PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil opel corsa 1.7 dti hakkın :)

Anıl DALGA
09-01-2012, 20:57
Merhaba arkadaşlar yeni bir araç alıyorum kısmetse yarın opel corsa 1. dti aklımda kalan tek bişey var aracın ruhsatında 1.7 D yazıyor DTi yazmıyor DTi modellerinden farklı bi model olabilir mi ? yoksa yazım yanlışımı teşekkürler :)

tunceR
09-01-2012, 21:01
ikiside aynı şey bi sorun olmaz yani

Anıl DALGA
09-01-2012, 21:10
anladım sıkıntı yok o zaman :) aracı alma sebebim biraz doldurmak turbo pervanesi büyütme yazılım gibi uğraşıcam 1.7 D yazınca bide turbosuz model felan cıkıyomuş isyan ederim :D

tunceR
09-01-2012, 21:12
hee o açıdan diyosan tabi ona iyi bak ben ruhsatta sorun çıkma açısından yazdım. tabi turbolu olsun mutlaka ama görmedim hiç opelin 1,7 dizel turbosuzunu

berkay_aydin
09-01-2012, 21:13
Ruhsata bakmayın kaputun altında yazar.. 1.7 dti ve 1.7 di diye iki ayrı model vardır aman dikkat.. 1.7 chip vs. yaptırsanız buluşabiliriz :) bende birşeyler yapmaya çalışıyorum.. Yaşımızda yakın :)

Tekrardan belirtiyim ruhsatta genellikle yanlış yazıyor bizim 1.7 tdi yazıyor en iyisi kaputun sol tarafına bakmak. Birde comfort ise koltuklu camlı hususi gibi ibareler değilde h.oto veya direk otomobil olarak yazar ruhsatta..

Anıl DALGA
09-01-2012, 21:15
anladım Dİ olunca ne oluyor ?

oğuzk
09-01-2012, 21:17
Corsa C nin turbosuz dizeli yok ruhsata yanlış yazmışlardır.

berkay_aydin
09-01-2012, 21:18
Corsa C nin turbosuz dizeli yok ruhsata yanlış yazmışlardır.

Benim bildiğim var abi ya :( bir zamanlarda koltuklusu yok diyorlardı 4 kapılısı bile var :D

anladım Dİ olunca ne oluyor ?

Atmosferik dizel oluyor galiba..Link varmı aracın ?

1.7 DI 2000–2003
I4 1686 cc 65 PS (48 kW; 64 hp) @4400 rpm 130 N·m (96 lb·ft) @2000-3000 rpm No intercooler

1.7 DTI 2000–2003
I4 1686 cc 75 PS (55 kW; 74 hp) @4400 rpm 165 N·m (122 lb·ft) @1800-3000 rpm

GKD
09-01-2012, 22:46
bende 1 hafta önce aldım 1.7dtı gayet güzel şimdilik iyi anlaşıyoruz çok duman atmasının dışında. :D

tdipower
09-01-2012, 22:52
kaputu aç bak önde gözüküyor zaten turbo varsa karşına çıkar :)

Anıl DALGA
10-01-2012, 02:57
aracın arkasında 1.7 DTi yazıyo kaputu açtık orda 1.7 dti yazmıyor ama turbo hortumları var ve turbo aşagıda gaz verdigmizde hortum şişiyo turbo basıyo yani :) Araç DTi ruhsata yanlış yazılmış :)

Anıl DALGA
10-01-2012, 03:08
Ruhsata bakmayın kaputun altında yazar.. 1.7 dti ve 1.7 di diye iki ayrı model vardır aman dikkat.. 1.7 chip vs. yaptırsanız buluşabiliriz :) bende birşeyler yapmaya çalışıyorum.. Yaşımızda yakın :)

Tekrardan belirtiyim ruhsatta genellikle yanlış yazıyor bizim 1.7 tdi yazıyor en iyisi kaputun sol tarafına bakmak. Birde comfort ise koltuklu camlı hususi gibi ibareler değilde h.oto veya direk otomobil olarak yazar ruhsatta..

tabiki buluşuruz :) araca gidip baktım zaten kaput altında yazmıyor ama turbo var ruhsatta otomobil yazıyor 64 hp olanda turbo yok sanırım Di da ruhsatta 1.7 D yazıyor oda yanlış yazılmış belliki cünkü aracın arkasında 1.7 DTi yazıyor :)
benim aklımdaki proje çok büyük değil Hks blow off - turbo timer - 4mm turbo pervanelerini genişletip EGR iptali yapmak ve 60 mm düz boru çekmek + olmassa olmazlardan mehmet gazihanın yolunu tutmak :D bunların bana getirisi tahmini 120 hp - 250 torkgibi bişey olur buda bana yeter :)

levent
10-01-2012, 03:10
DTI ve DI diye 2 model var 1.7 lerde, DI larda intercooler yok sadece tek farkı o DTI'dan. İkisi de turbo

