PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : renk&ruhsat işleri ?

Ferhat_V
17-12-2007, 14:45
selam arkadaşlar..
98 civici üstündeki çiziklerden dolayı boyatmak istiyorum..aracın orjinal rengi metalik grisi..benim yapmak istediğim 3 renk siyah&beyaz&moonrock..yada tekrar aynı renge boyatcam..

merak ettiklerim boyadan sonra ruhsata işletme işleri nasıl oluyor çok uğraştırıyorlarmı ? eğer çok fazla uğraşılmıyorsa aracın renginde değişiklik istiyorum..

sizce hangi renge boyatayım çok kararsızım ???

araç sedan gri renk standart..boyandıktan sonra renge göre jant far stop işlerini yapcam..araba siyah olursa sarı jant beyaz olursa sarı yada füme jant vs gibi..

sizlerinde farklı renk tercihleri varsa söylermisiniz ? yeşil turuncu mor gibi değil sade renkler..

Ramcho®
17-12-2007, 14:50
ferhat boya yaptırdğığn yeden boya faturası alcaksın sonra muamele işlemleri yapan birini bulupğ ona verirsen o işlemleri halleder tekrar muyaneye falan girceksin.

Ferhat_V
17-12-2007, 16:02
ferhat boya yaptırdğığn yeden boya faturası alcaksın sonra muamele işlemleri yapan birini bulupğ ona verirsen o işlemleri halleder tekrar muyaneye falan girceksin.

bu kadarmı yapılacak işler ? sadece faturasımı lazım işletmek için ?
muaneyi aracı götürmeden yaptırabiliyoruz dimi ? renk değişikliği olduğu için illaki aracı görmelerimi gerekiyor yoksa sadece ruhsat yeterlimi ?
birde ne kadar tutar bu işlemler ? boyaya 2 lira verip ruhsata 5 vercekmiyiz yoksa az bi miktar mı ben sadece yeni ruhsat ücreti verilcek diye biliyorum ?

Vtec-SEDAN
17-12-2007, 16:13
benim arabam ruhsatta çift renk geçiyor.. gri-siyah olarak (kaput siyah simli olduğu için)

boyattıktan sona denildiği gibi boyacından tadilat faturası alıyorsun, muayeneye sokuyorsun arabanı götürmek lazım tanıdık olsa bile büyük ihtimal görmek isterler renk değişikliği için akabinde aracının bağlı olduğu trafik şubesine gidiyorsun ve aracın ruhsatına yeni rengi o şekilde işleniyor. (yaklaşık 50ytl kadar masrafı tutuyordu.)

STeaM
17-12-2007, 16:13
280 ytl 2 renk işletmek, bildiğim kadarıyla 2si 3ü 5i aynı bedel. 280 ytl dediğim rakam 2006 yılındaydı. (araç muayeneye girmeden) fatura şart.

ahmetbaha-drs
17-12-2007, 16:18
Ferhat bence moonrock veya 2007 hyundai sonata beyazı boyat:) cok sık durur diye dusunuyorum ikiside..+ruhsatta renk degisimi buyuk bi rakam diil,sezai abi yazmıs zaten..280-300 filan.

Vtec-SEDAN
17-12-2007, 16:36
ruhsatta renk değişimi için ben sadece 48-50 ytl gibi bir rakam ödedim. beykoz trafik şubesi.

Ferhat_V
17-12-2007, 17:27
benim arabam ruhsatta çift renk geçiyor.. gri-siyah olarak (kaput siyah simli olduğu için)

boyattıktan sona denildiği gibi boyacından tadilat faturası alıyorsun, muayeneye sokuyorsun arabanı götürmek lazım tanıdık olsa bile büyük ihtimal görmek isterler renk değişikliği için akabinde aracının bağlı olduğu trafik şubesine gidiyorsun ve aracın ruhsatına yeni rengi o şekilde işleniyor. (yaklaşık 50ytl kadar masrafı tutuyordu.)
abi ben çift değil tek renk siyaha karar verdim tek siyah olacak araç..280 ytl çift renk için galiba tek olursa 50 60 mı. yani ruhsata sadece rengimi değiştiriyorlar yeni ruhsat veriliyor diye biliyordum ben ?

