PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : starmaxx ve insan psikolojisi üzerindeki etkileri...

exca
04-01-2012, 22:20
herkese selamlar arkadaşlar sizlere starmaxx lastik tecrubelerimi anlatmak istiyorum ki aman almayın paranıza yazık olmasın . aracımda normalde sonar marka 205-40-17 lastik kullanıyorum geçen yaz sonunda bir takım teneke jant yaptım ve üzerine starmaxx (petlas) ultrasport 195-50-15 v desen lastik aldım , kumho almak istemiştim lastikçimin referansı üzerine tercihim bu yönde oldu ilk taktığımda gayetde memnun kaldım yol tutuş frenaj gayet başarılı gelmişti fakat biraz sert gelmişti , yinede totalde iyiydi...neyse tekrar 17'leri taktım bi müddet kullandım geçenlerde tekrar biraz gazlamak için tenekelerimi boyayıp aracıma taktım sonra aracın kafasını 3 cm daha düşürdüm coiller dibe 1cm felan yürüyebileceği max. düşüklüğe ayarlıydı ...

ne olduysa bu noktadan sonra başladı araç sağa çekmeye başladı . ilk başta korkup hemen rot-balans servisime gittim "araçta herhangi bir problem yok ,çekme lastikten kaynaklanıyor " cevabını aldım ...

sonra çeken tarafın lastiklerini ön-arka yaptım , ama sonuç alamadım , acaba çok düşürdük ondan mı kaynaklanıyor? iki taraf arasında 2-3mm fark var yükseklik olarak yoksa bundan mı ? gibi soruların eşliğinde aracımı 2 cm yükseltmek için krikoya vurduğumda coil overın üst tarafındaki amortisör bilyası (bute)'nın dağıldığını görüp namiştaine gittim bu arada tabi amortisörler sökülürken kamber ayarlarım yine kaçtı bu arada sol taraf lastiklerini de ön-arka yaptım , araç teraziye alındı ve gelirken araç çekmedi gibi geldi...

ancak bu sabah işe gelirken aracın hala çektiğini ve bnm kendimi kandırdığımı farkettim , araca önden baktığımda sol tarafın pozitif kamberli ,sağ yani çeken tarafın negatif kamberli olduğunu gözle tespit ettim bu durumda araç sola çekmeliydi fakat bnm şikayetim hala sağ tarafda demek ki kamber bi tarafdan lastik diğer tarafdan arabayı çekiyordu bu yüzden bana çekme yok - azaldı gibi gelmişti ....
artık bıçak kemiğe dayandı ve gittim 17 jantlarımı taktım biraz denemeye çıktım ve çekme olmadığını gördüm , rot ve balans yaptırdım tıpkı ayarlar gözle tespit ettiğim gibi çıktı ... sonra tekrar yola çıktım ve araç gayet stabildi , en sonunda sorunlarım düzelmişti ....

yani yerli olsun dedik , paramız yurt dışına gitmesin dedik , uçak lastiği yapıyo dediler , eskisi gibi değil dediler , spor serisi dediler , başımıza bela oldu....

500-600 liram çöp oldu kısacası ,bozulan psikolojim cabası hala arabaya güvenemiyorum ,harcadığım zamanı parayı hiç saymıyorum.... karar verirken aklınızda olsun , iyi geceler...

RSBurak
04-01-2012, 22:35
bende petlas elegant serisi lastik var 3.viteste ıslak zeminde giderken gaza yüklendiğimde patinaj çekiyor :D ucuz diye bir şey demiyorum ama performans için satılan lastikleride sorunluysa gerçekten bi sıkıntı var demek.

berkay_aydin
04-01-2012, 22:48
Bende düşünüyordum iyi oldu duyduğum..

enginetune
04-01-2012, 23:37
bu çok iyi oldu öğrendiğimiz :( bende de lastikler eskidi petlas düşünüyordum yerlidir dışarıya gitmesin diyordum ama vazgeçtim şuan :(

ErayCerit
05-01-2012, 00:01
sonarlardan memnunmuydunuz peki ? Islakda kuruda falan nasıldı ? Sert kullanımda ortalama ömrü nedir sonarların ?

