PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2005-2011 kasa ford focus kullanıcıları!

Hondafatih
25-12-2011, 13:14
Selamlar arkadaşlar, öncelikle honda mı sattım bu sebepten dizel arabalara yöneldim hoşuma giden arabalara arasında ford focus hb kasa 2005-2011 modeller arasında bakıyorum tabi bütçeme göre sormak istediğim şudur kronik sorunları nelerdir alınıp binilicek bir arabamıdır yol tutuşu, km'de kaç kuruş yaktıığı gibi aklımda sorular var yardımcı olabilirmisiniz?

Hondafatih
26-12-2011, 08:32
güncell...

facia
26-12-2011, 08:44
Babam kullanıyor. şehir içi 7lt yakıyor şehirlerarası cruise ile 4.5-5 Lt lere geriliyor. Biz herhangi kronik bir sorun yaşamadık ama 85bin de turbosu değişti aracın ... 2008 model. titanium paket sedan kül grisi ... Satmayı düşünüyorlardı, eğer almaya karar verirsen detayları sorabilirim.

Hondafatih
26-12-2011, 08:50
Babam kullanıyor. şehir içi 7lt yakıyor şehirlerarası cruise ile 4.5-5 Lt lere geriliyor. Biz herhangi kronik bir sorun yaşamadık ama 85bin de turbosu değişti aracın ... 2008 model. titanium paket sedan kül grisi ... Satmayı düşünüyorlardı, eğer almaya karar verirsen detayları sorabilirim.

teşekkürler bir fiyat alabilirim ama genelde şöyle bakıyorumda turbosu değişmeyen focus yok ya yenilemişler yada tamir etmişler bu acaba bir kronik hastalık mı yoksa yeterli gelmiyor mu turbosu? şehir içinde 7 lt çok değilmidir?

yucel60
26-12-2011, 09:39
mekanik olarak km sine dikkat edin çok indiren var servis girmiş çıkmış olursa kayıtları çıkar zaten
kasa olarak düzgün olsun sür gitsin tercihi 110 hp de kullanırsanız daha az yakar performansıda zevk verir . parça sı bol ve ucuzdur ..

onn_dear
26-12-2011, 10:55
bende hondamı satıp focus tdci ghia aldım, aracımı 58 bin km.de aldım, bulabilirsen ghia almaya çalış, dijital klima+6 airbag+far/yağmur sensörü+elk.koltuk+kol dayama vs vs. birçlok artısı var, yol tutuşu gerçekten çok başarılı, yakıtı ş.dışı hız sabitleyici ile 4,5-5 lt civarı ş.içi de ben 6.5 lt.den fazla yaktıramadım, 109hp 240nm kasayı rahatlıkla taşımaya yetiyor.
Turbo olayına gelince; bizim insanımız turbo aracın nasıl kullanılacagını bilmediğinden bu kadar sık turbo sorunu yaşıyorlar, özellikle uzun yolculuklardan sonra aracı stop etmeden rölantide 1-2- dk rölantide bekletip öyle stop edilmeli, aracı ilk çalıştırdıgınızda 1-2 dk. rölantide çalıştırılıp öyle hareket edilmeli, gösterge ışıkları sönmeden marşa basılmamalı, mutlaka kaliteli yakıt kullanılmalı, yağ-filtre bakımları kesinlikle aksatılmadan yapılmalı... Bunlara dikkat edilirse hiçbir şekilde turbo sorunu yaşamazsınız, örnekleri var, arkadaşımda 165 bin km.de dizel focus var şirket aracı orjinal turbosu hala üzerinde. Yani başka sormak istediğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Hondafatih
26-12-2011, 12:33
mekanik olarak km sine dikkat edin çok indiren var servis girmiş çıkmış olursa kayıtları çıkar zaten
kasa olarak düzgün olsun sür gitsin tercihi 110 hp de kullanırsanız daha az yakar performansıda zevk verir . parça sı bol ve ucuzdur ..

evet o konuda çok sıkıntılıyım gerçekten temizini bulmak için uğraşıyorum teşekkür ederim bilgilendirdiğin için.

