PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Corsa C 1.7 DTi EGR WESGATE iptal + Chip = Kaç MM egsoz borusu :)

Anıl DALGA
17-01-2012, 13:50
MErhaba aracın dışını bitirdim şimdi motora giriorum ama ilk önce egsozu halledeyim dedim 51mm mi yapalım 60 mm mi bu konuda fikri olan var mı acaba :)

By_HaNNibaLL
17-01-2012, 13:53
51lik iyidir düz boru ve sona fre flow bi eksoz

Anıl DALGA
17-01-2012, 14:27
anladım 51 olsa ne artısı ne eksisi var 60 olsa ne + - biliyormusunzu acaba

efe_
17-01-2012, 14:33
Yazılımın harici çok farkettirmicektir.

dark
17-01-2012, 15:33
egr iptali+ chip + eksozu anladımda westagate iptalini nasıl yapıcasınız :)
hard bi yazılım olucaksa 60mm yapın sonra free flow bi susturucu olsun üstler güzel olur
soft olucaksa yazılımınız 51 mm dümdüz boru çekin :)

berkay_aydin
17-01-2012, 15:35
egr iptali+ chip + eksozu anladımda westagate iptalini nasıl yapıcasınız :)

fişini çekerek :soru:

yakuza
17-01-2012, 17:51
wastgate iptali iyiymiş :)

douu
17-01-2012, 17:57
wg iptal ettiginiz zaman sonucun ne olacagını biliyor musunuz acaba ?

Mehmet Gazihan
17-01-2012, 18:01
Wastegate iptali 1.7 Dti lara özel bir durumdur.. Yazılımla desteklenmelidir.. Kesme yapar..

Boost Map den bastıramadığımız basıncı wastgate i kendi haline bırakınca bastırabiliyoruz.. 1.6 cont. gidiyor..

Arkadas biraz benim yazıları takip etmiş sanırım ((:

Mehmet Gazihan
17-01-2012, 18:04
MErhaba aracın dışını bitirdim şimdi motora giriorum ama ilk önce egsozu halledeyim dedim 51mm mi yapalım 60 mm mi bu konuda fikri olan var mı acaba :)

he bu arada turbonu seçtikten sonra eksoz boru çapını ayarla.. sonra komple tekrar değiştirirsin..

Yogi
17-01-2012, 18:05
uzun sureli gazlamalarda bir sıkıntı olmuyomu?

Anıl DALGA
17-01-2012, 18:11
he bu arada turbonu seçtikten sonra eksoz boru çapını ayarla.. sonra komple tekrar değiştirirsin..
turboyu sımdılık değiştirmicez orj turbo egr wg iptali chip böle kalacagını
düşünerek kaç mm yapmalıyız egsoz çapını

Anıl DALGA
17-01-2012, 18:13
Wastegate iptali 1.7 Dti lara özel bir durumdur.. Yazılımla desteklenmelidir.. Kesme yapar..

Boost Map den bastıramadığımız basıncı wastgate i kendi haline bırakınca bastırabiliyoruz.. 1.6 cont. gidiyor..

Arkadas biraz benim yazıları takip etmiş sanırım ((:

:) cuma günü kısmetse blow off montajı için rahatsız edicem :D

tdipower
17-01-2012, 19:30
bende şuan wg iptal gazlıyorum :) tabi benim durum farklı

By_HaNNibaLL
17-01-2012, 19:33
Wg neden iptal ediyorlar 1.7 DTİ motorlar özel bi sebebi mi var ?

Birde intercooler yok sanirim bu motorlarda sonradan montraji + getirisi olmuyor mu

onursoytam
17-01-2012, 19:36
hiç düşünme 60 lık diyorum ister yazılım yap ister yapma :) yazılım yapmassan zaten bişey değişmicek ama yaparsan inanki harika oluyor deneme yanılma yöntemi arkaşımın aracına yaptık gayet güzell

ilk çiplemedik gördük çipledik iyiki yaptırmışız dedik :)

berkay_aydin
17-01-2012, 19:36
Wg neden iptal ediyorlar 1.7 DTİ motorlar özel bi sebebi mi var ?