65 HP 130 NM 1.7 DI
75HP 165NM 1.7 DTI

Anıl DALGA
10-01-2012, 03:13
Opel Corsa 1.7 DTI Comfort 2003 Model 12.250 TL Sahibinden satılık ikinci el Beyaz renk - 66125987 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sahibinden-temiz-bakimli-hususi-otomobil-corsa-66125987/detay)

bnm alacagım aracın linki bu arkada DTi yazıyor sonradan yapıştırma olamaz değil mi ? :mad:

berkay_aydin
10-01-2012, 03:18
Opel Corsa 1.7 DTI Comfort 2003 Model 12.250 TL Sahibinden satılık ikinci el Beyaz renk - 66125987 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-sahibinden-temiz-bakimli-hususi-otomobil-corsa-66125987/detay)

bnm alacagım aracın linki bu arkada DTi yazıyor sonradan yapıştırma olamaz değil mi ? :mad:

kaputun altı dediğim sürücüye göre sağ tarfta ön amortisörün üstü ( anlatamadım ama :( ) plaka gibi birşeyin üzerinde yazıyor.. Eğer intercooler yoksa dti intercooler'ı ucuz, takılır veya daha iyi bir cooler takılır.. Turbo çok belli olmuyor zaten çok küçük :D ..

levent
10-01-2012, 03:19
Van dan hususiye çevirmiş, dti yazısı orjinal gibi görünüyor..

berkay_aydin
10-01-2012, 03:23
Van dan hususiye çevirmiş, dti yazısı orjinal gibi görünüyor..

+ Km düşürülmüş gibi :( vites körükleri hiçbir zaman öyle olmaz tahmini 160-180 bindedir kimsenin günahını almayalım, 500 bine kadar yolu var :D beyindeki soketlere bakın mazot yoksa tamamdır :)

levent
10-01-2012, 03:26
+ Km düşürülmüş gibi :( vites körükleri hiçbir zaman öyle olmaz tahmini 160-180 bindedir kimsenin günahını almayalım, 500 bine kadar yolu var :D beyindeki soketlere bakın mazot yoksa tamamdır :)

benim arkadaşın astra'nın körüğü de 80 bin civarında bu kadar olmasada yıprandı baya, km normal olabilir. ama turbosu üflüyormu ona bakın araç rolantide çalışırken yağ çubuğunu çekip ;)

Anıl DALGA
10-01-2012, 03:38
servise gösterdim ben aracı dün sorun yok herşey gayetiyi durumda ama bu Di DTi olayı kafamı fena bozdu ben tek tip 1.7 DTi 75 hp biliyordum hepsini şimdi amacımda arabayı doldurup biraz gazlamaktı bide intercoolersız 64 hp modelini almak istemem yani :( zaten sabah 9 da buluşucaz şimdi hiç uyuyamam ben :D

berkay_aydin
10-01-2012, 03:41
servise gösterdim ben aracı dün sorun yok herşey gayetiyi durumda ama bu Di DTi olayı kafamı fena bozdu ben tek tip 1.7 DTi 75 hp biliyordum hepsini şimdi amacımda arabayı doldurup biraz gazlamaktı bide intercoolersız 64 hp modelini almak istemem yani :( zaten sabah 9 da buluşucaz şimdi hiç uyuyamam ben :D

intercooler fiyatı 200 lira, birde yazılım farkı vardır zaten yazılım yaptıracaksınız.. Eğer öyleyse daha iyi bir cooler'ı öne alırsınız görsel olarak benim kafamda var hala cooler'ı ızgaranın içine almak.. Yinede bakarsınız sol tarfta detaylı yazar :) Eminim araç dti, ruhsatta çok fazla yanlış bilgi oluyor..

levent
10-01-2012, 21:59
intercooler fiyatı 200 lira, birde yazılım farkı vardır zaten yazılım yaptıracaksınız.. Eğer öyleyse daha iyi bir cooler'ı öne alırsınız görsel olarak benim kafamda var hala cooler'ı ızgaranın içine almak.. Yinede bakarsınız sol tarfta detaylı yazar :) Eminim araç dti, ruhsatta çok fazla yanlış bilgi oluyor..

turbo büyütcem falan diyo arkadaş , bence DI almak daha mantıklı aynen Berkay :)

takacağınız turboya uygun bi intercooler + yazılım ile cıncık olur

Anıl DALGA
11-01-2012, 00:10
verdiginiz bilgilere çok teşekkür ederim araç DTi :) şimdi sizlere birkaç sorum olucak araç bekledigimden vasat çıktı çekişi ama yakıt süper 40 liraya 150 km yaptım ve halen bitmedi bi 40 daha yapar süper yakıtı var ben buna sadece chiptuning yapsam ne kadar bir güç elde ederim ve normal kullanımda yakıtım artar mı ? teşekkürler :)

berkay_aydin
11-01-2012, 00:14
Çekişte sorun varsa detaylı kurum temizleme ile kendine gelir :) chip ile tahmini 90-95 olur yazılıma göre... Hayatı değişiyor arabanın :) Bu işlemlerden sonra kesin daha az yakar normal kullaımda.. Birde gördünüz mü bilmiyorum ama yakıt ışığı biraz erken yanıyor, tam bitmeye yakın yanıp sönüyor...

Yogi
11-01-2012, 08:26
emme manifoldunu temizlet + egr iptali yaptır ondan sonra yazılım

Anıl DALGA
11-01-2012, 23:08
Çekişte sorun varsa detaylı kurum temizleme ile kendine gelir :) chip ile tahmini 90-95 olur yazılıma göre... Hayatı değişiyor arabanın :) Bu işlemlerden sonra kesin daha az yakar normal kullaımda.. Birde gördünüz mü bilmiyorum ama yakıt ışığı biraz erken yanıyor, tam bitmeye yakın yanıp sönüyor...

