PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : emişle ılgılı bı fıkır

LeKLeK
03-01-2012, 21:31
arkadaslar sımdı benım anladıgım kadarıyla turbo aracın emme manıfolduna ıntercooler sayesınde sogutulan havayı basıyo yanı manıfol emış yapmak yerıne turbodan gelen basınclı havayı alıyo pekı bız sole bı sıstem yapsak atıyorum manıfoldla fıltre arasındakı hortuma fan gıbı yada ona bence elektıklı bı sıstem baglasak fanda devırlı olsa gazın tepkısıne gore yada devır saatının tepkısıne gore hızlanıp yawaslasa emme manıfolduna daha fazla hava basmıs olmaz mıyız buda performansı artırmaz mı sızce sadece bı fıkır tartısılmaya acık onerıler dusunceler nedır arkadaslar sımdı eger kı kafama yatarsabu sekılde bı sıstem yapmayı dusunuyorum ama olumlu sonuc alabılecek mıyız bundan

Kadyr
03-01-2012, 21:34
Turbo 130 binde donuyor fan nekadar doncek:)

mehmetRS
03-01-2012, 21:36
daha önce denenmiş bir sistem bu elektrikli fan türevi birşey.. hatta satılıyor bazı yerlerde hazırı fakat gerçek anlamda hiçbir işe yaramıyor sanırım.

LeKLeK
03-01-2012, 21:41
yanı pek kıfayetlı bı dusunce degıl o zaman ama bıldıgım kadarıyla emıse ne kadar cok hava o kadar performans dıye bılıyorum yanı emısı ne kadar kuvvetlendırırsek o kadar karımız olurmus hanı en azından 3 5 bg verır mı hanı fan hıc bı gorev yapmasa bıle fıltreden emer manıfolda kolay emıs saglar gıbıme gelıyo benım ama tek sorun fanın donus hızını arabanın devrıyle nasıl bagdastıracaz

emre_
03-01-2012, 21:47
Bence gereksiz olur bununla ugrasicagima filtremi buz gibi hava cekebilecegi bi yere koyup en soguk havayi en kisa yoldan emmeye calisirdim fan turu seyler araya girerse fayda yerine zarari olur filtreden kayibin varsa eger fanda raksan klimada taksan fayda saglayamaz diye dusunuyorum ben

mehmetRS
03-01-2012, 21:48
bence emdiği miktardan ziyade ilk etapta emdiği havanın ısısını düşünün. Filtrenizi soguk hava çekebilecek bir yere yönlendirmeniz oldukca yeterli bir uygulama. satın alacağınız yada yaptıracağınız elektrik destekli motor gaza bastıgınızda aracın emiş gücünden daha güclü bir havayı içeri pompalayamaz zaten.. yani ciddi bir gücü olması lazımki bu da zaten aküden beslenirken acıldıgı anda elektrik cekeceği için yine güc kaybı olarak bir nebzede olsa size geri dönecektir.

LeKLeK
03-01-2012, 21:49
fıltreyı zaten en kıvrımsız en soguk havayı alacagı yere cektık sadece bıraz daha katkı saglamak amaclı bu

Kakus
03-01-2012, 21:49
http://img.diytrade.com/cdimg/623241/6051587/0/1249694392/Turbine_Intake_Fan.jpg

İlacınız burada. : )))

mehmetRS
03-01-2012, 21:51
kırılan bir parcası kelebekten cuuup içeri girebilir, cok sakat, yani kırılırsa felan cok sakat :)

meLaNchoLic
03-01-2012, 21:53
"filtrenin içine fan bağlayan genç gaza yüklenince fanı benzine karıştırıp egzozdan attı." başlıklı değişik bi haber olabilir sonrasında :D

şaka bi yana 100bin civarı çeviricek bi fan bulunabilirse elektiriğini potansiyometreyle gaz tepkisine göre verebiliriz sanırsam..

