PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Modifiye Akımları

Kakus
04-01-2012, 23:09
Bir karmaşadır gidiyor. Hellaflush, JDM, Rat falan derken ortalıkta JDM adı altında dolaşan Renault'lar görmeye başladık. Kimsenin dediğine ya da otomobilini nasıl gördüğüne zere lafım yok. Lakin bilinçlenmek, yapılan işin farkında olmak güzeldir. Aynı şekilde düşünüyorsanız dünya çapındaki modifiye akımlarını dilimin döndüğünce ve öz bir şekilde aşağıda açıklıyorum.

http://honda-infiniti.tk/images/Honda_Civic_Type_R_Ek/Honda_Civic_Type_R_Ek_10.jpg

JDM
JDM aslen bir modifiye akımı değildir. JDM, Japonya'nın kendi iç pazarına sakladığı otomobillerine verilen isimdir. Açılımı ise Japanese Domestic Market. Egolarından mıdır ya da en iyilerini kendilerine saklama arzularından mıdır bilinmez; JDM otomobillerde, ülke dışına satılan otomobillere göre donanım ve güç bakımından artılar bulunur. JDM'ye güzel bir örnek EK9 kasa, B16B motor kodlu Honda Civic Type R olacaktır. Ek9 Honda Civic Type R sadece Japon iç pazarında satılmıştır.

Peki JDM madem kaba tabirle bir "satış politikası" ise, nasıl akım olarak adlandırılıyor? Zaman içerisinde, Japon otomobillerine sahip olan kullanıcılar, kendi araçlarını, kendi araçlarının en kalifiye özelliklerine sahip, yani JDM türündeki modellerine benzetmeye başladılar. Bir açıklama biraz karışık geldi ise; EK kasa bir Civic sahibi, otomobilini EK9 Type R'a benzetmeye başladı. Gerek dış görünüm olsun, gerek içeride konsol özellikleri olsun... Bununle beraber ise JDM akımında temiz görünüş önem aldı. Yani abartılı bodykitler yerine, JDM modellerin sahip olduğu görünüm. JDM Look (JDM görünümlü) diye tabir alan bu akım, zaman ile otomobilleri sadece Japonya üretimi parçalar ile modifiye ederek bugünkü halini aldı.

http://farm7.staticflickr.com/6053/6360291463_5c2d0d969e_b.jpg

German Style
Ülkemizde en çok rağbet gören ve bilinen 2 akımdan biridir. (Diğeri de JDM) Yoğunluk olarak Alman araçlarının üzerinde uygulanan bu akım, diğer modellerde de görülüyor. Alman araçlarından farklı araçları bu halde görmek her ne kadar akımın ismi ile doğrudan tezatlığa girse de, bu akımın JDM gibi baz alınacak bir örneği olmadığı için doğal karşılanıyor. German Style araçlar da ofsetli jantlar, uygun düzeyde basıklık, gergin lastikler ve negatif kamber ön planda. Bilhassa BBS jantlar çok kullanılır, sade ama etkileyici bir görünüşü simgeler German Style.

http://ivyleagueeast.com/wp-content/uploads/2010/11/mazda3.jpg

HellaFlush
İşte kafanızın karışabileceği noktaya geldik. JDM dedik, katı kurallar barındıran bir tarz, German Style dedik, ofseti eksik olmayan araçlar. Peki Hellaflush? Hellaflush'da da negatif kamber büyük önem arz eder. Fakat German Style'daki gibi bir ağırlık yoktur. Renklilik, canlılık, türlü stickerlar ve dolu dolu eğlence demek doğru olacaktır. Türkiye'de bilindiği gibi bir sticker türü değildir Hellaflush. Çamurluklardan fırlamış yarısı dışarıda yarısı içeride lastikler gelir akla Hellaflush deyince. Nitekim "hellaflush" kelimesinin anlamı da budur. "Hella" kelimesini Türkçeye "çok, birçok, tamamen ya da gerçekten" olarak çevirebiliriz. "Flush" ise bir hizzada-aynı hizzada manasında burada.

İnternetten birkaç Hellaflush videosu izlediğinizde otomobil akımlarının en eğlencelisi olduğunu fark etmek zor olmayacaktır. Aslen Fatlace tarafından (Yazı içerisinde Fatlace'nin ne olduğunu da anlatacağım) başlatılmış olan bu akımda bodykitli otomobillerden, airbrushlı, göz alıcı renkli birçok otomobil bulunmakta.

http://www.myrideisme.com/Blog/wp-content/gallery/rusty-slammington/3517969762_d1ebb15158_o.jpg

Rat - Rat Style
Rat'ın en büyük özelliği çirkin görünmesidir. Rat otomobiller hurda gibi gözükürler. Paslıdırlar. Kimi otomobil sahibi sadece kaputunu ya da otomobilinin belli bir bölgesini pasla görünümde yaparken, kimisi de otomobilinin tamamını bu görünüme kavuşturur. Akıl kârı değil belki, eski model otomobillerin yanında yeni model otomobillerde de bu tarz görülmektedir. Rat style yapabilmek için pas gibi görünen stickerlar da yok değil.

http://ivyleagueeast.com/wp-content/uploads/2010/08/my-slammed.jpg

Slammed
Yere yakın olmaya en çok önem veren tarzdır. Otomobiller yere birkaç santim mesafededir. Slammed'de önemli olan ise lip ya da bodykit kullanmadan direkt olarak amortisörler aracılığı ile bu mesafeyi yakalamaktır. Büyük jantlar, ofset ya da marka bağımlılığı pek yoktur. Ana kural, zemine mümkün mertebe yakın olmaktır.

http://img147.imageshack.us/img147/8531/img1347fv4.jpg

Murdered Out
Murdered Out'un temeli siyahtır. Simsiyah bir kasa, siyah jantlar, içerisinin görünmesini imkaansız kılan siyah cam filmleri, hatta karartılmış farlar ve stoplar. Nasıl Slammed'de öncelik yere yakınlıksa, Murdered Out'da da karanlık gözükmek önemlidir.

http://www.jadecrew.com/wp-content/uploads/2010/03/vip-toyota-aristo.jpg

VIP Style
Koklu modifiye akımlarından biridir VIP Style. Japon üst sınıf sedan otomobillerinde görülen bu akımın Japon mafyaları olan Yakuza'larla ilgili olduğu söylenir. Şöyle ki; bu akımın, ortalıkta yüksek sınıf Mercedes S'lerle ve BMW 7 serileriyle dolaşmanın, polis ve karşı çeteler tarafından fazla ilgi çekmesi-göze batmasından kaynaklı doğduğu söyleniyor. Bundan ötürü üst sınıf limuzin tipi JDM araçlar alınıp modifiye edilerek polislerden ve karşı çetelerden rahatsızlık duymamak hedeflenmiş.