: ) aracın çekişi kötüdeğil bana yetmedi sadece (: mehmet gazihan yazılım ve wasgate iptali ile 105 hpye 200 ün üstünde tork alıyo Ve egr tam olarak nedir nasıl iptal edilir yazılım yaparken ücrete dahil wasgate ve egr ipali yapıyomu :) Teşekkür ettim herkese :) bu arada evet farkettim ışık yanıyor ama bitmeye yakın yanıp sönüyor gayet güzel olmuş bu sevdim :)

uerbas
12-01-2012, 00:31
sen 40 liraya iyi gidiyormuşsun bende 16 jant var onun farkını yaşıyorum galiba bide jantları 14 e çevirip öyle binicem arabamın zevkini yaşayamıyorum :) araban hayırlı olsun kardeşim yapacakların için acele etme yavaş yap sağlam olsun

Anıl DALGA
12-01-2012, 01:27
sen 40 liraya iyi gidiyormuşsun bende 16 jant var onun farkını yaşıyorum galiba bide jantları 14 e çevirip öyle binicem arabamın zevkini yaşayamıyorum :) araban hayırlı olsun kardeşim yapacakların için acele etme yavaş yap sağlam olsun
kesin jantın farkıdır :) Teşekkür edeirm :)

berkay_aydin
12-01-2012, 01:54
: ) aracın çekişi kötüdeğil bana yetmedi sadece (: mehmet gazihan yazılım ve wasgate iptali ile 105 hpye 200 ün üstünde tork alıyo Ve egr tam olarak nedir nasıl iptal edilir yazılım yaparken ücrete dahil wasgate ve egr ipali yapıyomu :) Teşekkür ettim herkese :) bu arada evet farkettim ışık yanıyor ama bitmeye yakın yanıp sönüyor gayet güzel olmuş bu sevdim :)

Yarın dyno'ya giriyorum Allah izin verirse.. wasgate iptali nasıl onu bilmiyorum :soru: Bende'de yazılım var ama kafadan 105 demek mantıksız şu an tahmini 85 hissediyorum.. Yarınki işlemlerden sonra inşallah 105+ olur :D Egr iptali basit aslında contaya bakar birde yazılımdan değerler kaldırılıyor galiba... Eğer güzel bir değer çıkarsa paylaşırım yoksa paylaşmam :D

Shaguj
12-01-2012, 10:01
Yarın dyno'ya giriyorum Allah izin verirse.. wasgate iptali nasıl onu bilmiyorum :soru: Bende'de yazılım var ama kafadan 105 demek mantıksız şu an tahmini 85 hissediyorum.. Yarınki işlemlerden sonra inşallah 105+ olur :D Egr iptali basit aslında contaya bakar birde yazılımdan değerler kaldırılıyor galiba... Eğer güzel bir değer çıkarsa paylaşırım yoksa paylaşmam :D

DYNO'dan sonra sonucu burada paylaşırsan sevinirim berkay ;)
Bende önümüzdeki haftalarda tekrar bi dynoya çıkmak istiyorum. Turbo büyütme ve 2. yazılımdan önce 100Bg çıkmıştı şimdi ne çıkacak acaba. Senin değer ne çıkarsa çıksın bi görüşelim ;)

Yogi
12-01-2012, 10:15

egr egzos manifoldundaki gazın bir kısmını araba ısınana kadar emme manifolduna yollayan bir sistem. Araba çabuk ısınsın ve bir kaç tane daha yararlı şey için. Ama Türkiyedeki mazot kalitesi çok kötü. Arabalar ilk piyasaya çıktığında eurodizel olmadığından egr den gelen ezgos gazı zamanla emem manifoldunun içinin kurum bağlamasına neden oluyor. bu nedenle EGR iptali yaparken emme manifoldunuzuda temizlemeniz yararınıza olur.

egr işaretli yere
http://img262.imageshack.us/img262/4517/egr1el3.jpg
soldaki conta yerine sağdaki contadan takıyosun egr iptal oluyor.
http://img503.imageshack.us/img503/1121/dscn1778mediumox6.jpg

wastegate iptali yaptırmak iyi birşey değil bence.

DYNO'dan sonra sonucu burada paylaşırsan sevinirim berkay ;)
Bende önümüzdeki haftalarda tekrar bi dynoya çıkmak istiyorum. Turbo büyütme ve 2. yazılımdan önce 100Bg çıkmıştı şimdi ne çıkacak acaba. Senin değer ne çıkarsa çıksın bi görüşelim ;)

ne turbo kullandınız?

Anıl DALGA
12-01-2012, 10:26
evet BErkay sonucu bende bekliyorum :) wasgate neden iyi değil iptal etmek ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz :)

Yogi
12-01-2012, 10:31
wastegate turbonun bastığı basıncın belli bir seveiyenin üstüne gelmesini engelleyen bir parça.
eğer onu iptal edersen turbo allah ne verdiyse basıcak. belki 1-2-3 kere yapsan sorun çıkmayabilir ama büyük bir risk alıosn motorun ve turbon zarar görebilir. araban azcık daha gitsin diye değicek bir uygulamamı ona kendin karar ver

Anıl DALGA
12-01-2012, 10:38
hmm anladım bnm ark var turbo pervanelerini büyüttü wasgate egr iptal etti emme manifoldlarını genişlettii mehmet gazihan yaptı bu işlemleri 15.000 km oldu hiçbisorun cıkmamıstı sonra sattık aracı zaten ama araba deli yürüyodu:D

arfy
12-01-2012, 11:47
yazılım yaptıracaklar bana ulaşabilir .. bende bugün yaptırırım belki :) 1.7 dti ...

