PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg li araçta açık hava filtresi

KaanBRS
01-01-2012, 17:48
Aracıma açık hava filtresi takmak için bugün biraz uğraştım sitede gördüğüm custom uygulamalardanda bilgi alıp pvc 70 lik boru ve bir 1 adet dirsek ile filitreyi uyguladım.İlk aldığım dirsek 45 derece olduğu için filtreye yer bulamadım ama sesi gayet istediğim gibi olmuştu gidip bitane 90lık dirsekle kaputun girişine kadar uzattım denemeye çıktım araçta ses seda yok o kapının önünde ilk verdiği sesten eser yok.Aracın orjinal fitre kutusuna giren lpg borusu boşta kalmıştı ve motor kapağından hava çeken boruyla bi başka sensör daha boştaydı aracın lpg ye geçişinden sonra ses vermemesi normal bi durum mu?

Trance-R
01-01-2012, 17:58
bizde yaptık arkadaşımın arabasına hatta,orjinal filtre kazanındaki filtreyi çıkarttık.sesde daha iyi iyileşme sağlandı.bende Corsa GSI vardı , onun gibi ses vermiyor.Ses olarak yine iyi ama arabanın içince sürerken öle aman aman ses yok.
şikayet ettiğiniz durum buysa valla bizde durumdan müzdaribiz :D
takipteyim ;)

KaanBRS
01-01-2012, 18:21
Evet aslında sorunum buna yakın :) dediğiniz gibi içerideyken ses yok ama ben ilk 45 lik dirsekle taktığımda çok hoş bi ses gelmişti o şekilde kaputu kapatamadığımdan 90 lık dirsekle taktım yola çıkınca sesten eser yoktu tekrar 45 lik dirsekle denedim yine ses alamadım benim derdim biraz karmaşık :D

Trance-R
01-01-2012, 18:24
performans önemli tabi :D

koray ozan
01-01-2012, 18:29
benim arabada lpgliydi ve 60 mm girişli green vardı köpek gibi ses çıkarıyordu :D

KaanBRS
01-01-2012, 18:39
benim arabada lpgliydi ve 60 mm girişli green vardı köpek gibi ses çıkarıyordu :D

araç neydi hocam :D bide o filtre kutusuna giren ıvır zıvır kabloları borularına nasıl bi yöntem uygulamıştın :)

Trance-R
01-01-2012, 19:53
aslında şu üst kapaktan çıkan ve kelebeğe doğru yönlendirilmiş boruya krank filtresi bağlayacaksın.
kelebekten çıkana da direk net bir boru :D ve , güzel bir filtre iyi sonuç alınır diye umuyorum :S

KaanBRS
01-01-2012, 20:02
aslında şu üst kapaktan çıkan ve kelebeğe doğru yönlendirilmiş boruya krank filtresi bağlayacaksın.
kelebekten çıkana da direk net bir boru :D ve , güzel bir filtre iyi sonuç alınır diye umuyorum :S

Bugün benimde aklımdan geçti bi ara orayı simota krank filtresiyle çözüp filtre için de daha iyi bi boru almam lazım :D custom olsun dedim ama pvc ne sağa dönüyor ne sola yer yetmedimi bükmeye eğmeye çalışmak tam işkence :D

koray ozan
01-01-2012, 20:25
albeaydı sensör falan yok :D direk kutu filitrenin borusunu söküp aliminyum boru ve ucuna filitre taktım ve ısı yalıtımı yaptım.

h.savas
01-01-2012, 20:58
ben aracın orjinal filtre hortumlarını taktım ses de performansta gayet iyi ...

KaanBRS
01-01-2012, 23:06
albeaydı sensör falan yok :D direk kutu filitrenin borusunu söküp aliminyum boru ve ucuna filitre taktım ve ısı yalıtımı yaptım.

anladım :D

ben aracın orjinal filtre hortumlarını taktım ses de performansta gayet iyi ...