VIP Style araçlarda siyah, beyaz ve gri renkleri görülür. Her akımda olduğu gibi çamurluk hizzasında lastikler olmazsa olmaz. Boyaları parlaktır bu tarzdaki araçların, egzozların uçları tamponlarının birkısım dışındadır ve kambere sahip jant-lastikler de görülmektedir.

http://pinktentacle.com/images/10/bosozoku_43.jpg

Bosozoku
Aslen motorsiklet çetelerinin tarzıdır bu. Japonya'da bir alt kültürdür. Uçuk kaçıklardır, savaş bayrakları taşırlar. Zamanla otomobillere de sıçlarmış olan bir akım herşeyin abartılı ve garip görünüşülü olduğu bir akımdır. Genellikle ön tamponlar sivriltilip arabanın metre ötesinde durur ve egzoz boruları tavana kadar çıkar. Çeşitli aydınlatmalar da kullanılır bu tarz araçlarda. Çok ses yapmalarından sorun duymazlar. Görünüşlerinin kötü olduğu söylenebilir lakin bu kültür mensupları için bunun bir önemi yoktur. Onlara güzel gelir bu tarz çünkü, otomobilleri onların esintilerini taşır. Bosozoku bir yaşam kültürü içinde bir tarzdır ve Japonya sokaklarından dünyaya yayılmıştır...

http://images.forum-auto.com/mesimages/318292/CHAMBLEY%202006%20DAVID%20051.jpg

DUB
Büyük jantlar ve genellikle pahalı arabaların tarzıdır. Jiplerde de fazlasıyla görülmekte. Kimi DUB araç yüksek, kimisi ise basıktır. Fakat bütün DUB'ların buluştuğu ortak nokta büyük jant kullanımıdır. Sahipleri otomobillerinin gösterişli olmalarını istedikleri için bu tarzı seçerler.

http://image.lowridermagazine.com/f/11892563/lrmp_0901_06_z+portland_lowrider_hop_show+baby_blu e_lowrider.jpg

Lowrider
Amerikan araçları Amerika'da doğan bu akımın malzemesi klasik araçlardır. Neredeyse tüm dünya bu tarz araçların varlığından haberdardır, yani en meşhur modifiye akımıdır. Boyaları göz alıcıdır. Çoğu Lowrider'da airbrush çizimleri ve çeşitli motifler bulunur. Çok kollu-dişli jant kullanımı revaçtadır bu tarzda. Otomobilleri kullanılan süspansiyon sistemi sayesinde neredeyse hem zemindir. İşte asıl mesele de burada. Lowrider'ların en büyük özelliği, Lowrider araçları diğer araçlardan ve akımlardan ayıran en büyük nitelik; süspansiyon sistemleridir. Bu otomobiller barındırdıkları hidrolik sistem sayesinde, konsolda bulunan kumanda aracılığı ile dilendiğinde yükseltilip-alçaltılabilinir. Bu süspansiyon sistemleri hava kompresörlüdür. Lowrider yarışmaları vardır ve bu yarışmalarda yerden 2-3 metre havaya zıplayan araçlar görebilirsiniz. Sadece bu sistemeler ve bu araçlar için yeni bir yazı yazılabilir lakin ben sizler için bu kadarıyla özetledim.

http://www.uk-tuning.com/acatalog/volkswagen_Golf_III_Clean_style_1_590.JPG

Clean Style
Otomobil akımları her zaman var olanı güzelleştirmek üzerine başlatılsa da, bu akımın pek de bu tabire uyduğunu söyleyemiyeceğim. Zevkler ve renkler meselesi tabii. Bu stilin etkili olarak görüldüğü nokta body-kitler. Sade ve düz hatlar taşıyan tamponlar aracın Clean Style olduğunu belirginleştirir. Bu tamponlar aşağı doğru dümdüz inerler ve üzerlerinde sadece bir havalandırma girişi bulunur. Kullanılan jant modelleri ve yan çıtaları takıp takmama gibi özellikler farklılık göstermekte.

http://image.streetrodderweb.com/f/33046608+w750+st0/1004sr_02_z+magnuson_32_muroc_roadster+street_rod_ d_elegance.jpg

HOT ROD
Modifiye tarzı-akımı olarak almak ne kadar doğru olur bilinmez lakin, bu otomobillerin kendilerine özgü bir yapıları olduğu kesin. Direkt olarak hıza yönelik olan Amerikan otomobilledir. Hot Rod adının Hot Roadster'dan geldiği ya da egzantrik mili üzerinden yola çıkarak oluşturulduğu farz edilir.

