PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Raporlu araç alımında kdv

63owen63
24-12-2011, 16:45
Konum günceldir, bilgisi olan arkadaşlardan tecrübe veya bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum ( 29.02.2012)

Arkadaşlar raporlu araç almayı düşünüyoruz. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Bu haberi duymuştum ,
1- emsal teşkil gösterilip kdv alımı için kullanan bir yakınınız vs oldu mu. ?
2- Haber tarihi biraz eski, haliyle bir iyileştirme yapıldıgı hakkında bilginiz var mı , mahkeme kararı çıktıgına göre belki bir iyileştirme yapılıp hiç alınmıyordur direk bayiden çekerken arabayı.
Haber de bu :

Adana Bölge İdare Mahkemesinde engelli olan bir vatandaşın açtığı dava sonucunda engelli otomobillerinden KDV alınmaması yönünde karar çıktı. Karar gereği engelliler, bundan böyle otomobil alımlarında KDV ödemeyebilecek.

Daha önce araç alımlarında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV’den (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muaf tutulan engelliler, artık araç alımı yaparken KDV’den de muaf tutulabilecek. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş ANKA’ya yaptığı açıklamada Adana Bölge İdare Mahkemesi’nden gelen bu kararın yerinde ve doğru bir karar olduğunu belirterek, kararın 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun ilgili maddelerindeki ulaşılabilirlikle örtüştüğünü, bu davayı açan engelli arkadaşları Mulla Karaca’ya da göstermiş olduğu mücadelesinden dolayı camiaları adına tebrik etti.

Boztaş, engelli plakalı otomobillerdeki 5 yıllık satış kısıtlamasının 5378 sayılı özürlüler kanunu ve anayasanın 10. maddesiyle de örtüşmediği, H sınıfı ehliyeti olan fakat engelli otomobili alma hakkı bulunmayan engellilerin de (işitme engelliler, tek gözünde görme yetisi kaybı olanlar gibi) bu haklardan faydalandırılmadığı ve ayrımcılık yapıldığını belirterek bu hususlarda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini de söyledi. Boztaş açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Eğer belli bir hak veriliyorsa engellilerin tümünü kapsaması gerekmektedir. Bilindiği üzere yüzde 40 ve üzeri işgücü kaybı olan vatandaşlarımız engelli sayılmaktadırlar. Bu şekilde bir ayrımımız var zaten; bunun üzerine yeniden bir ayrım yapılması mantığa uymamaktadır.”

ŞİMDİLİK KDV ÖDEMEMENİN KOŞULU DAVA AÇMAK

Engellilerin KDV istisnasından yararlanmak için yapılması gerekenleri söyleyen Boztaş, “Her şeyden önce bu hak sadece dava süreci ile elde edilebiliyor. Onun için, sıfır araç alımında önce KDV’yi ödememek için; Vergi dairesine başvuru yapmak, oradan red kararı geldiğinde mecburen KDV’yi ödemek, ama hemen sonra da bu emsal karar doğrultusunda dava açıp bu ödenen KDV’yi geri almak lazım.. Vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür. Bu nedenle 30 gün içinde araç alan kişiler ancak bu haktan yararlanabilir. Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları da ortadan kalkmış oluyor” diye konuştu.

hürriyet

driftnolimit
24-12-2011, 16:50
yakın zamanda ÖTV'den muaf araç satışı yaptık,
araç bayiiden alınırken Ötv'den muaf oluyor, eğer araçta tadilat yapılması gerekiyorsa (örneğin sol tarafını kullanamayan bir bireyin aldığı otomobilde sol taraftaki kumandaların sağ tarafa aktarılması gibi) birey KDV'den muaf tutuluyor.

Sakat statüsünde araç alımında ÖTV ödemediğimiz *****. Bir süre önce üyemiz Hasan Tahsin beyin aktardığı bilgi ile haberdar olduğumuz üzere (Engellilerin sıfır araç alımında KDV ödememek için izlenecek yol nedir?) Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda artık KDV de ödenmeyecek.

Bio kullanıcı adlı üyemizin ulaştırdığı konuyla ilgili mahkeme kararı aşağıdaki gibidir.