Yogi
12-01-2012, 11:54
yazılımı nerde yaptırıcaksınız

CocoRe
12-01-2012, 14:37
1.7 ye ne turbo takarsan tak oem intercooler ı işinizi görecektir
büyük intercooler olayı 1.7 de bi etki tepki yapmaz

ÖNDE-R
12-01-2012, 16:37
anil sorması ayıp ama bende araçla ilgileniyodum kaça aldın aracı

Shaguj
12-01-2012, 17:50
Ben aracımı alalı 1 seneden fazla oldu. aldığım zaman manifold sökülerek temizlendi egr iptal edildi. Westgate iptal ettim 20.000 km kullandım, daha sonra turbo perv. büyüdü ve yaklaşık 12k kkm dir kullanıyorum bi sıkıntı yok.

Anıl DALGA
12-01-2012, 20:42
birşey soracagım egr ve westgate iptalinden sonra yakıt şehir içi normal kullanımda nasıl ? ve pervaneler büyüdükten sonra şehir içi nasıl ben şuan orjınal olarak 225 kurus felan yakıyorum en fazla 25 kurus

Aracı 11500 TLye aldım araçta boya var içi tertemiz 133.000 kmde hiçbir sorunu yok baskı balatası yeni değişmiş fren balataları yeni değişmiş aracın ön kaputta ezik var birde tamponları siyah tamponları boyatıcam ön kaputtaki ezigi yaptırıcm birde sol farı kirli yeni far aldım onu takıcam şükür iyi bir araç aldım temiz bi corsa 12 den aşağı değil Bursa nilüferde 13 bine var bi corsa sahibindende ilanı var 13500 beyaz ona bakabilirsiniz çok iyi bir araç

berkay_aydin
12-01-2012, 22:03
Malesef dyno yapamadık, Carbon clean yapıldı egr'yi iptal ettik kurum seviyesi çok az olduğundan emme'yi sökmedik.. 500 km kadar kullandıktan sonra yazılımı değiştirip tekrar dyno yapmayı düşünüyoruz.. Şu haliyle bana yetiyor özellikle bugünkü işlemlerden sonra gerçekten fark oldu.. Dynoya çıktıktan sonra konu açmayı düşünüyorum :)

Yakıt olarak sürekli basarak gittiğimde 30krş'u gördüm ekonomik kullanımda 17-18 krş'a kadar iniyor (Şehirdışı) :)

oğuzk
12-01-2012, 22:42
Bir depoyla 850km yapmistim soft yazilimla :)

ÖNDE-R
12-01-2012, 22:44
birşey soracagım egr ve westgate iptalinden sonra yakıt şehir içi normal kullanımda nasıl ? ve pervaneler büyüdükten sonra şehir içi nasıl ben şuan orjınal olarak 225 kurus felan yakıyorum en fazla 25 kurus

Aracı 11500 TLye aldım araçta boya var içi tertemiz 133.000 kmde hiçbir sorunu yok baskı balatası yeni değişmiş fren balataları yeni değişmiş aracın ön kaputta ezik var birde tamponları siyah tamponları boyatıcam ön kaputtaki ezigi yaptırıcm birde sol farı kirli yeni far aldım onu takıcam şükür iyi bir araç aldım temiz bi corsa 12 den aşağı değil Bursa nilüferde 13 bine var bi corsa sahibindende ilanı var 13500 beyaz ona bakabilirsiniz çok iyi bir araç

senin aldıgın arabayı düşünüodum maltepe de yakın diye birde pendikte 06plaka vardı ama kendi arabamı satamadım o yuzden kaldı:)) hayırlı olsun allah kaza bela göstermesin hayırlı günlerde kullan

Anıl DALGA
13-01-2012, 03:46
senin aldıgın arabayı düşünüodum maltepe de yakın diye birde pendikte 06plaka vardı ama kendi arabamı satamadım o yuzden kaldı:)) hayırlı olsun allah kaza bela göstermesin hayırlı günlerde kullan

Teşekkür ederim :) daha iyileri senin olur inşallah :)

Anıl DALGA
13-01-2012, 03:48
Malesef dyno yapamadık, Carbon clean yapıldı egr'yi iptal ettik kurum seviyesi çok az olduğundan emme'yi sökmedik.. 500 km kadar kullandıktan sonra yazılımı değiştirip tekrar dyno yapmayı düşünüyoruz.. Şu haliyle bana yetiyor özellikle bugünkü işlemlerden sonra gerçekten fark oldu.. Dynoya çıktıktan sonra konu açmayı düşünüyorum :)

Yakıt olarak sürekli basarak gittiğimde 30krş'u gördüm ekonomik kullanımda 17-18 krş'a kadar iniyor (Şehirdışı) :)

:) bende inş aracımın kaporta işlerini halledeyim kaporta dedigim arka tampon eki spoiler ön tampon boyama gibi şeyler son olarak muayene var 5 ay sonra muayeneden sonra egsoz westgate iptali blow off turbo timer yazılım :) ama sabır daha zamanı var :)

berkay_aydin
13-01-2012, 23:41
:) bende inş aracımın kaporta işlerini halledeyim kaporta dedigim arka tampon eki spoiler ön tampon boyama gibi şeyler son olarak muayene var 5 ay sonra muayeneden sonra egsoz westgate iptali blow off turbo timer yazılım :) ama sabır daha zamanı var :)