Alper_
05-01-2012, 00:10
sizin yaşadığınız sorun lastiklerden değilde coil ayarlarının yanlış olmasından kaynaklanıyor gibi..yönlü lastiklerde dalma çekme problemleri yaşanabiliyor..starmax lastiklerini diğer araçlarımızda da kullanıyorum memnunum..10 numara olmasa da gayet tatminkar lastikler :)

Mechanix
05-01-2012, 09:05
sizin yaşadığınız sorun lastiklerden değilde coil ayarlarının yanlış olmasından kaynaklanıyor gibi..yönlü lastiklerde dalma çekme problemleri yaşanabiliyor..starmax lastiklerini diğer araçlarımızda da kullanıyorum memnunum..10 numara olmasa da gayet tatminkar lastikler :)

+ Aynı şekilde düşünüyorum bende.

alperx
05-01-2012, 09:18
bende kullanıyorum - mükemmel bence. önceden yokohoma vardı - bi farkını gormedim.

alperx
05-01-2012, 09:19
ayrıca aracı ne kadar düşürürsen lastikler o kadar yere tam basmaz negatif kamberden dolayı. en azından cogu araçta bu böyle.

metinmb407
05-01-2012, 09:23
Yaklaşık fiyatlarda Lassa Impetus Revo tavsiye ederim. Ekonomik, kaliteli. Türkiye yollarına da uygun.

Yogi
05-01-2012, 09:25
forumda bold ile yazı yazmak yasak artı olarak çok göz yoruyo okuyamadım

alperx
05-01-2012, 09:38
valla 205/50/16 Starmaxx lar 140-150 tl civarında.
bu fiyata yakın lassa bence zor..

Yaklaşık fiyatlarda Lassa Impetus Revo tavsiye ederim. Ekonomik, kaliteli. Türkiye yollarına da uygun.

despe
05-01-2012, 09:41
ben 1 senedir kullanıyorum ve gayet memnunum.

Mechanix
05-01-2012, 09:42
Achilles de aynı ölçü 160TL , bridgestone da 320tl civarındadır.Lassada da 250 tl gibidir.

metinmb407
05-01-2012, 09:48
valla 205/50/16 Starmaxx lar 140-150 tl civarında.
bu fiyata yakın lassa bence zor..

Yaklaşık fiyatlarda demiştim Lassa daha pahalıdır tabiki :)

dirk
05-01-2012, 11:12
120 lira 225 40 17 lastik starmaxx kullanıyorum bı sıkıntı yok 17000 km oldu baya sert düşmeme rağmen balon yapmadı hiç bu paraya iyi lastik

exca
05-01-2012, 11:28
ayrıca aracı ne kadar düşürürsen lastikler o kadar yere tam basmaz negatif kamberden dolayı. en azından cogu araçta bu böyle.

Aracımda standart kamber ayarları var. Bilgisayar ile ayarladık hep çekti . Yuksekkende düşükkende hep çekti .

exca
05-01-2012, 11:36
sonarlardan memnunmuydunuz peki ? Islakda kuruda falan nasıldı ? Sert kullanımda ortalama ömrü nedir sonarların ?

Sonar iki çeşit kullandım 215 45 17 fena degil ama 205 40 17 memnun etti beni ıslakda ve kuruda virajlarda kontrollü bı sekilde bırakıyor cevizlibagda bir cukur vardi e5den cikarken sagda oraya dustum jant yamuldu sorun cikarmadi v desen yönlü lastik en ufak cekme yok bir anda kopmuyor frenlemede de tatmin edici bir lastik , güzelde yanliyor :)

exca
05-01-2012, 11:41
forumda bold ile yazı yazmak yasak artı olarak çok göz yoruyo okuyamadım

Teşekkürler

XSi
05-01-2012, 11:47
Biraderin arabası için aldıydık 215/40 17, 4 adet 540 tl idi kampanya var idi.

