PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabam çalışmıyor lpg gazı donmuş olabilirmi ?

mcolgecen
24-12-2011, 22:41
Murat 131 aracımı dün saat 14.00 gibi gazda iken parkettim buğün akşam saat gibi çalışan aracım uzun uzun marşa basmama rağmen çalışmadı benzine aldım yine çalışmadı radyatörde antifirzde yok aracın çalışmamasına soğukların etkisi olabilirmi aracı düzenli kullamıyorum fakat bu tür lpgli araçlar için öneriniz nedir sizce aracım neden çalışmıyor ?

tdipower
24-12-2011, 22:43
lpg beynine çaydanlıkta su kaynatıp yavaş yavaş dök ısıt güzelce öyle dene şansını donduysa çalışacaktır araban :)

131mirafiori
24-12-2011, 22:44
Antifriz şart ;)

mcolgecen
24-12-2011, 22:47
lpg beynine çaydanlıkta su kaynatıp yavaş yavaş dök ısıt güzelce öyle dene şansını donduysa çalışacaktır araban :)

ya henüz gazın doanacağı kadar soğuk yok buralarda ama saat gibi çalışan arabanın çalışmaması ilk lpg'yi getirdi aklıma dediğiniz gibi sıcak su ile bir şansımı deneyeyim gerçi gaz donduysa radyatördeki suda donmuş olmalı ?

serci
24-12-2011, 22:49
şefim gaz donmus olabilir beyne sıcak su dök tekrar dene

2. tavsiyem ise kontagı ac bekle kapat tekrar aç bekle 3 kez tekrarla bunu yada 4 sonra marsa basmayı dene
ben ne zaman soguk havada ilkda basmıyosa öyle yapıyorum calısıyo

mcolgecen
24-12-2011, 22:51
şefim gaz donmus olabilir beyne sıcak su dök tekrar dene

2. tavsiyem ise kontagı ac bekle kapat tekrar aç bekle 3 kez tekrarla bunu yada 4 sonra marsa basmayı dene
ben ne zaman soguk havada ilkda basmıyosa öyle yapıyorum calısıyo

peki yarın sabah bir deneyeyim buda ders olsun dememkki benzide bırakmak gerekiyormuş ..

cMg
24-12-2011, 22:58
lpg kesinlikle donmaz zaten -52 -60 derece beyin donmuştur antifirizden felan

driftboy
24-12-2011, 22:58
peki yarın sabah bir deneyeyim buda ders olsun dememkki benzide bırakmak gerekiyormuş ..

Üşenme şimdi git yoksa sabah daha zor çalışır

serci
24-12-2011, 23:00

bence de dene ...:D

serci
24-12-2011, 23:01

Yok donmaz lpg ben aylardır arabayı lpgde kullanıorum benım aracta karbüratörlü lpg ye devam...

mcolgecen
24-12-2011, 23:07

Sabah çalışması önemli değil günlük kullandığım dizel aracım var fakat ne için çalışmadığını kavramaya çalışıyorum antifirizsiz olması neye zarar verir ?

driftboy
24-12-2011, 23:26
Sabah çalışması önemli değil günlük kullandığım dizel aracım var fakat ne için çalışmadığını kavramaya çalışıyorum antifirizsiz olması neye zarar verir ?

Kullanmasan bile sabah akşam bas bi marşına 5 dk çalışsın zararı olmaz. Ama yatırma öyle arabayı sıkıntı olmasın.

reckor
24-12-2011, 23:39
karbıretorlu aracları benzındebırakmak lazım hatta benzın ceyrek depodan asagı dusmemeli aksı taktırde arac benzını unutup calısmıyor benzın otamatıgı bos calıstıgı ıcınde arıza yapıoyor dahada detayı eve yaklasırken once dumeyı ortaya alıp gaz bıttıkten sonra benzıne gecmelı oyle bırakılmalı dırek benzıne alınca motor sapıtıyor.. gecmıs olsun.

mcolgecen
24-12-2011, 23:48
karbıretorlu aracları benzındebırakmak lazım hatta benzın ceyrek depodan asagı dusmemeli aksı taktırde arac benzını unutup calısmıyor benzın otamatıgı bos calıstıgı ıcınde arıza yapıoyor dahada detayı eve yaklasırken once dumeyı ortaya alıp gaz bıttıkten sonra benzıne gecmelı oyle bırakılmalı dırek benzıne alınca motor sapıtıyor.. gecmıs olsun.

inanırmısınız aracı satınalalı 1.5 ay oldu ve benzinde hiçç çalıştırmadım çalışıyormu diye denemedim bile araçta benzinde yok gerçi öncelik benzin almak :D

suprolla
24-12-2011, 23:49
bilmediğimden soruyorum 131ler karbüratörlü değil mi?ve karbüratörsüz araçların lpg sinde yine beyin olur mu??

driftboy
24-12-2011, 23:50
bilmediğimden soruyorum 131ler karbüratörlü değil mi?ve karbüratörsüz araçların lpg sinde yine beyin olur mu??