Benim gaz kelebeği ile boru arasına silikon malzeme ile ek yapıcam o zaman daha iyi ses verir,bugün kaçak vardı sanırım o yüzden ses gelmedi pek.

barış yılmaz
02-01-2012, 13:59
pug307 var onada ben taktm. orj filtreyi söktüm KN filtre taktm. sesi cok iyi fakat cok sıcakta kalıyo geride kaldı. onu alimnyum boru ile uzatp dısarı yakn bir yere ayarlayınca daha iyi olur umarum..

saymaz4155
02-01-2012, 14:05
merhaba arkadaşım.hava fitresinin ses vermemesi lpg ile alakalı değil.hatta lpg de araç daha çok ses verir.sebebide lpg de çekiş düşüklüğü olacağından emme fazla olacaktır ondan dolayı filtren daha çok ses verir.benim fikrim arac içinde duyulmamasının sebebi kaput kapalı ve sen içerde olduğun için olabilir.dışardan ses duyuluyordur.birde araç yürümeye başladığından biraz daha dip gazlarda sesi alabilirsin diye düşünüyorum.

enginetune
02-01-2012, 15:23
Aracıma açık hava filtresi takmak için bugün biraz uğraştım sitede gördüğüm custom uygulamalardanda bilgi alıp pvc 70 lik boru ve bir 1 adet dirsek ile filitreyi uyguladım.İlk aldığım dirsek 45 derece olduğu için filtreye yer bulamadım ama sesi gayet istediğim gibi olmuştu gidip bitane 90lık dirsekle kaputun girişine kadar uzattım denemeye çıktım araçta ses seda yok o kapının önünde ilk verdiği sesten eser yok.Aracın orjinal fitre kutusuna giren lpg borusu boşta kalmıştı ve motor kapağından hava çeken boruyla bi başka sensör daha boştaydı aracın lpg ye geçişinden sonra ses vermemesi normal bi durum mu?

araç enjeksiyonlumu ? karbiratörlümü ? karbiratörlülerde özellikle lpg varsa sıkıntı oluyor açık filtre. Geneellikle yeni nesil araçlarda araç içi ses yalıtımı yüzünden içerden motor sesini duymak sıkıntı oluyor sesi duymak için deviri yüksek tutmanız lazım. bunun içinde gaz ayarına gidip biraz yükseltirseniz skıntı olucağını zannetmiyorum. Tabi bu dediğim enjeksiyonlu araçlar için geçerli. Karbiratörlüde düzeni tutturmanız için biraz uğraşmanız lazım :( sensör konusunda da olmasa da olur sensör sadece ışık yakar içerde sensörün üstünü nem ve su almayacak şekilde kapatırsanız skıntı olmaz .

h.savas
02-01-2012, 15:44
merhaba arkadaşım.hava fitresinin ses vermemesi lpg ile alakalı değil.hatta lpg de araç daha çok ses verir.sebebide lpg de çekiş düşüklüğü olacağından emme fazla olacaktır ondan dolayı filtren daha çok ses verir.benim fikrim arac içinde duyulmamasının sebebi kaput kapalı ve sen içerde olduğun için olabilir.dışardan ses duyuluyordur.birde araç yürümeye başladığından biraz daha dip gazlarda sesi alabilirsin diye düşünüyorum.

dip gaz için söylediklerine katılıyorum ama benzinde filtre sesi bende daha fazla lpg için aynı şeyi söyleyemem...

saymaz4155
02-01-2012, 15:53
dip gaz için söylediklerine katılıyorum ama benzinde filtre sesi bende daha fazla lpg için aynı şeyi söyleyemem...

tabi belkide sizinki öle olabilir.tecrübe sonuçta.değişik fikirler var.
ortak nokta dip gaz diyelim ozaman :D

KaanBRS
02-01-2012, 21:07
Merhaba hocam,sanırım haklısın araba dururken filtreyi emaneten takıp ses için denediğimde bi kaç kez dip gaz verince ses almıştım,yürürken o kadar yüklenmedim belkide ondandır birde gaz kelebeğine pvc boruyu tam ölçü ayarlayıp direk taktım ve biraz boşluk kalmış olma ihtimalide var diye düşünüyorum bu hafta sonu şu kelebek ile boru arasına silikon ek alıp kelepçe yardımıyla tam sızdırmazlık sağlayarak deniycem,teşekkür ederim.