Birde intercooler yok sanirim bu motorlarda sonradan montraji + getirisi olmuyor mu

intercooler var...

hiç düşünme 60 lık diyorum ister yazılım yap ister yapma :) yazılım yapmassan zaten bişey değişmicek ama yaparsan inanki harika oluyor deneme yanılma yöntemi arkaşımın aracına yaptık gayet güzell

ilk çiplemedik gördük çipledik iyiki yaptırmışız dedik :)

Alt devirler nasıl oluyor ? Bende düşünüyorum ama sona egsoz koymamam lazım polis sıkıntısı var :)

dark
17-01-2012, 21:22
dizelde ses çıkmıyor :) sıkıntı olmaz :) (benim araba hariç:D)

cabriolet
17-01-2012, 21:24
valla biz 1.7dti corsaya 51mm komple düz boru yaptırdık gayette ses çıkıyo :D

berkay_aydin
17-01-2012, 21:30

İlginçtir tok bir ses veriyor :)

Mehmet Gazihan
17-01-2012, 21:34
Benim NOP un sesini göztepe sanayiye bi sorun siz ((:

Grup N arabalarından farksız dı..

ideal boru capı ve çıkışı ile çok gaddar bi ses çıkar ..

Mehmet Gazihan
17-01-2012, 21:38
Corsa Blow Off and Exhaust Sound - Car Videos on StreetFire (http://www.streetfire.net/video/corsa-blow-off-and-exhaust-sound_182155.htm)

iyi seyirler..

oğuzk
17-01-2012, 21:51
Aynen 1.7 corsalardan çok güzel ses çıkıyor dizel olduğuna kimse inanmaz ;)

1.4 tdi a kat iptali yaptım egzoz yok bu halde bile egzoz mu taktırdın diyen var :)

berkay_aydin
17-01-2012, 22:01
Benim kat iptalinden sonra araba dahada sessizleşti, Polis sıkıntısı olmasa hemen çekerim düz boruyu :) Galiba orta susturucu'da yok bizde.. Uzun yolda bu haliyle bile kafa bırakmıyor bu şanzımanı hangi mühendis üretti acaba :mad:

Anıl DALGA
17-01-2012, 22:47
elektrikli aç kapa sistemler var benim her arabam öyledir yıllardırda kullanıyorum hiçbi sıkıntı yaşamadım yardımcı olabilirim Corsada öyle olucak perşembe günü aç kapa aç kapa Anti Police :D

berkay_aydin
17-01-2012, 22:55
elektrikli aç kapa sistemler var benim her arabam öyledir yıllardırda kullanıyorum hiçbi sıkıntı yaşamadım yardımcı olabilirim Corsada öyle olucak perşembe günü aç kapa aç kapa Anti Police :D

Aklımda vardı ama 400 lira gibi bir ücret çıkıyor :(

Anıl DALGA
17-01-2012, 23:58
PM sana biraz yardım edelim :)

tapari75
26-04-2012, 17:51
chip olucaksa 60 olabilir ama 51 likte işinizi görür... lakin dizellerdeki o devirin ağar çekimde üst seviyelere çıkması hiçbir zaman benzine yetişemez :) bizdede var 1,7 dti kat iptal stock motor hiç yürümüyor araba...

Anıl DALGA
14-05-2012, 03:11
chip olucaksa 60 olabilir ama 51 likte işinizi görür... lakin dizellerdeki o devirin ağar çekimde üst seviyelere çıkması hiçbir zaman benzine yetişemez :) bizdede var 1,7 dti kat iptal stock motor hiç yürümüyor araba...

konu 3 ay kadar eski ama olsun :) ilgine teşekkür ederim 1.7 dti'ın yürümesi için komple düz boru 51 - 60 farketmez westgate iptali - egr iptal edilebilir ve dumanlı diye tabir ettiğim chip bu işlemlerden sonra örnek vereyim

2011 Ford Focus 1.6 115 hp
2000 renault megane 1.6 110 hp
2011 Hyndai ix20 125 Hp
Toyota auris 1.3 99 Hp

bu araçlarda denemiştim hepsini rahat rahat en aşağı 3 boy geçiyordum ama Stock halde Şahin bile geçer yani o kadar diyim :D

1JZ
14-05-2012, 13:17
senin bu corsa Ry741 deyilmi, hani 250hp lik,

alper a
14-05-2012, 13:45
Egsoz konusunda sıkıntı çıkabilir polislerle zaten ses çıkarmadıgını varsaysan bile onlar için egsozun farklı olması yetiyor işlem yapmak için.youtube dan arayın corsa exhaust diye çıkar yada linha directa diye

FET
14-05-2012, 15:38

egzoz sesini merak ettim video varsa paylaşır mısın?

