PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yerli Otomobili Tofaş Yapacak

Chatin
16-01-2012, 09:53
Koç Grubu, Tofaş’taki ortağı İtalyan Fiat’ın teknolojik desteğiyle Bursa’da ‘Türk malı’ otomobil üretmek için düğmeye bastı. Fiat’ın mevcut modellerinden yola çıkılarak geliştirilecek aracın, tasarım ve mühendislik çalışmalarını Tofaş yapacak.

Detroit Fuarı’nda Fiat ve Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne verdi. İtalyan Fiat’ı krizden, Amerikan Chrysler’i ise iflastan kurtardığı için dünyanın en başarılı CEO’su kabul edilen Marchionne, en başından beri kesinlikle ‘Türk markalı’ otomobil projesinin mümkün olacağını düşündüğünü belirtti. Marchionne, “Bence hükümetin bu adımı kesinlikle doğru. Stratejik olarak bu işle ilgilendiğimi daha önce iletmiştim. Bunu en son eylül ayında Türkiye’ye geldiğimde Başbakan Erdoğan’a da söyledim” dedi.

Yerli otomobilin sahibi belli oldu - Otomotiv- ntvmsnbc.com (http://www.ntvmsnbc.com/id/25314240)

video :http://video.ntvmsnbc.com/yerli-otoya-fiat-destegi.html

------

Bu iş imkansız diyen Mustafa Koç nasıl oldu da ikna oldu bilmek isterdim.

Maxiboost
16-01-2012, 09:57
Sahin, dogan donemi geri gelecekte ondan..

gurkanerkan
16-01-2012, 10:02
yeni kuşlar yolda sanırım ? yeni araçların isimleri ne olacak acaba:soru:

Asimos
16-01-2012, 10:06
Bu iş imkansız diyen Mustafa Koç nasıl oldu da ikna oldu bilmek isterdim.

Tayyeap Reyiz dediki yapıyosan yap bu işi , yapmıyosan ben yapıcam(devlet) yada yaptırtıcam.

Hakan Burak
16-01-2012, 10:09
Albea'nın üretimini sonlandırdılar ki B sınıfı araç yapmak için. Bence iyi olur. Bakalım, görelim.

h.guroglu
16-01-2012, 10:10
eweeett yeni kış serileri yolda anlaşılan

yada şehir isimleri fln verirler herlade :D

S.celik
16-01-2012, 10:12
Aslında biraz düşünmeden hareket ediyor olabiliriz araçların tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılsın yabancının yapmasına bende karşıyım ama altyapı olarak makinalar ve bilgi deneyimi yardımı veya ithalatına karşı değilim daha az hata ile gerçekleşmiş olur proje ileriki zamanlarda kendi bilgi ve deneyimlerimizi kullanmaya başlayabiliriz

Büyük araç üreticilerinin Türkiye de fabrikaları var ve kaliteli ve genç çalışan potansiyelimiz fazlasıyla var eğer gerçekten bir üretim başlarsa güzel sonuçlar doğar.Kalite yakalanırsa Türk halkı aracı talep edecektir :)

Maxiboost
16-01-2012, 10:19
Umarim albea gibi parasini hak etmeyen bir arac yapmazlar. Dar, yuksek, dengesiz, sacma nir gaz tepkisi. Bu kadar zor mu adam gibi bir arac yapmak ya. Hyundai kalitesini yakalasalar gozlerim yasarir valla..

Hakan Burak
16-01-2012, 10:21
Umarim albea gibi parasini hak etmeyen bir arac yapmazlar. Dar, yuksek, dengesiz, sacma nir gaz tepkisi. Bu kadar zor mu adam gibi bir arac yapmak ya. Hyundai kalitesini yakalasalar gozlerim yasarir valla..

25.000 TL'ye öyle bir arabanın olabilme olasılığı yüksek. Ama sonuçta kendi markamız diye avuturuz kendimizi. :)

Quantum
16-01-2012, 10:27
Şimdi bişeyler yazacağım, beni yine Devrim filmindeki bakkala benzeteceksiniz.
En iyisi mi susayım ben.

Cliosportve
16-01-2012, 10:29
Umarım ellerine gözlerine bulaştırmazlar işi

İbrahim Erdem
16-01-2012, 10:30
hava yastıklı absli multijet motorlu şayin

fabrika çıkışı cms40 taksalar bari :D

şaka bir yana hayırlısı diyelim :)

serkanokan
16-01-2012, 10:32
Bence düzgün bişey çıkacaktır ortaya..

metin
16-01-2012, 10:35
Yeniden gelsin şahin tdi arkadan itiş olsun yazılımı yapan yanlasın :)

atarktan
16-01-2012, 10:49
Şahin, doğanın üretimi devam etseydi bugünlere güzel bi şekil alarak çıkabilirdi belki, Motorda

sıkıntı olmazda,güzel bi araç çıkar inş.

palamut
16-01-2012, 10:50
%50 yabancı ortakla üzerinde türkçe bişeyler yazan makyajlı linealar yapmasınlarda fiat regata-şahin olayında olduğu gibi.

Serhat Y.
16-01-2012, 10:54
tamamen yerli üretim değilmiydi? nerden çıktı bu Sergio Marchionne midir nedir o İtalyan şimdi. zaten önemli olan böyle bir projede motoru üretmek değilmidir? sanki yine yapılacak kasaya bir Fiat motoru koyulacakmış gibi bir hisse kapıldım.

Day Walker
16-01-2012, 10:55
Sol aynayı takıp sağına para istemeseler bari.

XSi
16-01-2012, 11:02
ya devlet destek olacak yada global firmalardan biri el atacaktı..

başka türlü ayakta durması mümkün değil

Örnekler:

dacia romanya (renault)
seat ispanya (VAG)
skoda çek cumhuriyeti (VAG)

darkred
16-01-2012, 11:05
Bende bu kadar karamsar olmamak gerek diye düşünüyorum sonuçta bir şekilde bu işe biryerlerden başlamak gerekli....İlk kez otomobil yapıcak bir ülkenin otomobilinden mercedes kalitesi beklemek yanlış olur bence...Bu iş keşke yap sat olsa bunun arkasında daha üretilecek otomobilin yedek parça sanayisinin gelişmesi tedarik zincirinin oluşması bayilikler yetkili servisler gibi bir cok etken ve bircok faktör var...

Motor konusunda setra otobüsler mercedes motorlu citroen peugeot grubu zaten birebir aynı türk italyan ortaklığı olursa motorun fiat olmasındada bir sakınca yok özellikle kendini kanıtlamıs sorunsuz güzel bir motorla piyasaya girmek ve sonrasında kendine has motor geliştirmek piyasada tutunmak adına daha mantıklı bir seçim olur...

Oconner
16-01-2012, 11:05
şahine hava yastıgı koysan ne olur 30 la duavara carpsan çamurluk arka kapıya geliyo direk :D

BlackEmperor
16-01-2012, 11:09
peki bu arabanın neresi türk malı olacak?

MKT
16-01-2012, 11:41
Sol aynayı takıp sağına para istemeseler bari.

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha: :D

ErenErdem
16-01-2012, 12:32
Kaç yıldır yapılacak deniyor :)

Ben ozamandan beri bir ilerleme göremedim, ağzı olan konuşuyor :)

Zorla yerli üretim araç yapmaya çalışıyoruz bu biraz içten gelmeli...

ulasstoprak
16-01-2012, 12:49
Sıfır Ek kasa Civic yapsınlar bak nasıl satılıyo.. :)

onur_S
16-01-2012, 13:14
niye hep fiat anlamıs değilim.sağlam bi araba olsun öncelikle.araclar cok tercih ediliyor ve en cok ölümlü kazalar bu araclardan cıkıyor..fiatla yapılan araclar ortada.fiatın kendi araclarının güvelikleri de ortada ayrıca.tofasa gerek yok,bari renaultla ortak girselerdi ertex in yaptıgı gibi reno motoru olabilirdi

TigeR
16-01-2012, 13:18
palio albea linea fiorinonun ismini değiştirecekler sadece o da türk otomobili olmuş olacak hayırlısı olsun

HondatugraL
16-01-2012, 13:22
yeni kuşlar yolda sanırım ? yeni araçların isimleri ne olacak acaba:soru:

baykuş üretirse alırım ben apaçi olmaya razıyım :D:D

Parsia
16-01-2012, 13:30
niye hep fiat anlamıs değilim.sağlam bi araba olsun öncelikle.araclar cok tercih ediliyor ve en cok ölümlü kazalar bu araclardan cıkıyor..fiatla yapılan araclar ortada.fiatın kendi araclarının güvelikleri de ortada ayrıca.tofasa gerek yok,bari renaultla ortak girselerdi ertex in yaptıgı gibi reno motoru olabilirdi

mevzu fiat değil aslında, mevzu koç holding. Türkiye'de otomobil üretiminin yarıdan fazlasını koç gerçekleştiriyor. Fiat da bu işe el atınca (baktı para var) Koç'la masaya oturdu sonra böyle bir şey ortaya çıktı. Beni endişelendiren Fiat markası değil, KOÇ ! Yıllar önce Anadol'u Ford altyapısıyla üretip sonradan yerli teknolojiye geçmek yerine lisanslı otomobil üretimini tercih etti, bildiğim kadarıyla Hyundai de Ford altyapısıyla otomobil üretirken sonradan yerli üretime geçti ve şu anki durumunu hepimiz biliyoruz. İnşallah tarih tekerrür etmez.

Ronin_
16-01-2012, 13:39
SAAB hazır iflas belgelerini açıklamışken, bizim ülkemizin yetkili abileri olaya el atıp saab teknolojisine yakın tasarım ve güvenlikte araçları burada üretse fena olmazmı ki?

Bi1ReD
16-01-2012, 13:44
Anlamadığım şey haberi kopyalayıp yapıştırınca ceza olmuyorda haberin linkini verince ceza oluyor bu şekilde yöneticilik yapmak sadece ego tatmini gibime geliyor. Bunu aliskanlik haline getirip art niyetli olarak yapmış olsa tamam diycem ama bir link üzerinden tartışmanın neresi sakıncalı merak ettim doğrusu...

yaşar
16-01-2012, 13:57
Bir tane olumlu düşünen yokmu ?

O olsaydı bu olurdu bunu yapsalar böyle olur vs vs vs herşeyimi biliyorsunuz arkadaş ? ? ?

By_HaNNibaLL
16-01-2012, 14:06
Yorumları okudumda neden herkezde devrim zamani gibi düşünceler var.
Sanayi olarak cok gelişmiş bi sanayimiz var türk otomobilini TOFAŞin üslenmeside cok iyi olacak sorun şu ki FİAT el atti yine ayni otomobiller gelicek(albea,palio vs)Fiatin cok cok iyi araçlari var italyada ama türkiyeye gelmiyo araçlar.

Türk mühendisleri yapacaklari için birakinda ilk otomobilimiz olsun kötü olsun en kötüsü şahinden doğandan iyi olur ki bu otomobilleri yıllardir kullaniyorum daha sonra geliştirilir daha iyilerini ortaya cıkartırlar

Ronin_
16-01-2012, 14:09
Yorumları okudumda neden herkezde devrim zamani gibi düşünceler var.
Sanayi olarak cok gelişmiş bi sanayimiz var türk otomobilini TOFAŞin üslenmeside cok iyi olacak sorun şu ki FİAT el atti yine ayni otomobiller gelicek(albea,palio vs)Fiatin cok cok iyi araçlari var italyada ama türkiyeye gelmiyo araçlar.