LeKLeK
03-01-2012, 21:54
o fan elektrıklı degıl kı onun fayda yerıne zararı olur gelen havayla donecek o fan gelen havayı tıkamıs olur bu sefer bıze emısı kuvvetlendırecek bı fan lazım

yiğit205
03-01-2012, 21:55
valla hiççç ugrasılacak iş değil......şimdiye kadar zaten yapsaydı muhendısler kullanılıyo olurdu...yanı adamlar işin erbabı hesap kıtap fızık matematık kımya okumus adamlar...sen alabılecegın en soguk havayı almaya bak..gerısı boşş:)

LeKLeK
03-01-2012, 21:57
Kormas Elektrikli Motor San. ve Tic. Ltd. ti. (fan motoru, silecek motoru, Kalorifer motoru, Klima Motoru, redktr motoru, asansr motoru, blower) (http://www.kormas.com/urunler.asp?id=167) bole bı motor buldum o senın koydugun resımdekı parcanın pervanesınıde buna montajlarsak belkı bıseyler olabılır

meLaNchoLic
03-01-2012, 22:01
Kormas Elektrikli Motor San. ve Tic. Ltd. ti. (fan motoru, silecek motoru, Kalorifer motoru, Klima Motoru, redktr motoru, asansr motoru, blower) (http://www.kormas.com/urunler.asp?id=167) bole bı motor buldum o senın koydugun resımdekı parcanın pervanesınıde buna montajlarsak belkı bıseyler olabılır

3800 rpm diyo bize en azından 100k lazım :D

By_HaNNibaLL
03-01-2012, 22:01

3800 devir dönecek tamam peki üzerini ne yapacaksiniz motor yanmaz mi ?

LeKLeK
03-01-2012, 22:02
:) ıste ordan sonrası sıkıntılı arastırmak gerek belkı bulunabılır yada 220 ılecalısan kucuk ama devırlı bı motorda olur bu ıs ıcın benım arabamda 220 de var :)

mehmetRS
03-01-2012, 22:09
kayışlardan güc alınarak bişey yapılabilir aslında.. supercharger'ın coolersız zartsız zurtsuz halini düşünmek lazım.. devir döndükce kayış hızlandıkca kelebek acılacak, kelebek acıldıkcada içeri hava girecek.. gerçi yine 100 bin rpm gibi bir sürate ulasmayacaktır sanırım..

meLaNchoLic
03-01-2012, 22:12
motor kayışı kaç devir çevirebilir ki acaba? ::huh::

ArMy
03-01-2012, 22:12
Yaparsan şurda da paylaş tüm Türkiye tanısın seni.

Turk Mucitler | Yeni icat Bulus Proje Videolari (http://www.turkmucitler.com/)

By_HaNNibaLL
03-01-2012, 22:13
http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/375262_10150573009437704_316573387703_10974532_858 705200_n.jpg

böyle bişey işinizi görür sanirim :)

erdem325
03-01-2012, 22:15
makinenizin ornegin 5000 rpm de calistigi andaki hava emis miktarini bir hesaplayin, daha sonra dusundugunuz motorlarin bu miktardan daha fazla hava verebilme ihtimalini hesaplayin bence..
motorun emdiginden fazlasini basamazsaniz sadece zarar olur..
hatta fazla bassa bile bu basincin getirisine karsilik alternatorunuze binen yukude kiyaslamak gerekir..
yani diyelimki emeceginden fazla basan bir motor buldunuz, bu motorun cektigi akimi goz onune alip, kW-hp donusumunden bir de araca binen yuku hesaplamak gerekir..
sonucta kayipsiz olmayacak hicbirsey..
ne bileyim bana hic mantikli gelmiyor..
brusless motorlar sanirim bu is icin en elverisli olani ki elveriside tartisilir..

mehmetRS
03-01-2012, 22:16

şöyle ; kasnak çapı farklarının getirmiş oldugu tur farkından dolayı bir sistem kurulabilir aslında..
yani sallıyorum 100 mm çapında bir kasnak bir tur dönüyor, ama kayışla bağlı oldugu cok daha kücük çapta bir kasnağı 10 tur döndürebilir boyutundan dolayı.. hani uğraşılırsa bu mantıkta birşeyler yapılırda, onu oturtacak yer bulunacakta ohooo :)

berkay_aydin
03-01-2012, 22:16
Güçlü bir rc motoru bulabilirsin iyi bir güçle 36 bin rpm gibi bir devir çevirttirebilirsin.. Zannetmiyorum ama alt devirlere bir etkisi olur heralde, Benim düşündüğüm şekilde bu sadece rolantiyi arttırır..