Hondafatih
26-12-2011, 12:44
bende hondamı satıp focus tdci ghia aldım, aracımı 58 bin km.de aldım, bulabilirsen ghia almaya çalış, dijital klima+6 airbag+far/yağmur sensörü+elk.koltuk+kol dayama vs vs. birçlok artısı var, yol tutuşu gerçekten çok başarılı, yakıtı ş.dışı hız sabitleyici ile 4,5-5 lt civarı ş.içi de ben 6.5 lt.den fazla yaktıramadım, 109hp 240nm kasayı rahatlıkla taşımaya yetiyor.
Turbo olayına gelince; bizim insanımız turbo aracın nasıl kullanılacagını bilmediğinden bu kadar sık turbo sorunu yaşıyorlar, özellikle uzun yolculuklardan sonra aracı stop etmeden rölantide 1-2- dk rölantide bekletip öyle stop edilmeli, aracı ilk çalıştırdıgınızda 1-2 dk. rölantide çalıştırılıp öyle hareket edilmeli, gösterge ışıkları sönmeden marşa basılmamalı, mutlaka kaliteli yakıt kullanılmalı, yağ-filtre bakımları kesinlikle aksatılmadan yapılmalı... Bunlara dikkat edilirse hiçbir şekilde turbo sorunu yaşamazsınız, örnekleri var, arkadaşımda 165 bin km.de dizel focus var şirket aracı orjinal turbosu hala üzerinde. Yani başka sormak istediğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

bu güzel fikirleri paylaştığın için teşekkür ederim abi benimde bu kasalara yönelmemimn tek sebebi motorunun güçlü olması ve marka olarak bilindik olması şuanda 2008 model sedan kullanan bir abim var ve kafamı çok karıştırdı ön takımından sürekli ses gelirmiş yol tutuşu 80kmde bile gitse savururmuş falan filan 100 km'de 6.5 litre şuanki ortalamalara göre sizce iyimidir çünkü dizel hiç kullanmadım ama performas versin yani gitsin istiyorum 1.3 araba gibi yığılmasını istemiyorum daha doğrusu gaz pedalına dokunduğum zaman biliğimki altımdaki arabanın gittiğini :)

ates
26-12-2011, 13:57
cıddı anlamda cok yakıyo alıcaksanız benzınlısını degıl dızelını tavsıye ederım

ENGean
26-12-2011, 14:11
1.6 benzınlı ghia war bnde herseyıyle cok guzel arac gercekten konforu yol tutusu hersey guzel ama benzınlısı harbıden İYİ yakıyo :D

EMD
26-12-2011, 14:18
Öyle herhangi bir kronik sorunu yok. 2 sene kullandım bende, konfor güvenlik yol tutuş sürüş vs hepsi çok güzel. Bugünde söylerim hala ararım ben eski Focusumu. Turbo bunlarda hastalıktır ama 60-70bin kmden sonra üfleme yapabilir her araçta yapıcak diye birşey yok ama yarısından çoğunda var diye biliyorum. Alırken turbosuna direksiyon kutusuna falan iyi baktırırsınız. Hayırlısı olsun şimdiden.

onn_dear
26-12-2011, 14:46
bu güzel fikirleri paylaştığın için teşekkür ederim abi benimde bu kasalara yönelmemimn tek sebebi motorunun güçlü olması ve marka olarak bilindik olması şuanda 2008 model sedan kullanan bir abim var ve kafamı çok karıştırdı ön takımından sürekli ses gelirmiş yol tutuşu 80kmde bile gitse savururmuş falan filan 100 km'de 6.5 litre şuanki ortalamalara göre sizce iyimidir çünkü dizel hiç kullanmadım ama performas versin yani gitsin istiyorum 1.3 araba gibi yığılmasını istemiyorum daha doğrusu gaz pedalına dokunduğum zaman biliğimki altımdaki arabanın gittiğini :)

Focus en iyi yol tutusa sahip araclardan biridir, kullaninca anlarsin zaten, yakit konusujda da 1.3 dizeller kadar tabiki az yakmiyor fakat gucune gore gayet makul ayagijin altnda guc var bastinmi yoo demez

oğuzk
26-12-2011, 14:58

2001 2006 2010 olmak üzere 3 kasanında sedanını kullandım hepsininde yol tutuşu mükemmel :icon_tup:

Yakıt olarakta herkesin dediğine inanmamak lazım ş.içi 50 ile 3.viteste gidip 5,5-6litrede olur ortalama sürekli dur kalk yapıp 8-9 da olur :)

Benim en çok hoşuma giden kasa 2005-2008 focus 2 ler.
sedanlar şirket arabası gibi duruyor HB daha güzel tercih olur özellikle ghia tekno paket fln bulunursa tadından yenmez.