Türk mühendisleri yapacaklari için birakinda ilk otomobilimiz olsun kötü olsun en kötüsü şahinden doğandan iyi olur ki bu otomobilleri yıllardir kullaniyorum daha sonra geliştirilir daha iyilerini ortaya cıkartırlar

inşallah olur bu dediklerin ama merak ettiğim ötv kdv olayı nasıl olucak fiat işin içine girerse?

By_HaNNibaLL
16-01-2012, 14:15
inşallah olur bu dediklerin ama merak ettiğim ötv kdv olayı nasıl olucak fiat işin içine girerse?

Ben fabrikada staj yaparsan denetleme dönemine denk geldim fabrikada beton yer kalmadi plastik boyayla boyadilar yaya yolu ve forklif yolu falan fabrikada ummali bi çalişma vardi daha sonra anladim ki FİAT bünyesindeki bütün fabrikalar denetleniyor denetleme sonucu puanlar veriliyor TOFAŞ ilk denetlemede bronz madalya daha sonra gümüş ve benim olduğum dönemdeki denetlemede bütün eksikler giderilmiş ve altin için hazirlaniyorlardi.Tuvaletlerde bu tablolar asiliydi herkezin görmesi için sanirim.Ferrari bile tam puan alamamişken TOFAŞ bu altina aday gösteriyorlardi.

Çay molasinda müdürümüz anlatmişti şuan tofaş olarak fiatin en iyi üretim yapan ve en disiplinli fabrikalari arasindayiz altini alabilirsek eğer fiattan istediğimizi yaptirabilir.
Yeni üretime girecek olan araçlari burada yapmak için talepte bulunsan bunu geri cevirmeden bize verebilecekler ellerindeki verilere göre demişti

Tunç
16-01-2012, 14:17
guzel bişiler çıkar inş

mmged_jan
16-01-2012, 14:22
fantezik kuş isimleri koysunlar yine
karga (sw)
saksagan (sedan)
ebabil (coupe)
birde angut diye cabrio yapsınlar :) tutmaz bu saatten sonra artık

Maxiboost
16-01-2012, 14:33
Anlamadığım şey haberi kopyalayıp yapıştırınca ceza olmuyorda haberin linkini verince ceza oluyor bu şekilde yöneticilik yapmak sadece ego tatmini gibime geliyor. Bunu aliskanlik haline getirip art niyetli olarak yapmış olsa tamam diycem ama bir link üzerinden tartışmanın neresi sakıncalı merak ettim doğrusu...

Ego tatmini gibi geliyorsa ego tatmini begenmiyorsan girmezsin. Anladigim kadariyla sadece link atip bir konu acmissin ve ceza almissin. İnsanlar bu siteden cikip baska bir sayfaya girerek paylastigin konuyu okumak zorunda degil. Detayi yazarsin ornek foto eklersin 1-2 tane, fazla bilgi isteyen link e tiklar.

AtmoSpheriC
16-01-2012, 14:36
Miafori Üretimi başlasınn... :D

Ronin_
16-01-2012, 14:42
Ben fabrikada staj yaparsan denetleme dönemine denk geldim fabrikada beton yer kalmadi plastik boyayla boyadilar yaya yolu ve forklif yolu falan fabrikada ummali bi çalişma vardi daha sonra anladim ki FİAT bünyesindeki bütün fabrikalar denetleniyor denetleme sonucu puanlar veriliyor TOFAŞ ilk denetlemede bronz madalya daha sonra gümüş ve benim olduğum dönemdeki denetlemede bütün eksikler giderilmiş ve altin için hazirlaniyorlardi.Tuvaletlerde bu tablolar asiliydi herkezin görmesi için sanirim.Ferrari bile tam puan alamamişken TOFAŞ bu altina aday gösteriyorlardi.

Çay molasinda müdürümüz anlatmişti şuan tofaş olarak fiatin en iyi üretim yapan ve en disiplinli fabrikalari arasindayiz altini alabilirsek eğer fiattan istediğimizi yaptirabilir.
Yeni üretime girecek olan araçlari burada yapmak için talepte bulunsan bunu geri cevirmeden bize verebilecekler ellerindeki verilere göre demişti

anladım ama ben tofaşı kötülemek için bunu söylemiyorum benim demek istediğim tofaş adı altında veya fiat adı altında burada yada başka biyerde üretilse bile ötv vericekmiyiz?

kendimiz yapmış olmuyoruz çünkü işin içine fiat veya x bi marka girerse ?

bilalMW
16-01-2012, 14:51
Şimsdi çok tepki alabilirim ama diyeceğim Fiat ucuza kaçan sürümden kazanan bir firma.
Pek bir şey beklemiyorum. Keşke hyundai'de ki panpalar el atsalardı bu işi. VAG zaten bizi diklemiyor.
Tamam güncel model gamı parasının hakkını veren modeller ama işte.. olmuşken daha iyisi olabilirdi.
Saab'ı niye almadık ? :(

zübeyir
16-01-2012, 14:52
ayvayı yedık :D.Gitti paracıklar...

ygtrn
16-01-2012, 14:56
bence kasa olarak kuş serilerini makyajlayıp yeni altyapı motor donanım vs koyslar, isimleride yine kuş olsa, iç pazarda satışta patlama yaşanır :D:D:D:D:D

Alper_
16-01-2012, 14:58
motorunu şasesini italya yapacak..bunun neresi yerli ?

BaybuRtlu69
16-01-2012, 15:06
Merakla bekliyoruz... Yerli üretim, Bize daha pahalıya patlayacaktır eminim.. ve alıcısı hangi kesim olcak bakalım.

rebel
16-01-2012, 15:08
Şimsdi çok tepki alabilirim ama diyeceğim Fiat ucuza kaçan sürümden kazanan bir firma.
Pek bir şey beklemiyorum. Keşke hyundai'de ki panpalar el atsalardı bu işi. VAG zaten bizi diklemiyor.
Tamam güncel model gamı parasının hakkını veren modeller ama işte.. olmuşken daha iyisi olabilirdi.
Saab'ı niye almadık ? :(

aynen bu konuda bilale katılıyorum. buraya daha önce konusu açıldığında saab ı ne yapacaz vw ortak olsun falan fılan bılmemne denıldı. hazır fıstık gıbı alt yapı vardı nekadar dunyada adı cok duyulmasada. saab fıattan daha kalıtelı bı marka diyemem ama ıyı arabalar yapıyorlardı ve daha guvenlıklı. fiat dunya çapında çok buyuk bı fırma fakat her fırmanın bi klasmanı var. dacia alan renoultun düşük sınıf araç üretip sürümden buyuk satış rakamlarına ulaşması gıbı yada , seat skoda gibi araçların alınıp orta segmentte satış rakamlarına ulaşması gibi. vw seat skodayı daha kalıtelı yapamıyormu ? yapmıyormu ? fiat ta çok daha iyi araçlar yapar çoğu firmayla kailte olarak yarışabılır fakat fiat türkiye pazarında sürümden kazanma politıkası izliyor. yerli araç demek ötv siz demek benım gozumde. yıne ötv ye girer se ne anlamı kalıyor yerlinin ? arkadaşım askerde paşa şöförlüğü yaparken doblo almışlardı ozamanki fiyatı 21 di ve askeriye ötv siz 9 aldı dedi. araçlar üretim bandından okadar düşük meblağlara çıkıyorki aslında... yurt dışında 25 liraya mal olan ve kaiteli ,konforlu,donanımlı,güvenli bi araç burda 40 a satılıyor, ötv den. bkz:vw grubu. bizim yapacağımız araç 25 milyara kaliteli bi araç olmalı ve ötv olmamalı teşvik prım ve kampanyalarıyla alıcıya cazibe sunulmalı. yoksa kar düşüncesi olursa yine bır cacık olmayacak emin olun. devlet bunu bikaç yıl sektöre kabul ettırmek ıcın çok çok cuzi meblağlara ürettircekti ve pıyasa tutunurken bıyandan teknolojı gelıstırebılır bıyandan ıyı araçlar cıkarken bıyandan satıslara devam edılebılır.

Chatin
16-01-2012, 15:08
motorunu şasesini italya yapacak..bunun neresi yerli ?

reklamı sanırım :)

ulasstoprak
16-01-2012, 15:31
Ülke olarak ısıl işlemde kendimizi geliştirmemiz lazım piyasadaki bir çok aracın döküm parçaları ayrıca bir çok motor üreticisinin motor parçaları Tr de dökülüyor son işlemleri yurt dışında yapılıyor üretim yut dışı olarak geçiyor .. özellikle Konya sanayisi bu konuda oldukça gelişmiş ama elimizdeki ürünleri pazarlayamıyoruz pazarlattırılmıyoruz..!

kadiR_41
16-01-2012, 15:51
millet elektrikliye geçti biz yakıtlıya başlıcaz :) bari elektrikli içinde ar-ge yapsalar.

powERS
16-01-2012, 15:57
Bir tane olumlu düşünen yokmu ?

O olsaydı bu olurdu bunu yapsalar böyle olur vs vs vs herşeyimi biliyorsunuz arkadaş ? ? ?

+1 herkes şahine fiat a b.k atiyorda.

Üretime kendi markasıyla geçen hangi firmada bütün herşeyi bulabildilerki bu yazıyı yazanlar?

şahine laf atanlara birşey sorucam TATA & chery falan filan son donemde yenı uretıme gecmıs bır aracla şahinin kazasında şahin bu aracların hepsinin içinden geçer.

ha ne olur donanım yok diye gene laf edilir.

koysunlar şahine abs yi airbag i klimayı sonra tataya bakılabilirmi acaba ?

alperkirman
16-01-2012, 15:59
eweeett yeni kış serileri yolda anlaşılan

yada şehir isimleri fln verirler herlade :D

bu sefer balık ismi koysunlar:D
sazan lüfer izmarit gibi :D:D

FcX
16-01-2012, 16:01
Duygusal açıdan bakarsak, e arkadaş bunun neresi Türk olacak? Ama işin tek boyutu bu değil ki.

Ticari açıdan da bakmak lazım. Dünya pazarı bu haldeyken, herkes ununu eleyip eleğini asmışken, iş işten geçmişken sıfırdan, yoktan bir marka yaratıp bunu kar edebilir bir hale getirmenin maliyetini düşünün. Sıfırdan kurulacak fabrika, sıfırdan geliştirilecek motorlar-otomobiller (ki ciddi bir satış isteniyorsa bir model yetmez bence), testleri - sorunsuzluğunun sağlanması, bunun bayi ağı, yetkili servis ağı, yedek parça üretimi vs. vs. vs.

Bunun yerine halihazırda mevcut olan bir platformun (satış-servis-güvenilirlik-geliştirme/üretim maliyetleri) üzerine yapılacak bir otomobil, ticari anlamda kesinlikle çok daha mantıklı ve kar edebilir olacaktır.

Bugün Türkiye'de, Türkler tarafından yapılamayacak mühendislik/üretim işi neredeyse yoktur. Her türlü imkanımız var, her türlü parçayı da zaten üretiyoruz. Kendimizi sürekli kötülemeye hiç gerek yok. Ama burada fayda/maliyet devreye giriyor işte.

Daha önce de yazıldığı gibi bugün Seat'a İspanyol, Dacia'ya Roman, Skoda'ya Çek diyorsak, Saab'a İsveçli diyor idiysek, yeni oluşacak markanın da bunlardan farkı olmayacak. İspanyol denen Seat İbiza, Çek denen Skoda Fabia, VW Polo'nun sadece dışının farklı tasarlanmış halleri değil midir?

3-5 bin adet satılıp, sonu klasik "kar etmedi, kapatalım" olacak bir Türk markasındansa, hazır platform üstüne kurulan Türk markası her zaman daha iyidir. Zaten bu şartlarda, hele ki bu saatten sonra "%100 Yerli" kavramı sadece hayaldir.