Fiyatına göre fena ötesi bir performası var, frenaj ve yol tutuş çok iyi.

Tabi bu hatasız üretilecek anlamına gelmez, her üründe hata olabilir.

Bana göre başarılı bir ürün, yerli olmasıda bir diğer tercih sebebiydi.

yiit
05-01-2012, 11:50
bende kullandım v desenli lastiklerini toyo ile aynı :)

Zorbey
05-01-2012, 14:09
Bizde kullandık Petlas'dan memnunduk
Duyumlarımıza göre yerli ve orta segmentteki arabalara uygunmuş.Kalkıp da bmw mercedes gibi arabalara takılmaz :)

exca
05-01-2012, 15:21
Sonucda Bende ilk kullandığımda cekme falan yasamadım yada hissetmedim bilemiyorum keske böyle bir sey yaşamasaydım tekrar ediyorum yol tutus ve frenajda şahane ama çekti 10 tane rotcuya gittim hepsi aynını söyledi hatta maslakda bir usta petlassa çeker abi birşey yapamayiZ dedi

XSi
05-01-2012, 16:56
Bizde kullandık Petlas'dan memnunduk
Duyumlarımıza göre yerli ve orta segmentteki arabalara uygunmuş.Kalkıp da bmw mercedes gibi arabalara takılmaz :)

ne alaka? mercedesin şanına mı yakışmaz yerli lastik kullanmak :)

Zorbey
07-01-2012, 15:01
e200 avangarde 'ı olan bir tanıdığım 2 Takım petlas değiştirdi 16 jant araç lastik ebatını bilmiyorum .Memnun kalamadı.Şimdi bridgestone ile hayatını yaşıyo :)

Mechanix
07-01-2012, 15:06
e200 patinaja bile kalamayan araba zaten , ne takarsan tak ona :))

yesil
08-01-2012, 20:41
herkese selamlar arkadaşlar sizlere starmaxx lastik tecrubelerimi anlatmak istiyorum ki aman almayın paranıza yazık olmasın . aracımda normalde sonar marka 205-40-17 lastik kullanıyorum geçen yaz sonunda bir takım teneke jant yaptım ve üzerine starmaxx (petlas) ultrasport 195-50-15 v desen lastik aldım , kumho almak istemiştim lastikçimin referansı üzerine tercihim bu yönde oldu ilk taktığımda gayetde memnun kaldım yol tutuş frenaj gayet başarılı gelmişti fakat biraz sert gelmişti , yinede totalde iyiydi...neyse tekrar 17'leri taktım bi müddet kullandım geçenlerde tekrar biraz gazlamak için tenekelerimi boyayıp aracıma taktım sonra aracın kafasını 3 cm daha düşürdüm coiller dibe 1cm felan yürüyebileceği max. düşüklüğe ayarlıydı ...

ne olduysa bu noktadan sonra başladı araç sağa çekmeye başladı . ilk başta korkup hemen rot-balans servisime gittim "araçta herhangi bir problem yok ,çekme lastikten kaynaklanıyor " cevabını aldım ...

sonra çeken tarafın lastiklerini ön-arka yaptım , ama sonuç alamadım , acaba çok düşürdük ondan mı kaynaklanıyor? iki taraf arasında 2-3mm fark var yükseklik olarak yoksa bundan mı ? gibi soruların eşliğinde aracımı 2 cm yükseltmek için krikoya vurduğumda coil overın üst tarafındaki amortisör bilyası (bute)'nın dağıldığını görüp namiştaine gittim bu arada tabi amortisörler sökülürken kamber ayarlarım yine kaçtı bu arada sol taraf lastiklerini de ön-arka yaptım , araç teraziye alındı ve gelirken araç çekmedi gibi geldi...

