PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yuksek Top Speed için Ecu ve Cam timing ayarları nasıl?

Yuregi-R
04-11-2005, 13:53
Sizce yuksek suratlerde daha iyi yürümesi için araçların ecu ayarlarının nasıl yapılması gerekir. Cam timing ignition a/f vs. gibi değerler optimal kaç olmalı

Saygılar
Yuregir

Yuregi-R
04-11-2005, 13:59
Belirtmeyi unutmusum bu arada araç Civic TypeR Hondata kpro Ecu aem cai dc headers magnex son

Manimillion
04-11-2005, 14:46
Yuksek suratde daha iyi yurumeyi tanimlarmisin?

Oz`
04-11-2005, 14:48
Overlapten Bahsediyo

Yuregi-R
04-11-2005, 15:32
Daha yuksek top speedden bahsediyorum. Yuksek top speed için egzantriklerin açıları nasıl olmalı sizce?

Manimillion
04-11-2005, 15:51
top end istiyorsun yani..

Bunun icin Egzost Lobe Center i yukseltcen ;)

93SI
04-11-2005, 16:09
Bence bu sorunun nası daha çok devir çeviririm olması lasımdı.

Manimillion
04-11-2005, 16:22
Bence bu sorunun nası daha çok devir çeviririm olması lasımdı.

Arabanin egzantrik ayarlari, belli bir devirden guc uretmesi icin ayarlanmadiysa, ister 10bin devir cevirsin araba yurumez :)

93SI
04-11-2005, 16:52
6. viteste 10000 çeviren bi TypeR olsa top speed i güsel olurdu bence.
Demek istediim bu.

Yuregi-R
05-11-2005, 10:22
şimdi araba sente durumunda olduğunu farz edersek intake camının ayarı kaç derece advenced yada retard durumunda durmalı?
PS: lütfen konuyu dağıtmayalım.
Saygılar

sami_z01
05-11-2005, 12:02
selam..

overlap dostum ozgun noktayi koyar :) cok dogru ...ama biraz acalim konuyu istersen istersen arkadaslar merak edebilir

nedir overlap : soyle anlatalim emme ve eksoz siboplarinin acik kaldiklari ana denir yani 2 sinin ayni anda..ve piston ust olu noktada(TDC) olup eksoz stroke zamani icerisinde.

burada dikkat edilmesi gereken bazi hususlar vardir..

bir cok mekanik yanma odasinda kalan eksoz gazini emme tarafindan gelen temiz hava ile disri atar ..bu eksantriklerin acilari ile yapilan 1 islemdir.(scavenging)tabir edilir ..tam olarak emme acilirken eksoz kapanirken yapilir

eger emme sibobu cok once acilirsa ,eksoz gazlari emme tarafina dolar buna eski hale donus (reversion)denir...bu an icerisinde emme manifolt u icindeki basinc ,silindirden dusuktur...ve burada eger overlap varsa eksoz gazi da vardir.fakat fazlasi performansi dusurmekten baska 1 seye yaramaz...ve sonuc olarak hava yakit karisimini fakir tarafa ceker ..sonuc fakir karisimda kalan silindirler..

en onenlisi eger makina turbo ise ve overlap fazla ise eksozda ki olusan basinc(back pressure)emme tarafina pis gazin asiri dolmasina neden olur...

eger makina supercharger ise yakitin cogunu araya verir

tabiki burada en onemli etgenlerden 1 tanesi ,eksoz sisteminin nekadar iyi olup olmadigidir...mesela headers ..boru capi vs...eger eksoz sistemi cok kullanaisli ise,kesintili 1 eksoz sistemi kadar eksoz sibobunu cabuk actirmayi gerektirmez...

saygilar
sami

Yuregi-R
05-11-2005, 12:17
Teşekkürler detaylı bilgi için abim

RPS13
10-11-2005, 00:54
oo amerikancilar.com'daki sami abimiz buraya gelmis ben RS13 :)
top dead center'da sami abimizin anlattigi shekilde ayarlayabilmen icinse ayarli kasnaklara ihtiyacin var gerci bilmiyorum type-r'in orjinal kasnaginda ayar varmi emmeyi subaplarini hem daha uzun acik tutman hemde geciktirmen lazim acilmalarini egsoz tarafindaysa backpressure'i birazcik yok edip halledebilirsin ama stock egsantrik milleriyle zor diyebilirim farkedilmesi zor bi sonuc elde edersin tarif edilenlerle onun yerine kullandigin yakiti degistir diyebilirim hatta :)

Oz`
10-11-2005, 01:05
Typerın Egzantiriği Beyinden ayarlanabiliyoryani sadece emme kısmı :D yüreğircim sana güzelbişiler yapıcam bi ara atım onu sana dersimi çalıştrım
bu sefer :)

RPS13
16-11-2005, 03:15
en onenlisi eger makina turbo ise ve overlap fazla ise eksozda ki olusan basinc(back pressure)emme tarafina pis gazin asiri dolmasina neden olur...