Ha bu işin Koç'la yapılmasını istiyor muyum, hayır.

aga81
16-01-2012, 16:02
92 doğanımı takasta verırım bı tsi şahın alırım heralde :D bıde chıp offf:D

Maxiboost
16-01-2012, 16:10
+1 herkes şahine fiat a b.k atiyorda.

Üretime kendi markasıyla geçen hangi firmada bütün herşeyi bulabildilerki bu yazıyı yazanlar?

şahine laf atanlara birşey sorucam TATA & chery falan filan son donemde yenı uretıme gecmıs bır aracla şahinin kazasında şahin bu aracların hepsinin içinden geçer.

ha ne olur donanım yok diye gene laf edilir.

koysunlar şahine abs yi airbag i klimayı sonra tataya bakılabilirmi acaba ?

Tata nedir ya :) tata alirim yine sahin almam. Fiatin bir cok araci parasini hak etmiyor. Mitsubisho, honda, toyota gibi firmalardan teknik destek alip ki eski tasarimlar bile olur, modernize edip %100 yerli uretimi olarak satisa sunarim. İran modeli gibi ama
Eminim cok daha kalitelisini yapariz. Daewoo, proton gibi araclar nasil ortaya cikti saniyorsunuz. Tofastan bana sorarsaniz bi halt olmaz. Dunya testten sonra fiorinolar cikti takir tukur dokuluyo cevremdeki herkesin araci

powERS
16-01-2012, 16:19
Tata nedir ya :) tata alirim yine sahin almam. Fiatin bir cok araci parasini hak etmiyor. Mitsubisho, honda, toyota gibi firmalardan teknik destek alip ki eski tasarimlar bile olur, modernize edip %100 yerli uretimi olarak satisa sunarim. İran modeli gibi ama
Eminim cok daha kalitelisini yapariz. Daewoo, proton gibi araclar nasil ortaya cikti saniyorsunuz. Tofastan bana sorarsaniz bi halt olmaz. Dunya testten sonra fiorinolar cikti takir tukur dokuluyo cevremdeki herkesin araci

vala tam olarak anlıyamadım ne demek istedigini ama.

şimdi indica ile şahini karsılastırıyoruz.

indica da klima hidrolik direksiyon otomatk cam ve surucu airbag var.

şahinede bunları koyuyoruz ve indica alırım diyorsun..

şahin dandikte tatamı kaliteli? tatanın içindeki o dandik plastik adamlar kalıptan bile duzgun cıkaramamıs ıc aksamlarda plastiklerin koseleri el keser cinstendi bu arabayımı tercih edersin? klima acıyorsun soguduktan sonra hala klıma aktifken tık sogutma duruyor sebep? klima sıgortası donmus ısınınca tekrar klima soguk basmaya baslıyo :D bumu ıyı ??

araba sıfır daha 2500km de turbo canı istiyo standart ustu basıyo canı ıstıyo standart basıyo... hakkaten nefis.

hamidowic
16-01-2012, 16:37
herkes bişey söylemiş ancak genelde kötüleyenler altlarında yıl olarak eski olsada zamanlarının konforlu ve güzel arabaları olan arkadaşlar.

fiatın mjet ve opelin cdti bile aynı motorken yerliymiş değilmiş neyi kıyaslıyosunuz? ozaman opelde almayın, corsalar leblebi gibi satılıyor. koç lar yıllardan beri otomobil işinin içindeler, anadoldan başlayıp ford ve tofaş tan beri. forumda marka dendiğinde benim anladığım ismin kulağa hoş gelmesi, ama piyasadaki araba markalarının çoğu ali veli mehmet aslında.

dışardan teknoloji almak tabiki mantıklı ama teknolojinin nekadarını aldığınız önemli yani dışarıya nekadar kaçıyor. sadece motor alıp diğer elektronikleri burada çözersek iyi.

sürekli ezik kompleksindeyiz, biz yapamayız bizimki olmaz bizimkisi dandik. neden dandik olsun arkadaş. dünyanın ekonomik dengeleri var burdan kaç kişi yerli üretim araç 100.000TL olduğunda almaya cesaret edecek. farzedinki herşey var araçta ısıtmalı koltuk vs dahil.

koçu sevmezsiniz o ayrı ozaman koç iştiraki olan migros tansaşada gitmeyin!!!

yerli üretim olayları ilk çıktığında benim gönlümden geçen BMC ve Otokar ortaklığıydı ki bu firmalar yapımı daha karmaşık oalan askeri teknoloji araçlar yapıyorlar elektronik sistemleri dahil!!! yani kısaca bunların know-how birikimleri yüksek. ama bizim memleketimizde belediye otobüsleri bile mercedesten alınıyo milyarlar verilip, bmc ye gelince bize ucuzundan yap. adamda enayi değil apara kazanacak ve ucuz yapıyo ucuzda biyere kadar kalite oluyo kusura bakmayın.

tasarım konusuna gelince, bilmiyorum burasın Türkiyenin en geniş otomobil forumumu ancak Türkçeyi iyi kullanan yada dilekçe vs iyi yazabilen biri yazsın bi dilekçe bunu bir şekilde (özellikle internet gazeteleri) yaydıkmı ülke genelinde sadece Türk vatandaşlarının katılabileceği bir yarışma düzenlenebilir. biton üni var ve buralardada çizim tasarım bölümleri mevcut.

şikayet etmektense olumlu bir gelişme varken onu dahada olumlu yapalım derim ben :)

mmustu
16-01-2012, 16:40
herkes bişey söylemiş ancak genelde kötüleyenler altlarında yıl olarak eski olsada zamanlarının konforlu ve güzel arabaları olan arkadaşlar.

fiatın mjet ve opelin cdti bile aynı motorken yerliymiş değilmiş neyi kıyaslıyosunuz? ozaman opelde almayın, corsalar leblebi gibi satılıyor. koç lar yıllardan beri otomobil işinin içindeler, anadoldan başlayıp ford ve tofaş tan beri. forumda marka dendiğinde benim anladığım ismin kulağa hoş gelmesi, ama piyasadaki araba markalarının çoğu ali veli mehmet aslında.

dışardan teknoloji almak tabiki mantıklı ama teknolojinin nekadarını aldığınız önemli yani dışarıya nekadar kaçıyor. sadece motor alıp diğer elektronikleri burada çözersek iyi.

sürekli ezik kompleksindeyiz, biz yapamayız bizimki olmaz bizimkisi dandik. neden dandik olsun arkadaş. dünyanın ekonomik dengeleri var burdan kaç kişi yerli üretim araç 100.000TL olduğunda almaya cesaret edecek. farzedinki herşey var araçta ısıtmalı koltuk vs dahil.

yerli üretim olayları ilk çıktığında benim gönlümden geçen BMC ve Otokar ortaklığıydı ki bu firmalar yapımı daha karmaşık oalan askeri teknoloji araçlar yapıyorlar elektronik sistemleri dahil!!! yani kısaca bunların know-how birikimleri yüksek. ama bizim memleketimizde belediye otobüsleri bile mercedesten alınıyo milyarlar verilip, bmc ye gelince bize ucuzundan yap. adamda enayi değil apara kazanacak ve ucuz yapıyo ucuzda biyere kadar kalite oluyo kusura bakmayın.

tasarım konusuna gelince, bilmiyorum burasın Türkiyenin en geniş otomobil forumumu ancak Türkçeyi iyi kullanan yada dilekçe vs iyi yazabilen biri yazsın bi dilekçe bunu bir şekilde (özellikle internet gazeteleri) yaydıkmı ülke genelinde sadece Türk vatandaşlarının katılabileceği bir yarışma düzenlenebilir. biton üni var ve buralardada çizim tasarım bölümleri mevcut.

şikayet etmektense olumlu bir gelişme varken onu dahada olumlu yapalım derim ben :)

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup:

exca-
16-01-2012, 16:46
güzel bi devlet desteği olsa bu işe vergi indirimi,destek kredisi vs yollarla güzelce desteklense insanlarımızı güvenle taşıyabilecek orta alt-orta üst sınıf iki üç model üretsek düşük karla insanımızın alım gücüne uygun olsa.Tasarımını da avrupalı üreticilere tasarım veren gencecik arkadaşlarım yapsa.Bi de sıfır faizli taşıt kredisi olsa bu araçlarda ne de güzel olur aslında..

ne güzel bi rüya gördüm az önce bi bilseniz,dalga konusu olurum anlatmiyim en iyisi..

BlackEmperor
16-01-2012, 17:00
Koç grubu bence çakalın önde gideli, köküne kadar sattıkları albea platformunu kullanıp alın size yerli araba diyip hiç bir teknolojik tasarım veya katma değer katmadan motoru fiattan tasarımı hadi diyelim az biraz türklerden alıp satacak. bu işi zaten yıllardan beri yapıyoruz fason üretim mantığıyla, bu işin neresi türk. otomobil markamız olmasın arkadaş teknoloji satalım. ben yerli otomobil istemiyorum !!! yerli makinemiz olsun

Maxiboost
16-01-2012, 17:03
vala tam olarak anlıyamadım ne demek istedigini ama.

şimdi indica ile şahini karsılastırıyoruz.

indica da klima hidrolik direksiyon otomatk cam ve surucu airbag var.

şahinede bunları koyuyoruz ve indica alırım diyorsun..

şahin dandikte tatamı kaliteli? tatanın içindeki o dandik plastik adamlar kalıptan bile duzgun cıkaramamıs ıc aksamlarda plastiklerin koseleri el keser cinstendi bu arabayımı tercih edersin? klima acıyorsun soguduktan sonra hala klıma aktifken tık sogutma duruyor sebep? klima sıgortası donmus ısınınca tekrar klima soguk basmaya baslıyo :D bumu ıyı ??

araba sıfır daha 2500km de turbo canı istiyo standart ustu basıyo canı ıstıyo standart basıyo... hakkaten nefis.

Hahah olmayan birsey uzerinden yorum yapiyosun sahinde ztn kalip hatasi vs hic bisi yok mukemmel bir arac :) yerli arac diye gaza gelip almaya adaylardasin sen iste. Aracta problem varsa yaptir sikayet etme. Mal yerine koyulacagima bile bile alirim daha iyi. Kaldi ki sahin tata gibi arac alacak butcem olsa 2. El daha kaliteli bir arac alirim. Sifir araba tribinde olanlar dusunsun. Yapilacak arac minimum accent era gibi olmali bence. Senelerce otomotiv firmalari uretim yapti bu ulkede.. Sahini falan bi gecin kac paralik araclar? Albealar falan ne surusunde guven var ne freninde hayir var.. Aksini idda eden var mi? Tamamen ekonomik avantajlar yuzunden tercih ediliyor.

hamidowic
16-01-2012, 17:15
albeya hiç binmedim (yolcu olarak bile) eğerki öyle bişey yaparlarsa bu zaten hemen anlaşılır sanayi servis cart curt bu haberler yayılır ve onların elinde patlar, maxiboots arkadaşım kimse yerli üretim aman haydi lalaım hatta herkes 2şer tane alsın demiyor. woswos dediğin araba yahudilere soykırım yapılırken icat edildi. ozaman onuda almayalaım üzerinde beddua vardır onun :)

forumda araç toplayan arkadaşlar var swap falan tofaşın gerçekten ödüllü fabrikasından çıkacak araba güvenli değil ve dandik ama sizin sanayide 2-3 turboyu seri bağlamanız güvenlimi oluyor?? :)

ayrıca hyundai üretse ne değişecek era kalitesinde denmiş, eranın sıfır fiyatlarını hatırlıyorum 30000 civarıydı, ve biz şuan 25000civarında bi rakamdan bahsediyoruz, 5000tl çok şey değiştirir.

