PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hondata FlashPro - Soru

deeperblack
06-01-2012, 00:20
Flasproyu alalı baya zaman oluyor. Uzunca bir zamandır ayar yaptırmadım.Arada bir kendim ufak tefek kurcalıyorum.Riskli olan şeyleri ellememek kaydıyla :)

Kış sebebiyle Cai yi söktüm ama orj. filtre yerine elimde hks nin farklı bir filtresi var bunu takmayı düşünüyorum.
Sorum şudur:
Aşağıdaki görselde 2 farklı işaretlediğim yer var.
Benim görmek istediğim şey aracın ne kadar hava aldığı.
Hondata sensör sekmesinde

MAP açılımı (Manifold Pressure)
PA nın açılımı ise (AtmosferikPressure)
Her ikisinin birimide kPa

ben bu değerin PA olduğunu düşünüyorum ama pa sıfır olarak görünüyor.
Biryerlerde yanlışmı yapıyorum yoksa benim aradığım değer MAP sensörünün gösterdği değermidir ?

Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim...

http://ressim.net/b/out.php/i5383879_map.jpg (http://www.ressim.net/i/5383879_map.jpg.html)

deeperblack
06-01-2012, 01:20
Yokmudur bilgisi olan ?

Oz`
06-01-2012, 03:08
kendinmi yapıyorsun ayarı

Spawn
06-01-2012, 03:14
afr 1:29 diyor %50 throttle da :S bağlı değildir inşallah kablosu

Tolga-R
06-01-2012, 07:12
gorecegin yer map ama degerlerde bi gariplik var sanki. onemli olan baska bi hususta gecen havanin sicakligi. yani short ram ile belki cai kadar hava cekebilrsin iceri ama sicak olursa ignition u etkiler .

Maxi
06-01-2012, 08:26
ben yazayımda hangisi işine yarıyorsa kullan.

map: manifold absolute pressure

KPA : bir basınç birimi (bar veya psi gibi)

temelde map sensörü ölçümünü kpa cinsinden yapar, isteyen onu bar veya psi olarak çevirebilir.

atmosferik pressure: bizim şu anda konuştuğumuz yaşadığımız ortamdaki hava basıncı
bu değer deniz seviyesinde 100kpa dır yani aslında 1 bar ..

o yüzden bir map sensörüne elektrik ver kafadan 100kpa okursun .

aslında kontağı çevirdiğimiz zaman marşa basmadan
turbo basınç saati 100kpa yani 1 bar okur
ama üretici onu sıfır olarak düzeltir ve öyle ekrana verir.
1 bar üzeri turbo basınca geçer
1 bar altı motor vakumdadır.

gerçekte turbo 1 bar basıyorsa aslında 1 + 1 = 2 bar motora giriyor demek oluyor aslında.

örnek: alfarome 75 1.8 turbo arabada üretici orjinal turbo göstergesinde bu düzenlemeyi yapmamış ve turbo saati 2 bar gösterdiği için bazı tipler aracın 2 bar bastığını idda ederlerler. Halbuki turbo 1 bar basıyor.

benim resimde gördüğümde şu
atmosferik basıncı adam sıfırlamış
yani 100kpa okumuş onu sıfır kabul etmiş
map sensöründen bu değeri çıkarmış
sen gazlayınca 97kpa basarken gerçek atmosfer + turbo basıncını değilde
sade turbo basıncını görüyor oluyorsun
yani 97kpa = +0.97bar

Gunes G.
06-01-2012, 09:18
Giren hava miktarini direk goremezsin. Map dedigin motorun emme manifoldundaki , atmosferik basincla arasinda olan farktir. Atmosferik bir aracta teorik olarak en fazla 101.325 olabilir, keza adi uzerinde atmosferik, atmosfer basincini gecemez emmedeki basinc.

101.325 Kpa tam 1atm eder, o yuzden map'ta gorecegin rakam 100'leri bile bulmaz o aracla. Anca ozel islemler uygulanirsa belki 100'e filan erisilebilir map degerinde.

