem 2 yıllık yazmadan önce mutlaka dgs ve kpss deki şansını araştır ona göre bi bölüm yaz ben kpssden 86yla atandım zorla komşunun kızı emlakçılık mı ne okudu 71le atandı aradaki fark uçurum ama ben malım vaktinde turizm okudum:icon13:

chatlaxs
22-12-2011, 13:23
2 yıllık sigortacılık okudum acentede çalışıyorum şuan :) açıktan 4e tamamlıcaz kısmet olursa :D

mehmetRS
22-12-2011, 13:24
Radyoloji Teknikeriyim.

Özel bir hastanede tomografi çekiyorum bütün gün:)

merruse
22-12-2011, 13:55
İki tane mühendislik okudum, ikiside bitti, ama şimdiki aklım olsa hemşirelik ya da sekreterlik bölümü falan okurdum. Bizim sınıfta topu topu 3 tane kız vardı üçü de maymundan az halliceydi.. Genç yaşımızda libido tavan inekliyorduk.... :)

RCkid
22-12-2011, 13:57
İki tane mühendislik okudum, ikiside bitti, ama şimdiki aklım olsa hemşirelik ya da sekreterlik bölümü falan okurdum. Bizim sınıfta topu topu 3 tane kız vardı üçü de maymundan az halliceydi.. Genç yaşımızda libido tavan inekliyorduk.... :)

bizim bölümde 5.5 kgkız/erkekti :)

merruse
22-12-2011, 13:58
Sorma Mustafa ya.. İçimde uhtedir. Bir tanesinin bıyıkları benimkilerden uzundu be.. Mühendislik okuyanında kaderi bu işte.. :)

RCkid
22-12-2011, 16:04
Sorma Mustafa ya.. İçimde uhtedir. Bir tanesinin bıyıkları benimkilerden uzundu be.. Mühendislik okuyanında kaderi bu işte.. :)

facebookta bir yazı vardı:
"mühendislikte okuyorum. bölümde 2 kız vardı; birinden ben güzeldim, diğeri benden yakışıklıydı":)

HkN
22-12-2011, 22:20
myo otomotiv mezunuyum

myo oto bölümü okuyorum. arabaları seviyorum uğraşmayıda,servise kapak atıp çalışsam benden iyisi yok. büyüyünce sizin gibi olmak istiyorum :hahaha:

2001 İ.Ü. Otomotiv Mezunuyum. Okul bitince staj yaptığım markanın servisinde başladım. Bir çok aynı okuldan arkadaş VW markasında staj yapıyordu. Bir çok arkadaşım terfi etti ve güzel yerlerde. Müşteri ilişkileri olan var, atölye şefi olan var. Danışman olan var.

Bende 6 sene hasar ve normal danışmanlık yaptıktan sonra Asker sonrası gelen teklif ile(burayyı kabul edince ayrıca 2 yerden daha teklif geldi) Afyon Bayisinde başladım. Hasar danışmanı-Servis danışmanı derken Hasar atölye şefi ile başladığım yeni görevde şu an mekanik atölye şefi + Dispozisyon. Kağıt üzerinde şef olsakta bayağı sözümüz geçiyor ve tecrübe çok iyi olduığu için bazen müdür bile destek alır. Dieğr bayiden direk beni arıyorlar bilgi ve yardım için. Benden önce bile işe başlayan bir çok konuda benden yardım alıyor. Aranan insan oluyorsun çok gayret edersenm (forumda tanıyan vardır iyi bilirler beni:) )

Ben şu iş yerinden ayrılsam çok rahat iş bulacağımı biliyorum. Kendini geliştirip işini sevmek yeterli :)

2 yıllık İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon mezunuyum. Açıköğretimden 4e tamamlıyorum. Doğan Tv Centerda JimmyJip operatörüyüm. Kanal D Cnn Dream tv çekimlerini yapıyoruz Bağcılardaki binada.

Melih'cim sen'demi Avcılar Mezunusun :)

Ome_RS
22-12-2011, 22:23
2 yıllık otomotiv okudum 1 sene tüvde calıstım sonra eski mesleğim olan kuyumculuga geri döndüm suan jivalde calısıyorum.
ayrıca acık öğretim işletmeden devam
bana kalırsa okul bi bka yaramıo ben daha uninin bi işime yaradıgını görmedim işletme okumamın sebebide imkan varken 4 yıllık diploma sahibi olmak ve kısa dönem askerlik

ykavcioglu
22-12-2011, 22:27
2 yıllık otomotiv okudum 1 sene tüvde calıstım sonra eski mesleğim olan kuyumculuga geri döndüm suan jivalde calısıyorum.
ayrıca acık öğretim işletmeden devam
bana kalırsa okul bi bka yaramıo ben daha uninin bi işime yaradıgını görmedim işletme okumamın sebebide imkan varken 4 yıllık diploma sahibi olmak ve kısa dönem askerlik

bedelli askerliğin fakir versiyonu aöf:D
ömer araç hazırmı :D:D:D

Ome_RS
22-12-2011, 22:34
bedelli askerliğin fakir versiyonu aöf:D
ömer araç hazırmı :D:D:D

bedelli yapmam yaa kısa da olsa askerlik duygusunu yasamak isterim bence her Türk erkeği askerliğini yapmalı :)
araç hazır değil o gunden beri bahcede yatıo kullanmıorum bi gecen gun düğüne gittik o kadar :)

güneşbalkan
22-12-2011, 22:34
antalyada turizm ve seyahat işletmeciliği okudum.şimdi güzel sanatlar müzik bölümüne hazırlanıyorum :D:D

BaybuRtlu69
24-12-2011, 22:31
Yorumları okudum, yazan herkese teşekkür ederim

2 Yıl olarak düşündüğüm şuan aklımda olan bölümler ; [/Pazarlama, Dış Ticaret , Muhasebe Ve vergi uygulamaları...... Bakalım inş. YGS sınavında güzel bir puan yapıp, daha iyi bölümler ilede deişebilir bu durum ama şuanki ilk düşüncem bunlar gibi.

artık dediğiniz gibi, iş biraz insanın kendini geliştirmesine ve her konuda bilgili olmasına bakıyor.
Yazın Bir ingilizce kursuna yazılmak farz oldu zaten bu bir gerçek..
Hayrlısıyla 2 yıllık bi üniversiteyi bitirip, istanbul'a geri döndüğümde ise bir işe girip paramı biriktirip açık öğretimle yoluma devam etmek istiyorm. Zor olmasa gerek, hem çalışıp hemde aöf yi yürütmek ?

BaybuRtlu69
24-12-2011, 22:33
Bu pazarlama , dış ticaret ve muhasebe okuyanların, iş hayatındaki aylık gelirleri ne kadar acaba ?

Düşükten başlayıp zmanla gelişme durumuna göre maaş artıyor mu ? yoksa belli bir ücrette sabit mi genel olarak

timucintt
24-12-2011, 22:39
2 yıllıklara gayetde iş var meslek lisesilerede gayet iyi iş olanakları var... kimse artık mühendis vs aramıyor ara (ana) eleman sıkıntısı bu ülkede çok fazla... kendini mesleğini geliştirmeye adamış herkese gayet güzel işler var her sektörde... yeterki işi beğenmek lazım ;) ve öyle çok yüksekten uçmamak... herkes altdan başlar ve yavaş yavaş yükselir... kimse 1 günde müdür patron olmuyor... üstlilk emin olun türkiyede daha hızlı terfi oluyor insanlar avrupaya göre...

emre.aksu
24-12-2011, 22:51

Bu okuldan okula degisiyor ama.Kuzenim odtü de makine müh okuyor, kız mı? kız ne arar makinede durumunda.Ben yeditepede bilgisayar mühendisliği okuyorum bölümde 60 kişi var 20si kız.Gıda mühendisliğinde sadece 5 erkek varmış onları da daha gören yok :D

gsz35
24-12-2011, 23:02
liseyi sağlık meslek lisesinde okudum şuanda Acil Tıp Teknisyeniyim yani 112 hızır acil şimdi ise Ankarada Ufuk Ünv 2 yıllık yüksek okulunu okuyorum ve Paramedik Olacagım inş ve 112de doktor uygulamasını kaldırıp yerine paramedik koyacaklar ve bir nevi ambulans doktoru olcaz ve maasıda hayli dolgun :)

Berkayy
24-12-2011, 23:10
edit.......

mcolgecen
24-12-2011, 23:13
dışarısdan 4.sınıfı okuyorum aynı zamanda işyeri sahibiyim kendi işimi yapıyorum .

asot
24-12-2011, 23:19
Benim mezunlarda gördüğüm 2 tip profil var; gerçekten mezun olduğu bölümün işini yapmak için okuyanlar ve bilinçli olarak okuyanlar.. Bir de o bölümü bir şey kanıtlamak için veya birilerine yaranmak(karı kız yaparım diye okuyanlar dahil)için gitmiş olanlar..