bu cümleyi kendi arabam şahin diye yazmıyorum, hiçbizamanda çokta bayılmadım hatta satabilmek için pederi kafalamaya çalıştığımda oldu çok zaman. yollarda ufak plastik kasisler olur bilirsiniz, onların üzerinden eraylada geçtim 206 ilede ve şahinlede ortalama hızları aynıydı hepsindede arka koltuktaydım, kusura bakmayaın ama bitek şahinde içim dışıma çıkmadı kafam tavana vurmadı :)

streetracer_nos
16-01-2012, 17:24
Tekrar iteleyecekler zeytinyağ tenekelerini.bu millet yıllarca şahine doğana bindiyse, halen arabalara tonlarca para döküyosa koçun yüzündendir.:Deli:

-ER-
16-01-2012, 17:29
''üretilecek otomobillerin'' hiç biri türk tasarımı üretimi yaratımı değil nasıl türk arabası deriz buna?
İtalyadan FİAT dan şase motor ıvır zırıvrlar gelecek eee bizim mühendisler ne yapio yani yine montaj ülkesi olacağız :D
Türk arabsı diye yine milleti yiyecekler :)
Ford OTOSAN
Oyak RENAULT
TOFAŞ Fiat
HOnda Türkiye
bunlar zaten o arabaları burada birleştiriyor o zaman bunlarada türk arabası diyelim nasıl olsa yapılacak araçlarda parçaları yollanacak biz birleştiricez :)

Maxiboost
16-01-2012, 17:30
albeya hiç binmedim (yolcu olarak bile) eğerki öyle bişey yaparlarsa bu zaten hemen anlaşılır sanayi servis cart curt bu haberler yayılır ve onların elinde patlar, maxiboots arkadaşım kimse yerli üretim aman haydi lalaım hatta herkes 2şer tane alsın demiyor. woswos dediğin araba yahudilere soykırım yapılırken icat edildi. ozaman onuda almayalaım üzerinde beddua vardır onun :)

forumda araç toplayan arkadaşlar var swap falan tofaşın gerçekten ödüllü fabrikasından çıkacak araba güvenli değil ve dandik ama sizin sanayide 2-3 turboyu seri bağlamanız güvenlimi oluyor?? :)

ayrıca hyundai üretse ne değişecek era kalitesinde denmiş, eranın sıfır fiyatlarını hatırlıyorum 30000 civarıydı, ve biz şuan 25000civarında bi rakamdan bahsediyoruz, 5000tl çok şey değiştirir.

bu cümleyi kendi arabam şahin diye yazmıyorum, hiçbizamanda çokta bayılmadım hatta satabilmek için pederi kafalamaya çalıştığımda oldu çok zaman. yollarda ufak plastik kasisler olur bilirsiniz, onların üzerinden eraylada geçtim 206 ilede ve şahinlede ortalama hızları aynıydı hepsindede arka koltuktaydım, kusura bakmayaın ama bitek şahinde içim dışıma çıkmadı kafam tavana vurmadı :)

Surucu olarak bi tecrube et :) . Hyundai uretsin demedim era kalitesinde olsun dedim. Turk uretimi diye bir cok insan sahin dogan vs aldi zamaninda. Aynisi tekrarlanacak cunku milli duygularimiz oldukca kabarik.

Teknik anlamda 2-3 seri turbo (ne demekse?) ile guvenligi nasil bagdastirdin? Sanayide mi ureticez arabayi?

Kasisten gectiginle karsilastiriyosun ya mukemmel bir yorum olmus. Era gibi olsun dedim tutupta eranin arka suspansiyonu gibi yaparlarsa soverim gene. Sahinde icinin disina cikmamasinin sebebi haddinden fazla yumusak, is gormeyen suspansiyon sistemidir. Bakiniz eski amerikanlarda oldugu gibi. Oh pamuk gibi dersiniz hakkatten oyledirler ama yol tutusta - etkisi vardir bu olayin. Gercekleri gormeye calisin. Hatirliyorum sahinlerin son donemlerinde 18-20.000tl civari sifir fiyatlari vardi. Sole diyim zamaninda sahinin sifirina bugunun parasiyla 28.00 lira gibi birsey verilmistir tahminimce. Cunku para deger kaybetti vs vs. Kisacasi albea tabnli arac yapip ayni albea gibi uretip satacaklarsa ellesmesinler daha iyi. Sifirdan marka bile yaratilsa bu isi gonulden yapacak insanlarin cok iyi is cikaracagini dusunuyorum

darkred
16-01-2012, 17:30

Cok güzel yazmıssın :icon_tup:

hamidowic
16-01-2012, 17:45
Surucu olarak bi tecrube et :) . Hyundai uretsin demedim era kalitesinde olsun dedim. Turk uretimi diye bir cok insan sahin dogan vs aldi zamaninda. Aynisi tekrarlanacak cunku milli duygularimiz oldukca kabarik.

Teknik anlamda 2-3 seri turbo (ne demekse?) ile guvenligi nasil bagdastirdin? Sanayide mi ureticez arabayi?

Kasisten gectiginle karsilastiriyosun ya mukemmel bir yorum olmus. Era gibi olsun dedim tutupta eranin arka suspansiyonu gibi yaparlarsa soverim gene. Sahinde icinin disina cikmamasinin sebebi haddinden fazla yumusak, is gormeyen suspansiyon sistemidir. Bakiniz eski amerikanlarda oldugu gibi. Oh pamuk gibi dersiniz hakkatten oyledirler ama yol tutusta - etkisi vardir bu olayin. Gercekleri gormeye calisin. Hatirliyorum sahinlerin son donemlerinde 18-20.000tl civari sifir fiyatlari vardi. Sole diyim zamaninda sahinin sifirina bugunun parasiyla 28.00 lira gibi birsey verilmistir tahminimce. Cunku para deger kaybetti vs vs. Kisacasi albea tabnli arac yapip ayni albea gibi uretip satacaklarsa ellesmesinler daha iyi. Sifirdan marka bile yaratilsa bu isi gonulden yapacak insanlarin cok iyi is cikaracagini dusunuyorum

aradan kelime yakalayıp laf dalaşıyla karşıdakini sindirmeye çalışıyosun, sanırım yöneticisin, bi yöneticiye bu uslup yakışmıyor. tam teknik terimini BİLMİYORUM bikaç konuda gördüm custom modifiye şeklinde 2 turboyu birbirine bağlıyorlardı biturbo olayı gibi. (basit mantıkta 2 kalem pili seri bağlamak bence).
o beğenmediğin amerikan arabaların çok güzellerine değil sadece elle tutulabilecek güzellikte olanlarına lütfen sahibinden de ilanlara bak :)

bu arada ben gerçekten ne tofaşı ne şahini nede koçu savunuyorum hiçbiri umrumda değil, milli duyguyla gaza gelip alınan şeydende hayır gelmez, şekerli sakız gibi olur şekeri btitince tatsız gelir ve tükürürsün :D

şimdi koç yada başkası çalıştılar yaptılar albea altyapısı yada değil, ortaya kaliteli çıktı süspansiyonu yol tutan, abs yokuş kalkış kıl tüy ıvır zıvır yaptılar ve gerçekten güzel, alman arabası kıvamında, ve fiyatıda 40-45 bin TL yaptılar kim alabilecek bunları? en başta sen alcakmısın?

dacia loganlar geldiğindede makara konusu olmuştu dandik kıl tüy diye, adamlar şimdi iyi veya kötü jip yapıyor renomu reno romanyalılar bu işten para kazanıyomu kazanıyor, hadi diyelim parada kazanmıyorlar en azından ROMANYA diye ülkenin ismi duyuluyor.
sonuçta yapılan iş bi ticaret işi elbette işin içindepra kazanan nemalanan voleleri vuran biri yada birileri olacak.

hamidowic
16-01-2012, 17:49
ayrıca konuyu dağıtmadan şunuda söyleyeyim, mevzu bitek araba mevzusu değil
wikipedia dan mehmetçik piyade tüfeği diye aratın. o tüfek hala yapılamadı :D
onunda mekanizması H&K ve biz geriye kalan namlu kabze dipçik bölümlerini yapamadık :D

olay koç ta tofaşta değil, tofaş fabrika olarak avrupanın gerçekten 1ci sınıf fabrikalarından biridir.

köfteden örnek verirsek sokakta kötfe ekmek yapan dayıdan 3tlye karnınız doyar köfteci (isim vermeyim) bilmemne diye gittiğiniz dev AVM lerdeki şık restoranda 15TLye karnınız doyar.
2side köfte :D

powERS
16-01-2012, 18:05
Hahah olmayan birsey uzerinden yorum yapiyosun sahinde ztn kalip hatasi vs hic bisi yok mukemmel bir arac :) yerli arac diye gaza gelip almaya adaylardasin sen iste. Aracta problem varsa yaptir sikayet etme. Mal yerine koyulacagima bile bile alirim daha iyi. Kaldi ki sahin tata gibi arac alacak butcem olsa 2. El daha kaliteli bir arac alirim. Sifir araba tribinde olanlar dusunsun. Yapilacak arac minimum accent era gibi olmali bence. Senelerce otomotiv firmalari uretim yapti bu ulkede.. Sahini falan bi gecin kac paralik araclar? Albealar falan ne surusunde guven var ne freninde hayir var.. Aksini idda eden var mi? Tamamen ekonomik avantajlar yuzunden tercih ediliyor.

Ben zaten sahin mukhemmel arac demiyorumki. Sahinden iyi dediginiz baslangic sinifi araclari donanımını sahine koysaniz diyorum. Sende diyosunki olmayan seyden bahsediyosun.

Burada cogu kisi demiski yeni sahinler gelcek dandik olcak bilmemne.

Bende diyorumki yeni üretim yapan hangi arabayi dort dortluk sunabilir. Olsa zaten cikis yapamaz cunku adam para isteyecek.

Fiat albeada yapiyo bravo da yapiyo bunu neden kimse gormuyo? Bravo dediginiz arac deltayla giulettayla ayni kasa. Kofte kadar para.

Ama albea satmasaydi bu sirket bravoyu gelistirebilirmiydi?

Yurumeden kosmayı bekliyo bazilari hemde yurume fiyatina.

Yani maxiboost diyosunki tata yapan hindistan bizim yapcagimizdan daha guzel araba yapiyo. Daha iyi daha para yapar.

Peki... :)

Maxiboost
16-01-2012, 18:06
aradan kelime yakalayıp laf dalaşıyla karşıdakini sindirmeye çalışıyosun, sanırım yöneticisin, bi yöneticiye bu uslup yakışmıyor. tam teknik terimini BİLMİYORUM bikaç konuda gördüm custom modifiye şeklinde 2 turboyu birbirine bağlıyorlardı biturbo olayı gibi. (basit mantıkta 2 kalem pili seri bağlamak bence).
o beğenmediğin amerikan arabaların çok güzellerine değil sadece elle tutulabilecek güzellikte olanlarına lütfen sahibinden de ilanlara bak :)

bu arada ben gerçekten ne tofaşı ne şahini nede koçu savunuyorum hiçbiri umrumda değil, milli duyguyla gaza gelip alınan şeydende hayır gelmez, şekerli sakız gibi olur şekeri btitince tatsız gelir ve tükürürsün :D

şimdi koç yada başkası çalıştılar yaptılar albea altyapısı yada değil, ortaya kaliteli çıktı süspansiyonu yol tutan, abs yokuş kalkış kıl tüy ıvır zıvır yaptılar ve gerçekten güzel, alman arabası kıvamında, ve fiyatıda 40-45 bin TL yaptılar kim alabilecek bunları? en başta sen alcakmısın?

dacia loganlar geldiğindede makara konusu olmuştu dandik kıl tüy diye, adamlar şimdi iyi veya kötü jip yapıyor renomu reno romanyalılar bu işten para kazanıyomu kazanıyor, hadi diyelim parada kazanmıyorlar en azından ROMANYA diye ülkenin ismi duyuluyor.
sonuçta yapılan iş bi ticaret işi elbette işin içindepra kazanan nemalanan voleleri vuran biri yada birileri olacak.

