PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 106 Qs Patırtılı Çalışma

MPower's
19-01-2012, 08:10
Arkadaşlar yeni bi araç aldım 2000 model qs lpgli. Araç benzinde ve gazda da aynı durumu yapıyor(atiker sıralı). 1000-1300~dv arası patırtılı ve sarsıntılı ama üst devirlerde hiç bi sıkıntı yok? sanki ateşlemeyle alakalı bi sıkıntı gibi usta bujileri kontrol etti 3ü gevşek dedi sıktı ama yine sonuç aynı ve contanın yanık olabilecegini söyledi ama aracın yağı ve suyunda hiç bi sıkıntı yok :o

MPower's
19-01-2012, 09:24
Günceel yardıma ihtiyacım var. Bu arada ek bilgi aracın kaloriferleri de pek ısıtmıyor hatta ara ara soğuk üflüyor.

TünayK
19-01-2012, 10:02
ya bu kapak açma sevdalısı ustaları anlamadım gıttı...usta benzın bitti...bı acıp bakalım...usta debrıyaj bıttı...ben bi kapağı açayım...eeeeeeeeeeeh...

sorunu cevabına gelınce....

sen bı açtır baktır herşey olabilir...

MPower's
19-01-2012, 11:24
Aynen bende anlam veremiyorum benim bildiğim conta yansa araç su eksiltir veya yağı suya karıştırır vs. ama öyle bişey söz konusu degil :/ zaten bunun için bu soruyu buraya soruyorum sizce neyden kaynaklanıyo olabilir? veya anlayan iyi bi usta önerebilir misiniz?

Ahmet_28
19-01-2012, 11:32
sadece sarsıntı varsa şanzıman takozu veya motor kulağı kopuk olabilir.

patırdı için bujiler ve lambda sensörünü bi kontrol edin

MPower's
19-01-2012, 12:05
yok o tarzda değil hocam daha önce yine qs'm vardı onda başıma gelmişti motor kulağı olayı bunda araçta titreme yok bildiğin egzos patlak gibi 1000-1500~ arası. dün usta biraz ugrastıktan sonra biraz daha arttı gibi. ayrıca cekiside etkiliyo

XSi
19-01-2012, 12:07
aynı motorlu 106 var bende, patırtılı çalışma (rölantide çok belirgin oluyor) + kesilme gibi problemler var.

internette araştırdığımda 1-2 sebep olasılığı var

1. ateşleme bobini arızası
2. üst kapakta bulunan su sıcaklık müşürü kronik olarak arızalanıp aracın "zengin karışım" da çalışması.

ben henüz el atmadım sonuçta araba gidiyor diye :) ama konuyu takip ediyor olacağım.

MPower's
19-01-2012, 12:13
Ateşleme bobini bulup denemek lazım bi dün 206nınkiyle denedik gri fişli oldugu icin uyum saglamadı birazdan usta aracı bilgisayara bağlayıp kontrol edicek benim araştırdığım kadarıyla da su sıcaklık sensörü diye düşündüm çünkü araç lpgde çalışırken enjektörlere bişey yaparak denedi lpgde değil falan dedi sanırım büyük ihtimal o sensörden kaynaklanıyo.

XSi
22-01-2012, 19:46
Bugun guzel havayı fırsat bilip kardesimle gaz kelebegini ve tüm üzerindeki sensörleri + map sensörünü söküp yağ sökücü kimyasal ile temizledik.. Vites geçişlerinde yaşadığım veya ayağımı gazdan cektigimdeki sarsintilar gitti, belki psikolojik ama araba daha rahat gidiyor gibi geldi.. Fakat rolantideki patirdamalar hala gitmedi.. Musiri servisten alip degistirme planim var acikcasi, oda etki etmezse bobini yeniliycem :)

MPower's
23-01-2012, 11:07
Benim sorunum çok basit çıktı :) bilgisayara bağladık 1-2 buji ateşleme hatası ve hava-yakıt karışımı hatası verdi. Bujileri söktüğümüz de 1ve2 numaralı bujinin yandığını gördük değiştirdik şuan maşallahı var :D

XSi
23-01-2012, 12:41
geçmiş olsun, kurtarmışsın dertten :)

XSi
14-02-2012, 15:47
Bobini söktüm, zaten eskiden kalan bir tamir/silikon izi vardı bir tane yuvada, daha yakından bakınca çatlakları gördüm. Yuvanın bi tanesi 4 bir taraftan çatlak içindeydi. "Çatlak ne kadar derin" diye biraz kanırttım, yuvanın biri komple koptu. İçten içe çürümüş meğerse, hazır araba sökülmüş ve yatıcakken, oksijen sensörünü de söktüm, elektrik devrelerinde kullanılan yağsız spreyi bir pet şişeye sıktım sensörü sıvıya daldırıp ağzını poşetle bağlayıp sıkıca bantladım (sıvı çok uçucu çünkü)

Sensörde çok kurum vs yoktu zaten, ama 1 gün sıvının içinde bekleyince sıvıda çok sayıda partikül birikmişti.

Internetten sipariş ettiğim yeni bobin gelince ikisini birden bağladım bastım marşa.

Motor sıkıntısız çalıştı.