2. gruptakiler zaten üniversiteli kavramını kirleten, işsizlik oranlarını artıran, işverenin kaliteli adamı seçmek için samanlıkta iğne aramasına benzer bir çaba içine girmesine neden olan ve gerçekten çalışmak isteyen adamın ekmeğine farkında olmadan mani olan insan modeli.

4 yıllıkta bile hatta lisans+master+doktora+dil vs. diye giden sırada bile savaş çok kızışmışken, 2 yıllık için durum çok daha vahim, ama gerçekten aklını kullananlar açık kapılarını görüyor. 2yıllık okul için sosyal bilimler, iibf'den çok spesifik bir alana yönelmekte fayda var, biyomedikal cihazlar gibi vs. işim okul bittiğinde hazır olmayacaksa, sanayide motor ustası olmak en güzeli. En azından elinde bir mesleğin var.

Serkan06
24-12-2011, 23:22
denizcilik okudum, denize çıkma imkanım varken mal gibi ankaraya geldim finansçılık yapıyorum, bu bir itiraftır ben malım...

Anıl E.
24-12-2011, 23:26
Benim mezunlarda gördüğüm 2 tip profil var; gerçekten mezun olduğu bölümün işini yapmak için okuyanlar ve bilinçli olarak okuyanlar.. Bir de o bölümü bir şey kanıtlamak için veya birilerine yaranmak(karı kız yaparım diye okuyanlar dahil)için gitmiş olanlar..

2. gruptakiler zaten üniversiteli kavramını kirleten, işsizlik oranlarını artıran, işverenin kaliteli adamı seçmek için samanlıkta iğne aramasına benzer bir çaba içine girmesine neden olan ve gerçekten çalışmak isteyen adamın ekmeğine farkında olmadan mani olan insan modeli.

4 yıllıkta bile hatta lisans+master+doktora+dil vs. diye giden sırada bile savaş çok kızışmışken, 2 yıllık için durum çok daha vahim, ama gerçekten aklını kullananlar açık kapılarını görüyor. 2yıllık okul için sosyal bilimler, iibf'den çok spesifik bir alana yönelmekte fayda var, biyomedikal cihazlar gibi vs. işim okul bittiğinde hazır olmayacaksa, sanayide motor ustası olmak en güzeli. En azından elinde bir mesleğin var.

Katılıyorum ..Çoğu 2 yıllıgı kazanmış ögrenci öylesine amaçsızca ''amaaan bi yer gelsinde sorun degil''mantıgıyla kazanan ögrencidir ..Kendi arkadaşlarımdan tanıyorum ben soruyordum hadi ben muhasebeyi bitirince babam muhasebeci büromuz var işimiz hazır siz ne yapmayı düşünüyosunuz diyince hele bi bitirelimde allah büyük lafları dönüyordu.Çoğu 2 yıl aileden uzak kafam rahat olsun diye okuyor çoğuda amaçsızca ..

Mesela optisyenlik okunabilir 2 yıllıkta çok giderli bi bölüm

asot
24-12-2011, 23:27
ben 4 yıllık ankarada iktisat okudum, 2 tane iyi derecede yabancı dil yaptım, ineklemesem de yeterince çalıştım, şimdi tatminkar bir maaşla denetim işinde çalışıyorum, ama mutlumuyum? mutlulugun kıyısından geçmiyorum, pişmanım, bu kadar çabayı başka bir alana yönelerek harcasaydım daha mutlu olurdum, benim dönemimde iktisat,işletme popülerdi, iyi bir puana rağmen salak gibi bu bölümü seçtim. Mezun olduğumda ne biliyordum? En fazla gazetelerin ekonomi sayfalarını anlayarak okuyabiliyordum.

Siz pişman olmayın, anne baba, komşuya yaranmak için değil, ne yapmak istediğinize karar verip ona göre okuyun, hatta okumadan yapılacak bir işte gönlünüz varsa, o alana yönelin. Tavsiye verecek yaşta değilim ama benim yaşadıklarım bunlar.

bu da benden bir itiraf :) ama karamsar değilim.

cnrsrn
25-12-2011, 02:23
denizcilik okudum, denize çıkma imkanım varken mal gibi ankaraya geldim finansçılık yapıyorum, bu bir itiraftır ben malım...

kardeşim niye öyle düşünüyosunki birçok denizcilik okuyan arkadaşım var denize çıkmak gerçekten zorlur uzun yol stajları vardı arkadaşların 8 ay denizde kalıyolardı, gerçekten getirisi güzel olan meslek ama bi süre yapabilirsin mesela evlenene kadar filan ama kız arkadaşı olan bi arkadaşım vardı bırakıp denize çıkamadı allah cümlenize kolaylık versin ama bence dogru olanı yapmışsın

Painkiller
25-12-2011, 03:59
İki yıllk Makine Teknikerliği bölümünden mezunum, askerden geldikten sonra mesleğimle ilgili işi kolaylıkla buldum. Tabii bunda sanayi bölgesinde oturmamın da etkisi olabilir.

hsynylmz
25-12-2011, 12:06
bılgısayar programcılıgınıı okudum bır baktım muhasebecı olmusumm :))

rahmi
25-12-2011, 12:09
Bir arkadaşım inşaat bölümünden mezun 2 3 yıldır calışıyor.

mstpower
25-12-2011, 12:17
adana sasa fabrikasında calısıyorum myo mezunlarını alıyorlar sadece ama bence saglık bitir derim hem işin hemen hazır hemde maasları yuksek

Hakan Burak
25-12-2011, 12:35
Koü de 2yıllık çevre koruma bölümü okudum..Üniversiteye ilk başladğmda üni olsunda çamurdan olsun mantığıyla gidiyodum taaki bitirene kadar :) daha sonra oldukça büyük bi şirkette staj ayarladım kendime 1 aylık zorunlu stajımız vardı.staj bitiminde dewam etmek ister misin dediler ve kabul ettim.büyük şanstı benim için.oldukça iyi bi maaşla çevre teknikeri olarak iş başı yaptım.1.5 sene oldu.keşke üni zamanı dersleri sallamasaydım diyorum.gerçekten iş hayatında hepsi tek tek karşısına çıkıyor insanın.okuduğum bölümü tawsiye etmem 60 kişilik sınıfta mesleğini yapan tek öğrenci benim :)

yerinde olsam odyometri okurum.iş imkanı çok fazla we çok iyi paralara iş başı yapan arkadaşlarım war askerlikleri olmadığı halde.

Arslanbey'demi okudun?
Bende Kocaeli Üni. Pazarlama bölümünü okudum. Allah razı olsun işimiz rast gitti ve şu an idareten çalışıyorum. Askere gidip geldikten sonrada kadroya gireceğim. Kesinlikle şans meselesi.

BaybuRtlu69
25-12-2011, 14:08
Bakalım herkese aynı şans vurucak mı :)

Sistem çok değişik

BaybuRtlu69
25-12-2011, 19:20
bılgısayar programcılıgınıı okudum bır baktım muhasebecı olmusumm :))

2 yıllık bölümlerde böyle sorun çok..

bir çok kişi, okuduğu bölümün dşında işler yapıyor

AFy
25-12-2011, 19:39
Bende şu anda Lojistik okuyorum Lisede, konuyu takip ediyorum ancak Okulda hocaların söylediği üzere buradada söylendiği gibi iş sende bitiyor eğer staj zamanında vs. kendini sevdirdiğin zaman çalıştığın işte kalırsın okulumuzdan staj yapan bir kaç kişi Üni.yi dışardan okuyup çalışmaya devam ediyor tamamen kişiye bakıyor staj yapacaksan eğer güzel bir yerde staja girip orada kendini sevdirmelisin.

rodya
25-12-2011, 19:48
Teknik lisede benzer bi yerde okumuşsundur pekiştirmek istiyorsundur ya da sağlam bi yerde torpilin vardır ve 2 yıllık diplomaya ihtiyacın vardır, o zaman oku.
Sıfırdan meslek kazanmak için okuyacaksan okuma.zaman kaybı.

BaybuRtlu69
26-12-2011, 12:36
Teknik lisede benzer bi yerde okumuşsundur pekiştirmek istiyorsundur ya da sağlam bi yerde torpilin vardır ve 2 yıllık diplomaya ihtiyacın vardır, o zaman oku.
Sıfırdan meslek kazanmak için okuyacaksan okuma.zaman kaybı.

teknik lisede okumuyorum, düz lisedeyim..