erdem325
03-01-2012, 22:18

o mesele degil, uygun kasnaklarla istenen devir elde edilir..
kranga 30 birim capinda dondurulecek nesneyede 1 birim capinda kasnak baglarsaniz motor devrinin 30 katini elde edersiniz mesela..
5000 devre karsilik 150.000 devir gibi..

-ER-
03-01-2012, 22:19
hemen fikir şu uyguluyorsun V kayışından güç alıyor ve filtrenin başına geliyor yani gaz kelebeğinin önüne
devirlendiğin zaman artıyor. pervanede bu oda kolay hiç turbo gibi uğraşma
http://www.alfaclub.pl/rotrex-supercharger-blower.jpg

meLaNchoLic
03-01-2012, 22:24
ya kassnak çapıyla fark oluşturarak yapmak benimde aklıma geliyo ama.. 5k d/d de 5k döndüğünü düşünsek kasnağın.. o kasnağın 30 katı daha küçük bi kasnak daha koysak üzerine.. ordan alsak gücü.. 3k d/d da 90 bin çevirse 6k d/d da 180k.. aslında fena fikir gibi gözükmüyo.. denemek lazım :D

LeKLeK
03-01-2012, 22:29
aslında er arkadasım koydugu rotrec chargerbana cok mantıklı geldı hemde cok

meLaNchoLic
03-01-2012, 22:33
aslında er arkadasım koydugu rotrec chargerbana cok mantıklı geldı hemde cok

sen kendin yapıp ucuza getirmek istemiyonmu ama :D

LeKLeK
03-01-2012, 22:35
ama o sıstem daha orjınal duruyo :) ama o urunun modelı fln ne bulamadım kı nette

LeKLeK
03-01-2012, 22:40
yada cıkma bı tuboyu bunun sıstemıne cevırme sansımız var mı aceba bu urun 2199 euroymus :D hurdacıdan bı turbo bulsak tuboyu tornada fl bunun sıstemıne gondersek olur mu acba

CGR328
03-01-2012, 23:45
bu şey benimde aklıma gelmişdi fakat sonradan düşündüm olmaz dedim , olsa zaten muhendisler yapardı , kaç saat tam gaz çalışabilirki elektrik motoru yada şu düşünüldümü o elektrik motorunu beslemek için kaç kw güç gider o güç nerden alınır yani bu sefer motordan hiç bi şekilde destek alınmıyo fakat güç kaynağı lazım yani bu tez çürür ...

erdem325
04-01-2012, 12:23
bu şey benimde aklıma gelmişdi fakat sonradan düşündüm olmaz dedim , olsa zaten muhendisler yapardı , kaç saat tam gaz çalışabilirki elektrik motoru yada şu düşünüldümü o elektrik motorunu beslemek için kaç kw güç gider o güç nerden alınır yani bu sefer motordan hiç bi şekilde destek alınmıyo fakat güç kaynağı lazım yani bu tez çürür ...

bu zaten olan satilan birsey..
hatta videosunu bulamadim bulsam ekleyecektim, kola kutusunu falan emisine dayayip calistirdiklarinda kutuyu yamultup atiyodu falan..
ama bende verimsiz oldugunu dusunuyorum..
verimli olsa kullanan olurdu epey diye tahmin ediyorum.

berkay_aydin
04-01-2012, 12:43
bu zaten olan satilan birsey..
hatta videosunu bulamadim bulsam ekleyecektim, kola kutusunu falan emisine dayayip calistirdiklarinda kutuyu yamultup atiyodu falan..
ama bende verimsiz oldugunu dusunuyorum..
verimli olsa kullanan olurdu epey diye tahmin ediyorum.