Hot Rod araçlar yapılmak üzere genellikle hafif olmaları sebebiyle Roadster modeller seçilir. Kökeni 1930'lara kadar giden bu furyayı ilk olarak, otomobillerini yapıp kuru göl yataklarında yarışan insanların başlattığı söylenilebilinir. Şu an dünya çapında meşhur Hot Rod üreticileri bulunmakta. Öyle ki sadece Hot Rod'lar için buluşmalar ve yarışlar düzenleniyor. Fazlasıyla gürültülü bu performans canavarlarını bir akım öğesi olarak saymak, bunca yılın hatrına bile ayıp sayılabilir. Öyle ki Hot Rod'lar bile kendi içlerinde, Street Rod, ProStreet Rod, Billet Rod, Traditional Rod, Rat Rod ve Show Rod diye ayrılır.

http://www.flixya.com/files-photo/s/h/e/shely-yulia2412252.jpg

Extreme Tuning
Fazlasıyla abartı görünüşlü bodykitler, normal dışı açılan kapılar-kaputlar. Genellikle canlı renklerin hakim olduğu bu akımında abartı yönünden Bosozoku'ya benzediğini söyleyebiliriz. Genel olarak model ayrımı yapılmayan Extreme Tuning akımı, güzelliğin değil de çirkinliğin ağır bastığı bir tarz.

http://www.about-car.info/wp-content/uploads/2011/08/Audi-RS6-plus-2004-wallpapers-3-1024x768.jpg

Sleeper
Sleeper tüm bu saydığımız modifiye tarzlarının aksine, otomobillerin dış görünüşü ilgilenmez. Zaten bir otomobili Sleeper yapanda budur. Dışardan bakıldığı vakit, normal bir otomobilden farkı olmayan bu araçlar, "şaka makinası" kavramına tam olarak uyarlar. Sleeper araçlara Q-Car'da denmektedir. Q-Car ismi, 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan Q-Boats'lardan gelmekte. Q-Boats'lar dışardan bakıldığı vakit yolcu nakliyesi, yük taşıma ya da balıkçılık için kullanılan gemiler gibi dursalar da, aslen savaş gemileridir. Q-Car'lar, diğer bir deyişle Q-Car'larda da durum aynıdır. Dış görünüşü ile oldukça mütevazı görünen bu araçlar oldukça yüksek güçlere sahiptirler. Motor güçlerini dışardan bakıldığı vakit anlayamazsınız. Aslında "Güçlerini dış görünüşlerine yansıtmazlar" demek en doğru deyiş olacaktır.

Sleeper sıfatı, hem fabrika çıkış hali ile yukarıdaki tanıma uyan araçlar için, hem de modifiye edilerek bu özelliği kazanan araçlar için kullanılıyor. Öyle ki Tuner'lar için ışıklarda yanına gelen ve standart dış görünüşü sebebi arabasını hakir gören son model bir spor otomobil sahibini rezil etmek eşsiz bir eğlence olacaktır. Sleeper olayına birer örnek verelim. Fabrika çıkışlı Sleeper bir araç için Audi C5 kasa, RS6 Avant Plus harika bir örnek olacaktır. Dışarıdan normal bir SW araçtan aşırı farkı olmayan bu otomobilin kaputunun altında 470 beygir yattığını sıradan bir insan nasıl anlayabilir ki? Tuner eliyle hazırlanmış bir Sleeper içinse, tamamen standart dış görünüşe sahip bir EF kasa Civic'e, Garrett GT35'li bir K20 swaplanmasını örnek verebiliriz. ( İtiraf ediyorum yazının bu son satırında bir sürü fantazi yapıp yapıp sildim, sonra bu "insancıl" örneği verdim )

http://farm5.static.flickr.com/4035/5126921030_e8312f441a.jpg

OLDSKOOL
OLDSKOOL = Old School tam bir modifiye akımı değildir aslen. Bir yaşam tarzıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse aşığı olduğum bir yaşam tarzıdır. (Yazar burada kendi görüşünü kattı, bırak da katsın 2 saattir bunu yazıyorum.) Eskidir malzemesi. Adı da üzerinde; OLD is COOL (eski iyidir) Eski otomobilleri kullanır, klasikleri kullanır. Emeli, zaten güzel görünen eski otomobilleri daha da güzel gösterebilmektir. Retro imgeler barındırır OLDSKOOL otomobiller. Her ne kadar ön planda sadelik olsa da, gerekilen yerde retro hissi verilir. İç döşemelerde kareli desenler kullanılması gibi örneğin.

Genel olarak otomobil akımları birbirlerine benziyorlar. Yani genelinde basıklık önemli. Bil hassa Hellaflush-German Style ve JDM'yi birbirinden ayırmak oldukça zordur. Belirtili bir şekilde hedeflediği akımın öğelerini taşımayan bir araç pekalâ diğer akımların araçları ile karıştırılabilir. Bu yüzden otomobilleri, "bu German, bu JDM, bu Hella" diye ayırmak oldukça zordur. Kafanızı yormayın yani, otomobilinizi mümkün mertebe güzel göstermeye çalışın yeter. Zaten 2 saat oldu bunu yazıyorum, mala bağladım. He bir de şunları söyliym;

Fatlace, başlı başına bir akım, yaşam tarzı, kültür. Bu akım '99 yılında başlamıştır. İçerisinde İllest, Hellaflush gibi olguları barındır. Hellaflush otomobil kısmını, İllest ise giyim kısmını alır Fatlace dünyasında. Öyle ki İllest bir giyim markası olma yönünde hızlı ilerlemekte.

Furkan YILMAZ

B.Aktepe
04-01-2012, 23:25
teşekkürler.

berkay_aydin
04-01-2012, 23:33
Teşekkürler çok fazla bilinmeyen varmış kafamda :)

gökan
04-01-2012, 23:42
dun jdm bı tır gordum:D

messi
04-01-2012, 23:58
şahin styla var bide.
güzel bi derleme gerçekten teşekkürler.

messi
05-01-2012, 00:02
VIP stilindeki o siyah araç eğer bi zevkse ben yokum.
bide şu bosozokumudur neyse o kırmızı araca benzer cüneyt arkının filmi var.
saksı falan vardı hatırladığım kadarıyla kenarlarında silahlar çıkardı direksiyondan salça fışkırırdı falan filan.

golfcu0101
05-01-2012, 00:04
güzel bir konu olmuş gayet açıklayıcı teşekürler

levent
05-01-2012, 00:16
DUB ile VIP çok yakın tarzdalar ama bro unutmamak lazım, sadece yayıldıkları kıtalar farklı :)

erkin006
05-01-2012, 00:21
bakalım bundan sonraki akım ne olacak TR de çok merak ediyorum...