Anıl DALGA
14-05-2012, 18:45
senin bu corsa Ry741 deyilmi, hani 250hp lik,

evet ry 741 ancak bu konu eski tarihli biraz 4 ay oldu açalı :D pörtletmiş arkadaşın biri sağolsun :D

Egsoz konusunda sıkıntı çıkabilir polislerle zaten ses çıkarmadıgını varsaysan bile onlar için egsozun farklı olması yetiyor işlem yapmak için.youtube dan arayın corsa exhaust diye çıkar yada linha directa diye

Arkadaşlar konu eski herşey olup biteli çok oldu :)

ysnyldz
13-11-2012, 23:41
peki standart corsaya soft bir yazılım ve düz boru yaptırsan günlük kullanımada uygun ne veri alabiliriz ve motor ömründe sıkıntı olurmu bu aralar corsa 1.7 dizel alıp ufaktan yürümek istiyorum demişim zamanı :)
yazılımın fiyatı nedir
bu arada senin konunu bölmedim umarım :D

berkay_aydin
13-11-2012, 23:53
peki standart corsaya soft bir yazılım ve düz boru yaptırsan günlük kullanımada uygun ne veri alabiliriz ve motor ömründe sıkıntı olurmu bu aralar corsa 1.7 dizel alıp ufaktan yürümek istiyorum demişim zamanı :)
yazılımın fiyatı nedir
bu arada senin konunu bölmedim umarım :D

100-105 hp arası alınır, bu güçler bu motor için hiçbirşey, turbonun emme palini büyüterek şehir içi dahada keyifli hale getirebilirsiniz.. hatta bu setup ile çıtırdan nos basılabilir bence...

.

tolga_55
14-11-2012, 12:09
konu hortlatmaya devam :) 140 km\h hızınn üzerine çıkınca arıza ışığı yanıyor. aracta egsoz manifoldu ve egr temizliği hiç yapılmamış ve şuan 120 binde bu ara temizletmeyi düşünüyorum. egr iptal edersem zırt pırt arıza ışığı yakar mı 1.7dti motor için soruyorum.cevabınıza göre iptal ettirmeyi planlıyorum

Mehmet Gazihan
14-11-2012, 12:15
ışığın neden yandığına bakmak lazım..

yanık mı kalıyor bikaç sn sonra sonuyormu

tolga_55
14-11-2012, 13:39
140 üzerine çıktım yandı.gazı bıraktım 1-2 sn sonra söndü Mehmet abi

Mehmet Gazihan
14-11-2012, 13:55
turbo basıncını ayarlayamadığından yapar..

çözümü çok para harcatır.. bole devam et sen birsey olmaz..

tolga_55
14-11-2012, 14:09
Wastegate in iptal olmasıyla ilgisi olabilirmi? aracı siz chiplemişsiniz aldığım arkadaş öyle dedi.

Mehmet Gazihan
14-11-2012, 14:17
araç yazılımlıysa ve ben chiplemişsem bu olay çok çok normal..

aracın üzerindeki map sensoru belirli bir basıncdan fazlasını okuyamıyor..

tolga_55
14-11-2012, 14:45
anladım arıza 140 tan sonra devam etsem arıza ışığı yansada bir sıkıntı olur mu ?Birde 1-2-3 .vites 1800-2500 devir arası hızlanması çok güzel ancak 4 e attığımda arac kasılıyor. 5 te de hiç sıkıntı yok hızlanma yine çok iyi. tek sıkıntım 4. vites... acaba normal mi sadece 4. viteste bunu yaşamam?

Mehmet Gazihan
14-11-2012, 15:05
ilk uc vites arasındaki oran farkı 3-4 arasındaki orana göre kısa..

4 de bayılıyor sanıyorsun

manifold ne durumda acaba

tolga_55
14-11-2012, 19:24
manifold tikanmisyir 60bin kmdir ne karbon clean nede manifold temizligi yapilmis

Lee-on!
12-01-2015, 03:37
Konu hort olsun, yeni konu açmim

Uzun bi süre forumu corsa dti arayarak altüst etmiştim bilenler bilir :D Sonunda aldık kaporta dış makyaj işleri bitti sayılır havalar ısınınca motora girmeyi düşünüyorum ama birkaç konu hakkında bilgi almam gerek. Aracın bütün bakımları yapıldı herhangi bir arıza ışığı vs yok yakıt hep shell fuelsave ve katkılı fakat önceki pd75 cordobama kıyasla daha isteksiz gidiyor. Sanki hiç turbo yokmuş atmosferikmiş gibi hızlanıyor. Cordoba bariz yırtıyordu asfaltı gazladığında. 2 de bile rahat sarardı, devirlenmesi muazzamdı (araç standarttı). Acaba egr emme hava akışmetre maf temizletsem fark eder mi? Ya da bunları kesinlikle yaptırmalı mıyım? Yaza doğru zaten emme genişletme egr kat iptali düz boru ve yazılım düşüncem vardı. Eğer isteksizliği bu temizlik işinden ise önce onları bi aradan çıkarayım. Açıkçası çok isteksiz gidiyor araç... Birde bu işi yaptıranlar acaba ortalama ne kadar tutar? Bi bütçe çıkarayım ufaktan... Zaten ustalar işten kaçıyor iş yaptıramıyoruz adam akıllı sanayide, bir de yemesinler bizi şimdi, kulağımız dolu gidelim... :/