280 ytl 2 renk işletmek, bildiğim kadarıyla 2si 3ü 5i aynı bedel. 280 ytl dediğim rakam 2006 yılındaydı. (araç muayeneye girmeden) fatura şart.
teşekkür ederim..tek renk yapmayı düşünüyorum siyah renk kolay olacak o zaman.. :)

Ferhat bence moonrock veya 2007 hyundai sonata beyazı boyat:) cok sık durur diye dusunuyorum ikiside..+ruhsatta renk degisimi buyuk bi rakam diil,sezai abi yazmıs zaten..280-300 filan.

beyazdan vazgeçtim annem beyaz güzel olmaz siyah yaptır dedi..vtec olsaydı eğer beyaz güzel olurdu siyah camlar sunroof filan..:)

ruhsatta renk değişimi için ben sadece 48-50 ytl gibi bir rakam ödedim. beykoz trafik şubesi.

benim araba ümraniyeye kayıtlı pek bi değişiklik olmaz zannedersem..

bu kadar kolaymıydı renk değiştirmek ve işletmek :)

anadolu yakası tanıdığınız işini güzel yapan boyacı varmı ? ocak şubat gibi okul tatil olduğu zaman vermeyi düşünüyorum arabayı..
burda yakınızmıda bi yere sordum 7-20 gün arası olur işlere göre dediler bu kadar uzun sürüyormu ?

TT_BOY
17-12-2007, 20:06
avrupa yakası için tanıdık varda anadulu tarafında hiç kimseyi tanımam :) 20 gün çok fazla bir süre bence 7-10 gün ideal sanırım kaporta işi yoksa

Schumi
17-12-2007, 23:16
Hayırlı olsun siyah diyelimde peki hangi siyah :D Mat siyah düşünürmüsün mat vernik ile.

grkm
17-12-2007, 23:27
moonrock gri olursa sanırım ruhsatta değişiklik yapmana gerek kalmayacaktır :)

STeaM
17-12-2007, 23:47
valla bizm araç muayeneye gitse koçan yetmezdi bağlamak için :P:P o nedenle gitmedi...

Ferhat_V
18-12-2007, 07:46
avrupa yakası için tanıdık varda anadulu tarafında hiç kimseyi tanımam :) 20 gün çok fazla bir süre bence 7-10 gün ideal sanırım kaporta işi yoksa
kaportalık işi yok ön tamponda ufak bi kırık var birde kapısında çok ufak bi göçük var onlar yapılıp boyanacak..
bazı yerler 1 ayda olur diyormuş o kafama takıldı şimdi adamlar dedi bana 7-14 gün arası 2 haftada biter diye...acaba güzelmi yapılır yoksa kısa sürede olduğu için öyle fazla özenmeden boyayı atıpda arabayı mahvederlermi :soru:

Hayırlı olsun siyah diyelimde peki hangi siyah :D Mat siyah düşünürmüsün mat vernik ile.
normal bildiğimiz siyah düşünüyordum + cam filmi +cila :D

mat siyahda renk nasıl işlencek düz bi renk olmadığı için işletilmez belki..
benim amacım hiç sorun çıkmasın o şekilde arabanın rengini değişeyim..muayenede filan olmaz derler başa bela sonra uğraş tekrar..

moonrock gri olursa sanırım ruhsatta değişiklik yapmana gerek kalmayacaktır :)

gerçekten böylemi..ruhsatta M.GRİSİ diyo moonrock koyu gri aralarında gözle görülür derece fark var..:beuj:
rengi 1 kat açıltsak yada 1 kat koyulaştırsak belki gerekmeyebilir :S

valla bizm araç muayeneye gitse koçan yetmezdi bağlamak için :P:P o nedenle gitmedi...

:D

beyazı istemedi bizimkile siyah-moonrock son kararımı verip arabayı okul tatil olduğunda vercem okul açılana kadar yetişir inş..

STeaM
18-12-2007, 12:28
bi araba eğer üzerinde macun yada düzeltme işlemi yoksa 4 günde sallaya sallaya çıkar :)
boya konusunda gel yardımcı olayım. rengi vs seçme konusunda ve diğer işlemlerinde.

ameriCANmuscle
18-12-2007, 12:44
bizim taksiden çıkmayı dha işletmedik sarı olarak geziyoz komple kaporta boyaya girdi ama :D

siz yüzeysel mi attıracaksınız boyayı yoksa kapı içleri,kaput bagaj içi de boyanıcak mı?

eğer yüzeysel ise en fazla 5 gün sürer ağırdan alırsa..

