PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda terleme

asot
30-12-2011, 16:37
Beyler ekonomi spec bir tane de 206 alma niyetindeyim. Araba 1.4 look modeli. Sahibi tanıdık olduğu için aracın geçmişini biliyorum. Ancak bugun aracın kaputunu açtıgımda motorun üzerinde, kapağın etrafında biraz yağ atığı gördüm. Önceden 106 gti'ım vardı, 106 gti'ların neredeyse hepsinde olan yağ lekeleri gibi.. Tamam 106 gti devir çevirmekten, sıkıştırmaktan bu yağı atıyor olabilir ancak 1.4 motorlu bir 206'da bu olay normal midir? Aracın almaktan vaz mı geçeyim, yoksa önemsiz bir şey mi?

Bir de bu radyatör suyunun rengi hafif koyu gibi geldi, çok berrak durmuyor, bu da beni biraz kıllandırdı.

h.guroglu
30-12-2011, 16:41
büyük bir ihtimal conta yanık durumda aracın kapak açılıp bakılması lazım sadece bir contaylada kurtulabilir komple motorda istiyebilir

asot
30-12-2011, 16:47
büyük bir ihtimal conta yanık durumda aracın kapak açılıp bakılması lazım sadece bir contaylada kurtulabilir komple motorda istiyebilir

Demek olay o kadar ciddi. 106 gti'da silip geçiyorduk :) ama conta yanık olsa başka belirtiler ortaya çıkmaz mı?

master
30-12-2011, 17:01
Su da kirli diyorsun

asot
30-12-2011, 17:06
suyun rengi kahverengiye yakındı. Eleman antifiriz ekletmiştim filan dedi. Kendisi aşırı derecede sakin kullanan hiç zorlamayan, bakımlarını düzenli yaptıran biri. Söylediği doğrudur ama motordaki bu görüntü normal midir?

bu arada araba, 80.000 km.'de 2004 model peugeot 206 1.4 look

CRUEL
30-12-2011, 17:07
egzantrik kapağının ordan sızan yağ conta bitik anlamınamı geliyor? ben öyle düşünmüyorum. zamanla o duruma gelmesi normal motorun egzantrik kapağı sökülüp sıvı contayla kapatılıyor sızdırmayı kesiyor.fazla maliyetli birşey değil.
radyatör suyuda normal bir araçdada zaten pek berrak olmazki turuncuya dönük olur kir pas bilmemne kaç senelik araç?.
bence kompresörü vs ölçün motora üstten bakmayla pek anlaşılmıyor. heleki bahsettiğin yağ olayı kronik gibi bi çok peugeotda var.

fatiii
30-12-2011, 17:14
her motoru terliyenin conta yanık olsaydııı ooo...terleme belli ölçülerde zararsız olarak görülebilir kanımca aldıktan sonra açarsın güzelce tekrardan yeni bi conta birazda sıvı conta takviyesi sorunu halledersin..

su olayına gelincede bizim milletimiz daha bi antifirize para veripte suyunu belirli aralıklarda değiştirmediği için sudaki kirlilik normaldir bunun sebebi pas oksitlenme vs olabilir..o konudada sıkıntı yok diyecem ama kilit noktalarda çürüme yapabiliyor bazen aldıktan sonra ona iyi bak antifirizini koy bin.

OMTech
31-12-2011, 16:42
206larda çıkan hararet müşürü 98 derecedir. biraz yüksek sıcaklıkta ve geç açar 1.4 206larında fanları güçsüz olduğu için uzun süre hatta sıcak su dolaşır. yanlış kullanımda 25 bin kmde conta yakabilir heleki otomatikse.. eğer şansınız varsa aracın su eksiltip eksiltmediğini, soğuk havalarda kolay çalışıp çalışmadığını ve motor tam ısınmadan stop edip etmediğini öğrenin. araç zaten su eksiltiyorsa yada motor kapağını açınca kapakta aşırı boyutta bir teleme izi olan yağ-su karışımı cıvık bir madde varsa conta yanık diyebiliriz. motorun sağlıklı olduğunu varsayarak sadece conta değişimi işçilikle beraber 420-450tlye mal olacaktır. Aracı ucuza alıp masrafı neyse yapayım derseniz alın derim. Yoksa boşu boşuna canınızı sıkmaya değmez. motoru diri birtane bulunur, binilir..

yağ lekelerine gelirsek bizimde başımıza gelmişti ama ne blokta ne kapakta yağ lekesi yoktu ama conta cayır cayır yanıktı. onu kesin ölçüt almayın derim..

timucintt
31-12-2011, 16:55
normal bence... araç sanırım sakin kullanılan kısa mesafede binilen bir araç.. eğer öyleyse direk ısınıp direkt soğuduğu için külbütör contası daha hızlı bozulur aynı zamanda araç daha hızlı su eksiltir. onun dışında zaten 80.000km yaşında araba bırkaında eskisin artık külbütör contası :) az kullanılıyorsa araç herzaman su eksiltmeye mahkumdur ve kararır aynı zamanda yağ kapağını baktığında hafif su varsa yağda hafif çamurlu bu illaki conta yandığı anlamına gelmez... karterdeki yağ tam ısınmadığı ve düzgün yol yapmadığı için motorun kendi yağ buharından oluşan sudur o....