PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : N'CITY esnafı perişan durumda

Shekil
16-01-2012, 11:15
http://img408.imageshack.us/img408/7686/40057182.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/408/40057182.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

N'CITY'de dükkanların bir kısmı yandı, bir kısmını ise su bastı.

N`CITY`de çıkan yangından geriye kül olmuş dükkanlar ve sular altında kalmış işyerleri kaldı. N`CITY esnafı perişan halde, ne yapacağını bilmiyor
İzmitliler önceki gece saat 03.00 sularında korkunç bir yangına şahit oldu. İzmit`in en gözde alıveriş merkezi N`CITY alevlere teslim oldu. İşadamı İhsan Kayatürk`ün sahibi olduğu Necmettin Kayatürk`ün ise mağaza müdürlüğünü yaptığı N`CITY Alışveriş Merkezi (AVM) içerisinde bulunan Koton Mağazası`nın deposundaki elektrik kontağından çıktığı sanılan yangın, kısa sürede tüm AVM`yi sardı. Özellikle çatı kısmını kaplayan alevler, 82 mağazanın bulunduğu N`CITY`de büyük bir hasara neden oldu.

İŞYERLERİ MAHVOLDU
Giyim, beyaz eşya ve elektronik eşya satan ulusal markaların yanı sıra, sineme salonu, kafeterya ve yerel esnafa ait pek çok dükkanın bulunduğu AVM`deki zarar milyon dolarla ölçülüyor. AVM bina olarak komple sigortalı yalnız içerisindeki dükkanlar bireysel sigorta yaptırdıkları için bir kısmının sigortasız olduğu öğrenildi. Çatı kısmı dahil 2. katın tamamen yandığı, 1. kattaki bazı dükkanların yangından etkilendiği, bazılarının ise söndürme çalışmaları sırasında sular altında kaldığı AVM`de yalnızca girişteki dükkanlar kısmen sağlam kaldı. Bu dükkanların da çatısında sular damlıyor.

SABAH ŞOK OLDULAR
Gece çıkan yangını haber alır almaz N`CTIY`nin önüne koşan kimi işyeri sahipleri sabaha kadar alevlerin söndürülmesini bekledi. Gün aydınlandıkça korkunç manzara ortaya çıkınca esnaf şoka girdi. N`CITY`nin korkunç görüntüsünü gören bazı esnaflar gözyaşlarına boğuldu. Gece olay yerine gelemeyen esnafların hepsi sabahın erken saatlerinde yangın bölgesindeydi. İşyeri sahipleri ve çalışanları N`CITY AVM`nin önüne gelerek dükkanlarının akıbetini öğrenmek istedi.

POLİS BARİKAT KURDU
Fakat, gündüz de kimi yerlerde devam eden yangın nedeniyle esnaflar ve çalışanlar uzun süre AVM`ye yaklaştırılmadı. Polis gece aldığı güvenlik önlemlerini sabah sıkılaştırdı ve güvenlik bandının yetersiz kalması nedeniyle çevreye demir barikat kurdu. Esnaf uzun süre demir barikatların ardından soğutma ve söndürme çalışmalarını seyrederken endişeli bir şekilde zararının ne olduğunu düşündü.

BARET VE ÇİZMEYLE GİRDİLER
Bir müddet sonra demir barikatlar kalktı ve esnaf AVM`ye alındı. İlk etapta güvenliksiz bir şekilde camlardan dükkanlarına bakan esnaf daha sonra baret, çizme ve maske takmak suretiyle AVM içerisine girebildi. Dışarıdaki korkunç görüntünün ardından içeriye giren esnaf bir kez daha yıkıldı. Tüm AVM`nin içerisi kül olmuş ve sular altında kalmış dükkanlarla karşılaşan esnaf üzüntü içerisinde işyerini inceledi.