Erdem K.
26-12-2011, 15:29
focusun yol tutuşunun gerçekten iyi olduğunu düşünüyorum, arkadaşımda da hb ghia 2006 tdci var, gerek konforu gerekse yakıtı makul. (kullanıma da bağlı tabiki ama ş.içi 7 lt yaktığını hiç görmedim.)

KA®ANLIK
26-12-2011, 15:31
2007 model sedan dizel var, satılıklarda konusu var ama...
düşünürseniz konuşabiliriz...

http://www.techturkey.com/forum/otomobiller/105603-ford-focus-16tdci-collection-inanilmaz-temizlikte.html

bora1311
26-12-2011, 16:57
2004 yılından bu yana focus kullaniyorum, 2004-2006 focus 1, 2006 dan beridir de focus 2 ghia hb tdci kullanmaktayim. focus yol tutus olarak sınıfının en iyisidir, bunu zaten kullandiginiz zaman rahatlikla anliycaksiniz. ön takim hakkinda ses geliyor filan denmis 2007 yılından beri 18'' orjinal focus 2 st janti kullaniyorum + 35mm vogtland spor helezonlar var, daha tık demedi...
focusun yuruyeni oldukca saglamdir aklinizda bu tarz bi soru işareti kalmasin. benim arabami sıfır aldim ve suan 80binde, bakimlarini duzenli olarak her 15binde otokoc ankara da yaptiriyorum, daha extra olarak bi masraf acmadi.
kronik sorun olarak, mars dinomosu degişebilir, direksiyon kutusuna dikkat edin alirken, elektriklidir, ehpas denen bi sistem. turbo borusu patlatabilir, 3 kez turbo borusu degistirdim(garantiden). turbo dizel kullanim ilkelerine uygun kullanilmadiysa turbo da ufleme olabilir.
ben genel itibariyle aracimi sakin kullanirim, ama focusun her turlu adami tatmin eder, bastin mi torku hissedersin :) yakit olarak suan sehir ici 5,1/100km tuketim var, yol bilgisayarinin gosterdigi deger, uzun yolda 90 sabit hizla 3,8/100km leri de gordum...
insallah duzgun bi focus sahibi olursunuz, iyi bi ustaya detaylica inceletin araci, 2005-2008 ghia / 2009-2011 titanium ya da titanium x donanim seviyesi almanizi öneririm...

kolay gelsin...

Hondafatih
26-12-2011, 17:17
yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim tekrardan benzilisini tabiki almak istemiyorum artık birazdaha ekonomik bir araba tercih etmeye çalışıyorum tabiki önceliğim ford focus (öncelik hb kasa istiyorum) kronik sorun olarak yazılanlara göre direksiyon kutusu ve kullanıma bağlı turbo üflemeleri söylenmiş ve ilk bakıcağım yerler arasında olucak.

bora1311 sanada ayrıca teşekkür ederim bilgilendirdiğin için inşallah focus aldığımda ilk yapıcağım şey st jant ve akabinde 3.5cm yay almak olucak kasa olarak gerçekten çok başarılı focus kafamdaki tüm sorular yok oldu diğebilirim sadece şuan tek düşüncem az kmde 110k geçmemiş bir focus bulmak kaldıki yeni yıldan sonra şubat ayına kadar almak istiyorum arayıp bulucam inşllah

aramamda yardımcı olmanızda isterim arkadaşlar hb kasa tercihimdir tekrardan söyleyim beyaz ,gri,siyah(ilk tercihim beyaz)

yucel60
26-12-2011, 22:02
bütçe si ne kadar kafanızda

Sam
08-04-2012, 13:52
teşekkürler bir fiyat alabilirim ama genelde şöyle bakıyorumda turbosu değişmeyen focus yok ya yenilemişler yada tamir etmişler bu acaba bir kronik hastalık mı yoksa yeterli gelmiyor mu turbosu? şehir içinde 7 lt çok değilmidir?

usta turbo değişimi genelde, aracı çalıştırıp basıp gitmekten oluyor.yani focus'un turbolarında sorun yok.
Garett yani borumu :D

Bizdede 2011 dizel sedan var 6 ila 6.5 arası yakıyor şehiriçi.Kasa ağır kalıyo biraz o yüzden.1450 kg araba...

alper_pug
08-04-2012, 14:10
2011 sedan 90 lık dizel var şirket arabası olarak , yol bilgisayarında ortalama yakıtı 5.7 - 6 arası gidip geliyor. Tank gibi araba tabiri caizse , az yakıyor iyi yol tutuyor , 55bin de şuanda hiç bir sıkıntısı olmadı adam gibi bakmadığımız halde :)