JANJ@N
05-01-2012, 01:02
oldskool eskiyi yaşatmak ise , yeni model bi aracı eski gibi gösteren çalışmalar var onlar da oldskoola girer mi

tam resim bulamadım ama bunun gibisinden

http://farm3.static.flickr.com/2472/3763737999_74ec651e13_o.jpg

levent
05-01-2012, 01:04
bakalım bundan sonraki akım ne olacak TR de çok merak ediyorum...

Ortaya karışık bekliyorum hacı ben..

Ahmet Saraçoğlu
05-01-2012, 01:06
bunların ortaöğretimde sınavda sorulduğu dönemleri görebilecekmi acaba çocuklarımızın çocukları???

hondafit
05-01-2012, 01:11
jdm şahin diyenler var ya.
sinyalleri turuncu folyo kaplayan jdm diyor :D
ha bide ofsetli jant olayı var oda cörmın sıtayl oluyormuş :)

berkay_aydin
05-01-2012, 01:20
TDM Şahin olur anca hollanda'da :D

vtec26
05-01-2012, 01:28
faydalı bilgiler, emeğinize sağlık çok açıklayıcı olmuş :)

Mr.K
05-01-2012, 01:52
Allahtan türkiyede Clean style yok :D

Trance-R
05-01-2012, 02:37
güzel konu.Hatta sabitlenmeli...
JDM diye sinyal aktif ediliyor.
BBS konuluyor.
hellaflush da yerleşmiş bakıyorsun.
sonra , etkili 2-3 foto , araba etiket ...
bi formatı olmalıydı bu işin...racon olması lazım. ,

kadioglu
05-01-2012, 09:34
Ellerine sağlık kardeş çok güzel yazı.Ama ben şahsen her jdm in diğer dm lerden daha iyi olduğunu düşünmüyorum.Ha sedan typer bayağı hoş ama bazı japon markalarda usdm ya da ukdm ler, jdm lerden daha iyi.Ya da daha başarılı.Hoş mitsubishi tahminimce dış pazara çok farklı üretmiyor.
Diğer stillerden de hot rod a bayılıyorum şahsen.

heartness
05-01-2012, 10:02
paylasım ıcın tskler...

Ahmet Saraçoğlu
05-01-2012, 10:05
bu arada şunun staylası neyse onuda öğrenip ekleyiniz arkadaşlar :D
http://www.techturkey.com/forum/videolar/88919-basik-arac-devri-kapaniyor-ayik-olun-modaya-simdiden-uyun-d.html

fevzi
05-01-2012, 14:54
RimKing heraldeki onun staylası da :D

metinmb407
05-01-2012, 16:54
Güzel paylaşım teşekkürler :)

doncarlo
05-01-2012, 17:00
Kesinlikle sabitlenmesi gereken bir konu çok güzel anlatmışsın akımları.

nicksar
05-01-2012, 20:28
Tebrik ederim, çok başarılı bir yazı .

bilalMW
05-01-2012, 20:42
Keşke Tayyip çıksa bunları ulusa seslenişte anlatsa millet bilinçlense. Lütfen.. bilinçlenelim. :)

Paylaşım için teşekkürler. :)

SekoLive
05-01-2012, 20:45
furkan eline sağlık :)

ferad
05-01-2012, 20:46
Açıklamalar çok güzel ve aydınlatıcı fakat ben jdm konusunda 1 hususa katılmıyorum.genelde deniyor ki japonlar iç pazarlarına sundukları otomobilde daha fazla özellik barındıyor ama alakası bile yok genelde jdm için üretilen araçlarda misal fd2 civic typer 2 hava yastığı bulunmakta ve direksiyondan komuta yok bu çoğu jdm araç için geçerli ayrıca 180kmh hız göstergesi vardır

GokhanE.
05-01-2012, 20:59
Çok güzel bir paylaşım olmuş,bu yazı sayesinde kendi tarzımı da bulmuş oldum :icon_tup: Murdered out ve jdm in karşımı :D

peace
05-01-2012, 21:16
biz daha çok ortaya karışıkları görüyoruz Tr de.
Kendi adıma akım değilde yakışanı yapmaya çalışıyorum.

deeperblack
05-01-2012, 21:54
Emeğinize sağlık. Üşenmeyip bunca yazıyı yamışsınız. Geçende Jantmax cem abide ülkemizin gerçeği adlı bir programa şahit oldum. Yanyana 2 adet jant vardı. Biri cms 40 diğeri bbs :) Bu herşeyi açıkladı benim için.

Brk55
05-01-2012, 22:00
Teşekkürler konu çok güzel açıklanmış ..

63owen63
05-01-2012, 22:57
Konu ve yazı ciddi güzel, jdm konusunda da daha güzel yada dolu iyi demek biraz yanlış olabiliyor, degişken modellerde, usdm, ukdm, çıkıpta jdm'i aratmayan , hattta yüzüne baktırmayan modeller var, japonlarda.

Daghan_cc
05-01-2012, 22:59
Son derece guzel bi anlatim olmus hepsini birbiriyle karistiranlara okutulmali :)

Bluttbeton
06-01-2012, 02:21
yazı son derece güzel eline emeğine sağlık şu jdm,german,hellaflush a bi açıklık getirmişin
ortalıkta çok görmeye başladık jdm şahinleri,doğanlar,broadwayler.

mini10s
06-01-2012, 02:36
ellrine sağlık çok güzel açıklanmış:)

d.berkay
06-01-2012, 02:55
Teşekkürler yazı için. Yararlı bir çalışma olmuş..

es026
06-01-2012, 09:37
Çok güzel paylaşım ellerinize sağlık..

Day Walker
06-01-2012, 09:48
Funkan emeğine sağlık çok güzel olmuş bu makale. :)

AhmetDncr
06-01-2012, 10:26
elinize sağlık, anlatımlar bilgilendirici :)

kadirsa
06-01-2012, 10:47
On numara konu on numara bilgiler.