ÇATIDAN SULAR DAMLIYOR
N`CITY`nin çatısından damlayan sular özellikle yanmamış dükkanlarda tüm elektrik-elektronik ve giyim eşyalarının ıslanmasına neden oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gün boyu soğutma çalışması yaparken bir yandan da hasar tespit çalışması yapıldı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri de sabah saatlerinde N`CITY`e gelerek incelemeler yaptı.

FİKRİ IŞIK İNCELEDİ
İzmit İlçe Emniyet Müdürü Güner Yılmaz gün boyu AVM`de koordinasyonu sağladı. Yangından büyük zarar gören N`CITY esnafı çaresizce AVM yönetiminin alacağı kararı bekliyor. Öte yandan AKP Kocaeli milletvekili Fikri Işık, öğlene doğru N`CITY AVM`nin önüne gelerek esnafla konuştu, alanda incelemeler yapıp, bilgi aldı. N`CITY AVM sahibi İhsan Kayatürk ve AVM müdürü Necmettin Kayatürk, fuar içerisine açtıkları Keyfınn Cafe`de gün boyu çalışmaları takip etti.

HİÇBİRŞEY BİLMİYORUZ
Yangınla sarsılan Vanlı işadamı İhsan Kayatürk, basına demeç. Vermek istemezken, olayla ilgili konuşan AVM müdürü Necmettin Kayatürk, “Biz de henüz bir şey bilmiyoruz. Hasar tespit çalışmasının ardından daha sağlıklı bilgi verebilirim. İçeriye hiç girmedik. Yangının elektrik kontağından çıktığını biliyoruz o kadar. Şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz” demekle yetindi.

DÜKKAN SİGORTASIZ
ZÜLKÜF DAL- DRY Park Kuru Temizleme`nin sahibi Zülküf Dal, “2 çalışanım vardır. Yangının çıktığı saatten beridir buradayım. Yönetimdekiler yangın çıktığını haber verdi. öğrendiğimize göre 1,5 ay içinde onarılacakmış AVM. İnşallah öyle olur. 1 yıldır burada dükkan işletiyordum. Çok üzüldük. Dükkanımız sigortasızdı” dedi.

EKMEK TEKNEM YANDI
Stant esnafı Asude Özkan: “N`CITY AVM`nin açıldığı günden bu yana çocuklara yönelik kum boyama işi yapıyordum. Ekmek teknem yandı. Stant olduğu için sigortamda yok. Bundan sonrasını düşünemiyorum. Her şeyim tamamen yandı.”

1,5 YILLIK EMEĞİM GİTTİ
Batik Giyim Mağazası`nın sahibi Betül Mutlu, çalışma arkadaşları; Tuğba Bayhan ve Didem hanım ile sabahın erken saatlerinde AVM önüne geldi. Gördüğü manzara karşısında gözyaşlarını tutamayan Mutlu, “1,5 yıllık emeğim gitti. 10 ay önce işyerimi açmıştım. Her şeyim mahvoldu. Mallarımız kullanılmaz durumda. 7 kişi çalışıyordu yanımda. İşyerim sigortalıydı ama AVM`de genel bir hasar var” dedi.

200 BİN TL ZARARIM VAR
Fusion Bayan Giyim`in sahibi Ziya Çelik de oldukça üzgündü. Çelik, henüz 2 ay önce büyük umutlarla N`CITY AVM`de dükkan açtı. AVM2nin birinci katında bulunan işyerinde tahmini olarak 200 bin TL zarar olduğunu söyleyen Çelik, 5 çalışanının işsiz kaldığını söyledi. Çelik, dükkanının sigortalı olduğunu ancak yaşanan olayın tüm umutlarını kırdığını söyledi.