Kisaca giren havanin miktarini gormek istiyorsan, hesap yapman lazim. Elinde emme'deki basinc var MAP, havanin sicakligi var IAT, silindir hacmin belli, egzantriklerin ve subaplarin belli, dondugun devir belli. Cok istiyorsan bunlari birlestirip giren havayi devir devir giren havayi bulabilirsin ama ciddi matematik hesabi lazim. Bir de bu ne isine yarar birde oyle bir konu var :)

AFR ayari giren hava miktarina gore yapilir denir, dogru ama bu giren havanin miktarinin hesaplanmasindan sonra, o miktara gore, gereken afr'yi yakalamak icin hesap yapip benzin miktarini ayarlayarak yapilmaz (boylede yapilabilir, masa basi hesabidir, ciddi karisik ve yorucu bir hesap kitap sinsilesidir)

Onun yerine, aracin icinde, wideband'da ki cikan sonucu baz alip, denklem bilesenlerindeki elemanlari degistirip *(yakit miktari, atesleme, varsa subab zamanlamasi vs), tekrar cikan sonuc kontrol ederek yapilir.

O yuzden sana giren havanin hacmi gerekli degil ayar yaparken, ama onerim bilen birileri yapsin cunku ecu tune isi cok parametreli bir denklem, bir dugmeye basinca afr ve avans duzenlenmiyor, hepsi birbirine bagli denklemler. Ugrastigina deymez, ama ille ben yapacagim diyorsan, onerim bol bol teknik makale oku, once sistemin nasil calistigini tamamen anla, daha sonra bir standalone beyin programi yukle, stock bir map ac ve incele. Her yerini anladiktan sonra is pratige gelir, o zaman kendi aracini kurcalarsan, artik neyin ne oldugunu bilerek kurcalar bir durumda olursun. Ha yine 10 kere dusunursun ne yapsam ne olur diye, ama o da zamanla hizlaniyor zaten.

Kisaca kimse anasinin karnindan tuner olarak dogmuyor, eger mekanige ilgin yuksek boyuttaysa, analitik dusunme konusunda yetenekli biriysen ve 3d dusunebilme yetenegin yuksekse zaten zaten isin uzerine gidip calisirsan olayi cozersin. Tabi butun bu ozellikleri ayni anda barindirmak lazim.

Kolay gelsin.

P.S Bu isin en onemli kismi, ingilizce bilmek ve google'da aradigini bulabilmektir. Bu duzeyde bir ingilizce olmadan, moral bozmak gibi olmasin ama kendi kendine birseyleri ogrenmen bana kalirsa imkansiz.

Gunes G.
06-01-2012, 09:24
Bu arada o rakamin eksi olmak lazim vakum oldugundan oturu, aracin asiri besleme filan mi yoksa flashpro (101.325 + map)= gozuken MAP degeri mi yapiyor?

Oz`
06-01-2012, 09:31
Map : Manifold pressure Sensor
PA : atmosferik presssure sensor

normalde PA sen Deniz sewiyesindeysen 97 101 arası değişir çünkü o atmosfer basıncıdır
yükseklerde MAx86 lara çıkar seninki 0 bunun nedeni sanırsam aracı map a çevirmiş olman hondatada o şekilde buglar var biliyorum araştırmak lazım

içeriye giren kütle hava miktarını AFm den (iptalEtmediysen) grebilirsin Fn2 ise araban

Map based Kullanıyor isen MAP a göre ayarını yapıcaksın PA sadece Correction olarak geçer amma velakin 0 da ariza vermesi lazım yahu

deeperblack
06-01-2012, 13:11
Tüm cevaplar için teşekkürler...

Ayarı kendim yapmıyorum. Sadece logları alıp onları ineliyorum.
Öğrenmek istediğim şey araç için farklı filtre şekilleri deniyorum ama aralarındaki verim farkını göremiyorum bunu görmekti aslında amacım.

Ben bu log u injen cai ve ucunda aem dry flow filtre ile almıştım.Bu durumda 97kPa gayet yeterli bir değer oluyor sanırım.
Şimdi orjinal filtre kiti takılı bu şekildede bir log alacağım ve orj. filtre yerine takılan HKS sünger filtreyide ayrı olarak deneyeceğim. Aralarındaki farkı bu değer üzerinden görebilirim sanırım.

@TLM Dediğiniz gibi mekanik bilgi ve sağlam bir ingilizce kesinlikle gerekli bunların dışında 3d düşünebilme olayı herkesin becerebileceği bir durum değil.