Ben ne tarafındayım bu akımların? Tabii ki OLD is COOL ;)

ulasstoprak
06-01-2012, 12:09
Benim en çok sevdiğim tür olan Sleeper kalmış bi tek.. :)

Kakus
06-01-2012, 17:23

Yazıp ekliyorum abi.

Kakus
06-01-2012, 18:41

Hallettim abi, benim bildiğim kadar sıradan bir mevzuhat değilmiş. Eskiye dayanan bir olaymış aslen. Ayrıca daha çok akım vardır buna benzer ama kimisi duyulmamış, kimisi de tam bir kalıba oturmamış. Yine de bildiklerimi yazdım, öğreneceklerimi de araştırıp yazıcam.

ünalvti
06-01-2012, 19:13
Dün bir megane 2 gördüm ön camda ek squad yazıyordu keşke ona okutturabilsem bunları :D ellerine sağlık dostum çok güzel bi yazı olmuş

dirk
07-01-2012, 12:01
Cıktısını alıp mahalledeki Apaçi Style 'lalara dağıtıp etkisini görmek gerek :) bilgilendirici olmuş.. Arabamın hangisine girdiğini bulamadım :/

m. ali öz
07-01-2012, 12:14
teşekkürler harika bi paylaşım olmuş ;)

UĞUR YUMAK
07-01-2012, 12:23
Old scool ve Sleeper benim olayım ..

Schumi
07-01-2012, 12:39
German Style diye bir tarzın olduğuna emin miyiz. Euro Style olmasın o ?

Dragger
07-01-2012, 12:42
German Style diye bir tarzın olduğuna emin miyiz. Euro Style olmasın o ?

Ben yaptım oldu haahahahaha :D

Tuncay
07-01-2012, 12:46
Türkiyedeki bence hepsinin derlemesi toplaması:)

Schumi
07-01-2012, 12:47
Ben yaptım oldu haahahahaha :D

O zaman konu sahibi düzelme yapsın ismin geçsin German bölümünde mucidi olarak. :D

Dragger
07-01-2012, 12:48
Dragger style olarak değiştirelim :D

S.celik
07-01-2012, 12:58
Güzel bir konu olmuş teşekkürler...Benim tarzım Slammed :D:D

ahmetbaha-drs
07-01-2012, 13:03
Kısaca..;)
http://i277.photobucket.com/albums/kk41/ahmetbaha-drs/riptrends.jpg

ALPER-VNS
07-01-2012, 13:13
oldskool la Murdered Out alıyım gerisi kalsın.. hatta çok takmıştım siyah araba siyah jant işine ama kısmet olmadı füme aldık..

Shadow_Dancer
07-01-2012, 13:14
murdered out amerikada çok görüyorum, vip style olan arabaları da komple siyah yapıyorlar..

cabrioleter
07-01-2012, 13:55
süper olmuş emeğine sağlık.

Sabri-A
07-01-2012, 23:39
Her şeyi detaylandırarak anlatmış, teşekkürler.

sakhee
07-01-2012, 23:53
cok guzel yazi tesekkurler
beyaz competition sprint hart li beyaz ek9
dunyadaki en degerli metal benim icin

alpy
08-01-2012, 15:52
Güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık.

erdem325
08-01-2012, 16:34
aslinda bizde de tofas sever arkadaslar "i love tofask" yada "tofask" gibi kendi tarzlarini olustursalar hem onlar icin hem bizim icin en hayirlisi olacak :)

bakiniz : yillarin bbs rs lerinin p.c olup gitmesi..

erdem325
08-01-2012, 16:40
bu arada soylemeyi unutmusum, lowrider mevzuunda sistemin hidrolik oldugu ama hava kompressorlerinin kullanildigi soylenmis..
orda ufak bi hata olmus sanki..
hidrolik sistemler de var havali sistemlerde var..
ama o ip atlayan hoplayan ziplayanlar hidrolik oluyor..

tayf
08-01-2012, 17:03
rat style benim en çok hoşuma giden modifiye tarzı :)

Ertuu
08-01-2012, 20:10
slammed ;)

Hery
10-01-2012, 21:42
Apache Style'ı unutmuşsun :)
Teşekkürler.

İbrahim33
22-01-2012, 13:19
Çok güzel bir makale , zevkle okudum ;)

ioz
22-01-2012, 14:18
Çok güzel bir yazı. Gerçekten elinize sağlık.

onurdestan
22-01-2012, 17:25
bide etiket style eklenmeli bence cadillac aksesuarlarıyla şahin yada murat yapılması :)

eline sağlık kardeşim

benim en nefret ettiğim japon malı civice ledli cooper amerikan parkları takılıp ilk nesil bbs rs lerden takılması böyle bi karmaşa olamaz bide logan lara falan yapıyolar görünce kafamı çevirmek zorunda kalıyorum.

Akihiko Saito
23-01-2012, 22:04
Benimde bu akımlara bakış açım aşağı yukarı seninkiyle aynı sayılır. Sadece Murdered Out dediğin şeyi ilk defa senden duyduğumu söyleyebilirim.

Ben hellaflush'ı harbiden beğeniyorum. Abartıya kaçmadan ortaya karışık birşeyler yapmak, parlak tonlar kullanmak en güzeli. ;)

yoshimura
24-01-2012, 16:33
Emeğin için teşekkürler, bilgilendirici bir konu olmuş..