KDV istisnasından yararlanmak için:
- Her şeyden önce bu hak -en azından şimdilik- sadece dava süreci ile elde edilebiliyor. Onun için, sıfır araç alımında önce KDV'yi ödemek, sonra ödenen KDV'nin geri verilmesi için vergi dairesine başvuru yapmak (1), oradan gelecek red kararından (bu karar en geç 60 gün içinde size tebliğ edilmelidir. 60 günün sonunda bir cevap gelmezse, başvurunuz reddedilmiş gibi işlemlere başlama hakkınız doğar) hemen sonra da aşağıdaki emsal karar doğrultusunda dava açıp (2) bu ödenen KDV'yi geri almak lazım..
- Araç alım tarihinden itibaren vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür (vergi dairesine başvurduktan sonra oradan cevap beklerken geçen süre bu 30 gün için etkisizdir). Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları ortadan kalkmış oluyor (aslında bu bilgi net değil. KDV istisnasını düzenleyen kanun değişikliğinin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2005 tarihinden sonra araç alan kişilerin de KDV iadesi için dava açabileceği düşünülmektedir).

Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin 13.04.2010 gün ve Esas No:2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı

(bu sakat ile başlayan kısım alıntı)

DAVACI : Adınız Soyadınız
ADRESİ:
TC KİMLİK NO:

DAVALI: …………………..VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

I- DAVA KONUSU: KDV iade talebi.

II- DAVANIN ÖZETİ VE İTİRAZ NEDENLERİ: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 01.07.2005 tarih ve 5378 sayılı Kanunun 32. maddesiyle eklenen (s) bendi ile, özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.
5378 sayılı yasanın 1. maddesinde Kanunun amacının özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğu belirtilmiştir. Bu haliyle yasanın amacına uygun olarak Katma Değer Vergisi Kanunu'na getirilen istisna hükmü göz önüne alındığında, Özel Tüketim Vergisi'nden istisna olarak satın alınan özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi'nden de istisna tutulması gerekmektedir.
Nitekim satın aldığı özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi'nden istisna tutulması gerektiği gerekçesi ile Adana 1. Vergi Mahkemesi'ne açılan dava ile iligli olarak Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin 13.04.2010 gün ve Esas No:2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı da bu yöndedir.
XXX tarihinde bu karar doğrultusunda XXX vergi dairesi müdürlüğü'ne başvurarak, XXX tarihinde almış olduğum özürlü statüsündeki aracım için ödemiş olduğum Katma Değer Vergisi'nin tarafıma geri ödenmesini talep ettim. Ne var ki Müdürlük, Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına rağmen XXX tarih ve XXX sayılı işlem ile tarafıma ilettiği yazıda ödemiş olduğum Katma Değer Vergisi'nin tarafıma geri iade edilmeyeceğini bildirmiştir.

VERGİ TARİHİ: Araba alımı ile ilgili faturanızın tarihini yazınız.
NEVİ: KDV
VERGİNİN DÖNEMİ: Mart 2011 (Örnek)
MİKTARI : Yatırılan KDV miktarı yazılacak

III- SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda ayrıntıları ile açıklandığı üzere;
- Davanın kabulüne,
- Alınan KDV'nin tarafıma geri iadesine,
- Dava giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine
Karar verilmesini saygılarımla arz ederim.

Ekler (Suret) :
- Adana Bölge İdare Mahkemesi Kararı
- Aracımızın tertibatı ile ilgili ve s.kurulu raporumuz ve diğer tertibat proje belgeleri H sınıfı ehliyet vs.
- Vergi Dairesi Red yazısı.

63owen63
24-12-2011, 17:25
Yani şuan halen önce vergi dairesi sonrasında mahkeme yolu kullanılıyor, teşekkür ederim zaman ayırdıgın için, peki sadece %90 üzeri rapor yeterli mi muafiyet için kdv den , yoksa araç üzerinde bir modifikasyon gerekiyor mu, donanım degişikligi olmayan araçlarda kdv indirimi yok diye yazıyor bir kac yerde ?