Karbüratörlü araçlarda lpg beyni oluyor, 131 karbüratörlü..

Karbüratörsüz araçlarda ise sıralı sistem kullanılıyo diye biliyorum, normal karbüratörlülerdeki gibi turbo çakması bi beyin yok yani bildigim kadarıyla..

gökberk
24-12-2011, 23:51
Regulatör var... Ona su dökün demişlerdir herhalde...

mcolgecen
24-12-2011, 23:53
araç gazda çalışırken karbüratör iptal oluyor lpg beyni denilen parça karburatör görevi görüyor sanırım yani yakıt ve havayı ayarlıyor olmalı ?

reckor
25-12-2011, 00:04

olması lazım

reckor
25-12-2011, 00:09
inanırmısınız aracı satınalalı 1.5 ay oldu ve benzinde hiçç çalıştırmadım çalışıyormu diye denemedim bile araçta benzinde yok gerçi öncelik benzin almak :D

öyle hemen bozulmaz ama sen yıne ceyrek depo benzın al bıraz calıstır hem motor kurumasın benzın motoru ıslatır

reckor
25-12-2011, 00:10
gaz motoru kurutuyor ara sıra benzinde calıstırmaksart

cMg
25-12-2011, 07:29
araç gazda çalışırken karbüratör iptal oluyor lpg beyni denilen parça karburatör görevi görüyor sanırım yani yakıt ve havayı ayarlıyor olmalı ?

iptal olmuyor mixer diye bir parça var o karburatöre takılıyor,
http://pmxpl.strefa.pl/apix/Mix_Pierburg2E.jpg

h.guroglu
25-12-2011, 07:46
iptal olmuyor mixer diye bir parça var o karburatöre takılıyor,
http://pmxpl.strefa.pl/apix/Mix_Pierburg2E.jpg

bu nasıl bir sistem ben tr de bu şekilde bir sistem görmedim hiç bizim ustalar taktıkları parçaların bununla bir alakası yok

edit :

http://img41.imageshack.us/img41/5433/dsc00198kq.jpg

bizimkilerin taktığı mikserler aynı bu şekilde

cMg
25-12-2011, 09:02
Arabasına göre değişiklik gösteriyor mikserler yuvarlak, kare, dikdörtgen vs. işçilik konusunda zaten özetlemişsin herşeyi

mcolgecen
25-12-2011, 23:35
arkadaşalar lpg regülatorune buğün deflarca sıcak su dökememize ragmen araç çalışmadı akümüz eskiymiş akü bitmiştir ihtimaline karşılık takviye kablosuyla aküye takviye yaptık gene olmadı işyerimin karşısında oturan bir motor ustası var o denedi çalıştırmayı oda çalıştıramadı bu araç boğulmuş buji flan sökülüp temizlenmesi lazım dedi sizce sıkıntı ondanmıdır veya ne olabilir ?

Onurkk06
25-12-2011, 23:37
vurdurmayı denediniz mi peki ?

Pitbull...
25-12-2011, 23:42
LPG nin sigortası atmış olabilir.
LPG nin mavi ufak ne deniyor ona bilmiyorum beyinmi artık her neyse onun icinde bi yay var hafiften gevşesin araba gene çalışmaz.

Lpg sigortası attıgı zaman kontagı açtıgınızda ÇIT sesini duyamassınız.Eğer sorun bu ise akünün artısından LPG beyninin + sına ince bi kablo cekmeniz yeterli olucakdır sizi LPG ciye götürene kadar.

mcolgecen
26-12-2011, 00:13
LPG nin sigortası atmış olabilir.
LPG nin mavi ufak ne deniyor ona bilmiyorum beyinmi artık her neyse onun icinde bi yay var hafiften gevşesin araba gene çalışmaz.

Lpg sigortası attıgı zaman kontagı açtıgınızda ÇIT sesini duyamassınız.Eğer sorun bu ise akünün artısından LPG beyninin + sına ince bi kablo cekmeniz yeterli olucakdır sizi LPG ciye götürene kadar.

kontagı cevirdiğimde cıt sesi geliyor onu duymadan marşa basmıyorum zaten yarın bir vurdurmayı deneyeceğim oda olmazsa çekerek sanayiye götürürüz :D