PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Havalandırma Sistemi Nem (Rutubet) Sorunu.

Ers
28-12-2011, 10:41
Arac 2008 model jazz, havalandırma sistemi fan açık iken nemli üflüyor. Klimayı açtığımda koku gidiyor (yada hissedilmiyor). Araştırmalarım sonucunda. Evaparatör ün tıkanmış ve kanallarda sus kalmış olabileceği, polen filtresinin su tutmuş olabileceği, havalandırma sisteminde bakteri oluştuğu temizlik ürünleri ile temizlenmesi gerektiği gibi sonuçlar çıktı.

Sorun ne olabilir sizce? Naıl çözebilirim? Ayrıca klima bakımını yaptırırken ne sırada neler dikkat ederek yaptırmamız gerekir.

H22Power
28-12-2011, 10:45
Havalandırma hattını temizlediğini ve bakterilerden kötü kokulardan arındırdığını iddia eden bir sprey vardı parçacı veya aksesuarcılarda bulabilirsin beyaz kutu sprey ben kullanmadım ama denemekte fayda var ben klimanın gazını doldururum polen filtresini yenisinin üstüne 2 fıs angel sıkıp takarım huzur :D

Ers
28-12-2011, 10:50
Havalandırma hattını temizlediğini ve bakterilerden kötü kokulardan arındırdığını iddia eden bir sprey vardı parçacı veya aksesuarcılarda bulabilirsin beyaz kutu sprey ben kullanmadım ama denemekte fayda var ben klimanın gazını doldururum polen filtresini yenisinin üstüne 2 fıs angel sıkıp takarım huzur :D
bahsettiniz bu tarz bir ürün sanırım. KLIMA TEMIZLEME SPREYI 300M (http://shop.wurth.com.tr/klima-temizleme-spreyi-300ml)

sanki önce sorunu halletmek gerekir daha sonra klima dezenfektasyonu yapılsa daha doğru olur kanısındayım.

H22Power
28-12-2011, 10:59
bahsettiniz bu tarz bir ürün sanırım. KLIMA TEMIZLEME SPREYI 300M (http://shop.wurth.com.tr/klima-temizleme-spreyi-300ml)

sanki önce sorunu halletmek gerekir daha sonra klima dezenfektasyonu yapılsa daha doğru olur kanısındayım.

Haklısında bu belki bir nebze olsun işe yarar en azından kötü koku ve bakterileri önlese sen asıl sorunu bulana kadar oda birşeydir..

emre_277
28-12-2011, 12:51
spreye ek olarak birde yaz aylarında klimayı kullandıktan sonra aracı stop etmeden önce kliamyı kapatın içindeki havayı üflesin fanla.faydası oluyor ama kışın bi etkisi olur mu bilmem

Ers
28-12-2011, 13:11
spreye ek olarak birde yaz aylarında klimayı kullandıktan sonra aracı stop etmeden önce kliamyı kapatın içindeki havayı üflesin fanla.faydası oluyor ama kışın bi etkisi olur mu bilmem

Yaz - kış ayrımı olduğunu bilmiyordum. Bahsettiğin yöntem hava kanallarında nem kalmamasını sağlar ve buna bağlı olarak bakteri, yosun v.b. gibi şeylerin oluşumunu önler.

Ers
28-12-2011, 14:21
Sorunun kaynağını buldum sanırım yıkamacı arkadaş halı paspasları yıkamıştı sağolsun, nemli olarak ta aracın içine serince, haliyle fan nem üflemiştir. gidince kontrol eder sonucu yazarım.

Edit: paspaslar nemliymiş.