Bu şey denilen fan olayı.. Supercharger değil..

erdem325
04-01-2012, 12:47
Bu şey denilen fan olayı.. Supercharger değil..

farkindayim..
bende supercharger den bahsetmedim zaten..
brusless motoru olan elecrikli charger lardan bahsediyorum..

mechanic
04-01-2012, 14:37
denenebilir.
-2. bir aküyle anlık elektrik ihtiyacını karşılayabilirsin,
-sadece belli zamanlarda devreye alacak şekilde planlarsan ömrünü uzatabilirsin.
-elektrikli motor ile bastığın havanın basınç kaçırmaması da lazım.
-elektrikli motoru gaz kelebeğinde paralae bağlı potansiyometre ile kelebeğin açılma derecesinde devirleyecek şekilde basitçe yapabilirsin.
-bunları yaparken iyi bir elektrikçi bulacan.
-kullanacağın pervaneden motora birşey kopup gitmesini önlemek iin ekstra bir önlem alman gerekiyor.
-bu zımbırtıları bir yerlere sığdırman gerekiyor , iyi şanslar o konuda.
-basılan havanın karakteristiğine göre yazılım yaptırman lazım.
-basılan havanın sürekliliğini ölçmek için afr saati kullanman gerekiyor. zenginde kalıp gittikçe madden fakirleşmeyesin diye :D
-yapamazsın diye birşey yok . çok da kolay yapılır ama bazı parçaları kendin yapman gerekecek.
-basacağın havanın debisini elektrikli kompresörün pallerini değiştirerek ayarlayabilirsin.
-eksta olarak: hızlandıracağın hava emmeden geçerken farklı davranıp bazı pistonlara diğerlerinden az gidebilir mi o da ayrı bir soru, her ne kadar basınç ile alakalı olsa da hava akışı bozulduğu zaman basınç belli bölgelerde değişebilir yani..
-bir de bu yapacaklarının fiyat-fayda ölçümünü lütfen başlamadan yap :D
kolay gelsin..

LeKLeK
04-01-2012, 17:24
brusshles motor kafama yattı ama rpm hızları yuksek olan bı motoru yok

bLackModeL
04-01-2012, 17:33
http://img.diytrade.com/cdimg/623241/6051587/0/1249694392/Turbine_Intake_Fan.jpg

İlacınız burada. : )))

bende var verıyım sana :D

LeKLeK
04-01-2012, 18:52
arkadaslar sımdı elımızde 3 secenek var
1.)brushles denen motorla hava saglamak
2.)-er- arkadasımızın resmını koyduu rotrexın o parcası adını bılmıyom
3.)bole bısey yok :) kendı yaptıgımız basıtfanlar

bana gore 2. secenek mantıklı ama o parca 2199 euroymus daha bununn gumrugu vergısı fln var 1. secenek hakkında tatmın olamadım cunku nettekı arastırmamda brusshles motorun rpm kuvvetlı olanını ben bulamadım sımdı arkadaslar bu konudan bır tanesı karar kılıp gereken malzeme lıstesını ve fıyatlarını cıkaralım ve son olarak denemesını ben yapacagım :)))))

LeKLeK
04-01-2012, 19:01
http://imageupload.org/thumb/thumb_158747.jpg

bide bole bı pompa var benım arabada bu pompa depodan aldıgı lhm adıyla bılınen hıdrolıgı 12 bar basıncla cıkıs verıyo arabanın suspansıyonu frenı dıreksıyonu bununla calısıyo bunun gıbı bı pompasyı yag yerıne hava basmaya adapte edebılır mıyız?

resımde gorunen 2 tane alyanla tutuln vıdaların altında kucuk kucuk pıstonlar var kasnagada bı krank mılı baglı :))) motorun mını halı gıbı dusunun

LeKLeK
04-01-2012, 19:05
nası lanet bı resım mıs suna bı tık yapın bakın ya :D

All sizes | LHM Hydraulic Pump | Flickr - Photo Sharing! (http://www.flickr.com/photos/deiz92/129566970/sizes/z/in/photostream/)