ancak bu sabah işe gelirken aracın hala çektiğini ve bnm kendimi kandırdığımı farkettim , araca önden baktığımda sol tarafın pozitif kamberli ,sağ yani çeken tarafın negatif kamberli olduğunu gözle tespit ettim bu durumda araç sola çekmeliydi fakat bnm şikayetim hala sağ tarafda demek ki kamber bi tarafdan lastik diğer tarafdan arabayı çekiyordu bu yüzden bana çekme yok - azaldı gibi gelmişti ....
artık bıçak kemiğe dayandı ve gittim 17 jantlarımı taktım biraz denemeye çıktım ve çekme olmadığını gördüm , rot ve balans yaptırdım tıpkı ayarlar gözle tespit ettiğim gibi çıktı ... sonra tekrar yola çıktım ve araç gayet stabildi , en sonunda sorunlarım düzelmişti ....

yani yerli olsun dedik , paramız yurt dışına gitmesin dedik , uçak lastiği yapıyo dediler , eskisi gibi değil dediler , spor serisi dediler , başımıza bela oldu....

500-600 liram çöp oldu kısacası ,bozulan psikolojim cabası hala arabaya güvenemiyorum ,harcadığım zamanı parayı hiç saymıyorum.... karar verirken aklınızda olsun , iyi geceler...

sağa sola cekmenin lastik markasıyla ne alakası var, sağda duran lastik sola takılmıştır veya aracın ayarları değiştiği için lastik eski ayarlara göre aşınmıştır( kamber açısının değişmesi vs) yeni ayarlarda lastik farklı sürtünme kuvveti uyguladığından sağa sola çekme yapıyordur. lastiği ilk aldığınızdada böyle bir sorun olmadığına göre lastikle bir alakası yok. Öbür lastikle neden olmuyor diye sorarsanız belki aşıncak kadar kilometre yapmamıştır.

tegci_09
10-01-2012, 11:20
bir starmaxx satıcısı olarak lastik çok iyi demiyorum fakat sorunsuz türkiye şartlarında sıkıntısız bi lastik. v desenli lastikleri marka farketmez bazı araçlarda çekme problemi yaşanabiliyor bazen sağ sol yaparak yada arkaları öne alarak bu sorunu giderebiliyoruz.ama lastiğin bir tanesinde sorun olurda 4 ündede olması çok küçük bi ihtimal .petlas bildiğiniz üzere toyo hankook maxxis türkiye distribütörü ve michelin iç anadolu bayisi olduğu için bu lastikler üzerinde birçok deneyim kazanarak ve fabrikasında hepsini belirli testlerden geçirerek en azından deneyim kazanarak starmaxx ve petlası üretiyor bi expere lastiklerinizi inceletmenizi öneririm garantisi halen devam ediyor ise.

boranaydogmus
10-01-2012, 11:24
Ben de kullandım çok memnunum uzak doğu lastikleriyle mukayese edilmez kaldı ki garantili lastikler fabrika hatalı lastik konusunda hassas değişimini hemen yapıyor. Ben Kırşehirliyim ve Petlas fabrikası da Kırşehir'de burada bir sürü çalışan eş-dost var hepsiyle konuşuruz ve kalitesinin mükemmel olduğunu söylerler. Hatta arkadaşların söylediği bir sürü lastik markası buradaki aynı mühendisler tarafından üretiliyor bunu da çok iyi biliyorum adı geçen bir çok firma lastik desenini gönderiyor üzerinde de kendi markasını vurduruyor.