Ferhat_V
18-12-2007, 14:53
bi araba eğer üzerinde macun yada düzeltme işlemi yoksa 4 günde sallaya sallaya çıkar :)
boya konusunda gel yardımcı olayım. rengi vs seçme konusunda ve diğer işlemlerinde.
aracın dışında bişey yok ön tamponda ufak bi delik var onun harici başka bişey yok ama bagaj kapı kaput tamponlarda çizikler var + kapı kolu çıta arka bagaj plakalığı vs..tümü boyanacak..
arabayı siyah yaptırcam diyelim kapı içleri tekrar gri kalcak bi yere gidip kapıyı açtığımda dışı siyah içi gri çok kötü olur boyanmışken tam olsun istiyorum motor olmasada olur ama kapı içleri bagaj içerden üstü kaputun içi vs boyansın istiyorum..
ama bütün bu işlemlerinde okul 15 gün tatil olduğu zaman yapılması lazım günü aşmaması lazım benim derdim bu.
eğer hiç olmadı hazirana kadar beklenecek okul tatil olduğu zaman motor dahil boyaya verilecek..
renkte kararımı vereyim bizimkilerede sorayım resim filan gösteririm renkleri beğendikten sonra konuşuruz hazırlama işlerini bilmiyorum.. ben moonrock yada parlak siyah istiyorum temizken güzel duracak bi renk..

bizim taksiden çıkmayı dha işletmedik sarı olarak geziyoz komple kaporta boyaya girdi ama :D

siz yüzeysel mi attıracaksınız boyayı yoksa kapı içleri,kaput bagaj içi de boyanıcak mı?

eğer yüzeysel ise en fazla 5 gün sürer ağırdan alırsa..

hangisi kısa sürerse onu yaptırmayı düşünüyorum şimdilik ama kapı içleri orj. kalırsa çok kötü olur caddede kapıyı açıyosun içi gri dışı siyah :) dalmaçyalı gibi gezilmez öyle:hahaha:
eğer 10 15 gün arası olursa motor dahil yaptırcam ruhsat işleri kolaymış anlaşılan bi sorun olmaz inşallah..:)

Low-Rider
18-12-2007, 15:15
moonrock yaptır bence ferhat güzel olur.

ayrıca 1-2günü dert etme,1-2gün okula arabasız gidersin:D

EMG
18-12-2007, 15:36
boyanmışken tampon ekleri alıp çıtalarıda iptal edersen çiçek olur=)

Ferhat_V
18-12-2007, 16:03
moonrock yaptır bence ferhat güzel olur.

ayrıca 1-2günü dert etme,1-2gün okula arabasız gidersin:D

1 2 gün değil burdaki boyacı 7 - 14 arası dediği için kafama takıldı zaten..genelde sanayide filan uzun sürer işler şu gün veririz deyip bekletirler filan..okula zaten gitmiyorum doğru düzgün sınavlara gidiyorum sadece ama arabanın sanayide çok kalmaması lazım.

boyanmışken tampon ekleri alıp çıtalarıda iptal edersen çiçek olur=)

ön arka ek alırımda bi renk tercihi yapsak :D

beyazı baştan eledi bizimkiler siyah yada orjinal kalsın diyolar..:beuj:

araba vtec olsaydı eğr çok güzel olurduda 1,4 arabaya masraf edip ilerde fiyatı düşük satmasıda olacak boyadan sonra..ne yapsam acaba :soru: babam ne diyecek en önemlisi o.boyatma derse eğer paşa paşa binicem çiziklerle :D

EMG
18-12-2007, 16:37
bence siyah yap..bnm astrada griydi corsada griydi ama hiç sevmiyorum griyi:D

Ferhat_V
18-12-2007, 16:51
bence siyah yap..bnm astrada griydi corsada griydi ama hiç sevmiyorum griyi:D

tek gri güzel bence ama siyah&gri uyumu olursa dahada güzel olur..
şu an zaten öylede düşünüyorum camlar jantlar angel stop vs. siyah olsa gri araba üstünde nası olur diye..ama siyah+siyah daha güzel olur gibime geliyor.

STeaM
18-12-2007, 23:37
motoriçinin boyanması maliyeti 2 ye katlar, motorun kompke sökülmesi gerekiyor bunun için. aracın motor ustasına gidecek demektir. kapı içlerinin boyanması basit bunu dert etme o basit işlem ancak motor içi işin içine girerse motorun komple inip takılması işlemini unutma ve bence dur ve bir daha düşün.?