KSK-VTEC
25-12-2011, 12:05
Bu muafiyet nasil oluyor yuzde kac raporlu olursa otv den muaf oluyoruz

gfb01
25-12-2011, 12:10
Yuzde 90 uzerinde en fazla 1.6 arac alabiliyor 42 liralik bir arac 12 13 lira indirim oluyor 5 yilda vergi vermiyorsunuz

C!N
25-12-2011, 21:53
Adana'daki karar bozulmuştu, kullanıcı aldığı kdv'yi geri ödeme kararı çıkmıştı diye hatırlıyorum, bir üst mahkemeye gidilmişti son durum ne oldu bir bilgim yok.

Selman
25-12-2011, 21:58
Bu muafiyet nasil oluyor yuzde kac raporlu olursa otv den muaf oluyoruz

%90 diye geçiyor ama özür durumuna göre değişiyor. Örneğin kolda olunca başka, bacakda olunca başka yada H ehliyeti olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor.
En sağlıklı işlen kurul raporuyla vergi dairesine danışmak.

63owen63
29-02-2012, 18:42
Güncel diyelim, abiler kardeşler, konuyla ilgili gelişme var mı, kdv olayında + ötv indirimini nasıl hesaplayabilirim kendim ?

Netten baktım , her kulaktan bir ses çıkmış farklı farklı hesaplar var.

Selman
29-02-2012, 19:12
Aracın fiyatından %18 kdv düş. Daha sonra alıcağın aracın hacmine göre (örneğin 1.6litre %37) ötv'sini düş. Ardından tekrar kdv ekle.

Kdv hakkındada bişeyler duydum alınmıyor yada alınmayacakmış gibi ama net bir bilgim yok.

slowmotion
29-02-2012, 19:24
net fiyatı bayi bilgisayardan bakıp veriyor. kdv her türlü ödüyorsunuz

slowmotion
29-02-2012, 19:25
Aracın fiyatından %18 kdv düş. Daha sonra alıcağın aracın hacmine göre (örneğin 1.6litre %37) ötv'sini düş. Ardından tekrar kdv ekle.

Kdv hakkındada bişeyler duydum alınmıyor yada alınmayacakmış gibi ama net bir bilgim yok.

bu hesaba göre 41 lik araç 25e geliyor. ama ben 31 fiyat almıştım

63owen63
29-02-2012, 19:25
net fiyatı bayi bilgisayardan bakıp veriyor. kdv her türlü ödüyorsunuz

Kdv ödüyoruz da, daha sonradan onun alımıyla ilgili bir dava açılmış, hatta adanada gerçekleşmiş olay, ve geri alınmış kdv, emsal teşkil edip bir çok başvuran varmış,onunla ilgili bi duyumunuz var mı ?

slowmotion
29-02-2012, 19:28
dosya numarası olsa baktırırdım. fason haber olabilir

63owen63
29-02-2012, 19:30
dosya numarası olsa baktırırdım. fason haber olabilir

Burada var,resimli.

Engelliler araç alımında artık KDV de ödemeyecek: Adana Bölge İdare Mahkemesi (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/70898-engelliler-arac-aliminda-artik-kdv-de-odemeyecek-adana-bolge-idare-mahkemesi.html)

slowmotion
29-02-2012, 19:34
Burada var,resimli.

Engelliler araç alımında artık KDV de ödemeyecek: Adana Bölge İdare Mahkemesi (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/70898-engelliler-arac-aliminda-artik-kdv-de-odemeyecek-adana-bolge-idare-mahkemesi.html)

iyide böyle esas ve karar nolu dosya yok!!
http://vatandas.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap

63owen63
29-02-2012, 19:37
iyide böyle esas ve karar nolu dosya yok!!
Yargıtay Dosya Sorgu - Yerel Mahkeme Bilgileri ile (http://vatandas.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap)

Avukat mısınız bu arada ?

Ths ' de de tartışılmış konu, hiç kimse de fason haber dememiş,ona mahsuben güvendim bende.

Bu da linki

engelli aracı kdv iadesi (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=65815)

slowmotion
29-02-2012, 19:43
Avukat mısınız bu arada ?

Ths ' de de tartışılmış konu, hiç kimse de fason haber dememiş,ona mahsuben güvendim bende.