araç enjeksiyonlumu ? karbiratörlümü ? karbiratörlülerde özellikle lpg varsa sıkıntı oluyor açık filtre. Geneellikle yeni nesil araçlarda araç içi ses yalıtımı yüzünden içerden motor sesini duymak sıkıntı oluyor sesi duymak için deviri yüksek tutmanız lazım. bunun içinde gaz ayarına gidip biraz yükseltirseniz skıntı olucağını zannetmiyorum. Tabi bu dediğim enjeksiyonlu araçlar için geçerli. Karbiratörlüde düzeni tutturmanız için biraz uğraşmanız lazım :( sensör konusunda da olmasa da olur sensör sadece ışık yakar içerde sensörün üstünü nem ve su almayacak şekilde kapatırsanız skıntı olmaz .

Aracım enjeksiyonlu,kaput altından duyduğum ses tatmin etmedi beni dediğiniz gibi biraz daha fazla gaz vererek deniycem.

SiMaO
02-01-2012, 21:13
Lpgli araçlarda hava filtresinde ne gibi farklılıklar oluyor. ?
Benim hondam'dada lpg var
Hava filtreside var direk ucuna taktım boruyla felan uzatmadım köpek gibi ses çıkarıyor :D

KaanBRS
02-01-2012, 21:23
Bir fark olduğunu sanmıyorum sadece yanlış yaptığım bi yer mi var diye fikir edinmek için soruşturuyorum. Benim direk ucuna takma imkanım yok tam motorun dibinde olucak çok ısınır o şekilde o yüzden boruyla uzaklaştırmak istedim :D ya en sonunda kendi filitre aksamının ucuna takıcam boruyu o haldede uzak olucak ama önce borudan geçicek sonra kazana gidicek, ben direk bişeyler olsun istiyorum :)

sametozt
03-01-2012, 14:38
Bende de 306 xr var ben sadece ses amaçlı kısa 70 lik boruyla direk gaz kelebeğine bağladım hatta resimle göstereyim daha iyi anlarsın ses oldukça tatminkar filtre de simota krank havalandırma borusunu da öylesine delik açıp içine yönlendirmiştim daha sonra oraya da rekor bağlantı yaparak daha sağlıklı hale getirdim http://img85.imageshack.us/img85/3307/29082011043.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/85/29082011043.jpg/)

KaanBRS
03-01-2012, 16:12
Bende de 306 xr var ben sadece ses amaçlı kısa 70 lik boruyla direk gaz kelebeğine bağladım hatta resimle göstereyim daha iyi anlarsın ses oldukça tatminkar filtre de simota krank havalandırma borusunu da öylesine delik açıp içine yönlendirmiştim daha sonra oraya da rekor bağlantı yaparak daha sağlıklı hale getirdim

Hocam rekor fikrini verdiğin iyi oldu bende havalandırma borusunu filtre borusuna bi şekilde eklemeyi yada krank filtresi takmayı düşünüyodum ama rekor daha aklıma yattı peki gaz kelebeği ve 70 lik boru arasındaki tırtıklı ek parça olarak hangi malzemeyi kullandın?

sametozt
03-01-2012, 17:34
Oto aksesuarları satan yerlerde bulabilirsin ben 15 tl ye almıştım alırken ölçüsüne dikkat ederek al yada direk deneme yanılmayla iki dakikada dener uygun olanını alırsın :)

KaanBRS
03-01-2012, 19:18
bu hafta sonu bi bakarım :) teşekkür ederim.

sametozt
03-01-2012, 21:55
Rica ederim kolay gelsin :)

Zorbey
03-01-2012, 22:45
Bir eklemede ben yapıyım.Ama boğaz kelebeğinden çıkan boruyu alma şansınız varsa Sökün Paslanmaz'cı veya kromcu birisine çapı fazla geniş olmayan uzun bir boru yaptırıp ucuna'da mümkün olduğunca küçük bi filtre ile inanılmaz ses alabilirsiniz.Bir de lpg ayarınızı da filtre'den sonra yeniletebilirseniz iyi olur .Sağlıklı olacağını zannetmiyorum.