dusuk kompresyon degerleriyle yuksek basinc basiyosaniz bildigim kadariyla bu gecerli degil yani turboyla bastiginiz basinc makinenizin urettigi egsoz gazindan[bi kismida wastegate'den defoluyo] fazlaysa bu derdide cozebiliyosunuz ancak yalnizca kompeti$IN yuuuz onli bi durum :) cunki ceyrek gaz gidip turbonun kompresor tarafinin basinciyla emme manifoldu basincinizla egsoz manifoldu basincinizi yenemezseniz bahsettigim shey olamaz bu i$i yapabilmek icinde ozel uretim hybrid turbolara ihtiyac var ama shunu soyleyim drag yari$larinda hizli tabir ettigimiz araclarin bicogu bu detayinda etkisiyle hizli gidiyo ozellikle turbo makineleri cilgina ceviren bi hareket ;) yanlisim varsa duzeltin ozellikle sami abiden bilmedigim baska detaylar varsa duymak istiorum ve bu cok onemli bu konu bence :bravo: :china:

sami_z01
16-11-2005, 12:35
selamlar

oncelikle sunu acikca solemek lazim..yaris arabasi ve gunluk kullanimda ki ara sira yaristimiz makinalari birbirinden ayiralim...

turbo ve supercharger uygulamalinda eksantrik minimum overlap olmali..daha acalim..loblarin merkezleri birbirinden oldugunca uzakta durmali...

1 kezdaha detayli overlapi anlatim...emme sibobun hali hazirda aci olup da eksoz sibobunun daha kapanmadigi zamndir...

beslemeli makinalarda hava zaten basinclidir..buyuzden eksantriklerin cok dereceli ve lift lerinin cok olmasina gerek yoktur...emme sibobu actigi anda hava ve yakit basincli 1 sekilde silindiri hizli 1 sekilde doldurur..burada eksoz aciksa 1 kisim hava ve yakit eksozdan disari atilir olusan basinctan dolayi...iste bu benzin + guc kaybidir...

yapilmasi gereken...siboblari olabildigince erken 1 sekilde acmak basicli hava yakiti karisimini almak cabuk 1 sekilde ve eksozdan hizli 1sekilde atmak...

eger emme cok uzun acik kalirsa piston basincli havayi emme tarfina atar...eger eksoz cok acik kalirsa hava yakiti eksozdan disari atarsin...

saygilar
sami

sami_z01
16-11-2005, 12:43
rps13

1 paragraf yazmisin ve nokta yok nasil yaptinnnn bunu...:)

umarim aciklayici olmustur......ideal olan comp orani 8.4:1...ve 9:1 arasi cadde kullanimi..kombinasyona gore ...yarisa arabvaalrinda daha az da gordum

saygilar
sami

RPS13
16-11-2005, 17:52
benzin+guc kaybi denilen konumdayken sacma sapan beygir gucleri cikartiyolar bildigim kadariyla makinelerden... yani egsoz portunu olabildigince yanma odasi olarak kullaniolar ve turbodan gelen basinc icerde siki$madigi icin sacma sapan giden araclar yapiyolar ama icerdeki olusan dinamik kompresyonu nasi kontrol altinda tutabiliolar anliyamiorum

sami_z01
16-11-2005, 20:28
selam

eksoz yanma odasi isini bilmiyorum....oyle 1 sey ras gelmedi su ana kadar..eksoz disari atma zamanidir ...4 stroke da eksoz guc uretme yeri degildir yani sadece yardimci our ...

intake --- comp ----power---- exhaust
emme----skistrma --guc -------def

hatta soyle derler... kuller 1 daha yanmaz :)

2 cesit comp vardir makinalarda 1-statik 2-dinamik

statik sabittir piston kapak conta kombinsyonu.....

dinamik eksantrik durusuna gore degisir ...sabittir eksantrike gore :)
yani eksantrikin durusu degistirir

eger linki verirsen dedigin seyler icin okumak isterim ....

saygilar
sami

RPS13
17-11-2005, 02:25
1sene once felan okumustum arastiriyim tekrar salak gibi kaydetmem ole sheyleri tekrar tekrar ararim :( bulunca sorarim tekrar ama oluyo yani eminim sacma sapan bi shekilde egsoz manifold basincindan biraz fazla basincla bi kisir dongu elde ediyolardi ole hatirliyorum 6000rpm uzeri sacma sapan degerler cikiodu ben tekrar rahatsiz ediciim bu konuda ;)

tolga900
25-12-2005, 10:30
yüregircim 6 vitesde 10000 devirmi bu sanırım 340 lara filan geliyo istersen sana arka kanadı hediye edebilirim.:)

umut01
03-09-2006, 16:54
yüregircim 6 vitesde 10000 devirmi bu sanırım 340 lara filan geliyo istersen sana arka kanadı hediye edebilirim.:)
340 :eek:
gerçekten ihtiyacı olur.
açıklamalar için teşekkürler.

M3CSL
12-02-2007, 19:20
206gti da peki yuksek devirleri doldurmak için nasıl bir ayar yapılmalı

type-RRR
15-02-2007, 21:55
açıklamalar için teşekkürler