Aradan laf yakalamiyorum koca bir paragraf yazmissin. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak gerek.. Ben guvensiz bir arac dedim. Sende hic tecrube etmedim diyip ardindan soyle birsey yazmissin

forumda araç toplayan arkadaşlar var swap falan tofaşın gerçekten ödüllü fabrikasından çıkacak araba güvenli değil ve dandik ama sizin sanayide 2-3 turboyu seri bağlamanız güvenlimi oluyor.

Bahsettigin olay tamamen motorla alakali bir durum fabrika uretince mi guvenli degil diye alakasiz birsey yazmissin. Fabrika ne uretirse o cikar fabrikadan.

Avrupa kalitesinde arac uretipte 40.00tl dersen tabi satilmaz kaldi ki ben oyle birsey demedim. Ha o arabayi 30.000 e satarsan satilir ama :) accent era icin 22.000tl deseler alir miydin sifiri icin? Anlatmak istedigim bu. Parasini hak edenbir arac yapmalari gerek daha sonra fiyat citasini yukseltsinler ama guven duygusunu saglanmali ilk once. Su ezikligi asmasi icin.

Dacia hala girgir konusu mekanigi renault gerisi takir tukur bir arac iyi kotu jip yapiyorlar diyosun buyuk bir olay degil yapmak. Cinlide yapiyor bugun. Nasil yaptigin onemli urunu. Turk markasi mantikli dusunulerek milli duygularla olusturulmali bence. Tata gibi veya albea gibi bi arac cikarsa yazik bu ulkeye.. İlk etapta smart gibi sehir ici ve 4 kapi sedan aile araci uretilse dedigim gibi kaliteli ve uygun fiyatli olursa smart gibi olan aractan sehir ici icin hemen alirim birtane. Hem ulke disinda da reklami olur markanin smart a guzel bir alternatif yapilirsa.

OmerRS
16-01-2012, 18:22
Şöyle söyleyeyim, şu an fordda yeni bi araç üretmek için fabrika inşa ediliyor ve tamamen türk mühendisliği ve üretimi olacak bir araç üzerinde çalışıyorum. Tabii ki motorlar ford teknolojisine araç ford tasarımına sahip olacak fakat aracın kendisini biz geliştiriyoruz. Araçta kullanılan parçalar da türkiyede üretiliyor diğer ford modelleri gibi.

Şimdi buna "sadece montaj" olarak bakan biri iki gün sonra biz kendi markamızda aracı üretmeye başladığımızda da ne olursa olsun "bu tam türk değil" gibi bir yorum getirecek. Kaçışı yok, sadece bu kadar soğ bakmayın demek istiyorum. Bu ülkede herşey bir şekilde iyi kötü yapılıyor daha iyisi için zamana ihtiyaç var;)

not: bu smilie i de uzun zamandır kullanmamıştım ha:D

Senol Demirağlı
16-01-2012, 18:31
Markaları Erdoğan,Gül,Arınç falan olur bence

Maxiboost
16-01-2012, 18:32
Şöyle söyleyeyim, şu an fordda yeni bi araç üretmek için fabrika inşa ediliyor ve tamamen türk mühendisliği ve üretimi olacak bir araç üzerinde çalışıyorum. Tabii ki motorlar ford teknolojisine araç ford tasarımına sahip olacak fakat aracın kendisini biz geliştiriyoruz. Araçta kullanılan parçalar da türkiyede üretiliyor diğer ford modelleri gibi.

Şimdi buna "sadece montaj" olarak bakan biri iki gün sonra biz kendi markamızda aracı üretmeye başladığımızda da ne olursa olsun "bu tam türk değil" gibi bir yorum getirecek. Kaçışı yok, sadece bu kadar soğ bakmayın demek istiyorum. Bu ülkede herşey bir şekilde iyi kötü yapılıyor daha iyisi için zamana ihtiyaç var;)

Omer hangi gelistirmeler tr de yapiliyor planlanan aracta? Birde bakis acin nedir tofasin uretip yerli otomobil diye pazarlanmasina?

2000HC
16-01-2012, 18:37
Yandık vallahi gene yarım şase otomobil üretecekler :)

mmustu
16-01-2012, 18:39
Yerli otomotiv ve yedek parça sanayimiz oldukça gelişkin bir çok marka ve modelin parça üretimi ve araç üretimi ülkemizde yapılıyor zaten yani kısacası bu iş bizim yiyemeyeceğimiz y.ak değil :)

ama bertanında takıldığı gibi bende üretici kısmında takıldım kaldım bu güzelim fırsat ucuz olsun vs vs diye kalitesiz dandirik bişi olacak Koç un elinde

arteus
16-01-2012, 18:40
Markaları Erdoğan,Gül,Arınç falan olur bence

Bak buna gülerim işte :D :D

svtec
16-01-2012, 18:47
mühendisim şasesini çizip dökrütüp birleştirmesse
mühendisim pistonunu kolunu ölçüp biçip döktürmezse
mühendisim kaportasını frenini kendi imal etmezse
koltuğun halısına türk imalatı atölyesi.. olmadan
marka için isim halk tarafında seçilmeden.. yeni bir fabrika kurulmadan..
çakallar rant kazanıcak diye....yine aynı senaryo dönicek diye...(nasıl anadolu türk markası diye kakaladırsa) yerli araba olucaksa.. olmasın arkadaş geri kalalım..

OmerRS
16-01-2012, 18:52
Omer hangi gelistirmeler tr de yapiliyor planlanan aracta? Birde bakis acin nedir tofasin uretip yerli otomobil diye pazarlanmasina?

Ford yeni 3 model için türkiyeyi görevlendirdi 1 tanesinin de hem mühendisliğini hem de üretimini verdi. Yani baştan sonra araç türkler tarafından yapılıyor dünya pazarının gerekleri için.

Motor, aerodinami ve süspansiyon testleri harici hepsi gebze ve gölcükte yapılıyor. Sorarsan yeni bi teknoloji geliştiriliyor mu hayır kısaca ama bir aracın yaratılması konusunda tamamen bizim elimizde. Onun haricide ford global olarak çalışma yapıyor. Transit connect te de bu şekilde idi fakat yeni araç binek otomobillere daha yakın.

Bunlar önemli şeyler ancak ford çatısı altından çıkmadığın sürece istersen en iyi ford arabalarını yap o araba türk değildir. Sadece bize marka lazım şu an için.

Tofaş gayet doğru yapıyor şu anda, bazı teknolojileri fiattan satın alarak ki birçok firma bunu yapar özgün bir araç üretecekler. Sonrasında kendi teknolojimiz işin karar verme ve yaratma kısmında da bulunacağımızdan, başka markadan bağımsız bir araç üretimi mümkün olacak.

Bunun en mantıklı yolu bu. Sıfırdan yaratmak şu an için gereksiz. Zaten yukarıda verdiğim örnekteki gibi başladığımız anda o projeyi başarı ile üretmek bizim çok rahat yapabileceğimiz bir iş şu anda da yapılıyor. İngiltere ya da almanyadaki arge merkezlerinde türkiyedeki fabrikanın onayı ile araba şekilleniyor . Biz karar veriyoruz bunlara.

Bekleyip göreceğiz zaten önce kendi halkının tercih etmediği bir marka yaşamaz zaten.

hamidowic
16-01-2012, 19:02

süper açıklamışsınız işinizde kolay gelsin,

ya geely yada cherry şuan euro ncap tan 4,5 yıldız aldı emerald modeli kiminse.
çin malı oyuncak araba almam diyenler ucuz diye kıçın kıçın yanaşmaya başladılar yıldızları görünce :D

bu olaya haydi mercedes yapıyoruz high class araçlarımız olacak ve seneye F1 ve WRC de aracımız olacak şeklinde bir proje değilki bu.

şöyle bakabiliriz buna mc donalds açmak yerine battalbey açıp küçük sermaye ile bişeyler başarabilmek ve büyüyebilmek ilerde yine mc donalds açma hayalini taşıyabilmek :)

site yöneticisi arkadaşlar siz daha aşinasınızdır bu tarz şeylere. tema ve greenpeace gibi siteler net üzerinden imza kampanyası yapıyorlar ve sayaç vb koyuyorlar. albea yı test edip rezil rüsva bi araç dediniz eğer gerçekten böyleyse bunada birçok kişi katılıyorsa, böyle bir sayaç ve imza toplama kampanyası yapalım, tasarım yarışması yapılsın, albea platformu kullanılmasın vb gibi düşünceleri güzelce yazalım ve yollayalım, bunu diğer forumlarada koyup yaydıkmı güzel bişey olur gerçekten.

maxi dostum ben bir tuğla koyuyorum sende bir tuğla koy emin ol ki bi başkasıda 3cü tuğlayı koyacaktır ;)

aslnda Eyll'de bitmiti - Hrriyet EKONOM (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19696585.asp)
ayrıntılı açıklamalı haber

bond777
16-01-2012, 19:30
fiatin hangi platformu kullanilacak bilmiyorum ama hyundai de protonda eski mitsubishi teknolojileriyle buralara geldiler, bravonun sedanini yapabilirselerse ki mutlaka sagindan solundan calinir, gene bile bir baslangic olur...

tabi %50 sermayeyi de yerli oto olarak kabul etmiyorum, yabanci firmalarin taseronlugu gibi geliyor bana, sermaye yuzdemizin cok daha yuksek oldugu bir ortaklik olursa anlamli bence:icon_tup:

yerli araba ciksin, kendi arabami satar onu alirim diyende cok var simdilerde.

streetracer_nos
16-01-2012, 20:46
umarım Türk markasıyla girdikten sonra ithal araçlara bi extra geçirme yapmazlar....

sinan-s
16-01-2012, 20:59
Şahin doğan geri gelir umarım :D:D

XSi
16-01-2012, 21:09
daha iyisi olsun diyen arkadaşlara katılıyorum ama şunu unutmamak lazım, otomotiv artık global bir endüstri. Yerel olmak hiç birşeye yaramaz, yeterince ucuza maledemezsin, tüketici de kesesini düşünür ve pahalı araba almaz.

Bugün birçok firma ortak motor geliştirme çabasında (örneğin psa - bmw, fiat - opel) böyle bir durumda sıfırdan bir firma kurmak çok olası değil.

Mesele teknik değil, tamamen ekonomik.

AEAlmas
16-01-2012, 21:17
Gelişme olursa iyi ancak
Arac isimleri muhtemelen söyle
Türk Kası
Minik Yada Ufaklik
Atmaca
Yada
İstanbul
Ankara
İzmir

Bunlar araba yaparız derler ama sıkmak bedeva

JapanVsGermany
16-01-2012, 21:23
Bir yerden başlamanın zamanı gelmişti...
Allah yardımcıları olsun...

umut01
16-01-2012, 21:26
umarım Türk markasıyla girdikten sonra ithal araçlara bi extra geçirme yapmazlar....

bu temenniye bende katılıyorum.
hayırlısı olsun diyorum.

hamidowic
16-01-2012, 21:31
Bugün birçok firma ortak motor geliştirme çabasında (örneğin psa - bmw, fiat - opel) böyle bir durumda sıfırdan bir firma kurmak çok olası değil.