MYO'da pazarlama , dış ticaret muhasebe vs bazı bölümler için, ille meslek lisesi çıkışlı olmaya gerek yoktur heralde ?

Sercan K.
26-12-2011, 13:45
Bilgisayar Programcılığı okudum özel bi hastanede bilgi işlem bölümünde çalışıyorum.

Yogi
26-12-2011, 13:48

arkadaşım 1 sene önce mezun oldu 3500 dolar maaş alıyor hemde yük gemisi filanda değil yolcu gemisinde hem para kazanıyor hemde dünyayı geziyor.:)

BaybuRtlu69
26-12-2011, 14:56
arkadaşım 1 sene önce mezun oldu 3500 dolar maaş alıyor hemde yük gemisi filanda değil yolcu gemisinde hem para kazanıyor hemde dünyayı geziyor.:)

Kazancı Güzelmiş gerçekten fakat herkesin yapabilceği birşeyde değil o kadar güzel maaş olmasına karşın.. Denizcilik demek, geçmişi bırakmak gibi birşey bir nevi.
Aile ve sevdiği olan için zor. yani benim için biraz imkansız :)

E0041
26-12-2011, 15:23
2 yıllık veya lise ben bugüne kadarki iş hayatımda aralarında hiçbir fark görmedim sen 2 yıllıksın sen gel böyle diyeni hiç işitmedim :) o iş olsun bu iş olsun 4 yıllık geçerli bir bölüm okuyamıyorsan işçisin arkadaşım gerisi teferruat çok nadir çıkar şans yüzüne gülen bol para kazanan piyasada iş yok falanda değil iş var yığınla sadece piyasada insanların hakkını veren iş yeri çok az durum bu canını çıkartır askeri ücreti dayar çalışırsın yada şansın çok iyi gider birşeylerdede kendini geliştirmişsindir 1000 de 1 denk gelir iş hayatında çalışma saatlerinde maaşında güzel olur

şunuda unutma hayat sanada yalan söyleyecek iş hayatı beklediğin gibi olmuyor :)

BaybuRtlu69
05-01-2012, 22:35
valla bazı yorumlar 2 yıllıktan soğuttu ya açıkcası :)

Başvurularda başladı, sınavada hazırlanıyorum hayırlısı artık. ama yinede 2 yıllık olursa gidicem inşallah 1 sene daha hazırlanp o stresi çekemicem gibi duruyor

mimit
05-01-2012, 23:04
ozmn ilk tercih hakkında 4 yıllık okullar olsun,2 yıllıklara ek kontenjandan gir. yada ilk tercih hakkında gireyim diyorsan,tercih sıralamanı çok ama çok iyi hesaplaman lazım.

BaybuRtlu69
07-01-2012, 01:16
ozmn ilk tercih hakkında 4 yıllık okullar olsun,2 yıllıklara ek kontenjandan gir. yada ilk tercih hakkında gireyim diyorsan,tercih sıralamanı çok ama çok iyi hesaplaman lazım.

Ygs ye başvuruyu pazartesi yapıcam

yalnız şu da var doğrumu düşünüyorum bilmiyorum, siz söyleyin ; 4 yıl örgün eğitim görmek bana uzun geliyor yaş 22-23 oluyor, sonuç ? hala bi meslek tecrüben olmamış oluyor vede 4 yıllık bile doğru düzgün iş bulamıyor :S

Şimdi ben doğru düzgün bir 2 yıllık bölüm bitirsem, sonrasında açık öğretimle 4 yıla tamamlasam ve açıktan okurken 2 yıl çalışp mesleki tecrübe edinsem daha yararlı olmayacak mı ? hemde maddi açıdan artık tamamen birşeyler kazanmayada başlamş olurum.

_?

BaybuRtlu69
07-01-2012, 01:21
yalnız şu da var doğrumu düşünüyorum bilmiyorum, siz söyleyin ; 4 yıl örgün eğitim görmek bana uzun geliyor yaş 22-23 oluyor, sonuç ? hala bi meslek tecrüben olmamış oluyor vede 4 yıllık bile doğru düzgün iş bulamıyor :S

Şimdi ben doğru düzgün bir 2 yıllık bölüm bitirsem, sonrasında açık öğretimle 4 yıla tamamlasam ve açıktan okurken 2 yıl çalışp mesleki tecrübe edinsem daha yararlı olmayacak mı ? hemde maddi açıdan artık tamamen birşeyler kazanmayada başlamş olurum.

_?
.....................................

EmrahErdogan
07-01-2012, 08:26
tarım ılacı fabrıkasın da stok sevkıyat departmanında calısıyroum :)

TFSI
07-01-2012, 09:21
besyo okuyan var mı? ya da bilgisi olan?

Anıl E.
07-01-2012, 10:10
.....................................

Ben şu an öyle yapıyorum ve gayet memnunum ,işe güce alıştım pazar günleri tatil olunca evde oturamıyorum

Utku
07-01-2012, 10:24
Grafik tasarım mezunuyum.Flash animasyon,Oyun tasarımı yapıyorum. Adobe sertifikamda var.Premiere de montaj ve ses eklemeside yapıyorum.AfterEffects'i çözüyorum gibi :) Prodüksüyon studyosunda çalışıyorum.Patronlar 2 ortak biri yönetmen diğeri görüntü yönetmeliğinde 20 yılı devirmiş profesyonel kişiler.Çekimlerede gidiyorum kurulum ve kamera kullanımınıda çözdüm...Hamdolsun şuan herşey istediğim gibi.Burada kendi mesleğim dışında alakalı farklı bilgi ve tecrübelerede sahip oldum.Ben iş yerini kullanıyorum onlarda benim bilgilerimi...İnşallah herkezin de gönlünce olur işi...Maşallah...

cagri-35
07-01-2012, 11:24
Ygs ye başvuruyu pazartesi yapıcam

_?

Herkesi bir yerde rıskı vardır sonuçta ama şunuda unutma daha önce belirttiğim gibi, çoğu firma işe alım şart olarak 4 yıllık (örgün) fakülte şartı sunuyor. Yani açıköğretim vs. çokta işe yaramıyor. Çok yakınımdaki örneği,yakın arkadasımın nişanlısı şu an yüksek yapıcak sırf bu açığı kapatmak için, Şubat'ta başlıyor.2 yıllıktan mezun olunca dgs yi kazandıama gitmedi(özel) şimdi yüksek yapıcak.Bence kas 4 yıl oku, yaş 23-25 bunlar önemli değil,önemli olan kendini geliştirmen. Bu ülkede 40 yaşında kariyerine farklı yön veren insanlar var.Başta da dediğim gibi herkesin rıskı sonuçta biryerde.

korki
07-01-2012, 11:37

ben de denizciyim öle düşünmeyelim :)

korki
07-01-2012, 11:41
Kazancı Güzelmiş gerçekten fakat herkesin yapabilceği birşeyde değil o kadar güzel maaş olmasına karşın.. Denizcilik demek, geçmişi bırakmak gibi birşey bir nevi.
Aile ve sevdiği olan için zor. yani benim için biraz imkansız :)

Bu tarafından da bakmak gerek dimi :)

bilalMW
07-01-2012, 11:47
Herkesi bir yerde rıskı vardır sonuçta ama şunuda unutma daha önce belirttiğim gibi, çoğu firma işe alım şart olarak 4 yıllık (örgün) fakülte şartı sunuyor. Yani açıköğretim vs. çokta işe yaramıyor. Çok yakınımdaki örneği,yakın arkadasımın nişanlısı şu an yüksek yapıcak sırf bu açığı kapatmak için, Şubat'ta başlıyor.2 yıllıktan mezun olunca dgs yi kazandıama gitmedi(özel) şimdi yüksek yapıcak.Bence kas 4 yıl oku, yaş 23-25 bunlar önemli değil,önemli olan kendini geliştirmen. Bu ülkede 40 yaşında kariyerine farklı yön veren insanlar var.Başta da dediğim gibi herkesin rıskı sonuçta biryerde.

