PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : lpg ve karburator meselesi

erdem325
10-01-2012, 02:15
simdi oncelikle malumunuz 89 golf mk2 1.6 litre karburatorlu 75hp ez motor kodlu bi aracimiz var..
ben bu lpg ayar mevzusuna hakikaten ayar oluyorum..

1.) su an karburatorum skntili..
bi kere actik icinden garip garip seyler cikti, sanki seker gibi biseyle heryeri tikaliydi karburatorun..
temizledik bi ara calisti benzinde ama en fazla 3 bin devirden sonra patirdayip stop ediyordu..
daha sonra yine calismamaya basladi..
simdi yine calisiyor ama ayni sekilde..
karburatore ayrica el aticam, tekrar temizlicem falan olmazsada degistirecegim..

2.) sanayide lpg beyni dedikleri o lpg mikserim omrunu doldurdu, suan babamlarin sirkette kullanilmayan bi aracin mikseri var arac ustunde..
mikser kucuk sanirim cunku aracin ust devirleri resmen olu..
eski mikserimle nispeten guclu donen ust devirlerim su an rezalet durumda, bende bu yuzden ustleri gordurmuyorum motora..
yeni bir mikser almam lazim, ben ne olursa olsun kapasitesi buyuk bir mikser istiyorum, buyugun zarari yok nasilsa, sana lazim olan kadar acarsin olur biter ama kucuk mikserde bi yerden sonra tadi kaciyor aracin..
mikser onerilerinize acigim, alirken neyine bakayim bu mikserlerin ki kapasitesinin buyuklugunu anlayabileyim?

3.) bana aracin emisine bant, bidon kapagi vs gibi salak salak seyler baglayip rolanti tutturan degil, emise mudahale etmeden lpg ayarini adam gibi yapabilecek bir yer lazim..(ankara)
zaten mikser emis flowunu etkilerken bi de bu bant mant olaylari motorun iyice bogazini skyor..
hatta mumkunse afr nedir bilen, ayar yaparken bana senin aracin su afr ile yuruyor diyebilen bi usta lazim..
benim de hakkim yani motorumun kac afr de yurudugunu bilmek..
zaten olmazsa paraya kiyip alacam bi afr cihazi kendi ayarimi kendim yapicam boyle giderse..

evet bunlar benim lpg ile ilgili sorunlarim, fikirlere acigim, onerilerinizi bekliyorum..
eger ne olursa olsun yine duzen tutturamazsam en sonunda sokup atacam karburatoru falan, alacam bi motrsiklet itb si ms le falan injeksiyona gecicem..

serci
10-01-2012, 12:14
Yazdığın 3. madde ..Aynı şeyleri düşünüyoruz.10 tane lpg ciye gittim o bantı söküp attıramadım ben söküyorum onlar bantlıyo yokmu buna çare diyorum yok böyle bin diyolar

RSBurak
10-01-2012, 15:47
benim araçtada aynı problemler var eski lpg mikserinde üst devirlerde araba gitmiyordu şimdi sıfır lpg sistemi taktırdım komple yenilendi sistem gidişi biraz düzeldi ama istedğim gibi gitmiyor hala oda lpg'den dolayı galiba.yalnız benim araba benzinde siyah duman atarak çalışıyor.gazı bırakınca stop ediyor sıkıntı karbüratördemi yoksa başka bir yerdemi.?

erdem325
10-01-2012, 15:49
Yazdığın 3. madde ..Aynı şeyleri düşünüyoruz.10 tane lpg ciye gittim o bantı söküp attıramadım ben söküyorum onlar bantlıyo yokmu buna çare diyorum yok böyle bin diyolar

aynen hepsi ayni muameleyi yapiyor..
o bant mant varkende bu sefer araba benzinde calisinca resmen duman atiyor eksozdan, aracin arkasina bi geciyorum boyle cig yanmis benzin kokusundan gozlerim yaniyo goruntu gidiyo resmen :d
banti bi sokuyorum benzinde duzeliyor sonra..
bu sefer lpg cortluyor..

erdem325
10-01-2012, 15:51
benim araçtada aynı problemler var eski lpg mikserinde üst devirlerde araba gitmiyordu şimdi sıfır lpg sistemi taktırdım komple yenilendi sistem gidişi biraz düzeldi ama istedğim gibi gitmiyor hala oda lpg'den dolayı galiba.yalnız benim araba benzinde siyah duman atarak çalışıyor.gazı bırakınca stop ediyor sıkıntı karbüratördemi yoksa başka bir yerdemi.?

emise taktiklari banti falan sokmeyince benim aracta benzinde duman atarak calisiyor..
valla bu karburator nasi lanet birseyse hayattan soguttu beni..