aspensilber
12-01-2015, 16:40

Uzun bi süre forumu corsa dti arayarak altüst etmiştim bilenler bilir :D Sonunda aldık kaporta dış makyaj işleri bitti sayılır havalar ısınınca motora girmeyi düşünüyorum ama birkaç konu hakkında bilgi almam gerek. Aracın bütün bakımları yapıldı herhangi bir arıza ışığı vs yok yakıt hep shell fuelsave ve katkılı fakat önceki pd75 cordobama kıyasla daha isteksiz gidiyor. Sanki hiç turbo yokmuş atmosferikmiş gibi hızlanıyor. Cordoba bariz yırtıyordu asfaltı gazladığında. 2 de bile rahat sarardı, devirlenmesi muazzamdı (araç standarttı). Acaba egr emme hava akışmetre maf temizletsem fark eder mi? Ya da bunları kesinlikle yaptırmalı mıyım? Yaza doğru zaten emme genişletme egr kat iptali düz boru ve yazılım düşüncem vardı. Eğer isteksizliği bu temizlik işinden ise önce onları bi aradan çıkarayım. Açıkçası çok isteksiz gidiyor araç... Birde bu işi yaptıranlar acaba ortalama ne kadar tutar? Bi bütçe çıkarayım ufaktan... Zaten ustalar işten kaçıyor iş yaptıramıyoruz adam akıllı sanayide, bir de yemesinler bizi şimdi, kulağımız dolu gidelim... :/

Bende aynı durum için konu açıcaktım bende dışını bitirdim sayılır motora girmek istiyorum ufaktan önce egr+kat+wg iptali+ emme temizleme genişletme+enjektör temizliği+chip düşünüyorum maliyet olarak ne tutar bunlar :)

berkay22
13-01-2015, 06:42
peki turbo basınç ayarını nasıl yapıcak bu sorun nasıl cozulurr ?

ilk uc vites arasındaki oran farkı 3-4 arasındaki orana göre kısa..

4 de bayılıyor sanıyorsun

manifold ne durumda acaba

weST.27
15-01-2015, 00:07
benim 1.7 im stockken de gayet güzeldi 2 de dana gibi sarardı , sırtımıda güzelce yaslardı gayet memnundum , yazılımdan sonra çok daha farklı oldu , aracınızda bi problem olmasın ?

Lee-on!
15-01-2015, 01:50
benim 1.7 im stockken de gayet güzeldi 2 de dana gibi sarardı , sırtımıda güzelce yaslardı gayet memnundum , yazılımdan sonra çok daha farklı oldu , aracınızda bi problem olmasın ?

Kesinlikle öyle bir hissiyat yok. Hani diyorum cordoba 195nm idi bu 165nm aradaki farktan mı falan desem, yok yani bayağı sanki atmosferik araçlar gibi gidiyor. Birkaç yere ayaküstü göstermiştim baktılar turboda problem olmadığını söylediler. Bilgisayarda hata da vermedi. Bakımları desen, baştan aşağıya heryeri değişti onarıldı... Ancak anlam veremedim yani... Acaba intercoolerın oralarda bi hortumda mı kaçak var? Şu an sınavlar yüzünden skenderundayım kıyas yapabileceğim başka bi dti da yok...
edit: daha hiç pati çekemedim çok madur durumdayım :D yok araç doğuştan tractionlı sanki :D O değil de şaka bi yana buna bi çözüm bulmam lazım kesinleşti o zaman bi sıkıntı olduğu :(

Akın Sarıkaya
15-01-2015, 04:19
Kesinlikle öyle bir hissiyat yok. Hani diyorum cordoba 195nm idi bu 165nm aradaki farktan mı falan desem, yok yani bayağı sanki atmosferik araçlar gibi gidiyor. Birkaç yere ayaküstü göstermiştim baktılar turboda problem olmadığını söylediler. Bilgisayarda hata da vermedi. Bakımları desen, baştan aşağıya heryeri değişti onarıldı... Ancak anlam veremedim yani... Acaba intercoolerın oralarda bi hortumda mı kaçak var? Şu an sınavlar yüzünden skenderundayım kıyas yapabileceğim başka bi dti da yok...
edit: daha hiç pati çekemedim çok madur durumdayım :D yok araç doğuştan tractionlı sanki :D O değil de şaka bi yana buna bi çözüm bulmam lazım kesinleşti o zaman bi sıkıntı olduğu :(

debriyajın bitmek üzere olabilir mi?