şöyle sorayım bende 2 yıl örgün oku 2 yılda aöften oku 4 etti. 1 sene yüksek yaptın diyelim. Bunun sonucunda eşitmi oluyoruz direk 4 sene örgün okuyanla. Kastım şirketlerin gözünde. ?

onursumer
07-01-2012, 11:53
şöyle sorayım bende 2 yıl örgün oku 2 yılda aöften oku 4 etti. 1 sene yüksek yaptın diyelim. Bunun sonucunda eşitmi oluyoruz direk 4 sene örgün okuyanla. Kastım şirketlerin gözünde. ?

duruma gore evet denebilir :)

aslında şirketler çoğu zaman bilgi tecrubeye bakıyorlar

diploma kısmı senin sıyrılmanda ilerde yükselmende faydalı oluyor

bilalMW
07-01-2012, 11:57
duruma gore evet denebilir :)

aslında şirketler çoğu zaman bilgi tecrubeye bakıyorlar

diploma kısmı senin sıyrılmanda ilerde yükselmende faydalı oluyor

tamam abi aöf 3.sınıfım işletme aynı zamanda üstüne bi cila çekeceğiz artık. :)

MELİH
07-01-2012, 12:17
ben otomotiv bölüm mezunuyum üniversiteden sonra çok iş aradım fakat şirketler en az 3-5 yıl tecrübe arıyolar ve kolay kolayda işe almıyolar önceki okudugum uçak gövde motor bakım onarım teknisyenligini meslegimi yapıyorum şuan özel bir şirkette uçak teknisyeni olarak

bilalMW
07-01-2012, 12:24
ben otomotiv bölüm mezunuyum üniversiteden sonra çok iş aradım fakat şirketler en az 3-5 yıl tecrübe arıyolar ve kolay kolayda işe almıyolar önceki okudugum uçak gövde motor bakım onarım teknisyenligini meslegimi yapıyorum şuan özel bir şirkette uçak teknisyeni olarak

yani 2 yıl uçak gövde motor

2 yılda otomotivmi okudun abi?

iyiymiş. :)

cagri-35
07-01-2012, 12:27

Benim bahsettiğim örnekte , belli firmaların mülakatına bile çağrılmıyorsun yani cv direk eleniyor İK tarafından. Çünkü en az 4 yıllık lisans eğitimi(örgün diyor) , yükseklisans daha üst sonuçta ama tabi diğer açıdan bakarsan bazı şirketlerde lisansını aöf den tamamladığı içinde yükseğine bakmıyor. Yani sektörlerde firma var firma var, çok detaya girmeyeyimde aynı iş için en az lise mezunu isteyen firmada var en az lisans isteyende var . Aynı sektörde bunlar, şahsi gözlemim şu şekilde. En az lise mezunu diyen firmada sirkülasyon çok, giren çıkan çok fazla şartlar iyi değil.

kv661
07-01-2012, 12:29
Arkadaşlar bir İKcı olarak cogu zaman okul size sadece iş görüşmenize girmenizi saglar. Sizin görüşmedeki tutumunuz,ilginiz alaknız ve verdiginiz elektrik işe alınmanızda buyuk etkendir. İsterse harvard mezunu olsun, adam oturmayı kalkmayı, yemeyi içmeyi bilmiyorsa saygılı deilse cok zor

bilalMW
07-01-2012, 12:32
Arkadaşlar bir İKcı olarak cogu zaman okul size sadece iş görüşmenize girmenizi saglar. Sizin görüşmedeki tutumunuz,ilginiz alaknız ve verdiginiz elektrik işe alınmanızda buyuk etkendir. İsterse harvard mezunu olsun, adam oturmayı kalkmayı, yemeyi içmeyi bilmiyorsa saygılı deilse cok zor

kesinlikle bir defa bir elektronik marketler zincirine görüşmeye gittim İK'cı bayan Allah için çokta hoştu :( Çılkımı çıkardı benim. Daha sonra bir iş görüşmem daha oldu sigortacılık şirketinin ik sı ile öttürdüm orda da 2.kez görüşmeye çağırdı ama gitmedim. :D

MELİH
07-01-2012, 13:14
yani 2 yıl uçak gövde motor

2 yılda otomotivmi okudun abi?

iyiymiş. :)

Lisede uçak teknisyenligi okudum 5 yıl
üniversitede otomotiv okudum 2 yıl

MR2
07-01-2012, 13:22
myo otomotiv mezunuyum

bende otomotiv mezunuyum ve kardeşime katılıyorum hem bu işin içinde olmak keyifli hemde aracın hakkında imkanların artıyor. elinin altında oluyor herşey. para kazanma işine gelince şirkete göre değişsede diğer bir çok meslekten daha iyi imkanların oluyor. inşllah hakkında hayırlısı neyse o olur. :icon_tup:

ozKn
07-01-2012, 16:38
Mekatronik okuyoruum staj yapıcağım sağlam yer bulmam lazım işleri tamamiyle öğrenebileciğim..mekatronikte C plus solidwork teknik resim vb. bir sürü programıda öğretiyorlar

MatraX_07
07-01-2012, 17:11
2 yıl Pazarlama MEzunuyum
Şuan Renault Bayisinde Satış Temsilcisiyim
İşimi seviyorum,Otomobil sektörünü seviyorum,Aracımı seviyorum :)

bilalMW
07-01-2012, 17:13

satış temsilcisi otomobil sektörü için pozisyonunda ayda şu kadar araç satmanız gerek diye birşey varmı ?

BaybuRtlu69
07-01-2012, 18:49
Dediğin Gibi, İnsanın Kendini Geliştirmesi şart zaten işinde gelişmesi ve yüksek kazançlar elde etmesi için...

Lisans yani 4 yıllık eğitim ise makyajımız gibi birşey, direkt insanların gözünde daha bi güzel gözükmek iş anlamında. yine dediğinz gibi, bazı firmalar sadece diplomaya bakıp, iş tecrübesine bakmazken bazıları ise, diplomayı 2.planda tutup , iş konusunda tecrübeye bakıyorlar..

ve gözlemlediğim genelde şu ; 4 yıl mezun olsanda işi bilmediğin sürece tutunamazsın iş hakkında bir tecrüben yoksa, fakat 2 yıl bitirip mezun olduktan snra, iyi kötü biryerde çalışp bir tecrübe edinmek aynı zamanda açıktan 4 yıla tamamlamak biraz daha mantklı ve faydalı gibi geliyor bana. tabi herkesin düşüncesi ayrı ama bana bu hoş geliyor gibi.

2 Yıllık yapılabilcek bazı güzel mesleklerde var önü açık olan ama bakalım hayırlısı artık. ilerde sıkıntı çekmeyi istemiyorum, bunun için yapıcaz brşeyler

BaybuRtlu69
07-01-2012, 19:06

Pazarlama bölümünü bende düşünmekteyim :)

TayfunS
07-01-2012, 19:12
Eğitim fakültesinde okudum 2 yıl, fen bilgisi öğretmenliğiydi. KPSS puanı çok yüksek olduğu için bi de pek ısınamadığım için bıraktım. Radyolojiyi kazandım, 1. sınıfın sonunda işe başladım.

Kesinlikle tavsiye ederim 2 yıllık sağlık bölümlerini. Benim bölümümden hemşireliğe dgs ile geçiş var.
FTR nin 4 yıllığına dgs ile geçiş var 2 yıllık fizyoterapi bölümünden. Tavsiye ederim ve yeni gözdem o olacak inşallah.

BaybuRtlu69
07-01-2012, 20:28
Eğitim fakültesinde okudum 2 yıl, fen bilgisi öğretmenliğiydi. KPSS puanı çok yüksek olduğu için bi de pek ısınamadığım için bıraktım. Radyolojiyi kazandım, 1. sınıfın sonunda işe başladım.

Kesinlikle tavsiye ederim 2 yıllık sağlık bölümlerini. Benim bölümümden hemşireliğe dgs ile geçiş var.
FTR nin 4 yıllığına dgs ile geçiş var 2 yıllık fizyoterapi bölümünden. Tavsiye ederim ve yeni gözdem o olacak inşallah.

teşekkürler tavsiyen için müdür... Bu bahsettiğin bölümler, bir çok üni.de yok sanırım dimi ? türkiye genelinde toplasak 10 üniversitede filan ancak çkar sanırım

BaybuRtlu69
19-02-2012, 22:00
Konu Güncel arkadaşlar..

Sınavada az bi zaman kaldı. 1 nisan

JDM_5
19-02-2012, 23:07
2 yıllık muğla ünmi myo elektronik teknolojisi bölümünde 3. senem :) hatta bi sene ara verip üstüne 4 senelik elektronik mühendisliği okumayı düşünüyorum kısmet eğer olmazsa bnm staj yaptığım zamandan kalan bilgim tekniker başlayan tekniker kalıyo parada fazla artmıyo o sebebten devam etme düşüncesindeyim....

Melih-Ö
19-02-2012, 23:13
Yazmışım ama güncel olsun.

2 senelik İstanbul Üniversitesi Radyo-Tv mezunuyum.