HONDABOY
09-02-2012, 10:30
bu bilgiler için çok teşekkür ederim ben en çok slepper seviyorum ama american muscle olacak ve buyuk motor olmadan olmanz:Deli:

HONDABOY
09-02-2012, 10:31
123456789000

h.savas
12-02-2012, 19:15
old is cool ve slammed :icon_tup:
ama aracımda old is cool'u yaşatmaya çalışıyorum ...

serci
14-02-2012, 20:38
zevkle okudum güzel paylaşım

darkmoon
14-02-2012, 20:43
Teşekkürler çok güzel makale olmuş..

sanırım benim tarzım sleeper mış.. :)

DOGANCAN
14-02-2012, 22:20
Elinize Emeğinize Ağzınıza Sağlık Gerçekten Çok Güzel Bir Yazı! Tebrikler!
Artık Her Gördüğüm Araçta Akım Ayrımı Yapıyorum (:

D16inside
28-03-2012, 22:18
harika bir paylaşım.

SerhatA.
22-04-2012, 12:57
Paylaşım için teşekkürler, güzel açıklama olmuş.

aslan7333
08-05-2012, 03:14
Güzel konu,bilgilendirme için teşekkürler.

dorukky
08-05-2012, 22:14
guzel paylasım tesekkurler

Rec.O
08-05-2012, 22:43
Bizimki old skool tarzina giriyor galiba orjinale sadik kalrak :) ellerine saglik..

Shan78
09-05-2012, 18:20
Daha güzel açıklanamaz.German Styla iyidir :)

mpowerpoyraz
25-05-2012, 17:37
Teşekkürler verdiğin bilgiler için HellaFlush ın tam olarak nasıl bir stil oldugunu bilmiyordum ögrendim ...TEŞEKKÜRLER

FB10ur
25-05-2012, 19:55
oldukça açıklayıcı ve bilgi verici bir yazı olmuş gerçekten belki'de çoğu kişi yaptığı modifeyinin ne olduğunu neyi temsil ettiğini bilmiyordur... eline sağlık vakit ayırıp paylaştığın için

fatihfth2005
25-05-2012, 22:36
old is cool babamda 1989 dan beri 190 e ye binerek kanıtlıyor :D yenı arabalara kullan at diyor :D

orhan_guney
25-05-2012, 22:41
güzel paylaşım teşekkürler.

İbrahim Erdem
29-05-2012, 20:42
kesinlikle açıklayıcı bir paylaşım teşekkürler
Murdered out u ilk defa duydum ama tam benim tarzımmış

Vintage
30-05-2012, 15:18
apaçi style unutulmuş
german ve oldskool iyidir teşekkürler

LIGHT RS
30-05-2012, 16:44
Güzel paylaşım teşekkürler

H10DA
18-07-2012, 02:02
güzel bir konu olmuş gayet açıklayıcı teşekürler

ilovedrifting
18-07-2012, 13:38
Tofaşçılar HellaFlush yapacam diye hella sis koyarlar şimdi şahinlere.:D

mrttncr
18-07-2012, 15:53
old is cool babamda 1989 dan beri 190 e ye binerek kanıtlıyor :D yenı arabalara kullan at diyor :D

Amca işi biliyor :D Dayanıklılık konusunda yeni araçlar çok kötü.

TurboJDM
19-07-2012, 11:41
Çok güzel bi paylaşım teşekkürler. :) Faça Style yok ama nerde Faça Style :D:D:D

yasinkarmil
19-07-2012, 12:23
çok güzel bir paylaşım emeğinize sağlık jdm ve german style gerçekten çok iyi oluyor

YsnErhn
20-07-2012, 21:35
paylasım ıcın tskler... iyi bi bilgilendırme oldu :)

TigeR
07-08-2012, 15:48
güzel yararlı bilgi olmuş eline sağlık

barkinakgul
07-08-2012, 16:57
çok güzel bir yazı olmuş zira bir çok akım farklı olarak anılmakta

CoSA
08-08-2012, 19:40
vay be elinize emeğinize sağlık bilgilendirdiğiniz için :)

AtmoSpheriC
09-08-2012, 16:02
bilmediğimizde varmış bi kaç tane ama iyikide bilmiyomuşuz.. clean style :D

JaSoN
10-08-2012, 16:44
Germanstyle doğru bir terim ve Türkiyede icat edilmedi. Eurostyle benim bildiğim Amerikadaki USA versiyon arabaların Avrupa versiyon parçalarla düzenlenmesidir. Amerikan parkların iptali, varsa uzun Amerikan tamponların sökülüp yerine kısalarının takılması ya da avrupa tarza uygun bodykitler yapılması gibi... Sadece Amerikede yapılır diye birşey yok tabi. Kısaca avrupa bir araba eğer o ülkeye farklı bir versiyonda gittiyse Avrupa versiyona çevrilmesi diyelim.
German style'ın hikayesi de Almanyadaki katı muayene kuralları yüzünden :) Oradaki muayenelerde lastik çamurluk hizasından dışarıda olamaz. Jant dışarda olabilir ama :) O yüzden jantı geniş takıp lastiği gergin yaparlar ve çamurlukla aynı hizaya getirirler. Jantı geniş takıp lastiği de geniş takamazsın yani. Hatta bazı Alman jant kataloglarında, janta TÜV'e göre hangi ölçüde lastik takabileceğin yazar. 9x16ya 215/40 10x17ye 245/35 gibi...

sasuta
10-08-2012, 17:58
Çok güzel bir yazı olmuş. Ben de farkında olmadan "Murdered Out" akımına doğru gidiyormuşum demekki :) Sadece camlara film çekme işi kladı :)))

HkN
11-08-2012, 09:50
Eline Sağlık.

Çoğunluğu bildiğim şeylerdi ama bazı bilgiler eksikti :)

Bu arada ben hepsini seviyorum :)

furkangunes
13-08-2012, 16:33
Paylaşım iin tskler

FAGE12
16-08-2012, 04:36
Bilgilendirici paylaşım . Teşekkürler :)

coolvtec
16-08-2012, 09:23
daha yeni gördüm, çok güzel konu olmuş furkan. ellerine sağlık.

peki,

son zamanlarda caddelerde çok fazla yükseltilmiş, büyük tekerli, bol bol stickerlı, sis farlı eski yeni 4x4 ler ve pickuplar görmeye başladım. bu tarzın bir adı varmı yoksa bildiğin offroad araçları mı?