Mesele teknik değil, tamamen ekonomik.

tamamen katılıyorum, millet olarak bişeyin alt markası olmayı sindiremiyoruz nedense, bakarsınız opel-fiat-tofaş olur yarın birgün. koçu sevmiyosunuz etmiyorsunuzda allah aşkına kim var başka onuda göstermiyorsunuz?
iyi yada kötü beğenirsin yada beğenmezsin bu adamlar anadoldan beri Türkiyenin ilk ve tek otomobil üreticisi.

birde şu drum var şimdi dev dediğimiz markalar 1880 lerde başlayıp 1900ün başlarında zaten 4 tekerlekli içten yanmalı arabaları üretiyorlardı, ufak atölyelerde mucit diye tabir edilen ustalar şekillendirdi bu işi. biz ozamanlarda osmanlı batıyodu ve halk zaten osmanlının sürekli vergi almasından bıkmış etmiş neyi üretsin, üretse bulsa şeytan icadı diye canındanmı olacak adam :)

Otomobil üreticileri ve markaları - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Otomobil_%C3%BCreticileri_ve_markalar%C4%B1)

sayfanın en altında A dan Z ye kadar otomobil üreticeileri var biz göz atın bazılarının hikayelerine

MaXo
16-01-2012, 21:53
hayırlı uğurlu olsun diyelim

d_8007
16-01-2012, 22:16
benim görüşüm albea ,linea,palio vs...isim değiştirip arkalarında türkçe isimler yazacak ve bu sayede biz de yerli oto üretmiş olcaz :D ama inşallah güzel bi şeyler çıkar ortaya

Vlkn
16-01-2012, 22:17
hayırlı olsun (:

d_8007
16-01-2012, 22:23
neden bi japonlar veya almanlar gibi olaamıyoruz bu kouda anlamadım gitti .her şey mevcut ken neyimiz eksik anlamadım gitti.

Parsia
17-01-2012, 00:01
haberlerde okuduğum kadarıyla, üretilecek araç direkt olarak bir fiat modelinin çakması olmayacak. altyapısı sanırım albea'dan gelecek, çünkü üretimi bitti yerine yeni bir model koymak yerine Türk otomobili diye satacaklar anladığım kadarıyla.

keşke tekrar rwd üretseler ancak öyle bir şey olmaz malesef. motor olarak 1.3 multijet motorlar kullanılırsa, uzun ömürlü oldukları için tercih sebebi olacaktır ancak yürüyeni direkt albeadan gelirse o arabadan cacığa hıyar bile olmaz ama gene satılır, tasarımı güzel olursa ben bile alırım :D milli duyguların kabarması deyin, ne derseniz deyin üretilecek otomobilin desteklenmesi şart. ileride istediğimiz markaya, istediğimiz yerli otomobile ulaşmak için bunun desteklenmesi şart. sıfırdan %100 yerli otomobil ilk başta imkansız ama ileriye dönük olarak olması kuvvetle ihtimal. tek dileğim, inşallah yüzüstü bırakılmaz.

Maxiboost
17-01-2012, 00:22
Ben zaten sahin mukhemmel arac demiyorumki. Sahinden iyi dediginiz baslangic sinifi araclari donanımını sahine koysaniz diyorum. Sende diyosunki olmayan seyden bahsediyosun.

Burada cogu kisi demiski yeni sahinler gelcek dandik olcak bilmemne.

Bende diyorumki yeni üretim yapan hangi arabayi dort dortluk sunabilir. Olsa zaten cikis yapamaz cunku adam para isteyecek.

Fiat albeada yapiyo bravo da yapiyo bunu neden kimse gormuyo? Bravo dediginiz arac deltayla giulettayla ayni kasa. Kofte kadar para.

Ama albea satmasaydi bu sirket bravoyu gelistirebilirmiydi?

Yurumeden kosmayı bekliyo bazilari hemde yurume fiyatina.

Yani maxiboost diyosunki tata yapan hindistan bizim yapcagimizdan daha guzel araba yapiyo. Daha iyi daha para yapar.

Peki... :)

Sen terimleri karistirmissin. Yeni sahinler derken bu donemin sahinleri. Yani sen o yanilgiya bir daha duseceksin. Diceksin abs airbag var tamam kagit ozerinde ozellikle otomobil mi degerlendirilir? İdda ediyorum sifirdan da bir marka yaratilsa gayet kaliteli arac yapilabilir. Albeayi yapmasaydo yok bravoyu gelistirebilir miydi gecin bunlari. Fiat istese bmw kalitesinde arac uretebilir ama adamlarin pazari bu degil boyle bir arac yaparsa karsisinda bmw olur. En basiti skoda :) favorit diye bir modeli var ya adamlarin o kadarda eski degil nasil bir anda yukseldi? Vag grubu bunyesine aldi. Sonuc olarak isi bilen el attimi skoda fabrikasindan da gayet guzel araclar cikar. Tataya iyi mi dedim bi dikkatli oku. Param olsa ne fiat ne tata alirim, o kadar keriz degilim. Suanda en kotu ihtimal tr de uretilen en kaliteli aracla esdeger kalitede ve uygun fiyata otomobil uretiriz ama kocla degil..

Maxiboost
17-01-2012, 00:38
Kisaca demek istedigim, birseylere razi olmak yerine bu ulkenin hak ettigini isteyelim. Senelerdir arac uretiliyor. Aerosunu, tasarimini, suspansiyonunu yabanci yaptiktan sonra ben ne anladim o aractan? Benim icime sinen, motor ve aktarmasi modern modellerden alinmis, tamamen turk suspansiyonundan aerosuna turk tasarimi bir otomobil. Neden fiat tabanli? Eski corollalari al cook daha iyi. Bence devlet destegi olursa emeklemeden hizli adim atan bir markamiz olabilir. Ben ulkemi otomobil uretiyorum diyen iran gibi peugeottan satin aldigi halde onu bile adam gibi uretemeyen bir ulke olarak gorulmesini istemiyorum. Bundan azina ne razi olurum ne de icime siner ne de gidip 5 kurus para veririm.

-ER-
17-01-2012, 00:46
türk mühendisi çizsin herşeyini baştan yapsınlar. türkte olmasa olur mühendisi Firma türk olsun tamamı ile Türk firmasın en baştan yaratacağı bir otomobil yani şasesi elektronik panoları o firmanın çizimi olsun tabiki farlar klima abs esp sistemleri alınabilir zaten diğer firmalarda öyle yapıyor. ama gidip şaseyi alıp ona uygun tasarım yapıp aha bunu biz yaptık demek çok saçma.
Hadi bakalım hayırlısı :)

Hakan Burak
17-01-2012, 01:20
Valla yapan Albea'nın üzerinede , Palio'nun üzerinede yapacağını yapıyor. Hemde Mevcut kasa üzerinden. Neden Albea kasası üzerinden değilde en azından Platformu üzerinden birşeyler yapılmasın ki?
Bu göstereceğim araçlar Çin'de bir firma aracılığı ile yapılıyor. Adamlar Palio'ya otomatik vites bile uyarlamışlar. Biraz malzeme kalitesizliği ve çalma-çırpma tasarımlar olsada yapılan yapılmış.
Çin'deki bir siteden alıntıdır.
http://d1201.hizliresim.com/t/k/1vhs2.jpg
http://d1201.hizliresim.com/t/k/1vhs9.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/k/1vhsm.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/k/1vht4.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/k/1vhtw.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/k/1vhtr.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/k/1vhtj.jpg
http://e1201.hizliresim.com/t/k/1vhst.jpg

Maxiboost
17-01-2012, 01:27
Su paylastigin araca gidip 28.000tl verirsin yani? Hele arkadan gozuktugu foto tam fiyasko, arabayi zorla bitirmisler sanki :D albeanin sacma goruntusu birtek beni mi rahatsiz ediyor? Yuksekligi fazla genisligi az yerden yuksek ve incecik lastiklere sahip?

By_HaNNibaLL
17-01-2012, 01:31
Su paylastigin araca gidip 28.000tl verirsin yani? Hele arkadan gozuktugu foto tam fiyasko, arabayi zorla bitirmisler sanki :D albeanin sacma goruntusu birtek beni mi rahatsiz ediyor? Yuksekligi fazla genisligi az yerden yuksek ve incecik lastiklere sahip?

Valla cok haklisiniz cok gereksiz bi araçti tutuldu mu hayir taksi dolmuşda kullanilmasa coktan biterdi ama israrla devam ettirdiler siena daha iyiydi bana göre bittiği cok iyi oldu güvensiz bi araçti

Hakan Burak
17-01-2012, 01:34
Su paylastigin araca gidip 28.00'da 0tl verirsin yani? Hele arkadan gozuktugu foto tam fiyasko, arabayi zorla bitirmisler sanki :D albeanin sacma goruntusu birtek beni mi rahatsiz ediyor? Yuksekligi fazla genisligi az yerden yuksek ve incecik lastiklere sahip?

Vermem. O konuda haklısınız. Kalitesizliğin dik alası bu araçta. Ama yapılamaz diye bir şey olmayacağını söylemek istedim. :)
Ne kadar para, o kadar köfte. Parası olan Binsin Range'a. Ben 2009'da 19.000 TL'ye Sıfır Albea almışım çok mu? 2.El'e vereceğime hiç değilse ''bildiğim ve mekaniğine güvendiğim'' arabaya binerim. Herkesin şahsi fikri bence. Eskiden Toros'um vardı. Ondan geldiğim için pek bir yadırgama olmuyor. Hatta daha konforlu.
O yüzden gücü lüks arabalara yeten gitsin o araçlardan alsın, ben Albea'mla mutluyum :)

Maxiboost
17-01-2012, 01:51
Vermem. O konuda haklısınız. Kalitesizliğin dik alası bu araçta. Ama yapılamaz diye bir şey olmayacağını söylemek istedim. :)
Ne kadar para, o kadar köfte. Parası olan Binsin Range'a. Ben 2009'da 19.000 TL'ye Sıfır Albea almışım çok mu? 2.El'e vereceğime hiç değilse ''bildiğim ve mekaniğine güvendiğim'' arabaya binerim. Herkesin şahsi fikri bence. Eskiden Toros'um vardı. Ondan geldiğim için pek bir yadırgama olmuyor. Hatta daha konforlu.
O yüzden gücü lüks arabalara yeten gitsin o araçlardan alsın, ben Albea'mla mutluyum :)

Gorus meselesi orasi ayri. Sifir takintim yoktur benm albea yerine 3-4 yasinda cok daha kaliteli bir araci tercih ederim mesela. Benim demek istedigim albea parasina daha guzel araclar yapilabilir. 19.000tl ye aldigin aracin tr ye satis fiyati 9.500tl imis mesela. Adamlar 9.500 e o arabayi yapip kar ediyolar aslinda. Yani yerli aractan %50 otv indirimi yapilsa fiyati 19.000 olsa cok daha guzel bir araca binebiliriz.

Hakan Burak
17-01-2012, 02:03
Gorus meselesi orasi ayri. Sifir takintim yoktur benm albea yerine 3-4 yasinda cok daha kaliteli bir araci tercih ederim mesela. Benim demek istedigim albea parasina daha guzel araclar yapilabilir. 19.000tl ye aldigin aracin tr ye satis fiyati 9.500tl imis mesela. Adamlar 9.500 e o arabayi yapip kar ediyolar aslinda. Yani yerli aractan %50 otv indirimi yapilsa fiyati 19.000 olsa cok daha guzel bir araca binebiliriz.