Doğan Tv Centerda kamera servisindeyim. Kameraman-Asistan olarak. (Kanal D-Cnntürk)

oğuz
19-02-2012, 23:17

hem işe alma hem 3-5 yıl tecrübe haha nerde edincem ben tecrübe normal sanayıde ozaman. bu yaşlada alakalı olaiblir mi,örneğin sizin yaş 25 tir,adamlar der ; bu yaşta adamı nasıl yetiştireyim ben gibisinden. ben 18 im otomotiv 1.sınıf ım 2 senede biter kesin inş yani,20 bitse 21-22 askerden gelsek sanırım aynı kaderi paylaşabilicez o yüzden ben tecrübe yapmaya başlayayım :D

Dragger
19-02-2012, 23:20
2 yıllık İstanbul Üniversitesi Turizm İşletme mezunuyum.

Dikey geçişle 4 yıllığı da kazandım, o zamanlar Biletixte Müdür Yardımcısı idim, düzenimi bozup gitmedim.

Sonra 4 yıllık AÖF yazıldım, onu da bitirmeden askere gittim.

Otelcilikle başladığım çalışma hayatımda, Biletix, THY, Turkcell, ETS Tur gibi büyük şirketlerde çalıştım. Aralarda da irili ufaklı şirketler de oldu.

Şu an Avea Genel Müdürlükte çalışıyorum. Gayet memnunum.

Torpil konusunda da söylenecek birşey yok, badem bıyıklı 1 adamın varsa her kapı açılır bu ülkede.

mimit
19-02-2012, 23:34
2 yıllık harita kadastro üstüne isteğe bağlı dikey geçiş ve jeodezi(harita mühendisliği diyorum ben ısrarla.

oytun200sx
19-02-2012, 23:37
2 yıllık Beykent Uluslararası Lojistik mezunuyum. Şu an açık öğretimde işletme okuyorum. uzun zamandan beri iş arıyorum ancak hem piyasanın durumu hemde askerlik büyük sorun haline geldi.sağlam bir tanıdık olmadan işe girmek çok zor.:(

BaybuRtlu69
19-02-2012, 23:45
2 yıllık harita kadastro üstüne isteğe bağlı dikey geçiş ve jeodezi(harita mühendisliği diyorum ben ısrarla.

Harita mühendisliği gerçekten çok iyi ya.. inşallah bi puan yaparımda, seçme hakkım olur

rapstar
20-02-2012, 01:46
Bilgisayar programcılığı okuyup sakın iş aramaya kalkma hele askere gitmediysen hiç başvurma bile o derece ben pişmanım 4 yıl teknik lise üstüne bide bilgisayar programcılığı keşke derim hep 4 yıllık bi fakülte için çabalasaydım diye. Tabi bu söylediğim benim bölümüm için geçerli. Bahsettiğin birazda kendinle alakalı tercihini o yönde yapmalısın. Sevdiğin bi iş varsa yada okumak istediğin bi meslek varsa çok zamanını almaz gir kariyer secretcv gibi sitelere oradan istediğin işle ilgili ilanlara bak önlisans mı istiyorlar yoksa lisansmı ona göre üniversite tercihini yap. Ha dersen çevrem var her türlü iyi iş bulurum söylediklerimi dikkate alma. Hakkında hayırlısı olsun.

alfonso4474
20-02-2012, 09:04
konya selçuk uni bilgisayar programcılığı bitirdim boşuna okudum hayatta yapmam o işi şuan otomobil sektöründe çalışma planım var

civic@ef
20-02-2012, 09:18
myo işletme bitirdim 2 yıllık daha sonra acıköğretim ile şuan 3 sınıftayım acıköğretimi askerlik için ve artısı için okuyorum. 2 yıllıkdan sonra acıköğretimlede 4 e tamamlıyabilirsin o esnadada iş hayatına giriş yaparsın.

TayfunS
20-02-2012, 12:10
teşekkürler tavsiyen için müdür... Bu bahsettiğin bölümler, bir çok üni.de yok sanırım dimi ? türkiye genelinde toplasak 10 üniversitede filan ancak çkar sanırım

Sayısını net bilmiyorum ama puanları çok da yüksek değil bence

C!N
20-02-2012, 21:39
Arkadaşlar sağlık sektöründe herhangi bir alanda bir okul bitirenlerin atamaları düşük puanlarla kolaylıkla oluyor izlenimlerime göre. Sağlık teknisyenliği, Anestezi teknisyenliği, Patoloji teknisyenliği, Radyoloji teknisyenliği vs. bölümler okuyanlar düşük kpss puanlarıyla genelde atanabilmektedirler.

Murat Özcan
20-02-2012, 21:42
daha mezun olamadım maalesef 3 e uzadı

Berkayy
20-02-2012, 22:19
Bilgisayar programcılığı okuyup sakın iş aramaya kalkma hele askere gitmediysen hiç başvurma bile o derece ben pişmanım 4 yıl teknik lise üstüne bide bilgisayar programcılığı keşke derim hep 4 yıllık bi fakülte için çabalasaydım diye. Tabi bu söylediğim benim bölümüm için geçerli. Bahsettiğin birazda kendinle alakalı tercihini o yönde yapmalısın. Sevdiğin bi iş varsa yada okumak istediğin bi meslek varsa çok zamanını almaz gir kariyer secretcv gibi sitelere oradan istediğin işle ilgili ilanlara bak önlisans mı istiyorlar yoksa lisansmı ona göre üniversite tercihini yap. Ha dersen çevrem var her türlü iyi iş bulurum söylediklerimi dikkate alma. Hakkında hayırlısı olsun.

Bende kardesime yazdırmayı düsünüyorum. 2 yıllık fakültelerde en çok tercih edilen bölümlerden bi tanesi. İş imkanlarımı yok tam olarak anlayamadım?

rapstar
21-02-2012, 01:03
Bende kardesime yazdırmayı düsünüyorum. 2 yıllık fakültelerde en çok tercih edilen bölümlerden bi tanesi. İş imkanlarımı yok tam olarak anlayamadım?
Sizi yanlış yönlendirmek istemem ben olsaydım bi daha çalışıp çabalayıp 4 yıllık bi fakülte okuyup mühendis öğretmenlik gibi şansımı artırırdım. Yoksa 2 yıl okuyup kardeşin çok çok büyük hayaller kurmasın. Ha insanın birazda kendinde var çok iyi bi kanal yakalayıp ( Bi tanıdığınızın iş yeri olabilir ona x bi programlama dili bilen birisi her daim yanında olucak vs vs ) ona göre bi programlama dilinde "uzman" olursa iyi kötü bi iş bulabilir ordan devam edip yükselmeye başlayabilir ama bu süreç baya bi yavaş olur. Ama iş çevreniz varsa eğer dediklerimi unutabilirsiniz. Zira benim öyle bi çevrem olsaydı 15 saat çalıştırıp asgari ücret sigorta yemek bile vermeyen kısacası beni sömürmeyen bir iş bulmuştum. Yada ben çok şansızım yada benden adam olmaz vs vs diye uzar gider. Beni kıstas bile almayabilirsiniz biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Ki bana göre bilgisayar programcılığının sadece adı ( oo tamam bilgisayar programcısı size iş çoktur la ozaman siz varya parayla oynuyosunuzdur) kulağa hoş, teknolojik geliyor.
edit: küçükken pilot olmak isterdim.
edit2: inşallah bigün bu hayalimi gerçekleştirip ufakta olsa bir uçak kullanırım.

erdalss
21-02-2012, 03:23
lojistikj okuyorum 2 senelik.son senem dgs ye girip lojistikten devam etmeyi düşünüyorum herşey kısmet.bence bu olayın 2 senesi 4 senesi yok. olay sende biter 2 seneden fazla okumam diplomam olsun sadece bana yeter diyosan git sadece dil öğren yatkın olduğun tarafa yönel çevre edin.

tLq
21-02-2012, 08:58
ben üniversiteyi bıraktım 1 sınıfta sağlık meslek lisesi çıkışlı olduğum için ve daima sektörde eleman açığı olduğu için çoğu üni. mezunuyla(myo) eşit bazende fazla maaş alıyorum haa yapılacak iş mi? İnsan sağlığıyla uğraşmak ve bunu mesleğin olarak yapmak çok yorucu iş yıpratıyor seni + ne gecen var ne haftasonun ne de resmi tatilin

gurkanerkan
21-02-2012, 09:43
2 yıllık otomotiv teknolojileri okuyorum işsiz kalacağımı pek sanmıyorum.

BaybuRtlu69
02-03-2012, 18:53
Yorumlarınız, ilginiz için teşekkrler arkadaşlar

Sınava 1 ay kaldı sadece, çalışmalarımı sıklaştırdım.. hayırlısıyla inşallah istediğim şeylere ulaşabilcem güzel ünilerde

Sıralamayı şu şekilde yaptım, oluşan yorumlar ve dşardan edindiğim bilgilerle

1- ) Lojistik
2-) Dış Ticaret
3-) Bankacılık ve sigortacilık
4-) Pazarlama
5-) Otomotiv teknolojisi
...

musti2jz
02-03-2012, 22:58
2 yıllık makine teknikerliğinden mezunum.Açıköğretim 4.sınıf işletmedeyim bu sene de dgs ye hazırlanıyorum ciddi anlamda mezun olalı 4 sene kadar oldu.