Ferhat_V
21-12-2007, 14:01
motoriçinin boyanması maliyeti 2 ye katlar, motorun kompke sökülmesi gerekiyor bunun için. aracın motor ustasına gidecek demektir. kapı içlerinin boyanması basit bunu dert etme o basit işlem ancak motor içi işin içine girerse motorun komple inip takılması işlemini unutma ve bence dur ve bir daha düşün.?

evet o işlerde var valla bende kararsızım araba 98 model 1 2 sene anca kalır rengi değişmeyipte çizik yerlerimi boyattırsam diye kararsızım..
belkide tavan hariç tekrar aynı renge boyatırım yılbaşından sonra kesin belli olur renk işi ailemle konuşcam daha..babam tavan hariç boyat satarken başka renkte satamazsın diyor galerici arkadaşı öyle söylemiş. ve doğru söyledi gerçektende vti olsa kesin kalıcı olsa renk değiştirme işine filan girmişken motor dahil yapardım ama araba 1,4 motor satarken zaten ucuza gitcek birde yeni boyayla kazalı muamelesi görmesi var..
en iyisi tavan hariç orj. renk galiba :(

ameriCANmuscle
22-12-2007, 01:06
hangisi kısa sürerse onu yaptırmayı düşünüyorum şimdilik ama kapı içleri orj. kalırsa çok kötü olur caddede kapıyı açıyosun içi gri dışı siyah :) dalmaçyalı gibi gezilmez öyle:hahaha:
eğer 10 15 gün arası olursa motor dahil yaptırcam ruhsat işleri kolaymış anlaşılan bi sorun olmaz inşallah..:)

bencede kapı ,motor ve bagaj içlerini de boyatın,

yoksa soğuk havada yarım yamalak araba yıkamış gibi durur :D :D

bu bayramda edindiğim tecrübe çok soğuk havada sırf çamuru gitsin diye araba yıkanmamalı... :D

Enes-x
22-12-2007, 06:14
çok derin çizikler yoksa bi boya koruma yaptır bin böyle..

Ferhat_V
22-12-2007, 10:01
bencede kapı ,motor ve bagaj içlerini de boyatın,

yoksa soğuk havada yarım yamalak araba yıkamış gibi durur :D :D

bu bayramda edindiğim tecrübe çok soğuk havada sırf çamuru gitsin diye araba yıkanmamalı... :D
boyanırsa kapı boyanacak zaten kaput içide olabilir motor hariç.
benim istemediğim işte bi yerde bagajı açınca arabanın dışı siyah bagajın üstü gri olacak öyle komik olur..
belkide vazgeçicem bu işten çiziklerle binerim 1 sene daha yılbaşından sonra tam olarak karar veririm

çok derin çizikler yoksa bi boya koruma yaptır bin böyle..

çok derin değilde uzun çizikler var bagaj komple çizik mesala..kapılarda var kaputta çamurlukta filan..boya koruma ile gidecek şeyler değil.

Alp
22-12-2007, 12:44
Ferhat bence kapı içleri ve kaput altı ile uğraşmamak için yine yakın tonlarda bi boya yaptır...gene komple griye boyatıp sim attırabilirsin...çok ta güzel olur bana göre..ya da hiç boya işine girme, komple pasta-cila vs . falan yaptır :D..

Ferhat_V
22-12-2007, 12:54
Ferhat bence kapı içleri ve kaput altı ile uğraşmamak için yine yakın tonlarda bi boya yaptır...gene komple griye boyatıp sim attırabilirsin...çok ta güzel olur bana göre..ya da hiç boya işine girme, komple pasta-cila vs . falan yaptır :D..

evet böylede düşündüm cila attım ama gitmedi tekrar bi boya gerekiyo bana göre..yada hiç uğraşmayacağım boya filan çiziklerle bincem.:D
tekrar gri yaparsamda tavan hariç her taraf boyanacak zaten en önemli yerler ön tampon,çamurluk, kaput, sol arka kapı,bagaj.

STeaM
24-12-2007, 07:48
valla yeni renk ve boyama işlemleri biraz sorunludur iyice düşünülüp öyle karar verilmeli.
dediğin gibi aracını uzun süre kullanmayacaksan böyle sıkınıtlı yani ruhsata işletme, motor içi boyatma/boyatmama vb. nedenlerden ötürü vazgeçmek mantıklı.

Ferhat_V
24-12-2007, 07:50
vazgeçtim arabayı satıyorum..
uğraşılcak çok işi var zaten vti olsa hadi bi derecede 1,4 arabada yaptığım masraf arabanınn fiyatını geçecek ben boyadan başka şeylerde düşünüyordum ilerisi için.
bu gün galeriye verilcek araba satılırsa satılcak olmazsa kalcak..alan kişi istediğini yapsın belki aile alır standart biner

STeaM
24-12-2007, 08:11
Hayırlısı olsun kardeşim....

Ferhat_V
24-12-2007, 08:25
saol hayırlısı inşallah..

Alp
25-12-2007, 18:21
edit...(+10krktr)

Ferhat_V
25-12-2007, 18:26
otm...