şekil a:)

http://d1208.hizliresim.com/10/9/bnm6s.jpg

cabrioleter
17-08-2012, 14:14

peki,

son zamanlarda caddelerde çok fazla yükseltilmiş, büyük tekerli, bol bol stickerlı, sis farlı eski yeni 4x4 ler ve pickuplar görmeye başladım. bu tarzın bir adı varmı yoksa bildiğin offroad araçları mı?

bence bunun adı kıroizm falan. içindeki eziklik duygusunu ben büyüğüm, ben gösterişliyim, hadi bana bakın ve beni alkışlayın gibisinden hislerle bastırmaya çalışanların akımı olsa gerek..

powERS
17-08-2012, 17:07
Yapamadık bi oldskool.... :(

rebel
17-08-2012, 17:42
furkan dostum çok güzel bilgilendirici olmuş hella ile german karışırdı artık karışmıcak sayende :D

UmitKC
18-08-2012, 00:06
Cok guzel bı calısma olmus gercekten guzel (:

Alperen-B
18-08-2012, 12:43
aracın sahibi siteye üye tolga abimiz. nicki tolga900 acayip temiz ve acayip güzel bi land cruiser :)

YUSUF
18-08-2012, 13:07
hiçbiri tarzım değil , fullswaprace diye bir akımda biz başlatalım bari

benim için araba teneke olsun görselin önemi yok sıkı gitsin yeter

atmosferik 100-200 8 saniye olsun mesela :)

tolgapitbull
05-09-2012, 18:52
güzel konu teşekkürler

turbo&quattro
05-09-2012, 19:34

peki,

Abi burada red neck spec diyorlar Tr de ne oluyor bilmiyorum :)

yns_emre
27-09-2012, 14:31
teşekkürler bilgilendirme için eline sağlık...

srkns
28-09-2012, 07:18
güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık
yanlış veya eksik bilgilerimizde su sayede giderilmiş oldu ;)

skyserhat
28-09-2012, 07:43
eline sağlık güzel bi paylaşım eğitim şart :D

DB18a2
23-12-2012, 22:06
Çok yararlı bi paylaşım elinize sağlık :D

Deepblue
25-12-2012, 01:24
Eskiden'de okumuştum şimdi bir daha okuyucam elinize sağlık çok yararlı bir makale olmuş ..

Calderon
15-02-2013, 13:07
Bu işlere yeni başlayan arkadaşlara ders kitabı olarak okutulabilecek nitelikte bir makale.. Gerçekten çok güzel paylaşım elinize sağlık :)

Si-R
23-02-2013, 20:58
Oldskool candır :)

bhb
23-02-2013, 22:17
Brojür haline getirip muhtelif yerlerde dağıtmak lazım

mechanic
24-02-2013, 18:00
RAT-ROD chopped olarak da bilinir.

Rat rod - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Rat_rod)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Typical_Rat_Rod.jpg/800px-Typical_Rat_Rod.jpg

http://www.ratroduniverse.com/it/brewer177@gmail.com/src/42284.jpg
http://www.ratroduniverse.com/it/brewer177@gmail.com/src/42274.jpg

http://www.ratroduniverse.com/it/matt@preciousmetalms.com/src/34285.jpg
rArpyMXT2ew

Mpower
25-02-2013, 11:51
sleeper tam benlik miş +German style +oldscool

KVNC
27-02-2013, 23:32
malesef ülkemizde kolyca akım derken b.kum olabilen hadiseler

ATAS
18-04-2013, 21:45
only dropped

matthardy
19-04-2013, 04:26
hazır gözüme uyku girmemişken bende bir kaç stil yazim

wire tuck

Araçın ne olduğu çok önemli değildir.kaputu açınca sadece motoru görürsünüz.
geri herşey gizlenmiştir.jdm ve german style araçlarda yeni akımdır ;)

http://img805.imageshack.us/img805/3869/j6o9f0qgt3yaq8crz1iw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/805/j6o9f0qgt3yaq8crz1iw.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

bir arkadaş değinmiş onuda açıklım ;

lifted truck

genelde amerikada 40 yaş üstü amcalar sever bunları
ford f serisine çok uygulanır.
nasıl alçaltma kitleri varsa bu araçlar içinde yükseltme kitleri mevcuttur.

http://img706.imageshack.us/img706/126/liftedfordrear.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/liftedfordrear.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Oldschool
19-04-2013, 22:56
Bende bişey belirtmek istiyorum :) OLDSKOOL OLD is COol fakat bu yeni jenerasyondur eski tarzı OLDSCHOOL olarak kullanılıyordu .... yani eski okul eskilerden genellikle rap yeraltında kullanılır ama genel acıklaması kelime bazında OLDSCHOOL dur

İ LOVE OLDSCHOOL ;)

Sheyhzade
19-04-2013, 23:30
bu wire tuck olayını nasıl yapıyorlar ki yahu, çok güzel görünüyor cidden.

kemalsoner
12-06-2013, 01:38
güzel bilgiler için teşekkürler

emre|
14-06-2013, 17:39
harika bi paylaşım olmuş

kickbuttowski
14-06-2013, 17:46
bu wire tuck olayını nasıl yapıyorlar ki yahu, çok güzel görünüyor cidden.

Konusu vardı tüm tesisatı torpidoya geçiriyorlar aküyü de bagaja alıyorlar.. Kendin uğraşıp yapmak zorunda olduğun bir iş ustalar uğraşmıyor baya meşakkatli diyorlar..
Bi klavuz bulsam ben de kendi arabama yapacağım.

TigeR
19-07-2013, 13:57
rat-rodlar efsane duruyor ya

emirzukak
20-07-2013, 23:22
güzel paylaşım teşekkürler

mexbull
26-07-2013, 02:26
güzel bilgiler çok teşekkürler

arabasızadam
29-07-2013, 00:17
Güzel konu paylaşım için teşekkürler ,nereden alıntı ?