RSBurak
10-01-2012, 16:18
Lpgde düzgün çalışan motor benzinde düzgün çalışmaz diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum.bide lpg için ayrı benzin için ayrı ayarmı yapılıyor.araç 3-4 senedir benzin görmedi bu yüzden.

erdem325
10-01-2012, 19:56
Lpgde düzgün çalışan motor benzinde düzgün çalışmaz diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum.bide lpg için ayrı benzin için ayrı ayarmı yapılıyor.araç 3-4 senedir benzin görmedi bu yüzden.

ya benim anladigim kadariyla bu emise taktiklari garip gurip seyler olmasa benzinde ayarlanir lpg de..

hic kimse ugrasmiyor bu isle anladigim kadariyla, mesele burda.
zaten lpg cilerin cogu bi alem, neyi nasil yaptiklarini anlayamiyorum..
dedigim gibi bize afr nedir falan bilen ona gore ayar yapacak bi usta lazim..
yoksa olmicak bu is boyle..
sacma salak isler ya..
zaten cogu insanda karburatorlu araca binmiyor, dogal olarak burdanda pek bi tavsiye alamiyoruz :)

boyle giderse ya bu motoru ms yapcam yada ayni kasanin gti motorunu swaplayip ona ms yapcam..
karburatorle araba yurutemicez biz anlasilan :D

ygtrn
10-01-2012, 20:11
konuyu yakından takipteyim, vosvos um restorasyondan çıkınca lpg işine bi el atacaz bakalım :)

erdem325
10-01-2012, 20:25
hakkaten yokmu bu isi net bilen birisi yau forumdan..
bize biri bi anlatsa bu olayin aslini astarini..
dustuk "gaz"cilarin eline insaf el amannnn :D

Zorbey
16-01-2012, 20:08
Danıştığım kişilere göre motor randımanı bu konuda önemliymiş Bant işi çaresiz ustaların işi diyip çıkıyo işin içinden :)

xcel
16-01-2012, 20:16
öncelikle motor ayarları, daha sonra karbüratör ve lpg tesisatı sağlıklı olmalı. bunlardan birinde sıkıntı varsa en iyi usta gelsin çözemez meseleyi. sıfırdan, motor sübap, sente, avans ayarları, soğutma sistemi kontrolü ile başlayıp karbüratör revizesi mümkünse yenilenmesi akabinde lpg tesisatı kontrolü eli devam edin. bu sıralamaya uymayınca tekrar tekrar başa dönersiniz. 10 senedir ikinci üçüncü araç olarak karbüratörlü lpgli araçlara biniyorum. -25 derece havada yarım marşta çalışır araçlarım. bu işlemler sıra ile tekrarlandıktan sonra iyi bir usta ile sıkıntı yaşamazsınız.

erdem325
19-01-2012, 21:19
PROPANTURK LPG OTO GAZ AYAR CİHAZLARI PRO-KAR LPG PERFORMANS MİKSER AZ YAKIT İÇİN DOĞRU EMİSYON DEĞERLERİ blos lpg mıxer carburetor Lpg Ayar Makinesi (http://www.lpggazayar.com/propane-lpg-blos-mixer-carburator.html)

boyle bir urun buldum..
izmirdeymis satisini yapan kisi..
ben ankaradayim, burda baglantili oldugu birisi varmis, bayiliginimi ne alicakmis falan..
260 tl fiyat cekti, montaj ve montaj sonrasi 4 kez periyodik ayar dahil..
bu urunle emise bant takmaya gerek kalmiyormus..
malumunuz lpg ve karburator bir araya gelince bizim ustalarinda marifetleri eklenince iki yakittan birini tercih etmeniz gerekiyor, cunki mixer aracin emisini daraltiyor, ayrica bant meselesi arac benzinde calisirken aracin anasini aglatiyor, eksozdan resmen simsiyah duman atiyor arac zenginlikten :D
sizce bu urun derdimize care olurmu?
degermi yani bu paraya?

oguzhan89
28-03-2012, 22:11
karbüratörü yandan deldirerek gaz girişi yaptırdıgınızda bantla ugraşmamış gaz da ve benzinde rahatlıkla kullanabilirsiniz...