KaanBRS
04-01-2012, 08:21
Lpg ayarını taktıktan sonra tekrar yaptırıcam sağolun :)

ygtrn
04-01-2012, 11:59
valla ben apexi power intake taktım, ayar mayar hiçbişeye gerek yok, hatta benzindede lpg dede araç güzelleşti rölantı afrsi falan kendine geldi :)
kitin kalitesi işte ***** :D:D:D:D

KaanBRS
04-01-2012, 16:26
yakışır :D

saymaz4155
04-01-2012, 19:24
aynı şekilde ayar yaptırmadım bende.benim aractada simota big tüp mevcut.ses muhteşem güsel.ciğerden geliyor.takılacaksa bence profesyonel bişiler takın arkadaşlar...paranızın karşılığını alırsınız.

KaanBRS
08-01-2012, 16:07
Bugün silikon ek ve 10 cm uzunluğunda pimaş boru ekiyle filitreyi taktım lpg hava emiş borusunuda nipel ile pvc boruya bağladım sıkı oldu. Denedim sürdüm biraz üç binden sonra tatlı bi ses var yüklendikçe artıyor. Gaz pedalım eskisine nazaran sertleşti bu durum iyiye işaret gibi geldi,orjinal filitre tertibatı varken pedal yumuşak tı kalkışlarda özellikle normalden biraz fazla basmam gerekirdi şimdi zımba gibi basıyorum kalkıyor vites değiştikten sonra yine aynı sertlik eskiden bu daha yumuşaktı. Sizce sebebi ne olabilir ?

meLaNchoLic
28-01-2012, 22:37
onun sebebi başka olabilir gaz telinde vs bişeyde veya pedalın yayında sıkıntı olabilir tahminimce... bide ben gaz kelebeğine bağlı kullanıyodum filtreyi griffe de.. 3k devirde giderken gaza yüklenince ortalıgı yıkıyodu devirlendikce kesicideyken catır cutur ediyodu hatta :D

fdl
28-01-2012, 23:28
valla onu bunu bilmemde tüplü vectra c ye geçen gün aem dry flow taktım orjinal boruya cuk diye oturdu kutunun sadece üst kapağını sökerek direk orj boruya taktım o yüzden uzatma falan yapmadım yalıtım yapacağım bekliyor ama bu haliyle bile sıcaktan bayılma yok seste gayet süper helede aracın yiyeceğinden fazla gaz verince dipleyince kükrüyor resmen...
inş sorunun hallolur..
lpgden olduğunu sanmıyorum..

KaanBRS
28-01-2012, 23:42
onun sebebi başka olabilir gaz telinde vs bişeyde veya pedalın yayında sıkıntı olabilir tahminimce... bide ben gaz kelebeğine bağlı kullanıyodum filtreyi griffe de.. 3k devirde giderken gaza yüklenince ortalıgı yıkıyodu devirlendikce kesicideyken catır cutur ediyodu hatta :D

En son silikon ekle filitreyi 5 cmlik pimaş boru yardımı ile taktıktan sonra gayet memnunum bi sıkıntı yok. Uzun boruyla ses alamadım nedense,bende kelebeğe taktım diyebilicek kadar yakın bi uzantıyla araya taktım hemen 3k devirden sonra sesi çok hoş dışardan duyanlar daha iyi diyor içerde kesti biraz sesi :)

valla onu bunu bilmemde tüplü vectra c ye geçen gün aem dry flow taktım orjinal boruya cuk diye oturdu kutunun sadece üst kapağını sökerek direk orj boruya taktım o yüzden uzatma falan yapmadım yalıtım yapacağım bekliyor ama bu haliyle bile sıcaktan bayılma yok seste gayet süper helede aracın yiyeceğinden fazla gaz verince dipleyince kükrüyor resmen...
inş sorunun hallolur..
lpgden olduğunu sanmıyorum..

aynen banada kaliteli bir filtre lazım bu taktığım ucuz yollu bişey,havalar şimdi soğuk bayılma yapmıyor ama yaza doğru şekil alabilen boruyla uzatıcam far arkasına doğru. Şimdi bir sorunum kalmadı çok şükür sağol :)