Özel bir şirkette 3d modelleme yapıyorum argesindeyim geneli teknik çizim ve tezgah bakım üzerine işim çok rahat gayet memnunum fakat mühendis olmak paha biçilemez.

ek olarakta 2 yılla 4 yılla alakası yok kendini yetiştirmiş eleman kesinlikle istediği ücretlere çok güzel işler bulabiliyor fakülte mutlak şart fakat bilgi ve deneyim bambaşka..

abi bişey sorcam bende aynı bölümdeyim makine teknikerliği 1.sınıftayım daha ilk dönemi dereceyle atlattım inşallah gerisi de gelir ama senin bu 3d modelleme dediğin olayı kendince mi öğrenip geliştirdin yoksa bölümle alakalı mı autocad olayıyla mı ilgili ?

bilalMW
02-03-2012, 23:10

Sınava 1 ay kaldı sadece, çalışmalarımı sıklaştırdım.. hayırlısıyla inşallah istediğim şeylere ulaşabilcem güzel ünilerde

1- ) Lojistik
2-) Dış Ticaret
4-) Pazarlama
5-) Otomotiv teknolojisi
...

çevren yoksa tanınmışlığın torpilin yoksa çöp bunlar. Ha varsa güzeldir. Yani olaki yazdın olaki geldi olaki staj zamanı geldin gidebileceğin en iyi yere git ve mükemmel ilişkiler kur. Çevre,torpil yoksa bir de ingilizce şarttır.

BaybuRtlu69
03-03-2012, 09:32
çevren yoksa tanınmışlığın torpilin yoksa çöp bunlar. Ha varsa güzeldir. Yani olaki yazdın olaki geldi olaki staj zamanı geldin gidebileceğin en iyi yere git ve mükemmel ilişkiler kur. Çevre,torpil yoksa bir de ingilizce şarttır.

eyw. saolasın. İngilizce şart, onun eğitimne bu yaz tam gaz vericem

Diğer konuda ise, bu ülkede torpilsiz neden birşey olmaz arkadaş ya ?

_Burak_
03-03-2012, 12:18

1- ) Lojistik
2-) Dış Ticaret
4-) Pazarlama
5-) Otomotiv teknolojisi
... bankacılık ve sigortacılık mezunuyum elli yerde mülakata girdim hepside çok iyiydi fakat bi kaç firma açık söyledi işi batıran askerlik. Bende hatlı minibüste çalışıyorum iş iştir mantığıyla. Biyoloji bölümüde bitsin ilk isim askerliği bitirmek olacak çok geç kaldık :) sigorta işi yaparsan ayrıca sertifikalarını almayı unutma

FatihR.
03-03-2012, 12:23
bende kastamonu inşaat bitirdim okuldan öncede aynı yerde çalışıyodum okuldan sonrada aynı mimarlık bürosuna devam ediyorum okuldan pek bişi öğrenmedim.ama işi biliyosan iyi kazanıyosun.

bilalMW
03-03-2012, 12:57
Ya deniz kuvvetleri meslek yüksek okulu ya da otomotiv-makina sahili olan şehirlerden birinde inşallah süphanallah abiler. :)

H22Power
03-03-2012, 12:59
2 yıllıktan mezun olup yapılan tek bir iş var : Serbest meslek :)

bilalMW
03-03-2012, 13:04

katılmıyorum.

oğuz
03-03-2012, 13:59

milletin hevesini kırma be abi, çevren alt yapın varsa rahat bulabilirsin bence. tabi bu bölüme-mesleğe göre değişir.

kerem54
05-03-2012, 15:09
Elektrik bölümünden mezun oldum yaklaşık 3,5 senedir Türk Telekomda Teknikerlik yapıyorum ...

BaybuRtlu69
05-03-2012, 16:03
Alınan maaşta, yapılan işe göre değişiyor..

Şu da var, myo dan mezun kişiler genelde alt kademeden mi başlıyor ?

Misal işe 1000 Tl maaşla girip, ilerleyen yıllarda artış gösteriyormu ? ve birde şu da var, sizden daha az tecrübeli ve işi bilmeyen 4 mezun, sadece lisans diplomsı var diye fzla maaş alır mı

bilalMW
05-03-2012, 16:20
Alınan maaşta, yapılan işe göre değişiyor..

Şu da var, myo dan mezun kişiler genelde alt kademeden mi başlıyor ?

Misal işe 1000 Tl maaşla girip, ilerleyen yıllarda artış gösteriyormu ? ve birde şu da var, sizden daha az tecrübeli ve işi bilmeyen 4 mezun, sadece lisans diplomsı var diye fzla maaş alır mı

Şirket te kaşarlaşınca üst mevkilere çıkma meselesi şirket hiyeraşisine bağlı bişeydir.

Mesela dış ticaret departmanındasın yapacakların bellidir eğer terfi varsa satınalmaya geçersin..

Genelde yıllık belli bir oranda artış olur. 2-4'e takılmayın iş tecrübe de biter tecrübesi olan eleman her zaman 1 adım öndedir bunu unutma kolay kolay elinde diploması kolnda mürekkep lekesi çıkmamışa iş vermezler.. Tabi mesela ZF,Deplhi kalite mühendis isterler ben daha tecrübeliyim ama myo sundur desen s.iklemezler tabi :D
ve evet sen 3 senedir ordasındır myo lu arkadaş arkandan 4 yıllık gelir güzel maaşla başlar. senin 3 yılda elde ettiğin rakamla.

Bunlarda benim tecrübem. :)

BaybuRtlu69
05-03-2012, 16:31
Canıma yetti okumak valla. Çalışmaya razıyım gibii :)

Açıktan 4 e tamamlarsam peki, bu kısır döngü değişir mi

Ronin_
05-03-2012, 16:34
nolursa olsun 4 yıllığa bi şekilde geçip o şekilde çalışmak var yoksa #157 'un son cümlelerinde dediği hüsranla karşılaşıp sevdiğiniz işten bile nefret edebilirsiniz.

emresener
05-03-2012, 16:37
2 yıllık turizm otelcilik mezunuyum..

Tıbbı cerahhi bi şşirkette ortodonti malzemeleri satmaya başladım 4ay önce :D Nerden nereye beee.. Diş teli braketler gibi konularda yardımcı olurum :D

TünayK
05-03-2012, 16:59
yeni mühendis sayılırım,şirketteki 10 yıllık teknısyenın 2 katını alıyorum...bir departman yonetıcımızde lise mezunu(25 yıldır şirkette) benim 3 katımı alıyor... bu işin bir formulu yok ama gerçekler ortada eğitim iş hayatına başlaman için gereklidir...

Ronin_
05-03-2012, 17:01
yeni mühendis sayılırım,şirketteki 10 yıllık teknısyenın 2 katını alıyorum...bir departman yonetıcımızde lise mezunu(25 yıldır şirkette) benim 3 katımı alıyor... bu işin bir formulu yok ama gerçekler ortada eğitim iş hayatına başlaman için gereklidir...

peki abi sen 25 yıl sonra ne kadar alıcaksın tahminen :)

bilalMW
05-03-2012, 17:10

işte bize umut verende bu sistemsiz olan sistem :D

BaybuRtlu69
05-03-2012, 17:11
Açıktan 4 e tamamlarsam peki, bu kısır döngü değişir mi

10 krktr... ?

bilalMW
05-03-2012, 17:12
10 krktr... ?

benim gördüğüme göre aöften bitirince seni 4 yıllık diye pek d.klemezler. üzerine 1 sene cila yüksek lisans yaparsan eğer hell yeahh... :)

BaybuRtlu69
05-03-2012, 17:22

Çok garip bi mevzu. okumayan insanlardan da bir çok örnek var bu gibi.
Ama dediğiniz gibi, fırsat varken iyi bir bölüm üniversite okumak şart oldu gibi

benim gördüğüme göre aöften bitirince seni 4 yıllık diye pek d.klemezler. üzerine 1 sene cila yüksek lisans yaparsan eğer hell yeahh... :)
Onuda yapınca, bir iş bulabilceğimiz meçhul. Ama hiç yoktan okuyalımda, diplomamız olsun. Bu ülkede o para edio :)

onursumer
05-03-2012, 17:31

aynen oyle bizdede aynı durum geçerli

20-25 yıllık lise hatta ilk okul mezunu yoneticilere raslamak mümkün yaşrayark oğrenmişler herşeyi :)

4 yıllıkta bitirseniz 2 yılıkta bitirseniz başladığınız yerden biryerlere gelmek sizin elinizde :)

bende 2 yıllık mezunuyum

4 yıllığa geçtim ama bitmedi tembelim hala oğrenciyiz :)

BaybuRtlu69
05-03-2012, 18:04
aynen oyle bizdede aynı durum geçerli

20-25 yıllık lise hatta ilk okul mezunu yoneticilere raslamak mümkün yaşrayark oğrenmişler herşeyi :)

4 yıllıkta bitirseniz 2 yılıkta bitirseniz başladığınız yerden biryerlere gelmek sizin elinizde :)

bende 2 yıllık mezunuyum

4 yıllığa geçtim ama bitmedi tembelim hala oğrenciyiz :)

Askerlik ?