Benim hiç niyetim yoktu gaza geldim :D diğer dti'lara göre düşük bir değer yakalayacağız galiba.. Sıra jant ve yay'da :)

Anıl DALGA
14-01-2012, 06:05
Benim hiç niyetim yoktu gaza geldim :D diğer dti'lara göre düşük bir değer yakalayacağız galiba.. Sıra jant ve yay'da :)

:) aslında herşey gaza gelmekle oluyor :D yoksa bişi yapıcağmız yok (:

serdarcelik
24-01-2012, 00:12
öncelikle hayırlı uğurlu olsun diyorum. aslında bundan bir kaç gün önce konuyu okudum fakat hemen üğyelik gerçekleştiremediğim için söyleyeceklerimi yazamadım. yerinde olsam aracı yarın satardım. :) 1.7 DTİ motordan bahsediyorsak eğer. 1.7 ( Y17DTL ) kodlu aracını yaklaşık 1sene kullandım ve hiç bir hayrını görmedim. 1.7 dti kronik sorunları olan motordur. opel bu motoru o yıllarda butun serılerınde kullandı fakat devamını gelmedi. internet arama motorlarına 1.7 yazdıgınızda ilk gelen parça isimleridir :) size şu kadar söylim tamamen fiyasko bir motordur. aractakaki en büyük, en çok ne hikmetse en maliyetli arıza pompa arızasıdır. pompadan soketlere yakıt kaçırarak motor alt beynine ( pompa beyni ) kyakıt ulaşırtırır. iyibir ustan varsa buda yaklaşık 2.500 3.000 tl ye maal olmaktadır. heee çözüm bitiyormu hayır. kronik bir sorun olduğu için kesinlikle ve kesinlikle bunun çözümü olmuyor.. çok km yapıcaksan, ilk aracınsa, ve bu aracıda kredi ile almışşsan kesinlik uzak durmanı öneririm. yani inanın yazabilceğim hiç bir avantajı yok... eğer opel c kasa düşünüyorsan kesinlikle 1.3cdti öneririm. nedenmi;
1.multijet motor oldugu için dünya genelinde bir çok marka bu motoru kullanmaktadır. çok uzaga gitmeye gerek yok çevrenizde gördunuz butun ticari taksiler 1.3 multijet motor kullanmaktadır. hiç taksilere bindiğinizde km lere dikkat ediyormusunuz 400.000 500.000 hatta geçen gün taksimden bindiğim bi takside 678.000 km yazıyordur. bu km otobüs yapmıyor.
2. araçta kayış yerine zincir kullanıldığı için bakımları 1.7 ye göre daha hafiftir. yanılmıyorsam 80.000de bir zincir değişimi yapılıyor. onunda maliyeti 350 400 lira.
3. rutin bakımları 10.000 kmde bununda maliyeti 85 tl.
4. asla duman nedir bilmessiniz.
5. eğer biraz beygir isterseniz bunuda normal bakkaların bile yapabilceği chip ile üstesinden gelebilrisiniz.
Kesinlikle ve kesinlik uzak durulması gereken bir araçtır.

yeni alacak, almayı düşünen yada alan arkadaşlarıma arz ederim :)

berkay_aydin
24-01-2012, 00:24
Yorumunuz için teşekkürler, yaşınız büyük saygı çerçevesinde yazıyım :) Keşke kendini tanıtsaydınız kimsiniz nesiniz ? yazdıklarına karşı olarak
1- pompa beyni'nin sıfır ücretini bir öğrenin size zağmet
2- 1.7 dti motorların motor kodu y17dt dir sizin kullandığınız cooler olmayan 1.7 di dir..
3- 1.3 cdti chip ile 1.7'yi karşılaştırmışsınız bunu herkes biliyor tartışmaya gerek yok
4- Bakkalın yaptığı chipten ne arabaya hayır gelir nede kullanıcıya çok saçma bir yorum olmuş
Aracım'da yazılım kat egr wasgate iptal, gram duman atmıyor bakkal yapmadı sonuçta profesyonel kişiler dokundu.. Diğer abilerim ve arkadaşlarımda'da böyle bir problem görmedim.. Bu arada 2005 model sıfır alınmış 1.3 cdti vardı kötülemek için yazmıyorum çokta iyidi ama üst üste 3 kere beyin yaktı satıldı gitti..

serdarcelik
24-01-2012, 15:36
dün bu konu ile ilgili ayrıntılı bi yazı yazmıştım ama :S

serdarcelik
24-01-2012, 15:45
evet okudugujmda fark ettım ama aynı araçtan bahsedıyoruz. benımde sattıgım 1.7 dti dı. motor kodunu yanlış yazdım. 1.3 ile 1.7 kıyaslamamdaki tek neden Hp farkı olmaması ve 1.7lerin kronik sorunu olması. aslında gayet acık yazmıstım ama neden anlasılmamıs. aracını cok sevıyor olabılırsın ama bu aractakı problemlerı degıstıyor anlamına gelmez. bir konu acılmıs yorumda bulundum. kı zaten forumun amacı da bu degılmı. pompa fiyatlarını gayet ıyı bılıyorum ama pompa ile iş bıtmedıgı ıcın be fınısh rakamı yazmıstım. cunku sızıntıdan dolayı elektrık tesıtasını komple degısmesı gerekıyor. bakkal yazmamdakı neden ise heryerde kolaylıkla bu ıslemın yapılabılcegı.