Dediğiniz fiyatlara binilir binilmesine ama işte. Bizim elimizde değil. Ama şu anda bana Albea yetiyor. Hiç yoktan iyidir . İstersem aile aracı olarak kullanırım, istersem şirket tipi olarak kullanırım. bu biraz doyum meselesi. Her insan herşeyinin iyi olmasını ister ama bu herkeste gerçekleşmez. Şükür etmek lazım. Ama denilen gibi o ordan kıstı, bu burdan kıstı falan olupta 25.000 TL'ye satmaya kalkarsalar almam, mecbur kalınmadıkçada alınacağını sanmıyorum. Ancak filolarda iş görebilir buda belki bir nebze yeterli olabilir. Fiyatta ise 19 Nerde , 25 Nerde. Ama bir yandan da daha sis farları , direksiyondan kumandası olmayan teybi , doğru düzgün döşemesi olmayan VW'lere 40000 TL'de veriliyor..

BaybuRtlu69
17-01-2012, 02:16
Zenginin parası, züğürtün çenesini yorarmışş :)..

Birşeyler olucak mı bakalım görücez, umarım değer bazı şeylere. Made in Turkey

palamut
17-01-2012, 02:28
Bir memleketin markası oranın refah seviyesini yansıtmalı mı peki sizce? Volvo-Saab Amerikanlar, Dacia Samand Proton gibi örnekleri gözönünde bulundurursak bizim ülkemize yakışacak araç gerçekten albea platformunda mı olmalı?

asıl amaç ülke içi ihtiyacı gidermek ama yine burda bizim iç pazarımızdan italyan üreticinin cebine para gidecek. ihraç edilebilecek seviyede kaliteli yada fiyat performans oranı iyi olan bir araç olsa bundan italyanın kazandığı kadar bizim ekonomimiz de kazanmalı mı? Albea seviyesindeki bir aracı ne avrupaya ne asyaya satabileceğimizi zannetmiyorum sene 2012. iranlıların samand gibi olmaz umarım bizim memleketin projesi

BaybuRtlu69
17-01-2012, 02:38
Elektirikli mi olcakmış bu araç :S

se®k@n
17-01-2012, 02:54
Böyle bi adım atılması bile önemli bence. Ülkemiz godomanlarından da yatırım gelir belki daha sonra farklı marka modeller için....

Hayırlısı olsun...

131mirafiori
17-01-2012, 03:21
Şahin - Doğan tekrar yapılsın makyaja falanda gerek yok biraz frenlerle biraz yürüyenle oynasınlar yılan gibi araba olur... Alanıda çok olur bunu hepiniz biliyorsunuz...

Ağalar şahine doğana *** atmayın o arabalar yıllardır Türkiyenin kahrını çekiyorlar...
(apaçiler hariç onların ta mk orası ayrı)

ProdriveSTI
17-01-2012, 03:22
Şahin - Doğan tekrar yapılsın makyaja falanda gerek yok biraz frenlerle biraz yürüyenle oynasınlar yılan gibi araba olur... Alanıda çok olur bunu hepiniz biliyorsunuz...

Ağalar şahine doğana *** atmayın o arabalar yıllardır Türkiyenin kahrını çekiyorlar...
(apaçiler hariç onların ta mk orası ayrı)

1.3 Mirafiori Turbo çıkartcaklarmış panpa 260 hp 320 NM tork olcakmış :hahaha::hahaha:

powERS
17-01-2012, 09:10
Sen terimleri karistirmissin. Yeni sahinler derken bu donemin sahinleri. Yani sen o yanilgiya bir daha duseceksin. Diceksin abs airbag var tamam kagit ozerinde ozellikle otomobil mi degerlendirilir? İdda ediyorum sifirdan da bir marka yaratilsa gayet kaliteli arac yapilabilir. Albeayi yapmasaydo yok bravoyu gelistirebilir miydi gecin bunlari. Fiat istese bmw kalitesinde arac uretebilir ama adamlarin pazari bu degil boyle bir arac yaparsa karsisinda bmw olur. En basiti skoda :) favorit diye bir modeli var ya adamlarin o kadarda eski degil nasil bir anda yukseldi? Vag grubu bunyesine aldi. Sonuc olarak isi bilen el attimi skoda fabrikasindan da gayet guzel araclar cikar. Tataya iyi mi dedim bi dikkatli oku. Param olsa ne fiat ne tata alirim, o kadar keriz degilim. Suanda en kotu ihtimal tr de uretilen en kaliteli aracla esdeger kalitede ve uygun fiyata otomobil uretiriz ama kocla degil..

hoca bak şimdi aslında ikimzide aynı şeyleri istiyoruz ama bi yargıya varırken de tartılı olalım.

şahinler cıktığı zaman diliminde ortalama benzer fiyatlara hangi araclar vardı? donanımı o fiyata cok yuksek olan baska bir arac varmıydı ?
o zamanlar şahinlere tu kaka denebilirmiydi? sahın 5 liraydı mazda 323 8 liraydı arasında cok fark vardı ama aracların parası olan 323 aldı olmayan sahin aldı.

sımdı degısende bısey olmuycak yenı sahınler gelıyorsa zaten donemın kalıtesıne gore gelıyor bence.

sımdıkı zaman dılımınde sahıne bakıp beyenmeyıp konusmak yanlıs demek ıstıyorum. tatayı beyenmıyorum dıyosun ama sahın alcagıma tata alırım dıosun aynı paraya. bunu derken 199X model sahınle 2008 2009 tatayı kıyaslıyosun degılmı?
bende dıyorumkı yenı sahın cıksın ondan sonra tatayla karsılastır. sadece bu.

Kisaca demek istedigim, birseylere razi olmak yerine bu ulkenin hak ettigini isteyelim. Senelerdir arac uretiliyor. Aerosunu, tasarimini, suspansiyonunu yabanci yaptiktan sonra ben ne anladim o aractan? Benim icime sinen, motor ve aktarmasi modern modellerden alinmis, tamamen turk suspansiyonundan aerosuna turk tasarimi bir otomobil. Neden fiat tabanli? Eski corollalari al cook daha iyi. Bence devlet destegi olursa emeklemeden hizli adim atan bir markamiz olabilir. Ben ulkemi otomobil uretiyorum diyen iran gibi peugeottan satin aldigi halde onu bile adam gibi uretemeyen bir ulke olarak gorulmesini istemiyorum. Bundan azina ne razi olurum ne de icime siner ne de gidip 5 kurus para veririm.

bu dedıklerıne de aynen katılıyorum. fiat la yola cıkılmasının sebebı bence TOFAS fabrıkasının halı hazırda fıatla bagı olması. Bence devlet burada devreye gırıp fıat a hadı kardesım al bu hıssenın karsılıgı fabrıka benım senden de bısey ıstemıyorum demesı olmalıdır.

Bora yı cızen adam adı ustunde :D bora turk yani. gelsın bı ıkıde Türkiye ıcın cızsın. ki Hamidowic in dedigi gibi yarısma falan fılan olsa coook cokk guzel modeller cıkacagına emınım.

MK1 dobloyu yapan muhendısler yenı arac yapamazlarmı ? MK1 Doblo tamamen turkıyede tasarlanmamısmıydı ?

Motor olayında gene cook cook kazık yıyecez bence bu fiattan. kesin gene ekonomik olsun diye 1.4 8v motorları cakacaklar bıze. tum fırmalar 8v motorları bırakırken fiat masraftan dussun dıye son cıkan albea lara 1.4 8v motor koydu hesapta hacımden kazancaktı. ama aynı kasanın bı oncekı jenerasyonunda 1.2 16v motorlu albealar hem daha az yakıyor hemde daha performanslı

umarım anlasmaları yaparlarken bıraz dıkkatlı olurlar.

Fırtına_siR
17-01-2012, 11:24
isimleri doğan slx +plus , şahin s +plus falan olur heralde :D :D

_Burak_
17-01-2012, 11:31
yine fiat kaynaklı %100 cappy portakal yok mu memlekette :D

cenk
17-01-2012, 11:54
yıl 2012 olmuş adamlar uzaya koloni kurmaya çalışıyor, bizde araba yapacağız diye seviniyoruz.

atilla54
17-01-2012, 11:59
doğan,şahin,kartal,serçe yerini atmaca,akbaba,kanarya,papağan'a mı bırakcak yani :)
Türk malı araç iyidir başta kötü çıkarsalar bile ilerde devamı gelirse gelişir,büyür hepimize hayırlı ugurlu olur inşallah.

Ö.öztüRk
17-01-2012, 12:19
98 Doğan SLX kasasının aynısını yapsalar bırak honda peugeot satmayı bak millet nasıl alıyor:)

XSi
17-01-2012, 12:30
maxiboost lafımı yanlış anlama hocam sadece bir gerçeği söyleyeceğim..

Yakınında bulunan ilk ana caddeye git ve kaç tane taksi geçiyor, kaçı ne marka model..

En yüksek oran fiat albea çıkacaktır. adım gibi eminim.

Bu arabanın olup/olmadığını gösteren çok güzel bir kriterdir bence. Sen kabul etmeyebilirsin tabi.

Senin beklentilerini karşılamayabilir ama albea platformu üzerine kurulacak, 1.3 dizel motorlu bir aracı halk tutar ve alır.

h.guroglu
17-01-2012, 12:38
ya ekonomik bir araç arıyorsan istanbul taksilerini baz alıcaksın adamlar nerde az yakan servisi yedek parçası ucuz araba varsa onları kullanıyorlar

demem o ki bu yerli araç eğer istanbul ticarileri tarafından rağbet görürse tüm türkiyede rağbet görür

Ronin_
17-01-2012, 12:45
Güzel bi değerlendirme yapalım :)

ACCENT ERA 1.4 START ABS ESP EURO V > yani satışdaki en boş accent 29.250TL

768,00 TL bunun yıllık MTV si var.Ancak bu aracı alırken ÖTV fiyatı min. 5000-7000TL değil mi ?

Symbol Authentique 1.2 16V 75 bg 27.500 TL en boş reno clio fiyatı benzinli
Symbol Authentique 1.5 dCi 65 bg 34.200 TL en boş reno clio fiyatı dizel

Fiat Albea Sole > 4K ACTIVE Plus Paketli 1.4 FIRE 77 HP en boş albea satış fiyatı 26,890 TL

geri kalan markaları yazmıyorum bile

Bu araçlar peynir ekmek gibi piyasamızda olup satılan araçlar.E peki bunların ÖTV si var ? bu ötv ler düşülünce fiyatlar otomatikman 20K lı fiyatlara iniyor? Ki bu son kullanıcı satışı?

Demek ki hem kendi üretimimiz olup hemde bu araçlardan daha iyi daha güzel daha verimli araçlar yapabilmemiz imkansız değil !!

rebel
17-01-2012, 12:52

Yakınında bulunan ilk ana caddeye git ve kaç tane taksi geçiyor, kaçı ne marka model..

Bu arabanın olup/olmadığını gösteren çok güzel bir kriterdir bence. Sen kabul etmeyebilirsin tabi.