Aöf de sanırım bir yıl kalınca, hemen askere alıyorlarmş öyle birşey duymuştum. doğrumudur ?

ahmet3425
05-03-2012, 18:11
valla onu bunu bilmem de çok sevdiğim bir kardeşim var yeni mezun makine teknikeri, çoçuk iş bulamadıgı için şu an konfeksiyon da çalısıyor pantolon paçası kesiyor .( lafı geçmişken varsa çevresi olan yardımı dokunacak arkadaslar bi el atın)

benim öz kardeşim de 2 yıllık işletme mezunu oda 1 senedir boş geziyor.

bu ülke de 2 yıllık okumanın zaman kaybından baska işe yaradığını düsünmüyorum açıkcası.

ben elektrik ustasıyım lise terkim min 1500 2000 lira maaşla yarın istesem bi şirkette işe başlarım.

ama yeni mezun bir elektrik teknisyeni ya da elektrik teknilkeri için aynı şeyi söylemek zor.

Emre Akçay
05-03-2012, 18:20
2 yıllık muhasebe mezunuyum. Adliye kadrolu olarak devlet memuruyum.

onursumer
05-03-2012, 18:21
Askerlik ?

Aöf de sanırım bir yıl kalınca, hemen askere alıyorlarmş öyle birşey duymuştum. doğrumudur ?

evet aofte ust uste kalmıcaksın :)

BaybuRtlu69
05-03-2012, 18:24
evet aofte ust uste kalmıcaksın :)

Yorumlara bakılınca, zor olmasa gerek geçmek sanırım aöf yide.. Biraz kasmak lazım

ama kafa karıştı şimdi, 4 yıl okumak mı yoksa 2 yıl okuyup, geri kalan 2 yılı açıktan bitirp aynı zamanda çalışıp para kazanıp tecrübe edinmek mi ?

ahmet3425
05-03-2012, 18:27
2 yıllık muhasebe mezunuyum. Adliye kadrolu olarak devlet memuruyum.

kendini bence istisna olarak görmen lazım benim cevremde tanıdıgım 2 yıllıkların cogu boş geziyor ve başka başka işlerle uğrasmak zorunda kalıyorlar

pimapencisi var
dogalgazcısı var
konfeksiyonda calısanı var
dandik çağrı merkezlerinde çalışanları var
kuyumcu tezgahtarı var

var oglu var...

onursumer
05-03-2012, 18:30
Yorumlara bakılınca, zor olmasa gerek geçmek sanırım aöf yide.. Biraz kasmak lazım

ama kafa karıştı şimdi, 4 yıl okumak mı yoksa 2 yıl okuyup, geri kalan 2 yılı açıktan bitirp aynı zamanda çalışıp para kazanıp tecrübe edinmek mi ?

şu iyi demek yanlış olur senin hedeflerin onemli burda

4 yılda okuyabilirsin

2 yıl okuyup 2 yıl açıktan okurken kariyerinde iyi biryerlerede gelebilirsin bu senin elinde sen karar vericen :)

bence herturlu 4 yıllık bitirilmeli hala onla uğraşıyorum mesela ben :)

S.Saka
05-03-2012, 18:45
ben okulu bitirdim daha diplomamı almadan iş buldum. gebze organize sanayi bölgesine iş aramak için girdiğim ilk gün iş buldum. evet 700 tl'den işe başladım şimdi zam aldım 1000 tl alıyorum bakalım nereye kadar gidicek herkezin hakkında hayırlısı. ama sabretmek gerçekten çok önemli, ben onu yapmam bunu yapmam demedim her işi yaptım elimden geldiğince. şimdi robot kaynak teknisyeniyim. saha da çalışıyorum evet masa başı çalışmıyorum ama yine de sabretmek gerekiyor en önemlisi bu bence.

Ahmet Bby
13-03-2012, 18:53
Bende takipteyim bu konu hakkında Meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi Son sınıf öğrencisiyim kendi alanımda gelişirsem güzel iş imkanları var siz ne düşünüyorsunuz.

TayfunS
14-03-2012, 07:05
Açıköğretime girip ertesi sene tekrar ygs ye girince okula puanı kırlıyor mu? Sanki aöfde kırılmıyordu

Emre Akçay
14-03-2012, 10:54
kendini bence istisna olarak görmen lazım benim cevremde tanıdıgım 2 yıllıkların cogu boş geziyor ve başka başka işlerle uğrasmak zorunda kalıyorlar

pimapencisi var
dogalgazcısı var
konfeksiyonda calısanı var
dandik çağrı merkezlerinde çalışanları var
kuyumcu tezgahtarı var

var oglu var...

1 sene iş aramıştım bende yalan değil. Allah a şükür daha sonra KPSS ye girip birşeyler için çabaladık işte.

TünayK
14-03-2012, 11:05
peki abi sen 25 yıl sonra ne kadar alıcaksın tahminen :)

çok zor bir soru...o kadar süre maaşlı çalışmam ben o ayrı ama çok değişken var..şirket değişir pozisyon değişir,bilemezsin...ama şüyle diyim benim şirkette 10 yıldır çalışan mühendis 7bin + prim alıyor..primde yıllık yaklaşık 15- 20 bin tl arasında...

sportinger
14-03-2012, 11:26
ben de myo mezunuyum, amaç iyi bir iş de iyi bir maaş almaksa lisans tavsiye ediyorum. myo mezunlarına memlekette hiç deger verilmiyor. okuyarak kaybettigim zamanları keşke ticarette degerlendirseydim diye sürekli düşünüyorum. turizim otelcilik okudum daha sonra işletmecilik üzerine lisans hakı tanıdılar ama iş işten geçiyo. baştan erken zamanda halletmek daha mantıklı. kesinlik le lisans egitimi almanı tavsiye ediyorum...

efef
14-03-2012, 11:44
kırıkkale de inşaat teknikerliği 1.sınıf oğrencisiyim ortalama maaşları 1500 2000 arasıymış özelde devlette daha cok oluyormuş ama herkesin dediği gibi myodan mezunları kimse iplemiyo sırf bunun için muhendisliğe geçiçem şuanki derslerimde bunu gösteriyor altan dersim yok 1.dönem. bölüm cok zor sececek olanların aklında bulunsun:D

bilalMW
14-03-2012, 12:16
gümrüğe girsek iyiydi şu aöf bitsin askerlik bitsin hadi bakalım birde badem bırak bıraktım mı göz bebekleri olacam nihahaha

Ronin_
14-03-2012, 12:43
çok zor bir soru...o kadar süre maaşlı çalışmam ben o ayrı ama çok değişken var..şirket değişir pozisyon değişir,bilemezsin...ama şüyle diyim benim şirkette 10 yıldır çalışan mühendis 7bin + prim alıyor..primde yıllık yaklaşık 15- 20 bin tl arasında...

ya işte olay da bu zaten...o prim yeterli herşeyden önce..

teknik bir eleman anca o işin sahibi olacakki o paraları kazansın. ben şimdi 2 yıllık inş. tek. mezunuyum.. bu sene dgs ile ama kültür-beykent fln özele gidip kolay yoldan diplomayı almam gerekiyor.. özellikle bizim iş alanında cok farkediyor 2-4 yıllık arasındaki fark

emre.ates
14-03-2012, 14:11
ya işte olay da bu zaten...o prim yeterli herşeyden önce..

