PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mercedes 190E 2.3 16v cosworth ?

PriSOneR
13-01-2012, 14:47
Selam bugünlerde arkadan itişli bir araç düşünüyorum yaş olarak eski olsada 2.3 16v ilgimi çekiyor bu araç ile ilgili tecrübesi olan varmı ? problemli bir araçmıdır, yedek parça sıkıntıları yaşatırmı, performansı e36 3.20 ye oranla nasıldır.

saygılar.

darkmoon
13-01-2012, 14:51
cosworth derken anlamadım cosworth firması 190 kasaya araçmı üretti.. amg lerini biliyorumda cosworth ünü ilk defa duydum.

PriSOneR
13-01-2012, 14:58
cosworth derken anlamadım cosworth firması 190 kasaya araçmı üretti.. amg lerini biliyorumda cosworth ünü ilk defa duydum.

Bildiğim kadarı ile 2.3 16v lerde amg yok cosworth motorlu diye biliyorum forumdan birisi yazmıştı.

mehmetRS
13-01-2012, 15:00
2.3 16v 1985 model vardı bende.. Cosworth tur, AMG değildir. Amg lerin body dizaynı v.s. daha farklı. Araç 3.20 BMW ile kıyaslanacak bir arac değilki fabrika verisi 185 hp olarak verilmiştir cosworthun. ke-jetronic yakıt sistemi ve fabrikasyon 4-2-1 yollu headers sistemi vardır. arkadan bildiğim kadarıyla %60 kilit diferansiyelli aracın süspansiyon sistemide farklı. Motordan yağ basıncı ile destek alan bir sistem.. Getrag ters 1 şanzıman vardır.. şu giderken geriye takılabilen efsanesi sadece uydurmadır :).. çok güzel bir araçtır, temizini düzgününü bulursanız kaçırmayın ama temiz ve düzgünü kaldımı bilmiyorum.

edit : özel olarak gaza asıldıgınızda, hiç canınızı sıkmadan süratlenebilen ve bir okadar emniyette hissettiren araç, emsallerinin neredeyse tamamını ağır şekilde üzebilecek bir güçte.. videosu yok ama 3.25 ile denemiştim.. aynaya düşmek şu yana dursun, arada bir tır boyu fark açıldı ve o farkta kapanamadı.

Yedek parçasını ben cok rahat temin edebiliyordum aksaraydan.. komple conta setini sormuştum kafamda bir proje vardı, onu bile günün akşamına temin edebiliriz denmişti. Yakıtı fazladır.. km de 60-70 kuruşu rahat bulan değerleri var. Fakat yakıt sistemi yani ke-jetronic sistem bir kere düzeni kaydığında bir daha yerine cok zor oturuyor. Sabahları geç çalışabilir, ısınana kadar zart zurt stop edebilir.. bunlara çok iyi bakmak lazım.. Devamlı yanlanmış bir araçsa arka şase kısmına iyi bakmanızı öneririm, çatlak çürük kırık varmı diye cünkü olabiliyor. elektrikli sunroofu arıza cıkarabilir, onun dışında zaten kliması olmuyor 2.3 lerin.. şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

PriSOneR
13-01-2012, 15:12
klimalı versiyonları var diye biliyorum şu ileri giderken geri vites muhabbeti uydurmamıdır ? sanki birisi demişti 80 la giderken geri vites yapılabiliyor diye :)

mehmetRS
13-01-2012, 15:20
klimalı versiyonları var diye biliyorum şu ileri giderken geri vites muhabbeti uydurmamıdır ? sanki birisi demişti 80 la giderken geri vites yapılabiliyor diye :)

yaparsınız tabi, getrag sağlam şanzımandır fakat 2.3 16V dekiler o işi yapmak için olanlar değillerdir. Bir tarafları kırmanız an meselesi olabilir denediğinizde. Anlayacağınız tamamen uydurma. 2.3 16V 85 model cosworthlerin hiçbirinde klima yok.Tesisat hazırlıgı felanda yok kaput altında v.s.. 2.5 2.8 lerde felan varsa bilmiyorum ama..

darkmoon
13-01-2012, 15:22
çok iyiymiş specleri

tunceR
13-01-2012, 15:23
kıbrısta 560 sec mersedeste görmüştüm 60-70 le giderken geri ye takabiliyodu.

initial-D
13-01-2012, 16:12
300le giderken geriye taksa ne olacak ya?neye yarar:D

e36 320 onun ayarında değildir

volume81
13-01-2012, 16:19
30-40'la giderken geriye takmışlığımız vardır :D

tuner faruk
13-01-2012, 16:28
Aslında bu araba hakkında sayfalarca yazabilirim :D