berkay_aydin
24-01-2012, 17:01
evet okudugujmda fark ettım ama aynı araçtan bahsedıyoruz. benımde sattıgım 1.7 dti dı. motor kodunu yanlış yazdım. 1.3 ile 1.7 kıyaslamamdaki tek neden Hp farkı olmaması ve 1.7lerin kronik sorunu olması. aslında gayet acık yazmıstım ama neden anlasılmamıs. aracını cok sevıyor olabılırsın ama bu aractakı problemlerı degıstıyor anlamına gelmez. bir konu acılmıs yorumda bulundum. kı zaten forumun amacı da bu degılmı. pompa fiyatlarını gayet ıyı bılıyorum ama pompa ile iş bıtmedıgı ıcın be fınısh rakamı yazmıstım. cunku sızıntıdan dolayı elektrık tesıtasını komple degısmesı gerekıyor. bakkal yazmamdakı neden ise heryerde kolaylıkla bu ıslemın yapılabılcegı.

Tabiki değiştirmez, dti motorların kronik problemleri var, duman atıyor vs. çok emin yazmışsınız bende dti kullanıyorum duman atmıyor.. Yanlış anlamayın ama sizin aldığınız araç problemli olabilir, canınızı sıkmış olabilir buda tüm dti'ların aynı olacağı anlamına gelmiyor.. Forumdaki dti kullanıcıların acaba kaçı beyin problemi yaşadı ?

Anıl DALGA
24-01-2012, 19:17
Bende aracı alalı çok fazla olmadı ama sorun çıkartıcak bi araç olmadığı kesin ama sorunlu bakılmamış bir araç alırsanız adamı delirtir sonuçta elektronik araba büyük masraflar çıkar DTi Motor Gayet iyi Şuan kurum Temizliği yapılmadı araçta +80 kurumda var wg iptal ve Mehmet Gazihan Abimizin uyguladığı Chip araç Orjinalinden ciddi anlamda Farklı baya iyi gidiyor şuan ve 1 gram duman atmıyor Yani aracımdan memnunum Satma gibi bir niyetim yok Hatta Mehmet abi ile Büyük projelere El atıyoruz yakında Herkesle Paylaşıcam Neler yaptığımızı :D

honour35
03-02-2012, 06:00
bende birkaç birşey yazayım konuya 1.7 dti kullanıcısı olarak:) aracımı ilk sahibinden aldım, 80k'da. 20bin kmdirde kullanıyorum. hiç bir sıkıntı yaşamadım. motorum stock oğlu stock. benimde aklimda egr iptali ve yazılım var ama hep erteliyoruz nedense. buarada aracı hep sakin kullanıyorum pek sıkıştırdığım yok. arkadaşların bahsettiği pompa beynine mazot yürümesi sorunuyla alakalı olarak şöyle bi formül buldum kendimce, belli periyotlarla soketı söküp balata spreyi ile temizliyorum. hava sıkarak. ama soketin içinde öyle ahım şahım bi mazotta olmuyor hani..eğer mazot uzun süre beklerse soketteki pinler kırılabilir sanırım. tek şikayetçi olduğum konu arka taraftan çok ses geliyor takozlardan sanırım sıvı gresle ses kesiliyor büyük ölçüde sanırım. yakıt konusundada yazanlar olmu. güncel yakıtım bp eurodiesel 3.87 şuanda litresi. hep aynı benzinlikten ve pompadan alıyorum buarada. en son 140 lira mazot ile 645 km yol yaptım. litre olarak 100 km'de 5.58 ortalama, kuruş ile 217 kuruşa tekabül ediyor. 645 km menzilin sadece 150 km lik kısmını sakin ve sehirdışı gittim, geri kalanı full sehiriçidir. buarada berkay yay alıcam demişşin, fk yaylar var nette, 150 lıra cıvarı, onlardan almayı dusunuyorsan tavsıye etmem..

Lee-on!
26-11-2014, 21:51
Yeni konu acmak istemedim hazir burda acilmisi varken (cmylmz gibi oldu yapilmisi var :p) velhasil biz bu mazot pompasi sorununu alirken kontrol edebilir miyiz? Anlayabilir miyiz yani? Yoksa illa ustaya mi göstermemiz gerekir...

weST.27
05-12-2014, 18:36
Sadece üst beyni kontrol edebilirsin oda soketleri söküp bakarsın nemli veya ıslak mı diye ( beyne mazot yürüyor mu açısından ) alt beyni ( mazot pompa beynini ) kendin kontrol edemezsin , ne olacağı belli olmaz bence alır almaz ilk işin beynin yerini değiştirmek olsun , arabama iyi bakarım ederimle hiç alakası olmayan bir sorun çünkü :) ne zaman olacağı hiç belli olmaz

c2go
09-04-2015, 15:34
mazot pompa beyni hernekadar araç stock olursa olsun mutlaka yerinin değişmesini tavsiye edermisinz ? değişimden sonra tekrar bu olayın yaşanmıyacağı mümkünmüdür ?

fuatozkan
09-04-2015, 16:28
Konu kalabalığı olmasın buradan sorayım sorumu ?