boosted_pug
29-03-2012, 01:16
PROPANTURK LPG OTO GAZ AYAR CİHAZLARI PRO-KAR LPG PERFORMANS MİKSER AZ YAKIT İÇİN DOĞRU EMİSYON DEĞERLERİ blos lpg mıxer carburetor Lpg Ayar Makinesi (http://www.lpggazayar.com/propane-lpg-blos-mixer-carburator.html)

boyle bir urun buldum..
ben ankaradayim, burda baglantili oldugu birisi varmis, bayiliginimi ne alicakmis falan..
malumunuz lpg ve karburator bir araya gelince bizim ustalarinda marifetleri eklenince iki yakittan birini tercih etmeniz gerekiyor, cunki mixer aracin emisini daraltiyor, ayrica bant meselesi arac benzinde calisirken aracin anasini aglatiyor, eksozdan resmen simsiyah duman atiyor arac zenginlikten :D
degermi yani bu paraya?

linkdeki ürünü kim ürettiyse çok akıllıca davranmış aslında ürünün bant ve mixerden bi farkı yok tek artısı elektronik olması bu üzerindeki siyah parça stepper idle motoru die tabir ettiğimiz rölanti düzenleyicisi alt devirlerde içeri hava fazla girdiğinde deliği tıkayarak havanın kısılmasını sağlıyor ve alt devirlerde zengin karışımı engelliyo üst devirlere çıkıldığında deliği açarak içeri daha çok hava girmesini sağlıyo ve araç tüpde max performansı gösteriyor gerçekden akıllıca üretmişler

şuan bendede 1.4 ef çift karbüratörlü civic war aracımın karbüratörü nispeten iyi bi sıkıntısı yok ama çift olduğu için tüp olayı sıkıntılı benim aklımda da şöyle bi düşünce war yaklaşık bir ay sonra araç kaportadan çıktıkdan sonra direk bu uygulamaya başlıyacam

ilk olarak araca tek nokta tüp sistemi takılacak ve ruhsata işlenecek araç zaten elektronik ateşlemeli olduğu için ateşlemeyi hiç ellemicez zaten ihtiyacımda yok bu araçdan performans beklemiyorum sadece az yaksın yeter

daha sonra çıkmacıdan yada sıfır olarak 4 tane sıralı sistem enjektör ve regülatör alıcam ve bunların montajını yapıcam

aracın üzerindeki karbüratör sistemini hiç ellemeden bu aldığım enjektörleri megasquirt yardımıyla sürücem ve bu arada bezini kesicem aracın karbüratörü gaz kelebeği gibi çalışacak ve araç sıralı olarak tüple çalışacak aracın ateşlemesindende referans sinyali çekicem

tek sıkıntı geçiş esnasındaki karışıklık onada bi çözüm ürettimmi işlem tamam

yapmayı planladığım olay bu şekilde başladığımdada sizlerle resimlerini paylaşırım zaten

Germanian
29-03-2012, 01:27
mengu abı belkı dusunmussundur ama soylıyım yınede gazı kutuge gırmeden once bıır regulatorle sıvı halden gaz hale donusurmen gerek bence aldese 67r serisı kullan hem kutuk bassıncınada mudahele edebılırsın bı ıkı ınce ayarda yapma sansın daha var

asmisinsan
29-08-2013, 09:04

boyle bir urun buldum..
degermi yani bu paraya?

konuyu hortlatalım propan lpg karbüratörü alıp aracıma uyguladım gerçekten parasını hak edep bi ürün üst devirlerde ölü olan araç şimdi çanlandı (araç 21 concorde) yakıt tüketimi konusundada kullandıkça buraya yazacagım

0M42
29-08-2013, 10:22
Özellikle eski sistem lpg sistemleri için blos büyük nimet hala blos a geçiş yapmayan boşa kürek çekiyor.Blos u lpg karburatörü olarak düşünebilirsiniz devire göre istenilen havayı ve lpg gazını sağlıyor bant vs. olayını ortadan kalkıyor.

YavuzNaz
29-08-2013, 10:41
Bu cihazı kullanan araç benzinle kullanımda olumsuz bir etki oluyormu acaba, Honda grubu araçlarda kullanan varmı merak ediyorum.?

asmisinsan
29-08-2013, 10:44
benzine herhangi bi etkisi yok hatta karbüratörlü araçlarda batla ayar yapıyorlar bu parça ile bant olayı son buluyor

LeKLeK
31-08-2013, 00:40
Blos tipi lpg mıkserı alacaksın butun sorununu cozecek ınternetten arastırabılırsın

ben karburutoru ıptal ettım bu mıkserı taktım hıc bı sorunum kalmadı

VW-Freaks
13-06-2016, 15:44
bu blos tipi lpg mikserini nerden bulabiliriz?