15 ÇALIŞANIM VARDI
İlimizde pek çok şubesi bulunan ÖZSAR Restaurant`ın sahibi Mehmet Sarı, 2. katta bulunan ve 3 yıl önce açmış olduğu şubesinin tamamen yandığını söyleyerek, “15 çalışanım vardır. Şimdi onları diğer şubelere gönderdim. İşsiz kalmamaları için uğraşacağım. Ama devletin desteği her zaman arkamızda olduğunu gördük. Sayın bakanımız esnafa faizsiz kredi için girişimlerde bulunmaya başlamış. Kentin yöneticileri bizlerle yakından ilgilendiler. AVM yönetiminin kararına göre hareket edeceğim. İşyerim sigortalıydı ama yaklaşık 300 bin dolar zararım var” diye konuştu.

AYAKKABILAR SULAR ALTINDA
Piccassu Ayakkabı Mağazası`nın müdürü Engin Turan, mağazanın yanmadığını ancak sular altında kaldığını söyledi. Bu nedenle mağaza içerisindeki ayakkabıların büyük oranda hasar gördüğünü söyleyen Turan, 500 bin dolara yakın zarara uğradıklarını belirtti.

KOMPLE YANDI
Hacıoğlu Restaurant`ın müdürü Hüseyin Ekşin, 6 yıldır N`CITY`de restoran işlettiklerini belirterek, “8 çalışanımız vardı. Dükkanımız 2. Kattaydı ve komple yandı. 500 bin TL`lik bir zarar var” dedi.

ŞOK GEÇİRDİM
Esmer Bujiteri`nin sahibi Işıl Erdoğan, “8 aydır N`CITY`deyiz . İşyerin 1. kattaydı. Sularla dolmuş dükkan. Büyük şoktayım, ne yapacağımı bilemiyorum. 2 çalışanım vardı” diye konuştu.

İŞSİZ KALDI
Milletvekili Fikri Işık, mağaza çalışanlarıyla görüştü. Geçmiş olsun dileklerini ileten Işık, esnafa yönelik gereken her türlü kolaylığın sağlanacağını söyledi. Işık, Fizyon Mağazası çalışanı Yudum Uğur Alıkçı ile görüşürken görülüyor. Fizyon Mağazası çalışanı Yudum Uğur Alıkçı, “İşyerim AVM`nin zemin katında yanmadı ama ben işsiz kaldım” dedi.

oğuz
16-01-2012, 11:18
çok kötü gerçektende emekler kül oldu zararlar büyük,ama kepenkler kapalı olduğu için bazı yerler az hasar almıştır sanırım

zıpzıp
16-01-2012, 11:21
yazık :/ üzücü herkeze geçmiş olsn

crazydog
16-01-2012, 11:35
Allah kolaylık versin tüm esnafa :(

Tunç
16-01-2012, 11:36
n.city nişantaşı cıty's gibi olmus

okankrgz
16-01-2012, 12:52
çok acı bi durum umarım en kısa zamanda eski haline kavuşur AVM miz

Shekil
16-01-2012, 13:00
yazık oldu valla o kadar eleman nerde iş bulucak :(

Low-Rider
16-01-2012, 13:41
İşsiz kalanlar için çok kötü bir durum

erayakar
16-01-2012, 13:45
bu ne ya çok üzücü ..bu kaçıncı avm yanışı..

imprezaWRC
16-01-2012, 13:47
Allah yardımcıları olsun, inşallah sigortaları vardır, en azından bir nebze maddi açıdan yaraları sarılmış olur.

1lker
16-01-2012, 13:53
Allah issiz.kalan.zorda kalanlara yardim etsin insallah buyuk gecmis olsun cok uzucu bir durum

onursumer
16-01-2012, 14:34
gerçekten çok kotu bir durum bütün emekler yanmış gitmiş

birşey merak ettim

tüm yerler avm sigortalı hasar karşılanıcak

peki bu işyeri poliçelerinde atıyorum çalışanların da mağduriyeti ile ilgili bi madde varmı ?

bence vardır veya olmalı diye düşünüyorum

ST
16-01-2012, 18:33
Sabah 9 dan beri ordaydım,herkes gelip gidiyor,çaresiz bekleyiş işte..

Gold yeni mağaza yeri arıyor bekliyoruz :(