teknik bir eleman anca o işin sahibi olacakki o paraları kazansın. ben şimdi 2 yıllık inş. tek. mezunuyum.. bu sene dgs ile ama kültür-beykent fln özele gidip kolay yoldan diplomayı almam gerekiyor.. özellikle bizim iş alanında cok farkediyor 2-4 yıllık arasındaki fark

gerçekten çok fark ediyor bnde inşaat teknıkerıyim işimden memnun olmama rağmen işten ayrıldım dgs hazırlanıyorum.Ülkemizde myo mezunlarına önem veren emeğinin karşılığı veren çok az kurum var bnm altımda çalışan ustamız maası benden yüksek ustayı bıraktım çırağı günlük yevmiyesi 30 -35 tl aylıgı 900 1000 gelıyor sgk+yemek+kalma ben yaptığım harçadığım efora sorumluluga strese bakıyorum sonuç çırak olmak yada müh olmak ara elaman olmak çok zor. 2 yıllık myo okumayı düşünen arkadaslara tek tavsiyem ülkemiz şartlarını düşünerek hangi sektörde açık iş alanlarını ve kendı yeteneklerıni göstere bileceği yapabilceklerı alanlarda sektörlerde okumaya çalışmaları ve o alanda tecrübe kazanmaları

fatihcakin
26-03-2012, 14:49
Oto Boya ve Karoseri bölümünü okuyan var mı acaba veya tanıdıgı olan nasıl bir bölümdür acaba iş imkanı var mı ?

erdalss
26-03-2012, 15:06

hadi ya :) kpssye girince 4 te tamamlayıp gümrük müfettişi olarak atanan 2 tane arkadaşım var biri 23 biri 24 yaşında 2200 le başlayıp şuan 2700 lira alıyolar bu duruma ne diyosun ? ki özel şirketleri düşünmeni istemem şuan :) çenen varsa para kazanırsın. yoksa devlet çözümünü bulmuş :) açıkta kalmazsın ;)

bilalMW
26-03-2012, 15:17
hadi ya :) kpssye girince 4 te tamamlayıp gümrük müfettişi olarak atanan 2 tane arkadaşım var biri 23 biri 24 yaşında 2200 le başlayıp şuan 2700 lira alıyolar bu duruma ne diyosun ? ki özel şirketleri düşünmeni istemem şuan :) çenen varsa para kazanırsın. yoksa devlet çözümünü bulmuş :) açıkta kalmazsın ;)

maşallah diyorum bakalım kpss de biz napıcağız ;)

erdalss
26-03-2012, 15:18
maşallah diyorum bakalım kpss de biz napıcağız ;)

ne okuyosun ?

bilalMW
26-03-2012, 15:20
ne okuyosun ?

dış tic. örgün bitti aöf işletme 3.sınıf devam..

erdalss
26-03-2012, 15:28
dış tic. örgün bitti aöf işletme 3.sınıf devam..

eğerimkanın varsa yada biliyomusun bilmiyorum ama ingilizce öğren derim.çok uluslu şirketlerde sorgusuz başlarsın. okulundaki öğretmenlerle inş muhabbeti bırakmamışsındır çünkü şu durumda onlargerçekten yardımcı oluyolar. en azından bizim hocalarımız referanstırlar çevre edinmemize çok yardımcı olucaklarını düşünüyorum oluyolarda :) ama her okulun ortamı farklı tabi bende lojistik2.sınıfım şuan 4 e tamamlıycam kısmetse. en son istediğim şeyleri elde edemediğimi görürsem kpss ye girerim. ama konuşulanlar vaat edilenler ve gördüklerim buna gerek kalmıcak diyo ama bakalım kısmet. senin gümrükte banko yerin var ama bence bi şirkette dış ticaret alanında kovalaman ilk başta hızlı yükselmek açısından güzel bi deneyim olur.

BaybuRtlu69
26-03-2012, 16:09
Dış Ticaret kasıcam inşallah bakalım beyler, yorumlar için sağolun.

kaldı 6 gün YGS ye :)

halilcan9455
28-03-2012, 06:57
bu sene ygs ye gireceğim kafama takılan sorular var bunları size sormak istedim.
1- sıanv başvurusunda sınava girmek istemiyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum vardı.ben işaretlemedim. şimdi YGS den sonra ben bu hakkımı kullanabilirmiyim.

anadolu teknik lisesi elektirk elektronik bölümü mezunuyum.
otomotiv ve biyomedical 'i seçebiliyormuyum.( geçebileceğim bölümler arasında yazıyor ama tarih 2009 hala aynı mı acaba )
ayrıca direk geçiş te okul puanına bakılıyor bildiğmi kadarıyla ben Anadolu Teknik lisesi olduğum için okul puanım çok düşük normal meslke lisesi 6 ders görürken ben 17 ders görüyorum.
anadolu teknik lisesi mezunu olmam bena öncelik sağlıyormu ?

halilcan9455
31-03-2012, 06:52
sorularımın cevabını buldum 2 yıllı kgeçiş hakkım olan yerlerden biyomedical ,uçak teknikerliği, otomativ sizce hnagisine öncelik vermeliyim.

Kadyr
31-03-2012, 07:09
Ucakla alakali bir bolume gecebiliryorsan gec

halilcan9455
31-03-2012, 07:50
Ucakla alakali bir bolume gecebiliryorsan gec

eğer bilginiz var ise biraz daha ayrıntıya girebilirmisiniz meslek hakkında ?

Kadyr
31-03-2012, 07:52
sormak istediğini sor söyleyeyim bildiğimi

halilcan9455
31-03-2012, 08:51
sormak istediğini sor söyleyeyim bildiğimi

abi mesela iş olanakları nedir ?
kolay iş bulunur mu ?
ortalama maaşları nedir ?
zorlukları?
farklılıkları ?

Kadyr
31-03-2012, 08:58
her işin zorluğu var birde hangi bölüme düştüğüne bağlı ben elektronikçiyim fiziki zorluk yok tabi.iş imkanı var açık var çünkü sanırım eskişehirde kayseride var okulu kapadokyadakini en son düşün:) maaş olayı değişken ama 1.5 tan aşağı almassın.sen liselisin sanırım diğer bölümleri okuyupta başvuru yapabilirsin uçak teknisyenliğine ama uçak okursan daha iyi olur.farklılık ne gibi mesela uçaklarla iç içe olmak zaten farklı değilmi örneğin:)

halilcan9455
31-03-2012, 09:24
her işin zorluğu var birde hangi bölüme düştüğüne bağlı ben elektronikçiyim fiziki zorluk yok tabi.iş imkanı var açık var çünkü sanırım eskişehirde kayseride var okulu kapadokyadakini en son düşün:) maaş olayı değişken ama 1.5 tan aşağı almassın.sen liselisin sanırım diğer bölümleri okuyupta başvuru yapabilirsin uçak teknisyenliğine ama uçak okursan daha iyi olur.farklılık ne gibi mesela uçaklarla iç içe olmak zaten farklı değilmi örneğin:)

meslekten birini bulmam çok iyi oldu .
ben anadolu teknik lisesi elektrik-elektronik okuyorum.
uçak teknikerliğine direk geçiş hakkım var.
bilmiyorum direk geçiş yapıcağım içni nereye atarlar pek bir bilgim yok ancak neresi olursa okuruz.
farklılık konusunda gerçekten farklı . kolay iş bulabilirmiyim.

Kadyr
31-03-2012, 14:36
Bence bulursun ucak teknisyeni ihtiyaci oluyor.mesela ben elektronik haberlesme mezunuyum ama egitime gittim ucakci olduk.sen direk ucak mezunusun boylelere daha cok oncelik oluyor zaten.isi zaten istanbulda bulursun thy kurs aciyor habom icin insaat devam ediyor bitincede alicak bitmedende almaya devam ediyor

halilcan9455
31-03-2012, 16:00
Bence bulursun ucak teknisyeni ihtiyaci oluyor.mesela ben elektronik haberlesme mezunuyum ama egitime gittim ucakci olduk.sen direk ucak mezunusun boylelere daha cok oncelik oluyor zaten.isi zaten istanbulda bulursun thy kurs aciyor habom icin insaat devam ediyor bitincede alicak bitmedende almaya devam ediyor

bilgiler için teşekkürler.

efe_
31-03-2012, 16:40
4 Yıllık okunması tabiki 2 yıllığa göre iyidir.En basitinden tanışım 2 yıllık mezunu olduğu için ARAS kargo'da müdür olamıyor.4 yıllık olsaydı şimdiye kadar çoktan olmuştu.O da açıköğretim okuyor şuanda...
Birisi var 4 yıllık mühendislik eğitimi alıp iş bulamıyor...
2 yıllık iyi bir okulun elektrik tekn. mezunu tanıdığımız var adamın 1 sn boş vakti yok , ülke ülke geziyor vs...
Kısacası insanın kendinde bitiyor iş....

BaybuRtlu69
01-04-2012, 15:07
YGS bitti, 2 yıllık düşünenler burayaa :)

Ahmet Bby
10-04-2012, 17:05
edit .........

RED DEVIL
24-04-2012, 16:15
4e tamamladım t.c başbakanlık toki de muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım..
Allah herkezin gönlüne göre iş versin..

1998corsa
24-04-2012, 19:21
açıktan devam ediyorum bı yandan da havalimanında free shopta iş buldum