MAP based yada MAF based le ilgili bende baya yazı okudum. En yakın yeni bir ayar için zamanda Oz üztadı ziyaret edeceğim. :)

Tekrar teşekkür ediyorum.

phantom
07-01-2012, 15:49
selam,

arkadaşlar detaylı bilgiler vermiş. FlashPro (FP) özelinde iki sensör arasındaki fark ise şöyle: PA Atmosferik hava basıncı için FP'nun kısaltması. değer ECU tarafından hesaplanıyor. değerin hava emişiyle bir alakası yok, arabanın bulunduğu coğrafi konumdaki atmosfer basıncını tespit etmesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum.

MAP ise anlatıldığı üzere emme manifoldundaki anlık hava basıncı değeri (ki senin motor atmosferik olduğu için emiş hareketi vakum yaratacaktır. MAP değeri vakumu simgelemek için negatif olarak da görülebilir, FlashPro Manager (FPM) programının ayarlarından değiştirilip pozitif (absolute) olarak da görülebilir;

http://img513.imageshack.us/img513/1296/fpmpressurecfg.jpg

FPM'ın çeşitli versiyonlarını kullandım, PA değerinin okunduğunu hiç görmedim. tabii ki MAP çalışıyor. kafa karışıklığını engellemek için PA'yı kaldırabilirsin diye düşünüyorum :).

soruna kısa cevap, hava emiş sistemini kontrol etmek istiyorsan ana parametrelerden biri MAP'tır.

farklı CAI'lerin hava geçirgenliğini anlamaya mı çalışıyorsun?

Kış sebebiyle Cai yi söktüm ama orj. filtre yerine elimde hks nin farklı bir filtresi var bunu takmayı düşünüyorum.
Sorum şudur: Aşağıdaki görselde 2 farklı işaretlediğim yer var. Benim görmek istediğim şey aracın ne kadar hava aldığı. Hondata sensör sekmesinde

MAP açılımı (Manifold Pressure) PA nın açılımı ise (AtmosferikPressure)

Her ikisinin birimide kPa. ben bu değerin PA olduğunu düşünüyorum ama pa sıfır olarak görünüyor. Biryerlerde yanlışmı yapıyorum yoksa benim aradığım değer MAP sensörünün gösterdği değermidir ?

http://ressim.net/b/out.php/i5383879_map.jpg (http://www.ressim.net/i/5383879_map.jpg.html)

phantom
07-01-2012, 15:57
afr 1:29 diyor %50 throttle da :S bağlı değildir inşallah kablosu

AFR değeri ECU'dan geliyor ayrı bir wideband lambda sensor yok. bu nedenle sensör kablosunun bağlantısı söz konusu değil.

FlashPro ayak gazdan çekilince AFR'yi sabit 29.40:1 olarak gösterir. gerçi throttle pedal & throttle plate değerlerine göre gaz açık gözüküyor ama belki ekrandaki değerlerin update edilmesi tam bitmemiş olabilir?

Serhat Y.
07-01-2012, 16:04
Cumhur benim kendi aracım üzerindeki tecrübeme göre yardımcı olayım çok teknik beceremem ama bizayar yaptığımız dönemde o dönem MAF üzerinden okuyordu, içeri giren hava miktarını görebiliyorduk, hatta ayrıayrı görebildiğimiz 4 adet değer vardı pistonlara giden olabilir bilmiyorum oda görünüyordu. eminim.

Serhat Y.
07-01-2012, 16:11
bide bişey sorucam koyduğun resimde MAP ile işaretli kısımı göstermişin, senin araç şuan nerden okuyorki MAF üzerinden olması lazım ben öyle biliyorum senin arabayı. çünkü senin aracın tüm bilgi ekranları normal degerleri gösteriyordu.

Oz`
07-01-2012, 16:38
MAF Ve Map ayrıyerlerde ikisinide okuyor normalde hondata iptal edebiliyorsun MAf i ama sorunlar çıkıyor

Serhat Y.
07-01-2012, 17:16
MAF Ve Map ayrıyerlerde ikisinide okuyor normalde hondata iptal edebiliyorsun MAf i ama sorunlar çıkıyor

anladım Ozicim, benim araçta iptal demekki öksürük yapıyor arasıra, birde bilgi ekranları ve cruise çalışmıyor. senin kast ettiğin sorunlarda bunlarmı?