ENG
10-01-2012, 11:28
+1000 katılıyorum bende ultrasport modelini kullanıyorum gayet memnunum

FaikYILMAZSOY
29-06-2019, 22:07
Konu 7 sene sonra hort olacak ama yazasım geldi :) 225/40/18 st730 V desenlı modeli Rover imda kullanıyorum 5k km dir baska lastık test etmedim biraz ugultulu geldi ama öyle aman berbat kötü alınmaz denecek birseyi yok memnunum E segmenti arabada ne alaka V desen lastık diyorum baktıkca ama işini yapıyor :)

safaks
29-06-2019, 22:53
Starmaxi test etmedim ama fiorinoda 7 8 senelik good yearlardan sonra petlas pt741e gectik. Eski tarihli lastiklerden sonra bile acaip ugultulu geldi. Yol tutus frende problem yok ama 2017 tarihli lastiklerde daha 2 senede felaket catlamalar var. Daha ne kadar gider bilmiyorum ama bana pek ic acici gelmedi.

Frid
30-06-2019, 11:25
desenli lastiklerde normal

TarikS
01-07-2019, 08:22
Starmaxi test etmedim ama fiorinoda 7 8 senelik good yearlardan sonra petlas pt741e gectik. Eski tarihli lastiklerden sonra bile acaip ugultulu geldi. Yol tutus frende problem yok ama 2017 tarihli lastiklerde daha 2 senede felaket catlamalar var. Daha ne kadar gider bilmiyorum ama bana pek ic acici gelmedi.

E320'de eskiden yaz-kış Michelin kullanırken artık yazlıkta Petlas kışlıkta Starmaxx kullanıyoruz 225/55/16 ebatlarında. Petlaslar 2017 eminim, ciddi bir yıpranma görmedim. Gürültülü diye yorumlar okuyorum ama araçta hissedilmiyor o da arabadan kaynaklı diye tahmin ediyorum. Ne yağmurda ne kuruda yer yer sınırları zorlamayı severim, ben elle tutulur bir fark hissetmedim hiç

safaks
01-07-2019, 14:18
E320'de eskiden yaz-kış Michelin kullanırken artık yazlıkta Petlas kışlıkta Starmaxx kullanıyoruz 225/55/16 ebatlarında. Petlaslar 2017 eminim, ciddi bir yıpranma görmedim. Gürültülü diye yorumlar okuyorum ama araçta hissedilmiyor o da arabadan kaynaklı diye tahmin ediyorum. Ne yağmurda ne kuruda yer yer sınırları zorlamayı severim, ben elle tutulur bir fark hissetmedim hiç

Bu duydugum 2. Kisisin. Diger duydugum abide bu konuda cok tecrubeli. Ya bize dandikleri geldi yada uretimde standart bi kaliteyi tutturamadilar.

Hondafatih
01-07-2019, 14:37
bende tofaş var üzerine 2018 tarihli petlas aldım tamam arabam hızlı gitmiyor ama virajlarda hiç kastığımı yada yağmurda kuruda tutmadığını görmedim çok şükür

TarikS
02-07-2019, 07:56
Bu duydugum 2. Kisisin. Diger duydugum abide bu konuda cok tecrubeli. Ya bize dandikleri geldi yada uretimde standart bi kaliteyi tutturamadilar.

Yazlık Petlaslarım ikinci takımım bu arada :) Starmaxxlardan çok emin değilim kaç sezon oldu ama kışlıkta değerlendirme yapmayı bıraktım zaten, kullandığım çok farklı uçlardaki kışlık lastiklerin hepsinde aynı kabiliyeti görünce marka bakmaksızın takıp geçiyorum :D

fuatozkan
02-07-2019, 09:56
Starmaxx petlas aynı desen kış lastiği 2-2 kullandım geyet güzeldi tutuş frenleme dti da uzun yol da yaptım buzun üstünde de gittim karlı kapı yolda da gittim 90-100 güven verici şekilde gittim.

Hatta Gece kırıkkale yakınları en yoğun kar yağdığı kış küreme aracı dönerken önündeki karı yola yüksek kasis gibi sermiş hızım 100 belki üstüydü babam uyuyodu ben de moda girmişim dalmışım geç farkettim frene asıldım aha gittik dedim gayet stabil şekilde durdu araba. durmaya yakın kızakladı.