Cooler büyültmeden hesaplı bi şekilde dti'n orjinal turbosundan fazla güç kazandıracak turbo var mıdır ? Kısaca şöyle özetleyim cooler kullanmadan alınabilecek max. gücü almak için uygun turbo var mı ? Biraz fantazi oldu ama aklıma takıldı :)

berkay_aydin
09-04-2015, 22:13
Konu kalabalığı olmasın buradan sorayım sorumu ?

Cooler büyültmeden hesaplı bi şekilde dti'n orjinal turbosundan fazla güç kazandıracak turbo var mıdır ? Kısaca şöyle özetleyim cooler kullanmadan alınabilecek max. gücü almak için uygun turbo var mı ? Biraz fantazi oldu ama aklıma takıldı :)

2 farklı pal büyük turbo takabilirisniz

https://scontent-cdg.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/11042672_812291982140553_3812033251855359321_n.jpg ?oh=1e802cb43db22231561863c2009bce1d&oe=55A01262

ortalama alacağınız güç 140-150 cviarı olur, emme manfioldu temizliği ve uygun büyütme işlemi ve yazılım ile

fuatozkan
10-04-2015, 08:13
Teşekkürler

ResuscitateR
10-04-2015, 10:48
Ankara da bunu layıkı ile yapabilecek bi yerde söyle kardeş tam olsun :)

Amazing
10-04-2015, 10:58
abi berkayın attıgı gibi bu işin ehli ege turbo :)

cusse
10-04-2015, 11:04
Geçmiş sayfalarda 1.7'nin problemli bir motor olduğun yazmış bir kaç arkadaş ona istinaden ;

Yaklaşık olarak 3 tane 1.7 dti corsa ve 1 adet combo kullandım yaptığım toplam km. 200.000 km geçmiştir ve bunlara + olarak takla atma yanlama refüje çıkma dahildir...

Kimse bana corsa sorunludur diyemez ispat ederim belgeleriyle :D

Hele bir corsa c vardı en uzun ona bindim şantiyeye çimento dahil herşeyi taşıdım,eşşek niyetine kullandım yağsız 5000 km kullandım şehir içi sıkmalı bir arabaya yapılacak tüm zülümü kendisine yaptım yinede banamısın demedi yılmadı mazotun en adisini aldım yinede bmw kovalıyordum neyse kimse 1.7 dti sorunlu diyemez bakımsız diyebilir ancak problem çıkartıyor diyemez :)

ResuscitateR
10-04-2015, 11:38
abi berkayın attıgı gibi bu işin ehli ege turbo :)

Turbo tamamda.. Şu borulama işleri nedir nasıl olur? Nerden çıkan nereye bağlanır? Ne kadara mal edilir? Ne için yapılır?

fuatozkan
12-04-2015, 20:39
Valla bilgilendiren olsa 10 numara olucak :)

Runaway
14-04-2015, 12:17
Corsa Dtı için yağ tavsiyeleriniz neler? ***** havalar ısınıyor + gazlama +roll derken yağın önemi artıyor.hangi yağı kullanmalıyız?

zhanRS
16-04-2015, 11:55
bana ankarada corsanın hakkını verebılecek bır usta soyleyebılırmısınız su egr ıptalı wastagate iptalınden falan anlayan ?? :) şimdiden tesekkurlerr

Errayn
16-04-2015, 16:07
Race Werks Serdar yardımcı olur Ankara' da. Forumda nicki tdipower zaten

ResuscitateR
18-04-2015, 10:36
Turbo tamamda.. Şu borulama işleri nedir nasıl olur? Nerden çıkan nereye bağlanır? Ne kadara mal edilir? Ne için yapılır?

Geçen hafta yazdık.. Dün radyatörün aradaki hortumu patlattık :) Lafını ettik başımıza geldi.. Allahtan daha hararet kalkmadan antifriz kokusunu alır almaz çektim sağda deiştirdim hortumu.. Yıpranmış zamanla belli km'de araçlar *****..

Amazing
18-04-2015, 13:58
Geçmiş olsun abi

CVK
18-04-2015, 16:57
bana ankarada corsanın hakkını verebılecek bır usta soyleyebılırmısınız su egr ıptalı wastagate iptalınden falan anlayan ?? :) şimdiden tesekkurlerr

Egr icin ordan cikan contanin ortasi kapali olanini kestirip takabilirsiniz, wastegate icin hortumu cekip bi vidayla korleyin hortumu.

ResuscitateR
20-04-2015, 07:22
Geçmiş olsun abi

Eyvallah kardeşim saol..

rmelihr
25-06-2015, 20:06

Bu 1.7 Dti lardan bende düşünüyorumda 1.7 DI VE 1.7DTİ ayıran özellik nedir merak ettim ?