Senin beklentilerini karşılamayabilir ama albea platformu üzerine kurulacak, 1.3 dizel motorlu bir aracı halk tutar ve alır.

sorun almak benimsemek türk duygularıyla haraket etmekmıdır ? kim daha ıyısını haketmediğini düşünür ? sen onca teknolojı ve gelişmekte olan ulkeler arasında başa oynamaya çalısan bi ülke olarak albea yı kendıne layık goruyurmusun ? emın olun doğan şahın albea yı hoplatır ! bı anda alman kalıtesı japon sorunsuzluğu beklemesin kımse fakat bu iş fiatın kafa yapısıyla olmaz. daha öncede yazmıştım arada kaynamış. fiat almanlara yaklasan bı arac cıkarabılır ama onun kulvarı farklıdır. herkes kendı kulvarında. kımı prestij kımı ekonomi kımı performans kimi konfor kailte... ama şu varki şuan alman varken gidip ben oto. bravoya 60000 vermem. veren verir o tercih meselesi. onemlı olan uygun ama teknolojıde geri kalmayan orta duzey konfor ve performans verılerını karsılayan bı arac. tasarım ve şası bızım olmalı elektronık her markanın yaptığı gıbı ortaklasa yapılabılır bunu global dunyada herkes yapıyor teknolojı alısverısı... herkes 40000 e arac yapsak kım alıcak demıs . 40000 e yapılacak arac varya ne seat ne skoda bırakırr . 5 yıl önce 21.000 tl olan dobloyu askerıye otv sız 9000 e alıyodu. ee bu arac kaca uretılıyo dusunen varmı ? işin içine ötv girmesın 20000 tlye cok guzel orta kalıte bı arac uretılebılır. 4 sene once almancı komsumuz a4 avant la geldı sıfırı 20000 euro ya almış. eee o araç burda nekadardı ozaman,hatırlayanlar cvp versın ?

rebel
17-01-2012, 12:57
Güzel bi değerlendirme yapalım :)

ACCENT ERA 1.4 START ABS ESP EURO V > yani satışdaki en boş accent 29.250TL

768,00 TL bunun yıllık MTV si var.Ancak bu aracı alırken ÖTV fiyatı min. 5000-7000TL değil mi ?

Symbol Authentique 1.2 16V 75 bg 27.500 TL en boş reno clio fiyatı benzinli
Symbol Authentique 1.5 dCi 65 bg 34.200 TL en boş reno clio fiyatı dizel

Fiat Albea Sole > 4K ACTIVE Plus Paketli 1.4 FIRE 77 HP en boş albea satış fiyatı 26,890 TL

geri kalan markaları yazmıyorum bile

Bu araçlar peynir ekmek gibi piyasamızda olup satılan araçlar.E peki bunların ÖTV si var ? bu ötv ler düşülünce fiyatlar otomatikman 20K lı fiyatlara iniyor? Ki bu son kullanıcı satışı?

Demek ki hem kendi üretimimiz olup hemde bu araçlardan daha iyi daha güzel daha verimli araçlar yapabilmemiz imkansız değil !!

aynennn :icon_tup: herkes fıyatlara takılıyo. yahu turkıyedesınız otv nın en baba olduğu yerde... yıllar once porshe un en ucuz aracı dıye dergıye cıktı. arac 60.000 dolar TR satıs fıyatı 100.000 dolardı varmı bole bısey :D almanyadan daha cok bıızm devlet kazanmıs hahahha :) bızım 20.000 25.000 butceyle yapacagımız araba gayet orta hallı luks olur . ve devlet buna 0 faız ve gereklı prım ve tesvıklerle iç pıyasaya kazandırabılır ama ıbnelık bızım devlette :ofk: fiata yol vereceğine hala zorla sokuyorlar pıyasaya. burda kaymağı yıne fiat yıcek bızdee elımzdekı koca bi hiçle kalıcaz.

XSi
17-01-2012, 15:56
rebel,

Ben zaten iyi araba yapamayız demiyorum yaparız, otomotiv endüstrisi global ve maliyet çok önemli. Sen kendi başına ürün çıkartmaya çalışırsan maliyetden dolayı sıçarsın. Kendi yerel pazarında bile satamazsın. Bütün hayal yalan olur.

Öncelikle pazarda büyük dilime sahip olan albea/symbol/accent era sınıfında araçla gireceksin, para kazanacaksın, sermaye biriktireceksin, daha sonra model gamını büyüteceksin.

kia/hyundai sence alman kalitesinde araç yapamaz mı? yaparlar ama yapmıyorlar neden, araç kore malı, kimse alman malı fiyatı vermeyecek, e koreli neden alman maliyetine araba yapıp kore fiyatına satsın?

sende alman malı araba yapıcaksın senin vatandaşın bile alman parası vermeyecek, ucuz olsun isteyecek.

O yüzden biz alman tadında araba yapalım demek şimdilik ekonomik nedenlerle olanaksız.

rebel
17-01-2012, 17:48
hacım yanlış anlama sana itifan yazmadım genel yazdım. aslında aynı düşünuyoruz fakat albea alt yapısı nedir ? zaten kendısı saçma sapan başlı başına bı hata. bu ulke kaporta şası ve çizim/tasarım konusunda çok çok önde, diğer elktronık ekıpmanlarda nekadar gelısmıs olsada olmasada, teknolojı alısverısı herzaman ıyıdır . ronınden alıntı yaptıgım cevapta 40.000 e arac yapsak seat tan skodadan cok daha kalıtelı olur . ama satılırmı ? tabıkı hayır. vw opel gıbı fırmalar varken hıc kımse o fıyatı vermez . benım demek ıstedııgm 20.000 25.000 tl butceyle cok ıyı araclar cıkabılır. koc/fiat bu aracı 10 15 arasına mal edıp 25 ten satarsa 2.bi albea vakası olur. üretim bandındaki kucuk oynamalar buyuk farklar yaratır donanım olarak. burda yapılması olan sey 20.000 tl lık bı araba yapıp kucuk kar marjı ve + olarak showroom kar fıyatlarıya 25.000 sevıyesınde satılmasıdır .

timucintt
17-01-2012, 17:51
:D :D gene italyan olacak ama adı türk malı olacak :D :D

Maxiboost
19-01-2012, 01:06

Kendin soylemissin albeayi hangi halk almis :) gerci haklisin sahine cayir cayir parcasi ucuz, yerli uretim, japonun parcasi pahali diye para veren bir toplum dedigin gibi bir araci alabilirde. Benim bunlari yazmamdaki sebep ayni kazigi yemeyelim. Albea platformu kullanilirsa eski, yabanci, bir halta benzemeyen araci yeni, turk markasi daha zamanla gelisecek ilk arac bu diye lanse ederek satacaklar. Turk uretimi demesinler gitsin fiat yeni arac cikartsin. Ben isterim ki sasesinden suspansiyonuna herseyi turkiyede tasarlansin, sadeceaktarma ve motor yeni nesil araclardan alinsin. Yeni marka diye dandik bir isle baslamak zorunda degiliz ki? Rekabet edemicekse ayni kalitede devletim otv almayi versin bi zahmet..

Frid
19-01-2012, 01:10
bu sefer baykuş koyarlar adını :D

saab ı satın almak dahamı zordu ki

bu durumda biz birşey yapmış oluyormuyuz anlamadım sonuçta yine 0 dan başlayarak biz pek birşey yapmış olmayacagız dünyaca güvenilir bir markayı almak devam ettirmek varken neden tofaş fiat :D

Hakan Burak
19-01-2012, 01:14
Kendin soylemissin albeayi hangi halk almis :) gerci haklisin sahine cayir cayir parcasi ucuz, yerli uretim, japonun parcasi pahali diye para veren bir toplum dedigin gibi bir araci alabilirde. Benim bunlari yazmamdaki sebep ayni kazigi yemeyelim. Albea platformu kullanilirsa eski, yabanci, bir halta benzemeyen araci yeni, turk markasi daha zamanla gelisecek ilk arac bu diye lanse ederek satacaklar. Turk uretimi demesinler gitsin fiat yeni arac cikartsin. Ben isterim ki sasesinden suspansiyonuna herseyi turkiyede tasarlansin, sadeceaktarma ve motor yeni nesil araclardan alinsin. Yeni marka diye dandik bir isle baslamak zorunda degiliz ki? Rekabet edemicekse ayni kalitede devletim otv almayi versin bi zahmet..

O dedikleriniz bence zamanla olacak birşey. İlk önce başlangıç yapılsın, sonrası çorap söküğü gibi gelecektir zaten. :) Pozitif yönlerdende bakılmalı.

erdem325
19-01-2012, 01:49
ne fiat in zihniyetini seviyorum ne de koc un zihniyetini..
hele ikisi bir aradaysa hepten nefret ediyorum..
sahsi kanaatim milletce cok dandik bir araca cok da az olmayan paralar verip italyanlari ve koc u zengin edicez..
bu benim sahsi ongorum..
talep edilebilecek o kadar fazla arac platrofmu varken albea nedir ya..
neden en dandigi yani?
yerli macera baslamadan biter benim gozumde :(
o kadar da hevesliydim halbuki..
................

BaybuRtlu69
19-01-2012, 02:00
Şu bizim konuştklarımızı, gören bir devlet yetkilisi yada bizler gibi düşünen birileri yokmudur ya ?
Bu konuştklarımız aslında birşeyleri malesf deiştiremiyor. adamlar düzeni kurmuş, helal olsun

atituti
19-01-2012, 09:30
bu sefer adları polat memati abdülhey olsun

svtec
19-01-2012, 09:43
güçlensin yeşil sermaye.. gemicikler dolsun... bakan çocukları yolsuz kaldı markaşalma bitmesin hepsi zengin olsun.. en ufak iğneye kadar onlar satısn onlar milleti soysun.. bu arabayı yaparlar tutar... yandaşlık .. var kardeşim.. yalakalık var.. aq. yar meclise bile satarlşar.. bütün tayyipci şirketler alır şirket aracı diye tayyipci yandaşlar alır.. yinede satarlar siz korkmayın..

turci
19-01-2012, 10:52
yerli mali arac yapamazlar, sadece milleti gaza getirip daha fazla fiat satarlar.

icinde koc-fiat-tofas kelimeleri gecen bir yapilanmadan, herseyi ile yerli mali bir Türk markasi beklemek hayal.

BlackEmperor
19-01-2012, 11:09
bu sefer baykuş koyarlar adını :D

hahahahha :hahaha: capsler aklıma geldi :D

darkmoon
19-01-2012, 11:15
yerli mali arac yapamazlar, sadece milleti gaza getirip daha fazla fiat satarlar.

icinde koc-fiat-tofas kelimeleri gecen bir yapilanmadan, herseyi ile yerli mali bir Türk markasi beklemek hayal.

Katılıyorum Ayrıca türkiyedeki bütün araba otoriteleride aynı görüşde yerli diye gene fiat motoru fiat yürüyeni fiat elektrik tertibatlı bir araç üreticekler sadece tasarımı farklı olucak linea değilde adı türkçe bir şey olucak..

her kez olayın bilincinde ama vatandaş yemez bu numarayı.

SLH
19-01-2012, 11:18
Şahin doğan denilen araçlar 20 yıldır yollarda geziyor yok olmadılar gitti az bi süre değil benim için hemde desteksiz şekilde kaliteli bir üretim bir anda olmaz herşey zamanla oturur yol alır aceleye gerek yok başlamak işin yarısını bitirmek demektir...

darkmoon
19-01-2012, 11:26
doğan şahin denen araç fiat regata dır.. türkiyede adı doğan şahin..

bu araç bir amcaımız vardı ben gençken anlatmışdı avrupada italyada trafikden men edilmiş.. fren sistemi neyimiş o zamanında stadartlarını desteklemediği için fiat bu arabayı üretimden kaldırmış.. 80 li yıllardan bahsediyorum bu araç sonra türkiyede doğan şahin adıyla 90 lıların sonuna kadar üretildi..

hamidowic
19-01-2012, 11:33
yazalım bir dilekçe altlarınada isimlerimizi yazalım yollayalım tofaşa mail olarak, bunu diğer forumlarada yayarız, eşşek değillerse en azından bir yarışma yaparlar tasarım için. 3000-5000tl de ödül koydularmı misss.

burda anca yazarız biz okuruz :D 100 sayfa olsa nolur bu konu 500 sayfa kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz :)

Mutu
23-01-2012, 22:10
http://ekonomi.milliyet.com.tr/jet-fadil-imza-ile-oyuna-giriyor/ekonomi/ekonomidetay/23.01.2012/1492674/default.htm?ref=sporx

darkmoon
24-01-2012, 01:24
başlıkla adresin alakası yok yalnız..

başlıkda tofaş diyor adresdeki haberde imza nın haberi var..