Öncelikle şöyle söyleyeyim ilk Mercedes deneyiminiz olucaksa yada ilk 190 deneyiminiz olucaksa bence hiç bulaşmayın şu sebepten:K-jetronik her ustanın her babayiğidin harcı değil sistem olarak çok iğrenç bi sistem ve ülkemizde bu sistemden anlayan ustalar çok az ya senelerin Mercedes cisi olucak yada kırık bi usta olucak :)

Piyasada elle tutulur gözle görülür Cosworthlerin sayısı bi elin parmaklarını geçmeyecek kadar az yaz sonuna kadar bende aradım niyetim sıfırdan toplamaktı ama hangisine baktıysam mutlaka bi sorunu vardı sorunların çoğuda LPG takılmasından dolayı K-jetronikle LPG uyumsuz iki sistem ya benzinli kullanıcaksın ki enjeksiyon sisteminin çok düzgün olması gerekiyorki düzgün yaksın ve düzgün çalışsın yoksa ne ısınmadan rahat çalışır nede tad verir. Yada LPG takılı olanı alıp sorunlarla boğuşucaksın..

Bu arada 2.3 16v ve 2.5 16v ler Cosworth firmasının modifiye ettiği motorları taşımaktadır bu nedenle Cosworth denilmektedir.Ama ülkemizde amg olarak anılmaktadır ki bunun nedenide Evo1 ve Evo2 modellerinin AMG tarafından modifiye edilmiş olmasıdır.

mehmet abinin dediklerinede katılıyorum ama ufak bir detay Mercedeste klima opsiyoneldir bu her araç için böyledir ve klimasız ise Mercedes elektirk sistemi vs. ni koymaz ya klimalıdır ya değildir :) Klimalı modellerin zaten radyatörleri genelde daha büyük olur :)

Getrag şanzımana gelince 1 in R yerinde olmasından dolayı ters1 adı verilir ki bence rooling için çok güzel bi şanzıman :D E30 M3 dede aynı şanzıman vardır 70 le giderken geriye takma söylentileride şehir efsanesidir bunu deneyip yapan olmuştur ama bundaki tek neden Getrag markasının çok sağlam şanzıman üretmesi ve kırılmamasıdır.

Motor konusundada her usta yapamaz önceden açmış araştırmış bilgi edinmiş işinin erbabı usta ancak anlar motor parçası olarak silindir kapağı vb. parçaları bulmak Türkiye şartlarında zordur az sayılı olduğundna dolayı :) Kaporta parçaları diğer 190 la aynıdır sadece body kit olarak ön arka tampon ve spoileri bulması zordur :)

Eğer bunları göze alabiliyosan çok çok keyifli arabadır ama dediğim gibi hiç Mercedes deneyimin olmadıysa ve ilkkez biniceksen bence bulaşma :)

Umarım sıkıcı olmamıştır..

vodkan
13-01-2012, 16:47
temizini bulmak zor.olaki buldunuz parca sıkıntısı yaşarsınız.
bende vardı usta ne oldunu anlamadan deneysel yaklaştı sonra cok sıkıntı yaşadım motorda.
ben 30 ile giderken geriye takmıştım,taktımda ne oldu bianlık heyecan sonu masrafın babasını almıştım :)

::ZaFeR::
13-01-2012, 17:50
Peki bu ke-jetronic yakıt sistemini söküp başka bir sistemle değiştirsek nasıl olur ?

0M42
13-01-2012, 18:01
Ballı kaymak olur.

ChtArdARSL
13-01-2012, 18:12
Aracı Ms cevırmenız lazım hem guc,hem ekonomı ıcın 2.000 net gıder ama arac eltronık enjeksıyon olur ve tadından yenmez

tuner faruk
13-01-2012, 19:54
Aracı Ms cevırmenız lazım hem guc,hem ekonomı ıcın 2.000 net gıder ama arac eltronık enjeksıyon olur ve tadından yenmez

Aynen öyle MS takarak elektronik enjeksiyona çevirmek mümkün yurtdışında örnekleri var stok olarak sadece bu işlemle 200 Hp yapanlar var ülkemizdede yapılmış örnekleri var biri bitti hata sıralı sistem Lpg takıldı diye biliyorum diğeri ise hala devam ediyo diyo biliyorum devam etmesinin sebebide araç turbolanıyor.

Kakus
13-01-2012, 20:04
80 ile giderken geriye takma muhabbeti ;

efsane işte benim şanzıman getrag gardaş 100 le giderken geriye takıyorum diyen çok kişye şahit oldum ama hadi tak dediğimde arabaya binmeden R ye takıyolar oda başka bir şanzıman :D denemek kısmet olmadı bana hiç o yüzden bişi diyemiyorum

PriSOneR
14-01-2012, 10:30
arkadaşlar bilgileriniz için tşk temiz bir araç bulursam araca hemen ms uygulaması yaptırabilirim problem değil. aracın motor parçalarının sıfırları bulunabiliyormu acaba yatak piston conta seti pompa vs.