Emree
06-07-2015, 00:51
Arkadaslar aracim yolda giderken tekleyip stop etti Ust beynin soketlerini soktugumde icinde mazot yoktu ve arac calismior yardimci olabilecek var mi

Amazing
06-07-2015, 09:30
Üst beyin degil blok arkasında mazot pompa beyini var o bozulmuştur

SpeedOfSound
03-10-2015, 20:07

Ankara da bunu layıkı ile yapabilecek bi yerde söyle kardeş tam olsun :)

Ankara şaşmaz sanayisi Opel Garage Hakan abi, fazla söze gerek yok:)

AliGizda
29-06-2016, 15:05
Bende yeni 1.7 dizel aldım, İstanbul' da emme manifoldunu temizletebileceğim bir usta varmıdır? Bir de aracım 3000 deviri geçmiyor ve fazla yakıyor, yokuş yukarı zorlandımı harareti 90' ın üzerilerine çıkarıyor, gösterdiğim bir usta akışmetre arızası olduğunu söyledi, bunu layıkıyla yapabilecek dilinden anlayan bizi fazla yolmayacak usta varmıdır?

berkay_aydin
29-06-2016, 15:27
Bende yeni 1.7 dizel aldım, İstanbul' da emme manifoldunu temizletebileceğim bir usta varmıdır? Bir de aracım 3000 deviri geçmiyor ve fazla yakıyor, yokuş yukarı zorlandımı harareti 90' ın üzerilerine çıkarıyor, gösterdiğim bir usta akışmetre arızası olduğunu söyledi, bunu layıkıyla yapabilecek dilinden anlayan bizi fazla yolmayacak usta varmıdır?

Bostancı sanayide asil otomotiv faruk usta var, her konuda yardımcı olur dti hakkında çook fazla bilgili :) 3000 deviri geçmeme muhabbeti korumada olduğu için muhtemelen selenoid valflerin soketi çıkmış olabilir veya bozuk olabilir, akışmetre çöp olmuş olabilir..

AliGizda
29-06-2016, 15:43
Bostancı sanayide asil otomotiv faruk usta var, her konuda yardımcı olur dti hakkında çook fazla bilgili :) 3000 deviri geçmeme muhabbeti korumada olduğu için muhtemelen selenoid valflerin soketi çıkmış olabilir veya bozuk olabilir, akışmetre çöp olmuş olabilir..

Aslında geçiyor ama boş çeviriyor hiç bir artısı yok arabaya diyebilirim. Numarası varmıdır sizde? Rica etsem alabilirmiyim?

berkay_aydin
29-06-2016, 15:49
05373574844 - Faruk usta , numarayı benden aldığınızı söylerseniz yardımcı olur :)

AliGizda
29-06-2016, 15:49
05373574844 - Faruk usta , numarayı benden aldığınızı söylerseniz yardımcı olur :)

Tamamdır çok teşekkür ederim :)

AliGizda
01-07-2016, 10:01
Önerilen ustayı aradım bayrama kadar çok yoğun olduğunu söyledi, eğer akışmetrede ise sorun başka bir araçtan akışmetreyi sök değiştir ve dene dedi sonrasında sorun düzelirse akışmetre alıp kendin bile değişebilirsin dedi. Fakat dün eniştemle baktık ve akışmetrenin filtreye giden kablosunu söküp denedik fakat sonuç yine aynı, araç 3700 deviri s*ksen geçmiyor, sorun neyden kaynaklı olabilir? Çok masraf açarmı?

sword
01-07-2016, 13:12
Önerilen ustayı aradım bayrama kadar çok yoğun olduğunu söyledi, eğer akışmetrede ise sorun başka bir araçtan akışmetreyi sök değiştir ve dene dedi sonrasında sorun düzelirse akışmetre alıp kendin bile değişebilirsin dedi. Fakat dün eniştemle baktık ve akışmetrenin filtreye giden kablosunu söküp denedik fakat sonuç yine aynı, araç 3700 deviri s*ksen geçmiyor, sorun neyden kaynaklı olabilir? Çok masraf açarmı?

bold yazıyla ılgılıdır

LnchCntrl
01-07-2016, 13:19
3700 rpm de takılı kalan araç için söylüyorum, eksantirik devir sensörüne mutlaka baktırın .

AliGizda
12-07-2016, 11:34
Aracı bu akşam Faruk Usta' ya bırakacağım, arızalarını artık Faruk Usta' dan öğreneceğiz :)

AliGizda
14-07-2016, 07:16
Aracın sıkıntısı EGR arızası veriyordu beyin otomatikmen elektiriği kesiyormuş, Faruk Usta geçici çözümle düzeltmiş ama araç beyinciye gidecek. Ümraniye' de meşhur bir beyinci vardı ismini unuttum geçen gittim ona ama artık 1.7 dizele bakmadığını söyledi başka beyinci tanıdığı olan varmı? Aracın beyni daha önce hiç açılmamış. Bu arada hazır bakım yapılıyorken emme büyütme ve temizleme işleminide yaptırdım.

berkred
14-07-2016, 08:01
topkapı ticaret merkezinde opel beyin tamircisi mecit usta var.nete yazdığında telefonu adresi çıkıyor.berkaylada bi görüş onların yan dükkanında.işinde iyi olduğunu duydum.

Sadık Özyer
15-07-2016, 15:13
Anıl DALGA naptın çözebildin mi sorunları ? :)

AliGizda
18-07-2016, 09:28
topkapı ticaret merkezinde opel beyin tamircisi mecit usta var.nete yazdığında telefonu adresi çıkıyor.berkaylada bi görüş onların yan dükkanında.işinde iyi olduğunu duydum.

Teşekkür ederim, tamirine en az 300 TL fiyat çekerler diye düşünüyorum. Araba arada arıza lambasını yakıyor ve yaktımı araç elektiriği kestiği için 3000 deviri geçmiyor ve bırakmıyor arabayı. Kazalı bir arabadan çıkma tamir görmüş Paşaoğlu yazılımlı beyin var, 450 TL bırakıyor. Alınırmı sizce? Sorunsuz kullanıyormuş ve setup' ı gerçekten iyiymiş. 600 TL' ye yazılımı attırmış.