söylediklerinin aynısı başıma gelmişti, çok isteksiz gidiyodu araba patinaj falan hak getire. bayırda da çok çabuk güçten düşüyodu. titremesi kaçırması falan yoktu ama bi debriyaja bakayım dedim. söktüğümde bu balatayla nası gidiyomuş dedim içimden. milim pay kalmamış hatta bazı yerlerinde sürtmeye bile başlamıştı. bi baktır derim.

Runaway
15-01-2015, 09:01

Bende aynı durum için konu açıcaktım bende dışını bitirdim sayılır motora girmek istiyorum ufaktan önce egr+kat+wg iptali+ emme temizleme genişletme+enjektör temizliği+chip düşünüyorum maliyet olarak ne tutar bunlar :)

yazılım,egr kat iptal,düz boru,emme 800-1000 tl civari tutar diye tahmin ediyorum.

wg iptalını iyi araştırın derim.turbo kıran arkadaşım oldu.

ResuscitateR
15-01-2015, 11:46
yazılım,egr kat iptal,düz boru,emme 800-1000 tl civari tutar diye tahmin ediyorum.

wg iptalını iyi araştırın derim.turbo kıran arkadaşım oldu.

Düz boru sona kendi son susturucusu 160 TL
Emme Sökme takma temizlik + genişletme + Egr iptali 170 TL

Bu işlemlerden sonra yazılımı yaptırdım (dumansız soft) Araç keyifli ve yeterli oldu.. Eski stock hali ile öyle 2 de patinaj filan hak getireydi..
Yazılım için fiyat veremicem 400-700 arası değişken fiyatlar..

Amazing
17-01-2015, 09:47
Wg iptali için Fikirleri alabilirmiyim ?

zhanRS
16-04-2015, 12:22
ankarada bu konu hakkında önerebileceğiniz bır usta veya garaj falan varmıdır arkadaslar ????

Lee-on!
22-04-2015, 08:37
Wg iptali için Fikirleri alabilirmiyim ?

Gecen hafta körledik ucunu. Ustlerde dolduktan sonra basinc drvam ettiginden sanırım az biraz daha fark var. Bende su an yazilim yok o yuzden ışık yakiyor uzun yolda ve turbo kesiyor. Ama şehir ici trafiginde iyi.

Bu arada konuya daha onceden yazmisim simdi egzoz yaptirdiktan sonra tekrar yazim. Wesgate kat egr iptal komple 60 duz boru sona varex ve emme polish 51lik krom borulama + mantar filtre ile aracın gidisi üstlerde baya farkediyor. Ses ise mukemmel. Bekledigimizden cok daha tok guzel bir ses aldik. Ozellikle rolantinde ve altlarda amerikanlar gibi bir hiriltisi var. 48lik yapicaktim iyi ki 60 cektirmisim... ileride buyuk turboya altyapi oldu. Fikir olsun köşede dursun.

Runaway
22-04-2015, 10:27
Wesgate kat egr iptal komple 60 duz boru sona varex ve emme polish 51lik krom borulama + mantar filtre ile aracın gidisi üstlerde baya farkediyor. Ses ise mukemmel. Bekledigimizden cok daha tok guzel bir ses aldik. Ozellikle rolantinde ve altlarda amerikanlar gibi bir hiriltisi var. 48lik yapicaktim iyi ki 60 cektirmisim... ileride buyuk turboya altyapi oldu. Fikir olsun köşede dursun.

mantar filtrenin sadece sesde katkısı oluyor.performansa etkisi olduğunu düşünmüyorum.bende filtre ile kullandım daha sonra oem taktım

Lee-on!
22-04-2015, 15:45
mantar filtrenin sadece sesde katkısı oluyor.performansa etkisi olduğunu düşünmüyorum.bende filtre ile kullandım daha sonra oem taktım

Aemin performans filtresini de taksam çok bir şey farketmeyecek zaten. Hatta hicbir sey farketmeyecek. Mantarin en azindan sesi çok iyi. Hatta mantar digerlerinden daha fazla gecirgen. Bu yuzden baska bi filtrenin bundan daha daha iyi hava cekecegini sanmiyorum. O yuzden sevilmiyor zaten, cok toz kir cekiyor diye. Ama baya baya turboyu doldururken duyuyorsun içerden. Herkes takma dedi ama simdilik memnunum bakalim.