OrcunInce
10-08-2013, 21:16
Süper bir yazıydı, tebrikler :)

GazFrenŞanzıman
31-10-2013, 01:43
Güzel yazı teşekkürler.. oldskool

bomonti
03-11-2013, 14:12
Benim favorim rat-rat stylaa :)

dbahadir
05-11-2013, 13:12
rat rat rusty'den geliyor sanırım. Biz de yaygın olsa hurdacılar falan denilir heralde -.-

Kakus
06-11-2013, 00:56
Güzel konu paylaşım için teşekkürler ,nereden alıntı ?

Alıntı değil.

Sadrive
06-11-2013, 14:01
Baştan sona sıkılmadan okudum helal olsun çok güzel olmuş ellerine sağlık.

BTU38
17-11-2013, 15:27
Bilgilendirici olmuş Teşekkürler +1 :icon_tup:

barakuda26
17-11-2013, 16:01
jdm plakalıkları sağda solda bedavaya dağıtıyolar muhtemelen kuş serisinde bile jdm :D

63owen63
17-11-2013, 16:14
Bir iki kelime de ben karalayayım :)

VOLKSROD / Hot rod vw

Voksrod da bir kaplumbaga alt akımıdır, kaplumbagaların kendi içlerinde farklı akımlara obje olmuşlardır, cal style, baja bug vb gibi, Volksroad un tarzı kaplumbagayı, klasik görüntüsünden çok uzaklaştırmadan bir hot road'a benzetmektir, Aslında bu akımın başlama sebebi 1930 ların tasarımlarının klasik ve sportif çekiciligidir. O yılların simgesi haline gelmiş Ford Model T ve Ford Model A ' görüntüsüne yaklaştırmaktır amaç. O araçların nadirligi ve parça yoklugu ve tabi ki pahalılığı insanları yine o yıllara yakın görüntüde kaplumbağalara itmiştir, çünkü kaplumbağa daha maddi olarak hükmedilebilir ve yaygındır araç ve parça çeşitliligi açısından. Klasik fordlarda var olan dingil, şaft vs ya da custom üretilerek aracın ön görüntüsü yere yaklaştırılır ve genişletirilir aynı zamanda.

Bir iki örnek

http://farm4.static.flickr.com/3168/2991549146_76e881d102.jpg
http://www.tamparacing.com/forums/attachments/cars-sale-wanted/137732d1282858058-1966-vw-volksrod-home-paint-001.jpg
http://fc06.deviantart.net/fs71/f/2012/051/0/e/my_volksrod_1_by_blue70-d4qd91m.jpg
http://fc06.deviantart.net/fs49/f/2009/234/1/7/VolksRod_2_by_Oldspeed.jpg

Buda Volksrod'ın dibi artık, akımın ulaştıgı son nokta, Charmander, charmeleon, charizard diye evrimi olsaydı bu akımın, bu kaplumbaga charizard'ı olurdu :)

http://media.fastcar.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/VW-Volksrod-Beetle-00.jpg
http://media.fastcar.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/VW-Volksrod-Beetle-11.jpg
http://media.fastcar.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/VW-Volksrod-Beetle-01.jpg

akgnemre
08-12-2013, 19:34
güzel bir derleme elinize sağlık...

frkn_yzc
15-01-2014, 09:00
Mat siyah fenaymis

kutaskullar
15-01-2014, 22:16
Çok güzel konu olmuş bildiklerimizi tekrarladık bilmediklerimizi öğrendik ellerinize sağlık...

Bu arada en sevdiklerim "Sleeper" ve "Slammed"
En sevmediklerim(sevemediklerim) "Rat","Bosozoku","Hot Rod"

Bolkar1st
07-02-2014, 19:01
Guzel paylaşım..

AlwaysFast
09-02-2014, 12:18
Güzel bilgiler sagolun

Hakan-N
09-02-2014, 13:40
Normalde böyle uzun yazılar okumam fakat virgül atlamadan okudum, on numara yazı olmuş hep merak ettiğim konulardı teşekkürler :)

aliberkaytuna
02-07-2014, 10:03
Güzel paylaşım gerçekten :icon_tup: Ben hellaflush kategorisine giriyorum sanırım negatif kamber harici herşey mevcut :)

Serkan_UR
02-07-2014, 10:19
GÜzel yazı einize sağlık

Meğer Görüpte anlam veremediğimiz bazı modifiyelerin bile akımı varmış :D adamlar boşa yapmamış...

skyserhat
02-07-2014, 11:02
yeni başlayan bi akım daha var ÜNAL TURAN AKIMI :D:D:D:D
AL Bİ PERT TOPLA MİLKA DİYE SAT :D:D:D:D MİLKA İNEKLERİ FARK ETSE SÜTTEN KESİLİR HAYVAN :D:D:D:D

samet59
09-07-2014, 21:36
yeni başlayan bi akım daha var Ünal turan akimi :d:d:d:d
al bİ pert topla mİlka dİye sat :d:d:d:d mİlka İneklerİ fark etse sÜtten kesİlİr hayvan :d:d:d:d

farzetki bu akımı yaşamadık hiç ...

redfox
19-08-2014, 02:14
güzel bilgiler bunlar iyi bir paylaşım olmuş teşekkürler

neyseo
19-08-2014, 11:21
yeni başlayan bi akım daha var ÜNAL TURAN AKIMI :D:D:D:D
AL Bİ PERT TOPLA MİLKA DİYE SAT :D:D:D:D MİLKA İNEKLERİ FARK ETSE SÜTTEN KESİLİR HAYVAN :D:D:D:D

ünal turan ın tek olayı air heralde air yapan kankaları var dip basık birkaç foto çekiyor sanki araba öyle yürürmüş gibi. alla pulla kaktır millete gitsin.zaten kendininde araç üstünde bi vida sıkarken fotosu yok galericilik yapıyo anlıcanız.gemisini yürüten kaptan :)

Emre Ekrem
26-08-2014, 08:52
Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

HONDABOY
28-08-2014, 02:14
benim favorim oldskool ve dub daha klas ve ağır duruyor