Bu da linki

engelli aracı kdv iadesi (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=65815)

babam avukat ve engelli yakınım var. kdv geri alınmıyormuş...
3 Ocak 2012 Güncel: Danıştay Adana Bölge İdare Mahkemesinin engelliler lehine verdiği kararı bozdu. Artık araç alımında hukuk yolu ile KDV'nin geri alınması mümkün değil.

Alıntı Yapılan Kişi: avukat
"Açıklanan nedenlerle Adana Bölge İdare Mahkemesinin 20.5.2010 gün ve E:2010/2344, K:2010/2196 sayılı kararının, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 51'inci maddesi uyarınca kanun yararına ve hükmün hukuki sonuçlarına etkili olmamak üzere bozulmasına, kararın bir örneğinin Maliye Bakanlığı ile Danıştay Başsavcılığına gönderilmesine ve Resmî Gazete’de yayımlanmasına 22.9.2011 gününde oyçokluğuyla karar verildi.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120103-6.htm "

Mivec_4G63
29-02-2012, 19:46
karar bozulmuş arkadaşlar kdv iadesi hikaye. O kadar çok engelli aracı varki, ama bu araçların çoğunu engelli yakınları kullanıyor. Bu nedenle karar bozulmuştur. Eğer özel tertibatlı bir araç söz konusuysa, yani engellilerin kullanımına müsait bir araçsa bu halde karar hukuka aykırıdır.

63owen63
29-02-2012, 19:49
babam avukat ve engelli yakınım var. kdv geri alınmıyormuş...
3 Ocak 2012 Güncel: Danıştay Adana Bölge İdare Mahkemesinin engelliler lehine verdiği kararı bozdu. Artık araç alımında hukuk yolu ile KDV'nin geri alınması mümkün değil.

Alıntı Yapılan Kişi: avukat
"Açıklanan nedenlerle Adana Bölge İdare Mahkemesinin 20.5.2010 gün ve E:2010/2344, K:2010/2196 sayılı kararının, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 51'inci maddesi uyarınca kanun yararına ve hükmün hukuki sonuçlarına etkili olmamak üzere bozulmasına, kararın bir örneğinin Maliye Bakanlığı ile Danıştay Başsavcılığına gönderilmesine ve Resmî Gazete’de yayımlanmasına 22.9.2011 gününde oyçokluğuyla karar verildi.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20120103-6.htm "

Teşekkür ederim, büyük bir soru işaretini aydınlattınız, peki siz alırken nasıl hesaplandı, bilginiz var mı (bilgisayarla ilgili) ?

yani 64.000tl'lik jetta tdi highline' için nasıl hesap yapmalıyım ?

slowmotion
29-02-2012, 19:53
Teşekkür ederim, büyük bir soru işaretini aydınlattınız, peki siz alırken nasıl hesaplandı, bilginiz var mı (bilgisayarla ilgili) ?

yani 64.000tl'lik jetta tdi highline' için nasıl hesap yapmalıyım ?

ben almadım, hakkımızı sonra kullanacağız. bildiğiniz gibi 1 adet hak ve 5 senelik süreç var. adana aykan bayi arayın. deniz hanıma ulaşın yardımcı olur.

hadi onu geçtikte ellerinde jetta tdi yokki highline olsun :D

63owen63
29-02-2012, 19:58
ben almadım, hakkımızı sonra kullanacağız. bildiğiniz gibi 1 adet hak ve 5 senelik süreç var. adana aykan bayi arayın. deniz hanıma ulaşın yardımcı olur.

hadi onu geçtikte ellerinde jetta tdi yokki highline olsun :D

Hazır araç almayacagım zaten olması benim icin bir şey ifade etmiyor, istedigim özel donanımlar var ekletecegim,özel sipariş olacak muhtemelen.. Tr'de nereden iyi fiyat alırsam oradan alacagım, Aykan'a uğrayacagım yakın zamanda zaten birebir görüşecegim.

slowmotion
29-02-2012, 20:05
Hazır araç almayacagım zaten olması benim icin bir şey ifade etmiyor, istedigim özel donanımlar var ekletecegim,özel sipariş olacak muhtemelen.. Tr'de nereden iyi fiyat alırsam oradan alacagım, Aykan'a uğrayacagım yakın zamanda zaten birebir görüşecegim.

inanmicaksınız bütün bayileri aradım tek tek en ucuz fiyatı aykan verdi polo bm için. order dedikleri üretilmemiş araçlar bile ayrılmış durumdaydı en son. deniz hanım yardımcı olur. selamımı söyleyin adım emrah.