Yazlıklarım sıfır starmaxx v desen bolu dönüşü yağmura yakalandık cankurtaran mevkinde gayet stabil kayma atma yaşamadım şehir içi de öyle. Bence yapılan yorumlara göre tereddütle aldım uygun diye ama gyet memnun kullanıyorum.

Hem yerli hem iyi. :icon_tup:

mirafiori
10-07-2019, 09:12
Lastik seçerken yapılan en büyük hata katagori etmeden almak, bu sebeplerden dolayı genelde bu tarz sorunlar yaşanabiliyor. Bizim lastikçilerimizde genelde bayisi oldukları markanın fanatiği oluyor, iyide olsa kötüde olsa hep överler, Michelin ile Petlas ı karşılaştıran lastikçiye bile rastlamışlığım var.

Dünya genelinde lastikler 3 gruba ayrılar;

Premium segment (Michelin, Conti, Goodyear, Bridgestone, Nokian vb.)
Orta segment (Kumho, Points, Hankook, Lassa vb.)
Ekonomik segment (Petlas, Dayton, Kormoran, Sava, Debica, Tatko, Waterfall vb. v.b. bir çok alt marka...)
Ürünlerin segmentleri; kalite,performans, verimlilik hepsine etken, beklentimiz nedir ona göre kendimize hedef markalar belirleyip almamız en mantıklısı...
Petlas, Starmaxx ekonomik segment lastikleri beklenti bu yönde olmalı bence...

ghibli06
17-07-2019, 13:26
Ben explorerda starmaxx kullanıyorum 4 mevsim olanlardan, islakta bazen olması gerektiğinden fazla kuzakliyor frenajda...

oselami
17-07-2019, 13:41
benim bildiğim lastik markaları segmentlere ayrılmaz. lastikler segmentlere ayrılır. ekonomi lastiği, performans lastiği, kış lastiği, arazi lastiği vs vs. bence dikkate alınması gereken bu sınıflandırma

Tunacan
17-07-2019, 13:44
Yani continental eco contact serisi premium sınıfta değil de ekonomik segmentte mi yer alıyor?

Bence eco serisi de olsa, continental herzaman premium lastik markasıdır. Üretim amacı ne olursa olsun.

Yukarıdaki mesajım yoruma açıktır.

ghibli06
17-07-2019, 13:57
benim bildiğim lastik markaları segmentlere ayrılmaz. lastikler segmentlere ayrılır. ekonomi lastiği, performans lastiği, kış lastiği, arazi lastiği vs vs. bence dikkate alınması gereken bu sınıflandırma

Hayır lastik markaları kendi aralarında sınıflandırılır... Kumho ile Pirelli hiç bir zaman kıyaslanamaz ama mesela kumhonun semislickleri bazı üst segment lastiklerden daha iyi yol tutuş sağlasa da marka olarak henüz premium değildir...

ghibli06
17-07-2019, 13:59
Premium markalar ucuz lastik uretmektense yan firmalar kurup ucuz üretimi oraya kaydırıyor... Sırf marka imajı degismesin diye ...

mirafiori
17-07-2019, 15:22
Yanlış biliyorsunuz.
Örn.
Bridgestone Premiumdur
Alt markası orta sınıf Lassa
Bir alt markası Dayton Ekonomik sınıftır...

ghibli06
17-07-2019, 15:30
Yanlış biliyorsunuz.
Örn.
Bridgestone Premiumdur
Alt markası orta sınıf Lassa
Bir alt markası Dayton Ekonomik sınıftır...

Bana yazdiysaniz aslen aynı görüşü savunmusuz

mirafiori
17-07-2019, 15:44
Hayır size değil oselami nickli arkadaşa cevap yazmıştım :) Alıntı yapmadan yazmışım :)