63owen63
29-02-2012, 20:12
inanmicaksınız bütün bayileri aradım tek tek en ucuz fiyatı aykan verdi polo bm için. order dedikleri üretilmemiş araçlar bile ayrılmış durumdaydı en son. deniz hanım yardımcı olur. selamımı söyleyin adım emrah.

Valla benzer güzelligi bana da yaparlarsa çok memnun olurum, selamınız söylerim Emrah bey,sagolun ilginiz için :)

EmrahERKAN
29-02-2012, 20:42
benim arkadasm babaannesinin uzerine aldi focus c max aldilar 42.800 e 60000 gbi bir rakama gelen arabayi

63owen63
29-02-2012, 20:43
benim arkadasm babaannesinin uzerine aldi focus c max aldilar 42.800 e 60000 gbi bir rakama gelen arabayi

Net rakamlar mı, emin misiniz ?

slowmotion
29-02-2012, 20:56
Net rakamlar mı, emin misiniz ?

bu fiyatlara gelecek yaklaşık

makif84
29-02-2012, 22:54
Sol bacağından özürlü dayıma 2012 civic sipariş verdik 36 binlaraya geliyo,beyaz sanruflu mayıs 14 teslim

C!N
01-03-2012, 00:57
karar bozulmuş arkadaşlar kdv iadesi hikaye. O kadar çok engelli aracı varki, ama bu araçların çoğunu engelli yakınları kullanıyor. Bu nedenle karar bozulmuştur. Eğer özel tertibatlı bir araç söz konusuysa, yani engellilerin kullanımına müsait bir araçsa bu halde karar hukuka aykırıdır.

%90 ve üzeri engele sahip oluğ 3. dereceye kadar yakınlarının kullanabildikleri araçlar için kdv muhafiyeti uygulanmadı, karar bozulmadan önce de bu böyleydi. Kdv muafiyeti araçlarını kendileri kullanabilecek durumda olan , engellerine uygun hareket ettirici özel tertibata sahip H sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilen araçlar için uygulandı. Bu konumdaki araçları da engel durumu aynı tertibatı kullanmaya müsait H sınıfı sürücü belgesine sahp engellilerden başkası kullanamıyor. Bunlara göre varsayımınız yanlış oluyor.

Ferit
01-03-2012, 11:29
Mahkeme kararıyla ödediğiniz KDV'yi geri alabilseniz bile yargı süreci en az 2 yıl (1 yıl yerel vergi mahkemesi 1 yılda üst mahkeme) sürer. Büyük şehirlerde bu süre 3 yıl ve üzeri şeklinde daha da uzar. Hesabınızı ona göre yapın.

Mivec_4G63
01-03-2012, 11:47
%90 ve üzeri engele sahip oluğ 3. dereceye kadar yakınlarının kullanabildikleri araçlar için kdv muhafiyeti uygulanmadı, karar bozulmadan önce de bu böyleydi. Kdv muafiyeti araçlarını kendileri kullanabilecek durumda olan , engellerine uygun hareket ettirici özel tertibata sahip H sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilen araçlar için uygulandı. Bu konumdaki araçları da engel durumu aynı tertibatı kullanmaya müsait H sınıfı sürücü belgesine sahp engellilerden başkası kullanamıyor. Bunlara göre varsayımınız yanlış oluyor.

Bu karar bozulmasaydı kanımca tüm engelliler dava yoluna gidecekti, şöyle ki engelliler biz sitesine bakarsanız %40 engelli olanlar bile dava açmış. Yani bu karar uygulansaydı ilgili ilgisiz herkes dava açacaktı yargı gereksiz yük altına girecekti. Bence yargı böyle bir önlem aldı, ancak dediğim gibi özel tertibatlı araç kullanan engelliler için bu karar hukuka aykırıdır, haklarını aramaları gerekir.